Vogelstand krijgt 'n knauw door nestverstoring Luitenant-vlieger Van der Wel terug op Valkenburg 1st NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 7 MEI 1953 TAAK VOOR OPVOEDERS Liefde voor de natuur begint in het gezin Nu we al weer eind Aprilbegin Mei schrijven, zijn tal van gevleugelde reizigers uit hun zuidelijk winterverblijf teruggekeerd. Eerst kwamen de witte kwikstaart, tjiftjaf en de fitis, kort daarop volgden ook de boeren zwaluw, gekraagde roodstaart, nachtegaal, grasmus, tuinfluiter, zwart- koptuinfluiter en de gele kwikstaart. De koekoek hoorden we verleden week voor het eerst en van af midden April verschenen zowel in de stad als boven de plassen en vaarten de luid roepende visdiefjes. Tapuiten bevolken het duin weer, te zamen met de grauwe klauwieren, fitis- jes. nachtegalen, sprinkhaanrietzangers ei vele andere soorten. Op 23 April versche nen de eerste gierzwaluwen boven de sti d. Merkwaardig is het, dat wij ook verleden jaar het eerste exemplaar op diezelfde datum boven de stad was men. Enkele echte zomervogels m we nog, zoals de wielewaal, tortelduif, vliegenvanger en spotvogel. Maar het zal nog maar heel kort duren en dan kun nen we ook deze soorten op hun broed gebieden terugvinden. Ja, misschien zijn ze er intussen al! Andere vogelsoorten zijn inmiddels al lang en breed aan het broeden. Er zijn er al, die op het ogenblik sloven en sjou wen om hun jongen van genoeg voedsel Aalscholvers en blauwe reigers kunnen eind Februari al op eieren zitten, als het niet al te koud is geweest. En ook wilde eenden zijn er meestal vroeg bij. Midden Maart beginnen soms de staartmezen met het eerste broedsel en dan kunnen w mooie dagen lusters, mezen en huismus- H. J. Slijper: Veldleeuweriken sen met nestmateriaal zien slepen ten teken, dat zij ook met de nestbouw bezig j zijn. Ook de houtduiven, kauwtjes, ek sters, roeken en zwarte kraaien zijn altijd vroeg in het voorjaar al van de partij. Basterdnachtegaal en wintei koning laten zich eveneens niet onbetuigd. Eind Maartbegin April beginnen de weidevogels pas goed en op het ogenblik zitten ook al heel wat meerkoeten, water hoen., es en een enkel futenpaartje op het nest tussen het nog bruine riet. waa de groene scheuten nu spoedig omhoog I zullen schieten. Geleidelijk a^n zal elke aangekomen soort met broeden gaan be- I ginnen. En daarbij is het eigenlijk I zelfsprekend, dat standvogels altijd beetje vroeger beginnen. Uit den boze Nu is de tijd aangebi-oken, dat we de jongeren in gezin en op school op moeten wijzen, dat het uithalen i van vogelnestjes en het zoeken daar- 1 van uit den boze is. Het is een bekend feit, dat alle kinderen, die iets ont dekken in de natuur, wat zij mooi t vinden, dit mee willen nemen. Van de i consequenties van dit meenemen zijn I zij op zo'n moment echter niet altijd doordrongen. Vertéllen we hun wat van de vogels en wordt hun voor ogen gehouden, dat het veel mooier is om zo'n kleurige vo- I gel in de vrije natuur te zien dan zo'n I eierdop in een doosje met watten, dan 1 zullen er al veel tot inkeer kunnen wor den gebracht. Ook de methode van mees ters om te zeggen, dat ze wel één eitj« 1 uit een nest mogen nemen, is geheel ver- 1 keerd. Een nest van vier eitjes wordt dan spoedig onder vier vrindjes verdeeld! En hoe vaak zien we niet, dat vele eieren 1 tenslotte niet eens thuis arriveren, maar 1 reeds onderweg sneuvelen? Vaak hebben zij het moois er al af ge keken en dat is ook inderdaad wel zo. Een ei is het mooist in zijn eigen omge ving. Wordt het ei daar vandaan gehaald, dan verliest het veel aan charme. Maar afgezien hiervan is het wettelijk verboden nesten te zoeken of te versto ren, eieren mee te nemen of onder zich te hebben behoudens enkele uitzonderin gen, betreffende onbeschermde vogels. In het gebied tussen Sassenheim, War mond en Leiden worden in het broedsei- zoen bijv. honderden nesten uitgehaald L het 2 i mij verwonderen als hiervan 25 procent goed terecht kwam. De vogel stand moet daar dus elk jaar een behoor lyke knauw krijgen en steeds worden aangevuld uit omliggende gebieden. Als er ook jonge vogels uit de nesten worden gehaald, vertrapt en doodgegooid, kun- niet meer van verzamelwoede spreken, maar dan betreft het alleen bal dadigheid van onopgevoede jeugd. Park sluiten Dat de heer V. onlangs in de Sassen- heimse Courant het idee opperde, het dorpspark te Sassenheim tijdens het broedseizoen voor personen beneden de zestien zonder geleide te sluiten, moet dan op zichzelf al een bedroevend feit worden genoemd. Aan de ene kant is het een middel, de vogelnesten in dat park met rust te la de andere kant verplaatst zich vermoedelijk het kwaad naar terreinen, het niet verboden is rond te wan- Het euvel kan alleen worden bestreden dooi elke week een kwartiertje of korter op school te vertellen wat er in de na tuur te vinden en te zien is. Desnoods met een clubje op een vrije middag met de meester er op uit. Ook in het gezin zal de liefde voor natuur moeten worden gekweekt. Voo'dat het zover is, zal tij dens de broeitijd der vogels een strenge re controle moeten plaats hebben op ter reinen, waar wordt verwacht, dat door de jeugd naar nesten wordt gezocht. Zo mogelijk door politie in burger. Behalve namen en adressen var deugnieten zou ook de school genoteerd moeten worden. De volgende dag moeten zij zich dan op school verantwoorden. Dat hier een mooie taak voor opvoeders en onderwijzend personeel is weggelegd, wordt reeds meer en meer ingezien. Vogel-ijver Het vernielen van zo'n kunstig ge bouwd nestje is vlugger gebeurd dan het bouwen er van. Met hoeveel ge duld en ijver zoeken de vogels de strootjes, takjes en pluisjes bijeen om er een goede woning van te bouwen? Verleden jaar vonden we in Twente een goudvinkennest met talrijke me terslange paardeharen. Op het ogen blik kunnen we rondom ons huis ook spreeuwen zien vliegen met strootjes, die zjj van de straat oprapen. We hebben alleriei slag in die gevleu gelde wereld. De metselaars zijn de zwa luwen, die hun nestjes van vochtige klei tegen de huizen, in schuren en onder bruggetjes bouwen, de timmerlieden zijn de spechten, met hun eigen gehakte boomgaten; de vlottenbouwers de futen en de meerkoeten, met hun drijvende rietnesten tussen het riet; de tunnelbou- wers de ijverige ijsvogels en oeverzwalu wen, die hun gangen in steile oeverkan ten en zandafgravingen bouwen. Karekieten weven hun woning tusser drie of vier rietstengels. Staartmezen er winterkoninkjes bouwen haast kogel ronde nestjes met één vliegopening in d( i zijkant. Allemaal hebben zij hun eigen wijze van bouwen om hun jongen ei g cces in groot te kunnen brengen. Het is te hopen, dat er dit broedseizoen niet zoveel vogelnesten door baldadig heid verloren gaan als het vorige seizoen Ouders en onderwijzend personeel kun nen hieraan veel helpen. Eind April 1953. Jaap Taapken. De koopman van Venetië Een strijd tussen genade en recht „Genade wordt verleend, niet afgedwongen.En aardse macht zweemt meest naar die van God, wanneer genade 't recht doortrekt". Deze zinnen, die Portia zegt, als rechter in het proces tussen Shylock en Antonio ka rakteriseren de bedoeling van het stuk. Aan de ene kant Antonio, de Koop- an van Venetië, die iedereen helpt met geld en goed, zonder daarvoor rente of beloning te vragen, aan de andere kant Shylock, de Jood, de woekeraar •raakgierige, die tot slot geld weigert m het pond vlees uit de nabijheid Antonio's hart. manier waarop Shylock zijn straf krijgt en Antonio's deugd toch nog be loond wordt, mag voor ons een beetje wonderlijk aandoen, dit neemt toch niet eg, dat Shakespeare in dit stuk zijn talent als toneelschrijver ten volle laat zien. Hij heeft het geheel gegoten in de van een blijspel, waarin toch Shy lock een tragische figuur wordt. In de tijd van Shakespeare stonden de Joden niet al te best aangeschreven. Men krijgt niet de indruk, dat hij zelf zich in ontworsteld heeft, maar toch is Shylock niet eert duivel geworden, ook hij heeft menselijk gevoel ten opzichte Antonio is voor ons ook niet brand schoon ten opzichte van Shylock ei kunnen begrijpen, dat hij iets tegen de Koopman heeft. ons land is „De Koopman van Vene tië", misschien in vroeger jaren te veel het stuk van Shylock geworden en heeft daardoor een te dramatisch accent gekregen. De verdienste van „De Nederlandse Comedie", die onder regie van Johan de Meester, er gisteravond een opvoering a gaf in de serie groot toneel vai W. is, dat men meer met de aard 't stuk. n.l. als blijspel rekening heeft ge houden, waardoor nu ook Antonio en de andere figuren meer op de voorgrond kwamen. We willen niet zeggen, dat het Johan de Meester gelukt is om het gehele stuk uit dezelfde geest te spelen, maar Shakespeare is in zijn vorm ook van zijn n zo krijgt men zeer dramatische ogenblikken, naast blijspel gedeelten Men bekommerde er zich toen niet •m of er een eenheid van stijl w De regie heeft het stuk wel doorzichtig gemaakt, waar de goede dictie van Han Bentz van den Berg, als Antonio, John Gobau, Shylock, Ank van der Moer, Por- Gereformeerde schoolvereniging Haagweg- en Morskwartier worden in het oog gehouden De Gereformeerde schoolvereniging te Lelden hield gisteravond ln het gym nastieklokaal van de school aan de Hooglandse Kerkgracht haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering. De voorzitter, de heer H. C. F. de Greef zei in zijn ope ningswoord, dat de vereniging een belangrijk jaar achter de rug heeft. Bruyne, dokter P. Jasperse en D. Matze werden als bestuurslid herkozen. Het financiële verslag van de per.ning- Hjj memoreerde de opening van de nieuwe school aan de Asserstraat en hij dankte de bouwcommissie, onder leiding van de heer J. H. de Jong, voor het werk dat zij verzette. De strijd voor de Chris telijke scholen en de offers, voor het Christelijk onderwijs gebracht, dreigen in het vergeetboek te geraken, zó ver volgde de voorzitter. De onschatbare goe deren, die God ons gaf, zoals de vrijheid om onze kinderen naar Christelijke scho len te sturen, hebben we aan Zijn trouw te danken, die we in gedachten moeten blijven houden. Hij alleen zal ons, ook wat betreft ons Christelijk onderwijs, in het goede spoor kunnen houden, zo ein digde spreker. De heer D. do Bruyn, de secretaris, leverde hierna een uitvoerig jaarverslag, waarbij de vereniging in het algemeen en ook de afzonderlijke scholen uitge breid onder de loupe werden genomen. Het leerlingental steeg dit jaar van 16»6 tot 1746. De heren ir K. Bouwman, dokter J. de meester de heer J. H. de Jong gaf zien, dat de vereniging er wat de finan ciën betreft gezond voor staat. Het lies van ongeveer f 850 is te verklaren door de eenmalige uitgave van onkosten, verbonden aan de uitgave procent obligatielening, groot ongeveer f 1250.—. Als voorzitter van de bouwcommissie deelde de heer De Jong mee, dat men situatie ln het Haagweg- en Morskwi tier wat betreft het bouwen van e school, nauwlettend in het oog houdt. Aaa het eind van de vergadering her dacht de voorzitter de heer A. B. Mulder, die in Januari van dit jaar is overleden. De heer Mulder was bijna twintig jaar secretaris van de vereniging. Spreker kenschetste hem als een man, die zich ln blijmoedig geloofsvertrouwen en volle liefde aan de vereniging gaf. tia, en Ellen Vogel, als Nerissa ook John Gobau en Han Bentz v. d. Berg zijn aan elkaar gewaagd, zij laten zich niet wegspelen, zodat de Shylock-rol niet domineerde. Ank van der Moer en Ellen Vogel heb ben haar kwaliteiten als speelster zowel in blijspel als in dramatische gedeelten weer overduidelijk bewezen, we prefere ren beiden in het dramatische. Henk van Ulsen speelde een voortref felijke Lancelot. De mise-en-scène, die bij een stuk als dit zo belangrijk is, was uitstekend. Al waren er dan ook zwakkere gedeel ten. het geheel was verantwoord goed. Het feit, dat men de moed heeft „De Koopman van Venetië", weer op het programma te nemen is op zichzelf al belangrijk. Het stuk is het waard gespeeld te worden en deze avond heeft getoond, dat het ook mogelijk is. Bn De vereniging voor alcoholbe- strijding bij het snelverkeer (V.A.S.), die door middel van woord en geschrift het publiek de overtuiging wil geven, dat al coholgebruik het verkeer zeer onveilig maakt, houdt op het ogenblik een propaganda-actie in Leiden. Op de oude Beesten markt staat, als afschrikwekkend voorbeeld, een vernielde auto op een wagen tentoongesteld. De actie duurt nog deze week. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Franciscus A. A. M,, z. v. H. F. Kwinten en G. M. v. d. Ham; Martinus J. P. M., z. v. C. Sloos en W. C. Goozen; Machiel N., z. v. H. Onos en G. Bax; Arie, z. v, A. Brouwer en C. Eradus; Adriana A.,d. v. W. G. A. v. d. Kooy en J. C. van Benten; Jannetje, d. v. P. Barnhoorn en J. Slijkhuis; Sophia M. C. C.. d. v. A. P. J. M. Geijer en C. C. v. Zande. GEHUWD: M. Mos en J. E. Schone- veld; K. Mulder en W. Luijben; M. G Rossenberg en M. E. J. Visser; H. Trommelen en Th. Meerbeek; J. L. H. Vorst en E. M .M. Visser: Ph. Maré en E. Teske; J. A. Brouwer en G. A. Stigter; P. Nieuwenhuijsen en M. C. Lagas; J. W. de Blok en A. v. d. Bosch; B. C. de Jong H. Beij; H. Niepoth en A. Koning; W.l F. v. d. Blom en S.Kooreman. 1 Agenda voor Leiden Donderdag Hoge Rijndijk 88, half 3 tot 5 uur: Firma Hartogs en Co, receptie 60-jarig bestaan. Lakenhal, 4 uur: opening tentoonstelling A. J. van Driesten door de burgemeester. Burcht, 8 uur: Chr. kinderzangspelclub „Staalwijk en Omgeving", contactavond. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Ned. Comedie met „De Koopman van Venetië" Burcht, 8 uur: Groene Kruis, fusie met Oranje-Groene Kruis. Nieuw Minerva, 8 uur: Beweging van Europese federalisten, ledenvergadering. Rehoboth, 8 uur: VERON, N. Schimmel m het Radarproefstation te Noordwijk rer Radio-navigatie-apparatuur. Vlies, 8 uur: Anti-vivisectie-stichting, lezing met films. Utr. Jaagpad 11, 8.15 uur: cursus „Hoe begrijpt U meer van muziek?" door mei. Lien Sibbes. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum iet „Een lentedag" Mare 1, 3 uur: aandeelhoudersverga dering L.B F. Kleine Burcht. 8 uur: LD.V. huldigt Wim Huisman. a r m o n d, gemeentehuis. 8 uur: raadsvergadering. Zaterdag Chr. Reisverenising, 1.40 uur: Duin wandeling. Clubhuis Westerkwartier, half 3: Ope ning 2000ste woning na de oorlog, door de burgemeester. Leidse Hout. half 3: voetbakournood Leidse bedrijven. Schouwburg, half 3: „De Sleutelspe lers" met „Het begon in 'n gracht", voor leerlingen i.v.m. 70-jarLg bestaan van de vereniging „De Ambachtsschool". Schouwburg, 8 uur: „Tot Ieders Genoe gen" met „Fatale Druppels". Stadsgehoorzaal, half 8: personeelsver- enigdng Grofsmederij, ontspanningsavond. Leidierdorp, kleine sportveld; half 2: grote brandweerwedstrijden. Leiderdorp. Dorpshuis, half 8 9 uur: receptie R.C.L. i.v.m. kampioen schappen. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot Mei. Morspoortkazerne: foto's Kon. Land macht en Luchtmacht. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. (Advertentie). Gouden VERLOVINGSRINGEN Ruime keuze A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 Lelden De 34-jarige Luitenant ter Zee Vlieger II P. M. van der Wel staat op het punt om voor het maken van een oefenvlucht op te stijgen met een Bell HTL-5 Helicopter, één van de toestel len, waarmee hij op Ellyson Field te Pensacola in Florida ongeveer acht weken heeft getraind. ■- Postzegelfonds nieuw Leids dierenasyl Er is een postzegelfonds opgericht ten bate van de stichting voor een nieuw Leids dierenasyl (giro 14650). Dieren vrienden en belangstellenden wordt ver zocht aan genoemd fonds, dat wordt be heerd door de heer S. Elzevier Stokmans, Terweeweg 37 te Oegstgeest (telefoon 22831), zoveel mogelijk gebruikte post zegels af te geven. Op verzoek worden de zegels eventueel ook afgehaald. Oud-M.T.S.-leerlingen In het gebouw van de Mavom i Het Haagwegkwartier groeit De buurtvereniging Haagwegkwartier °ude. s'"8e> ""1 glS!fre" ?<",tact" beeit gisteravond in'het clubhuis van de a?°nI,5f0?dendo°r d?/t^"'81?8 ,,a° speeltuinvereniging Westerkwartier haar 'L ïfriei de heer Thomassen, verzorgde een lezing over de noodzakelijkheid van chemische oppervlakte-behandeling van metalen vóór het lakken of schilderen. jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van de heer M. Collee. Uit het jaarverslag van secretaris A. Laibordus bleek, dat de vereniging nog steeds groeit. Penningmeester J. Pommer kon melding maken van een baitig saldo van f 481. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heren Tuin en Groenedijk. Het aftredende lid, de heer W. J. J. de Graaf f, werd dank gebracht voor de be wezen diensten. De aanwezigen herdachten door het betrachten van twee minuten stilte het overlijden van twee leden en de geval lenen udt de oorlog. In de plaats van de heer H. Dietz, die bedankt had als bestuurslid, werd be noemd de heer A. Koren jr. Op Zaterdag 6 Juni wordt in De Burcht een grote feestavond gehouden. In samenwerking met de speeltuinver eniging Westerkwartier werd een bridge- en tafeltennisclub opgericht onder leiding van de heer E. Sliggers. Voortaan zal op 5 Mei het bevrijdingsfeest worden ge vierd, omdat de vereniging uit de bevrij ding is voortgkomen. Aanschaffingen voor Leidse politie B. en W. van Leiden hebben nog een voorstel ingediend voor de raadsverga dering van Maandag, inzake het beschik baar stellen van gelden voor het aan schaffen van twee personenauto's, een luidspreekinstallatie op de stationcar en! l'"*™'*"',a - fezondbeid Ke gereedschappen ter. behoeve van de' hu nog vele jaren gespaard politie? De belde bij de Leidse politie ln; aUan' hem h" gebruik zijnde personenauto's verkeren i 1 ?foonl zodanige staat, dat vervanging! nodig ia; de kosten hiervan zullen onge- Na acht weken helicopteitzaining in Amerika Luitenant ter Zee Vlieger II Pieter Marinus van der Wel, wonende te Kat wijk aan Zee, is dezer dagen, na op Ellyson Field te Pensacola in de Ame rikaanse staat Florida in het kader van het Programma voor Wederzijdse Militaire Bijstand (M.D.A.P.) tot volwaardig helicoptervlieger te zijn op geleid, in het „Marinevliegkamp Valkenburg" van de Marine Luchtvaart Dienst teruggekeerd. Zijn training heeft ongeveer acht weken geduurd. Van der We' is de tweede van d< Nederlandse marine-vliegers, die tl Januari en Juni van dit jaar in Amerika een speciale opleiding ontvangen met het oog op de uitbreiding van de Nederland se militaire helicoptervloot. De eerste was, zoals wij hebben gemeld, luitenant ter zee vlieger II G. H Greve, eveneens uit Katwijk aan Zee. Zoals bekend, wordt nog deze zomer een nader te men aantal hefschroefvliegtuigen var type Sikorsky 3-55 op „Valkenburg" wacht. Deze toestellen, die eveneens bin nen het raam van het „Mutual Defense Assistance Program" zullen worden gele verd, zullen hier worden gebruikt het verrichten van opsporings- en red dingswerk. Op het ogenblik beschikt de M.L.D. nog slechts over één helicopter. Het was niet de eerste keer, dat Van der Wel, die drager is van het Vlieger- kruis en wegens zijn tegen de Duitsers gerichte ondergrondse activiteit geduren- tot Raad van Oegstgeest Hartelijke woorden van afscheid wethouder De Neef Pluimen voor B. en W. By de aanvang van de gisteravond in Oegstgeest gehouden gemeenteraadsv gadering sprak burgemeester Du Boeuff enige woorden In verband met de ont slagneming van de heer L. de Neef als raadslid en derhalve als wethouder. De burgemeester memoreerde dat de heer De Neef van September 1946 raadsUd is geweest en gedurende deze periode op onkreukbare, ijverige en enthousiaste wijze in trouw plichtsgevoel zich van zijn taak heeft gekweten. Het heeft hem veel strijd en moeite gekost om zich uit dit werk dat hem lief was, terug te trek ken. Het siert de heer De Neef, aldus de burgemeester, dat hijzelf bedankt heeft, omdat hy inzag dat hij de functie die hy bekleedde, niet meer kon vervullen als van hem verwacht mocht worden. Velen is deze scheidende wethouder ten voorbeeld geweest. Openlijik wilde bur gemeester Du Boeuff hem dank brengen zijn vele verdiensten en de wens de voorzitter be- Kramers, mr Berg- meyer en dr Simon Thomas tot lid van de commissie voor het onderzoek geloofsbrief van de tot raadslid benoem de heer N. van Weizen (Prot. Chr.) die de plaats van de heer De Neef zou in nemen. Tegen toelating was geen be zwaar. De installatie zal in de raads vergadering van 18 Mei plaats vinden. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek om subsidie openbare leeszaal en bibliotheek „Reu- vens" te Leiden, naar aanleiding waar van B. en W. voorstelden dit bij de be groting 1954 te behandelen. Mevr. Smits (V VD) vond het een redelijke vraag. Een aantal burgers van Oegstgeest leeft nu op de subsidie van Leiden. De bur gemeester achtte het een goede gewoon te om subsidie-aanvragen bij de begro ting te behandeden. Het voorstel werd daarop z.h.st. aan genomen. Een herhaald verzoek was binnen gekomen van een der middenstan ders om ontheffing van de wlnkel- alulting op Dinsdagmiddag. B. en W. wilden dit voor kennisgeving aan nemen, doch mevr. Smits wilde hel niet zonder meer afdoen en zag in de wet nog wel een mogelijkheid voor dispensatie. Mr Valentgoed Prot. Chr.) handhaafde z|Jn Indertijd gemaakte opmerking dat dit een nlt- hollen van de wet zou z|jn. Uitslui tend zon het verzoek nog kunnen worden overwogen Indien hier sprake was van economisch schadclijden. Dit was uit het verzoek niet op te maken. Mevr Kramers (Arb.) wenste nog het advies te vragen van de Kamer v. Koophandel. De voorzitter accen tueerde de woorden van mr Valent goed over uitholling der wet. Het verzoek werd ten slotte voor kennis geving aangenomen. Vervolgens deelden B. en W. mede. dat aan de heer A. P. de Rooij op z|Jn ver zoek met ingang van 1 Mei eervol ont slag is verleend als waarnemend com mandant van de brandweer en dat in zijn plaats is benoemd de heer M. J. van Gorkom. het hoofd van Gemeentewerken. 6 werd Voorts dat aan de bee- C. P. Blaauwhof S.. coach van De Vliet, aan de Rijn- op zijn verzoek eervol ontslag ls ver- Schiekade door een auto aangere- leend wegens benoeming tot hoofdcom- den. Het slachtoffer liep lichte verwon- mies te Vlijmen en dat benoemd is tot dingen op en werd door de E.H.D. naar adjunct-commies de heer G. J. van der huis vervoerd. Schaik te Noordw|jk. f 16.600 bedragen. De ko; de luidspreekinstallatie en gereedschap pen worden geraamd op f 1.350. Leidse speeltuinen organiseren groot feest Naar w|j vernemen ligt het in de bedoeling van de Leidse bond van speeltuinverenigingen om op 19 en 20 Juni een grootse „Vader-Klaren"- herdenklng te houden. Zo wordt waarschijnlijk Vrijdagavond 19 Juni een grote optocht georganiseerd waaraan niet minder dan vier- tot vyfdulzend kinderen zullen deel nemen, terwijl op de daaropvolgende Zaterdag verschillende andere grote feesten plaats hebben. Een en ander zal In eerste Instantie zyn bedoeld als propaganda voor het speeltuin werk, teneinde nog meer ouders te activeren hun kinderen aan deze veelzijdige vorm van bezigheid te laten deelnemen. Ging niet door De excursie, dde de afdeling Leiden an de Ned. Reisvereniging gisteren aar Amsterdam zou houden, is niet door- Moederdagtaart Vanmorgen omstreeks 12 uur werd bij Leidens eerste burgeres, mevrouw Van Kinschot door de Leidse banketbakkers de traditionele moederdagtaart aange boden. Aanhouding Gisteren is de 18-jarige jongeman B. T. de J. te Leiden aangehouden wegens diefstal van geld ten nadele van het personeel van het bedrijf waar hij werkte. Aanrijding Ten slotte werd aan de raad medege deeld dat G.S. het raadsbesluit tot koop van grond aan de Hofdyck aa stichting Oegstgeester school voor Chr. onderwijs hebben goedgekeurd. Id dank aanvaardde de raad het door de heer K. Wilbrink geschonken en door de heer M. J. van Doorn vervaardigde schilderij voorstellende een vroeger in gebruik geweest zijnde vuilniswagen, op welk schilderij de gever in zijn toen malige functie voorkomt Accoord ging de raad met verkoop van een perceel grond aan de Hofdijck. Het voorstel tot beschikbaarstelling aan „Bui tenkist" van een grond- en bouwvoor schot behelsde bedragen van respectieve lijk f 89.567.50 en f 427 135,70 voor de bouw van 52 woningen, t.w. 20 dubbele en 12 eengezinswoningen. In dit plan zijn tevens begrepen acht stuks die zullen worden gebouwd op de plaats waar thans de noodwoningen staan, alsmede een extra contingent van 25 stuks voor rinepersoneel. De raad ging hiermee coord, nadat mr Bergmeijer, de heer Van Mameren en de heer Blansjaar hadden gepleit kleine bedrijfsruimten toe te laten. In eerste instantie zal hierover contact met de woningbouwvereniging moeten worden opgenomen. In verband met dit voorstel werd de grond voor deze woningen ningbouwvereniging Buitenhist met goed vinden van de raad verkocht. Begroting terug De raad verleende voorts medewer king voor de aanleg van een weg naast het perceel Dorpsstraat 2, waar, onder bepaalde voorwaarden, door de heer W. den Dubbelden drie woningen zullen worden gebouwd. De laan zal worden gedoopt in Bljdorplaan. Uit de bespreking op het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de organisatie bescherming be volking bleek, dat de installatie van de blokken eigenlijk door de burgerij moet worden betaald, maar B. en W. zagen hier niets van terecht komen. Het aandeel In de kosten voor de A-krlng Lelden/Oegstgeest bedroeg f 8400, welk bedrag de raad voteerde. De commandopost In het koetshuis op Oud-Poelgeest is 'n officiële zaak. De voorlopige Inrichting kost rond f 14 000 en het aandeel van de ge meente hierin Is f lfcOO. Ook dit be drag werd uitgetrokken. B. en W. raamden hiertegenover een gelijk be drag aan rijkssubsidie. Het voorstel tot wijziging van de be groting voor 1953, die door G.S. was teruggezonden ontlokte mr Valentgoed de de Tweede Wereldoorlog Kruis van Verdienste, Pensacola bezocht. In 1951 heeft hij er namelijk reeds een speciale cursus aan de zogenaamde „Lan ding Signal Officer School" gevolgd. VERLOVINGSRINGEN M. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT ÏM Referendaris voor Haags Gerechtshof De 41-jarige referendaris van het mi nisterie van financiën P. H. P. ging gis teren voor het Haags Gerechtshof in hoger beroep van een reebtbankvonnis, waarbij hij tot zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf was veroordeeld wegens het onder beheer hebben van f 3.000 van een lid van de N.S.B. en het indienen van valse reisdeclaraties. Als getuige a décharge verklaarde da directeur der rijksbegroting D. J. G-, dat de opzet van het indienen der valse declaraties hem niet duidelijk was. P. zou, zo hij onbetrouwbaar was geweest, door zijn kennis van diverse zaken op het ministerie veel meer hebben kunnen verdienen. De proc.generaal, mr J. Zaaijer. noemda beklaagde's houding er één van blaken de onschuld, die op hem een allerakelig ste indruk maakte. Mr Rueb, de verdedi ger, zei, dat P. het slachtoffer van een hem vijandig gezinde collega was gewor den. De proc.-generaal vroeg een on voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Boekje over microscopen De heer P. van der Star, verbonden aan het museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen te Leiden, heeft een boekje verzorgd, getiteld „Descriptive catalogue of the simple microscopes'. Achter in dit boekje be vinden zich verscheidene belangwek kende foto's. Zenuwachtig Voet U herboren door TONICUM N0URY ging. W|j meenden, aldus mr Valentgoed, een sluitende begroting te hebben ge maakt. Hij vroeg zich af of GB. nu wel het recht hebben haar terug te sturen. Spr. achtte dit een grove aantasting ln hei zelfstandige gemeentelijke huishou den, temeer nu er geen enkele aanleiding voor Ls. aangezien de verhouding rijk en gemeente nog niet goed is geregeld. W|J hebben eigen richtlijnen. Wethouder dr Dijsselbloem CK.VJ».) merkte op dat we ale het ware onder financiële curatele staan en er zal weinig meer te doen zijn dan dit op te volgen. De vraag is nog of de voorlopige be schikking over de post saldi-reserve „ge nomen" zal worden door G.S. Hierop werd het voorstel z.h_st, aangenomen. In de plaats van het afgevoerde agen dapunt verhuur gemeente-eigendommen, werd een voorstel ingelast om de naam van Burgerlijk Armbestuur te wijzigen ln „Gemeentelijke commissie voor maat schappelijke zorg". Aangenomen. In de rondvraag vroeg de heer Ooster- ■n om een gelegenheid voor het plaatsen van rijwielen by het Boa van Wycker- alooth, welke materie B. cn W. nader onder ogen zullen zien. Ten slotte ontvingen B. en W divers» pluimen: voor het verbeterde plantsoen aan de Iknmalaan, de medewerking voor de geplaatste brievenbus in de De Kem- penaerstmat en het dempen van de floot achter de Sumatrastraat. ZtJ nog vermeld, dat de gehele zitting werd opgenomen op een zgn. tape recorder. Na de vergadering werden ver schillende gedeelten teruggedraaid, zodat de sprekers konden beluisteren of zij weL de opmerking dat dit de perken te buiten licht ook veel hadden fiMproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3