TYPEN steno: RIJN- EN VEENSTREEK j.J.DEN HERTOG NIEUWE IHDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 2 MEI 1953 Di Van Voorthuijsenstichting Onderzoek naar prestaties van oud-b.l.o.-leerlingen ^Ergens in Leiden werkt een jongen op een timmerfabriek. Hij was op een school voor buitengewoon lager onderwijs en leerde daar op een behoor lijke manier zijn brood verdienen en zich staande houden in de maat schappij. Het gaat hem nu goed. Maar zal het altijd zo blijven gaan? En gaat het wel zo goed met al de achterblijvertjes, die de b.l.o.-school be zochten? Of hebben ze toch nog niet kunnen voldoen aan de niet malse eisen, die de huidige samenleving stelt? Zeker, in moeilijke gevallen staat de nazorg klaar om hen op te vangen. Meer dan 1000 oud-leerlingen staan in de re gisters ingeschreven. Maar kan het werk niet tóch nog verbeterd worden? Zowel het werk in de school als de zorg daarna? Deze vraag heeft de Dr Van Voorthuij senstichting er toe gebracht een onder zoek in te stellen naar de situatie van een aantal oud-leerlingen. Van hen is de algehele toestand nagegaan: werk gevers zijn bezocht, de gezinsverhou dingen zijn bekeken, de lonen gecontro leerd, maatschappelijke toestanden ge peild, de vrije-tijdsbesteding en de maat schappelijke aanpassing onder de loupe genomen. Conclusies Het bestuur verkeerde in de gelukkige omstandigheid, dat in de jaren 1941'43 een soortgelijk onderzoek in Leiden heeft plaats gevonden. Het was dan ook gelijk de cijfers van toen te vergelijken met die van nu. Aan de maatschappij onttrokken was 6% pet der oud-leerlin- gen tegenover 30 pet tien jaar geleden. Slechts één oud-leerling was met de rechter in aanraking gekomen (1 pet tegen 10 pet in 1943). Zichzelf financieel bedruipen kon 50 pet; in 1943 kon dit slechts 12 pet. Voor een belangrijk deel was 26 pet hiertoe in staat en slechts 24 pet kon het in het geheel niet. De werk gevers beoordeelden 76 pet der oud- leerlihgen „zeer" tot „matig geschikt". Dit houdt echter tegelijk in. dat nog 24 pet der oud-leerlingen moeilijkheden ondervindt. Voor een deel in het werk. voor een deel in het huisgezin. Opval lend was, dat deze moeilijkheden ver band houden met aard en karakter van de leerling en minder voortvloeien uit gebrek aan kennis en kunde. Reden pe noeg om aan de paedagogische vorming van deze kinderen ruim aandacht te be> steden. Hetgeen dan ook vele ouders zich bewust zijn. De stichting Gelukkig, dat er in Leiden dan ook mensen gevonden worden, die hierbij een handje uit de mouwen willen steken. In de Dr Van Voorthuijsenstichting ken zij samen en hebben op sociaal- paedagogisch gebied al vele sporen diend. De voornaamste punten van be moeiing zijn: het helpen bij beroeps keuze. het verlenen van hulp bij plaat sing in de maatschappij, bemiddelend optreden bij moeilijkheden thuis of in de werkplaats, het aanvaarden van voog dij, het zoeken van geschikte gezins voogden, jongens- of meisjestehuizen het uitoefenen van toezicht op deze plaatsingen, adviserend optreden overheidsinstanties, toezicht op de uit betaling van het loon en op de naleving van de sociale wetten door de werkge vers en het geven van raad en steun op het terrein van verloving, huwelijk woningnood. De avondverzorging is geboren uit de behoefte van de jeugd aan een derde milieu. Ze omvat in de regel de jongens en meisjes tot 21 jaar. De jongens wor den bezig gehouden met de gewone on- derwijsvakken, afgewisseld door handen arbeid, gymnastiek, film en ontspanning. De meisjes ontvangen les in koken, handwerken e.d. Deze avondverzorging wordt gegeven door de gewone leer krachten en men kan eerbied hebben voor de zware dagtaak, die zij op zich hebben genomen. In samenwerking met de Prot.-Chr. en R.K. zusterorganisaties worden beschutte werkplaatsen voor de moeilijk te plaat sen oud-leerlingen beheerd. Want ook zij, die minder geschikt zijn, behoeven niet te mislukken, als bü de keuze van een beroep maar niet te hoog wordt ge grepen. Maar hoewel we op de goede weg zijn op dit gebied, zijn we e Leiden toch nog lang niet. Speciaal de overheid heeft hier een belangrijke taak. Het is om te watertanden, als men hoort, dat de gemeente Arnhem een half mil- lioen uitgeeft voor het bouwen van werkinrichtingen Een tehuis Een grote vraag voor de ouders van de minder geschikte oud-leer lingen, is ook, wat er zal gebeuren, (Advertentie) 10 vinger syst. blind rhythm, talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd ln 23 maanden klaar. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL. Plantsoen 65 Telefoon 26558 GEMEENTE LEIDEN Olticiële publicaties Muziek Do Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 Mei a.s. tussen 19 en 22 uur verboden is in het openbaar of op voor het publiek toe gankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toeganke lijke vergunnings- en verlofslocaliteitcn gelegenheid tot dansen te geven. In de vergunnings- en verlofslocalitei- ten is het tot 20 uur toegestaan het Nationaal radioprogramma ten gehore te brengen. DODENHERDENKING 1953 Burgemeester en Wethouders den verzoeken de ingezetenen de vlag op 4 Mei a.s. te 18.00 uur halfstok te hijsen en haar te 20.45 uur weder ln te halen. De vlag mag, halfstok hangend, niet de grond raken. De algemene stilte moet in acht den genomen van 20.00 uur tot 20.02 Twee minuten klokgelui vóór en minuten klokgelui n a de algemene stilte zullen het begin en het einde van deze stille herdenking aangeven. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOCALITEITEN OP 5 MEI 1953 Ds Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ont heffing is verleend van het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslocalltelten in de nacht van 5 op 6 Mei 1953, tot als zij er eens niet meer zullen zijn. De stichting van een tehuis, waar deze mensen zonodig een goede en liefderijke verzorging genieten, is daarom ten hoogste noodzakelijk. Het is dan ook een van de idealen, die men bij de stichting koestert. Mogen velen de bezieling vinden om met inzet van de liefde en de kracht, die in hen is, te werken aan en voor de verheffing van deze gehandicapte Braderie gesloten Gisteravond 11 uur heeft wethouder D. van der Kwaak de braderie officieel gesloten. Na afloop was er nog een bij eenkomst in het Vlies, waarin de voor zitter van V.V.V. en het Leidse actie comité de medewerkers dank heeft ge bracht voor hun werk. Hij reikte ook de prijzen uit. De firma Lampe stelde de prijs beschikbaar voor het Rampenfonds. Ook deze braderie heeft zeer veel publiek getrokken. De heer M. Weima De heer M. Weima, directeur va markt- en havendienst te Leiden, is be noemd tot lid van de jury voor het op 13 Mei op het Amstelveld te Amsterdam te houder, nationale concours van stand- Ontslag bij Van Wijk? Op het ogenblik is bij de betrokken instanties een aanvrage in behandeling voor het ontslag van enkele tiental) leden van het kantoorpersoneel van firma Van Wyk" te Leiden. Ook zal e aantal arbeiders van de ververij op wachtgeld worden gesteld. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrik, z. v. A. Uilenberg en M. Bos; Nicolaas I., z. v. N. Filippo H Delfos; Elisabeth, d. v. H. de Jong D. van Klaveren; Wilhelmina, d. v. C. de Roode en E. J. Holswilder; Johan Ph. v. J. Ph. Disseveld en W. Swagers; Edith B. F., d. v. J. M. H. Borghans en J. M. de Groot; Margaretha A., d. v. W. Bark en A. M. Koopman; Cornelia A., d. v. H. A. Wolffenbuttel en G: van Rijn: Johanna P., d. v. J. P. la Lau en C. A. C. Geeve; Petronella, d. v. C. J. van der Tang en J. W. van Zanten; Gerrie, d. v. W. Hoek en W. Barnhoorn; Petronella J., d. v. E. Peterzen en A. Blokzijl; Arina M„ d. v. M. van Meijeren en B. van der Grond; Francisca M. M., d. v. A. J. Peer en G. W. Lubbers; Margaretha J., d. v. H. Hooiveld en M. J. Jongman; Johanna M., d. C. van Es en T. de Groot; Carolina L.. a. v. C. A. Reichardt en P. N. Herweijer, OVERLEDEN: A. C. van Weeren, huis vrouw v. Rozeboom, 30 j.; J. Beij, huis vrouw v. Nievaart. 77 j.; C. van Dalen, huisvrouw v. Stephanus, 54 j.; Q. G. v. Noort. d„ 1 j. Fa. J. H. VERLINT Voorstraa t 54 Katwijk aan Zee Een- en tweekamerwoningen Saneringsprobleem in kleine gemeenten het grootst In onze omgeving is Rijnsburg er het slechtst aan toe Het economisch-technologisch instituut voor Zuid-Holland heeft een overzicht gepubliceerd van de regionale spreiding van de woningen met een of twee ver trekken. Uit de tabellen blijkt duidelyk, dat het euvel van de een- of tweekamer woningen voornamelijk de kleine gemeenten betreft. In onze omgeving wordt de ongunstigste toestand op dit gebied in Rijnsburg aangetroffen, hoewel andere kleine gemeenten daar ook dicht bü komen. Relatiel gunstig Het aantal een- en tweekamerwonin- _>n bedroeg in 1947 in Zuid-Holland 40.468, dat is 7,6 procent van het totaal aantal woningen. Betrekken wij dit aan tal op de woningvoorraad van 31 Decem ber 1952, dan komen we tot een percen tage van 6,9. Aangezien mag worden aangenomen, dat de sanering sinds 1947 uiterst beperkt is geweest, kan dit cijfer worden aangehouden als dat deel van de woningvoorraad, dat in ieder geval voor sanering in aanmerking komt. Voor het gehele land bedroeg dit cijfer ln 1947 10, zodat de toestand in onze provincie nog relatief gunstig is. Dit wordt echter veroorzaakt door de aan wezigheid van enkele grote steden. Het euvel van de een- en tweekamerwonin gen wordt hoofdzakelijk in kleine ge meenten aangetroffen. De grens wordt gevormd door de gemeenten met 10.000 tot 25.000 inwoners. Van de 112 gemeenten met minder dan 10.000 inwoners bedraagt het aantal een- i. tweekamerwoningen in 15 gevallen ïeer dan veertig procent, in 39 gevallen ïeer dan 30 procent. In gemeenten met meer dan 25.000 inwoners blijft dit per centage in alle gevallen beneden de 10. Een laag percentage hebben de bollen streek en Leiden en omgeving. Verre weg het slechtst in de toestand op de Zuid-Hollandse eilanden. Enkele cijiers In 1947 bedroeg het percentage van de jn- en tweekamerwoningen in de B o 1- snstreek 11,3; op 31 December 1952 as dat gedaald tot 10. Naar de afzon derlijke gemeenten verdeeld is de toe stand als volgt: 31-5-'47 31-12-'52 Hillegom 12,8 11,8 Lisse 15,4 13.3 Noordwijk 7,6 6,9 Noordwijkerhout 7.8 7,- Sassenheim 10,5 8,- Voorhout 18,2 14,6 Voor Leiden en Omgeving bedra gen de cijfers respectievelijk 5,8 en 5,2. Dit wordt als volgt over de gemeenten verdeeld: 31-5-'47 31-12-'52 Katwijk 6,8 5,5 Leiden 4,9 4,5 L:iderdorp 6,7 5,5 Oegstgeest 2,6 2,1 Rijnsburg 25,9 24,- Valkenburg V 5,- Voorschoten 3,6 2,8 Warmond 6,9 6.3 In de Rijnstreek was het percen tage wat hoger, namelijk 14,2 in 1947 en 13,1 in 1952. De onderverdeling: 31-5-'47 31-12--52 Alphen a.d. Rijn 14,9 13,8 Hazerswoude 18.9 17,5 Koudekerk a.d. Rijn 22,- 20,5 17,2 Zuid-Holland dan tenslotte nog Benthuizen Zoetermeer met 17,3 Hoewel het verkrijgen van een even- I Ve - nstT e e k wicht tussen de woningvoorraad en hetjTer Aar aantal woningbehoevende gezinnen thans i Alkemade het meest dringende probleem is. neemt jLeimuiden 19.Z dit toch niet weg. dat de kwaliteit van Nieuwkoop 19.4 deel van de thans bestaande bebou- Njeuwveen 17.8 wing als beslist onvoldoende moet wor-1 Rijnsaterwoude20,4 den aangemerkt. Dit maakt een grote Woubrugge 14.» sanering noodzakelijk. De minister van) In Midd' Wederopbouw en Huisvesting heeft dan melden^ ook al een commissie geïnstalleerd, die zich met dit vraagstuk zal bezig houden. Bij de woning- en gezinstelling van 31 Mei 1947 is opgave gedaan van het aan tal woningen met een of twee vertrek ken, waarbij keukens wel, doch bergzol ders niet als vertrek zijn gerekend. Deze woningen vallen beslist beneden de nor en, die thans worden gesteld. Weliswaar worden ook nu nog wel zo genaamde vrijgezellenflats gebouwd, die behalve een kleine keuken slechts een vertrek bevatten, maar deze zijn slechts gering in aantal. De bij de volkstelling getelde een- en tweekamerwoningen stammen bijna alle uit de vorige eeuw komen, bijna zonder uitzondering, 3 r opruiming in aanmerking. Het aantal te saneren krotwoningen is ongetwijfeld nog groter, zodat de vol gende cijfers niet meer dan een globale oriëntering geven. Conclusie Het economisch-technologisch instituut vestigt, in verband met de vraag naar de oorzaak, de aandacht op het feit, dat in kleine, langzaam groeiende gemeenten, woningbouwactiviteit vóór 1940 te gering is geweest. De vèrvanging van verouderde woningtypen kwam hierdoor n het gedrang. Voorts ontbreekt in de dorpen het proces van „cityvorming", dat in de grote steden een soort natuur lijke sanering teweeg brengt. Het beeld,.dat de grote steden te zien geven, is ongetwijfeld geflatteerd. Van de kleine gemeenten kan men zeggen, dat de krotwoningen inderdaad tot het en tweekamertype behoren. In de steden zullen in het algemeen onder de krotwoningen meer grote typen worden aangetroffen, zodat de verschillen wat minder groot zullen zijn dan de hier ge geven cijfers wellicht zouden suggere ren. Wel blijft de algemene conclusie van kracht dat het saneringsprobleem in de kleine gemeenten verreweg grootst is. VOORSCHOTEN Herdenkingsavond Het programma voor de herdenkings avond luidt als volgt: 6 u. vlaggen half stok, 7.30 u. luiden klok Herv. kerk, 7.45 u einde klokgelui en uitvoering muziek- zangnummers door de pl. harmonie zangverenigingen, 7.59 u einde 8 u twee twee min. stilte, 8.02 u kranslegging. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Tonino. WARMOND Gemeenteraad Vrijdagavond 8 uur komt de raad bü- en. Agenda: benoeming tweede v; nemend gemeente-secretaris (B. en stellen voor de heer Pieterse, commies ter secr.); wijziging begroting waterleiding bedrijf 1953: idem gemeentebegroting 1953; bijdragen aan de woningstichting Warmunda tot dekking van tekort; ver koop van een perceel bouwterrein ge legen aan de Jan-Steenlaan. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia G. M„ d. v. C. J. Pennings en W. v. Veldhuizen; Geertrui- da E. W. M„ d. v. F. Spierlngs en L. Janssen; Wilhelmina H. M., d. v. J. v. Leeuwen en A. Versluis; Theodorus J., J. de Vroomen en J. v, d. Ham; Hermina Th. M.. d. v. P. Slingerland en J. Elfrink; Adrianus W. J. M.. z. v. C. v. Winsen en W. Wassenaar; Agnes L. M., J. v. Stijn en A. Hekker; Johannes M. M„ z. v. J. Hoogeaboom en M. Ter- smette; Arie Az. v. A. v. Staveren en P. Schutte; Machteld M.. d. v. H. J. de van O'terloo en D. Glastra Loon; Francina C„ d. v. G. T. M. Posthu- ius Meyjes en E. Krantz; Theodorus A. z. v. J. H. Welsink en A. M. Weijers. Gehuwd: Charles C. M. Tournoij te Vlissingen en Cornelia A. v. Leeuwen, alhier. Overlecen: Mattheus Kool. echtg. v. C, d. Leeden; Clementina Menken, wed. W. Koot. De jaarvergaderingen van de N.V. Stoomvaartmij Oostzee en de N.V. Stoom vaartmij Hillegersberg hebben het divi dend vastgesteld op resp. 17 en 21 pet. Oostzee ziet nog geen heil in fusie, doch zal zich opnieuw beraden als er nieuwe gezichtspunten opdoen. Zij be zit 30 pet van het kapitaal van Hillegers berg. Hillegersberg wenst geen herkapi talisatie. De burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer Ed. C. Witschey, nam gistermorgen in de St Jozefzaal als eerste plaats achter het röntgentoestel. Rechts op de achtergrond staat één der comitéleden, de heer P. B. Olthof. Foto N. van der Horst ALKEMADE Herdenkingsavond Het programma voor de nationale her denking is aldus: 6 u vlaggen halfstok, 7.30 u stille tocht (vertrek van de volgen de plaatsen: terrein paviljoen De Brasem Oude Wetering, Pancratiuszaal Roelof- arendsveen en de driesprong nabij het viaduct te Nieuwe Wetering), na 8 u ge legenheid tot het leggen van kransen en bloemen. Zondag: iienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van der Bijl, Van der Werf en Brinkhorst. ALPHEN AAN DEN RIJN De Zondagsdienst De dienst van de huisartsen wordt aargenomen door dokter H. van Kooten, Wiihelminalaan 36. telef. 2079. Straatprediking Hedenavond wordt door het interkerke lijk comité weer een begin gemaakt met "e straatprediking. Men komt bijeen om 30 uur in het Oosthoekdorp. Expositie van schilderyen In het Historisch Museum aan de Rijn kade is van vandaag tot en met 29 Mei (Zondags gesloten) een expositie van schilderijen te zien. Het zijn werkstukken Willy van Woerden en Frans van Noppen. Men mag verwachten, dat, nu de ideeën op dit gebied nogal eens scherpe critiek worden onderworpen, bij velen belangstelling zal bestaan voor wat hier wordt geëxposeerd. Hedenmiddag 3 uur vond de opening plaats. We hopen Maandag op de tentoon stelling terug te komen. Vragen aan B. en W. De fractieleider van de P.v.d.A., de heer Rogaar. heeft aan het college van B. en W. vragen gesteld inzake de be bouwing van de Pieter-Doelmanstraat. BENTHUIZEN Predikbeurten Hervormde Gemeente. 9.30 u. ds H. Talsma van Den Haag; 6 u. ds J. J. Moll van Waddinxveen. Geref. Gameente, 9.30 en 6 u. lees- dienst; Woensdag 7.30 u. ds Blok van Rotterdam. Burgerlijke Stand Geboren: Wiena G„ d. v. A. Boef en A. W. H. Kors. Gehuwd: Pieter A. de Bruin, 24 j„ Bleiswijk, en B. Korbijn, 23 j., Bent huizen. Gongwedstrijd Maandagavond om half 8 houdt de schaakclub „Benthuizen" ledenvergade ring. Na afloop daarvan, ongeveer 9 uur, wordt een gongwedstrijd gehouden, waar aan ook niet-leden kunnen deelnemen. HAZERSWOUDE Aanrijding De heer P. de Wit, die gistermorgen per fiets de Kippenbuurt uit kwam rij den, werd door een veewagen gegrepen. Het slachtoffer, dat verwondingen aan hoofd en handen opliep, werd ter obser vatie in het ziekenhuis opgenomen. Spoe dig kon hij echter weer huiswaarts keren. Verkeersongeval Toen de heer P. Smit van de Rijndijk zich gistermorgen naar zijn werk wilde begeven en het erf bij de woning afreed, werd hij door de spiegel van een pas serende vee-auto geraakt. De man werd gewond aan een oog. Tevens liep hij schaafwonden op. KOUDEKERK AAN DEN RUN Herdenking Maandag 7 uur wordt een stille tocht gehouden. Op de begraafplaats hoopt bur gemeester De Herder een herdenkings. woord te spreken. Medewerking verleent Kunst na Arbeid. Ds Poort zal1 sluiten. Om kwart voor 8 vindt in de Herv. kerk een herdenkingsdienst plaats. Sprekers ds Kuiper Sassenheim en dr Lekkerker- ker Utrecht. Het Koudekerks gemengd koor verleent medewerking. LEIMU1DEN Zondagsdienst Voor de Zondagsdienst der huisartsen verwijzen w»j naar Alkemade. OUDE WETERING Herdenking In aansluiting aan de herdenkings plechtigheid bij het monument naast het raadhuis te Roelofarendsveen wordt om half 9 een bijeenkomst gehouden in de Geref. kerk alhier, waaraan de plaatse lijke zangkoren' zullen medewerken en de predikanten van de Hervormde Gemeente Remonstr. Gemeente en de Geref. Kerk de pastoor van de R.K. Kerk een kort woord hopen te spreken. NIEUWE WETERING Feestavond voor ouden van dagen Ten bate van de autotocht voor de ouden van dagen te Oude- en Nieuwe Wetering werd in paviljoen „De Brasem" een feestavond gegeven. Deze werd ge opend door de heer J Horsman Jzn. Een mandolinegezelschap bracht hierna op aantrekkelijke wijste enkele nummers ten gehore, terwyi voorts een accordeo nist de aanwezigen buitengewoon goed amuseerde. Na de pauze vertoonde dr A. v. d. Bijl enkele door het publiek zeer gewaardeerde films. WOUBRUGGE Kindje verdronken Donderdagmiddag vond een ongeval plaats aan de Wijde Aa. Het driejarig dochtertje van de familie Bouwmeester, wonende in de molen, geraakte te water Toen men na enige tijd het ongeval be merkte en het kindje op het droge bracht, trachtte men nog door kunstmatige adem. haling de levensgeesten op te wekken, helaas zonder resultaat. Het Indonesische H.C. In elf jaar ruim 4900 Nnar aanleiding van het bericht betref fende het onderhoud tussen de Indonesi sche waarnemend Hoge Commissaris in Nederland met de hier te lande studeren de Indonesische studenten inzake de gering om de verblijfsvergunning Chairoel Saleh te verlengen, welk bericni Indonesië verspreid is, verklaart het Indonesische Hoge Commissariaat, op de bijeenkomst met geen woord gerept is of iets bekend is van enige genomen staking van studie in Nederland. Ook wordt tegengesproken, dat volgens de wnd H.C. de Nederlandse rege ring de maatregel juist genomen had, om dat zij een opruiende actie in Nederland tegen de Indonesische regering gevreesd had. Wel hebben zowel de waarnemend. H.C als de heer Chairoel Saleh tot de studenten gezegd, dat zy maar rustig moesten studeren. Ook' spreekt het Hoge Commissariaat tegen, dat Saleh iets hebben gezegd over zijn verhouding tot de Nederlanders of over hetgeen de Indonesische bladen geschreven hebben. De tentoonstelling van bedrijfs auto's in het R.A.I.-gebouw te Amster dam heeft sinds de opening (vorige week Donderdag) 33.500 bezoekers getrokken. Binnenkort zullen op ruime schaal in ons land nieuwe lijntelefoonapparaten worden toegepast voor dra&ggolftele- De heer D. Schoor, directeur van het restaurant Trocadero, Den Haag, verzoekt ons mede te delen, dat hij geen enkele bemoeienis meer heeft met het Casino te Scheveningen, noch met de exploitatie van diverse afdelingen al daar. Zijn naam. zo meldt hij ons, is op geen enkele wijze verbonden giet het zich noemende Casino de Paris. Sportflitsen Ir H. F. Hopster is bij enkele candi- daatstelling tot voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond gekozen. Hy is de opvolger van de heer Karei Lotsy. Op 50-jarige leeftijd is te Hilversum onverwacht overleden de heer W. Ham, voorzitter van de voetbalclub 't Gooi. Als opvolger van de Oostenrijker Fuchs, heeft A.D.O. de Brit Groves als voetbaltrainer gecontracteerd. Deze speelde vroeger voor Bristol Rovers. Groene Kruis in Ter Aar krijgt prachtig gebouw Tevens wordt het werk op vele manieten uitgebreid Het Groene Kruis te Ter Aar legt een steeds grotere activiteit aan de dag. Zeer binnenkort verryst er zelfs een prachtig eigen gebouw! De medewerking van het gemeentebestuur hiervoor is fantastisch. Niet alleen stelde men gratis grond in het uitbreidingsplan van Aardam hiervoor beschikbaar, maar bovendien nog zes duizend gulden. Hard wordt nu gewerkt om nog meer geld bü elkaar te krügen. De voetbalvereniging „T.A.V.V." gaf reeds een toneelavond, waarvan de op brengst ruim tweehonderd en twintig gulden, tezamen met de ongeveer honderd en vijftig gulden, die de wafelactie opbracht, zal worden gebruikt voor een eind September van dit jaar te houden bazar. De geschiedenis van het Groene Kruis in Ter Aar en omgeving toont een uiter mate vruchtbare groei. Aanvankelijk had men nog niet eens een eigen wijkver pleegster. totdat ongeveer vier jaar ge leden met het Groene Kruis te Wou brugge werd overeengekomen, dat zus ter C. de Gier voortaan ook het werk in Ter Aar zou waarnemen. Een jaar later werd op dezelrde wijze Aarlanderveen ingeschakeld. Vóór die tijd had men voor plaatsen alleen een depót voor de uit gifte van materiaal. Daarnaast heeft men voor de gehele streek het kraamcentrum voor a.s. moe ders te Woubrugge. en voor de kraam- verzorging het centrum „Alphen en om geving" te Alplien aar den Rijn en „Zuid- Holland-Oost" te Nieuwveen-Woerden. Eén der eerste initiatiefnemers voor het thans te stichten gebouw is de districts verpleegster, zuster D. W. Knibbe, die voor deze aangelegenheid nauw samen werkte met di J J. Steijling te Rotter dam, directeur van het Groene Kruis, dr J. P. Boekholt, districts-kinderarts te Lei den, en natuurlijk niet te vergeten het plaatselijk bestuur, waarvan de heer H. Bos voorzitter is terwijl mevr. A. Arend- sen-Kranen, behalve bestuurslid, tevens voorzitster is van het bazarcomité. Het gebouw, waarvoor reeds een bouw- premie is gekregen, wordt voor het grootste gedeelte bekostigd door de reeds genoemde gift van de gemeente en het: reservefonds van de eigen kas, die o.m. door de te houden bazar natuurlijk nog behoorlijk kan .worden gespekt. Beneden komt een consultatiebureau met een onderzoeks-, dokters- en wacht kamer en een volledig magazijn. Op de tweede verdieping komt een conciërge woning en voorts krijgt het gebouw nog een zit-slaapkamer voor een zuster. Het ligt in de bedoeling, dat de inventaris van het geheel in eerste instantie wordt bekostigd met de opbrengst van de bazar. Tevens zullen binnenkort uitvoeringen worden gegeven van het nieuwe poppen spel van Cia van Boort „Zo of zo", waar in op humoristische wijze de volksge zondheid wordt behandeld. Juist door het nieuwe gebouw worden ook de verdere werkzaamheden uitge breid. Ten eerste ligt het in de bedoe ling, naast zuster De Gier die Wou brugge, Ter Aar, Aarlanderveen en bin nenkort waarschijnlijk ook Nieuw veen voor haar rekening heeft nog een tweede wijkverpleegster aan te stellen, die in Nieuwveen of Ter Aar komt te wo nen. Zuster De Gier zelf woont in Wou brugge, zodat dit de werkverdeling ten goede komt. Voorts worden plannen uitgewerkt voor een zuigelingen- en kleuterbureau, de ziekenverpleging, de rheumabestrijding en de algemene immunisatie van de kin deren tegen diphterie en pokken. Er wordt dus hard gewerkt in Ter Aar en, gezien het enthousiasme, behoeft men Drie doden bij autorace in Peru Tijdens de automobielrace PhiraLima in Peru is tussen Chiclayo en Trujillo, 600 kilometer ten noorden van Lima. de wagen van de coureur Escadillo geslipt en op het publiek ingereden dat aan de kant van de weg stond. Drie personen verloren hierbij het leven en tien andere werden zwaar gewond K. R. KUIPERS, dierenarts te Alphen aan den Rijn, legde met ingang van 1 Mei zijn praktijk neer. De praktijk wordt voortgezet door dierenarts Stationsstraat 21 d. aan het welslagen van de plannen niet te twijfelen! Predikbeurten Hervormde Gemeente: 9.30 u ds Otte- vanger Leiden, 6.30 u ds de Leeuw Bos koop. Herdenking Maandagavond houdt de Chr. Oranje vereniging in de Geref. kerk om kwart 8 een herdenkingsbijeenkomst. Spre. ker ds Lefeber, Hervormd predikant te Alphen aan den Rijn. Groene Kruis Het door de voetbalvereniging opge voerde toneelstuk ten bate van het Groene Kruis heeft deze organisatie een bedrag van f200 bezorgd. regeringspupillen Rond 4200 vonnissen voor vermogensdelicten Het aantal minderjarigen dat ter be schikking van de regering werd gesteld, bedroeg in de jaren 1940 tot en met 1950 repectievelijk 389. 755. 871. 772. 366, 187, 320, 367, 285 en 226. Deze aantallen gevpn niet het totaal der vonnissen van terbe schikkingstelling aan. Er is nl. niet in tot uitdrukking gebracht, dat verschillen de minderjarigen meer dan eenmaal ter beschikking zijn gesteld. Van deze vonnissen hadden er 4220 be trekking op vermogensdelicten, 212 op zedendelicten, 15 op brandstichting en 10 op mishandeling. Voorts was er één ge val van moord en één van doodslag, ter wijl er twee gevallen waren van mishan deling, de dood ten gevolge hebbende. Naar de godsdienst gesplitst, waren van de betrokkenen 2184 Rooms-Katholiek, 1649 Ned. Herv., 167 Gereformeerd, 163 overige Protestanten, 14 Oud-Katholiek, 24 Israelietisch en 630 die geen godsdienst beleden. Het waren voornamelijk de grote steden in het Westen, die het hoge cijfer der Rooms-Katholieken opleverden. Onder het totaal van 4924 in de ge noemde elf jaar ter beschikking gestel den werden aangetroffen: 31 imbecielen. 800 debielen, 180 psychopathen, 98 debiele psychopathen en 25 lichamelijk gebrek- kigen en toevallijders. Wat de ouderlijke gezinnen aangaat, valt op te merken, dat 42 vaders en 4 moeders vroeger zelf ter beschikking van de regering werden gesteld. Immoreel levensgedrag kwam in ongeveer 1500 gevallen voor en alcoho lisme in 922 gevallen. Dit wordt meege deeld in het jaarverslag over 1952 van het Rykstucht- en Opvoedingswezen. Oud-militairen op de bres voor vlag Acht Indié-veteranen, bestuurs leden van de plaatselijke afdeling van het Veteranenlegioen Neder land te Dokkum hebben Woens dagavond de vlag, die bij het ver- zetskruis aan de Woudweg hangt, ingehaald en naar de groepscom mandant van de rijkspolitie ge bracht. De volgende morgen heeft een van de oud-militairen de vlag weer gehesen. Zolang van de zijde der plaatselijke overheid geen maatregelen in die richting wor den getroffen, zal de vlag elke avond worden gestreken en 's mor gens weer worden gehesen. Dit is bedoeld als een protest tegen het laten hangen van de vlag tussen zonsondergang en zonsopgang en tegen wat de oud militairen noemen „de miskenning van de waarde en de zin van de nationale driekleur in Nederland in het algemeen, zoals dit zich manifesteert in het misbruiken van de Nederlandse vlag voor min der gepaste, vaak zakelijke doel einden." Te Amersfoort is op 79-jarige leeftijd overleden de heer W. Klooster, erepre sident van de Algemene Militaire Pen- sioenbond, oud-hoofdbestuurslid van de officierenvereniging Ons Belang en oud hoofdredacteur van het Algemeen Mili tair Weekblad. De begrafenis geschiedt morgen om li-Uur op Rusthof te Amers foort. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN. IJ MUI DEN 2 Mei. Besommingen. Trawlers: IJm 10—16.500. Loggers: Kw 24—5740. Sch 36- 5020. Kotters: Kw 21— 1210, Kw 92—1240. Kw 12—600. Kw 35—610. Kw 189—390, Kw 128— 580, Kw 60—310, IJm 226—200, IJm 227—330. WD 125—4150. VLAARDINGEN 2 Mei. Visserijberichten. ishal Donderdag: 3 kustvis- \et tl. sns 3 kustvla t f 1.669 Vrijdag relke Maandag hier a Markt- en Visserijberichten Granen-veevoeders Rotterdam). lag 12.30 uur door de radio n mais. gerst en haver be- aelde de hele graanhandel 5.000 ton La Platamais, 10 000 ton maalmais. 1.000 ton kippengerst, 10.000 ton maalgerst, 10 000 maalhaver en 10.000 mllocorn. Doordat het binnenland zich reeds gerui- Cekraga geda; teel de prijs v op aflading ni de noteringen in het buitenland. In de, "geinig de prijzen vaststelde. Het is wel z Canada-gerst disponibel e fereenstemming is m ergist. Men dacht i et wereldmarktnivea n elk geval geen ve artikelen beoorde gerst. Mais we te mate opgenom tegen oploper e 'prijzt intle Austr. chev. gerst goedkoper. Rogge slechts mondjesmaat gevraagd. De noetrin. gen voor inl. granen nieuwe oogst bleven nagenoeg onveranderd. In veekoeken vallen geen omzetten te vermelden. In deze sector verwacht men ook dat dezer dagen een nieu we prijsvaststelling en het spreekt dat tot die datum kopers zich geheel markt hebben teruggetrokken. RIJNSBURG, 1 Mei Overzicht Flora De maand Mei is voor bloemen-Rijnsburg niet slecht begonnen! Want het mocht da- zo zijn, dat de tulpen van buiten voor ee; groot deel allesbehalve zuiver waren, d heren grossiers drukten op de knoppen me itdrift, alsof honderd procent wins bij voorbai Kleurenpn en ging e. 60 en 70 c 70 lit verkooht voor 90 cent per bo partij beste gemengde parkie f 1 per bos. Lange Golden Har Argo ten; Lord Car Algiba werden verkocht v "lotherday werd afgec Edith Eddy 3550 per bos. op 55 en 60 cent. Parkii 45 tot 60 cent gewaardeerd. Wat de sen betreft: Geranium bracht niet i dan ruim f 1 per bos. maar Cheerfulir nog op tot f 1,85 per 100. Yellow CbeerfuL ness noteerde f 2,65 per 100. Anemone de Caen werd verkocht voor rond f 3,50 per 100. Lathyrus vond vlot kopers voor 50 tot 70 cent per bosje. TER AAR, 1 Mei Groenteveiling Wit lof I 2610 idem n 18—25 idem stek 2—14 spinazie 15—27 Idem afw. ^-14 rabarber 4 -8 prei 17—32 andijvie 22—28 postelein 35 51 peulen 260340 waspeen 11—23 sjalotten 40 aardappelen 11 alles per kg; stoofsla 40 —85 per kist; radijs 47 selderij 5 per bos; sla I 812 Idem H 57 bloemkool 4389 id. stek 18 alles per stuk; stoofperen 16 apf>elen 13 per kg: aardbeien 101129 per doosje; bloemen: violen 55 per bak RIJNSBURG. 1 Mei Overzicht Bloemen- Iust Als nieuwe producten zagen wij deze :rschijnen Trollius, in 180-250. Damast verder alles bloeit en groeit, in prijzen naar soort waliteit van 30—60 cent per bos. Cheer- iss 120—165; Daphne 136160, avond 8 Mel o houden RIJNSBURG, Wasp» i veiling ge feiling - 25—54 idem B 3750—59,50 rabarber prei 15—18 witlof 34 rode kool 930-^13 ijalotten 32 peten 20 ker Groenteveiling - Waspeen I 40—68 wem ll 10—25 rode kool 740—760 rabarber 4—10 wit lof I 20-39 idem II 17—26 prei 15-22 ker vel 3504 spinazie 1121 andijvie 29—30 alles per 100 kg: sla 960—10.70 bloemkool 84-51 alles per 100 stuks; peterselie 2—420 ilderlj 3—460 radijs 630—750 alles per 100 Groenteveiling Rode koo" 10,20' prei 9—18 rabarber 630—920_ ge- LETDEN, koi»» mvvcu 11—13 \iien 20 peen i«-^37 andijvie 21—43 stoofsla 12-22 asperges 140— 165 witlof 10—44 postelein 44—47 spinazie 12,50—18 bloemkool 32—58 sla 5—11,30 pe- lelle 2460 radijs 3620 6eldery 220—310 lapstelcn 2—460. veemarkt Aanvoer: stie- LEIDEN 1 Mei ren 10, melkkoeien ïau. veuc sucic koeien 250. vette kalveren 31, nuchtere kal veren 450. vette schapen 150. weideschapen 125. vette lammeren 453 weldelammeren 379. varkens (zeugen) 57. schrammen 243 biggen 923, paarden 4. geiten 25. totaal 3430. Notering: (s schoon gewicht, 1 levona gewicht) stieren (fok-) 325-475. melkkoeien STnsi vette koelen vare koeien 500—800. waarzen 600—850. pin ken 375—530. vette kalveren 1 22—280. nuch tere kalveren 28—42, 1 90—110. weide schapen 90—125, weideschapen 70—105. vette lamme ren gouo, weldelammeren 35—55, zeugen (drachtige) 275—400, schrammen 60—95, big gen 40—50. paarden 700—1000, geiten 15—45. J Overzicht: voor stieren, melk- en vare j koelen, waarzen en pinken, willig, vette koeien vrij goed. Vette en nuchtere kalveren, ihrammen en biggen kalm. Schapen •«—- 1 geiten matig, irkt 33 stuks. 80 109 bo- Bloemenvei- iber 12—36, Sonja 18- White Sail 17—32. Golden Harvest 23—49. Crown Imperial 16—34, Elisabeth 47—67, Rose Copland 17—56, Kleurenpracht 56—63, Rijn land 38—46. Couleur Cardinal 40—46, Barti- gon 39-68. Narcissen 10—24. Anemonen 22— 31. Freesia's 19—50. Lathyrus 28—60. Dhoroni- cum 10—21. Pyrethrum 54—59, Rhododendron 70—90. Irissen 31—49. ROELOFARENDSVEEN 1 Mei, Groentevei ling: Aardbeien I 135—170. idem II 50—115 per doosje, kropsla 500—1100, spinazie 800— 16.00, rabarber 400—14.00, snijbonen 340.00, idem stek 150.00, peulen 270.00 per 100. IJMUIDEN 2 Mei. Prijzen per kg: heilbot 2,55—2.25, gr tong 1.81—1.71, grm tong 1.14 .04. kim tong 1.32—1.13, kl tong I ikreel 31—10, gr schelvis 3631, grm s 35—32. kim schelvis 40—34, kl schelvis I 40— 31, id. n 61—15, wijting 28—12, gr gul 25. midd gul 25—22, kl gul 16. kl leng 30. ham 51—36. kim heek 43—36, kl heek I 28-27, kl heék II 18—12, kl wolf 32. lommen 20—18, kl koolvia zw 14—12, per 125 kg. gr kabeljauw 114—58,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4