Hub en Wim v. Doorne namen hun Vaders voorhamer over NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 2 MEI 19S3 TWEE BROERS VOOR HETE VUREN Smidsjongen met vier jaar lagere school werd leider van 1000 man bij D.A.F. (Van onze redacteur) |"N DEZE DAGEN, nu in Amsterdam de grote R.A.I.- tentoonstelling van bedrijfsautomobielen wordt ter. Twee broers. Hub en Willem van Doome. „Meneer Hub" en „meneer Wim", zegt het personeel. Twee broers, die een ideale bedrijfsleiding vormen. De oudste: Hub, is de technicus, de aangever van I J WUUOIC. llUUl ID UC IC.1UUV.LU9, UO uuiiycvci VI gehouden, prijken op de advertentiepagina's van de de grote lijnen, de constructeur. De jongste: Wim. Neder andse bladen dne grote letters: D.A.F. Dat zijn de organisator, de commerciële man uit het bedrijf. xr jtl alen van Van Doome s Automobielfabriek in die oog heeft voor de kleine onderdelen er van. Ze Eindhoven. De mededeling van dit feit is vrijwel over bodig, want na de oorlog zijn die letters in ons land gemeengoed geworden. Er staan duizend employés en twee mannen ach- spreuk, dat de hand Thuis sliepen ze samen in één bed. een veertienjarige reeds leiderscapaci- Het was in de tijd, dat Hub al een teiten kon ontdekken. Toen die vraag bevestigend werd beantwoord, heeft de heer Van Doorne zijn ervaringen als 14-jarige bij Philips verteld. Men kon hem destijds niet gebruiken. Bij de ge houden test struikelde hij over de breuken! Het is voor een Philipsbedriif toen, onbewust, een slechte dag geweest. Wie weet waar men met Hub van Doorne in het bedrijf óók nog was gekomen. Hij is toen naar de Eindhovense firma Mandigers gegaan, een klein constructiebedrijf, waar Hub eigen lijk het constructieve deel van het smidsvak heeft geleerd. Hij verdien de er drie en een halve gulden in de week. Daar moest drie gulden kost geld af. En thuis waren het broertje Wim, drie zussen en moeder. Waar moesten die dan van leven? Zo kwam het, dat Hub van 's morgens zes tot 's avonds acht bij Mandigers werkte zijn beiden spraakzaam, zeer nerveus, liefhebbers van Amerikaanse sigaretten, matig in alles, behalve in werken. Ze zijn ook allebei levende bewijzen van de de vlijtige wordt gezegend. eigen bedrijfje had, waarin Wim als smid werkte. De taken waren toen nog niet zo verdeeld als tegenwoordig en het kon dus wel eens gebeuren, dat er wrijving was. Dat merkte de moeder, als zij 's ochtends de jongens wekte. „Hub d'r uit, 't is tijd!" „Ja moeder ik kom" zei Hub. Maar Wim gromde iets onverstaanbaars, dat, herhaald neerkwam op „Ik ben bij Hub uit de zaak gegooid, 'k heb alle tijd". Zo'n arbeidsconflict duurde dan tot de broers elkaar weer nodig had den en dan gingen ze weer gezamen lijk naar het werk. Het is één episode uit het leven van deze beide broers. Een andere zou kun- i zijn^ de aankoop van hun gezamen lijk landgoed, dat ergens buiten Eind hoven ligt en waarop het restaurant Lido staat. Zij ontvangen er hun gasten en relaties, maar er is een tijd geweest, dat ze in de kleine zomerhuisjes, die op het landgoed gebouwd zijn, woonden. Het is een heerlijk plekje rond een vennetje midden in de Brabantse bossen. Zij komen er om even adem te scheppen in de drukte van de werkdag. Want die is nog steeds even opwindend als in de allereerste tijd, toen hij gesleten werd aehter een deur waarop de dorpsschilder van Deurne geschreven had: „Hub vi Doorne. grof-, fijn- en kachelsmederij". De smidse het begin Het is begonnen in een smidse; het zal voor hen beiden wel altijd een smidse blijven. Want als u vandaag door hun 60.000 m2 groot bedrijf gaat. hebt u toch wel sterk de indruk in een reusachtige smederij te zijn. Er worden nu geen kachels meer gemaakt, doch fijn- en grof smederij is nog aan de orde. De resulta ten zijn: vrachtauto's aan de lopende band. Op 1 Januari van deze eeuw der tech niek is Hub van Doorne geboren. In het Limburgse America tussen Deurne Horst. Zijn vader was er smid en speelplaats was dus de smederij. HÜ bracht er heel wat uren door. want het spatten van vonken van ijzer galmend getik van hamerslagen op het aambeeld waren muziek voor hem. De school gaf hem niet veel moeite. Hij ging de lagere school spelend door. Vier jaar deed hij over de zes klassen. Dat ging eenvoudig. Er was natuurlijk meer d één klas in één lokaal. Hij was een bevattelijke leerling en hij luisterde vaak mee, naar wat in de hogere klas dan de zyne behandeld werd. Tot hij ongemerkt in dat leerjaar meedééd. Dat was dan alweer een jaar gewonnen. De dingen gaan in een mensenleven, zoals ze gaan moeten en zoals wij niet altijd vermoeden kunnen, dat ze gaan zullen. Hub van Doorne was nog maar net elf jaar, toen zijn vader stierf aan een hartverlamming. Het gezin was inmiddels van Griendsveen, waar Hub de school bezocht had. naar Deurne verhuisd. Wat is een kind van elf jaar? En wa dergelijke jongen in een smederij, de leiding ontbreekt? Een half jaar lang worstelde Hub met het te zware werk om de zaak toch draaiende te houden. De boeren, die vroeger hun paarden lieten beslaan bij Van Doorne, zochten de con currentie. Een paard vertrouw je niet aan een elfjarige toe. Alleen Driek Ver- baasschot dacht er zo niet over. Die liet z'n hors toch maar door die elf-jrrige snot-piek van Van Doorne beslaan. En Het geheim van hun succes TWEE Captains of Industry" Hub en Wim van Doorne, beide directeuren van de D.A.F. (Van Doornes Automobielfa briek N.V.) in Eindhoven, zijn dezer dagen onderscheiden. Hub werd benoemd tot eredoc tor van de Technische Hoge school in Delft. Wim werd offi cier in de Orde van Oranje- Nassau. Beide broers zijn zoons van 'n eenvoudige Brabantse dorps smid. Het geheim van hun suc ces in zaken is hun eenvoud en aanleg. Daarover vertelt in bij gaand artikel onze %-redacteur. die is er dan ook z'n leven lang trots op, dat-ie destijds al wat in dat jongske ge zien heeft. Hij vertelt het vaak: een boe- renoog vergLt zich niet gemakkelijk. Een paard èn een jongmens je ziet met één oogopslag, wat erin zit. „Neen", zei Philips Voorlopig was Verbaasschot de enige, die wat in Hub zag. Buiten Hub zelf natuurlijk. Die was overtuigd, dat hij wel wat kon. De smederij verliep. Er volgde een leertijd bij een andere smid, maar toen die in 1914 in militaire dienst moest en er van leiding dus niet veel meer kwam, zocht Hub een andere werkkring. In die tijd begon Philips in Eindhoven op te komen. Onlangs werd er een bijeenkomst van industriëlen in Eindhoven gehouden, en in die vergadering heeft Hub van Doorne de vraag gesteld, of men, met de mid delen der moderne psycho-techniek, in De heer W. A. V. van Doorne, commercieel directeur van de D.A.F. Onder 't personeel wordt altijd gesproken van „mijnheer Wim" en dat hij daarop nog tot twaalf uur naar een andere baas ging voor bij verdienste Dat waren de harde jaren, waarop briefschrijvers, die nu bij de Van Doorne's aankloppen om hulp. graag terugwijzen, om gehoor te vinden vooi hun eigen moeiten. Niettemin: Hub werd daar bij Mandi gers een hele smid. Hij had toen al van die eigenwijze denkbeelden over het werk. Daardoor gebeurde het nogal eens dat de baas zei: „kras maar op. Eigen wijze kerels kan ik niet gebruiken". Dat is zo een keer of vier gegaan. Tot Hub naar Helmond trok om daar een dubbeltje per uur meer te verdienen. Maar omdat moeder en de overige familie in Deurne woonden, kwam Hub dóór terug als chauffeur van dokter Wiegersma, §en befaamd en wonder lijk medicus, bij wie Hub het niet lang uithield. Hjj vatte het oude handwerk van vader Van Doorne weer oj stichtte zijn eigen smederij. Maar dat er geen bedrijfskapitaal was, bleef het tobben. Het echte begin Het echte begin kwam, nadat Hub van Doorne opnieuw bij Mandigers in dienst was getreden, maar nu als be drijfsleider. Hij bracht daar, in drie jaar tijds, het aantal werkkrachten van' 8 op 65. Toen hij Mandigers voorstelde om samen verder te gaan, zag deze daar echter geen heil in. Hub zette door. Die vond eindelijk iemand, die bereid was f 10.000.tegen de plan nen van Hub van Doorne aan te gooien en zo kon op 1 April 1928 „Hub van Doorne's- Machinefabriek" starten. Dat is het begin van de D.A.F., wier gebou wen thans in twee gedeelten van Eind hoven staan. Een half jaar na de start waren er al zestig arbeiders in dienst. Wim van Doorne was als mede-direc teur in het bedrijf opgenomen en die zag een ideaal verwerkelijkt, want ook hij had zijn hart aan vuur en ijzer ver pand. Hij was wel opgeleid in een tim- merwinkel, maar dat was niets vooi hem geweest. Daar had hij de uren ge teld. Het metaalbedrijf gaf de broers nieuwe mogelijkheden. Zij maakten van alles in die tijd. In hoofdzaak arti kelen, die Philips, de grootste klant, gebruiken kon: werkbanken, trans- portbanken e.d. Dat Philipsbedrijf heeft toch wel een merkwaardige invloed gehad op Hub van Doorne's leven. U herinnert zich de nederlaag op 14-jarige leeftijd, toen het bedrijf niets in Hub zag? In de dertiger jaren, toen alom crises ont stonden, kwam er opnieuw een bedrei ging van de kant van Philips. Het be drijf zegde alle bij Van Doorne ge plaatste orders op, maar evenals jaren geleden was die afwijzing voor de jonge fabrieksdirecteur Van Doorne alleen maar een aansporing om het weer in een andere richting te zoeken. Men moest iets hebben, .dat direct geld opleverde. In één avond werd een op legger met aanhangwagen ontworpen Er werd een geheel nieuw en practisch koppelingssysteem in verwerkt. In an dere landen zou men van eert derge lijk ontwerp eerst een proto-type ge maakt en dat geprobeerd hebben. Dat ging bij de Van Doorne's niet. Die maakten één model en leverden dat meteen af. Aan de firma Timmermans in Boxtel. Die betaalde contant, i daarmee was voor de Van Doorne's de kous niet af. Zij hadden die aanhang wagen nu wel afgeleverd, maar zou het apparaat zich houden? Die ste dagen week men niet van de tele foon. En als die ging, wachtte men met spanning of Timmermans er zou zijn en wat hij zou zeggen. Het waren ten slotte alleen maar goede berichten. Jobstijdingen bleven uit. Innerlijk hadden ze daar nooit aan getwijfeld. Toen zijn de broers met dat product de R.A.I. van 1931 opgegaan. Er is smalend naar gekeken, maar er w weinigen, die vermoedden, dat de schiining van de nieuwe firma, die DAF als handelsmerk voerde, de op gang van een komeet zou zijn. DAF drie letters. Toen: Van Doorne's Aan hangwagen Fabriek. Thans: Van Door ne's Automobiel fabriek. Maar dat toen nog maar een droom.. Nederlandse Volks wagen Hub van Doorne is overigens alles behalve een dromer. Hij is in de eerste plaats een denker en een technisch denker. Hij is eigenlijk altijd bezig. Als hij bij u zit in z'n nieuwe kantoor, gelegen in een der zijruimten van de De heer H. J. van Doorne, tech nisch directeur van de D.A.F. Aan hem zal te Delft over enige maanden een ere-doctoraat wor den verleend. fabriek in aanbouw in Eindhoven, is alles aan hem in beweging. Hij heeft nimmer sluimerende geest en wat daaruit gedurende de jaren vóór, maar vooral ook na de oorlog voortkwam, vult een door zijn secretaris, W. R. A. van Ekelen, geschreven boek van 31 bladzijden met 30 bijlagen en zestien fotobladen. Hij is een der vruchtbaar ste automobielconstructeurs van onze tijd en dus is het geen wonder, dat u hem vraagt of een Nederlandse Volks wagen in ons land geen mogelijkheden heeft. Daarmee is Hub van Doorne al lang bezig geweest. Hij heeft inder tijd het Daf-ke ontworpen, een één persoonsautomobiel, te klein evenwel voor de verkoop, want alleen gaat men nu eenmaal niet graag uit. „Er zijn in ons land 4 millioen fietsers. Als daarvan maar een klein percen tage een auto zou kopen, kon de fa briek er al van bestaan. Maar er zit aan het realiseren van een dergelijk plan, ook al staat het op papier, heel wat vast. Je hele productie-apparaat moet er op ingesteld zijn en al gaat men op de duur die richting wel op, nu is het nog niet zover. Na de aan- hangwagenfabriek in de kom van Eindhoven is thans buiten de stad de automobielfabriek in aanbouw. Die wordt, naar men hoopt, eind Mei ge opend. Daarin wordt alles gemaakt wat ge motoriseerd is. Trucks, trekkers, bus sen, militaire voertuigen, bestelwagens enz. .In de oude „aanhangwagen- fabriek" worden dan alleen aanhang wagens gemaakt. Het is de bedoeling, aan de andere zijde van het nieuwe kantoor, dat dan als centrum van het hele complex zal dienen, een soortgelijke vleugel te zet ten als thans aan de Noordkant is ge bouwd. En daarin zullen nieuwe projec ten tot ontwikkeling worden gebracht Wie weet: misschien wel een Neder landse volkswagen. Dat is voor de gebroeders Van Doorne meer dan een denkbeeld alleen. „Het hebben van een grote fabriek brengt ook geweldige verantwoordelijkheid zegt Hub van Doorne. Toen hij indertijd zijn nieuwe fabriek opende en de grote ruimten zag, waarin zijn denk beelden werkelijkheid zouden worden, bekroop hem. midden onder de toe spraak. de gedachte: „Dat heb je nu wel. je moet het draaiende houden ook!" Vandaar dat een directeur van een der gelijk bedrijf nooit stil kan zitten. Hij moet altijd al weer verder met zijn denkbeelden dan z'n arbeiders met hun productie. Want als hij dat niet is. ont staat er op een gegeven moment zeker stagnatie! Wims aandeel De industriële vormgever van Hubs ideeën is, voor een belangrijk gedeel te, broer Wim. Die ziet kans de denk beelden, die beide mannen bezielen op de duizend (binnenkort tweedui zend) man personeel van het bedrijf over te brengen. Eén van zijn voor naamste eigenschappen is, dat hij uit een zo uiteenlopend aantal leidende figuren als de D.A.F. heeft, een staf wist te vormen. Hij weet namelijk ook de wetenschapsmensen in het bedrijf warm te krijgen voor een be paald plan en voorts ziet hij altijd kans om door te drijven wat nodig is. Elke week zijn er productie-ver gaderingen met de bazen en kernbe sprekingen met de beambten en d< fabriekscommissie. Deze mogelijk heden zijn bi,j een groeiende industrie van zeer grote betekenis, omdat hij alle stootkracht van het bedrijf op één spoor weet te brengen. Sell-made-constiucteur Wie zo de lijst nakijkt van octrooien, die op naam van Hub van Doorne staan, ervaart, dat de ontwikkeling van vrachtauto- en autobusbedrijf in de tegenwoordige moderne vorm voor een belangrijk deel te danken is aan zijn initiatieven en denkbeelden. Hij ontwierp vol-automatische koppelingen, allerlei constructies en installaties, die het rij den. lossen, laden en beheersen van de steeds groter wordende voertuigen zozeer vergemakkelijken. De containers, die de Spoorwegen gebruiken voor het vracht vervoer. de los-installatie ervoor, zij zijn van Van Doorne afkomstig. Vóór de oor log heeft hU reeds verschillende uitvoe ringen ontworpen voor militaire voer tuigen. van pantserauto's af tot geschuts- steunen en amphibiewagens toe. De nieuwe trolleybussen, die in Gro ningen rijden, zijn door Hub van Doorne ontworpen: in 1949 bracht hij een autobus met uitschuifbare motor, wat natuurlijk enorme besparing geeft bU het schoonmaken en het nazien, en na de oorlog ontwikkelde hij bovendien een militair programma voor de levering van voertuigen, dat millioenen in de Neder landse schatkist bracht. Eén der meest bekende vindingen werd de D.A.F.-olie- tankwagen voor het vullen van vlieg tuigen. die 100 liter kerosine de brand stof voor straaljagers per minuut af levert Dat was een omwenteling in het f-v Hier ziet men directeur „Hub", zoals hij populair wordt ge noemd, bij het muziekkorps van de D.A.F.waarvoor hij altijd zeer grote belangstelling aan de dag legt. vullen van straaljagers, waarvoor •er over de grenzen grote bewonde ring heeft Zijn werkwijze is geheel ander: dan die van andere instructeurs, die voortbouwen op wat reeds bestaat. Hij begint met het opstellen vai zwaarste eisen waaraan een bepaald object moet voldoen. Daarop voort bouwend, tracht hij dan tot een ont werp te komen, dat soms zeer ver rassend is. Dat is dus een geheel andere vorm van construeren dan de door typische weten schapsmensen gevolgde methode. Die gaan steeds uit van wat er al is en wer ken dat uit. Hub van Doorne richt zijn aandacht op wat er nog niet is, maar er eigenlijk wel zou kunnen en moeten zijn. Dat denkt hij dan uit en geeft het 3rm, die hij denkt dat het moet heb ben. Dergelijke originele constructeurs er zeer weinig op de wereld. Antho ny Fokker was er zo één in de vliegtuig bouw. Dergelijke mensen kunnen geen wetenschapsmensen zijn. Ze zijn echte self-made constructeurs, die het durven •n een tot dusver gevolgde lijn ontwikkeling te verstoren en nieuwe wegen in te slaan. Dat is de betekenis Hub van Doorne. Die betekenis zijn bedrijf is. dat het hem de mogelijk heden geeft de nieuwe denkbeelden te •erwerkelijken en andere wegen te gaan. Onlangs werd hem een buitenlandse •inding van een militair voertuig tei oordeling gezonden. Het bleek toen, dat Hub van Doorne reeds in 1938 een soort gelijke constructie bij Oorlog had inge diend. Eerst thans begon men daarvoor belangstelling te krijgen, hier en in het buitenland. Zijn bedrijf is geheel op de practische waarde van zijn eigen structies opgebouwd. Hij is zeer vrucht baar met zijn ideeën en dank zij grote technische staf en een uitgebreide tekenafdeling kan hij thans volstaan met het geven van richtlijnen. De uit werking volgt dan vanzelf door zijr medewerkers, die zich niet verbazen als de baas plotseling zelf ingrijpt. Nog in de rampweek heeft hij zich bezig gehouden met denkbeelden het foutloos afwerpen van boten uit vliegtuigen ten behoeve van de in nood verkerende mensen. Zijn omgeving zegt: „Hij is dag en nacht bezig". En zijn dok ter zegt: ..Begin nu eens 's morgens niet naar het kantoor te gaan". Maar dan is hij thuis bezig, rusteloos peinzend over het bedrijf, dat onder zijn handen en an zijn broer groeide van een kleine werkplaats tot een bebouwde opper vlakte van 60.000 m2 en een ordervoor- raad. die in de honderden millioenen loopt! Alleen al voor het Nederlandse leger wordt een order van f 175 millioen tereinvoertuigen uitgevoerd en de Amerikaanse luchtmacht gaf de smids een order van vier en een kwart millioen dollar voor de levering van sneltankers voor vliegtuigen. Sinds 1940 niet in een trein Wie Hub altijd in de fabriek zou zoe ken. zou hem daar vaak niet vinden. Hij reis, evenals broer Wim, zeer veeL En alles per auto. „Sinds 1940 heb ik niet :n trein gezeten" zegt hij. Hij rijdt altijd met een chauffeur, omdat hij te veel denkt om zelf veilig te kunnen rij den. En hij heeft een beste chauffeur. Eén die alles onthoudt wat hem eenmaal gezegd wordt en die op reis de rol van tweede secretaris vervult. „Logeert al tijd in dezelfde hotels als ik en hoort tot de familie". De beide broers Van Doorne staan moderne denkbeelden in hun bedrijf maar ze zijn zich ervan bewust, dat er tenslotte één figuur moet zijn. die be slissingen neemt. Dat i6 Hub technische en Wim voor de organisato rische kant van de vraagstukken. „Neem bijv. zo'n volkswagen" zegt Hub. Dat ls behalve een technisch, ook een monetair en een economisch vraagstuk. Je krijgt daar duizend adviezen over. Maar je moet tenslotte zélf de beslissing nemen, waarop het aankomt Dat neemt niet weg, dat er in het bedrijf veel gepraat wordt. met. de mensen. Over „medezeggenschap" in het bedrijf heeft zowel Hub als Wim een eigen, practische opvatting. Zij zeggen: „Voor medezeggenschap in de bedrijven heb je arbeiders nodig,, die verstand van zaken hebben en die de vraagstukken kunnen beoor delen.. Die komen in de bedrijven toch wel aan bod, want als ze inder daad capaciteiten hebben, blijven ze geen gewoon arbeider." Zij hebben dat zelf ondervonden: zij willen anderen in hun bedrijf dezelfde kansen geven, maar juist doordat ze per soonlijk op de problemen zitten, weten ze dat het idealisme alleen niet voldoen de is in een bedrijf. Er dient ook een verantwoordelijke en als het nodig is kei-harde leiding te zijn. Opvolgers Hub van Doorne heeft z'n oudste Martin na diens schooljaren naar een fabriek van draaibanken ln Guppingen in Duitsland gestuurd. HU is overtuigd van het nut van een practische opleiding. Daarom staat die jongen daar met z'n neus op het werk zelf. H(j werkt als ge woon werkman en moet maar zien wat hij er opsteekt. Theoretische bekwaam heid kan evenmin gemist worden. De mogelijkheid, die op te doen, moet hU ook maar zoeken. Zo'n jongen moet later in staat zijn dit bedrijf over te Hub heeft nog twee zonen: Piet, die op de H.B.S. zit, en een jongetje van zes. wiens vrolijke snuit U in alle uitdruk kingen uit een zilveren lijst op Hub's schrijfbureau tegenblikt. Wim heeft ook opvolgers. Zijn oudste heet eveneens Martin. Maar die volgt als z'n vader, weer de commerciële rich ting. Hij krijgt een goede grondslag op de Rit. Economische Hogeschool in 111- burg en dan gaat hij de practjjk van het zakendoen beoefenen in het buitenland. Andere kinderen van Wim zijn Pieter en Willy. En dan zijn er in Hubs huis in Deurne nog twee dochters: Tinie en Annie. Ze zijn een tweeling en niet alleen naar ge boorte, maar ook in haar llefheboerij. Hub van Doorne heeft namelijk in Deur vaar hij jaren van armoede en kom- gekend heeft, nu een landhuis rnet stallen. In die stallen staan z'n paarden. Want dat is hem, sinds nij het paard van Driek Verbaasschot besloeg, bijgebleven: liefde voor paarden. Zij vormen thans de basis voor het amateurscircus 't Hoefke, dat Hub van Doome als liefhebberij aan houdt en dat geheel door amateurs ge dreven wordt. De Deurnese pastoor Van Dinter is er de ringmeester. De beide dochters van Hub vormen de kern van dat circus. Zij hebben van haar vader lessen in paardendressuur gehad. .Toen ze jong waren, hadden we een >oi wit paard. Ik liet daarvoor een dubbel zadel maken en daar zette ik de meisjes in. En dan oefende ik ze in het berijden van het paard. Maar natuurlijk zijn daar wel enkele foutjes ln de stijl geslopen. Die moet een betere dresseur er nu uithalen. Op het eigen terrein ln Deurne hebben ze daar ruimte en ge legenheid genoeg voor". Het is één liefhebberij. Daarnaast zijn er nog vele andere. De broers lezen graag romans en zijn beiden voorzitter vna de Harmonie in hun woonplaats. Als die uittrekt bij een optocht, ziet U Hub van Doome ernaast lopen. Toen hij het voorzitterschap over de Deurnese Har monie aanvaarddde. heeft hU gezegd: „Best, maar dan moeten we ons een ideaal stellen. Als we in 1949 ons Jubi leum vieren als Harmonie moeten we ln de eerste afdeling uitkomen, we moeten geüniformeerd zijn èn Koninklijk!" Nou. dat ls allemaal best voor elkaar gekomen. Hub heeft ervoor gezorgd, dat er een beroepsmusicus voor de troep kwam te staan („de beste mensen moet Je altijd nemen") en verder heeft hij de Initiatieven, die er in de Harmonie zélf waren, maar aangemoedigd. „Er zijn zo'n macht mensen, die graag iets scheppen willen", zegt hij steeds. En de stillere Wim beaamt het. „Ha. Hub!' Zo zijn ze echt Brabants gebleven. De schoolkinderen in Deurne zeggen, als ze de directeur van de DA.F. op straat tegenkomen: „Ha. Hub!" En een jongeman, die al Jaren ziek ligt schreef: „Ik zou zo graag naar Lour- des willen om daar beter te worden. Als Uw dochter Annie nog niet getrouwd ls. laat die dan meegaan. Ik wil graag met haar trouwen. Maar als ze wél getrouwd is. dan kunt U mij misschien Tinie als vrouw geven Voor zo'n Rachel-Lea-transactle voelt Hub uiteraard niets. „De Jongen ls wat in de war" zegt hij. „Maar ik zal toch es zien of hij niet naar Lourdes kan gaan Als bet hem helpt is het toch fijn" In September wordt Hub eredoctor Bij de grote parade, die op Ko ninginnedag door Amsterdam trok. heejt men ook bovenstaanae artil lerietrekkers kunnen bewondert Zij zijn een der laatste constructies in Hub van Doorne. Franse merikaanse experts hebben deze wagen: „een nieuwe phase in de ontwikkeling van het wielvoertuig' genoemd. Het wiel, dat iets hoger zit dan de andere, is namenjk géén >rve wiel. maar het einde van as, die zich op die hoogte c de wagen bevindt en by golvingen in het terrein stabiliteit aan voertuig geeft. Storm over Azië In Moskou staat een hut Voor de studenten-filmliga draaide in een nachtvoorstelling de Russische film „Storm over Azië". Al is deze film niet nieuw, ze is toch in zeker opzicht nog wel actueel, ze geeft nl. een Russische visie op de toestanden in de steppen van het Verre Oosten omstreeks de jaren 1920. Azië ontwaakt! Het verbreekt de kluisters van de godsdienst, waarin de lama's het binden, en van kapitalistische onderdrukking, waarin Engeland en Amerika het gevan gen trachten te houden. Het volk ont worstelt zich aan de geestelijke en eco nomische overheersing, het zoekt hulp bij Moskou, waar de hut van Lenin staat, hun grote vriend. Het is een onmogelijk scenario, voor zover er tenminste van zoiets sprake kan zijn. De film is primitief, wat voor bui tenlands gebruik haar zwakte, voor Rus land haar kracht is. De meeste mensen buiten het land van herkomst zullen lachen om de tenden tieuze wijze, waarop de film in elkaar is gezet, maar we zijn er van overtuigd dat juist door de grote simpelheid, die soms de indruk wekt dat kinderen bezig zijn geweest er een grote propagandis tische kracht van kan uitgaan. Waar wij soms om lachen is tegelijk haar kracht. Als zodanig is dus de film niet mislukt, maar van de Russische film als kunstproduct, krijgt men geen gun stige indruk. Als voorfilm draaide een rolprent van Russische schilderijen en platen. Een zeer traditioneel product, waarbij men geen poging heeft gedaan om iets anders te geven, dan een reeks foto's op een celluloidband. Al was het dan ook niet groots, het was toch wel interessant om iets te zien van de schaarse Russische films, die het Westen bereiken. Bn. Lelystad krijgt een betere ligging Sluizen komen op andere plaat» dan het plan was Volgens het oorspronkelijke plan voor Flevoland (de Oosterpolder) zou Lely stad aan het Oostvaarderdiep komen, enige kilometers ten Zuid-Westen van de sluizen die dit Oostvaarderdiep zullen scheiden van het IJsselmeer. Deze plaats bleek echter voor de stad bezwaren op te leveren. Een betere oplossing ls nu ge vonden door de plaats van de genoemde sluizen, die Houtribsluizen zullen heten, te veranderen. De sluizen komen nu aan de Noordelijke rand van Lelystad. De afstand van de stad tot het IJsselmeer bedraagt dan ongeveer drie km. Aan de zeezijde zullen terreinen bestemd wor den voor ontspanningsgelegenheden. De industrieterreinen komen op enige af stand ten Zuid-Westen van Lelystad aan het Oostvaarderdiep. Over de sluizen zal een verkeersverbinding met de Wester polder lopen. De hoofdweg van Lelystad naar de brug over het Ketelmeer bij de Zwolse Hoek ken nu voor een groot deel langs de Meerdük worden gelegd. Het ls da bedoeling, ook de spoorlijn Amsterdam- Lelystad-Groningen hierlangs te leiden. Vredelievend geluid van de Prawda Het officiële orgaan van de Sowjet- russische communistische partij, de Prawda schrijft gisteren, dat als «en wapenstilstand in de „hete oorlog ln Korea" mogelijk is. ook een wapen stilstand in de „koude oorlog, die alle volken te gronde richt", mogelijk moet zijn. Een wapenstilstand moet door een vrede gevlogd worden zegt de Prawda. die „de tijd voor alleenspraak" voorbij en „de tijd voor de samenspraak" geko men acht. in Delft. De bekroning op een leven, waarin hy 167 technische patenten op zijn naam bracht. Er zyn ingeni eurs op minder gepromoveerd! Maar die kleine dingen, waaruit het vertrouwen van het Brabantse volk in de bazen van de D.A.F. spreekt, dat zijn wel de fraaiste on derscheidingen die zij hebben. Want die bewijzen, dat deze beide smids- zoons, alle succes ten spyt, zichzelf bleven. En waarschijnlijk is dat hét geheim van de weg naar succes I

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 11