Maandag bijna alle treinen oog spoor o Leidse uitvinding luchtvaart dienen? de Duitse de Nog vier maal per dag dalen overwegbomen en ook Russische experts vol belangstelling Op 5 Mei bevrijdingsvuur op het Stadhuisplein NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 2 MEI 1953 Milioenenplan wordt werkelijkheid Boekarest roepen in ons herinneringen op aan verre reizen. De overweg is voor ons het rendez-vous met het onbekende. Wij zullen ze missen, die in een war- reT'ng van neervallend stof verschieten de rode sluitlichten, die een wereldje van krantenlezende, pratende, lachende, suffende ménsen aan ons voorbijtoverde. Het geknars van de rijzende overweg boom, ons zo menigmaal uit overpein zingen opschrikkend, zal niet meer klin- Poëzie is overal Om te voorkomen, dat u ons een over wegen-complex in de schoenen schuift, willen wij u toch nog verklappen, dat er méér mensen zijn, die gevoel hebben voor overweg-romantiek. Zo ergens, dan geldt ook hier het reeds ,lang geleden gesproken woord van De Genestet „poëzie is overalHoe onbegrijpe lijk het u wellicht moge schijnen, eer overweg heeft menig dichtader sneller doen kloppen, menig penseel in bewe ging gebracht Het was vooral de dichter Herman Salomonson, die onder het pseudo niem Melis Stoke véél van de spoor wegroman tiek heeft bezongen. Nu de beruchte overweg voor Leiden wel dra verleden tijd zal zijn, drukken wij mede ter nagedachtenis aan de in 1942 te Buchenwalde zo jammer lijk vermoorde dichter een twee tal van zijn overweg-bespiegelingen op deze pagina af. Wachter bij een overweg Een stroomlijn-front giert uit de verte aan en dreunt voorbij, in grauwe werveling. die snel verdwijnt. Nu blijft een sterveling in 't kleine tuintje voor het seinhuis staan. Voorbijvoorbijverdwijnend uit het oog, en, na 't geweld nog, langs de rails, gesuis. Dan keert hij rustig in het kleine huis en heft de afsluitbomen -weer omhoog. De wereld ging voorbij. En wieen wat....? Hij weet alleen dat, op het juiste moment, een enkeling zijn wachtpost heeft herkend een flitseen mijlpaal tussen stad en stad. Onzichtbaar valt het opgewerveld stof. Ontastbaar valt de stilte om zijn huis. Door hoge bomen trekt een flauw geruis en ergens blaft een waakhond in een hof. In t tuintje groeien peentjes, kool en sla. Een boerenwagen ratelt over steen. Soms suist een snelle auto langs hem heen en laat een echo van de claxon na. Hij leeft aan 't kruispunt van een weg en spoor, en, wie voorbij-trekt, heeft een verder doel, en hij is niets. Geen rustpunt voor 't gevoel, en niets dan wachter, want daar is hij voor. Dit zijn zijn kool, zijn peentjes en zijn sla, zijn stukje aarde, dat zijn wens vervult. En heel de wereld, met haar ongeduld, staart hij in al haar rusteloos jagen na. Een verre wereld, die zijn hart niet kent, stelt hem, door dag en nacht, haar strenge eis: de waarborg voor een onverstoorde reis, waarvan ze hem 't program heeft ingeprent. En hoe hij slaapt en eet, en hoe hij leeft, en wat hij alles onder 't wachten denkt, bekommert niemand dan een kinddat wenkt, omdat het helden-dromen om hem iteeft.... „ZEILENDE" PROPELLER Slechts romantici zullen treuren (Van een bijzondere medewerker) Amerikanen zijn dol op het houden van enquêtes. Hun rommelzolders liggen vol met nooit verwerkt cijfermateriaal. Zo is men onlangs in en kele grote steden van de Nieuwe Wereld eens gaan onderzoeken, wie nu eigenlijk snel grijze haren krijgen en wat daarvan de oorzaak wel zou zijn. Wij maken ons sterk, dat bij een dergelijk onderzoek in Leiden menig grijs haartje van onze stadgenoten aan de overweg-ergernis zou worden toegeschreven. Want zo beroemd als de Sleutelstad in de loop der tijden is geworden door haar Universiteit, zo berucht werd zij, door de overweg Rijnsburgerweg. Maar met deze slechte reputatie zal het spoedig gedaan zijn. Maandag a.s. zullen ook de treinen naar Amsterdam op hoog spoor rijden. Dat betekent, dat de overweg gaat verdwijnen en wij menen, dat wel géén onzer stadgenoten hierom een traan zal laten. streeks 6600 overwegen in den lande zjjn zó verguisd, als die te Leiden. Niet helemaal ten onrechte, wanneer men bedenkt, dat de bomen tussen 's morgens 6 en 's avonds 12 zo ge middeld 6 uur gesloten waren Wy kunnen rustig zeggen, dat het be grip „overweg" zo oud als de spoor weg zelf nu niet bepaald in een gun stige reuk heeft gestaan by wat men met de weidse naam van „publieke opinie" pleegt te betitelen. Voor ingezonden- stukken-schrüvers is de overweg door de jaren heen altijd een dankbaar object geweest. En menig spotprent uit de kin derjaren van de spoorwagen was aan de overweg gewyd. Hoewel de functie van „barrière-wachter" in de tachtiger jaren wel niet zo enerverend was als in onze dagen, de Regering vond het toch nodig, in de spoorwegwetgeving uitdrukkelijk de afsluiting van overwegen vast te leg gen. En hoe wonderlijk het ook moge klinken de wetgever beschouwde dit als een voorrecht van de Spoorwegen, een beveiliging van het treinverkeer tegen „de passage van paarden, wagens en loslopende hondebeesten Romantiek verdwijnt Tempora mutantur! De hoog-gehoede overwegwachteressen met zwierige capes en rode vlag hebben al lang plaats gemaakt voor de modernste beveiligings installaties, die men zich denken kan. De vyf treinen per dag, waarmee de H.S.M. in 1843 het verkeer op de „oude lyn" Amsterdam—Leiden—Den Haag ging verzorgen, zijn er méér dan hon derd geworden. De intensiteit van het treinverkeer nam sedert 1925 met 30 pet die van het wegverkeer maar liefst met 800 pet toe. En daarmee groeide het aantal „conflicten", die nu eenmaal on- vermydeiy'k _n waar trein- en wegver keer elkaar ontmoeten. Eén ding bleef: het „recht" van de Spoorwegen, om zich tegen loslopen de hondjes te beveiligen.... En dat In de nacht van Zondag op Maandag zal nadat 14 dagen geleden het trein- I verkeer naar Den Haag omhoog werd gebracht ook het spoor van Den Haag naar Amsterdam op de verhoogde baan worden aangesloten. De toegang tot de perrons zal dan via het nieuwe stations gebouw en de personentunnels plaats vinden (behalve voor richting Utrecht). Als dan dus het gehele treinverkeer „hoog" is gelegd, is het zaak, dat zo spoedig mogeiyk de sporen naar Utrecht en het raccordement Herensingel op de hoge baan worden aangesloten. Met het i zandstorten voor deze aansluitingen zal worden begonnen zodra van de oude baan de spoorstaven en bovenleiding zyn I weggenomen. Nog gedurende enige tijd zal daarom het goederentreintje naar de Herensingel over één der oude sporen lopen. Nog vier maal per dag zullen de dalende overwegbomen u in de waan brengen, dat de Spoorwegen het maar weer „lager-op" gaan zoekenMaar J laat u niet van de wijs brengen door dit voor ons, „doorgewinterde" overweg- wachters vier-maal-daags-obstakel- peuleschilletjeWant het zal niet lang meer duren, of de treinen zullen op u en my neerkijken en geer overweg boom zal ons meer een duimbreed in de weg leggen Veel verguisd Men behoeft maar de krant op te slaan of de Handelingen der Staten- Generaal door te bladeren om te ont dekken, hoeveel mensen in de loop der jaren hun gal hebben uitgespuwd over de overweg-misère. Naarmate ons spoorwegnet in de vorige eeuw groeide, nam noodzakelijk kwaad! het aantal overwegen schrikba rend toe. Maar weinige van de om- Spotprent op de overweg uit vroeger dagen. De Spoorwegen heeft ook nu nog het „recht, de treinen te beveiligen tegen los lopende honden". vinden de N.S. niet eens zo prettig, want voor de bekostiging van dat „voorrecht" tellen zij jaarlijks enige millioenen neer.... Dat het opheffen van de overweg Rynsburgerweg ook voor NS een kost baar zorgenkindje minder betekent, zal wellicht voor de romantisch aangelegde geesten nog niet voldoende zyn om het verdwijnen van een stukje spoorweg- romantiek uit Leidens stadsbeeld te doen vergeten. Want wy moeten het u bekennen al hebben wy net als u die overweg héél vaak verwenst, wan neer de bomen ons een laatste te ver spelen minuut deden ontglippen, tóch houden wy van overwegen. Weet u, het reizen zit ons in het bloed. Het spoorboekje is voor ons zo iets als in roman met een veelbelovende titel de veelkleurige affiches, die tot verre reizen noden, hebben op ons een vreemd soortige uitwerking. Wy hebben ons de woorden van Allard Pierson „Reizen is het hart verwijden" tot lijfspreuk geko zen. Ons hart trekt naar vreemde ver tenDaarom houden wy wel van de overweg. De ijzeren staven samenkomend in ;t van zomers hitte trillend verschiet zyn voor ons de tasibare symbolen dat grote onbekende, dat toekomst heetDe donkere wagensiepen van de! eindeloze goederentreinen, in donkere I winternacht in het vale licht van de overweg voorbijrollendzij zyn voor de hoorbare hartslag van Neérlands En de kleurige Pullman-rytui- Londen, Basel, Wenen, Rome, Misschien ook principe der vliegende schotels Enige tijd geleden brachten wij een bezoek aan'de heer A. J. Dekker in de Roodborststraat hier ter stede. Dit naar aanleiding van een medede ling van één onzer relaties, die vertelde, dat de heer Dekker een bijzonder soort vliegtuigschroef zou hebben ontworpen. Bij het onderhoud, dat wjj met de heer Dekker hadden, verzocht hij ons evenwel met nadruk, niet over zijn uitvinding te schrijven. Het publiceren van berichten over de uitvinding, was verboden en hij wenste zich te houden aan de richtlijnen, die hem, mede op grond van de bepalingen van het Natoverdrag. waren gegeven. Publicaties zouden hem in moeilijkheden brengen. Nu een lan delijk dagblad het stilzwijgen rondom deze zaak heeft verbroken, achten wij ons niet meer aan het verzoek tot geheimhouding gebonden. Al vóór de laatste wereldoorlog wa: de heer Dekker, die zich als molenarchi tect faam verwierf, aan de ontwikkeling de idee van een „zeilende propel ler begonnen. Scherpe waarneming var vogels in de vlucht bracht hem op de gedachte, dat de vorm van een vogel vleugel toe te passen moest zyn op mo lenwieken en, wat nog meer voor de hand lag, op de schroeven van vlieg tuigen. Het viel hem op, dat vogels, door alleen maar op hun vleugels te zei len. al grote snelheden kunnen berei- Nadere onderzoekingen leerden hem, dat dit zeilprincipe ook ten grondslag moest kunnen liggen aan het voortbe- wegingssysteeim van de door de mensen gebouwde vogels, de vliegtuigen, maakte een proefmodel van zyn lende" schroef en monteerde dat op de ene arm van een rotor, waarop tevens een electromotor voor de aandrijving van het proefmodel en een schroef in, de klassieke vorm waren aangebracht. Beurtelings kon dan de rotor in bewe ging worden gebracht door de „zeilende' propeller of de klassieke propeller op de electromotor te laten draaien. De uitkomsten van de proeven w verrassend. By een toerental, dat beneden dat van de klassieke schroef lag, bracht de „zeilende" propeller de rotor in veel snellere beweging. Duide lijk bleek, dat de „zeilende" propeUer een veel grotere „trekkracht" bezat, die by verhoging van het toerental even redig sterker werd. Dit in tegenstelling tot de éigenschappen van de klassieke schroef, die by verhoging van de snel heid een steeds grotere luchtweerstand moet overwinnen, waardoor het nuttig effect van het motorvermogen sterk wordt verminderd. Verdere berekeningen leerden, dat de „zeilende" propeller, bestaande uit twee turbineraderen, waaraan een aantal ge bogen bladen In de vorm van korte gelvleugels zyn bevestigd, by 1/7 het toerental van een conventionele propeller vyf maal zoveel voortbewegen de kracht uitoefende. Een andere verrassing was de bijna Het lied van de rails Een werveling van wagens raast voorbij. En gruis en opgedwarreld stof daalt neer. En, mèt het stof, valt ook de stilte weer, Maar, langs de rails klinkt nog een lied voor mij Een lied, dat na-klinkt.hieren al-weer vèr. En dat ik in zich-zelf versterven hoor, naar 't perspectiefen dan de wereld door. Als 't lichten en verschieten van een ster. Iets, dat een mens aan zijn verlangen bindt, wanneer h\j op zijn reis is uitgegaan, zingt in zijn spoor. Het is uit niets ontstaan en ijlt hem na en sterft op wervelwind. Snelt, treinen, voort. En, verre spoorbaan, zing....! De wereld wil vooruiten ijlten dringt.... Maar, na de werveling van al zijn drangen, zingt in 's mensen eindig spoor.herinnering. volkomen geruisloosheid, nieuwe propeller zich bewoog. Boven dien veroorzaakte de nieuwe schroef opvallend weinig luchtverplaatsing. Wan neer de rotor, die nog steeds staat op gesteld in het huis van de heer Dekker aan de Roodborststraat, door de gewone schroef wordt voortbewogen, raken de gordijnen in wilde beweging. Wordt de „zeilende" propeller door het electro motor tje aangedreven, dan blijven zij doodstil hangen en zelfs de vlam een sigarettenaansteker blijft in de byheid van de met duizelingwekkende snelheid draaiende rotor rustig branden. De toepassing De regering Colijn verleende alle dewerking voor de toepassing van de nieuwe propeller. Er werd een aftands Fokkervliegtuig voor proefnemingen be schikbaar gesteld. En weldra kon men op het vliegveld Ypenburg met de oude Fokker kleine „sprongetjes" maken. Er werd evenwel geen vergunning gegeven voor vluchten, omdat men oordeelde, dat de kracht, die de „zeilende" schroef uitoefende, het vliegtuig uiteen zou kunnen scheuren. De resultaten van die eerste proeven moeten verbluffend zyn geweest. krachten, die de schroef ontwikkelde, waren zo formidabel, dat het vliegtuigje by „half gas" draaien van de motor over de blokken heen werd gesleurd, iets wat vliegtuig, dat met de klassieke schroef is uitgerust, nog niet voorkomt by „vol gas" draaien. BU de starts kwam her oude ..kistje" bij „half gas' aanloop van 60 meter los. Met ditzelfde type vliegtuig, voorzien van de gewone trekschroef, had men om los te komen by „vol gas" een aanloop van 400 meter Belangstelling van Lultwalle Zo klein als de belangstelling van derlandse luchtvaartdeskundigen groot was die van de zyde der perts van de Duitse Luftwaffe. Toen in de Meidagen van 1940 Ypenburg werd gebombardeerd, was het enige gebouw, dat niet werd vernield, de hangar, waar in de oude Fokker met de „zeilende" schroef stond opgesteld. Drie dagen de capitulatie werd het vliegtuig n Duitsland vervoerd en korte tyd later werd de heer Dekker zelf ook Duitsland overgebracht om daar tech nische adviezen voor de ontwikkeling an zyn uitvinding te geven. Zyn verblijf daar was niet lang van duur. Door moeilijkheden met het ver staan en het spreken van de Duitse taal te wenden, wis; de uitvinder de belangstelling voor zyn persoon te doen erflauwen. De belangstelling voor zyn uitvinding bleef echter onverminderd voortbestaan. In het luchtvaartlaboratorium te Berlijn werden de ontwikkelingsmogelijkheden van de nieuwe propeller terdege nage gaan. De Duitse professor Bock kreeg tot taak een rapport over zyn bevlndin- te stellen. Volgens de heer Dekker zou de kern van zyn rapport hierop neerkomen, dat de Dekker-pro peller een ware revolutie op luchtvaart gebied betekende. Door de val van het Derde Ryk raakten de proefnemingen in Duitsland echter op dood spoor. Schotelraadsel opgelost prof. Bock werd met zyn naaste mede werkers naar de Sowjet Unie overge bracht. Hoe ver de Russen met de ont wikkeling van de uitvinding zijn gevor derd. is een van hun vele zorgvuldige bewaarde geheimen In dit verband deed de heer Dekker een uitlating, die. als zy waar zou het raadsel van de „vliegende schotels", met één slag zou verklaren. Daartoe in staat gesteld door de fantastisch hoge snelheden en het geruisloze vliegen den. de Russen kans 'zien om herhaalde- ïyk met vliegtuigen, die met Dekker- propellers zyn uitgerust. byna onge merkt boven de Westelijke landen kenningen te verrichten. De actieradius van deze vliegtuigen zou door het nuttig rendement van de gebruikte brandstof ruwe olie, omdat het gebruik van vliegbenzine van hoog octaangehalte niet nodig is die van gewone schroef- vliegtuigen verre overtreffen. De toekomst De heer Dekker is er van overtuigd, dat men eenmaal de waarde van zijn uitvinding zal gaan inzien. Dat hij nu nog geen erkenning van de uitzonder lijke eigenschappen van zijn propeller heeft kunnen krijgen, wyt hy aan de angst in sommige kringen voor de enor me consequenties van zyn uitvinding. Zo zouden b.v. enorme kapitalen, geïn vesteerd in de installaties voor de pro ducties voor de productie van vliegtuig- benzine, voor de eigenaren verloren gaan. De tyd zal leren, of de uitvinder zyn moeite voor de ontwikkeling van zyn vinding beloond zal zien. Hij betreurt het, dat men zyn vinding nog niet accep teerde, omdat hy dit een benadeling van de hele mensheid acht. Het gaat er op ïyken, dat het einde van de koele houding ten opzichte van de Dekker-propeller naby is. Onlangs zou de Westduitse bondsregering de eerste contacten met de Leidse molen- architect hebben opgenomen. Waar schijnlijk zullen binnen afzienbare tyd onderhandelingen over de verkoop van de licentierechten beginnen. Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met Een Lentedag. Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond Eerste Leidse Klucht- en Revuegezel schap. Maandag Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Dodenher denking. sprekers ds G. Toornvliet en pater E. Peters; 9 uur: stille tocht Monument De Eendracht Driftstraat, 6 uur: onthulling gedenkplaat gevallenen. Dinsdag Stationsweg 43. half 3: Kamer van Koophandel. Hyacinthenplein. Anna van Saksenstr. en Damlaan. half 3 tot 5 uur: poppen kast. Stadhuisplein. 7 459.15 uur: concert W. W. en carillonbespeling; 9.15 ontste king bevrijdingsvuur. Zeemanlaan. 7 uur: De Professoren- wyk, herdenking bevrijding. Schouwburg, 7 45 uun L. A. K.. Cilli Wang. dansparodieën. Noordwyk aan Zee, van af 12 uun toerwagenconcours. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. Dxuk verkeer in Leiden Door de enorme verkeersdrukte kwam het gistermiddag in de Sleutelstad tot verscheidene grote verkeersopstoppin gen. In het verkeer bevonden zich vele buitenlandse wagens, vooral Duitse. De politie was echter spoedig met uitgebreid personeel op de drukste punten aan wezig, zodat het verkeer weer spoedig ia goede banen kon worden geleid. Collecte voor Sonnevanck en Zonnegloren Men schrijft ons: Onlangs werd van bevoegde zyde, de onrustbarende mededeling gedaan, dat de tb.c. in ons land nog bij lange na niet tot staan is gebracht. Dit is inderdaad ïaar al te waar. Ook de sanatoria „Sonnevanck" te Har derwijk en „Zonnegloren" te Soest staan een heel zware opgaaf. De voor een belangrijke categorie patiënten nog steeds nodige suppletie vraagt grote sommen gelds. terwyl instrumentarium en de zeer kostbare geneesmiddelen ten be hoeve van deze zieke medemens op peil gehouden dienen te worden. De jaarlijkse openbare collecte voorziet voor een aan zienlijk deel in de daartoe benodigde in komsten. Een groot deel van het gebied, waarin die inzamelingen gehouden wor den, is de sanatoria echter door de wa tersnood ontvallen. Daarom is juist nu aller inspanning en offer nodig om de „binnendijk" van het hulpbetoon aan tb.c.-lijders te versterken en te „houden". Wanneer dan ook in Leiden van 11 tot 16 Mei voor dit doel gecollecteerd wordt, dient ook u te beseffen, dat juist üw hulp niet gemist kan worden. Aller medewer king is nodig om teruggang in het Chr. hulpbetoon aan tb.c.-patiënten te voor- Doet Leidenaars allen mee, tot beperking van de tb.c. U kunt zich melden als collectant by: evr. A. Bink, De Laat de kanterstr. 13. C. W. Betcke, Herensingel 32; mevr. C. d. Linden, Oude Rijn 44 a, en R. Akkerman. Spieghelstraat 5. Collectanten zyn de ruggegraat van een collecte. Milde gevers en geefsters zyn er genoeg, maar er moeten velen medewer- om het geld by die tallozen in ont vangst te nemen. Werkloosheidscijfer weer sterk gedaald Op 25 April stonden by het arbeids bureau Leiden ingeschreven 1251 geheel werklozen, terwyl daarenboven 211 per sonen geplaatst waren op D.U.W.- objecten. Dit betekent een daling van dan 200 in de week van 18 t.m. 25 April. Hiermede werd een stand bereikt 745 lager dan op het overeenkomstige tijdstip van verleden jaar en zelfs ruim 100 lager dan eind April 1951. Ook het aantal werkloze vrouwen (120 op 25 April) daalde deze week aanmer kelijk door een stijgende vraag in de conservenindustrie. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Ber- kel. Gaasbeek, De Jager, Mastenbroek en Teeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 2 Mei 13wuur tot Zaterdag 9 Mei 8 uur waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reyst, Steenstr. 35. teL 20136. 's Middags poppenkast op drie punten Er is tot dusver in Leiden aan de herdenking van de bevrijdingsdag (5 Mei) maar weinig gedaan. Dit jaar wordt dat andera. Het comité bevrijdingsdag 1945 heef» programma samengesteld, dat wel bescheiden la, maar toch de nodige kleur i deze dag zal geven. Middags om half 3 zyn er poppen kastvoorstellingen op drie punten de stad, t.w. het Hyacinthenplein, de Tuinstadwyk; het speelterrein de Anna van Saksenstraat, voor Leiden Oost en Noord, en de speelplaats van de openbare lagere school aan de Dam laan, voor de jeugd van het Morskwar- tier. De voorstellingen duren tot 5 vrije Half 8 is er een marstocht van de har moniekapel Werkmans Wilskracht naar het Stadhuisplein. Route: Vestestraat, Nieuwe Rijn. Kwart voor 8: muziek van "e kapel op het plein. Van 8 uur tot kwart over 8 wordt het carillon bespeeld. De muziek wordt om kwart over 8 overgenomen door W. W„ dat tot vyf over half 9 speelt Daarna speelt de beiaardier weer. en wel tot 9. Van tien voor 9 tot vyf over 9 zet W.W. zyn concert voort De carrillonklanken van vijf over 9 tot kwart over 9 leiden bet ontsteken van het bevrijdingsvuur ap het Stadhuis plein in. De stedelijk* lichtfabrieken zul len het vuur aanleggen. Twintig athle- ten met vier fakkellopers voorop zullen de Haarlemmerstraat (van de Hooi gracht af), de Prinsessekade. het Kort Rapenburg en de Breestraat lopen. Zij komen omstreeks kwart over 9 op het plein aan. waar de fakkellopers het vuur aan vier kanten ontsteken. Als het vuur brandt, houdt do burgemeester een toe spraak, die zal worden gevolgd door het gemeenschappelijk zingen van het Wil helmus. Werkmans Wilskracht voert de vol gende nummers uit: 1 Imperial Echoes. 2 Feestpolonaise, 3 Oranje-feestmars, 4 Zing mee, 5 Colonel Bogey on parade. Jubilea en afscheid bij P.T.T. Onder het P.T.T.-personeel van Lei den bevonden zich gisteren twee jubila rissen, terwyl één beambte afscheid nam van de dienst In de met enige bloem stukken versierde ontspanningszaal van het kantoor sprak de directeur, de heer Habermehl. de heer B. van Viersen, be steller I, toe, die na bijna veertig dienst jaren nu afscheid nam. Hij dankte hem voor de bewezen diensten. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer J. Evers, voegde daaraan het gebruikelijke af scheidsgeschenk onder couvert toe. Do heer J. ten Haken, eveneens bestel ler I, vierde zijn veertigjarig jubileum. Ook hij werd door de directeur toege sproken en ontving de oorkonde met gratificatie. De heer Evers stond alweer klaar met het geldelijk geschenk van het jubileumfonds. De heer J. Dofferholf te Oegstgeest heeft 25 Jaar lang poststukken besto* Hij werd door de directeur en de burea chef in zijn woning opgezocht, waar hem de gratificatie van dienstwege werd overhandigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3