Franse officieren hunkeren naar om Loeang Prabang Voorspelling bewaarheid: groot leger rukt naar het Zuiden op strijd Toch is het zo BRflun Van het ert van School en Kerk Twee Joodse oorlogsweesjes inderdaad verdwenen De 73ste lijst van slachtoffers van de watersnood BANDEN 2 DINSDAG 5 MEI 1953 Belegerden wachten in vertrouwen communistische legers hebben geen directe aanval gedaan op de Vragen aan minister Getreuzel met salarissen rechterlijke ambtenaren? Het Eerste Kamerlid Molenaar (WD) heeft schriftelijk aan minister Donker thans zwaar versterkte vesting Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos, ;f°™ambt?L™npïeind Maart C» doch splitsten zich in tweeën. Eén grote kolonne van de Vietminh trekt hoogde salarissen hebben ontvangen, die r.u Zuidwaarts naar de Mekong-rivier aan de Noordelijke grens van Siam, terwijl de rest van het leger zich in een halve cirkel rond de stad samen trekt. De zevenduizend inwoners van de hoofdstad zijn vol vertrouwen, dat een aanval van de Roden zal worden afgeslagen. Hoge Franse offi cieren zouden het volgens Ass. Press zelfs betreuren, dat de communisten niet tot de aanval zijn overgegaan, omdat naar hun mening de zwaarste nederlaag van de zevenjarige oorlog in Indo-China aan de Vietminh zou kunnen worden toegebracht. krachtens de wet van 17 December 1952 moesten worden betaald. Voorts infor meert de heer Molenaar o.a. of de bedra gen, die aan de ambtenaren toekomen, omdat de wet terugwerkt tot 1 Januari 1950, nog steeds niet zijn uitgekeerd. De kolonne, die naar de Mekong treint, bevindt zich nu reeds ten Zuiden van Xieng Khouang, dat 140 km ten Zuidoosten van Loeang Prabang ligt. De Rode beweging wijst op het plan, Xieng Khouang te veroveren em van daar door te stoten naar Pak Sane aan de Mekong. Pak Sane ligt op slechts 14 km van de regeringszetel Vientiane, de stad die van nog veel groter psycholo gisch en strategisch belang wordt ge acht dan Loeang Prabang. Franse legerkringen voorzien de mo gelijkheid, dat de Roden Vientiane er Loeang Prabang in één grote aanval tegelijk zullen pogen te nemen, v door de Franse positie in Laos zo goed als verloren zou zijn. De troepen in Loeang Prabang hebben zich na de enorme mobilisatie van de laatste dagen enigszins ontspannen. Een aanval is niet waarschijnlijk, omdat de Vietminh-troepen dodelijk vermoeid zijn na geforceerde marsen over 360 km door het dichte oerwoud, over nauwe berg paden en na tal van snelstromende rivieren te hebben doorwaad. De Viet minh wacht ook op een verbinding tus sen de troepen ten Noorden van hoofdstad en verder op de aankomst een leger van tienduizenden koelies met voorraden. De Vietminh -heeft nu onge veer vier divisies in Laos. Noodwoningen N.O. Polder geleidelijker ontruimd De noodwoningen in de Noord-Oost polder zullen voortaan meer geleidelijk dan tot nu toe gebeurd is, worden opge heven. Daardoor worden de financiële gevolgen voor de eigenaars verzacht kan bovendien langer van de woonruir geprofiteerd worden, zo heeft minis Algera op schriftelijke vragen van Tweede Kamerlid Van der Ploeg (K.V.P.) geantwoord. Overigens hebben de bewoners va noodwoningen steeds geweten, dat de vergunning voor deze huizen een tijdelijk karakter heeft. Het is dus niet onbillijk, als zij zelf de financiële lasten moeten dragen, wanneer de huizen moeten den ontruimd, meent de minister. CPREKEN'D OVER een succesrijk uitvinder, moeten we onwillekeu rig den-ken aan Edoson, die in het to taal een 1400 patenten op zijn naam -had staan. Dat is een record, dat de ■gemiddelde mens die op geen enkele uitvinding aanspraak kan maken, tot stomme verbaz/ing brengt. Een record ook, dat moeilijk door enig -genie zal k-un-nien worden geëvenaa-rd, laait staan overtroffen. Toch is Oarleton Ellis, die ongeveer tien jaar geleden stierf, een goede tweedie in de rij der kampioenen, want hij was houder van 810 patenten en er zijn weinig Amerikanen die niet dagelijks met de resultaten van*zijn vernuft dn aanra-king -komen. Evenals Edison, was Ellis een noeste werker, die degelijks met slechts weinig uren slaap kon volstaan en de rest van de tijd rusteloos zocht naar de proble men die hij zichzelf gesteld had. In tegenstelling tot Edason, wiens school opleiding wel zeer summier was ge weest, had Ellis echter een weten schappelijke opleiding achter de rug en als zodanig had hij dus een gewel dige voorsprong. Vooralsnog bleek echter uit niets, dat dn hem een udit- vindersgeest school, want hij kwam na voltooiing zijner studies voor de klas van een technisch instituut in M-assaoh-usetts te staan en alles scheen er op te -wijzen dat hij daar zijn pen eioen wel zou verdienen Mia-ar op een dag -keek Ellis toe hoe een meubelmaker de verf van een meubelstuk verwijderde. Eerst werd de verf met alcohol week gemaakt, waarna zij door moeizaam en lang durig krabben van het hout kon wor den gescheiden. Het hout verkreeg dan een vuilbruine kleur en moest met zuur worden opgebleekt. De meeste toeschouwers zouden geen cri- tiek op de werkmethode van de meu belmaker hebben gehad, maar Ellis ergerde zich groen cn geel over de tijd die met dit werk verloren ging en hij overwoog dat er toch chemi sche oplosmiddelen moes ben bestaa-n die dergelijke werkzaamheden aan zienlijk zouden kunnen bespoedigen. Dus t-oog Ellis naar zijn laboratorium en nam daar onophoudelijk proeven met de vreeondsoorti-gste mengsels, tot hij tenslotte zijn eerste patent vond, dót hem reeds na korte tijd voldoen de inkomsten verschafte om zijn leraarsbaan er aan te geven en zich geheel aan het oplossen van pra-ctd- sche problemen te wijden. Hier dius geen flitsende invallen en geen zolderkamerbjeswerk, maar syste matische wetenschappelijke proefne mingen. gepaard aan nuchter koop manschap. Hij vond een soldeermiddel voor alu minium, een procédé voor het winnen van benzine uit petroleum, een me thode om harde vetten uit plantaar dige oliën te vervaardigen, enz. enz. In zyn laboratorium werden meer dan 100.000 kunstharsen vervaardigd, waarvan tenminste 12 grote successen werden. Maar daarnaast bemoeide -hij zich eveneens met hondenvoer uit slachthiudsafva-llen en met goedkope harsen voor minderwaardige kauw gums. Hij werd „de -man met een mdi- lioen ideeën" genoemd, maar naar onze smaak was zijn werkzaam heid, hoe geniaal ook, wel èrg nuch ter en volkomen gespeend van iedere romantische noot. Laten we daarom maar eens aan dacht schenken aan schimmels, die hun prooi met lasso's vangen. Als dét niet romantisch rt, weten we het niet meer! Daarover morgen. (Nadruk verboden.) Volgens de laatste berichten gaan de Rode legers die in Zuidwaartse richting trekken, met grote snelheid voorwaarts. Reeds werd de kleine buitenpost Tha Thom. veertig km ten Oosten van Xieng Khouang. door de Vietminh onder de voet gelopen. Amerika helpt Amerika heeft de Fransen laten we ten, dat het een aantal transportvlieg tuigen ter beschikking zal stellen nu de communisten Laos overstromen. Austra lië zou hebben aangeboden, 200 Mus tang-jagers en een aanital twee-motorige Mustang-bommenwerpers en andere typen vliegtuigen uit de jongste wereld oorlog te zenden. Want zij ervaren elke dag de enorme voordelen, die het elastische scheer- blad van de Braun shaver biedt: Sneller scheren (in ca. 3 min.), schoner scheren (zo glad als met het van de barbier). Elke man die met dit prach tige apparaat kennis maakt is er enthousiast over. Dat blijkt! Want opvallend veel manne kopen een Braun sbav< op aanraden van hu vrienden. sha&&z. f. 49.- scheert 3X sneller mojkU schoon K.V.P. voor wagen van tegenpartij In Eindhoven zal dit jaar naast de K.V.P. een tweede Katholieke partij, dij van de Katholieke Democraten, aan de gemeenteraadsverkiezingen deelnemen. Toen de nieuwe partij in een verkiezingsoptocht je met en kele wagens door de stad trok, sloot de stoet, uit een zijstraat komend, zich op de hoofdweg achter een juist passerend mu ziekcorps aan. Dat was op zich niets bijzonders, het merk waardige zat echter in het feit, dat de voorzitter van de propa- ganda-commissie der K.V.P. als voorzitter van het muziek corps de stoet opende en zich aldus tegen wil en dank voor de wagen van dè tegenpartij zag gespannen. Intellectueel avonturieren" Albert Einstein en nog vier personen, hebben ieder een prijs van 1.000 dollar ontvangen voor „intellectueel avonturie ren". De prijs wordt jaarlijks beschik baar gesteld door een groot Amerikaans warenhuis. Minister Donker bevestigt Geen aanwijzing, dat zij zich in een R.K. klooster in België bevinden Het thans 12-jarige Joodse meisje Tegen de dames Van Moorst is ee Anneke Beekman uit Amsterdam, wierj strafvervolging ingesteld, die wegens ge- ouders door de nazi's werden vermoord, brek is inderdaad op 25 Februari 1949 uit het' huis van de R.K. dames Van Moorst de Julianalaan te Hilversum verdwenen. Dit gebeurde een dag voordat de Hoge Raad de voogdij over het kind opdroeg oorlogspleegkinderen. zo heeft minister Donker thans op schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Lips-Odinot (Comm.) geantwoord. Voorts heeft de minister bevestigd, dat het thans 12-jarige Joodse meisje Rebecca Melhado uit Amsterdam, wier ouders eveneens door de nazi's werden moord, in Mei 1948 voor de derde maal aan het wettig over haar gestelde gezag werd onttrokken door mej. Van Hoog dalen te Heerlen. De dames Van Moorst hebben van IJ tot 30 Maart 1949 in voorlopige hechte nis gezeten. Mej. Van Hoogdalen heeft in 1952 ruim zes maanden voorarrest doorgebracht. Over de v blyfplaats van beide kinderen hebben de drie verdachten geweigerd mededelingen Volksgericht zegevierde Landbouwer kan rustig op z'n boerderij blijven zitten De gehele bevolking van het Drentse I hem zo onprettige mededeling had ge- dorpje Dalen kwam, zoals we meldden, i kregen, een volksgericht zou worden ge kort geleden in opstand, toen aan boer I houden. Honderdvijftig inwoners var Z. de huur van zijn boerderij en lande- Dalen kwamen in een café bijeen er rijen m i.v. 1 Mei werd opgezegd. De I besloten eenparig de familie W. uit de „plaats" zou moeten worden ontruimddorpsgemeenschap te stoten, wanneer zij ten behoeve van een der zonen van de althans haar plan zou doorzetten. Dit familie W., die de eigenaar van de hield o.m. in, dat geen bakker. Een golf van verontwaardiging ging door het dorp. Vijftien jaar lang had Z. de boerderij bewoond en zich een waar dig inwoner van Dalen getoond. Binnen tien dagen moest hij zijn „plaats" laten en dat terwijl de nieuwe mest reeds op het land lag. de inwoners van Dalen niet. Het ging van mond tot mond, dat nog dezelfde avond, waarop Z. de Het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft de 73ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht, offers van de watersnood uitgegeven: Nieuwerkerk Flikweert, Marinus, geb. 10-9-1923. Laatste adres: Prov. Straatweg 438. Lievense-Soherpenisse, Jacoba, geb. 16-2-1864. Laatste adres: Ooststraat 184. Stoutjesdijk-Heijboer, Johanna, geb. 10-2-1876. Laatste adres: Ooststraat 200. Oosterland St Phillpsland Suurlant, Cornelis Jan, geb. 21-ll-'34 Laatste adres: Zuiddijk 112. Strijen Verschoor, Cornelis, geb. 25-6-1927. Laatste adres: Buitendijk 13. Verschoor-Stoutjesdjjk. Hendrika Lena, geb. 11-10-1931. Laatste adres: Buitendijk 13. Aanvulling op 4de yerlieslyst: thans geborgen: De Baat, Aart, geb. 27-12-1917. Laatste adres: Buitendijk 17. Engels. Dirk, geb. 27-1-1950. Laatste adres: Buitendijk 52. Engels, Hendrik Pieter, geb. 19-6-'45. Laatste adres: Buitendijk 52. Engels, Jacob, geb. 7-1-1918. Laatste adres: Buitendijk 52. Engels-Dekker, Jacoba Alida, geb. 27-10-1924. Laatste adres: Buitendijk 52. RIJWIEL «MOTOR slager en geen kruidenier de deur bij de familie zou kunnen komen zonder de klandizie van de andere bi woners onherroepelijk te verliezen. Na 1 Mei bleef Z. dan ook rustig op zijn boer derij. Eergisteren heeft deze een brief ontvangen, waarin de familie W. bericht aan de eisen van de dorpsgemeenschap toe te geven: het huurcontract wordt met een jaar verlengd om Z. in de ge legenheid te stellen naar een andere boerenplaats om te zien. Do buurtgemeenschap hoeft nog de zelfde dag per advertentie medegedeeld, dat de familie W. weer als gelijkwaardig buurtgenoot in de gemeenschap zal wor den opgenomen.... Intern. Conferentie over Landbouwvoorlichting Geopend door minister Staf Minister Staf heeft gistermiddag in Den Haag de Internationale Conferentie over Landbouwvoorlichting geopend, die in de Witte Sociëteit gehouden wordt. In deze bijeenkomst sprak ir A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de Landbouw over „Voorlichtingsdienst en on'wikkeling van de landbouw". De heer Paul E. Miller, directeur van de Land- bouwvoorlichtingsdienst van de Univer siteit van Minnesota, gaf een overzicht van het voorlichtingswerk in de Ver. Staten en dr C. W. C. van Beekom, coör dinator van de Landbouwvoorlichting ir de overstroomde gebieden, vertelde van zy.i taak en zijn medewerkers. Kamperen op het water De Varende Vacantievloot organiseer! ook dit jaar weer instructieve weektoch- waarbij aan jongelui van 12 tot 18 jaar gelegenheid wordt gegeven varende te kamperen en aldus de schoonheid van Hollands wateren te leren waarderen. Vorig jaar telde de Varende Vacantie vloot ongeveer 3000 dcelnemers/sters. Nadere inlichtingen verstrekt de Stich ting Varende Vacantievloot, Postbus 120. Hilversum. bewijs niet verder is doorgezet, nog steeds niet definitief is afgezien. Mej. Van Hoogdalen is door de Haagse rechtbank veroordeeld. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat bij de verdwijning van de twee kinderen R.K. geestelijken zouden zijn betrokken of dat deze geestelijken de onttrekking van de kinderen aan het wettig gezag hebben gebillijkt. Daarom bestond er voor de justitie geen aanleiding de R.K. geestelijkheid in het opsporingsonderzoek te betrekken of haar medewerking roepen. Overigens is de gewezen pleeg moeder van een der kinderen Protestant, aldus minister Donker. Er zijn geen aanwijzingen, dat Anneke Beekman en Rebecca Melhado zich thans R.K. klooster in België bevinden. Ook verder zijn er over de tegenwoordige verblijfplaats van de kinderen geen aan wijzingen. De minister is geenszins van mening, dat de maatregelen, die zijn genomen om de beide meisjes op te sporen, onvol doende zijn. Het belang van het opspo ringsonderzoek verzet zich echter tegen het doen van openbare mededelingen over aard en omvang van die maatregelen, aldus de bewindsman. In kerk te Vianen Grafkelder gevonden van Brederodes Bij graafwerkzaaThheden in de Neder landse Htrvormde Kerk te V-ianen is gestoten op een aantal -grafkelders, in leden van het geslacht Brede- rode in de loop der eeuwen zijn -begraven. Gisteren heeft de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek een on derzoek naar deze grafkelders ingesteld. Hierbij kon worden vastgesteld, dat in totaal 22 personen uit dit geslacht hier zijn bijgezet Een merkwaardige vondst vormt de schedel van Walraven van Bre- derode, dde gehuwd was met Johanna van Vianen. Hij was bevelhebber der Hoeken ;n sneuvelde op 1 December 1417 in de itraten van Gor-k-u-m. Hij was in dienst /an Jacoba van Beieren. De schedel ver toont een grote beschadiging in de vorm van een gat, da-t aangebracht moet zijn door middel van een zwaard of een bijl. Tengevolge van deze slag is de schedel grotendeels gebarsten. Het onderzoek van deze grafkelder wordt in de komende dagen voortgezet. Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Poortvliet B. Haver kamp te Veen, die bedankte voor Rou- veen (toez.) Bedankt voor Amsterdam-W. (toez.) (Nieuwe wijkgem. Slotermeer) H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven; voor Ermelo (vac. Th. G. Vollebergt) N. den Oudsten te Alkmaar; voor Nijverdal (3e pred.pl.) A. M. v. d. Vlugt te Steenwijk. Bedankt voor R'dam-Delfshaven. vac. A. Adriani, toez. G. Snijders, pred. voor buitengewone werkzaamheden te Har derwijk. Aangenomen naar Oosterveen: H. A. Denkers, vicaris te Bantega. Benoemd: tot hulpprediker te Bu- del mr F. C. M. Boenders, emeritus-pre dikant te Oisterwijk. Geref. Kerken Beroepen: te Bierum H. Veenstra te Veenwoudsterwal;! te Monster S. van Bekkum te Giessen-Nieuwkerk; te Poor- tugaal J. H. van Halsema te Tholen; te Oosterend (Fr.) cand. H. Dijkstra te Engwierum. Aangenomen naar Barchem (te vens als evang. predikant voor de om geving) H. Bouma te Nieuw-Loosdrecht. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Wezep (Gld.), 2e pred. plaats: S. Cnossen te Drachten. Vrije Evang. Gem. Aangenomen naar Apeldoorn: P. J. Mietes te Amsterdam, voorheen te Apel- Geref. Gemeenten Bedankt voor Leiden H. van Gilst te Elspeet. Ds J. A. C. Rullmann naar Nederland Ds J. A. C. Rullinann, docent aan de Opleidingsschool te Djokja vanwege de Geref. Kerken, is voornemens voor goed te repratiëren en met emeritaat t-e -g-aa-n. Hij hoopt 17 Juli met de Oranje dn Am sterdam aan te komen. Hij zal als adres hebben: Groeneweg 37 te Enmelo. Ned. Hervormde Kerk in Parijs Men schrijft ons: Herhaaldelijk heeft men publicaties van de zijde van de Vereenigd Hervormde Ge reformeerde Kerk te Parijs in dit blad aangetroffen. Deze hebben vermoedelijk de indruk gewekt, dat hier twee kerken (de Hervormde en de Gereformeerde) verenigd zouden zijn. Telkens bleken be doelde publicaties zowel in Nederland ls in Frankrijk misverstanden te hebben •eroorzaakt. Daarom wil de Kerkeraad der Her vormde Gemeente in Frankrijk ter oorkoming van verdere verwarring met nadruk verklaren: 1. dat zij geen enkele verantwoordelijk heid voor de publicaties of activiteiten genoemde vereniging draagt; 2. dat een vereniging van Hervormde Gereformeerde kerk te Parij n Nederland sprake is; 3. dat zij niet doen heeft met alles wat door Her vormde predikanten of lidmaten binnen het kader van bedoelde vereniging werd gedaan of zal gedaan worden; 4. dat wat de kerkdiensten te Parijs betreft, zij uit sluitend verantwoordelijk is voor de Ned. Hervormde kerkdiensten, die op de eerste en op de laatste Zondag van iedere maand gehouden worden op 102 Boulevard Arago métro: Denfert Rochereau, aanvang 10.30 uur; 5. dat verdere inlichtingen omtrent het Ned. Hervormde kerkelijke werk t€ Parijs en elders in Frankrijk steeds gaar- gegeven zullen worden door Ds ten Kate, 29 Rue des Binelles. Sèvres. (S. O.), Frankrijk, telefoon OBServatoire 04- 53. Ds J. A. Roskam Ds J. A. Roskam, Evang. Luth. leger- predikant, stelt zich beroepbaar aange zien hij tegen 1 December a.s. een ge meente kan gaan dienen. Zijn adres is 41e R.I. legerplaats te Ermelo. Het lied der aethergolven WOENSDAG 6 MEI Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuw 7.13 Gewijde muziek 7.43 Een woord voor d dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9,00 Voor d zieken 930 Voor de huisvrouw 9.40 Gram. 10 30 Morgendienst 1)1.00 Gram. 1100 „Doi nee In Dixie", hoorspel 12.00 Viool en pu 12.33 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Prot. Interker kelijk Thuisfront 1.20 Gev. muziek 1.50 „Le Nozze dl Figaro", opera, le en 2e acte (gr 2.50 Kamerorkest 3 30 Cello en piano 4 00 Voor de jeugd 5.20 Orgelspel 5 50 Militaire causerie 6 00 Fluit en piano 6.15 Geestelijke liederen 6.30 R.V.U.: dr W. H. C Tenhaelf: „Het probleem van de voorschouw: Spon. tane voorschouw" 7.00 Nieuws 7;10 Boekbe spreking 7 25 Gram 7.30 Buitenlands over zicht 7.50 Gram. 8.00 Radiokrant 8.20 Radio Philh. orkest 9.00 Ned. staatslieden van de 19c eeuw 9.20 Vocaal ensemble en orgel 9 50 Gram 10 30 Intern. Evang. Comm. 10.40 27. ze eén havenplaats. Daar zien ze langs de kust pen, zijn kanonnen plaatsen op strategische pun- een dicht opeengedrongen menigte. Voorbereid ten op de toppen der duinen en een begin maken Nu brengt Cortez een tweede groep aan land, op ane mogelijkheden, werpen de Spanjaarden met het bouwen van hutten van hout en takken, die met paarden een omtrekkende beweging maakt de ankers uit en wachten. Door vredelieven- Het wordt een volledig kamp. het leger der inheemsen in de rug aantast. Dit brengt uiteindelijk de strijd tot beslissing. de gebaren trachten de inheemsen de Spanjaar- Ook Joris en zijn meester komen aan wal. Joris den te bewegen aan land te komen, doch deze wordt bewapend met een kort zwaard. Oefenen is De „gevaarlijke panters", zoals de inheemsen wagen zich niet lichtvaardig. Ze komen schatten niet nodig, hakken met een sabel kan de groot- de paarden noemen, zijn niet te weerstaan. _J Cortez, schrander diplomaat, wil opnieuw on- te worden doodgeslagen, derhandelen. Hij ontvangt de gezanten uit de na bij liggende stad minzaam en boezemt hen ont zag in door onverwacht een «donderend salvo te doen losbranden uit alle beschikbare vuurroe ren en een opgejaagde hengst met snuivende neus gaten, schuimende bek en vlammende ogen als een woesteling te doen rondspringen, rukken en steigeren met in de lucht zwaaiende voorpoten. Hierdoor ln dodelijke ontzetting gebracht, sprei den de gezanten deemoedig hun geschenken uit: gouden dierfiguren, gouden maskers, diademen en andere kostbaarheden, alles van goud en zeld zaam gesteente. Zij vertellen, dat hun stam onderworpen is aan Montezuma, de machtige koning van het grote volk der Azteken, die een Het- prettig. „Hoe moet het nu, als jij met een kost bare buit aan boord komt, en ik hier voortdurend door het want heb liggen koekeloeren, zonder een francje of een peso binnen te halen?" infor meert René afgunstig en met een gezicht, alsof Joris de schuld heeft. Joris antwoordt ontwijkend: „Probeer lijfknecht te worden bij een van de Heren." René vloekt cn stampvoet en schreeuwt Joris Nu nemen de Indianen het initiatief. Een ge- toe: „Daar moet jij voor zorgen!' zantschap nadert in kano's het schip van de „De zal mijn best doen belooft Joris droog. Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID Commandant. Deze laat hen aan boord klimmen Dit incident vergalt voor Joris het genoegen en door een tolk vragen, wat ze willen. Zij zijn va^ de preUige emotievolle dag.^ 1^ gezonden door 's konings stadhouder over deze fl I J~" prachtig paleis bewoont cn wiens hoofdstad, vol iajidstreek^^m^d^^vreemd^lingen^hulde^ te^ bren- tegen de dag van morgen. Hun wordt geantwoord, dat zij gekomen zijn Het is Paasmaandag als de hoge heer met gra in vrede en vriendschap, om handel te drijven cieuze plechtstatigheid aankomt, hartelijk ver- niemand leed te doen. Verder laat Cortez welkomd door Cortez en zijn gevolg. Cortez ver- kostbare gebouwen en rijke tempels, gebouwd ii boven een complex van meren. Ze noemen haar de merenstad. Nu weten de Spanjaarden waarheen ze gaan zullen. Hier is nog niet het juiste adres. Ze gaan De volgende dag verschijnen verscheidene inwo ners. Ze brengen kippen, brood en vruchten en gen, welkom te heten en te vragen, wat ze wen- kondigen de komst van de Stadhouder zelf aan weer scheep en varen af naar het grote doel, hen onthalen op spijs en drank en schenkt hun telt, gezonden te zijn door de machtigste Heer- handvol glazen kralen van geringe waarde, ser, die de aarde draagt en aan wie alle vor- die nog nooit sten en volken onderworpen zijn, die nu gehoord o__heeft van de grote koning der Azteken Montezuma Gerustgesteld keren de gezanten terug en ver- en deze vorst door zijn gezant persoonlijk wil doen laat de menigte het strand. begroeten. Wil de edele Stadhouder behulpzaam Aldus de weg geopend zijnde, laat Cortez de zijn, deze persoonlijke ontmoeting tot stand te bren- tocht van verscheidene dagen naderen volgende dag zijn complete legermacht ontsche- gen? Koning Montezuma en zijn rijke merenstad. De elegante Francesco de Saucedo behoorde maar heel bijzonder voor niet tot de optredende strijders en ook diens glas gezien hebben, lijfknecht Joris is nog niet van boord geweest. Maar de volgende landing zal grootscheepser zijn. Na Avondoverdenking lil.OO Nieuws 11.15—il2.00 nversum li 298 m. VA-RA: 7.00 Nieuws '...„f8™;.7!5 Gymnastiek 7 30 Gram. 8.(X i 850 Voor de huisvrouw i„~, ad.o VAHA 12 00 Orgel V-PiRO: 10.00 Schoolra 900 Gi 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gi_... sieke'muziek V°~* ^et piatteland 12 38 Klas? orkest 1.50 Gra 2.15 Jeugdconc» Vierhandig pia nospel 4. .„ui ue urnen 5.15 Gram. 5 50 Regeringsuitzending Jeugduitzending: c 6.35 Dansmuziek 7.00 ,.Dc i het socialisme" 7.15- C Voor de jeiigd VARA: Politiek commentaar 8.15 Pro- „De betekenis der bos 1. 12.00 Sport 12.25 s 1.10 Ooggetuige- k 1.55 Sport 2.00 3 35 Hoorspel g 1.30 Dansm Iradio 3.00 Spi kinderen 6.00"nIi ^6 45 Causerie 7.00 8.05 Sym- ziek 12 45 Grar Sport I Symphome-orkest 7.50 Cau: phonie-orkest 9.00 Nieuws 9.15 Politi. „93? Gev- Programma 10.15 Causerie i.45 Parlementsoverzioht 11.00—11.03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Dans- 1.46 Voor de kinderen 3.00 Gev. muziek 3 30 - - muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4 30 Concert 5.30 Dansmuziek 6 00 Verzoekprogramma 6,45 Hoorspel 7 00 Nieuws Sport 7.0 Gev. programma 8.30 Hoorspel •ankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12 16 Gram 100 Nieuws 2 10 Gram. 6 30 Amerikaanse itzending 700 Gram 8 02 Vocaal ensemble .30 Hoorspel met muziek 10.10 Gram 11 46— 2.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.50 Koersen .00 Nieuws 1.16 Gram. 2.00 Schoolradio 3 40 Jram. 4.10 Omroeporkest 5.00 Nieuws ö'lO ïram. 5.30 Voordracht 5.45 Gram. 6.00 Man enkoor 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws .40 Volksmuziek 8.00 „Monika", operette iel. 484 m. 12.10 Omroeporkest 1.00 1.10 Gram. 4.00 Lichte muziek 5 00 5.15 Gram. 7,45 Nieuws 8 00 Sym- Bondsdag Vrijgem. J.V. op Geref. Grondslag De bondsdag van de Ned. Bond van (vrijgemaakte) J.V. op G.G. wordt op Hemelvaartsdag in de Noorderkerk en de Parklaankerk te Groningen gehouden. Bondsvoorzitter Jac. G. van Oord zal 's ochtends in de Noorder- en 's middags in de Parklaankerk zijn afscheidsrede houden. Ds P. K. Keizer van Groningen, en ds M. Vrieze van Heemstede zullen spreken over: „Leven naar het Verbond", Woensdag 13 Mei wordt de huishoude lijke vergadering gehouden, en 's avonds een begroetingssamenkomst in het Con certhuis, waarop o.a. Am'bonnezen uit het kamp Schattenberg zullen spelen. Ook deze jeugdbond heeft te kampen met numerieke achteruitgang: het aan tal verenigingen daalde blijkens het jaar verslag het afgelopen jaar met 12 tot 277, het ledental daalde met 300 tot onge veer 3200. Theol. school komt nu in Makassar Dr I. H. Enklaar, predikant van de Prot. Kerk in Indonesië, is voor verlof in Nederland teruggekeerd. Hij is con rector van de Theologische School, thans nog gedeeltelijk op Soë (Timor) geves tigd. Binnen zeer korte tijd zo deelde dr Enklaar mede zal een begin wor den gemaakt met de bouw van de Theol. School te Makassar. Een gift van 90.000 dollar van een Amerikaans zendings genootschap heeft de bouw bespoedigd. Kerkelijk huwelijk van gescheidenen De kerkelijke bevestiging van het hu welijk van gescheidenen schijnt van Schrift en Belijdenis uit theologisch niet aanvaardbaar te zijn en moet daarom in het algemeen worden geweigerd aldus het moderamen van de synode der Ver enigde Lutherse Kerk van Duitsland. Het moderamen meent evenwel dat er toch bepaalde uitzonderingsgevallen zijn, waarin de Kerk, na een behoorlijk on derzoek, tot deze bevestiging moet kun nen overgaan. Watersnoodcollecte in Chr. Geref. Kerken Volgens de jongste opgaven ontvingen Deputaten voor Evacuatie en Waters- noodschade der Chr. Geref. Kerken ten bate van de getroffenen in het ramp gebied aan giften en collecten van 69 kerken meer dan ƒ39.300. Door 43 ker ken werd rechtstreeks aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen ruim ƒ38.750, welk bedrag vermeerderd moet worden met de collecten van nog 42 kerken, on der wie een aantal grote gemeenten. Nederlandse predikanten naar Oostenrijk Onlangs heeft de Protestantse Kerk in Oosten-rijk een verzoek gericht tot ver schillende zusterkerken om te komen helpen in het tekort aan predikanten. Thans hebben predikanten uit Frank rijk, Zwitserland. Duitsland. Denemar ken en- Nederland zich hiertoe bereid verklaard. Zij zullen voornamelijk im de versprei de gemeenten geplaatst worden. Kerkelijke goederen te Leens Het Hof te Leeuwarden heeft in het proces tussen de Geref. Kerk en de Geref. Kerk (art. 31 k o) te Lewis alle kerke lijke goederen toegewezen aan de Geref. Kerk. De Groningse rechtbank had be paald dat scheiding en deling de enige oplossing was. In 1945 was bij de scheu ring de meerderheid van de kerkeraad bij het oude verband gebleven, terwijl 60 pet van de gemeenteleden ds F. Boon stra in de vrijmaking volgden. In vogelvlucht Gedurende de kroningsfeestelijk heden zullen in Engeland interconfes sionele kerkdiensten worden gehouden. De grootste collecte die ooit op een Zondag in de Finse kerken is ingezameld de watersnoodcollecte voor Neder land. Het resultaat was 4.3 millioen Finse marken. Het bericht, dat wij ontvingen, als >u ds B Smïlde. Geref. predikant te Achlum. zich bereid hebben verklaard een jaar als legerpredikant dienst te doen, is uit de lucht gegrepen, zo deelt men ons Het Wagenings Studentencorps begint de viering van het 15e lustrum op 16 Mei. Tot lector in de wiskundige proef veldtechniek te Wageningen is benoemd ir S. H, Justesen, die op 12 Mei zijn col leges zal aanvangen. Alle faculteiten, van de Utrechtse Universiteit hebben prijsvragen uitge schreven. De fac. der Godgeleerdheid vraagt een critische verhandeling over de definitie van: „magie" in de recente gods dienst-historische en ethnologische lite ratuur en een critisch onderzoek naar de anthropologic van Athanasius. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer (es) te Don kerbroek J. ten Hoor te Boerakker, te Dwingeloo (tijd.) J. v. Bragt te Eind hoven, te Utrecht (Ned. Herv. school, Veenendaal. PROMOTIES. UTRECHT 3 Mei. Op het proefschrift „Tacitus over de opstand der Batavieren" promoveerde tot doctor in de letteren ca wijsbegeerte W. Sprey te Woerden. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT 31 Mei. Geslaagd voor doet. ex. /aal. Utrecht. J P Visser. R'dam; semi-arts-examen: •eling, Utrecht. J M de Muinck Kelze P J H van Vugt. Nijm BBC. European Service. Uitzer .'cdcrland: 10.00—10.30 n m. Nie iet IJzeren Gordijn; Vrijbuiter Kerkt ïegen. F J J Hamer. Brc olvetang, A'dam: cand. C J v d Harten. Fr I. J L Winterswijk. Meijei i Os. Utrecht. G J 1 lalda. W M v m. P J I en Pas. G F tsenijk.: P )rm, Hulst. Harlingcn, H S v d Meulen, Dok- kum. F P Talmon. Alblasserdam; vce-arts-ex. P H Bool. Hilversum. A v d Kamp, Amers- mej. M J Borstlap, Arnhem, mej. A van Son, Gorlnchem. UTRECHT, 30 April Geslaagd voor can- daats Japanse letteren mej. L, Spiele te GRONINGEN 2 Mei. Geslaagd voor doet', x. rechtsgeleerdheid: mevr. A M Langc- oort-Kiestva. Groningen: arts-ex. le ged.: F van der Beek, Groningen. J G P Bloemen, lldenzaal, H W J Broers. Meppel, E S Westra Noordwolde (Fr.). Bevorderd tot arts: mevr. "antlnga, Gorredijk. mej. R T idijk. J C Dorlas H T Siet de Groot H Goeder ingen, A Ronhaar. Baflo. WAGENINGEN 3 Mei Geslaagd c opische bosbouw: O J Spanier, am: cand. ex. tropische landbouv Clcrx, Nijmegen. is. Gro-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2