Leiden betrok gisteren de dodenwacht 1953 Bij de dodenherdenking Groot was het offer - groot verantwoordelijkheid is de De wekelijkse keuring in Haarlem NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 5 MEI 1953 Bijeenkomst in Stadsgehoorzaal en stille tocht De dodenherdenking op de avond van de vierde Mei is gelukkig nog verre van het punt, waarop zij een holle traditie dreigt te worden. Er is natuur lijk aan de gebeurtenissen, die zich in die uren afspelen, een officieel tintje: er zijn autoriteiten met grote kransen, die voorop gaan, en er zijn mili tairen, die de erewacht vormen rond het monument. Maar de zeer velen, die op die avond hun vlag halfstok hangen, die nog op straat rond de klok van acht uur twee minuten stil staan en zwijgen, die zich aan sluiten bij de naamlozen, die de stille tocht meemaken en die hun eenvoudig tuiltje bloemen neerleggen bij het grote, witte kruis, zij zijn op de een of andere manier vervuld van dit herdenken. Dit jaar werd er één bijeenkomst ge houden. en wel in de Stadsgehoorzaal, waar spraken ds G. Toornvliet, Geref. predikant alhier, en pater E. Peters van Nijmegen. Medewerking verleenden de Chr. gemengde zangvereniging Ex Animo onder leiding van Herman de Wolff en het toonkunstorkest onder leiding van Henk Geirnaert. We betrekken vandaag de dodenwacht 1953, aldus ds Toornvliet. Maar we moe ten niet denken, dat we klaar zijn, als de twee minuten van stilte voorbij zijn en we bloemen bij het monument heb ben gelegd. Het bouwen van monumen ten kan zelfs verraad betekenen. We leven en vergeten snel. We verge ten ook de idealen van de helden. We kunnen gemakkelijk praten over de do den. Maar het gaat toch om de vraag, of wü het willen opnemen voor de eer van de gevallenen en de zin van hun offer. We moeten weten, dat hun sterven niet voor niets is geweest. Zij hebben gevochten voor het laatste beetje men selijkheid. Wee ons als we de fakkel laten vallen, die zij ons stervend hebben We moeten beginnen, aldus ds Toorn vliet, om de vrijheid te aanvaarden en te genieten. We moeten beginnen te dan ken, dat we er zijn. Vervolgens dienen we met elkaar één front te vormen. De gevallenen hebben het geweten: wit ons ook mag scheiden, wat is er toch onge lofelijk veel dat ons samenbindt. Wij zullen In deze nieuwe tijd onze nieuwe taak moeten verstaan. Jezus Christus. Die de onzen heeft leren sterven, zal ons leren leven. Het leven is tóch open en het is tóch mooi: God is immers bij ons. Groot was het offer van de gevallenen, groot was de bevrijding, groot is onze verantwoordelijkheid. Pater Peters sprak over de toekomst, waarbij hij hoofdzakelijk wees op de grote Dag van Jezus Christus, de laatste dag. Hij vroeg de aanwezigen, eerlijk te proberen elkaar te waarderen en hoog te achten. Laten wij in de kracht van Christus trachten elkaar niet te verden ken. We schieten dagelijks tekort in het betonen van liefde aan elkaar. Misschien daarmee de genade Gods. s ten slotte op de Geest des is in de goede richting wil in de avonduren onveilig plegen te ma ken. De stilte bij het monument was daarmee echter verzekerd en toen de stappen van de naderenden door het grint van de tuin van het museum voor volkenkunde hoorbaar werden, de poli tiemannen hun plaats innamen en de erewacht het gewèer presenteerde, was de sfeer bijna tastbaar. Gemeentebestuur en universiteit open den de rij; hun vertegenwoordigers droe gen de kransen aan, die zorgvuldig aan de voet van het kruis werden neerge legd. Nog enkele officiële deputaties en toen schoven de rijen burgers aan, in groepen, met kransen, met bosjes nar cissen en tulpen, met ernstige gezichten en afgemeten stappen. Er was een jonge vrouw, die een miniatuur bruidsbouquet droeg. Een kind had bloeiende takken uit de tuin meegebracht. De vlaggen hingen slap tegen de beide masten. Strak stonden de gezichten van de mannen, die de erewacht hadden be- weerstaan 1 De pater we Heren, Die leiden. Naai het kruis Tegen negen uur was het terrein rond het kruis aan de Steenstraat door de politie afgesloten. Helaas is deze maat regel noodzakelijk door het gedrag van de opgeschoten jongelui, die het terrein Autotocht verpleegden Hervormd minnehuis Ongeveer zestig verpleegden van het Hervormd minnehuls in de Kaarsenma kerstraat hebben Zaterdagmiddag met zestien door particulieren beschikbaar gestelde auto's een prachtige tocht door de bloeiende bollenvelden gemaakt. Tot slot van deze zeer gezellige middag wer den de ouden van dagen ontvangen door de heer Van der Luit aan de Boulevard te Katwijk aan Zee, die hun een tractatie aanbood. trokken: B.S.-ers, landmacht en marine. De schijnwerpers zetten alles in een wit licht. Als verdwaalde bouquetten bloei den daarin de Japanse kersen, rose, feestelijk en stil. Het geluld van een claxon leek van heel ver te komen. En wat gepraat van kijkers op een afstand. Het hoorde hier niet bij. Alleen het schuiven van de voetstappen, regelma tig, stoppend, wanneer een krans of een bouquetje bloemen werd neergelegd, en weer verder, afgemeten, regelmatig De stoet was langer dan het vorig jaar en er werden minder vlaggen in mee gedragen, in overeenstemming met de richtlijnen van de commissie Nationale Herdenking. Na afloop marcheerde de militaire colonne langs het monument naar de Morspoortkazerne. Toen de stille tocht langs het kruis begon, lagen daar al de bosjes tulpen en narcissen, die de schooljeugd, de leerlin gen van de zesde klassen van de lagere scholen van Leiden, ongeveer 1600 in getal, daar in de morgenuren had neerge legd. Om kwart voor elf hadden zij zich bij het kruis verzameld en klasgewijze defileerden zij langs het monument. Ook toen was er een erewacht van B.S.-ers, marine en landmacht. De vlaggenhin gen halfstok en de muziekkapel van de marine-luchtvaartdienst van Valkenburg speelde o.l.v. de heer W. J. Bruggeman het Wilhelmus. Agenda Raad Leiden Leidens gemeenteraad vergadert Maan dagmiddag 11 Mei ter behandeling var de volgende agenda. Benoeming van leden van de algemene raad van de Gemeentelijke Gasvoorzie- ning Zuid-Holland. Benoeming van een gemeentelijk ge delegeerde in de besturen van „Kennis macht" en van de R.K. Avondteken- school (mevr. Goudswaard-Knipscheer de vacatures mr Geertsema». Beschikbaar stellen van 1672 vc 26 nieuwe banken en 15 banken „niei uit oud" voor de H.B.S. Burggravenlaan. Het toegankelijk stellen voor jongens en meisjes van de openbare u.Lo.-scholen en het aanduiden van de meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat als „open bare school voor uJ.o. aan de Ples- manlaan. Voorlopige vaststelling van de-bedra gen, bedroeld in art. 55 ter der l.o.-wet en vaststelling van de vergoedingen het bijzonder lager onderwijs, be doeld in de artb 101 en 101 bis van die wet, over 1950. Idem voor het buitengewoon lager onderwijs (artt. 33, 35 en 37 besluit b.Lo. 1949). Vaststelling van het aan Ged. Staten uit te brengen verslag betreffende de verstrekking van schoolvoeding en ding over 1952. Voeren van verweer tegen een door mevr. Th. J. Bos-Hasselo, Oegstgeest, gen de gemeente ingestelde rechts vordering. Aankoop van het perceel Waardgracht 111, voor 700, in verband met het saneringsplan Eerste LooierstraatWe verstraat. Centrale verwarming en andere zieningen in en bij de fabriek van Tok- heim N.V. Volteren van 2550 voor verlichting an de toegangen tot de veemarkt Grofe aanvoer van tulpen met mooie aanwinsten Over tulpen gesproken: de keurings zaal van het Krelagehuis was gisteren haast te klein om de vele soorten te kun nen bevatten. En men zag er diverse mooie aanwinsten ook. Daar waren de prachtige zaailingen van Gebrs Segers, Lisse, die voor tuintulpen tot de beste gerekend kunnen worden, die het vak op het moment rijk is. Duidelijk spreekt het John Scheepers-bloed in de grote, lang werpig gevormde tulpen, zoals de witte Maurine, de gele Asia Nielsen, de rood achtig violette Halcro en Rosa Watts. Tulpen van extra klasse! Interessant was ook de diep-rode par kiet Gen. San Martin, die uit Red Cham pion is verlopen. Airy, een prachtige lilarose men-del van Gebrs Eggink, Voor schoten, behaalde de hoogste onderschei ding, die in Haarlem te veroveren valt: get. eerste klasse. Dezelfde firma expo seerde darwin Pandion, licht purper met vitte rand. Van P. Dames, Lisse, was er -en flinke collectie dubbele tulpen, waar- ■an o.m. Perseference, Hermione, Judi, Satin Waver en Marie Cécile opvielen. Merkwaardig was de sport uit parkiet Doorman, die helderrood is getint en geel randje heeft. Beduidend frisser kleur dan de „moedersoort". n zeer grote collectie ter opnaamstel- was er van Gebrs. Nieuwenhuis, Lisse. Zeer mooie zaailingen zaten daar tussen. Bijzonder opvallend vonden we Fakir, bronsgeel met rode vlammen en Paradise, die een Pink Beauty-kleur heeft. P. Leeuwenburg, Numansdorp, liet rose en een donkerrode sport uit Red Champion zien. Zeer mooi! Verder viel op de stamselectie van Prins van Oostenrijk, geëxposeerd door Fred. Sin ger, Wijdenes, waarvan de bloemen be duidend dieper van kleur waren en for- an afmeting waren dan de „gewone" Prins van Oostenrijk, terwijl Gebrs Man tel. Avenhom, de opmerkelijke parkiet Pablo Picasso voor het voetlicht brachten, die uit een bepaalde Remtorandt-tulp ver lopen moet zijn. Sterk de aandacht trok de multiflora- tulp Georgette van Gebrs Van Zanten, Hillegom. Een meerbloemige tulp, die vier tot vijf bloemen aan één stengel produceert en waarvan de gele bloemen rode strepen en veren hebben. Zeldzaam elegant was de kleine lage Tulipa Bata- lina Bright Gem van G. H. Hageman en Zn, Heemstede. Dat de natuur soms de meest wonder lijke spelingen maakt, bleek uit de ver- loping uit Muscari armeniacum van A. Adrichem, Heemskerk. Deze sport brengt grote kegelvormige bloeiwijzen voort, waarvan de dubbele bloempjes in trossen tegen elkaar zitten. Heel interessant en opvallend! ste tulpen liet P. Hopman en Zn, Hillegom, zien: de diep-rode Arsenal, de intens rose Garden Party, de rode, geel- gerande United Europe en Willem Hop man, lila met witte rand. Zeer mooie dubbele tulpen stelde P. Bijvoet en Co, Overveen, ten toon: de rode Eroica, Ver- l Francois Maurice, de levendig Andere bloemen Narcissen waren er weinig: de dubbele witte White Sail van Gebrs Eggink. Voorschoten en C. A. v. d. Wereld, Roe- lofarendsveen (welke laatste nog enkele dubbele witte aanwinsten liet zien: Prin ses Irene en Joseph o.a.) plus bijzonder mooi bloemwerk van Silver Chimes Zandbergen-Terwegen, Sassenheim. Een zeer mooie triandus, die zich prima leent om er bloemwerk van te maken. Verder was er al een grote groep Hol landse irissen van J. de Goede. Breezand. We noteerden o.a. de onwerkelijk- Prinses Irene, de forse blauwe Early Blue, de zacht getinte Mauve Queen, de aparte Gold and Silver, de gele Alaska en diverse andere soorten. J. de Winter, Heemskerk, liet de witte White Van Vliet zien met een gele zaailing, die vermoede lijk geen verbetering is van d^ reeds be staande soorten. Gebrs Segers, Lisse, liet zien wat te bereiken valt met selectie in hyacin ten. De Lissese fa toónde Yellow Ham mer, zeldzaam best en zo groen als een prei, terwijl ook Marconi aan alle kan ten bekeken mocht worden. Gladiolen waren er weer van G. Hom mes. Heiloo. en D. van Buggemim, Bever wijk. Eerstgenoemde toonde zaailing, die ontstaan is uit een kruising van Colv x Salmans Glory, die we vorige week reeds noemden en toonde tevens een rose zaailing, waaraan het duidelijk te zien is. dat er ook ColvilliA)loed zit. De tros is beduidend kleiner dan van voorgaande en de bloemen hebben ook meer de ietwat „spichtige" Colvilli-bloemen. Voor het overige zag deze gladiool er lang niet slecht uit. D. van Buggenum, Beverwijk, stelde de lila Pierson-zaailing Nelly weer ten toon en étaleerde daarnaast de extra beste rode Red Signal. Oud-Leiden naar Schoonhoven Ongeveer honderd en veertig leden var de vereniging Oud-Lelden maakten Za terdagmiddag een excursie naar Schoon hoven. waar men om drie uur op het stadhuis werd ontvangen door de burge meester, de heer J. Aten. De voorzitter Oud-Leiden, dr A. Kessen bood hem exemplaar van het Kastelenboek voor het archief van de zilverstad. De heer Lugard, archivaris van Schoon hoven leidde de excursie. Men bewon derde het interieur van de grote kerk en maakte een rondwandeling door de stad. ere van Oud-Leiden bespeelde de stadsbeiaardier tijdens deze wandeling het prachtige carillon in de toren van he: stadhuis. Tenslotte werd een bezoek ge bracht aan het stadhuis en het edelam- bachtshuis. Bowientje en ik, samen zijn wij gister avond meegetrokken in de grote zwij gende stoet langs dat simpele houten kruis aan de Steenstraat. De wind was gaan liggen, en achter het station waren banen zachtgroen oud-rose langs de einder, die in elkaar vloeiden naar het Zuiden en Noorden, en overgingen tot het donkerblauw van de avondhemel. Daar was het kruis. Dat eenvoudige, onbewerkte kruis, ge sneden uit het eerlijke hout van een boom, gegroeid op vaderlandse bodem. Daar was het gras, vochtig van de avondlijke nevel, opkleurend in de schijn der felle lampen. Daar waren de wachters, op dat gras geschaard rond dat kruis, de voeten breed in de aarde, in de eigen vader landse aarde, eens verdedigd en met hun bloed gekleurd door hen, die wij gingen gedenken. Daar waren de bloemen, zwijgend aangedragen, eerbiedig neergelegd, aan de voet van het kruis, als een stil gebed, als een gestamelde dankt als een plech tige gelofte. Bloemen, honderden, duizenden bloe men, die zich aaneenrijden op dat groene gras rond dat witte kruis. Bloemen uit een kinderhand, bloemen van een geden kende vrouw, bloemen van vrienden, bloemen van medestrijders, bloemen van een geheel volk. En de lampen straalden op het rood der tulpen, op het geel van narcissen, op het wit der seringen. En uit de kleurige schatten der natuur rees dat kruis om hoog, eenvoudig en sterk, vermanend en ontroerend. En wij stonden daar een ogenblik stil, Bowientje en ik, en wij dachten hoe millioenen mensen vóór ons tijdens het wentelen der eeuwen bloemen hebben gelegd voor hen die vielen. Griekse vrou- xen, gehuld in haar smetteloze tunica's, legden eens wenend haar bloemen neer op de plaats waar de dappere krijger door een speer doorboord, ter aarde viel en voor zijn schone land het leven liet. Treurende Romeinse schonen brachten al vóór onze jaartelling een laatste hulde van orchideeën en lotusbloemen aan de helden, die hun moed en eer bekroonden met de dood voor het vaderland. Zo is het altijd geweest, dachten wij, toen wij daar stonden bij de gewijde plek aan de Steenstraat. Alle eeuwen door waren er die vielen voor hun land, en bleven er weduwen achter, die niet konden vergeten en kinderen, die met bevende handjes bloemen legden op het gras, dat de gevallene dekt. De zachte kleuren aan de horizon waren verdonkerd tot het donkerste blauw, en zwijgend, almaar zwijgend trok de stoet van gejjenkenden en denkenden langs dat kruis in het gras, tvaar de kleuren zich dooreenmengden en opstapelden tot een altaar van trouw en dankbaarheid. Opdat wij niet vergeten. Maarkunnen wij vergeten, in een wereld, waar het wapengekletter het ge- klapwiek overstemt van de vredesduif, die schuw en treurig ver weg om ons heen cirkelt, zoekend een plekje waar zjj rust kan vinden? Gisteren herdachten wij onze doden. Maar volgend jaar en over twintig, honderd jaar, gedenken wij weer andere doden, die voor ons vielen. Dan gaan onze kindskinderen zuijgend langs witte kruisen, opgesteld op stille plekken in de stad, en leggen zij bloemen neer, op dat zij niet vergeten. Dit gedenken aan de voet van het kruis is niet het gedenken van hen, die voor ons stierven. Het is een gedenken van het grote leed. dat elke generatie op nieuw weer over zichzelf brengt. Zij, die vielen? Bowientje en ik, wij dachten aan een Engels versje When I am dead, my dearest. Sing no sad songs for me Plant there no roses at my head, No shady cypress tree. Be the green grass above me, With showers and dewdrops wet. And if thou wilt, remember, And if thou wilt, forget. Als ik dood ben, liefste, Zing om mij geen droevig lied. Rozen en eypressen, liefste, Plant die bij mijn grafsteen niet. Slechts het gras. door dauw bevochtigd Dit mijn lichaam dekken moet. Als je wilt. denk nog eens aan me; Mij vergéten, liefste.,., is ook goed- Mij vergeten is óók goed. Al die doden in hun graven, de doden van de Babylonische en Perzische logen, van onze krijg met Spanje tegen het naijverige Engeland, al dezen, die vielen voor hun land, voor hun voor hun recht, wij mogen ze vergeten. Zij zijn slechts de vingerwijzingen naar de grote, droeve achtergrond der dingen. Naar de onmacht van alle natiën door alle tjjden, van alle volken door eeuwen, van Bowientje en mij, van i allemaal, om in vrede met elkaar leven op die wonderschone wentelende bol, die God by het gloren der tijden in Zijn heelal aanwees als woonplaats voor Zijn evenbeeld, dat door dat e beeld zelf zo droevig werd geschonden. Zij, die wij gisteren gingen gedenken, zij zijn niet belangrijk. U en ik, en al die duizenden, die langs dat witte kruis in het groene oras trok ken, wij zijn een klein onaanzienlijk pluisje, dat in de voortgang van de tijd weggeblazen wordt in de oneindigheid der onbegrepen dingen. Dat dachten Bowientje en ik, toen wij gisteren mee optrokken in dat zwijgende leger van mensen-van-nu. En ook de De Berlijnse predikant dr Harold Poelchau, die de leden van de St\jkel- groep tijdens hun gevangenschap in Berlijn-Tegel bijstondsprak tijdens de plechtigheid op de Haagse begraafplaats Westduin, waar burge meester Schokking gisteren het monument op het ere-graf van deze verzetsgroep onthulde. Gasvoorziening in Zuid-Holland Op 28 April 1952 besloot de gemeente raad tot het deelnemen aan een gemeen schappelijke regeling met de gemeenten Delft, Gouda, Den Haag, Rotterdam Schiedam inzake de samenwerking op het gebied van de gasvoorziening in de pro- Zuid-Holland. Ter uitvoering deze gemeenschappelijke regeling is rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam gevormd, dat de naam draagt Gemeente lijke Gasvoorziening Zuid-Holland. Het bestuur van dit lichaam is opge dragen aan een algemene raad, bestaande uit 26 leden, en een raad van beheer, be staande uit 6 leden. De leden van de alge- raad worden benoemd door de raden van de deelnemende gemeenten uit de leden van het bestuur van deze ge- u De gemeente Leiden zal ver tegenwoordigd zijn door vier leden, waar- er tenminste één lid zal moeten zijn het college van B. en W. Er zulten ook vier plaatsvervangende leden moeten worden gekozen. De benoeming door de gemeenteraad moet plaats vinden binnen acht weken na de dag van inwerking treding van de gemeenschappelijke rege ling. dus vóór 29 Mei. De leden treden op 1 September af. Gezien het karakter van het lichaam stellen W. thans voor de leden van r de stedelijke lichtfabrie- benoemen (als nummer één wet houder Van der Kwaak) en v nodig de leden van de commissie voor financiën. De raad zal hierover Maandag a.s. besluiten. Gedenkplaat onthuld in de Driftstraat Namens de woningbouwvereniging De Eendracht heeft de heer H. van Weizen gisteravond een gedenkplaat onthuld, die is aangebracht aan de onlangs in gebruik genomen bank in de Driftstraat en waarop de namen voorkomen van allen, die in de jaren 1940—1945 uit dit deel van de stad werden weggevoerd en niet terugkeerden. Het zijn de namen van: J. Boom, C. H. Carton, M. Dubbeldeman, J. Dubbelde- man, J. ven Weeren, J. Ph. v. Egmond, I. Filippo, J. J. Lezwtfn, N. Olivier, H. J. G. Paalvast, J. Pennen burg, J. Teske, J. Th. Welling en D. de Bolster. De heer Van Weizen kreeg het woord i een kort openingswoord van de heer DooL De voorzitter van de bouwvereni ging vond het verheugend in de gelegen heid te z\jn gesteld, dit monument te ont hullen, temeer omdat dit ogenblik zijn menihg het meest geschikte wj gedachten te vertoeven bij hen, die het leven verloren. We vinden het een daad van grote pië- it om in de Kooi deze mensen op deze wijze te mogen eren. Zij waren mensen met verschillende opvattingen, maar één in de gedachte, dat de strijd tegen de Duitsers een gerechtvaardigde strijd was. De heer Van Weizen sprak de hoop uit, dat de tijd niet ver meer zou zijn, dat straten namen ontvangen van verzetsslachtoffers, opdat het nageslacht deze tijd en zijn slachtoffers niet vergeet. Ten besluite van de plechtigheid wer den kransen en bloemen onder de ge denkplaat gelegd. De nieuwe fabriek aan de Trekvlietweg en W. stellen de gemeenteraad voor, crediet van ƒ140.000 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een een-, trale verwarmingsinstallatie, een ketel huis, een electrische verlichtingsinstal latie met bijbehorende ornamenten, be strating en een verhoogde los- en laad plaats in en bij de in aanbouw zijnde fa briek aan de Trekvlietweg, aan de Tok- heim N.V. verhuurd. Het college stelt verder voor het aan brengen van de verwarming ondershands op te dragen aan de N.V. Warmtetechn. bureau „Koningsplein" te Amsterdam en het aanbrengen van de verlichting on dershand op te dragen aan de N.V. Iemco te Leiden. En tenslotte om de huurover eenkomst in die zin aan te vullen, dat in de verhuring de genoemde werken zullen zijn begrepen tegen verhoging van de huursom met een bedrag van ƒ23.300 per jaar. Voorzieningen aan de Leidse veemarkt Met het oog op het veeartsenijkunde onderzoek mag het begin van toelating van vee tot de veemarkt niet voor zons opgang worden gésteld. De handel in vee ondervindt van het late aanvangsuur ln November, December, Januari en Febru ari veel bezwaren. Men heeft een proef doen nemen met het verlichten van de toegangen door middel van daglichtbul- zen, die een zodanig licht verspreiden, dat net onderzoek voor zonsopgang kan plaats vinden. Het is noodzakelijk tot aanschaffing van een eigen installatie over te gaan. aldus B. en W. aan de raad. De kosten'belopen ƒ2550. B. en W. vra gen de raad, dit bedrag te voteren. Waarom vergadert de K. v. K. op 5 Mei De heer N. Langezaal heeft een brief gezonden aan de leden van de Kamer van Koophandel van Fabrieken Rijnland, waarin hij zijn verwondering en teleurstelling uitspreekt over het feit, dat de Kamer op bevrijdingsdag verga dert. De heer Langezaal noemt dit niet tactisch en niet stijlvol. In zijn antwoord merkt het bestuur op. dat de vijfde Mei voor het bedrijfsleven als een gewone werkdag moet worden beschouwd. Dit is ook de opvatting de regering. Na de dodenherdenking op 4 Mei heeft, naar de mening van het bu reau steeds de ware animo om op welke wijze dan ook feest te vieren, ontbroken. Het meende dan ook. dat de vijfde Mei op waardige wijzè zou worden doorge bracht als de leden op die dag bijeen kwamen om het algemeen belang v het bedrijfsleven te dienen. Bronzen medaille voor A. L. Friezema De heer A. L. Friezema. landarbeider was gisteren veertig jaar in dienst bij de gebr. Zwetsloot aan de Haarlemmerweg. H.M. de Koningin heeft hem de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. Gistermorgen van 10 tot 12 uur is er een receptie aan de Haarlemmerweg geweest. Rechtsvordering tegen de gemeente Mevrouw Th. J. Bos-Hasselo uit Oegst geest overkwam op 21 Juli 1950 een on geval, toen zü met een bromfiets over de Haarlemerweg reed en ter hoogte van de Broekweg in een met zand gevulde kuil terecht kwam. Van dat ongeluk gaf haar advocaat eerst by schrijven van 30 Janu ari 1952 aan B. en W. van Leiden kennis en stelde, dat de kuil in het wegdek niet voor het verkeer waarneembaar zou zijn geweest en dat de schade, door mevrouw Bos geleden, ongeveer ƒ2354 was. Ten einde betaling van dit bedrag te verkrij gen, heeft mevrouw Bos de gemeente doen dagvaarden voor de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag. B en W. zullen de raad a.s. Maandag vragen te willen besluiten tot het voeren van ver- Slechte eetlust. Voel U Herboren door TONICUM N0URY ■MHI 4de Mei. zo dachten ui), ij geen belang- 'ijke datum in de oneindige loop van iet wereldgebeuren. Elke dag van elk .aar. van 4000 voor Christus tot aan de Grote Dag was en is belangrijk en zal belangrijk zijn, voor Kaïn en Abel, voor i mij en voor de toekomstige mens et aiomische tijdperk. Als wij elke dag weer langs het witte kruij der her innering gaan. dat geplant is in het groene gras der hope. alj wij ae gees telijke vuisten ballen, iedere dag weer, in een hartelijk loillen en onze naajfe lief te hebben als onszelf, danja dan zal op datzelfde gras een plaatsje zyn voor i nog zoekende du if des vredes. Leidsche Spaarbank In April werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd 688.837.80 en terugbe taald 689.101,24. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 229 en het aantal afbe taalde boekjes 183. Op 5.141 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 79.283 bijgeschreven. Er werden 391 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 7.745,38. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was 196. Het tegoed der 32.054 inleg gers bedroeg aan het einde der maand 17.988.028.11. Anti-vivisectie-stichting Onder de titel „Eerbied voor het leven" houdt de anti-vivisectiestichting Donderdagavond 7 Mei in het Vlies een lezing met films over de aard en de om vang van de vivisectie in Nederland. Ge durende een Jaar heeft de anti-vivisectie- stichting een onderzoek ingesteld, waar mee researchwerk werd verricht, dat voordien nog nimmer in ons land heeft plaats gehad. Tijdens deze recherche zijn merkwaardige en ontstellende feiten aan het licht gekomen. Zo worden in een laboratorium te Lisse marmotten en ko nijnen gebruikt voor proeven, die ziek tes in de bolgewassen moeten helpen be strijden, en schijnen er blijkens disser taties ook in de universitaire klinieken te Leiden proeven op mensen te worden genomen, bijv. op krankzinnigen en zui gelingen. De anti-vivisectiestichting richt zich dan ook niet alleen tegen het mis bruik van dieren voor medischer physlo- logische en pharmaceutische proeven, maar ook tegen proefnemingen met „mensenmateriaal". Daar de uitnodiging voor deze lezing ook tot artsen en studenten is gericht, zal de gelegenheid tot vragen stellen onge twijfeld een interessante gedachtenwisse- llng gevolg hebben. De lezing wordt ge houden door mej. mr M. Stuart en de heer W. Groen. resp. voorzitster en pro pagandist van de stichting. De films zul- ïn o.a. een beeld geven van toestanden dierenwinkels en zogenaamde pen- ons. van proefnemingen in laboratoria n van de onderkomens en de verzorging an proefdieren. Contactavond Wester kwartier De speeltuinvereniging Westerkwartier heeft Zaterdag in het clubhuis een con tactavond voor de ouders gehouden. De| toneelvereniging van de cemeentereini- ging. onder leiding van de heer Van deri Woerd, verzorgde het ontspanningsge deelte. De vijf dames-leden ontvingen na afloop leder een doos bonbons. De avond werd geleid door de heer J. Warmendam. Agenda voor Leiden Dinsdag Hyacinthenpleln, Anna van Saksenstr. en Damla&n, half 3 tot 5 uur: poppen kast. Stadhuisplein, 7 45—9.15 uur: concert W. W. en carillonbespeling; 9.15 ontste king bevrijdingsvuur. Zeemanlaan. 7 uur: De Professoren- wijk, herdenking bevrijding. Schouwburg, 7 45 uur L. A. K., Cilli Wang, daoaparodieën. NoordwüxaanZee, van al 12 uur toerwageaconccurs. Woensdag Station, 10.10 uur. Ned. Reisvereniging, excursie naar Amsterdam. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Ned. Comedie met „De koopman van Venetië". Kaasmarkt 1, 8 uur: Geref schoolver eniging. jaarvergadering. MAVOM. Oude Singel 248. 7.45 uur: Vereniging van afgestudeerden van Mid- delb. Techn. Scholen. Hoogl. Kerk, half 8 tot 8 uur: Avond stilte Steenschuur 21, hall 8half 9: zitting prijzencommissie. Oegstgeest, raadhuis, 7 uur ge meenteraad. Donderdag Hoge Rijndijk 88. halt 3 tot 5 uur: Firma Hartogs en Co, receptie 60-jarig bestaan. Kon. Ned. Grofsmederij, half 3: jaar vergadering van aandeelhouders. Lakenhal. 4 uur: opening tentoonstelling A. J. van Driesten door de burgemeester. Burcht, 8 uur: Chr. kinderzangspelclub „Staalwijk en Omgeving", contactavond. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Ned. Comedie met „De Koopman van Venetië" Middelweg 38, 8 uur: Groene Kruis, fusie met Oranje-Groene Kruis. Nieuw Minerva, 8 uur: Beweging van Europese federalisten, ledenvergadering. Rehoboth, 8 uur: VERON, N. Schimmel jn het Radarproefstation te Noordwijk /er Radio-navigatie-apparatuur. Vlies, 8 uur: Anti-vivisectie-stichting, lezing met films. Utr. Jaagpad 11. 8.15 uur: cursus „Hoe begrijpt U meer van muziek?" door mej. Lien Sibbes. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur. Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. Nachtdienst spotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Ho- gewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, teL 20136. Vertrokken personen Smits, Remmert, geh. met: Abspoel, Cornelia, wonende te Zuidland, naar Beemster; Smits, Sara Jitske, kind van Smits. Remmers, wonende te Zuidland, lar Beemsier. Het aantal aanwezige evacué's be draagt 66. De heer H. Haaksma 80 jaar De oprichter van de fa Haaksma en Co., Kort Rapenburg 20, de heer H. Haaksma, hoopt Zondag 10 Mei zijn tachtigste verjaardag te herdenken. De jarige heeft nog iedere dag een werk- aandeel in de zaak, niet alleen ais algemeen procuratiehouder, maar meer r.og als adviseur. Maandagochtend tus sen 10 en 12 uur bestaat gelegenheid de heer Haaksma geluk te wensen. Vijftig jaar getrouwd Voor de 75-jarige Arend Mulder en zijn 71-jarige echtgenote Aaltje van Egten. wonende Lammermarkt 17A, beginnen Donderdag de bruidsdagen: op 23 Mei zijn zij vijftig jaar in de echt verbonden. Twee zoons en vier kleinkinderen hopen in deze vreugde te delen. Gouden huwelijk Het echtpaar H. Moonen-Kruuk. Pieter Londanshof 8. hoopt op 20 Mei zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerardus J. M„ zn van G. de Jong en M. H. van der Zon; Johanna, dr van P. Lens en S. Ciere; Catherina. dr van C. van der Schee en A. J. Verkerk; Marijke A., dr van B. B. 't Hart en C. M. Rientsma; Nicolaas. zn van N. Keijzer en C. Barten; Richard J„ zn van H. van der Water en J. Schouten; Hermina M. J.. dr van D. Teunissen en H. Westra; Johannes J. A., zn van S. G. M. Beijeren Bergen en Henegouwen en J. n der Post; Hendrik E., zn van G. Ver- meij en J. Naber; Hendnna J.. dr van H. J. Hagemans en W. C. Ramaker. GEHUWD: W. Smit en M. Zwart, L. H. Kloos en M. E. van den Nieuwendijk- W. de Jong en J. C. S. Kooreman. OVERLEDEN: M. Smits, echtgen. van Koome. 61 jr; G. F. W. Meijer, m., 77 jr; M. Breijer, echtgen. van Perin. 84 jr; W. de Vos. m.. 72 Jr; J. van der Plas, m., 33 ^r; L. Wielders. m.. 76 jr; J. Kaspers, m.. Haagse politierechter Reclame-ontwerper" veroordeeld In Sassenheim en omgeving had de Amsterdamse reclame-ontwerper Th. A. G. van der R. oplichtingen gepleegd, waarvoor hij zich had te verantwoorden de Haagse politierechter. Met een verhaal over een te voeren bedrijfs reclame-campagne had hij o.a. een rtJ- wielhresteiler te Sassenheim bewogen tot afgifte van f 25. Verdachte betoogde, dat hij wel degelijk van plan is geweest de opdracht oeren, maar door allerlei om standigheden was hij volgens zijn zeg- nog steeds met toe gekomen. De politierechter merkte op. dat hij een hele reeks soortgelijke gevallen in Sas senheim en omgeving had gepleegd. De Sassenheimse rijwielhersteller, die als getuige werd gehoord, zeide, dat het reclamebureau, waarvoor verd. zou werken, 2500 reclamekaarten zou ver zenden. Hü moest direct f 10 storten en bij het tonen van de proefdruk de res terende f 15. Na het tonen (en betalen) hiervan hoorde hU echter niets meer "in verd. De officier van Justitie eiste tegen verd., die reeds elf maal was veroor deeld. zes maanden gevangenisstraf. Overeenkomstig de eis werd de reclame ontwerper veroordeeld. Boete voor belediging Een inwoonster van Katwijk aan Zee ontkende voor de Haagse politierechter. 7-U in October 1952 een kennis had beledigd door om. te zeggen .Jouw man Roomse rotDeze woorden echter door enkele getuigen ge hoord en de officier van justitie vorder de f 20 boete of 10 d.h. „Moet ik me dan door die vrouw voor luizenbos en N S B.-ster laten uitschelden?" vroeg verd. verontwaardigd. „Dan moet u daarvan maar aangifte doen. maar niet hier", waa het beacheid van de politie rechter en hij veroordeelde haar tot f 15 boete of vijf dagen hechtenis. Zomerbloemen op Flora Morgenochtend wordt op de Flora te Heemstede de vijfde binnententoonstel- |kng geopend, bestaande uit zomeitolo*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3