Jlieuwe griltsrfje (Garant Parachutes niet in Leiden Politie moest met de blanke sabel tegen demonstranten optreden Communisten trachtten munt te slaan uit viering van bevrijdingsdag Amerika houdt Indo-China scherp in het oog „De gekke majoor" vliegt onder 12 Theemsbruggen door Wist U Koningin en Prins vertrokken vanochtend naar Oslo WOENSDAG 6 MEI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vi«r en dertigste Jaargang No 9728 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,S tantvastlctj ts ghettevn nyn bert (a tegljeaspoet" RELLETJES IN AMSTERDAM TV^ET GUMMISTOKKEN en ontblote sabels is de Amsterdamse politie gisteren op de Dam opgetreden tegen demonstranten, die op de middag van Bevrijdingsdag relletjes veroorzaakten. Grote groepen men sen, onder leiding van communisten, bleken van plan te zijn, bij het nationale monument een verboden politieke demonstratie te houden en te betogen, dat de vijfde Mei als bevrijdingsdag moet worden gehand haafd. De ongeregeldheden begonnen tegen half vijf en hoewel de politie na een kwartier de toestand meester was, bleef het tot kwart voor zes zeer onrustig op de Dam. Door een comité, dat zich Herdenkings comité 5 Mei noemt, was begin van deze maand een manifest verspreid, waarin het voornemen te kennen werd gegeven, gistermiddag om 4 uur „in stiUe vastbe slotenheid voorbij het nationale monu ment te gaan". In het manifest stond gen en met zachte drang een steeg in gedirigeerd. Op het Rokin werden deze betogers weer gedwongen rechtsomkeert over het trottoir van het Rokin in de richting van het Muntplein te lopen. Op de hoek voor de Bijenkorf vielen hoeds een agent van poUtie agent kreeg harde slagen te i waarna hij door zijn collega's met sabels werd ontzet. Op de vrij talrijke buitenlandse toe risten, die op deze bevrijdingsdag in het hartje van Nederland hun ogen uitkeken naar de feestelijke vlaggen, moet deze rel wel een merkwaardige indruk hebben gemaakt. Overigens waren Amerikaanse verlofgangers bijna de enigen, die bij wijze van uitzondering over het afgezette gedeelte voor het Damplantsoen werden doorgelaten Een van hen trok zich van de rel weinig aan. Terwijl op beide hoe ken een ch_rge werd uitgevoerd, stond hij voor de haag van het plantsoen zijn meisje te fotograferen. Na half zes werd het langzamerhand rustiger. Met dc betogers verdwenen ook do vele tientallen agenten en in de avonduren bood de Dam weer het nor male feestelijke beeld van de jaarlijkse bevrijdingsdag. De afzetting werd opge heven en de belangsteUing van het pu bliek ging geheel uit naar de taUoze In de middag van de vijfde Mei kwam het op de Dam te Am sterdam tot relletjes, veroor zaakt door communistische de monstranten. Met de blanke sa bel en de gummistok dreef de politie de betogers uiteen. voorts vermeld, dat de 5e Mei „strijdbaar herdacht moet worden, omdat een nieu we Duitse nazi-overheersing dreigt door middel van de E.D.G., onder leiding van Amerikaanse en Westduitse nazi-gene raals". Gisteren maakten B. en W. van Am sterdam bekend, dat het verzoek om een betoging te mogen houden reeds geruime tijd tevoren was afgewezen. Gistermiddag om vier uur wees aan vankelijk niets op ongeregeldheden. Dui zenden mensen schuifelden voetje voor voetje langs de kraampjes op de Dam en over het trottoir voor het Damplantsoen. Toen legde iemand rode rozen op het hekje van het plantsoen neer en gelijk tijdig ontpopten vele mensen in het dich te publiek zich als betogers, door papie ren stroken te ontvouwen, waarop di verse communistische leuzen gedrukt stonden. De betogers sierden hun revers met een rood-wit-blauw papieren em- bl3em en schreeuwden: „Leve de 5e Mei". Uitbarsting In een oogwenk snelden van alle zijden politie-agenten toe, alsook bereden po litie. Het trottoir tussen plantsoen en de steentjes in werd afgezet. Op de hoeken bleven echter zeer veel mensen bijeen- scholen. Hier kwam het tegen half vijf tot een uitbarsting. Tientallen agenten trokken hun sabels. Rechercheurs in bur ger, met gummiknuppels in de hand, joe gen samen met de agenten de menigte uiteen. Er dreigde even een paniek te ontstaan, doch in één minuut waren de straten rondom de hoek van de Bijenkorf schoon, nadat er enkele flinke klappen waren gevallen. Tien minuten tevoren was in de Kal- verstraat een groot aantal betogers, ver mengd met het daar wandelend publiek, eveneens door politieagenten opgevan- Minder dollars voor het Westen Eisenhower vroeg het Congres 1,8 millioen dollar minder dan Truman had gedaan A LS HET AMERIKAANSE CONGRES het programma voor militaire en economische hulp aan het buitenland aanvaardt, dat president Eisenhower gisteren heeft ingediend, krijgt West-Europa ongeveer 2.5 milliard dollar. Een milliard is bestemd voor het Verre Oosten, iets min der dan 475 millioen voor het Nabije Oosten en 20 millioen voor Latijns- Amerika. Voor het nieuwe begrotingsjaar dat in Juli a.s. begint, vroeg de president in totaal 5.8 milliard dollar. Dit is 1.8 milliard dollar minder dan het bedrag dat in Januari door president Truman werd aanbevolen, vóór hij zou aftreden. Niet minder dan 400 millioen dollar zullen worden bestemd voor uitrusting, materialen en diensten voor de Franse en In heemse strijdkrachten, die in Indo-Ohina tegen de communisten strijden. gesmukte waarheid is, dat wij kunnen veroorloven, onze verdediging te verzwakken, vooraleer wij duidelijke en onmiskenbare bewijzen hebben gezien waarlijk vreedzame bedoelingen aan de kant van de Sowjet-Unie". Het Con gres ontving de boodschap terwijl minis ter Dulles (Buitenl. Zaken) en andere hooggeplaatste functionarissen het pro gram uiteenzetten in een verenigde zit ting van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden uit Senaat en Huis van Afgevaardigden. Dulles verklaarde, de vermindering van de hulp, de NATO-plannen niet in de zal sturen. Onlangs is op de Parijse 550 millioen voor technische, economische en ontwikkelingsdoeleinden ter bevorde ring van een meer afdoend gebruik i de hulpmiddelen en van de vrijheid veiligheid van de Westerse wereld. Eisenhower kwam in z'n programma tot de volgende conclusies: De Westerse landen moeten zo nodig jarenlang bereid zijn een behoorlijke verdediging op te bouwen en op peil te houden. Om dit doel te bereiken moeten zij snelle militaire opbouw, die het economi. sohe leven ernstig zou ontwrichten, mijden. Amerika moet de vrije landen in staat stellen zichzelf te helpen. In het Verre-Oosten moet meer steun conferentie besloten tot een „accentver- worden verleend. Amerika moet a legging", waardoor Europa eind 1953 des ondanks een krachtiger verdediging zal hébben. Het program omvat ongeveer Door haar verlooide vermoord Lijk van 16-jarig meisje uit een gracht opgevist lijke middelen beschikbaar stellen om de Fransen en inheemsen te helpen In hun strijd tegen de communisten in Indo- Daar het niet mogelijk is, precies het ogenblik van maximaal militair gevaar vast te stellen, is de enige voorzichtige koers het voorzien in een gestage mili taire opbouw, die een stevige econoihische grondslag heeft. Naar eerst thans bekend is gewor den, is Zondag jl. het zestienjarige meisje A. Blenkensteijn uit De Bilt vermoord. Zij werd sinds Zondag middag vermist. Maandag is zij le venloos in de gracht bij het fort Rhijnauwen in de gemeente Bunnik gevonden. Het lichaam droeg tekenen die wijzen op een gewelddadige dood. De politie meent te moeten aanne men, dat het meisje is vermoord en heeft in verband hiermede een 22-jarige verwarmingsmonteur, wonende aan r Abstederdijk te Utrecht, aangehouden. Het meisje was Zondagmiddag met de Jongeman, met wie zij verloofd was. en binnenkort in het huwelijk zou treden, uit fietsen gegaan. Voordien waren er enige huiselijke moeilijkheden geweest. Toen het meisje 's avonds niet terugkeer- men over haar verblijf niets naders wist. werd de politie van de vermissing kennis gesteld. In samenwerking met de Biltse politie stelde de Rijkspolitie m uitgebreid onderzoek in, dat giste- in tot de vreselijke ontdekking leidde. Naar van de zijde van de justitie wordt vernomen, is wurging in combi natie met verdrinking de oorzaak vf het overlijden geweest. Weer 100.000 voor het Rampenfonds Sinds Dinsdag was gisteravond we honderdduizend gulden bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen. Het to taalbedrag is thans tot ƒ110,4 millioen gestegen. Incidenten in Frankrijk Met volle stembus er vandoor Bij de in Frankrijk gehouden tweede ronde van de gemeenteraadsverkiezingen hebben zich enkele incidenten voorge daan. De oud-burgemeester van Angos. Barthe, ging er 's avonds na het sluiten het stemlokaal met de stembus van door. Hij beweerde, dat zijn politieke vijanden die hadden volgestopt met valse biljetten. De oppositie joeg de vluchten de auto van oud-burgemeester Barthe na t een andere wagen, maar kwam net laat: Barthe had net de bus overhan digd aan vertegenwoordigers van he ministerie van binnenlandse zaken. In de Elzas had een slagersknecht zich candidaat gesteld voor een partij, die de tegenhanger was van de groep, waa zijn baas lijsttrekker was. De knecht heeft echter vannacht de hand aan zich zelf geslagen. De uitslag van de s ming was nog niet eens bekend. Het Franse ministerie van Binnenland- Zaken heeft laten weten, dat de vol ledige uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen pas over tien dagen bekend zullen zijn. De telling is vanwege het ge bruikte kiessysteem zeer ingewikkeld. De gematigde conservatieven, wier leider de voormalige Franse minister-president Pinay is, staan thans veel sterker dan op enig ander tijdstip na de oorlog. W.-Duitsland weer over de Saarkwestie Frankrijks optreden in het Saargebied is in strijd met de democratie en met de Europese overeenkomst betreffende de rechten van de mens. Aldus wordt her haald in het tweede memorandum over deze kwestie, dat door de Westduitse re gering is voorgelegd aan de Raad var Europa. Van officiële zijde te Bonn is in dit verband verklaard, dat de regering n i e t bij de Raad van Europa op zal aandringen, een debat te wijden aan d« Saarkwestie. West-Duitsland ziet daar van af ter bevordering van de goede verstandhouding znet Frankrijk. Adenauer heeft het plan, bij zijn be zoek aan Parijs op 11 Mei over di vraagstuk met de Franse regering te spreken. „Méér vliegvelden in Europa" Aldus stafchef Gruenther De chef van de generale staf der Nato, generaal Alfred M. Gruenther. heeft aan de commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Amerikaanse Con gres meegedeeld, dat er slechts 40 effec tieve luchtbases in West-Europa gereed zijn. Dit niettegenstaande het feit, dat de Westerse defensie geheel gebaseerd is op deelneming van een krachtige lucht macht en atoomwapens. Een bouwprogramma, -dat een totaal van 100 nieuwe grote vliegvelden opleveren, is wel in uitvoering. Dit tal is dan evenwel pas gelijk aan aantal grote bases waar de Russen op dit moment over beschikken. Deze hebben echter bovendien nog 200 kleinere effec tieve vliegvelden tot hun beschikking, die op aanvajsafstand van de West- europese strategische posities liggen, aldus Gruenther. Als reder niet betaalt: Faustus kost ons land 1,6 millioen Het herstel van de schade, die door het Panamese stoomschip Faustus is aan gericht aan het Noorderhoofd te Hoek Holland, kost ongeveer f 1 millioen. opruiming van het wrak van de Fa/ustus zal rond f 600.000 vergen. Dit heeft minister Algera meegedeeld in een wetsontwerp, waarin hij voorstelt, in totaal f 660.000 van deze bedragen ten laste van de begroting 1952 van Verkeer Waterstaat te brengen. Bij deze bedragen is geen rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de schade verhaald kan worden op de eige naars van de Faustus, die in rechte zijn aangesproken. Om werk ie krijgen Maar het is best mogelijk dat het er vijftien zijn geweest... De 61-jarige Engelse piloot Draper, die in de eerste wereldoorlog bekend stond als „de gekke majoor" heeft gisteren heel Londen op zijn kop gezet, door in een gehuurd sportvliegtuig, een Auster, onder twaalf of vijftien Theemsbruggen door te vliegen met een vaart van 145 km. Ooggetuigen hebben hem twaalf keer in totaal zien duiken, maar de majoor, die de zameraman Joe Matthwes bij zich had, spreekt van vijftien bruggen. Hij miste er drie door een harde zijwind. Natuurlijk weet de majoor, dat deze bekende sportstunt van vliegers is verboden, maar hij is al 15 maan den zonder werk en heeft er zijn brevet voor over, door dit waagstuk mis schien werk te zullen krijgen. ..Nu kunnen ze eens zien wat ik kan" zei hij. Majoor Draper. dde nu een draagt omdat zijn ogen niet meer zo sterk zijn. heeft het verboden waagsbukji eerder uitgehaald, evenals vele andere Engelse vliegers. In 1931 leverde hij het beroemde -kunstje van onder de Towei bridge door te vliegen. Dat kostte hem een voorwaardelijke veroordeling nu was het een grootse demonstratie. De ene 'brug na de andere werd met roeke loze zekerheid genomen. De Theemsbrug gen zijn hoogstens twaalf meter hoog het is daarbij een grote kunst, de pijlers niet tie raken. Het toestel waarmee Dra per vloog was elf meter breed ove vleugels gemeten. Hy legde het gehele stuk van Blackfriars naar de Barnes af en dook vrijwel onder elke brug door. Bij de Big Ben wilde hy de Westminster- brug nemen, maar daar passeerde juist een boot. Een fruitverkoopster. die haar stalletje bij de brug heeft, vertelde later opgewonden, hoe Draper, klom en rond het parlementsgebouw cirkelde, tot de boot voorbij was. Toen glipte zijn toestel onder de brug door. Bij deze brug zijn de steigers van de rondvaartbootjes de wachtende passagiers vielen bijna het water, zo verdrongen zij zich om toch goed te kunnen zien. Een buschauf feur zette zijn wagen midden op oe weg stil toen hij het vliegtuig zag. Hij en zijn giers hingen ver uit de ramen van spanning en enthousiasme. De „stunt" van de majoor was het gesprek van de dag. Intussen vond Dra-per, toen hij het DAT de boot Kasteel Staverden in Har derwijk is aangekomen met 71 chroni sche zieken uit de kring Overijssel van het Rode Kruis, die een vijfdaagse boot reis maken. DAT in de vergaderzaal van de kamer van koophandel te Rotterdam een por tret van Koningin Juliana, geschilderd door Karei van Veen, is onthuld. DAT de privé-secretaris van de sjeik van Koeweit en secretaris van de Koe weitse regering, Abdullah Moela Saleh, gisteren een uur op Schiphol vertoefde op weg van Bagdad naar Parijs. DAT minister Kernkamp gisteren een bijeenkomst bijwoonde t.g.v. de Utrecht se burgerslag. de dag ter ere van alle inwoners van de stand die dit jaar voor het eerst kiesrecht hebben. DAT morgen te Kortgene op Noord- Beveland een geschenkzending vee uit de Wieringermeer wordt overgedragen. DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend tot goedkeuring van de in 1951 te Stresa gesloten over eenkomst over aanduidingen van de herkomst en benamingen van kaassoor- DAT het Tweede-Kamerlid Roosjen (A.R.) schriftelijk aan de ministers Staf en Suurhoff heeft gevraagd, waarom het rapport over de prophylaxe ten behoeve van de strijdkrachten niet is gepubli ceerd. DAT het Nederlandse Rode Kruis deze week een zending vitamine-houdende producten ter waarde van f 8000 uit New York ontvangt, DAT in de St. Crt van gisteren een beschikking is opgenomen over de ver plichting tot het voorhanden hebben van een brandblusapparaat in autobussen. Terwijl de voetgangers op de Lambeth-brug over de Thames in angstige spanning toekijken, vliegt majoor Christopher Dra per in zijn Auster-sportvlieg- tuigje met een snelheid van ruim 100 km onder de brug door. De afstand tussen brug en water bedroeg 12 meter.... Wordt Egypte een republiek De Egyptische grondwetgevende com missie, welke door de regering van ge neraal Naguib was ingesteld, is heden overeengekomen een nieuwe grondwet op te stellen, welke is gebaseerd op republikeins bewind. toestel weer netjes had afgeleverd op het Broxbourne vliegveld na een tocht van anderhalf uur, een politieagent voor zijn huisdeur. Hy ging onmiddellijk opgewekt met de man mee. Hij zei te vermoeden, dat zijn demonstratie hem 100 pond boete en zijn vliegbrevet zal kosten. „En als ik niet betalen kan, moet het de ge vangenis worden, maar misschien krijg ik nu ergens werk...." Sommige mensen menen dat het een wanhoopsdaad is geweest. Draper be steedde nl. zijn laatste vijf pond aan de huur ven het vliegtuig. Zijn passagier heeft een aantal foto's genomen, zodat kan worden -bewezen, hoe zeker hij vloog. Op de rechtse foto ziet men de 61-j. „dader", majoor Christo pher Draper (met bril) en de cameraman die zijn gewaagde vlucht onder de Thames-brug- gen meemaakte. Op de linkse foto de Auster, tussen de Westminster- en de Lambeth-brug. s Voorbereiding van oefening Nederlandse mijnenvegers in Oostende Mijnenvegers van de Koninklijke Ma rine zijn gisteren in Oostende aangeko men. waar vandaag de voorbereidingen begonnen van de mijnenveegoefening Bandau 7, die van 11 tot 15 Mei in het Zuidelijk deel van de Noordzee wordt gehouden. Aan deze oefening zullen Bel gische, Britse. Noorse en Nederlandse schepen deelnemen. De oefening zal onder leiding staan van de commandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht F. T. Burghard. In 1912 was Sir Francis MeClean de eerste, die onder drie bruggen doorvloog. Het grapje werd meteen verboden op grond van te laag vliegen, maar „de gekke majoor" toonde reeds in de eerste wereldoorlog dat hij geen angst heeft voor laagvliegen. Zijn stunt was toen. op 4.5 meter over de Duitse stellingen te scheren en de vijand met zijn revolver te beschieten „Ik zal nooit meer mogen vil gen", ver klaarde de majoor later. Het was mijn laatste vluchtmaar ik wilde er een spectaculaire zwanenzang van maken". En dat is hem wel gelukt. Driedaags bezoek begonnen Zij arriveerden vanmiddag om kwart over twaalf in de Noorse hoofdstad Om kwart voor zeven vanmorgen zijn de Koningin en Prins Bernhard van het vliegveld Soesterberg naar Noorwegen vertrokken. Het Koninklijk Paar werd uitgeleide gedaan door de zaakgelastigde van Noorwegen, de heer M. F. Sand'oerg, en de chef van het protocol, mr J. Vis ser. De echtgenote van de zaakgelastigde bood de Koningin bloemen aan. Vanmiddag om 12.15 uur plaatselijke tijd arriveerden de Koningin en de Prins in Oslo. Na him aankomst op het vliegveld Fornebu zouden de Koningin en de Prins op het paleis in Oslo het dejeuner ge bruiken. Voorts stonden voor vandaag op het programma een bezoek aan het veer tiende eeuwse kasteel Akershus, een ontvangst in het indrukwekkende stad huis, dat pas drie jaar geleden officieel werd geopend, een thee ten paleize, een ontvangst van het corps diplomatique en een diner ten hove. Het bezoek zal drie dagen duren. Er zijn in Oslo geen vlaggen of ver sieringen aangebracht en evenmin kan men zeggen, dat er bijzonder veel be zoekers naar Oslo zijn getrokken. Maar dit gemis aan uiterlijk vertoon wil nog niet zeggen, dat de Noren voor het be zoek van de Koningin en de Prins geen belangstelling hebben. Dit Scandinaafse volk heeft nu eenmaal een andere aard dan b.v. de Fransen. De belangstelling en bewondering voor onze Koningin zijn zeker aanwezig. Uit de gesprekken blykt dat duidelijk. Het enige waarneembare vertoon ter voorbereiding van het koninklijk bezoek Koninklijk Paai bij eeuwfeest C.J.M.V. H.M. de Koningin en Prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gegeven, op Donderdag 14 Mei a.s. de viering van het eeuwfeest van het C.J.M.V. in de Houtrusthallen in Den Haag ge deeltelijk bij te wonen. Antwerpen hoopt binnenkort over 9 olieraffinaderijen te beschikken. Vorig jaar opende de raffinaderij van de Soci- été ïndusrtrielle Beige des F -tro'.es, op 1 juni as. opent die van dc Eseo Standaard. De Belgian Gulf Oil onder handelt over een derde. kwam tot nu toe in Oslo van Neder landse zijde. Gistermiddag arriveerden op het vliegveld Fprnebu drie Dakota's met twintig lakeien en enkele kleedsters. Bovendien werden met deze vliegtuigen het zilver- en aardewerk en de ingre diënten voor de lunch, als kuikens en asperges, aangevoerd. Uit Aalsmeer kwam een schat van bloemen. De rose anjers overheersen, maar er zijn ook rode rozen, witte anjers, tulpen in alle kleurschakeringen, en groen. Dat alles dient voor de inrichting van de eetzaal in Dronningen (De Koningin), waar Ko ningin Juliana morgenmiddag een lunch aanbiedt. Dronningen is schitterend ge legen in de fjord Frognerkillen. die ten Zuidwesten van Oslo diep landinwaarts gaat HET WEER IN EUROPA Londen Luxemb. Parfji Genève Zurich Berlyn Frankfort iegevens van hedenmorgen 1 u. (K-N.M.l.) Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk vry veel be wolking met plaatselijk en kele regenbuien, maar later van het Noord-Oosten uit opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind aanvankelijk tussen Noord-West en Noord, later draaiend naar Noord- Oost. Vrü koud. lOpgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 5 00 tot 3014 uur. maan 2.29 tot 12.52 uur. Op 13 Mei KM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1