JlicuMic £riltsrlje tfourmit Een 7 km lange parade trok gister door Amsterdam Nederland vierde uitbundig feest Tambour-maitre Rijnders van K.M.K. „beste man" NYLONS VRIJDAG 1 MEI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang Ner 9724 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E, DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StMtMItfctltgMlMM oign bert la tegljenspoti" Staalkaart van materieel (Van onze §-redacteur) Parades zijn altijd schouwspelen geweest, die charme en pittigheid, muziek en stoerheid, spel en ernst verenigden. De wapens waren steeds gepoetst, de uniformen vlekkeloos, de gebaren bestudeerd, de muziek krijgshaftig. Dat moest ook, want met een parade eerde het leger zijn Koningin op haar verjaardag. Vandaar dat het steeds grote gebeurtenissen geweest zijn in Den Haag, de parade op het Malieveld elk jaar weer. Tot gisteren. Gisteren moesten we voor de parade naar Amsterdam, omdat de legerleiding thans de tijd gekomen achtte de hoofdstad des lands eens te laten zien, wat zo aan materiaal in het Nederlandse leger bijeen is. Dat kon tegenover die Amsterdammers, wier sympathie niet bepaald naar de zaak van het Westen uitgaat, geen kwaad. Men kan niet zeggen, dat de hoofdstad karig met militair vertoon bedeeld is. Een grootse parade is van elf tot twaalf door de Van Baerlestraat en langs het Concertgebouw, waarvoor de autoriteiten stonden opgesteld, getrokken. Er waren daar tribunes gebouwd waarop, waar achter en waaronder zich honderden ver drongen. Langs de route waren touwen ge-1 spannen en daar achter stond Amsterdam te kijken. Zij, die bij het Concertgebouw waren, zagen de autoriteiten aankomen: minister Staf, die de parade zou afnemen, per auto; staatssecretaris Moorman met vrouw en dochter, wandelend over de rijweg van de Van Baerlestraat. De ministers Donker, Luns, Suurhoff en Van Thiel, Kamerleden, generaals, ma commandanten, militaire attaché's vreemde mogendheden, consuls, burge meesters, wethouders van Amsterdam, be drijfsleiders uit het Amsterdamse zaken leven, raadsleden, politie-hoofden, pro fessoren en allen die in het leger iets betekenen. En alle heren in het z mèt hoge hoed, en alle dames fleurig. De officieren getooid met hun onderschei dingen. De enigen, die daar bij het Concert gebouw enigszins uit de toon vielen, twee mannen, die gister geen vrij hadden en een reinigingskarwei op het dak hadden uit te voeren. Maar die zó hoog. dat niemand hen zagTZij zagen zoveel te meer. Na elf uur was de nood zaak om te werken voor hen een farce. Zij keken maar. Vóór het Concertgebouw, tegenover de officiële tribunes, stond de kapel van de huzaren van Boreel marsmuziek te spelen. Terzijde van die kapel stonden twee vaandels: dat van de Bond van ridders Militaire Willemsorde en dat van de Vereniging van Oud-Onderofficieren van het KNIL „Madjoe". Even voor elf uur traden, onder het roffelen der trommen, de ministers, de twee staatssecretarissen Moorman en Kranenburg en de chefs van staven naar buiten. Even later begon het défilé. Tambour maitre opende Officieel werd het geopend door de paradecommandant, generaal-majoor G. J. M. C. van Nijnatten, commandant van de Luchtdoelartillerie met standplaats 's-Gravenhage, die direct achter de Kon. Militaire Kapel in een jeep voorreed en zich naast de minister opstelde. Maar officieus was de opening van het défilé voor de tambour-maitre van de K.M.K., de sergeant Rijnders, wiens forse gestalte, aan de Hagenaars zeer bekend, de Amsterdammers rond het Concert gebouw het eerste applaus van deze parade ontlokte. En daarna volgden de 4250 man en de 512 voertuigen, die te zamèn een lengte van 7 km vormden en die, van de" Vondel-, parkbrug dóór de Van Baerlestraat in één rechte lijn naar het Roelof Hartplein zijn getrokken. Deze route was zo uitge stippeld, omdat zij voor de zeer z voertuigen, die in het défilé meereden, de minste hindernissen bood. Eerst défileerde de Koninklijke Marine. Vijfhonderd man, tezamen vormend eer bataljon, bestaande uit twee compag nieën, nl. mariniers uit Doorn', alle ge stoken in ceremonieel tenue, en compagnieën vlootpersoneel uit Amster dam. Een pittige groep. Van de Koninklijke landmacht, cherend in Engelse paradestijl, kwam daarna het 411e bataljon Infanterie 1 het Garderegiment Fuseliers prinses Irene, bestaande uit drie tirailleurcom pagnieën, een ondersteuningscompagnie, 6 vuurmonden 57 mm, mitrailleurs van verschillende kalibers, mortieren en anti- pantsergeschut. Dit bataljon, dat perfect marcheerde en voor de marine zeker niet onderdeed, kwam uit Ermelo. Het 750 man sterk. De vliegers komen Er was toen even een pauze. Daarin vlogen de vliegtuigen over. Eerst 44 var de Mar. Luchtv.dienst vliegbasis Valken burg, met 161 man, en vervolgens 122 mei 183 man van de Koninklijke Luchtmacht, afkomstig van Gilze, Leeuwarden, Twenthe, Soesterberg en Deelen. Di' waren Havards, bestemd voor de oplei ding van vliegers, 36 Gloster Meteors er 25 Thunderjets, die lange rookslierten achter zich trokken. Veel later kwamen nog 25 Piper-Cubs, die, vergeleken bij de snelle straaljagers, wel zeer langzaam over het paradeveld vlogen. Maar zij zijn dan ook voor waarnemingen. De eerste vliegtuigen passeerden de minister op het ogenblik, dat ook de kapel van de Koninklijke Luchtmacht uit Nijmegen en 525 man vliegveld troepen in volle uitrusting op de grond voorbij marcheerden. Zij vormden de laatste troepen te voet. Wat daarna kwam was allemaal gemoto riseerd: veldartillerie, met zware en mid delzware kanonnen, een zeer grote afde ling luchtdoelartillerie, die de indruk wekte of alleen om dat materiaal te tonen, de hele parade was opgezet, en cavalerie. Het was één davering van rupsbanden, één ronken van zware motoren en ram melen van kettingen. Want meer en meer is het militaire apparaat een machine geworden en de manschappen, die erbij betrokken zijn, technische arbeiders. Er is heel wat training voor nodig, om te kunnen omgaan met, door radar bediende, vuur monden en zoeklichten. Het zware werk Dat was het allernieuwste materiaal en het werd in zo'n hoeveelheid voorgere den, dat er geen eind aan scheen te komen. Er waren volledig uitgeruste af delingen zware luchtdoelartillerie met jeeps, radiowagens en radars; met vuur monden achter hoge snelheid-trekkex-s vergezeld van vierlingmitrailleurs. In totaal reed bij de Luchtdoelartillerie 1575 "man personeel mee. De bescherming tegen luchtaanvallen is dus wel zeer intensief. Zes Chaffeetanks, die een gewicht heb ben van 18 ton en een snelheid van 60 km en elk door 5 man bediend worden, reden in de achterhoede. Maar hun ver schijning werd volkomen overschaduwd door de 22 Centuriontanks van 48 ton elk, die 4 man bediening hebben en een snelheid weten te bereiken in het open veld van 40 km per uur. De Centurions krijgen we uit Engeland. Zij wordt ge maakt ter vervanging van de Sherman- tank, die verouderd is. Het zijn machtige gevechtswagens, die een zeer goede druk gemaakt hebben. Dat deed tenslotte ook de nakomende trein, waarin hulpwagens meereden: dertig stuks met 75 man personeel van verschillende vliegbases. Het waren motorspuiten en brandweer jeeps, alle be mand met in asbestpakken gestoken be diening, watertankauto's, baanveegauto's, sneltankers voor vliegtuigen van Neder lands fabrikaat, aggregaat auto's en kraanwagens. „Een staalkaart van mate rieel," noemde gen.-maj. Van Nijnatten dit schouwspel. Dat was het ook. De poëzie is uit zo'n parade weg. Er zijn geen trappelende paarden, geen flon kering van uniformen en zelfs het voet volk wordt steeds minder. Er is eigenlijk maar één kleur: het veldgroen, met als afwisseling luchtmachtgrijs en marine blauw. En zo'n leger bestaat voorts uit vrijwel niet anders dan machines. De mensen, die er bij horen, dienen om die machines in toom te houden. Of dat nu vliegtuigen zijn, of Long Toms, het lange afstandgeschut voor „speciale opdrachten". De toeschouwer, die zich verheugt, dat; z'n land toont paraat te willen zijn en weerbaar, voelt zich over dit toenemen van de materiële macht tevens veront rust. „Als het ons maar niet gaat beheer sen," denkt hij, na het Wilhelmus huis waarts gaande tussen de duizenden Amsterdammers, die, hoe ook geaard, het indrukwekkend hebben gevonden. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van het internatio- naai congres van verftechnici, het zgn. Fatipec-congres (10 tot 22 Mei in Noord-1 wijk) en staatssecretaris Veldkamp zal de opening verrichten. 't Kraakt in het land van Peron Nieuwe explosies in Buenos Aires Een aantal donderende ontploffingen, glasgerinkel, stof en kruitdamp, ziedaar de Vrijdagmorgen in Buenos Aires, de hoofdstad van het politiek en economisch wankelende Argentinië. „Weg met de dictatuur van Peron", be tekenden deze expioêies, die aanzienlijke schade aanrichtten, zowel aan de gebou wen, waarvoor zij ontploften als aan het prestige van de regering-Peron, wiens economische politiek thans alleen nog houdibaar is door massa-arrestaties van kleine zakenlieden, die hun waren te duur verkopen. Peron's regiem toont steeds meer teke nen van ernstig verval. Zelfs Domingo a Mercante, één van Peron's intiemste medewerkers, is uit de partij gestoten, beschuldigd van obstructie en ontrouw. Ook een andere vooraanstaande persoon lijkheid in de Peronistisohe partij, Goy- zueta, ging dezelfde weg. Volgens de laatste berichten heeft Peron alle Rijksambtenaren bevolen, be- edigde verklaringen over de stand van hun financiën in te leveren. Zij, die aan dit bevel niet binnen twee maanden ge hoor geven, zullen worden ontslagen. Minister Mansholt naar Amerika vertrokken Minister Mansholt is gisteravond Schiphol vertrokken voor een reis vier weken naar de Ver. Staten en nada. Hij wordt vergezeld door dr J. J. van Lee, directeur van de internationale organisaties bij het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Een der meest indrukwekkende onderdelen van de grote militaire pa rade, die gisteren in Amsterdam werd gehoudenwas de formatie van 22 Centuriontanks, met een gewicht van 48 ton elk en een bediening van vier man. Tienduizenden Amsterdammers keken hun ogen uit. De stalen monsters moesten op de tramrails rijden om het wegdek te sparen.En de huizen trilden. Gevlucht of met vacantie Meine Pot en zijn vrouw zijn nergens te ontdekken Behalve koningin van Enge land is Elizabeth ook moeder van twee levenslustige kinde ren, met wie de jonge vorstin graag wat speelt in het park van 't Balmor al-kasteel in Schotland. Deze foto's tonen eerst prins Charles, die langs de kortste weg het kasteel wil binnenkomen, n.l. door het raam. Dat lukte de prins spoe dig en zijn zusje, daardoor aan gemoedigd, probeerde het ook eens, geholpen door haar moe der (midden). ,£)at gaat niet zo best", zei de kleine prins en hij hielp zijn zusje een handje (links). Er is nieuwe deining ontstaan rond de figuur van Meine Pot, de mat samen met Colson, nu een jaar geleden in Den Haag een aanslag deed op de In donesische militaire attaché, luit. kolonel Harjono. Dezer dagen, toen de rijksrecherche zich nl. aan Pot's woning vervoegde een verklaring van hem te verkrijgen over een andere aangelegenheid, bleek hij niet thuis te zijn. Men heeft daaruit de conclusie getrok ken, dat Pot wel verdwenen zou zijn met zijn jonge vrouw. Uiteraard, om zich te onttrekken aan de tenuitvoerlegging van het vonnis van het Haagse Gerechtshof, waarbij hem drie jaar gevangenisstraf werd opgelegd. Zijn raadsman, mr A. G. Veldhuis te Naarden. die met Pot had willen spre ken over de cassatiemiddelen, die zijn cliënt zou willen aanwenden tegen het vonnis van het Hof, heeft sinds half April geen antwoord op zijn brieven van Pot ontvangen. Zoals men weet is er reeds eerder een gerucht geweest, dat Meine Pot het ha zenpad zou hebben gekozen, om zich aan berechting te onttrekken. Dat bleek j niet waar te zijn. Er is dus nog een mo- i gelijkheid, dat Pot. om de een of andere reden tijdelijk verdwenen is om ergens vacantie te houden. Men acht dit te irschijnlijk. omdat Meine Pot tijdens de voorbereiding van zijn proces het Hof niet inging op aanbiedingen ..Oplichting" Ommelanden Misschien meer gezegd dan verantwoord was Steeds meer boeren staken melkleverantie De nieuwe adviseur van de coöp. melk- productenfabriek De Ommelanden te Groningen, de heer S. Jelsma, heeft gis teren enkele mededelingen gedaan over de publicaties omtrent de vermeende cp- lichtingspoging van de oud-hoofddirec teur, de heer F. de Boer, en de ex-hoofd- boekhoudster, mej. E. Schuil. Amerika" te verdwijnen. Achteraf De heer Jelsma zei, dat i is dat nog een oplichterstruc gebleken ook. Wat Pot zonder pas in het buitenland zou moeten uitvoeren is een raadsel. Elk land levert hem uit Vandaar dat zijn vrienden de hoop op een terugkeer zijn woning, even onverwacht als zijn verdwijning daaruit, nog niet opgegeven hebben. Van Zaandam naaz Soestdijk Duif van Prins bracht gelukwens over Enkele van Prins Bernhards postdui- en zijn gisteren in Zaandam opgelaten -i naar Soestdijk teruggevlogen. Een der duiven droeg een boodschap mee oor H.M. de Koningin. Kapitein-ter-zee arts A W. Melle- .ua zal deze maand het commando over het marinehospitaal te Overveen over dragen aan kapitein-ter-zee arts W. Creyghton. MEINE POT. Positie Loeang Prabang hopeloos „Van terugtrekken zal geen sprake zijn" Alleen het feit, dat (je communistische troepen zich een lange, vermoeiende weg hebben moeten strijden naar de hoofd stad van Laos. Loeang Prabang, geeft de Franse legerleiding in Indo-China nieu- hoop op en gunstige uitslag bij de ite botsing. Loeang Prabang ziet er thans uit als een belegerd j vesting: de straten zijn verlaten, de winkels zijn dicht en onafgebroken duiken militaire vliegtuigen laag over de stad bij het lan den en opstijgen van het in enkele dagen tijds gemoderniseerde vliegveld bij de Zó sterk kan de Frans-inheemse be zetting van de stad toch niet zijn, of een tijd van vreselijke ellende breekt aan. De positie van de stad is strategisch hope loos. Loeang Prabang is omgeven door beboste bergen. Een met mortieren be wapende vijand kan van deze bergen af iedere weerstand brekenNiettemin is van officiële zijde verklaard, dat de stad zal worden verdedigd: „Van terug trekken zal geen sprake zijn....", aldus de Franse minister voor Indochinese za ken, Letourneau. Treinen staan 2 minuten stil op 4 Mei Het gehele bedrijf der Nederlandse Spoorwegen zal ter gelegenheid van de nationale herdenkingsavond op 4 Mei van 20.00 uur tot 20 02 worden stopgezet. Ook de treinen zullen twee minuten stil staan Directie en personeelsraad zulien "s avonds om 17 55 uur een krans leggen bij het monument bij hoofdgebouw 3 te Utrecht. zijde van De Ommelanden misschien in de hitte van de strijd meer heeft gezegd dan verantwoord was. Men vindt het evenwel bevreemdend, dat mej. S. een cheque van ƒ110.000 wilde incasseren bij de bank van De Ommelanden, zonder dat daartoe de noodzaak aanwezig was. Men hult zich verder in stilzwijgen over deze zaak. Zaterdag 9 Mei, aldus de heer Jelsma, 1 te Groningen een ledenvergadering worden gehouden, die rechtsgeldig zal zijn. Dan zal voorzien moeten worden in enkele bestuursvacatures die zijn ont staan doordat enkele bestuursleden en commissarissen besloten hebben na de jongste rumoerige oppositievergadering zich terug te trekken. Er ..-toeten drie be stuursleden en een commissaris worden gekozen. De heer Jelsma wilde geen concrete cijfers noemen over het aantal melkleve- ranciers dat niet meer aan De Omme- 1: nden levert Hij bevestigde evenwel, dat dit aantal bij de dag toeneemt. Alle 65 stakers zijn thans weer in dienst genomen. Reusachtige plannen van B.P.M. De B.P.M. is van plan de investerin gen in Indonesië binnen 10 jaar met 4 milliard roepiah of fl.3 milliard te vermeerderen, aldus heeft de algemene vertegenwoordiger der maatschappij, de heer Bolderdijk, aan het blad Merdeka medegedeeld. Men hoopt daarmede de oliewinning met drie millioen ton te kunnen verhogen. De BPM wil dit ech ter niet doen, als zij geen zekerheid krijgt betreffende het rechtsherstel in Noord-Sumatra en Midden-Java, hand having van orde en een belastingstelsel, waarbij de maatschappij de winst deelt met de regering. De productie, die thans 5 min ton bedraagt en tot 8 min zal wor den verhoogd, zal voornamelijk geschie den in Noord-Sumatra en Midden-Borneo. Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en vrij zon nig weer met een overwe gend matige Noordooste lijke tot Oostelijke wind. Iets koudere nacht. Morgen overdag voornamelijk in het Noorden van het land iets lagere temperaturen. (Opge- ZON EN MAAN zon 5.09 tot 20.06 uu uur. Op 6 Mei L.K. KOOPJES IN ONZE KOUSEN AFDELINC 2.35-5.90-4.75-2.75 HEREN ANKLETS 98 Nieuwe dessins HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1