ïlicuwe £ci iwrlic (fouranl Alleen romantici treuren Val van Loeang Prabang zou van grote psychologische betekenis zijn Toch zijn Roden de afgelopen 24 uur niet dichter genaderd Wist U rp De samenstelling van besturen ZATERDAG 2 MEI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; per maand; 0.47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9725 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilulwuuUhiteUna «gn nerl fa tegljeaspott" Koning van laos weigert te vertrekken TROEPEN VAN DE FRANSE UNIE en gevechtsgroepen van Laos hebben te vergeefs getracht, het contact te herstellen met de op standelingen in het beboste berggebied rond Loeang Prabang, de hoofd stad van de staat. Dit contact moet worden hersteld, wil men kunnen gissen, van welke kant de verwachte aanval op de stad zal komen. Franse militaire waarnemers begrijpen niet, waarom de slag nog niet Qa[ er vgn is begonnen, als tenmiste Loeang Prabang één der hoofddoelen van de te" zijn l^eesTbfl Hoge Raad verwierp cassatieberoep Menadonees deed Staat een proces aan De Hoge Raad heeft gisteren het satieberoep verworpen, dat de Christen- Menadonees H. de P. had ingesteld tegen de Staat der Nederlanden. Eiser, die de Nederlandse nationaliteit bezit, werd in Juli 1940 te Soerabaja gearresteerd om dat hij er van werd verdacht, betrokken moord op opstandelingen is, zoals men algemeen aanneemt. Intussen maken de weduwe. Franse verdedigers van deze periode van rust gebruik, om de verdedi-1 ze®5Hverd^hifvr"3ela ging te organiseren en per vliegtuig artillerie aan te voeren. Drie dagenmaanden later^reeds3 geleden reeds waren de opstandelingen waargenomen op punten, die slechts 25 km van Loeang Prabang lagen. Zij maakten toen een omtrek kende beweging in de richting van de rivier de Mekong en de voor naamste verbindingsweg met de Franse troepen op de vlakte der Krui ken, 160 km meer naar het Zuid-Oosten. Koning Sisavong Vong van Laos blijft intussen bij zyn besluit, Loèang Prabang niet te verlaten. Deze weigering van de koning, naar veiliger gebied te vertrek ken. bezorgt de Franse autoriteiten grijze haren. Het enige motief van de vorst is, dat hij niet voor de Roden wil wijken, doch hij bèseft niet. dat zijr vangenneming van enorme psychologi sche betekenis ie. De uitroep „de koning is in hanaden van de communisten ge vallen", zou wel eens een verlammende invloed kunnen hebben op de bevolking van Laos, die door de immer beukende Vietminh-propaganda toch al buitenge woon vatbaar is voor de Rode bacil. En dit is het wat de Fransen in ieder geval willen voorkomen, hoewel de koning pertinent weigert, weg te gaan. Gisteren verklaarde de vorst: „Als ik gevangen ben genomen en U hoort pro-communis tische verklaringen van mij, weest U er dan van verzekerd, dat ik daartoe ben gedwongen De Franse luchtmacht heeft gisteren de voornaamste aanvoerweg van de op standelingen, van Laos naar centraal Vietnam, zwaar bestookt. 120 Kilometer ten Zuidwester, van Hanoi werd een Vietminh-convooi, dat op weg was naar Loeang Prabang, door jachtbommenwer pers in brand geschoten. Bij de kust van Noord-Aannam braoht de Franse luoht- macht 40 Vietminh-jonken tot zinken. Volgens de laatste berichten zijn de Vietminh-opstandelingen Loeang Pra bang in de afgelopen 24 uur niet dichter genaderd. Donoderdag werd gemeld, dat zij zich op ongeveer 20 kilometer van de stad bevonden. Volgens de traditie zal Laos verloren zijn, indien de heilige gouden Boeddha in het koninklijk paleis te Loeang Pra bang verloren gaat. Alweer een psycho logisch belangrijk feit. Hiet staat tegen over, dat koning Sisavong Vong en vele van zijn onderdanen geloven in de voor spelling van één der „heiligste mannen van Laos", een blinde „Bonze" in geel kleed (ten teken van nederigheid), vol gens welke de vijand de stad niet dichter dan tot 20 kilometer zal naderen en daar na, teruggedrongen zal worden. Minister Letourneau schatte te Parijs de bezetting van de hoofdstad op 35 a 40.000 man. Vier plaatsvervangers voor Molotof Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft aan de buitenlandse ambassades te Moskou een officiële lij: van de hoge functionarissen van d ministerie gezonden. Uit de lijst blijkt, dat minister Molotof wordt terzijde gestaan door twee plaats vervangende ministers: Andrei Wisjinsky, die permanent gedelegeerde bij de Ver. Naties is, en Andrei Gromyko, die tot voor kort ambassadeur te Londen was, Er zijn nog twee plaatsvervangend- ministers, n.l. Valerian Zorin, onlangs teruggekeerd uit New York, waar hij permanent gedelegeerde bij de Ver. Na ties was, en Wasslli Koeznetsof, ambas sadeur te Peking. Prins spreekt voor Mij Nijverhand en Handel Gisteren bezocht Z.K.H. de Parijse luchtvaartexpositie De jaarlijkse algemene vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Han. del wordt op 11 en 12 Juni gehouden in Kunstmin te Dordrecht. Op 11 Juni staat een inleiding van Prins Bemhard tot het te behandelen onderwerp (Handel een bestaanswaarde voor Nederland) op het programma. Daarna zullen de prae-ad- viezen worden behandeld, uitgebracht door dr H. M. Hirschfeld, drs C. A. Klaas- se en prof. S. Posthuma. Op 12 Juni zal o.a. een excursie worden gemaakt naar een fabriek in Dordrecht Gisteren bezocht Prins Bemhard de luchtvaarttentoonstelling in Parijs en morgen gaat hij naar de nieuwe jacht haven van de Kon. Ned. Zeil- en Roei vereniging te Muiden, die gisteren door zijn adjudant, luit. ter zee eerste klasse A. F. Eibers, is geopend. Op 10 Juni wordt te Nes op Ame land een nieuwe draaistroomcentrale in gebruik genomen, die de oude stroom bedrijf j es op het eiland zal vervangen. de Japanse kei- werd hij vrijgelaten, maar enkele titriHMMjÉÉMbidTèsleérdi. Tenslotte wérd hij tot levenslang deeld. Na een langdurig verblijf in scheidene gevangenissen verleende de republiek Indonesia hem in 1946 gratie. Hij werd uit de gevangenis ontslagen, maar kort daarop weer gearresteerd, om dat 'hij geen republikeins staatsburger wilde worden. Hij moest opnieuw in ver scheidene gevangenissen verblijven werd tenslotte via Nieuw Guinea in --- cember 1951 naar Nederland overge bracht. Op mondelinge last van de offi cier van Justitie werd hij. in de gevange nis te Rotterdam opgesloten. De P. was het met deze handelwijze niet eens en deed de staat een civiel pro ces aan, waarbij hij vorderde dat de staat zijn opsluiting ongedaan zou maken De beschikking van de landrechter vermelde president overwoog, dat noch het in de vonnis van de landraad noch die beschik king zelf een voor ten uitvoerlegging in Nederland vatbare titel opleverde en wees op grond hiervan De P. de vorde. ring toe. Het gerechtshof in Den Haag had later dit vonnis vernietigd. Koninginnedag op Antillen Ondanks het feit, dat het Oranjecomité op Curasao de jaarlijkse subsidie ƒ10.000 (twintigduizend Nederlandse gul dens) in het rampenfonds had gestort, is de verjaardag van H.M. de Koningin op Curagao, Aruba, Bonaire en Bovenwindse eilanden waardig gevierd. Het program ma was traditioneel, behalve het werk, dat aan de watersnood wa offer gevallen. Ds J. Mietes ging in een kerkdienst, waarbij de gouver neur aanwezig was. Bij het openbaar ge hoor verklaarde de voorzitter der Staten, de heer Ph. C. Henriquez, dat H.M. de Koningin reeds als prinses een plaats in de harten der Antillianen had veroverd, in het bijzonder sinds haar bezoek aan de Antillen. Bovendien vieren de An tillen het behoud en de bloei van de Nederlandse monarchie, een symbool van eenheid en wederzijdse saamhorigheid van het Nederlandse volk. Dulles volgende week naar Midden-Oosten John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal de volgende week Zaterdag per vliegtuig naar het Midden-Oosten vertrekken, waar hij twaalf landen zal bezoeken. De Minister zal in ieder land niet langer dan twee dagen blijven. Voor 5000 gasten Zullen Nederlandse koks het kroningsmaal bereiden? Reeds gepolstdoch hoe zullen de Engelse koks reageren t,?i Beerln8- chef-kok van vliegtuig van de KLM het hele het Kurhaus te Schevenmgen Is. te tarnen dat de Nederlandse koks hadden s: v de ®Jeï' ch?[-k°k V«1 gesteld, naar Londen. De belangstelling Hoornwjjck te Rijswijk, en de heer F. - Leeman, chef-kok van het Unilever- concern in Rotterdam, gepolst om hel kroningsdiner van Koningin Elizabeth ir. het Buckingham Palace te verzorgen. Er zullen 5000 gasten aanzitten. Het is de bedoeling, dat de ingrediënten voor het diner alle in ons land zullen worden aangekocht, dat de voornaamste werkzaamheden aan de maaltijd hier te lande worden verricht en dat de drie koks zich in het paleis belasten met de afwerking en db samenstelling van de schotels. In het bijzonder is hun verzocht hun aandacht te willen laten gaan over de samenstelling van het menu voor de hoofdtafel, waaraan de jonge koningin zelf zal aanzitten. Het zijn nog plannen en de onder handelingen erover zijn nog niet afge sloten. Het ligt nl. voor de hand, dat er zéér vele gevoeligheden en moeilijk heden uit de weg geruimd dienen te worden, vóór de definitieve opdracht kan worden gegeven. Het voorstel, de Nederlanders met de voorbereiding van de feestdis te belasten, loopt over de Engelse koksorganisatie, die ook jaarlijks een culinaire strUd uit schrijft. Er werd echter één voorbehoud gemaakt: bU het serveren van de schotels zouden de Nederlandse koks niet kunnen assisteren. Dat diende door Engelse koks te geschieden. Tegen die regeling hebben de Nederlanders bezwaren gemaakt en daarover lopen thans de onderhande lingen nog. De drie heren danken deze onderschei ding aan het feit, dat zij vorig jaar, na een strijd in Olympia-hall in Londen, die elk jaar wordt geleverd tussen koks van het continent en uit Engeland, de eerste prijs wegsleepten. Dat was een grote beker. Zij verwierven die in het bijzonder voor de koude schotels, die zij toen vervaardigden. Ook toen werden de voorbereidende werkzaamheden in Ne derland verricht en vloog een vracht- Eerste atoom-centrale ter wereld Er zal onmiddellijk worden begonnen an de bouw van de eerste door atoom kracht gedreven electrische centrale ter wereld, en wel in het gebied van de Britse Calder-beuvel (Cumberland). Al dus heeft de Britse minister van Bevoor rading, Sandys, gisteren bekendgemaakt tn bezoek aan het gebied waar de centrale bij een plutoniumfabriek zal ■verrijzen. de Nederlandse keuken, die zoals men weet vele klassieke Franse tradities hooghoudt en handhaaft, was toen zó groot, dat een kreeftschotel van de heer Heering voor de Engelse televisie uitvoe rig besproken en toegelicht is. In het Parklane-hotel in Londen zijn de Nederlanders daarna gehuldigd en er is over het feit, dat de Nederlandse koks de beste van West-Europa bleken, toen heel wat geschreven. Uiteraard is een ploeg van drie te klein, om een dergelijke opdracht te volvoeren. Vandaar, dat men, als de op dracht gegeven wordt, de drie koks vrij wil laten, zélf de ploeg samen te stel len, die zij menen nodig te hebben. Dat zullen uiteraard allemaal Nedèrlandse koks zijn. Het is nog niet tot een opdracht geko men. zoals wij hierboven schreven. Offi cieel bevinden de onderhandelingen zich nog in het stadium van polsen. Maar niet temin is het een grote onderscheiding voor de Nederlandse keuken, dat zij op deze wijze betrokken wordt bij de groot ste gebeurtenis van het jaar voor Enge land. De Koreaanse kwestie Zal Pakistan nu „de" neutrale staat worden? Morgen zullen laatste krijgsgevangenen worden uitgewisseld Een eventueel voorstel van de Noor delijken op Korea, de krijgsgevangenen die niet naar huis willen onder toezicht van India of Pakistan te stellen, zal door het opperbevel van de V.N. in gunstige overweging worden genomen, zo luidt >n mededeling uit Washington. Vandaag zijn de bestandsonderhande laars ruim een uur in Pan Moen Dj on bijeen geweest. De Noordelijken hebben als neutrale landen in Azië o.m. genoemd India, Pa kistan. Birma en Indonesië. Nam 11 zal echter geen bepaald land voorstellen, zolang de Geallieerden er niet in toestemmen dat de bedoelde i welkomd. krijgsgevangenen werkelijk naar een neutraal land worden gezonden, in plaats m alleen maar onder toezicht van zulk in land te worden geplaatst Generaal Nam II zeide, dat hij Zwit serland, Zweden, Tsjechoslowakije en Polen ook als neutrale landen beschouwt i doch dat deze te ver weg liggen. Op verzoek van de Noordelijken is de volgende bijeenkomst op Maandag vastgesteld. De Geallieerde verbindingsofficieren hebben de Noorde'ijken medegedeeld, dat zij morgen, Zondag, de laatste 185 zieke en gewonde krijgsgevangenen zul len teruggeven. In totaal zijn er dar 6.770 teruggestuurd, ongeveer duizend meer dan was voorzien. Op het vliegveld Lyneham in West- Engeland is gisteren de eerste groep uit gewisselde Engelse gevangenen, bestaan de uit 14 man, van wie verschillenden op draagbaren werden vervoerd, aange komen. Sommige mannen braken los uit de groep en renden naar de familie leden die achter een afscheiding op het veld stond. Zij werden uitbundig Nam II, de sfinx. Gedenkboek over wijlen generaal Spoor Op 25 Mei, de vierde sterfdag generaal S. H. Spoor, verschijnt een denkboek over deze voormalige opper bevelhebber van de Nederlandse troepen in Indonesië. Het boek, getiteld: Spoor, Onze Generaal, is samengesteld door Ton Schillings en wordt uitgegeven door H. Meulenhoff te Amsterdam. De baten zijn bestemd voor het Mevrouw Spoor- fonds en komen daardoor ten goede aan oud-soldaten van de generaal die nu in kommervolle omstandigheden verkeren. Moordaanslag mislukt Stiefmoeder geslagen met gasbuis Jongeman in Groningen gearresteerd De 21-jarige J. K. udt Oldekerk (Gr.), die daar bij zijn grootmoeder inwoont heeft naar eerst thans bekend wordt. Dinsdag gepoogd zijn 56-jarige stiefmoe der, die in Groningen woont van het leven te beroven. J. K. begaf zich naar de woning van zijn stiefmoeder aan de Studentenlaan te Groningen en sloot de voordeur achter zich af, naar men aan neemt met de bedoeling dat zijn slacht offer niet zou kunnen ontsnappen. Met een stuk gasbuis gewapend, ging hij de woning in en slaagde erin, de vrouw daarmee te slaan, doch op hetzelfde mo ment kwamen buren op het hulpgeroep van de vrouw toegesneld. De jongen sloeg hierna op de vlucht. Hij kon nog dezelf de avond wordien gearresteerd en is ter beschikking van de justitie gesteld. Het slachtoffer kwam er nog goed af. doordat tijdig burenhulp kwam opdagen. Werk van Ned. schilder naar Brazilië Op het ministerie van O. K. en ontving de gezant van Brazilië in oi land, de heer J. de Sousa-Leao, gisteren uit handen van minister Cals een schil derij van Koos Hooykaas, bestemd vooi het Museum voor Moderne Kunst te Sgo Paolo. Het schilderij is een geschenk de Ned. regering om blijk te geven de erkentelijkheid voor het initiatief de wereld-biennale in Sao Paolo, die het de Europese landen mogelijk maakt moderne ontwikkeling van hun cultuur te tonen in Latijns Amerika. Rampenfonds: 110,1 millioen Tot gistermiddag was in het .Nationaal Rampenfonds in totaal f 110.1 millioen bijeengebracht. Woensdag was de stand C110 mülioen. Onafgebroken vliegen trans porttoestellen van de Franse Unie af en aan op het vliegveld bij de hoofdstad van Laos, Loe ang Prabang. Dit vliegveld is in korte tijd van een kleine lucht basis tot een modern oorlogs vliegveld geworden, waar troe pen en materiaal in een einde loze stroom worden aangevoerd. Het geraas van de strijd is hier duidelijk te horen, want de communisten zijn nog slechts 24 km van de stad verwijderd. DAT minister Algera de Rijkswater staat heeft gemachtigd, maatregelen te nemen voor het instellen van een veer met koplading voor de dienrt Zype— Anna Jacoba Polder. DAT de Prot.-Chr. Bond van Vervoers- personeel op 28 Mei in Utrecht zijn 50-j. bestaan zal vieren. DAT by het bezoek van het Koninklijk Paar aan het atoomcentrum in Kjeller (Noorwegen) ook prof. dr J. M W. Mi- late uit Utrecht, voorzitter van de Noors- Ned. atoomcommissie, aanwezig zal zijn. DAT aan L. A. M. H. Tielens als tweede na dr ir Ch. Groothof! de gouden medaille van de Mij voor Nijverheid en Handel is geschonken t.g.v. zijn 40-jju bileum (thans directeur) bij de papier fabriek Gebr. Tielens en Co te Meerssen. DAT de Chr. Bond van Schoenwinke liers tot gesalarieerd secretaris heeft be- aoemd W. S. van Dijk te Dokkum en lan het adres Resedastraat 26 te Lelden :n bondsbureau heeft gevestigd. DAT binnenkort Ned. deskundigen op het gebjed van de bosbouw en van de •atervoorziening in land- en tuinbouw >n studiereis naar de Ver. Staten ma ken. i de s mi-officiële woningbouwvereni- gebr. Geveke uit Leeuwarden met f3.346 000 (hoogste: 14.250.000) DAT tot directeur-geneesheer van het Groot-ziekenhuis in Den Bosch is be- loemd dr P. J. V. van Wesemael te Breda, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Brabant. DAT de Bossche gemeentesecretaris, mr A. H. L. M. van der Marck, m.i.v. 1 Dctober met pensioen gaat en B. en W «r voorziening in de vacature hebben voorgedragen M. Quint en J. G. A. Wü- »nt. beiden uit Den Bosch DAT een groep Engelsen van heden Jot 12 Mei ons land bezoekt om de op voeding van de jonge arbeider in ons land te bestuderen. DAT zekere F. uit Deventer, die de bejaarde landbouwer K. te Apeldoorn voor f50.000 zou hebben opgelicht, in Zutphen tot 12 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk, ls veroordeeld (Eis: 12 nnd.. waarvan 4 voorw.). DAT het hoofdbestuur van de Chr. Bond van Bakkerspatroons op 6 Mei met ie voorzitters van de afdelingen zijn standpunt in zake de PB.O. zal bespre- i en de algemene vergadering op 16 17 Juni te Amersfoort wordt gehou den. DAT de 58-j. voormalige makelaar M. C. J. H. uit Naarden, die een vals koop contract heeft opgesteld en ongeveer f 10.000 heeft verduisterd, door het Am- ïterdamse hof is veroordeeld tot 1 jaar (bevestiging van het rechtbankvonnis) DAT het waterschap De Dijkkring Flakkee, gevestigd te Middelharnis, heeft besloten tot onmiddelijke onteige ning van gronden aan de Krammer en le Grevelingen. benodigd voor een werk. terrein ten behoeve van het dijkherstel. DAT de Zweedse organisatie Redda Barnen nieuw meubilair en materiaal voor speelplaatsen heeft aangeboden voor ongeveer de helft van de getroffen kleuterscholen in het rampgebied. DAT de premier van Tasmanië op 16 Mei in Lutjegast een plaquette onthult ter nagedachtenis van de zeevaarder Abel Tasman, die in 1603 te Lutjegast werd Jeboren en in 1642 Tasmanië (bij Austra- ontdekte. DAT de eerste prijs voor het beste ex- libris in 1952 ontworpen en uitgevoerd, is toegekend aan Wim Zwiers te Rotter dam en de tweede prijs aan Elly van den Hoeven DAT het Tweede-Kamerlid De Kort (KVP) schriftelijk aan minister Suurhoff heeft gevraagd, bij de opheffing van de raden van arbeid tijdig overleg te plegen de rechtspositie van het personeel. I Na het interview met Bredase ontsnapte Duitse journalist veroordeeld tot honderd mark De rechter van instructie te Dusseldorp heeft gisteren de 25-jarige Duitse jour nalist Armin Koblit^ tot 100 mark boete veroordeeld, omdat hij geweigerd heeft aan de politie inlichtingen te verstrek ken over de vermoedelijke verblijfplaats van Touseul, een van de uit Breda ont snapte oorlogsmisdadigers. De rechter dreigde hem tot zes maanden gevange nisstraf te~zullen veroordelen, als hij in zijn houding zou volharden. Koblitz had in Februari van dit jaaj met Touseul een journalistiek vraagge sprek gehad, dat in het dagblad Der Mittag werd gepubliceerd. De Neder landse ambassadeur in Bonn, Th. Lam ping, had over deze gang van zaken bij het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken zijn verwondering uit gesproken. Het Duitse journalistenver- bond meent, dat het hier om een prin cipiële kwestie gaat Het is van mening, dat Koblitz de politie niet ter wille kan zyn, omdat hij aan Touseul zijn ere woord heeft gegeven hem niet te v den, aldus meldt de Vkrt Deze maand wordt in het stadspark te Maastricht een openlucht tentoonstel van dieren gehouden met o.a. jonge leeuwen en beertjes uit Klants Dieren- De aandeelhoudersvergadering vai de Heybroek-Zélander N.V. heeft het dividend vastgesteld op 8 pet. I Op de Blaak te Rotterdam is dezer dagen de 77-jarige huisnaaister G. der Does uit de Oostmaaslaan door tramwagen van lijn 3 aangereden overleden. HET WEER IN EUROPA is 1 z 3' c li o 3 "SB |lfs Helsinki Stockholm licht bew licht bew. Z 2 W 1 20 0 21 0 Kopenh. zw. bew. licht bew. NNO 3 NNO 6 15 0 19 0 Edinb. nevel zw. bew. licht bew. nevel windstil NNO 4 NNO 6 WZW 4 14 0.1 9 2 19 0 17 2 Grenoble Nice regen WZW 4 NW 7 N 7 14 4 18 5 Zurich zw. bew. Z 1 22 0 Berlijn Frankfort licht bew O 2 NO 2 23 0 23 0 MOnchen Wenen nevel mist windstil windstil 19 0 18 0 Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Morgen overdag vrij zonnig 0 J en droog weer maar vanavond X Uj in het Zuid-Oosten van het land een kleine kans op on- Overwegend matige Noord en Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. (Opgemaakt om tien uur). TJET IS een interessante kwestie, die aan de orde wordt gesteld in het jongste nummer van het blad „Kroniek van het Ambacht. In vorige nummers was al met enige zorg geconstateerd, hoe van de Nederlandse ambachtsonderne mers slechts een vierde deel jonger was dan 40 jaar. Dit komt geheel overeen met de meer algemene klacht, dat onder de middenstanders het jongeren-element betrekkelijk schaars is vertegenwoordigd. Waarop nu in het jongste nummer van het orgaan de aandacht wordt gevestigd, is, dat (het ware na het bovenstaande te verwachten) het met de vertegen woordiging van de jongeren in de be sturen van de ambachtsvakbonden be paald niet beter is gesteld. Gegevens zijn verzameld over 26 vak bonden uit het ambacht, samen 80 pet van het gehele ambachtsterrein bestrij kende. Daarbij valt het gemis aan jon gere krachten sterk op. Zo zün er van de 26 vakbondsbesturen niet minder dan 11 (met in totaal 99 bestuursleden), die geen enkele bestuurder beneden 40 jaar bezitten; er zijn er 9 (met 103 bestuurs leden in totaal) met elk één jongere col lega. De zes overige vakbonden brengen samen, op een totaal van 64 bestuurders. 14 jongeren naar voren. schappelijk leven een ontwikkeling toont, waarbij naast de ervaring en be zonkenheid van de ouderen de sponta neïteit en onbevangenheid van de jon geren niet kunnen ontbreken. Zowel het element van de waardevolle traditie als het begrip voor nieuwe verhoudingen behoren hun rol te kunnen spelen. De besturen behoren daarom van een ze kere evenwichtige samenstelling te zün. Er zyn ook in het ambacht vakbonden, die dit hebben begrepen. Het zyn echter te weinig in getal. Onze indruk is, dat de vakbeweging van de arbeiders door een samenstel van maatregelen er bij voortduring op toeziet, dat het bestuursapparaat met jonge krachten wordt aangevuld. En waar in het maatschappelyk bestel van vandaag een harmonieus „samenspel" wordt gevraagd van vertegenwoordigers, zowel uit de ondernemers en de arbei ders, is het voor heel de volksgemeen schap van betekenis, dat in dit samen spel niet al te 'grote generatieverschillen worden aangetroffen. ET IS intussen niet voldoende, dit te constateren. Welke zyn de oorzaken? En dan moet inderdaad worden gewezen op het feit, dat de gemiddelde leeftijd van He ambachtspatroon, op het tijdstip waarop hy zich als zelfstandige vestigt, steeds hoger wordt. 'ijftig jaar geleden was voor iemand die een eigen zaak begon de ge middelde leeftüd nog omstreeks 23 Jaar; dat is inmiddels 31 jaar geworden en misschien nog wel hoger. Eenmaal be gonnen heeft men voorlopig teveel om handen dan dat men ook nog behoorlijk wat tyd aan het organisatieleven kan besteden. Aan de andere kant mag de vraag worden gesteld, of in de verschillende bedryfstakken de jongere ondernemers wel genoeg worden aangespoord, aan het organisatieleven actief deel te ne- Wanneer dat niet gebeurt, moet het zich op den duur wel gaan wreken. 3 KWESTIE van de „Kroniek van het Ambacht" wyst nog enkele we gen aan, waarlangs in de bestaande situatie verbetering zou kunnen worden gebracht Genoemd worden: uitbreiding het instituut der kadercursussen^ leeftydsgrens voor betuurders, zoals' ook in de organisaties der werknemers gebruikelijk (oudere bestuurders kun- als adviseurs bij het werk betrok ken worden); een verantwoorde getals verhouding in het bestuur tussen de ver schillende leeftijdsgroepen; en tenslotte betere opleiding voor het organisa tieleven en voor de techniek van het organisatie- en bestuurswerk. Het is voor een organisatie van belang dat zoveel mogelijk leden er van bU het bestuur worden betrokken. Hier kan genoemd worden de grafische branche, waarin van de 2000 georganiseerde druk kerspatroons meer dan een derde deel of andere functie in de organisatie vervult Daarmede is dan tevens bewezen, dat het ook anders en beter kan dan nu nog in verscheidene Ukken van ambacht het geval is. Voor een gezond maatschappe lyk leven is het inderdaad nodig, dat deze kwestie de nodige aandacht wordt besteed. ZON EN MAAN Zondag: zon 5.07 tot 20.08 uur; maan 28 tot 7.25 uur. Maandag: zon 5.05 tot 20.09 uur; maan 1.13 tot 8.39 uur. Op 6 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1