Filtra Luchtige balans van drieduizend moeilijke kilometers Ferdinand, de Tulpenrallye en wij.... Slippendalen9 klimmen en moed Van Zuylen van Nyevelt thans winnaar van Tulpen-rallye Gezond roken roken NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 2 Mn 1953 (Vaij onze speciale verslaggever) jVTOORDWIJK AAN ZEE, Vrijdagmiddag. Dit rustige dorpje aan -J- de Noordzee, dat Woensdag en Donderdag een verzamelplaats van automobielen en stoere mannen is geweest, keerde vandaag naar zijn bestemming, dat van vrolijke badplaats, terug. De rallye-rijders hebben hun vrouwen laten overkomen en gezamenlijk zitten ze in het zonnetje op het strand. Ze flaneren wat over de boulevard, drinken koffie op het terras van hun hotel en alleen aan de rallye-insignes, kleurige oranje-rood-wit-blauwe emaille speldjes en aan de nummers en borden op de honderden geparkeerde wagens kan men zien, dat de grote Tulpenrallye-familie nog bijeen is. Morgen is er de prijs uitreiking en het slotfeest en dan, ja dan gaat iedereen weer naar huis. De Engelsen nemen de pont naar Dover, de Belgen, Fransen en Duitsers rijden over Den Haag naar huis, de Denen Zweden en Noren richten dan de neus van hun afgetobde wagentjes naar het Noordoosten. Dit is bij uitstek de dag, om balans op te maken van wat er dez~ week alzo gebeurd is. Het is een luch tige balans, want op de achtergrond staat de vreugde dat meneer Banks, de herenboer van middelbare leeftijd, ja dat juist die meneer Banks ge wonnen heeft. Waarom? Ja, dat is voor outsiders zo moeilijk te begrijpen. Wij hebben al eerder geschreven, dat het verkwikkende van de Tulpen rally e is, dat iedere automobilist met een gewone auto, een kans heeft. Maar wie wonnen er de vorige jaren? Ian Aplleyard en Ken Wharton, jongens, die we dit plezier best gunden, maar die toch zoveel naam hadden gemaakt als winnaars van ettelijke rallyes en races op het internationale plan, dat bij vele, doodnormale deelnemers de mening begon te heersen, dat de Tulpenrallye-trophee, zo gauw die bonzen gingen meedoen, al gewonnen En nu komt daar opeens die volkomen onbekende figuur aan de automobi- listische hemel, die rustige, verlegen boer uit Engeland, met zijn wagen, waar hij gewoonlijk mee naar de stad en terug reed, een Bristol, in Enge land geheel geen ongewone verschij ning, en die wint me daar de trophee voor de neus van Appleyard, Gatsoni- des, Imhoff, Scott, Greta Molander, Becquart, Elliot en Ickx weg. En waar door? Door als een idioot te „scheu ren" en leven en wagen op het spel te zetten? Door tegen beter weten in tegen de klippen op te rijden? Nee, al leen door met verstand en overleg van nature snelle en handige wagen tig te sturen, door goed uit de ogen te kijken, door te weten, hoe in bergach- i vlak terrein te rijden lelde Laat zijn rijden in de Zandvoortse slotproef daar even buiten vallen goed, hij heeft daar als een geboren coureur gere den. maar die winstpunten van de race deden hem de rallye niet dat deden die nul strafpunten winstpunten tijdens de rallye. En. nu zijn natuurlijk alle abonné's, die Ferdinandjes berijden, nieuwsgierig, hoe het beest zich in de bergen houdt. In één woord prima. Je komt vergele ken bij wagens van gelijk vermogen wel eens wat klimkracht en klimsnelheid te kort dat komt door de „ligging" van de twee en de drie maar je kunt hem best constant 40 a 50 in zijn tweede laten draaien. Dan maakt dat kleine dappere motortje achterin wel het ge luid van elk ogenblik uit elkaar te kun- barsten. maar dat geeft niets, bar sten doet hij tóch niet! En bij afdalen? Heel erg hard kun je niet, want dan slipt hij te gauw van achteren weg. Meestal kun je in de smerigste afdalingen met de derde ver- kwam Chris overeind, trok de handrem aan, joeg me achter het stuur vandaan en trapte Ferdinand eens duchtig op zijn staart. Ik liet maar met me doen, die hele rallye kon me niks meer sche len en de krant met zijn kopij en nog eens kopij kon voor mijn part in de lucht vliegen. Maar ik kreeg mijn revanche. De volgende nacht reed Chris de Route der Duizend Bochten, bij nacht i: Luxemburgse Ardennen. Duizend Bochten, een welsprekende aanduiding voor deze Bijzondere Etappe. Bocht na bocht, twee keer verkeerd gereden, en tot slot: twee strafpunten voc laat arriveren. Dat was in Clervaux en Chris zou de etappe, nu rechtstreeks naar Luik, uitrijden. Maar hij deed daar zo lamlendig, kribbig en sloom, doodgewone chauffeurs, Ferdinand met Chris en mij. Hoe hebben die het er afgebracht? In nuchtere cijfers: 14 strafpunten en twee winstpunten. Niet zo mooi als verschillende andere équipes met dezelfde doodgewone Volkswagens. Maar dan moet u twee dingen niet ver geten, twee bekentenissen, die mijn di rectie mij graag zal vergeven: Ferdi nand is een redactie-auto, waarmee na die Tulpenrallye andere verslaggevers het land door moeten, Ferdinand moet ook wel eens bij de expeditie invallen en Ferdinand moet dus betrouwbaar zijn. Bovendien is hij nog geen jaar oud en het troetelkindje van Chris. Dus één punt, dat bij het rijden van de ral lye vooropstond, was, dat Ferdinand gespaard moest worden. Ten tweede was diezelfde directie niet te vinden Seweest voor ons rallyeplan, als zij niet e waarborg had gevraagd, een se rie artikelen daarover op tijd te krij gen. Dus, als het er op een gegeven moment om ging, dóór te rijden en geen strafpunten te krijgen als ik een stuk moest schrijven en doorbellen, ging dat laatste voor. Deze twee factoren in aan merking genomen de wagen ontzien en „eerst de schrijverij" nebben wij geknokt wat wij konden, om er het bes te van te maken. Nu kunnen die andere Volkswagenrijders, die b.v. met nul strafpunten en vier winstpunten aan kwamen, en die dan ook op Zandvoort mochten rijden en vechten, misschien min op ons neerkijken, wees er van overtuigd, dat wij met hoge borsten over de Koningin Wilhelminaboulevard lopen, en dat wij de kleurige deelne mers-insignes met het jaarschildje 1953 met trots op de rever van onze ge kreukelde colbertjes dragen.... Achterstevoren Haha, nu denkt u misschien, dat wij als tamme jongetjes het parcours hebben langsgesukkeld. Nu, laat ik u dan een paar verhaaltjes vertellen. Maandagmiddag reden we eerste Bij zondere Etappe, tussen Spa en Luxem burg, nadat we bij Clervaux een afdaal-freewheel-proef hadden ge daan, waarvan we u verteld hebben. Chris reed en ik dutte zo'n beetje in het neergeklapte passagiersstoeltje. Die etappe dan bestond uit een klim partij en een afdaalpartij, bij elkaar zo'n 80 kilometer, die met een gemid delde van 60 km/u gereden moesten worden om geen strafpunten te krijgen. Dat is hoog, behoorlijk hoog. Maar het was te doen, dat hebben we bewezen. We reden de etappe zelfs in 77 minuten, elf minuten binnen de gestelde tijd. Het was eigenlijk de vuurproef. Bocht na bocht, klimmend, dalend, haar speldbochten, slinger- en kronkel weggetjes door de Ardennen. Het ging prima. Chris draaide alles er keurig door, weliswaar met zweetpareltjes op zijn (edel) voorhoofd. Maar in een van de laatste bochten kreeg Ferdi nand liet ineens op zijn heupen. Die liet maar niet met zich doen, weet u. Nu, hij gooit het achterlijf om, slipt als een idioot en het is alleen maar aan de stuurmanskunst van Chris te danken geweest, dat we de bocht wel iswaar zijdelings, maar toch heelhuids en met rokende banden weer uit schoten. We keken elkaar eens aan, zeiden „Oef" en „Hèhè" en begonnen aan de volgende serie bochten. wil daardoor nog wel eens gauw de achterbeentjes laten wegglijden. Dat overkwam mij tenminste ook heel over tuigend bij de beklimming van de Col de la Faucille, een klassementsproef, waarbij dus de kortste tijd in de klas se de meeste winstpunten opleverde. In zijn twee begon Ferdinand heel dap per te klimmen en de eerste haarspeld bochtjes slipten we genoeglijk rond (het is curieus zo gauw je dat gewoon gaat vinden). Maar toen kwamen we, op een hoogte van ettelijke honderden meters, haarspeldbochtje tegen, zo'n heel jon kronkeltje in de weg, dat we niet licht zullen vergeten. Er lag blijkbaar wat los steenslag op het ove rigens stroeve wegdek, of er was wat zand overgewaaid, enfin, ik zet Ferdi nand in zijn geliefde semi-slip houding, geef een boel gas, om hem de bocht „door te laten vreten" (excuus voo^ vaktermen) en raak ineens midden op dat steenslag. Floep, zei Ferdinand van achteren, we maakten een slag of wat en reden toen heel zoetjes achter uit maar in de goede rijrichting! de haarspeldbocht uit. Nu hebben wij in Ferdinand een soort beugel laten ma ken, om je in bochten aan vast te hou den. maar ik vond, dat Chris' knokkels die beugel toch wel een beetje té waren dan voor het normale vast- houden-in-bochten nodig wasHet alleen nog maar een kwestie van tien (wat je in de slip zelf nooit mag doen!) en de wagen aan de rand van de afgrond omdraaien, en verder ..Nou is 't mooi" Bij die gelegenheid verloren we natuurlijk minstens één kostbare minuut. En toen we die op de Faucille tóch eenmaal kwijt waren, hebben wé tegen elkaar gezegd: „Nou is 't mooi. Ik vertrouw dat wegdek nu voor geen cent meer en Ferdinand moet héél thuis komen (wij natuurlijk ook, al heeft de directie daaromtrent geen directe wensen uitgesproken...). Dus, winstpunten of niet kalium an I" Geen winstpunten van de beklimming de Faucille aldus. Twee hadden er al binnen, omdat we die freewheel-afdaling bij Clervaux zo kien hadden gedaan. Afijn, een etmaal of wat later (het leken wel weken!) zitten we overdag de Vogezen te piekeren of we in Gerardmer, het eindpunt van de etappe genoeg tijd zullen hebben om stukkie te plegen, als we ineens onverwachts aan het begin punt van een Bijzondere Etappe staan, die, hoe kan het anders, uit niet anders dan bochten, klimmend en dalend, be staat. Nu waren we al zover, dat Chris reed als ik sliep en Chris sliep als ik reed. Daarvan lieten we ons door geen griezel-bochten, klim- of daalproeven meer afhouden, en dus martelde ik me alleen met een flinke vaart door de haarspelden. Maar er kwam een mo ment, dat Chris ineens wakker was. En ik had een soort raar knik-gevoel in mijn knieën. Excuus, het wordt eentonig. Er kwam een haarspeld, die scherper was dan zij leek, Ferdinand lieten we rustig slippen, maar op een gegeven moment moest ik meer „stuur geven" dan de slipsnelheid toestond, huplakee, daar ging-ie. Een slagje in de rondte, knars- en piepgeluiden van de banden, ik bovenop de rem staan en „Hèhè" daar stonden we met de voorwielen in de berm. te pitten (u kent het wel. hoofd ver, mond open en zo) terwijl ik me iet een moyenne van 60 door die ..-bochten wrong. En u kunt me gelo en, we hebben allebei stomme dingen gedaan, we zijn om onze as getold en erg geslipt, maar we hebben elkaar geen verwijt gemaakt. Als het niet zo zeer van de directionele goedheid af- Ausdauer Nu gaan we een beetje opscheppen. Vindt u niet erg, wel? Nu, iemand, die de rallye nog nooit heeft r gereden, heeft er geen idee van, wat het is. Je moet wel een bar sportief- automobilistische inslag hebben, wil je het ding alleen maar volbrengen. Wil je dan ook nog een behoorlijk figuur slaan in het klassement, dan moet je heel wat in je mars hebben. Dat kunnen wij rustig zeggen, want in het algemene klassement slaan we helemaal geen goed figuurDe be manning van d'n voituur moet stuk voor stuk met veel vaardigheid, durf en massa's doorzettingsvermogen kun nen rijden, moet goed zonder slaap kunnen en .moet niet bang zijn voor honger, dorst, kramp (in het „gas pedaalbeen") stijfheid, hoofdpijn, ste kende ogen, een baard van drie dagen, zwarte handen, kou, nattigheid en hele serie van die prettige dingen meer. Alles komt dus neer op doorbijten, doorbijten en nog eens doorbijten. In de nacht van Maandag op Dinsdag, we :n toen al zo'n 24 uur bezig, kreeg et na een uur of vijf rijden op kleine bergweggetjes tussen Epinal en Genève, dwars door het onherberg zaamste deel van de Jura, met beesten windvlagen die onophoudelijk plensen regen, hagel en natte sneeuw in het licht van alle lampen tegen de voorruit joegen, te kwaad. We hadden een niet moeilijk parcours te volgen bij goed weer tenminste! en Chris lag heerlijk te tukken. Vijf uur is een hele tijd onder zulke omstandigheden. een gegeven moment ontwaarde ik het licht van de lampen weer iets l een huis, een gebouw, ik stopte om te oriënteren en toen bleek, dat Ferdinand op een zandpaadje naast een witgepleisterd dorpskerkje stond te drui pen van de ellende. Keren, de weg weer zoeken. Ik kón niet meer. Chris opende slaperig de ogen. „Wat ister?" Ik had geen zin om te antwoorden. Ik had maar één gedachte: op tijd in Genève, want daar moest ik een stuk doorbel len, dat ik overigens nog schrijven moest ook.' Met een resoluut gebaar Over de rug van Ferdinand kijken we naar de bergen, „ergens" in de rallye. Onze speciale verslaggever schreef nevenstaand verhaal in de vroege avond van gisteren. Na ti-:n uur kwam echter de sensationele wending door de diskwalificatie van de Fransman Bequart, waardoor onze land genoot Van Zuylen van Nijevelt drie punten meer kreeg dan de Engelsman Banks en dus win naar werd. U kunt dat elders op deze pagina uitvoeriger lezen. Banks werd dus geen winnaar maar tweede. Daarmee vervalt echter het commentaar van onze verslaggever echter niet geheel, want hereboer Banks heeft be wezen dat de gewone rijder in deze rallye uitstekende resulta ten kan bereiken. Hij werd dan toch maar tweede en beter ge klasseerd dan vele bonzen Sensationele wending Fransman Becquart gediskwalificeerd dat ik dacht: „Ha, vader, nu ben jij zo ver". Nu, u begrijpt het wel. Nu trok ik met een fijn glimlachje de handrem aan, nu schopte ik hem kwasie hardhandig achter het stuur vandaan. „Ga jij maar slapen, vriend, ik zie het al." Hij liet alles met zich doen, de goeierd. Maar in Luik was hij weer na een uurtje dutten met open mond etc. bij de pinken, want i daar kwamen we in dezelfde minuut, waarop we moesten starten, aan. Ik: remde Ferdinand met gillende banden midden op de boulevard, waar dei controle gevestigd was, ik pakte Chris I bij de kraag, we lieten de motor lopen, j de lichten aan, de portieren open een waarlijk curieus gezicht, zo mid-i den op die boulevard en renden het gebouw van de controle binnen, met wapperende jaspanden, verkreu keld, katterig en baardig, om in vliegende haast ons contróleboek te laten aftekenen. Precies op de minuut! Toen zat de rallye er eigenlijk al op. We hadden niet eens de tijd gehad ons te wassen, te scheren of ook maar behoorlijk te eten. We hadden geleefd op sinaasappelsap en worstjes uit blik. Af en toe hadden we een dutje in het stoeltje gedaan en de tijd om stukken te typen en door te geven had ik aldoor van de rijtijd moeten af nemen. Snapt u nu, die veertien strafpunten, snapt u nu „maar" die twee winstpunten? O zo, het moest maar eens ge zegd worden! NOORDWIJK, 1 Mei. Het verrassende, zo niet sensationele nieuws van vandaag is de diskwa lificatie van de Franse deelnemer Becquart, waardoor onze landge noot H. graaf van Zuylen van Nyevelt in het algemeen klasse ment tot de eerste plaats steeg en dus winnaar werd van de vijfde Tulpenrallye. Bij het onderzoek dat gisteren werd ingesteld naar alle wagens die in de prijzen waren gevallen is gebleken dat de Jowett Javelin van de Frans- Becquart was uitgerust met een Jupiter-motór i.p.v. met een Javelin- motor. Reglementair zou dit niet toe laatbaar zijn, waardoor Van Zuylen van Nyevelt winnaar in deze klasse zou zijn. De Nederlandse equipe zou dan ook de dertien extra winstpunten mentair niet aan de eisen voldeed. Becquart verklaarde, tijdens het onder zoek in de garage, dat hy de wagen van de fabriek zo had geleend, zodat hem van deze afwijkingen niets bekend was. Becquart heeft zich toen telefonisch met de fabriek in verbinding gesteld, waarop van de zyde van de fabriek te Londen telegrafisch aan de organisatoren te Noordwyk technische bijzonderheden werden medegedeeld, welke er evenwel niet op wezen, dat meer dan 1000 exem plaren van de wagen, in de uitvoering zoals Becquart er mee reed, inderdaad op de wegen van Europa rondreden. De wagen van Hugo van Zuylen werd even eens onderzocht en bovendien stond Becquart er bij. Men heeft kunnen con stateren, dat de wagen van onze land genoot. dus eveneens een Jowett Jave lin, wel aan alle eisen voldeed. Het orga nisatiecomité was van oordeel, dat Becquart niet op overtuigende wijze het bewijs had kunnen leveren, dat hij met een serie-wagen had gereden. Men be sloot daarop Becquart te diskwalifice- De huldiging van de officieuze 1 naar Banks in Zandvoort. Hij werd tenslotte tweede. krijgen, waardoor het totaal 90 winst- leverd. punten zou worden, drie meer dan de 87 van de officieuze winnaar Banks. Op zijn inschrijvingsformulier had hy bij het punt „bijzondere afwijkingen" niets ingevuld, zodat deze wagen regie- ren, maar hem de gelegenheid te geven door middel van het indienen van een protest te bewijzen dat van het product zoals Becquart hem in zijn bezit had, dan 1000 exemplaren waren afge- Na dit zeer uitgebreide onderzoek (er werden totaal negen wagens gediskwali ficeerd) konden de wijzigingen in de afzonderlijke klassen en in het algemeen klassement worden opgemaakt. Om tien uur gisteravond werden de volgende resultaten bekend gemaakt, waarbij wy ons beperken tot de eerste zes in het algemeen klassement: 1. H. R. J. Graaf van Zuylen van NijeveltF. M. A, Eschauzier (Ned.) met Jowett Javelin, 0 strafpunten, 90 winstpunten. 2. J. W. E. Banks—M. Porter (Gr.- Br.) met Bristol, 0 strafp, 87 winstput. 3. M. Grosgogeat en P. Biagini (Fr.) met Panhard, 0 strafpnt., 86 winstpnt. 4. P. J. JettenL. van Noordwijk A. J. van der Vlies (Ned.) met Vaux hall, 0 strafpnt., 86 winstpnt. 5. E. I. Appleyard—Mevr. P. C. Ap pleyard (G.B.) met Jaguar, 0 straf punten, 86 winstpunten. 6. M. Damontemej. L. Calligaro (It) met Fiat, 0 strafpnt, 80 winstpnt. Arsenal werd kampioen van Engelse League Voor de zevende maal in de geschie denis van de Engelse league is Arsenal, ae Londense „Glamourclub". er in ge slaagd beslag te leggen op het Engelse League-kampioenschap. De „gunners" verzekerden zich van de titel door een 32 overwinning op Burn ley te behalen. De wedstrijd, welke in een van emotie en spanning trillend High- bury-stadion, met ruim 51.000 toeschou wers gevuld, werd gespeeld, betekenae ae laatste kans voor Arsenal om in pun ten gelijk te komen met Preston North End en zodoende door een beter doelge- middelde het kampioenschap te bemach tigen. Na een spannende strijd hebben de Londenaren de zege uit het vuur gc- Het doelsaldo van Arsenal bedraagt 1.515, dat van Preston North End 1.416. De eindstand in de kop van de eerste aivisie ziet er als volgt uit: 1. Arsenal 54 pnt.; 2. Preston North End 54 pnt; 3. Wolverhampton Wanderers 51 pnt; 4. West Bromwich Albion 50 pnt.; 5. Burn ley 48 pnt. Tennis Nederland nam 2-0 voorsprong op Ceylon Na de eerste dag van de tussen Nederland en Ceylon te spelen Davis- cupwedstrijden in de eerste ronde van de Europese zone heeft Nederland met overwinningen van Van Swol en Wilton met 20 de leiding genomen. Van Swol sloeg Scharenguivel met 63 62 62 en Wilton bleef de meer dere van Ernst met 62 62 57 63. Het zijn cijfers die wijzen op een groot overwicht van onze landgenoten. Maar. al waren zij ongetwijfeld sterker dan hun in dergelijke wedstrijden onervaren tegenstanders het was Ceylons eerste schrede op het glibberige pad van het Daviscuptennis een grootse indruk heeft het spel van de beide leden van het Nederlandse team niet kunnen maken. Zinkwerk voor gat bij Sirjansland is klaar Men is gisteren teruggekomen met het zinkwerk voor de dichting van het dijkgat in de zeewering nabij Sir jansland. Evenals bij het dijkgat aan het Mastgat zal ook hier een stenen dam rond het gat worden gelegd, waarna het zandlichaam aan de nieu- wij dijk wordt opgespoten. Aanvan kelijk kon men voor dit werk niet het goede zand vinden, doch deze moeilijkheid is thans opgelost. Een baggermolen werkt dag en nacht om voor de zandzuiger een geul te gra ven, waardoor de zandbank kan wor den bereikt. Advertentie. Driejarig meisje gedood Op de Amsterdamsestraatweg bij het spoorwegviaduct te Utrecht is gistermid dag een driejarig meisje, dat daar met haar moeder achter een stilstaande auto overstak, door een vrachtauto aangere den en gedood. De chauffeur van de vrachtauto heeft volgens de politie geen enkele schuld aan het ongeval. l« Flltra roken. Nicotine en pyridine worden door de filter-tip In belang rijke mate aan de rook onttrokken. Het arome blijft behouden. Jagezond roken Is filter-tip Twee jaar geëist voor diefstal De officier van Justitie bij de Utrecht se rechtbank heeft gisteren tweeu£ sevangenisötraf geëist tegen de 28-jaruje koopman H. G. uit Baarn. Deze wordt verdacht van diefstal van 15.000 en een auto. De officier herinnerde er aan. aat G. in België by verstek tot een zware straf is veroordeeld cn ook in Engeland grote moeilijkheden heeft ge had. Hij beschouwde de man als ven avonturier van wie in de toekomst alleen maar narigheid is te verwachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5