rj Slachthuis heeft andere zijn plaats tussen de gehandhaafd JMr Kesper, dr Stuurman en ir Driessen onder de aanwezigen Braderie brengt weer veel mensen op de been Slagersvaktentoonstelling uitmuntend in elk opzicht M. OVERDUIN NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 30 APRIL 1933 In de Burgerzaal slachthuis worden gedwongen, thans be schouwen zü het als hun eigen bedrijf. De burgemeester was er van overtuigd, dat zij het nu niet meer zouden willen missen. Het slachthuis is gegroeid tot een inrichting, die zich mag verheugen in de algemene waardering van zijn gebruikers. De burgemeester besloot zijn toe waardering te brengen aan de heer :rij Koninklijke onderscheiding voor de heer oil Lasschuit Het vijftig-jarig bestaan van het Leids slachthuis werd gistermiddag in de artistiek versierde Burgerzaal van het stadhuis herdacht eerst met Dt een herdenkingsbyeenkomst en daarna met een receptie. De burgemeester, 'Dl jhr mr Van Kinschot, hield een rede over de geschiedenis van het abat- J -toir en de directeur, dr Reitsma, gaf een overzicht van het zestig-jarig j bestaan van de vleeskeuringsdienst, waarna hij nog de schijnwerper nJ( richtte op twee figuren, die bij het ontstaan van het slachthuis en de erj keuringsdienst direct waren betrokken. t< °e bijeenkomst in de Burgerzaal werd rtj door talrijke autoriteiten, plaatselijk, lr, provinciaal en landelijk, bijgewoond. Uit ,ar allerlei riohtingen waren ze gekomen: J gemeente, universiteit, organisatie en vldj bedrijf. Ook waren aanwezig de cornmis- saris van de Koningin in deze provincie, mr Kesper, en zijn echtgenote. Hechts van het spreekgestoelte was een portret geplaatst van dr De Jong, de eerste lei der van de vleeskeuringsdienst en de eif eerste directeur van het slachthuis. Het past het gemeentebestuur, aldus tg de burgemeester, een woord van eerbie- dige hulde te brengen aan de nagedachte- id, nis van deze eminente man, die zodanige el aanwijzingen gaf bij het ontwerpen van n; de inrichting van het slachthuis, dat het rj bedrijf nu nog opvalt tussen de andere Nederlandse slachthuizen door de ruimte rt en de doelmatige bouw. Door zijn grote werkkraoht en bekwaamheid heeft hij de wj gemeente Leiden grote diensten bewezen, tg De burgemeester herinnerde er aan, dat dr De Jong werd opgevolgd-door dr 1 Stuurman. Het gaf cachet aan deze her- denking, dat dr Stuurman gistermiddag ,.i aanwezig kon zijn. Ook was de heer ir Driessen naar het stadhuis gekomen. Onder zijn leiding is het slachthuis vijf- tig jaar geleden gebouwd. Het bedrijf staat thans onder de ener- gieke leiding van dr Reitsma, zo ver volgde de burgemeester. Ook in hem heeft de gemeente een voortreffelijk di- recteur. Zijn streven is er na de oorlog mede op gericht geweest het slachthuis tot ontwikkeling te brengen door zijn J nevenbedrjjven, met name het koelen van r tuinbouwproducten, zoals fruit en bïoem- bollen. Aan de uitwerking van plannen t voor een nieuw koel- en vrieshuis heeft de heer Reitsma veel gearbeid. Helaas zijn als gevolg van de ontwikkeling van de internationale toestand en de terug slag daarvan op de financiële situatie de grote plannen, die de heer Reitsma koestert, nog niet in vervulling gegaan. Als het gemeentebestuur ziet op de moeilijkheden, die zich bij de stichting - en de aanvankelijke ontwikkeling van het j slachthuis hebben voorgedaan, dan ver- heugt het zich tevens zeer over de sa- menwerking van nu. Wat de Leidse keu- ringsdienst aangaat,leidde deze samen- werking tot het vormen van een keu- ringskring. Ook de samenwerking tussen directie, personeel en slagers is voor beeldig. Moesten de slagers een halve eeuw geleden tot het gebruiken van het De zoons van de slagers kwa men op de slagersvaktentoon- stelling met een representatieve stand voor de dag, die aller bewondering kreeg. Deze af deling bevatte een groot aantal sierschotels met rund-, kalfs- en varkensvlees. Foto N. van der Horst Schneider voor de samenstelling van het gedenkboek. Aan de commissaris van de Koningin bood de heer Van Kinschot hierna het eerste exemplaar aan. De heer Kesper toonde zich hier voor zeer erkentelijk. Gedenksteen dr De Jong Dr Reitsma herinnerde er in zijn rede aan. dat zestig jaar geleden de keurings dienst voor vee en vlees op moderne wetenschappelijke leest werd geschoeid. De vleeskeuring te Leiden zelf veel ouder. Immers het oudste keurboek van Leiden van omstreeks het jaar 1360 spraak met een woord van dank en In de herdenkingsbijeenkomst in de Burgerzaal deelde de burge meester mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Lasschuit de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toe te ken nen. De heer Lasschuit is het oudste personeelslid in dienst jaren. Al 35 jaar oefent hij op de terreinen van het slachthuis het beroep van loodgieter uit. In zijn vrije tijd doet hij, in het speeltuinwerk, veel voor de Leidse jeugd. Foto N. van der Horst Slachten en keuren J. W. Schneider schreef boek bij jubileum slachthuis Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het slachthuis te Leiden heeft de heer J. W. Schneider een boek geschreven onder de titel „Slach ten en keuren", dat vandaag is verschenen bij H. E. Stenfert Kroese N.V. alhier. Het boek geeft een schets van de vleesvoorziening der stad Leiden van de Middeleeuwen tot de huidige tijd. voorwoord noemt de burge- afgelegde baan. hij grijpt veel verder meester het verheugend, dat het jubl- terug en laat zien, welke rol het vlees leum niet alleen aanleiding heeft gege- en daarmee het slachten en het toezicht ven tot een feestelijke herdenking, maar op het geslachte in het maatschappelijk ook tot een initiatief, dat van blijvende lever, heeft vervuld. Daardoor stijgt de waarde zal blijken te zijn. waarde van dit boek ver uit boven die De schrijver beperkt zich niet tot het van gedenkboeken, welker ontstaan uit- min of meer volledig overzien vain de sluitend aan een jubileum is te danken. Het gedenken is hier niet het doel, maar slechts de aanleiding geweest. De schrijver merkt dan ook in zijn in leiding op, dat hij de oprichting van het openbare slachthuis in zijn boek ge plaatst heeft binnen het raam van een lange historische ontwikkeling. De reden daarvan omschrijft hij aldus, dat ze n een sluitstuk dan een nieuw begin Dit verklaart tevens, dat de kroniek het bedrijf in de eerste halve eeuw zijn bestaan evenmin van een st< achtige groei als van diep ingrijpende veranderingen gewaagt. Maar de daad der stichting is er niet minder loffelijk om. Uit het artikel, dat wij vorige week Zaterdag publiceerden, heeft mer. wel kunnen afleiden. De gegevens dat artikel hebben wij alle kunnen put ten uit het boek van de heer Schneider, waarvoor wy hem dankbaar zijn. Inhoud Het boek bevat vijf hoofdstukken, t.w. vlees als voedingsmiddel, de slager zijn ambacht, de keuring van vee vlees, het openbare slachthuis en vlees en koude. Het eerste handelt over aandeel van het vlees in het menu jacht, het begin van de veeteeL, de dier soorten, waarvan het vlees wordt gege- De heer Schneiderdie ter ge legenheid van het gouden jubi leum van het slachthuis een gedenkboek schreef. Foto N. van der Horst ongeveer zes eeuwen geleden. Kunnen we echter die keuring wel vergelijken bij die van tegenwoordig met haar brede wetenschappelijke basis? Mogen wij de keuringsambtenaren van nu dc opvolgers noemen van de keur meesters, vinders of schouwers van wel eer? Voor de beantwoording van deze interessante vragen beperkte dr Reits ma zich tot enkele opmerkingen over de uitvoering van de keuringen. In de oudste keuren wordt alleen over -de-keuring van -het levende dier ge' sproken. Werd door de keurmeester geen „zwarigheid" gevonden, dan gaf hij ver gunning tot slachten. Br zijn aanwijzin gen voor gevonden, dat later het keu ren ook na de slachting geschiedde. Dr Reitsma toonde aan, dat inderdaad onze tegenwoordige keuring in wezen recht streeks voortkomt uit de keuring, die omstreeks 1360 werd voorgeschreven. In het tweede deel van zijn toespraak gaf dr Reitsma een uitvoerige biografie van de twee mannen, die voor de keu ringsdienst op moderne basis het slachthuis is van zo grote betekenis zijn geweest, t.w. Martin us Cornelis Dekhuyzen en Dirk Aart de Jong. Dr Reitsma was er door getroffen, dat de gemeenteraad van Leiden op voorstel van het college van B. en W. de gelegenheid van het jubileum vai het slachthuis heeft willen aangrij pen om de nagedachtenis van dr De Jong blijvend te eren door middel van een gedenksteen, die in de ge restaureerde hal van het administra tiegebouw zal worden aangebracht. De onthulling van de gedenksteen geschiedde door de opvolger van dr De Jong, dr Stuurman. Er is op te lezen: Ter herinnering aan de eerste directeur en grote geleerde prof. dr D. A. de Jong 1865-1925. Onderscheiding Als vertegenwoordiger naire hoofdinspectie voor de volksge zondheid voerde de heer Burggraaf het woord. Na hem betrad prof. dr Van der Plank uit Utrecht namens de veeartse- nijkundige faculteit van de Utrechtse universiteit het spreekgestoelte. Hij be lichtte de grote betekenis van Jong voor de veeartsenijkunde buitenland. Namens de faculteit der geneeskunde van de Leidse siteit sprak prof. dr Van Thiel. „Het laat de faculteit niet onverschillig", al dus de hoogleraar, ,.op welke wijze de geneeskundige en gezondheidsdiensten te Leiden functionneren". Als voorzitter van de federatie van slagerspatroonsverenigingen sprak de heer Bergers. Namens deze federatie, de grossiers en de paardenslagers bood hij eiken bank aan. De heer Tieleman schonk namens T. en D. twee borden in Delfts blauw. Dr Reitsma ontving van hem een gouden vulpotlood. Woordvoer- het personeel van het slacht huis was de schrijver van het gedenk boek, de heer Schneider. Het personeel had enkele sierlantaarns voor de hoofd ingang van het bedrijf doen vervaardi gen. Ze werden op originele wijze aan geboden. Tenslotte sprak de heer Van Santen uit Nijmegen als voorzitter van de vereniging van slachthuisdirecteuren. Hij belichtte hoofdzakelijk de kwalitei- *"D van de heer Reitsma. Toen de burgemeester een kort dankwoord had gesproken, vroeg hij of de heer Lasschuit bij hem wilde komen. De heer Lasschuit is bij het slachthuis het oudste personeelslid in dienstjaren. Hjj oefent er het beroep van loodgieter uit en is er al 35 jaar werkzaam. De burgemeester deelde mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, te verlenen. Onder applaus speldde de burgemeester de heer Een voortreffelijk hoekje van de Leidse braderie. Zoals men ziet, was het er al gezellig druk. Foto N. van der Horst meer. Mag ik u, slagers, in herinne ring brengen, dat het dit jaar hon derd jaar geleden is, dat u de verkoop van vlees mocht beginnen in uw eigen winkels? U kon toen de vlees hal en de pensmarkt verlaten. Mag ik u, firma T. en D., in herinnering brengen, dat het dit jaar 75 jaar ge leden is, dat u als eerste firma uw vleeswaren in blik ging fabriceren? Mag ik u, aanwezigen, in herinnering brengen, dat het dit jaar zestig jaar geleden is, dat de eerste inspecteur voor de vee- en vleeskeuring zijn functie in onze gemeente aanvaardde en dat de op nieuwe leest geschoeide vleeskeuring werd ingevoerd? Zo sprak de wethouder. Deze feiten te constateren brengt ons toe, dat wij vandaag bijzonder dank baar zijn. Met een zekere trots wijdde de heer Van der Kwaak vervolgens enige woorden aan de tentoonstelling. Het gehele personeel heeft wekenlang hard gewerkt om de inrichting een feest kleding aan te trekken. Het slachthuis heeft darnaast een plaats in het hart de wijk Groenoord. De buurt- en speeltuinvereniging zorgde voor een ver sierde toegang tot het terrein. De wet- Lasschuit de versierselen op de borst. Iziekgezelschappen Concordia, Nieuw Le ven en de R.K. Leidse harmoniekaoel, die het feest van slachthuis en keurings dienst met vrolijke klanken nog meer zullen opluisteren. De heer Van der Kwaak zei vangst genomen -i de directeur t houder Van der Kwaak. De eerste gaf een betere indruk Tussen de opening van de slagersvaktentoonstelling en ie officiële viering van het gouden jubileum van het slachthuis in de Burgerzaal van het stad huis heeft de burgemeester, jhr mr Van Kinschot, gistermiddag de tweede Leidse braderie geopend. De belangstelling was enorm. De burgerij stond zelfs op de Nieuwe Rijn. Het Stadhuisplein was een half uur vóór de opening al geheel bezet door jongens en meisjes, die van de vrije Woens dagmiddag rijkelijk hebben geprofiteerd. wasmachinebedrüf Velo Botermarkt vijfde prijs. Aldus de jury. Men heeft op allerlei manieren geprobeerd, het jubileum van het slacht huis luisterrijk te vieren. Een gouden jubileum waardig. We menen, dat allen, die van deze viering op een of andere wijze getuigen zijn geweest, unaniem zullen kunnen verklaren, dat de uitvoering van het jubileum programma een sprekend voorbeeld is van feestviering, een feest, waar aan geen enkel element ontbreekt. Dat de slagersvaktentoonstelling, die tot vanavond in de gebouwen van het slachthuis nog te bezichtigen is, in belangrijke mate heeft bijgedragen tot dit prachtige resultaat, zal eveneens algemeen worden toegestemd. Deskundigen hebben ons ver teld, dat de tentoonstelling zelfs de toets van scherpe critiek kan doorstaan. De directeur, dr Reitsma, heette de, Grote valdae>nina genodigden bij de opening -hartelijk wel kom. Onder hen waren mevr. Kesper, de echtgenote van de commissaris de Koningin, in deze provincie, het col lege van B. en W. van Leiden, de ge meentesecretaris, mr Bool, een groot aantal leden van de gemeenteraad en vertegenwoordigers van gemeentebestu- :n van omliggende gemeenten. De voorzitter van de tentoonstellings- de heer Abspoel, gaf hierna overzicht van het tentoongestelde materiaal en van de doelstelling der expositie. Hij prees de uitnemende ver standhouding tussen directie en slagers noemde de tentoonstelling een unieke gelegenheid om het mooie slagersvak in hetmiddelpunt der belangstelling te plaatsen. Bovendien kan de jonge ge neratie nu geattendeerd worden op de veelzijdigheid van het vak. Er is in deze richting wel degelijk iets te bereiken, aldus de heer Abspoel. Hij besloot zijn toespraak met de woorden „Handen uit in vriendschap iets moois opbouwen". De heer Abspoel bracht nog dank aan de slagersvakschool te Utrecht. alleen Hooigracht 62 Lelden TeL 2565# in, de benamingen van slachtdieren en vlees, het conserveren van vlees en de bereiding van vleeswaren. Het tweede begint met de opkomst van het ambacht zegt ook iets over de slagersvakop leiding en de slager als verkoper. Het hoofdstuk „Keuring van vee en vlees" gaat onder meer over het ontstaan van het onderwijs in de diergeneeskunde. Uit het volgende hoofdstuk, over het slachthuis, haalden wij hoofdzakelijk de gegevens voor het artikel van Zaterdag. Het laatste hoofdstuk behandelt enkele problemen rondom het bewaren vlees, de invoer van bevroren vlees, de koeltechniek en de koeling bij de slager. i menen, dat de heer Schneider met tevredenheid op zijn werk mag i zien. Het boek is goed. Zowel Inwendig ils aan de buitenkant. De uitgever heeft deze opdracht met zorg uitgevoerd. De foto's en tekeningen vormen een onmis baar element er. verhogen de aantrekke lijkheid van het boek zeer. Men kan de leiding van het jubilerende bedrijf prijzen, dat zij ook op deze wijze het vijftigjarig bestaan heeft willen herden ken. Het boek van de heer Schneider is het waard, later nóg eens te worden ge- Als derde voerde wethouder Van der Kwaak het woord. De tijd, dat de direc tie van het slachthuis in verband met wanordelijkheden de hulp van de po litik moest inroepen, is voorbij. Ook de vraag, gesteld, in het eerste jaarverslag van het Dedrjjf (1903), of het slachthuis bij de slagers wel populair zou worden, slot De burgemeester vond het een plezie rige taak, deze tweede braderie te openen.. Die van vorig jaar is zijn neus voorbijgegaan, doordat hij een feest er gens in Frankrijk moest bijwonen. Maar over deze markt had hij zoveel gehoord en gelezen, dat hij aan het grote suces niet be,hoefde te twijfelen. De heer Van Kinschot hoopte, dat ook deze braderie zal slagen. Voor Leiden in het algemeen en voor de standhouders in het bijzonder. Hij vond het een gelukkige omstandig heid, dat de jubileumviering van het slachthuis, de braderie en de viering van de Koninginnedag in één lijn liggen. Nie mand hoeft nu te denken, dat Leiden niet leeft. Wethouder Van der Kwaak, voorzit ter van het actiecomité Leiden Leeft, dankte de burgemeester voor zijn daad werkelijke belangstelling. Hij herinnerde er nog aan, dat vorig jaar mevrouw Van Kinschot de braderie heeft geopend. Namens het comité bood de heer Van der Kwaak Leidens eerste burger een Leids kaasvaatje met bloemen aan. Het loeien M u van een brandweersirene was het teken, zijn toespraak het volgende: aa' braderie officieel geopend de toekomst gebruikers Mogen gemeentelijke organen in harmonische eensgezindheid een zegenrijke werk zaamheid ontplooien. Hij verzocht hier na mevrouw Kesper de tentoonstelling officieel te opener, door middel vai doorknippen van een lint. Bij haar koms aan het terrein had mevr. Kesper een bloemstuk in de Leidse kleuren, rood en wit, in ontvangst mogen nemen. Een kijkje Als wij nu iets over de tentoonstelling gaan schrijven, dan moeten wij voorop stellen, dat deze indruk-op-papier nooit in staat kan zijn haar recht te doen. We kunnen slechts een opsomming geven van wat er ongeveer te zien is. Wil n de kwaliteit van de expositie zelf haar decoratieve inrichting werkelijk próéven, dan is er maar één mogelijk heid: dat men vanavond nog bezoeker wordt. Men zal er in geen enkel opzicht spijt van hebben In de runderhal is onder meer het vol gende te zien: conserveermiddelen, ma chines voor het bereiden van vleeswaren, een collectie huiden, een stand gemengde kruiden en pekelzouten, kleding voor de slager, een stand koel- en luchttechniek, een grote hoeveelheid vleeswaren een Leidse fabriek, weegschalen ei Na de opening van de slagersvaktentoonstelling door mevrouw Kesper, de echtgenote van de commissaris der Koningin in onze provincie, maakten de genodigden een rondwandeling door de afdelingen. Dr Reitsma vertelt hier mevrouw Kesper iets over het opmaken van vleesschotels en de heer G. W. Zandvoort, een der organisatoren, licht de burgemeester in. Foto N. van der Horst kunnen wjj nu volmondig beantwoor den, aldus de wethouder. Het is in de loop der jaren gebleken, dat door lang zaam groeien naar elkaar toe er een band ontstaat, die veel sterker is dan een afdwingen van samenwerken. Het samenwerken en samen-overleggen in deze omgeving wordt niet meer als een ongewenste vrijheidsbeperking gevoeld. We mogen ook met voldoening vast stellen, aldus wethouder Van der Kwaak dat de gezamenlijke gebruikers van het abattoir bij dit feest niet aan de kant zijn gaan staan, maar naast en met ons hebben gewerkt om dit jubileum wer kelijk tot een feest te maken. Vijftig jaar slachthuis betekent nog hef midden van de hal een lange en brede tafel met een keur van opgemaak te vleesschotels. De slagerszoons komen in het volgen de vertrek ook representatief voor de dag met hun tafels met rund-, kalfs- en varkensvlees. Zeer attractief en kunst zinnig opgemaakt. In het voorkoelhuis vindt men kalveren, nuchter en vet, paardenvlees, lamsvlees, kalfsvlees, ge slachte runderen, geslachte varkens, et telijke opgemaakte verse-vleesschotels, sierschotels, worstsoorten, fijne vlees waren, uitgesneden vlees, vet en mager spek. Ook hier een stand van een Leidse vleeswarenfabriek In -de stallen is revend vee te zien. De Geen eerste prijs Het laat zich aanzien, dat de belang stelling van de zijde der burgerij voor de braderie weer zeer groot zal zijn. Waren er gistermiddag een uur na de opening verscheidene lege plekken op het braderieterrein, in de avonduren zijn duizenden Leidenaars en ook mensen uit de directe omgeving langs de kraampjes geschuifeld. Dat was te ver wachten. Men wil wel eens zien, hoe braderie-ü er uitziet. De mensen lusten de gezelligheid, die zoiets altijd mee brengt. En bovendien is de verlichting van het stadhuis weer imposant. Een vraag is echter, of deze braderie aan de verwachtingen van de bezoekers voldoet. Wie zich de eerste Leidse bra derie herinnert, zal wellicht enigszins teleurgesteld zijn over de tweede. Niet alleen is het aantal deelnemers niet zo groot 63 deelnemers met 80 stands maar ook is de kwaliteit van de stands hier en daar minder. Het lijkt wel, of het enthousiasme, om er werkelijk iets bijzonders van te maken, niet zo groot is geweest. Gelukkig zijn er opvallende uitzonderingen! Dat zullen de bezoekers óók merken. Het spreekt vanzelf, dat we ook op de bloemen hebben gelet. We laten hier de jary spreken, die het volgende aan het comité schreef: De jury, bestaande uit de heren Joh. Jonker, H. Buurman jr en C. Hosman, betreurt het ten zeerste, dat de stand houders bij de opening van de braderie ndet gereed waren met hun stands, waar door de artikelen en de bloemversiering niet tot hun recht kwamen. Ten aanzien van de bloemversiering merkt de jurv op, dat deze over het algemeen nie't voldoet aan de gestelde verwachtingen. Zij is dan ook van mening, geen eerste prijs te mogen toekennen. Naar het oor deel van de jury komen de volgende vier standhouders voor een prijs in aanmer king, t.w. de gecombineerde stand aan het Gangetje tweede prijs, de firma Lampe Botermarkt derde prijs, de firma De Koning Hoogstraat vierde prijs en Het pleit ongetwijfeld voor deze braderie, dat er weer zeer veel men sen op de been zijn gebracht. Het ge hele terrein was gisteravond tot elf uur overbezet! De standhouders hopen natuurlijk, dat deze mensen niet alleen kijkers zijn. Wij hopen het voor hen. Goede zaken! Agenda voor Leiden 11 31 o varkensslacbthal is als restaurant in gericht. Een restaurant mocht op deze lekkernijen-tentoonstelling zéker niet ontbreken. In de hangruimte voor de var kens worden bakdemonstraties gegeven Ten slotte treft men in het keurlokaal een tentoonstelling van de vleeskeurings dienst aan. Bij de rondgang kan men ook ver schillende verbeteringen zien, zowel op het gebied van de mechanische installa ties als op dat van de sociale voorzie ningen voor gebruikers en personeel. Dr Reitsma wees ons nog op de totsand- koming van een geheel nieuwe techni sche afdeling, op de verbouwing van de ijsfabriek tot twer koelcellen, op de nieuwe was- en schaftlokalen zowel voor het personeel als voor de slagers, op de nieuwe kantoren voor de grossiers en de federatie van slagerspatroonsverenigin- en ook op de verbouwde ingang, i er zijn nog meer plannen. Zo wordt -• voortdurend naar gestreefd, het slachthuis aan de eisen van deze tijd te laten voldoen. Examenvrees? TONICUM N0URY herstel! Uw zelfvertrouwen! Openbaar slachthuis, 10—10 uur: sla gersvaktentoonstelling (laatste dag). Rapenburg 61, 12—15 uur: L.A.K, pauzeconcert. Herman Krebbers,. viool. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Een Lentedag. Anton iusclubhuis, 8 uur: variété-avond Kokschool. VrUdag Omgeving stadhuis, vm. half 11—n.m. 11 uur: Bloemenbraderie (laatste dag). Levendaal, 8 uur: herhaling feestavond 75-jarig bestaan jeugdwerk. Zaterdag Burcht, 3 uur: C.H. Unie, kamerkring- vereniging Leiden. Garenmarkt, 2 uur: Ood-Leiden, ex cursie naar Schoonhoven. Chr. Reisvereniging. excursie naar de bloeiende Betuwe (2 uur). K. en O., excursie naar de L.D.M. te Katwijk Rijn (3 uur op de terreinen). Hervormd Minnehuis, 3 uur: autotocht verpleegden. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met Een Lentedag. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Eerste Leidse Klucht- en Revuegezel- Oegstgeest. Het Witte Huis, half3: start St Jorismarsen. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. Boerhaavezalen, 124 uur (Dinsdag en Donderdagavond ook van half 8— 10 uur): beeldhouwwerk van Rudy Rooyackers, schilderijen van Kees van Roemburg en grafiek van Herman Ber- serik, tot 2 Mei. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552, en de Havenapotheek, Haven 18. toL 20085. Romantisch Frankrijk in de Turk De kleurenfilm over Frankrijk, die on der auspiciën van de Ned. Reisvereniging werd gemaakt, bleek indertijd bij haar vertoning in het Volkshuis zó"n succes, dat er een heihaling nodig was. Die kwam gisteravond in de Turk. waar men ter opluistering bovendien de chanson- nière, mevr. Marianne Kris tie, had ge ëngageerd, die Franse liedjes ten gehore zou brengen. Mevr. Kristie verhoogde inderdaad met haar chansons de Franse sfeer. Op levendige wijze bracht zij in hoofdzaak guitige liedjes, maar ook de dramatiek van l'amour was bij haar ,in goede handen". De begeleiding werd uit stekend verzorgd door Han Zirkzee. Als spreker trad de heer C. Groen van het centraal bureau te Den Haag op. Hij lichte de film, die een cocktail van Franse landschappen genoemd kan wor den, op prettige wijze toe. De zeer tal rijk opgekomen leden hebben dan ooQe buitengewoon genoten. Snoepende soldaten gestrait Drie soldaten, één uit Leiden, één uit Katwijk aan Zee en één uit Zwolle, ston den voor de krijgsraad te velde-west te recht, omdat zij tijdens hun wachtdienst hadden ingebroken. Alle drie dienden ze nog wel bij het Bewakingskorps! Bij het wachtlopen op het magazijnen, complex Maaldrift te Wassenaar hadden rij een eiecht gesloten deur ontdekt, waarachter noodrantsoenen met sigaret ten en chocolade waren opgeslagen. Tegen de Zwollenaar, die ad meer op zijn kerfstok heeft, eiste de auditeur acht maanden, en tgeen de endenen elk twee maanden. Da uitspraken waren resp. acht maanden met aftrek en ontslag «t weken met aftrek en twee

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3