Filtra „Keus van vliegveld Ypenburg is uiterst ongelukkig" JEUK D.D.D. Toch is het zo! OAVITAMON tD Aan de V.U. een promotie over Rooms-Kath. dogmaticus De 71ste lijst van slachtoffers van de watersnood Gezond roken roken ZATERDAG 2 MEI 1953 Tweede-Kamerlid Blaisse (K.V.P.) Grote bezwaren tegen uitbreiding tot militair luchtvaartterrein meent het Tweede-Kamerlid Blaisse (K.V.P.)- Daarom heeft de heer Blaisse schriftelijk aan minister Staf gevraagd, of de bezwaren tegen deze keus voldoende nauwkeurig zijn onderzocht en of een verantwoorde berekening van de kosten is gemaakt. de financiering hiervan zal plaats heb ben? De heer Blaisse informeert o.a.: Is de minister het eens met de slotsom van de commissie SohieveenYpenburg, ingesteld door zijn amtotgenoot van Ver keer en Waterstaat, dat de mogelijkheden van YpenJburg beperkt zijn en dat, met name bij sterk toenemend of in vlieg technisch opzicht van karakter verande rend luchtverkeer, Ypenburg bepaald niet een geschikte vestigingsplaats is voor een westelijke luchthaven? Wil de minister een uiteenzetting ge ven van zijn standpunt met betrekking tot de bezwaren op de volgende gebie den: a. De ligging in de onmiddellijke nabijheid van grote bevolkingscentra met ie daaruit voortvloeiende grote gevaren voor de burgerbevolking en de belem mering van de stadsuitbreiding; b. de ïonsequenties ten aanzieD van het weg en spoorwegverkeer; c. de waterstaat kundige toestand van de omliggende pol. ders; d. het verlies aan industriële en agrarische uitbreidingsmogelijkheid; e. ie terreingesteld'heid. in het bijzonder het feit. dat de zandlaag hier zeer diep ligt, zodat grote hoeveelheden veen en slappe grond weggewerkt en grote hoe veelheden zanid aangevoerd zouden moe ten worden; f. de gevolgen voor de bur gerluchtvaart op Ypenburg, o.m. met be trekking tot de eventuele aanleg van een nieuw vliegveld in de Zestienhovense polder en de voortzetting van het prac- •jsch vliegonderwijs aan de burgervlieg- scholen op Ypenburg. indien deze scho len eerst na 2 jaar kunnen worden over gebracht naar Zestienhoven? Kan de minister mededelen, welke kas. ten met de uitbreiding van Ypenburg om iet voor militaire doeleinden geschikt te maken, zijn gemoeid en op welke wijze ziektekier diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HU I DAAN DOENINGE N omstandigheden weten te redden. Dat zijn de handige knutselaars, die in oorlogstijd zeep weten te maken uit kaarsvet en jenever uit tarwe; die op een Majo koken reeds lang vóór de uitvinding op de markt is gebracht, en die electrisch licht we ten op te wekken, door een fietsdy namo met een windmolentje te ver binden. Of het zijn van die halve natuurmensen, die u tonen hoe van grassen sterke touwen zijn te vlech ten, hoe voortreffelijk de baars kan worden toebereid boven een paar gloeiende stenen, kortom, hoe de van alle gerief verstoken mens zich vele gemakken kan verschaffen mits "hij de mogelijkheden der natuur maar weet te benutten. Bewonderenswaardige mensen zijn dat! Maar hoezeer zij zich ook in hun element gevoelen wanneer hun tot taak wordt gesteld zich met beperkte middelen te redden, ontneem hun niet de lucifers, want zonder deze hulpmiddelen (waarbij inbegrepen de aansteker en het brandglas) zijn ook zij radeloos, redeloos en redde loos. Ja, hoe maken we vuur, wanneer alle hulpmiddelen der beschaving ons ontbreken? We weten dat het moge lijk moet zijn vonken op te wekken door het gebruik van vuurstenen of door het wrijven van vermolmd hout. Maar we hebben nog nooit iemand ontmoet die op deze wijze een vuur tje wist aan te leggen. Zelfs de hartstochtelijkste kampeerder liet in dit opzicht verstek gaan, zodat we veronderstellen dat deze techniek ge makkelijker verteld dan beoefend wordt. Onze eigen veelvuldige mis lukkingen laten we hierbij geheel buiten beschouwing, maar de legende van Prometheus die een stuk van de zon moest stelen, opdat de mens de beschikking over het eeuwige vuur zou krijgen, sterkt ons in de over tuiging dat het sinds de oudste tij den toch niet zo gemakkelijk is ge weest vuurverschijnselen te voor schijn te roepen door het wrijven van hout of het slaan met stenen. Er is één methode om vuur te ma ken, die beslist succes belooft, doch die het nadeel heeft, dat zij slechts onder zeer bijzondere omstandighe den kan worden toegepast. Men dient n.l. de beschikking te hebben over een stukje helder ijs. Wanneer dit lensvormig wordt afgeslepen het geen door de warmte der handen kan geschieden kan het alsbrand glas worden gebruikt. Want de zon nestralen worden niet, zoals we ge neigd zijn te veronderstellen, door het ijs gekoeld, maar worden op de zelfde wijze als bij een vergrootglas, naar het brandpunt gekromd en zet ten het stro of de droge houtsplin ters na korte tijd ln lichterlaaie. Een lens van ijs gedraagt zich in dit op zicht dus precies eender als een gla- U ziet, wanneer je het kunstje kent, is het niet eens zo moeilijk om vuur te maken zonder lucifers. Ja, nu we toch over lucifers spreken, kunnen we nog wel even een misverstand reaht zetten. De meeste mensen den ken n.l. dat een lucifer gaat branden door hem langs het strijkvlak van het doosje te strijken. Dit nu, is niet juist. Want niet de lucifer, maar het strijkvlak gaat branden. Daarover Maandag. Nadruk verboden. Indien dit laatste geheel of gedeel telijk mocht gebeuren op basis van inter nationale samenwerking, is de minister Jan niet van oordeel, dat hierbij precies dezelfde financiële maatstaven dienen te vorden aangelegd als bij een nationale Desteding? Indien ook de minister de zeer ern stige bezwaren, verbonden aan uitbrei ding van Ypenburg tot militair vlieg veld niet ontkent, verdient het dan geen aanbeveling het gehele pro bleem nationaal en internationaal nieuw aan de orde te stellen, gelijk Fabrieksbrand richt grote schade aan Een grote schade is dezr dagen aange richt üooi een felle brand- bij de N.V. Doetincbemse Ijzergieterij te Doetln- chem. De brand ontstond in de smederij. De aanwezige arbeiders trachtten onmiddel lijk het vuur met brandblusapparaten te doven, wat echter niet gelukte. Toen de brandweer enige minuten later ver scheen. was de werkplaats al één grote vuurzee. Door de wind sloegen de vlam men over naar de portierswoning, die tegen de fabriek is aangebouwd. Twee slaapkamers op de eerste étage en een washok brandden geheel uit. In de fa briek werden de werkplaats, de smederij en ongeveer twintig machines een prooi van de vlammen. Het is nog niet bekend, hoeveel van de 120 personeelsleden door de brand tijdelijk werkloos zijn gewor den. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat vonken uit de 6 7 meter hoge smeltoven overvlogen naar de smederij, die er naast lag. De directeur van het bedrijf, de heer H. J. Tenkink, was juist enkele ogen blikken voordat het vuur werd ontdekt, naar België vertrokken. Commando-overdracht Marine vrouwen De officier marva le klasse W. T. Ver. schuur heeft gistermiddag op het com- mandement M.VA. aan de Borweg het commando over de marinevrouwen te Den Haag overgedragen-aan de officier marva le klasse R. M, Dommering. gezondheid 1 (Advertentie) SUKKELT U MEI UW VOETEN? Deze nieuwe balsem verjaagt voetpijnen en moeheid. I Go-On voetbalsem neeft een wonder lijke uitwerking op pijnlijke, vermoeide en warme voeten. I Het brengt onmid dellijk verlichting en schenkt Uw voeten nieuw leven. Het lopen wordt een plezier in plaatw van een marte ling. Neem de proef met Go-On voet balsem, Uw voeten zullen er wel bij varen. Go-On la verkrijgbaar bij Uw drogist. hoge vitaminewaarde 10 vitamines in één dragée (D) ORGANON OSS Badperikelen te Breda Een voorstel van de P.v.d.A., overge- omen door de V.V.D. en de Prot.-Chr. fracties, om in Breda tot een familie bad te komen, is opnieuw afgewezen. De voorstanders van gemengd zwemmen in de Bredase raad meenden, dat er andere inzichten zijn gaan baanbreken, met in achtneming van bepaalde desiderata. De K.V.P.-fractie weigerde echter medewer king. Zij bleef op haar standpunt staan en de voorzitter deelde mee, dat de grootst mogelijke meerderheid van het college nu ook tegen een familiebad was, aldus De Tel. De raad stelde wel een bedrag van ƒ3000 beschikbaar voor het aanbrengen van een muur rond bet damesbassin in het Van Sonsbeeckpark. omdat er hin derlijke belangstelling is van mannelijke bezoekers in dit park. Naar Nieuw-Zeeland en Australië Sibajak met bijna 1000 emigranten vertrokken Het motorschip Sibajak van de Kon. Rotterdamse Lloyd vertrok vandaag uit Rotterdam met 995 emigranten naar N.- Zeeland en Australië. De reis gaat vi< Curasao en het PanamakanaaL Er bevin den zich 258 kinderen beneden de 12 jaar aan boord. De 277 emigranten die Nieuw-Zeeland gaan, zijn voornamelijk alleenstaanden en jonggehuwden. Naar Australië gaan in hoofdzaak gezinnen. Aan boord bevinden zich ook vier alleen- reizende kinderen, wat een bijzonderheid is. Hierbij bevindt zich ook de 15-jarige Richard Landman uit Den Haag. Als geestelijke verzorgers gaan M. J. J. Bonting, die een beroep heeft aangenomen naar de Presbyteriaanse kerk te Perth, ds Rijnsburger en pater C. J. van NieL Voor de eerste keer maakt een door de regering aangewezen voorlichtingsambte naar de reis mee. Het is de heer W. J. H. Derks uit Heythuyzen (L.). Meisje in Utrecht onder auto gedood Op het drukke punt van de Amster damsestraatweg bij het spoorwegviaduct te Utrecht is gistermiddag een drie-jarig in deze omgeving wonend meisje, dat met haar moeder achter een stilstaande «auto overstak, door een vrachtauto aangereden en gedood. De chauffeur van de vracht auto, die uit de richting Zuilen kwam, treft volgens de politie geen enkele schuld. De 52-jarige H. Fiddelaars uit Holtum- Born, die Donderdag met een motor tegen de douaneslagboom van het grens- kantoor Hoogcruts in Zuid-Limburg reed, is in het ziekenhuis te Maastricht over leden. De toestand van zijn 18-jarige zoon is niet meer zorwgekkend. Dr W. Drees sprak op 1 Mei-bijeenkomst Gisteravon-d heeft dr W. Drees het de Partij van de Arbeid. Dr Drqes memoreerde in- het kort de eerste MeIvergaderin-g die hij, precies een halve eeuw geleden, te Amsterdam had meegemaakt. „In die tijd", zo zeide hij, ,,-had de arbeider geen tijd zich gees telijk te ontplooien en zich aan- zijn ge zin te wijden. Er is een groot verschil tussen de tijd van toéh en nu. Wij heb ben alle reden de Dag van de Arbeid te vieren". Tot slot sprak dr Drees de hoop uit. dat de socialisten hun taak zullen vervullen mét-hefeëlfdd êhttvoüsiasme én mei de zelfde moed, als-die waarmede de pio niers 'liun strijd hebben gestreden. De vergadering besloot voorts de heer J. Vorrink, die te Amsterdam in een zie kenhuis is opgenomen, een telegram te sturen, waarin hem een spoedig herstel wordt toegewenst. Een fakkeloptocht "was er tot besluit. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W Beyen. zal in de avond van Dinsdag 5 Mei naar Straatsburg vertrek ken om de vergadering van het comité van ministers van de Raad van Europa bij 4e wonen. Op 8 Mei wordt de minis- :er terug verwaoht. Opnieuw kreeg een Amerikaanse theoloog in Amsterdam de doctorstitel Order van 11.4 millioea Weer Ned. melk voor de Amerikaanse troepen Met ingang van 1 Juli zal de Neder landse zuivelindustrie gedurende een half jaar een hoeveelheid van circa 800.000 1. melk en melkproducten per week leveren aan het Amerikaanse -leger in Europa. Deze leverantie zal geheel verzorgd worden door de combinatie Domo-Stt vita, die ook tot dusver het belangrijkste deel van de levering heeft, verzorgd. De nieuwe order beloopt circa 60% vai totale behoefte van het Amerikaanse leger. De totale leverantie zal Nederland ongeveer 3 milhoen dollar (f 11,4 min) opleveren. Behalve Nederland zullen ook Denemarken en Frankrijk een deel der leveranties verzorgen. Perzische generaals gearresteerd De Perzische generaals Bayandor en Zahedl zijn Woensdag gearresteerd. Zij worden er van verdacht betrokken te zijn bij de moord op de commissaris van politie van Teheran. Zahedi is een broer van de oud-senator en generaal Fazlol- lah Zahedi, die op het ogenblik voort vluchtig is. De 22-jarige Perzische student Nosra- tollah Ghomar die op 20 Maart 1951 de voormalige minister van Onderwijs, dr Zangheneh heeft vermoord, is gisteren door ophanging terechtgesteld. Staatssecretaris Veldkamp heeft in Venlo t.g.v. het 40-jarig bestaan van de Kath. Limburgse Middenstandsbond aan voorzitter Koops zyn. bevordering tot of ficier 0>N. meegedepld. (Advertentie) Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft dè 71e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven: Dreischor Moermond, Gerrit Barend, geb. 23-2-'48. Laatste adres: LangewegP87. Kruiningen Boone. Hubregtje Catharina, geb. 3-9-'44. Laatste adres: Polderweg 10. Dek. Cornelis Marinus, geb. 23-9- '07. Laatste adres: Poldenveg 8. Nienwerkerk Aalbregtse. Jacoba, geb. 7-9-'50. Laatste adres: Kempensweg 383. Nieuwe-Tonge Van BalenBakker, Lena, geb. 29- 1-1874. Laatste adres: Zuiddijk 74. Breur—Koppenaal, Neeltje, geb. 14- 6-1902. Laatste adres: Zuiddijk 80. Hoogstraate, Jannetje, geb. 15-8- "49. Laatste adres: Gen Snijdersstr. "7. Slinger, Johannes Jan, geb. 10-2- 1923. Laatste adr.: Battenoordsedijk 4. Slinger, Marias, geb. 31-5-1901. Laatste adres: Battenoordsedijk 4. TanisMeijer, Pietertje, geb. 27-5- 1908. Laatste adr.: Battenoordsedijk 5. Oosterland Koster, Frans, geb. 30-8-1951. Laat ste adres: Hoge Zandweg A 383. Oude-Tonge De Boet, Johanna Maria, geb. 2-9- 1950. Laatste adres: B100. De Boet, Johannes Jozef, geb. 7-4- 1942. Laatste adres: B100. Jochems, Goverdina Johanna, geb. 29-7-1947. Laatste adres: Jozefsdreef 5. DAG EN NACHT te ontbieden Wadr. vindt XJ- een perfecte leraar, die elke- seconde voor. U klaar staat en nog wel bij V thuis!? Die Uw studie leidt en les geeft op elk moment, dat U schikt?! En met wie U de complete stof kunt repeteren zo vaak U maar wenst I Dat zijn allemaal enbrme voor delen van een goede schriftelijke cursus, zoals van Resa-Hilversum. Bovendien bent U daarmee veel voordeliger uit. Vraag inlichtingen aan de cursus met de meeste ge slaagden Resa-Hilversum.. Be kende schrifte. jke cursus. Kort en Klein Tegen de directeur A. Fischer vai katoenveem Sesam N.V. te Enschede zal wegens gebrek aan bewijs geen verdere vervolging worden ingesteld i.v.ir grote brand van 10 Januari waarbij enkele millioen guldens schade werd gericht. Tegen enkele jagers in Petten (N.H.) Is proces-verbaal opgemaakt, dat zij de dood van drie honden hebben veroorzaakt door vergiftigde eieren kraaien en eksters neer te leggen. veehouder M. Band te Oudendijk va Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier heeft bijna f9.000 schadever goeding geëist omdat een deel van zijn veestapel zou zijn vergiftigd door midde len voor onkruidverdelging, -tr De Kon. Ned. Middenstandsbond is, dank zij offer vaardigheid van de leden bij het in 1952 gevierde 50-jarig jubileum, eigenaar ge worden van het gebruikte gebouw aan de Pompstationsweg 5 in Den Haag. -fr De Zaterdag j.l. te Rotterdam gehouden Emmabloemcollecte heeft ƒ31.509,26 opgebracht. B. en W. Rotterdam hebben de Raad voorgesteld, de brandblusboten Havendienst 3, 5 uit te rusten met een deccar-radarinstal- latie. Gen. Rommels stafchef eenzaam ontvangen Dr- Hans Speidel, die ln de tweede wereldoorlog chef van Rommel's staf was, is dan thans te Londen aangekomen om een kijkje te nemen in de wapen fabrieken van Groot-Brittannië. Met eer grimmig gezicht weerde hij op het vlieg veld de journalisten af. Dr Speidel, een hoogleraar in de wijs begeerte, die West-Duitsland In de voor lopige commissie van de Europese De fensiegemeenschap vertegenwoordigt, hol de bijna door de douane. Hij werd op het vliegveld door slechts één man opgewacht, n.l. Franz Hoffman, secretaris van de Westduitse legatie te Londen. Speidels komst lokte, als gemeld, ln het Lagerhuis ernstige critièk uit van Labour-zijde. Nat. Chinese troepen mogen door Siam De premier van Siam, Piboel Song gram, heeft verklaard, dat hij het tot hem gerichte verzoek om de Chinees- nationalistische troepen van Birma door Siam te laten trekken, om Formosa te bereiken, niet zal verwerpen. Ondanks de sterke tegenstand va publieke opinie, zo voegde de generaal aan zijn verklaring toe, zal mijn land zo een „internationale verplichting" ver vullen, en een verzoek in die richting door de Ver. Naties inwilligen. (Van onze kerknieuws-redacteur) Gistermiddag promoveerde in Nijme- _en een Rooms-Kath. geestelijke op een dissertatie over de Ned. Herv. Kerk, tegelijkertijd zou een Protestantse theo loog aan de Vrije Universiteit te Amster dam de doctorstitel- behalen op een proefschrift over M. J. Scheeben, een van de grootste Rooms-Kath. dogmatici uit de vorige eeuw. Was in Nijmegen prof dr W. H. van de Pol promotor voormalig predikant, die na zijn over gang naar de R.-K. Kerk de phaenome- nologie van het Protestantisme doceert in Amsterdam was dit prof dr G. C. Berkouwer, een van de beste kenners in Rome in het Protestantse kamp. In Amsterdam verdedigde de heer E. H. Palmer, geboren te East Milton, Mass. de Ver. Staten, zijn proefschrift over Scheeben's Doctrine of Divine Adoption (Scheebens leer van de Goddelijke aan neming). Deze dissertatie, die bij J. H. Kok te Kampen is verschenen, telt 202 bladzijden. De promovendus merkt op. dat de grote dogmaticus Scheeben in Protestantse kringen slechts weinig be kend is, hoewel diens inzichten vooral naar voren gekomen in zijn discussies met Theodore Granderath, een goed beeld kunnen geven van sommige pun ten der R.K. leer. Na een inleidend hoofdstuk, waarin dr Palmer de plaats van Scheeben in R.K. theologie bepaalt, volgen ze\ hoofdstukken over diens opvattingen. Aan het proefschrift zijn 18 stellingen toegevoegd, grotendeels in het Neder lands, welke taal dr Palmer zich gedu rende zijn studie aan de V.U. heeft eigen gemaakt. Wij noemen er enkele. Stelling X luidt: Gen. 925-26 biedt geen grond voor rasvooroordelen of ras sendiscriminatie ten opzichte van de ne ger. Stelling XIII: Het kansspel in zich- is moreel niet verwerpelijk; de omstandigheden kunnen het verwerpelijk XV: De opkomst van het Fundamen talisme in Amerika vindt zijn oorzaak tot op zekere hoogte hierin, dat de Ge reformeerde Kerken niet altijd trouw n aan haar eigen beginselen. XVI: Met betrekking tot de oecumenische op vatting, dat Gereformeerde Kerken kun- samenwerken met niet-Gereformeer- de, orthodoxe kerken in een gemeen schappelijk getuigen van „het essentiële van het Evangelie", moet opgemerkt worden, dat het niet-Gereformeerde kerken zeer moeilijk zou zijn van het .essentiële" te getuigen, zonder bepaal de volgens hen „niet-essentiële" Gere formeerde geloofsstukken te loochenen. Draaien onder alle omstandigheden De Londense „Times" heeft een mobiele drukkerij ingericht, die in staat is, 12.000 exemplaren per uur af te leveren. Op deze manier wordt de continuïteit van de cou rant verzekerd, ongeacht welke noodtoestand zich ook zou voor doen in het gebouw van de krant in Printing House Square. Twee grote voertuigen bevatten de vol ledige drukinstalla ties; een zware lorrie bevat een werkplaats en ma. gazijn. Deze lorrie trekt een aan hangwagen met dieselgeneratoren voor het opwekken van electrische stroom voor de gehele eenheid. Vier andere trucks, die zijn uitge rust met radiozenders en ontvan gers staan ter beschikking van de redactiestaf. Er is een methode ont worpen, die het mogelijk maakt, copy te zetten vanuit een van de radio-trucks, die zich maximaal op 45 kilometer afstand van de mo biele zetterij bevindt. Deze mobiele eenheid zal op de British Industries Fair te bezichtigen zijn. Het lied der aethergolven ZONDAG 3 MEI Hilversum I. 402 m. NCRV: 8.00 Nieuws 8.15 Vocaal kwartet 8.30 Morgenwijding 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nieuws 9 45 Gram 9.55 Hoogmis 1130 Gram. 1-1.35 Strijkorkest en sol. 12.15 Apologie 12.35 Vocaal en instru mentaal ensemble 1255 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1 10 Lunchconcert 1.40 Boekbespre king 155 Omroeporkest en solist 2.40 „Eeuw feest Kerkelijke Hiërarchie" 3.10 Pianokwar tet 3.50 Kamermuziek 4.10 Kath. Thuisfront briek NCRV: 7.00 Samen U dat?" KRO: 7.45 Nieui 8.30 Spaa ing 750 „Gelooft 8.00 Gram. 8.25 s programma 9.00 De appel valt Gram. 9.20 Musette-orkset en soliste 9 40 Actualiteiten 9.60 Gram. 10.00 „De 38ste breedtegraad van het leven", klank-beeld 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. VARA: 8 00 Nieuws 8.20 Gram 8 25 Voor het platteland 8.36 Orgel. harp. viool en zang 9.00 Gram. 9.45 „Geestelijk leven" VPRO: 10.00 Voor de jeugd IKOR: 10.30 Oud-Kath. hoogmis AVRO: 12.00 Dansmuziek 12.36 „Even afre kenen. heren" 12.45 Lichte muziek 100 Nieuws 1.10 De Spoorwegen spreken 1.20 Amusementsmuziek 2.00 Boekbespreking 2.20 Mannenkoor 2.45 Kamerorkest en solist 3.45 Toneelbeschouwing 4.00 Dansmuziek 4.30 Sportrevue VPRO: 5.00 „Tussen kerk en wereld" 5.20 „Van het kerkelijk erf" VARA: 5.30 Voor de Jeugd 5.50 Sportjournaal 6.15 Nieuws en sport 6.30 Pianospel 6.46 Volks zang en woordenspel 7.30 Radiolympus AVRO: 8.00 Nieuws 8,06 Gev. muziek 9.10 „Désirée", hoorspel 10.00 Gram. 10.25 Caba ret 11.00 Nieuws 11.15 Reportages of gram. 1-1.2512.00 Gramofoonmuizlek. Engeland. BBC. 330 m. 12.10 Crltieken 1.00 Nieuws 1.10 Vragenbeantwoording Operamuziek 2.00 ~^B^ÊÊÊ 7.45 Avonddienst 8.25 Liefdadigheidsoproep 8.30 Hoorspel 9 00 Nieuws 9.15 Klankbeeld 10.15 Concert 10.52 Epiloog 11 00—11.03 Nieuws 25. spreken, maar ze bespotten hem met ruwe grap- huis, dat bij kiest. Talrijke Spanjaarden, adel- pen en willen hem laten ondervinden, hoe „zacht" lijk en rijk, melden zich. Op alle landgoederen IX. Het druppelt en het dreigt een kabeltouw en hoe scherp de punt van eeri wordt ijverig proviand gepakt, soldaten worden Hot aanhrpkpn van de daceraad brenet de Cu- rapier is, hoe slap een zeeman en hoe potig een geworven, paarden aangekocht, baanse havenstad de erootst! da/van haar ione soldaat. Nadat hij dit alles voelbaar aan den ljj- Er loopt nog een schip de haven binnen, afkom- beatMn grootste dag van naar jong gecons?atccrd, biiift hij liever buiten stig uit Havana en volgeladen met bruikbare goe- In de haven lieeen tien scheDen en OD de wal ho' kringetje, waar ze hem zo handig insloten deren. Cortez koopt de hele Jading en betaalt met dringen en dwUTOlen driehomjetti mensen met tot aller vermaak behalve van Joris, die ver- b., „,h h., de bedrijvigheid van een mierennest en de wan- scheidene gevoelige plekjes tot aandenken mee- orde van een opgejaagde kudde. kreeg. Het zijn de driehonderd, die gehoor gaven aan de oproep van de indrukwekkende veldheer, wiens machtige taal en rijke beloften, lokkend en begeesterend, hen gevangen hebben. Ook Joris en René zijn daar en drentelen rond tussen de anderen. „Wat zullen we doen?" vraagt René. „Wachten tot de baas komt", antwoordt Joris prozaïsch. De baas laat niet lang op zich wachten. Hü geeft -Het- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID het geld, dat vermogende lieden hem ruimschoots verschaffen in de verwachting, later deze be dragen met hoge interest terug te ontvangen. Zelfs weet Cortez met zijn gladde diplomatentong de eigenaar te bewegen, zelf met zijn schip deel te nemen aan de tocht, zodat schip, lading en gezagvoerder en bloc aan de vloot worden toege voegd en elf schepen de haven uitvaren en koers zetten naar een volgende landingsplaats. Ook daar wordt de trom geroerd en de trompet gestoken. Zodoende krijgt de veldheer meer dan zeshonderd man onder zijn commando, zeelieden, oude soldaten, doorgezomerde vechtjassen met dappere edelen, gewapend Wie zijn leven lang gewend is, houwdegen bevel, de schepen te bemannen met de aange- rapier te hanteren, is niet zachthandig. De zee- rapier en w worven zeelui en daarna de soldaten te verdelen lui zijn niet veel beter. Zij vormen een bijeen met de aristocratische degen, die meestal veel over de vloot Voor de edelen en hun paarden geschept mengsel, dat weigert zich te mengen, 'e getrokken wordt en reeds om een lutte- wordt soeciaal gezorgd. Ook de verzorging der pPn hnnt hliivende brii van allerhande ras. bloed le kleinigheid uit de schede vliegt. kleinigheid uit de schede vliegt Er zijn sierlijk uitgedoste jonkers in fijne kle ding, de hoofden zwierig gedekt met een Vlaam- slappe hoed van dure ruige stof, versierd met wordt speciaal gezorgd. Ook de verzorging der een bont blijvende brij van allerhande ras, bloed anderen is goed. De leeftocht is toereikend en en kleur. Maar ze weten van varen en van vech- ieder krijgt zijn plaats. De stuurlieden krijgen ten! opdracht, bij het vallen van de nacht de sche- De vloot nadert de haven van het kleine ei- pen zeilree te hebben. land Trinidad, waar Spaanse edelen landgoederen een wapperende vederbos van een kleurige in- De volgende morgen worden de zeilen gehesen bewonen. Cortez heeft boden gezonden die zijn heemse vogel. Een van hen, een charmeur, jong, en vaart de vloot uit. komst melden eri de edelen noden, deel te nemen verwaand, rijk, prachtlievend en verwend in Joris en René varen op hetzelfde schip. Aan- aan de grote tocht, die roem, goud en grondbe- weelde, verklaart, niet naar genoegen bediend vankelijk is de Spaanse taal hun enige moei- zit zal opleveren. Als ze de haven binnenvaren en verzorgd te worden en een persoonlijke lijf- lijkheid. Commando's en namen van scheepstuig staat een mensenmenigte gereed, hun een blij- knecht te verlangen. Zijn keus valt op een jonge en gereedschap worden hun terdege ingeprent. Ze de ontvangst te bereiden. De aanzienlijke heren zeeman, een vreemdeling uit het verre noorden, varen langs de kust, het weer is prachtig, de wedijveren om de eer, gastvrijheid te mogen ver- in zijn ogen niet meer dan een barbaar, die met zee rustig, de dienst dus licht. Joris knoopt ge- lenen aan de edele Cortez. Zijn standaard met gepaste eerbied kan opzien naar de zwierige sprekken aan met oude soldaten die Spaans wapen, kruis en zinspreuk plant hij voor het Spaanse ridder, hoog boven hem. Engeland. BBC. 1500 en 247 m 12.00 zoekprogramma 1.00 Variété-orkest en 1 15 Lichte muziek 1.45 Gev. programma 2.55 Gram. 3 00 Interview 4.00 Variété-orkest er sol. 450 Gev. programma 5.00 Round Britair Quiz 5.30 Gev. programma 6 00 Gram. 6.3< Hoorspel met muziek 7 00 Nieuws en jour naal 7.30 Scrapbook for 1919 8.30 Commu. nity hymn singing 9 00 Gev. programma 10.0< Nieuws 10.15 Pianospel 10.30 Muzikale cau serie 10.46 Orgelspel 11.15 Gram. 1156—12.01 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12,00 Klank beeld 1.00 Nieuws 150 Hoorspel 3.30 „L< Domino Noir", opera 5,40 Gram. 6.00 Sym- phonie-orkest en solist 7.30 Gram. 8.02 Lich te muziek 852 Gram. 9.35 Hoorspel 10.45 Kamermuziek 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.15 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Liederen 1.30 Voor de soldaten 2.00 Opera- en Bel-canto-concert 3.30 Mili taire orkesten 4.00 Sport 4.45 Gram. 5,0( Lichte muziek 5.45 Sportuitslagen 5.50 Gram. 6.00 Zang en piano 6.30 Godsdienstig halfuur 7.00 Nieuws 7.30 Operette- cn filmmuziek 8 00 Hoorspel 9 06 Lichte muziek 10.00 N 10.15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws 1 12.00 Dansmuziek Brussel. 484 m. 12.10 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Verzoekprogramma 2.30 Concert 3.00 Symphonisch concert 3.50 Gram. 5.00 Nieuws 5 10 Gram 7.00 Katholieke uitzending 7.46 Nieuws 8O0 Omroeporkest, koor en solist 9.00 Gram. 10.00 Nieuws 10 10 Lichte ziek 10 50 Nieuws 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland: 8.00—8,15 Engelse les voor be ginnelingen (op 49. 42 en 31 m.); 5.00- 5.15 Engelse les voor beginnelingen (op 224. 49. 42 en 31 m.); 10.00—10 30 Nieuws; De Engelse graafschappen Currey. Gram 9.00 Voor de zieken 9 30 Voor de hulsvrouw 9.40 Gram. 10 30 Morgendler 11.00 Gram 11.15 Gev programma 12 25 Vo Orgelconcert 1 145 Gram 2,00 lezing 4.30 Viool, viola da gamba en cfave- cimbel 5 00 Voor de kleuters 5.15 Voor di Jeugd 5 45 Nieuws, Nationaal programma 6 00 Opening 6 03 Kamerorkest en solist 6.10 Voordracht 6.20 Koperkwartet 6 30 Gedeelten uit de hedenmiddag in de Ridderzaal 's-Gravenhage gehouden officiële herden kingsbijeenkomst 7 00 Omroeporkest 7 3( ..Wij herdenken" reportagetocht langs eer aantal plaatsen waar Nederland vandaal zijn doden herdenkt 8.00 Stilte 8 02 Wllhelmui 8 03 Kamerorkest NCRV: 8 15 Nieuws 8 2: Radio Philharmonisch Orkest, groot koor er Jongenskoor 9.10 „Dominee in Dixie", hoor spel 9 50 Gram 10.00 Strijkorkest en solist 10.40 Gram 10 45 Avondovredenking 11 Nieuws 11.15 ..Man en vrouw" 11 39-12 00 Gramofooi ïziek. 8 15 Gram. 9.00 Morgenwtldlng 915 Liederen 9.25 Voor de vrouw 9 30 Gram 11.00 Voordracht 11.15 Kamerorkest 12 00 Amusementsmuziek 12 33 In 't spionnetje 12 38 Twee plano's 1.00 Nieuws 1.20 pole-orkest 2.00 „Wat gaat er om ln reld?" 2 20 Boekbespreking 2.25 Gr; Voordracht 2 45 Alt en plano 3 15 Voor de vrouw 4.15 Operaconcert 5 30 Voor de pad vinders 5 45 Nieuws Nationaal programm 6 00 Zie Hilversum I. AVRO: 8.15 Nlem 8.20 Oram 8 25 Ontmoeting op Margrater hoorspel 9 45 Strijkorkest 10.15 Muzikale 11 00 Nieuws 11 15 Fllmprograi 9 00 Nieuws 9.16 Hoorspel 10.' rlementsoverzlcht 11 00—11 03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Orgel- Is Flitra roken. Nicotine •n pyridine worden door de filter-tip In belang rijke mate aan de rook onttrokken. Het aroma blijft behouden. Jagezond roken Is FILTER.TIP G.U.) Geslaagd Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ameide en Tienhoven (toez.) W. H. Tukker te Delft; te Hoog- L Pol. te Veenendaal. Geref. Kerken Beroepen: te Heerde (2e maal) M, J. Mulder te Sprang, die dit beroep aan- Züderveld (ZH) als bijzonder hulpprediker tot bijstand in het pastoraat, G. Enkelaar em. pred. te Stavenisse. Promoties AMSTERDAM. 1 Mel (G.U.) Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Onderzoekingen in verband -iet de structuur van peUeUerine" M. I. urschel te Amsterdam AMSTERDAM, oor het doet co endrecht; voor kunde J. C. v. d. Toorn. A'dam; voor cand. ^uits A. Lambo, A'dam; voor doet. natuur^ unde J. Aarts, Haarlem; voor doet wis kunde P. van Meurs. W. Schuurman 'en H de Kluiver, A'dam en voor cand wis- en natuurkunde J. Koning. A'dam. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM 1 Mei. V.U. Geslaagd voor t-tt rechten M H J WesterhoffWassenaar en J H Snijder. Den Haag. LEIDEN 2 Mei. Gesl. doet. ex. Indologie (econ.) de heren P A Emanuel, Leiden, La Ode Manarfa. Den Haag. xT,Gesi caTd' ex" Ind°l°8>e mej. Liem Hiang Nlo Den Haag. Gesl. doet. ex. geneeskunde de dames A S C Schokking. Warnsfeld. W G K Visser. Voorburg, idem de heren G Th van Beusekom. Rotterdam. G J H Brinkmann. Leiden. A Maciejewskl. USA, L P J Peere boom. Den Haag en A de Vos, Laren. Gest semi-art-ex. de heren P R Bakker. Den Haag A J M van Grootel, Aalst. L H Sohenekenberg van Nierop, Amersfoort en R van Spronsen, Den Haag. Gesl. arts-ex. de heren L. E B Ten Berge. mane^LeidedS B°er' Arnhem en R H Kor" Ambassadeur Reuchlin naar Tokio vertrokken De nieuwbenoemde ambassadeur van Nederland te Tokio, jhr O. Reuchlin, de opvolger van de heer P. E. Teppema, is gisteren per vliegtuig naar zijn stand plaats vertrokken. De ambassadesecretaris te Tokio, de heer G. J. Jongejans, wordt vervangen door de heer G. J. Dissevelt, voorheen ambassadesecretaris te Peking. VICHY-PILLEN hei normale darmfunc kramp te verwekker Let vooral op de Jul. het blauwe doosje VICHY PILLEN Gev. muziek 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dales dagboek 4.30 Hoorspel 6.00 Militair orkest 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws 7 25 Sport I Gev" muzielt 8 00 Klankbeeld 8.30 Gram. 9 00 Discussie 9 30 Gev, programma 10 00 Nieuws 10.20 Dansmuziek 11.05 Voordracht 11.20 Gev. muziek 11.56—1.00 Nieuws FMnlr-H., T>_og,r j47 m ,20(j Gram 'l Gram. 2.30 12.30 Pianorecital 1.00 Nleu\.„ Hoorspel 4.00 Kamermuziek 5 00 Gram.' ,ndjllg 7 00 Gram g 02 Na_ 9.45 Hoorspel 10,43 Lichte muziek 6.Ó0 Franse 6.25 Financiële kroniek 6 39 Voor'de solda ten 7.00 Nieuws 7.40 Lenteliederen 8,00 Ka merorkest. koor en sol. 9 00 Verzoekpro gramma 9.30 Gram. 10 00 Nieuws 10 15 Or- i. 4.00 Lichte 7.45 Nieuws 8.30 Gram. 10,00 Nieuws 10.10 Nieuws 1.20 Gi Nieuws 5.15 Gi 9 00 Jeugdorkes. Lichte muziek 1050 Nieu' BBC. European Service. Uitzendingen i "——-id; 809—8 15 Engelse les voor - '-1. 49, 42 en 31 m 10, 1050 n.m. Nieuws: Engelse les derden (op 224 en 49 m.). geve

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2