Itieutue £ciitsr()c ÜTouranl In vertrouwen wordt gewacht Drijft de vrije landen toch niet in de armen van het Kremlin Hogere tariefmuren schaden de buitenl. politiek van de Ver. Staten De politie van Buenos Aires arresteerde 2 dokters Vreemde stilte viel weer over Nederland Wist U DINSDAG 5 MEI 1953 BUREAUX: Steen6txaat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9727 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELÜK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5taat®esUcft It gheileofa mgn hert In Ugfjenspott" Foster Dulles waarschuwt: T\E AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, U heeft gisteren het Congres gewaarschuwd, dat het oprichten van nieuwe en het verhogen van bestaande tariefmuren, welke de handel van Amerika met zijn bondgenoten zouden belemmeren, een ernstige internationale terugslag zou hebben en de Ver. Staten zouden schaden. Men zou daardoor de vrije landen nopen meer handel met de commu nistische staten te drijven. Dulles verklaarde dit voor de finan ciële commissie van het Huis van Afge vaardigden, die een wetsontwerp in behandeling heeft, dat beoogt mogelijkheden tot bemoeilijking invoer te scheppen. Hij drong er nog geen beslissing inzake dit wetsont werp te nemen, zolang de speciale com missie voor het onderzoek van de bui tenlandse handelspolitiek nog geen rap port heeft uitgebracht. Inwilliging van het vezroek van pre sident Eisenhower om de wet inzake het aangaan van handelsovereenkomsten op basis van wederkerigheid met een jaar De verdragen met het Westen Zal Bondsraad ze toch aanvaarden Na een conferentie van meer dan drie uur tussen kanselier Adenauer ei fractieleiders van de regeringspartijen, heeft dr Heinrich von Brentano, zitter van de Christen-democratische fractie, tegenover de pere als zijn tuiging uitgesproken, dat de Bondsraad de verdragen van Bonn en Parijs zal goedkeuren. In grote Mau Mau aanval Negentien Kikoejoes met messen gedood Driehonderd leden van de Mau Mau hebben gisteren een voorpost van de Ki- koejoe-burgerwacht, op enige afstand van het dorp Gatembire, aangevallen. Negentien Kikoejoes werden vermoord, drie waarschijnlijk gevangen genomen en één wist te ontsnappen. De Mau Mau-ers kwamen uit hun schuilplaats in de bossen. De overleven de vertelde, dat de Kikoejoes er spronkelijk in slaagden, de aanvallers op een afstand te houden. Toen hun rr tie opraakte werden zij echter door de Mau Mau overmeesterd. De 19 man wer den met messen gedood. Britse vlootchef Vrijdag in ons land De chef-staf van de Britse marine admiraal Sir Rhoderick McGrigor, zal binnenkort officiële besprekingen voeren met de chefs van de marinestaven en andere vooraanstaande figuren in Ne derland en België. Admiraal McGrigor zal Vrijdag 8 Mei a.s. met de torpedojager Diamond in Rot terdam arriveren. Dezelfde dag zal hij worden ontvangen door de minister van Marine ir C. Staf. Op Maandag 11 ver trekt admiraal McGrigor naar België. Op Donderdag 14 Mei zal hij vanuit Oostende de thuisreis aarvaarden. Critiek van de „Prawda" op andere^ Russische bladen In de Sowj et-Unie wordt heden de „Dag van de Pers" gevierd. Ter gelegen heid hiervan heeft het orgaan van de. Sowjet-Communistische Partij, de „Prawda", in een hoofdartikel verklaard, dat de Sowjet-pers „nog ernstige tekort komingen" aankleven. Te dikwijls bren gen kranten en tijdschriften „oppervlak kige en smakeloze" artikelen, terwijl „kleurrijke, interessante en goed gedocu menteerde artikelen, alsmede correspon dentie, weinig voorkomen". Een ander verwijt van de „Prawda" is, dat „som mige bladen nauwelijks critiek en zelf- critiek beoefenen". Aldus meldt Reuter. te verlengen zou de regering in de ge legenheid stellen na te gaan op welke wijze zij het probleem het beste kan oplossen, zo zeide de minister. Breuk bij Repu blikeinen Door deze rede is een grote breuk het licht gekomen tussen de Amerikaanse regering en een machtige groep republi keinen onder leiding van de afgevaar digde Richard M. Simpson, die de ver hoging der tariefmuren heeft voorge steld. Simpson is de voorzitter der cam pagnecommissie van het Congres. Dit is een commissie van republikeinen, die met Eisenhower moet samenwerken bij de verkiezingen in 1954 een zo groot mogelijke republikeinse meerderheid te krijgen. Onze zuivel geweerd Intussen heeft het Amerikaanse minis terie van Landbouw de tariefcommissie verzocht de invoerbeperkingen op boter, boterolie, vervangingsmiddelen voor melk en room, gedroogde volle melk, gedroogde karnemelk, gedroogde niet-vette vaste stoffen v melk en cheddar-kaas tot de volle vang te vergroten, welke de wet toelaat, omdat de regering met een groot over schot van deze goederen zit. Krijgen Nato-landen nog dit jaar A-kanonnen? Men schijnt er niet erg gebrand op te zijn Amerikaanse atoomkanonnen en hun bedieningsmanschappen zullen waar schijnlijk vóór het eind van dit jaar ln Europa aankomen. Dit werd vandaag door A.P. van een zeer welingelichte Nato-zegsman te Parijs vernoiw Het land, dat de A-bommen of -wa pens ontvangt, zal hiervoor echter eerst zijn toestemming moeten geven. Geen van de Europese landen stelt hier n.l. prijs op. Zij redeneren aldus: indien zij een depót vol met Amerikaanse A-bom men of granaten voor het kanon hebben, dan worden zij in geval van oorlog auto matisch doelen voor vergeldende atoom bombardementen. In militaire kringen wordt verwacht, dat indien een oorlog uitbreekt, de Rus sen zoveel mogelijk atoomwapens zullen gebruiken. De twee kanonnen, die de eerste atoom-granaten end Mei op de Yucca's- flats zullen afvuren, zijn gisteren per trein in Las Vegas aangekomen. Men neemt aan dat het eerste schot zal wor den gelost op 23 Mei. Om aan het genoemde bezwaar tege moet te komen, zou Amerika overwegen, de kanonnen zonder munitie te leveren. Hoge Spaanse officieren naar Duitsland Een groep hoge officieren van dc Spaanse luchtmacht is gisteren per vlieg tuig uit Madrid naar Frankfort vertrok ken voor een bezoek aan luchtmacht installaties in de Amerikaanse zone van Duitsland, zulks op uitnodiging van de Amerikaanse ambassade te Madrid. De toestand in Argentinië En kwam op het spoor van tegen Peron gerichte organisatie De politie te Buenos Aires, de Argèn- de auto van de Argentijnse minister tijnse hoofdstad, heeft medegedeeld, dat twee jonge, Argentijnse dokters hebben bekend, gisteren daden van terreur ge pleegd te hebben. Zij zeiden, drie de bommen geplaatst te hebben, die de laatste weken in Buenos Aires zijn ont ploft. De dokters, die beiden 30 jaar oud zyn, werden gearresteerd in verband met een poging, een bom te leggen Vrouwen staan in de rij... Staking bedreigt de Zweedse voedselvoorziening Lange rijen vrouwen staan in Zweden voor de levensmiddelenwinkels om nog een voorraad in te slaan, vóór de gevol gen van een grote staking bij de voe dingsmiddelen-industrie merkbaar wor den in de winkels. De Zweedse regering is bijeen gekomen 01 - de toestand te be spreken. De grote staking en een uitsluitings actie hebben tengevolge, dat er gebrek ontstaat aan vers vlees, margarine, meel, gist, brood, chocolade en snoepgoed. Ge lukt het de regering niet, een einde te maken aan de staking, dan zei de Zweed se bevolking het moeten stellen met een derde minder voedsel dan zij pleegt te Vrijdag beginnen de feesten ter ere In Korea gesneuveld De Regering deelt mee, dat tot haar leedwezen, tengevolge van een op 18 Maart 1953 tijdens ge vechtshandelingen in Korea be komen verwonding, op 2 Mei jl. is overleden de soldaat J. W. Ver bon, legernummer 27.11.20.191, ge boren op 20 November 1927. Soldaat Verbon behoorde oorspronkelijk tot het regiment infanterie Oranje Gelderland. Hij was ongehuwd en afkomstig uit Utrecht. van het zevenhonderdjarige bestaan Stockholm. Men rekent dan op duizenden bezoekers. De feesten zouden uiteraard ernstig in gevaar worden gebracht, wan neer er niet voldoende voedsel is. De regering wilde na de bijeenkomst van het kabinet geen mededelingen doen over de aard van de maatregelen die zij wenst te treffen om een einde te maken aan dte staking. De gulden in Oostenrijk In Oostenrijk wordt volgens de Oos- terrijkse Nationale Bank voortaan slechts één aankoop- en één verkoopkoers van de gulden genoteerd namelijk 682,11 en 686,31 schilling de f 100. De koers voor binnenlandse verekening bedraagt f 14.61 per 100 schilling. De koersen voor ver koop en terugkoop van reischèques in Oostenrijkse schillingen zijn verlaagd tot resp. f 14,72 en f 14.58 de 100 schilling. De koersen van Oostenrijks bankpapier van f 14.5014.80 ondergaan geen wijzi gingen. AMBONS VLAG MOCHT NIET MEE Het Vertegenwoordigend Lichaam der Vrije Zuid-Molukkers in Nederland deelt mede, dat het niet gevolg heeft kunnen geven aan zijn voornemen Ambonnese oud-militairen te laten deelnemen het défilé voor H.M. de Koningin te Soestdijk op 30 April j.l., daar het verbo den was de vlag van de republiek Zuid- Molukken te voeren. Buitenlandse Zaken, Remorino. Volgens de politie hebben zij bekend, dat zij de bom hebben geplaatst, die op 2 Maart op een station ontplofte, enige minuten dat president Peron voor een bezoek Chili terugkeerde. Verder zouden zij op 25 April een bom hebben geplaatst in de legerclub en de bom, die bij het gresgebouw ontplofte toen president Pe ron op 1 Mei zijn regeringsverklaring aflegde. Van de zijde van de politie is verder medegedeeld, dat de twee man lid van de conservatieve partij lid van de democratische partij zijn. Zy hadden een auto gebruikt uit de hogere kringen, een zekere Maria Tomkinson de Christopherson. In deze auto werden 15 staven geligniet aange troffen. De arrestatie van de mannei bracht de politie op het spoor van eei „terroristische" organisatie. Tunnel onder Mont Blanc wordt aanbesteed Te Rome zal 12 Med de aanleg van eei tunnel onder de Mont Blanc worden aan besteed. Deze tunnel, die 12,5 kilometer lang wordt en lopen zal van Ghamonix (Frankrijk) naar Entrèves (Noord-Ita- ldë) zal de reis ParijsRome met onge veer 160 km bekorterj. Tito deze zomer naar Turkije Uit bevoegde kringen te Ankara vei luidt, dat maarschalk Tito, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Juü of Augustus op de „Prinseneilanden" Istanbul zal doorbrengen. Tito zou uitnodiging hiertoe van de Turkse pre sident hebben aanvaard. Het bezoek van de maarschalk zal een particulier karak- dragen, doch waarnemers zijn van mening, dat niettemin belangrijke be sprekingen gevoerd kunnen worden. Herr Speidel ziet geen atoomgeheimen Churchill heeft gisteren in het Lager huis medegedeeld, dat Speidel, de malige Duitse legerohef, tijdens zijn huidig bezoek aan Groot-Brittannië niet op de hoogte gebracht zal worden geheimen op het gebied van atoomwape nen. Ook zal Engeland hem geen inlich tingen verstrekken over geleide projec tielen, chemisch en bacteriologisch derzoek. Speidel is vandaag uit Londen i Parijs vertrokken, vanwaar hij naar Duitsland zal terugkeren. Volgens radio Warschau moeten alle Poolse priesters de eed van trouw op de volksdemocratische republiek afleggen. Na gesprek met Prins Bernhard? Hertog van Edinburgh piloot van de R.A.F. De Hertog van Edinburgh, gemaal van Koningin Elizabeth van Engeland, heeft de onderscheidingstekens van piloot bij de R.A.F. ontvangen. De 31-jarige hertog heeft slechts 90 lesuren in de lucht ge had. Zijn instructeur noémde hem verre weg de beste leerling, die hij ooit geïn strueerd had. Men neemt aan, aldus Reuter, dat de hertog op het denkbeeld leren vliegen gekomen is door een gesprek met Prins Bernhard, die hem verteld had, dat Jiij zelf het vliegtuig bestuurd had, waarmede hij eens m Koningin Juliana naar Londen was g vlogen. HET BEVRIJDINGSVUUR Vandaag werd door de gemeenten En schede, Zoelen en Wageningen het bevrij dingsvuur afgehaald te Nijmegen. De fakkels werden ontstoken aan de grote bevrijdingsvlam, welke, jaarlijks op 5 Mei brandt by het oorlogsmonument tan de Waalkade te Nijmegen. Bedrag Rampenfonds weer met 100.000 gestegen Het gaat niet zo hard meer met het Rampenfonds, maar toch is er van Zater dag tot Maandagmiddag nog weer een bedrag van f 100.000 bijgekomen. De stand is nu geworden f 110.3 millioen. Voor de 100ste maal opa en oma geworden Door de geboorte van Petrus Gerardus Maria Smits te Wanssum (L.) zijn de heer en mevr. Theeuwen-Brans, Wanssum, voor de honderdste keer opa en oma geworden. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Oud-minister Van den Brink commissaris De aandeelhoudersvergadering van Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek N.V. te Delft heeft het dividend vastgesteld op 8 (v.j. IVz) pet, de commi Caimu en prof. dr ir G. van Iterson Jr herbenoemd, en het college sarissen aangevuld met prof. dr J. R. M. van den Brink. Het personeel ontvangt een arbeidsdividend van 4,8 (4,5) pet o het verdiende jaarloon. Dividend Rott. Lloyd Het college van commissarissen van Kondniklijike Rotterdamse Lloyd heeft be sloten aan de aandeelhoudersvergade ring een dividend voor te stelden 10 pot contant (v.j. 10 pet, 8 in aandelen) Meer dan 600.000 bezoekers op Flora 1953? Als het weer deze week meewerkt zal het totale aantal bezoekers aan de bloe mententoonstelling Flora 1953 te Heem stede de 600.000 bezoekers het cijfer waarop de exploitatie is gebaseerd ;r overschrijden. De vorige week benaderde het aantal alleen in drie dagen de 100.000. Nog deze week zal een beslissing wi den genomen of de tentoonstelling tot met het Pinksterweekeinde zal worden verlengd. Twee ministers uit de grondwetscommissie De ministers Beel en Kernkamp zijn op hun verzoek wegens drukke ambts bezigheden ontheven van het lidmaat schap der staatscommissie ter herziening van de grondwet. Minister Beel is tevens ontheven van het voorzitterschap der commissie. Deze functie oefende hij uit naast mr J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State. Hoestdrankje bevatte gevaarlijk vergif Kind in Eindhoven werd ernstig ziek Na het innemen van een hoestdrankje. dat op recept dn een apotheek was ge haald, zijn de twee -kinderen van de heer P van S. te Eindhoven onwel geworden. Een der kinderen -begon daarop hevig te braken. De gemeentepolitie, die hiervan dn ken- is werd gesteld, stelde een onderzoek in. Hieruit bleek dat het hoestdrankje vergiif bevatte. De grondsboffenleveran- van de apotheek had een verkeerd extract atfgelevtrd, dat uiterlijk gely-k was aan de -grondstof die voor de hoest- drang nodig was. Eén der kinderen is in ernstige toe stand in het Binnenziekenhuis opge- Twee broers op één dag verongelukt De bekende Oostenrijkse zweefvlieger Franz Linker is eind vorige week, thans bekend is gemaakt, bij een onge- :waar gewond. Dit geschiedde op het zelfde tijdstip dat zijn broer Otto, een van de beste Oostenrijkse skiërs, het leven verloor by een val in een gletscher- spleet Met deze laatste kwam ook dhr Strolz om. De pogingen om de lichamen van de beide skiërs te bergen, zijn op gegeven. Geruchten melden dat de zwaar be waakte Zuidslavische kardinaal Stepinac ernstig ziek is. Een volk herdacht zijn doden Ook vorstelijk paar en Prinses Wilhelmina brachten een bloemenhulde MET DE SCHEMERING viel gisteravond over ons land weer de vreemde stilte, die Nederland maar twee minuten in het jaar kent: de stilte der herdenking van hen die voor onze vrijheid het leven lieten, die sneu velden in het vuur van de strijd, bleven in het concentratiekamp of om kwamen bij een bom-aanval. Het klokgelui, het stadsgeruis, het schuife len der duizenden voeten en de plechtige tonen van het „Wilt heden nu treden"'verstomden, toen om klokslag acht uur de lichten der straatlan taarns aanflitsten en een laatste hoornsignaal weerklonk. Alom heerste een roerloze stilte, die slechts werd verbroken door het gefluit van de vogels in de bomen en het klapperen van de halfstok hangende vlaggen. Twee minuten van stil herdenken en dodenherdenking bij. Kort voor acht uur bezinning. Daarna: een bloemenhulde, die arriveerde het vorstelijk paar op het sprak van dankbaarheid. Grote kransen,Stationsplein maar ook tuiltjes, die kinderen vader hadden meegebracht. krans 1 Ook in dit uur bleek het meeleven ïze koninklijke familie. De Koningin Prins Bernhard woonden in Baarn Mislukte bomaanslag op Pandit Nehroe De premier van India, Pandit Nehroe, is gisteren ternauwernood ontsnapt aan bomaanslag, toen hij met de „Amrit- sar-expres" van Jalna naar Bombay De bom werd waarschijnlijk enige mi nuten voor de trein zou passeren naby het spoorwegknooppunt Kalyan op de rails gelegd. Een politieagent, die langs de spoorbaan patrouilleerde, had ten minste op dat tijdstip geschoten op een die zich verdacht bij de spoorbaan ophield. De man wist te ontsnappen, 9VIBlegde hun aronskelken aan de voet ment voor de gevallenen. In Apeldoorn vlijde Prinses Wilhelmina een krans van witte seringen neer bij het voorlopige oorlogsgedenkteken in de buurt van de Grote Kerk. De jaarlijkse herdenking van de Cana dezen, die tydens de tweede wereldoorlog land zijn gesneuveld, werd gister morgen gehouden op de Canadese mili taire begraafplaats te Groesbeek. De plechtigheid werd bijgewoond door vice- admiraal N. A. Rost v. Tonningen, die de Koningin en Prins Bernhard vertegen woordigde, de minister van Oorlog en Marine, ir C Staf, en de Canadese ambas sadeur in Den Haag, de heer Th. A Stone „Wij beschouwen deze dag niet als de ize", zei de heer Stone. „Dit moet een dag zijn voor allen die het hoogste goed offerden in de stryd voor de vrijheid. Laten wij er voor zorgen, altijd te kun- zeggen, zoals zij: ik heb de goede strijd gestreden, ik heb de loop beëindigd, ik heb het geloof behouden. Het gaat er hoe lang, maar wel hoe men leeft. Mogen de nabestaanden geloven, dat ieder van hun zonen de eerste zou zijr te zeggen, dat hij geboren is om het aller, hoogste offer te brengen". Ook Russen herdacht Meer dan zeven duizend mensen trok ken gisteravond onder klokgelui naar de algemene begraafplaats Rusthof te Amers foort, waar vele geallieerde soldaten be- PANDIT NEHROE. doch de agent vond dc bom en verwijder de deze, hoewel hij niet direct in de gaten had, dat het een helse machine Nehroe was op de terugreis van een bezoek aan de door hongersnood geteis terde streek van Maharashtrlan. Later meldde Reute: nog uit gezag hebbende bron te hebben vernomen, dat premier ITe'.iroe in een telegram aan zijn in Engeland vertoevende dochter heeft gezegd, geen geloof te hechten aan de be richten volgens welke een aanslag op zi.'n trein zou zijn gepleegd. Volgens een officiële woordvoerder be- v-tte de „bom" ongevaarlijk vuurwerk en was zij bedoeld om sensatie te ver wekken. DAT het nieuwe hotel Stadsherberg (40 bedden) bij de LTsselburg in Kampen gisteren is geopend. DAT het echtpaar G. J. KasteelNeu teboom te Hengelo zijn 60-j. huwelijks feest heeft gevierd en de viering van de 50-j. bruiloft in 1943 niet kon doorgaan, daar de bruidegom juist naar het kamp Vught was overgebracht. DAT minister Suurhoff op 16 Mei in R'dam tg.v. de algemene vergadering der Ned. Reisvereniging zal spreken over de sociale betekenis van het toerisme. DAT de 53e jaarvergadering van de Ned. Pluimvee Federatie op 6 Juni in Utrecht wordt gehouden. DAT het vijfde internationale congres van spoorweg-esperantisten (360 deelne mers) vandaag in Utrecht is begonnen en vyf dagen zal duren. DAT vandaa_g in Fijnaart (N -Br.) een aantal stuks vee, afkomstig uit Gaastei- land en Tietjerksteradeel en bestemd voor de getroffen gemeenten Fijnaart en Willemstad, is overgedragen. DAT op de griffies der Eerste en Tweede Kamer het verslag ter inzage is gelegd van de vergadering van de Raad van Europa, gehouden te Straatsburg van 14 tot 17 Jan. j.L DAT de hoofdafdeling akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft aangedrongen op een onbelemmerd^ uit voer van brouwgerst. DAT vier Ned. deskundigen gisteren met de Veendam voor 12 weken naa Ver. Staten zijn vertrokken om de kunst matige bevloeiing te bestuderen. DAT de K.L.M. op 17 Mei. t.g.v. de opening van de luchtlijn naar Klagen- furt (Oostenrijk), aan het gemeentebe stuur van deze stad de zilveren legpen ning zal aanbieden en op 24 Mei Oosten rijkse autoriteiten ons land bezoeken. DAT prof. mr P. J. Oud te Epe het propaganda-studiecentrum van de V.V.D, heeft geopend. Ter nagedachtenis van de ge vallenen der Koninklijke Land macht werd gisteren op de Grebbeberg de uit koperen cen ten gegoten klok onthuld. De klok draagt de inscriptie: Ik luid voor hem die viel". Een overzicht van de plechtigheid. graven liggen. Er werden kransen gelegd en later werd deze ceremonie herhaald op het Russische kerkhof. Vooraan de stoet gingen de Russische ambassadeur, de heer G. T. Zaitsev, en vertegenwoor digers van Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Boelgarije en Polen. Ook op het Engelse kerkhof Jonkerbos te Nijmegen kwamen duizenden bijeen, onder wie Britse oorlogspelgrims. In het stille, zon-overgote Volkspark te Enschede heeft minister-president dr W. Drees gistermiddag het oorlogsmonu ment van Enschede onthuld. Zes beelden groepen, voorstellende gevangenen, ver zetslieden, gijzelaar, vluchtende vrouw, bombardementsslachtoffer en soldaat uit de Meidagen van 1940, staan opgesteld tegen een achtergrond van hoge naald- Ook ln de viersdhaar van het stadhuis Bolsward en in het Limburgse dorp Stramroij werd een gedenkteken onthuld. Dodenherdenking in Indonesië Op het ereveld Menteng Poelo te Dja karta heeft de Nederlandse gemeenschap gisteren de doden herdacht, waarbij een predikant en een Rooms-Katholiek pries ter voorgingen. Daarna zong men het eerste en zesde vers van het Wilhelmus. De Hoge Commissaris der Nederlanden, mr W. F. L. graaf van Bylandt. legde een krans op de urn van de onbekende sol daat. Op het ereveld van de gesneuvelde vliegers te Tjililitan legde een deputatie der Nederlandse Militaire Missie een krans op het ereveld der terechtgestel- den te Antjol by Djakarta deed dit de plv. Hoge Commissaris mr G. E. baron van Ittersum. terwijl op de overige ne gentien erevelden de Nederlandse com missarissen of andere hoogwaardigheids bekleders de plechtigheden leidden. In de simultaankerk te Djakarta waren per vliegtuig uit Nederland aangevoerde tul- Comet-slachtoffers vandaag ter aarde besteld De B.O.A.C. heeft meegedeeld, dat de lichamen van alle 43 slachtoffers van de ramp met de Comet in de loop van vandaag op een kerkhof nabij Calcutta ter aarde zouden worden besteld. Europa in staat goedkopere auto's te fabriceren Door de Ver.Naties wordt daarop dan ook aangedrongen De economische comm-ssie der Ver enigde Naties voor Europa te Genève heeft er bij de Westeuropese autofabri kanten op aangedrongen zich te bepalen tc; drie modellen en daardoor de prij zen flink te verlagen. De voorgestelde modellen zyn: Een kleine goedkope, po pulaire wegen met zo weinig mogelijk luxe, zoals de 2 PK Citroën (de eend), de Volkswagen, voor een prijs van minder dan ƒ2 60, voorts een grotere, steviger wagen, eenvoudig en zuinig in het ge bruik en geschikt voor slechte wegen, een natuurlijke afstammeling van de T- ford; zoals de Britse Landrover of de Austin-Champ; ten derde een massaal ge fabriceerde wagen, welke zou kunnen conciJtreren met de standaard-Ameri kaanse wagens in de Hasse van Chrevo- let of zelfs de Buick. Sommige Britse wagens, zoals de Jaguar Mark, beginnen in dit opzicht een ernstige concurrent te worden. Amerika heeft een auto op drie inwoners, West-Europa op 32. Dit ver schil zou minder kunnen worden, indien men goedkopere wagens bouwde in se ries van minstens 100.000 per jaar. Zelfs al men rekening houdt met de waarde vermindering van het geld, is een Euro pese wagen thans vyf maal zo duur als voor de oorlog. Weeldebelasting bestaat niet Naar aanleiding van de verlaging van de weeldebelasting van 30 tot 15 "7o op vele artikelen, bereiken de KNAC herhaaldelijk vragen of deze ver laging ook op personenauto's betrekking heeft De KNAC vestigt er de aandacht op dat er in feite geen weeldebelasting o- auto's bestaat. Waar men spreekt van weeldebelasting op automobielen wordt bedoeld invoerbelasting, welke geheven wordt nadat de invoerrechten ten bedra ge van 24 zijn voldaan. Deze bedraagt reeds 15 To en komt niet voor verlaging in aanmerking. HET WEERIN EUROPA Nice Genève Zurich NXW windstil windstil NNO windstil windstil NNW ONO windstil van hedenmorgen 7 u 1K-N.MJ.) Noordelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte motregen, maar later enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige Noorde lijke wind. Weinig verande ring ln temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 5.02 tot 20.13 uur; m*at> i.10 tot 11.26 uur. Op 6 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1