Jlieuwe £ri ltsrfje (Couranl f Braderie: veel mensen op de been Foster Dulles waarschuwt: Indo-China moet worden behouden Zal maarschalk Juin spoedig naar het front worden gezonden? Malan naar Nederland na kroningsplechtigheid Wist U De oorzaken OÓÓ DONDERDAG 30 APRIL 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9723 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUatvasUclMsQfjrtrmti mgn furl (o tcgfjenspoet" Ring rond Loeang Prabang wordt nauwer DE FRANSE POSITIE in Indo-China wordt met het uur meer onrust barend: van drie zijden, uit het Oosten, het Zuidoosten en het Noorden, naderen meer dan vijl divisies van de Vietminh, de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang. Volgens de laatste berichten bevinden de Roden zich in een nauwe ring rond de stad, op sommige plaatsen niet jmeer dan dertig km er van verwijderd. „De uitbreiding van de oorlog in Indo-China tot de staat Laos heeft een nieuw, ernstig vraagstuk gescha- jpen, dat alle vredelievende landen verontrust", aldus Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die hier aan toevoegde: l„Indo-China is een vooruitgeschoven positie van de vrije wereld, die ii gen geval mag worden verloren...". Vandaag is de Franse stafchef voor de Luchtmacht, generaal Lechères, naar Indo-China vertrokken met een speciale missie. Reuter verneemt voorts, dat ook maarschalk Juin, een kundig militair, in allerijl naar het front in Laos zal worden gezonden. Foster Dulles legde zijn alarmerende verklaring af tegenover de senaatscom missie voor Buitenlandse Betrekkingen. Ter geruststelling legde Dulles druk op. dat zowel het ministerie Buitenlandse Zaken als dat van Defensie ernstig bestuderen, welke uitrustingen materialen thans met de meeste spoed naar Indo-China moeten worden gezon- In Rampenfonds thans 110 millioen In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van ƒ110 millioen. Bij de vorige opgave was de stand 108.7 millioen, zodat er niet min der dan ƒ1.3 millioen bij is gekomen. Zweden heeft thans in totaal ƒ9.4 mil lioen voor ons land bijeengebracht. Verkeerszonden voor 87 pet door alcohol Jaarlijks tientallen doden en vierhonderd gewonden Van de 3958 onherroepelijke veroorde lingen wegens overtredingen van de we genverkeerswet in 1951, waren ér niet minder dan 3466 (ongeveer 87% procent) het gevolg van alcoholgebruik. Daarvan n een kleine 2000 overtredingen be gaan door bromfietsers en wielrijders. Het grootste aantal veroordelingen 30 pet werd geconstateerd in Noord- Brabant. Hoewel het aantal verkeersongelukken waarbij de bestuurder (ster) „onder in vloed" verkeerde, in verhouding tot het totaal aantal verkeersongevallen gering is, verliezen, als gevolg van het gebruik alcohol door weggebruikers tiental mensen jaarlijks het leven en wor den 400 personen zwaar of licht gewond. De materiële schade bedraagt van deze categorie ongevallen ongeveer twee mil lioen gulden. iDit is meegedeeld door de Ver. voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer, die weer haar jaarlijkse actie is begon- 100 Rampslachtoffers aan H.M. voorgesteld H. M. de Koningin heeft vandaag in paleis Soestdijk deputaties uit het ramp gebied ontvangen die haar op haar ver jaardag dank hebben willen brengen voor dè door H. M. getoonde belangstelling tij dens de periode van de ramp en daarna en voor het medeleven van 't Koninklijk Huis. Uit Zuid-Holland kwam een deputatie van ongeveer 35 personen, uit Zeeland een van 40 en uit Noord-Brabant van 25, zodat in totaal rond 100 personen aan de Koningin werden voorgesteld. Over het algemeen behoren de betrok kenen tot de zwaar getroffenen in hun provincie, of zijn zij aangewezen als re- presentant van groepen die zich onder- j scheidden bij het hulpwerk. V.S. onderscheidt prof. dr J. H. Oort Lid van Nat. Academie van Natuurkundigen De Nederlandse natuurkundige prof. dr j J. H. Oort, directeur van de Leidse Sterrewacht en hoogleraar in de sterre- kunde te Leiden, is gisteren tezamen met een andere bekende natuurkundige, prof. I Wilder Penfield. hoogleraar aan de Mogill Universiteit in Canada en direc teur van het Instituut voor Zenuwleer te Montreal, gekozen tot lid van de natio- I nale Academie van Natuurkundigen in de Ver. Staten. Met de verkiezing van prof. dr J. H. Oort en prof. Wilder Pen- field is het totaal aantal leden uit andere landen gebracht op 49. Het totaal aantal toegestane leden uit andere landen mag, volgens een door president Abraham Lincoln goedgekeurd congresbesluit, 50 bedragen. De Academie werd in 1863 opgericht De publicaties van prof. dr Oort over de moeilijke problemen van de bewe ging der sterren, in het bijzonder zijn betoog betreffende de differentiële om- Wentelingen van de Melkweg en de dy namische interpretatie van de ons be kende Melkweg, behoren volgens de Academie tot de meest belangrijke ver richtingen van recente astronomische onderzoekingen. De verkiezing van prof. Oort tot lid van de Nationale Academie van Natuur kundigen in de V.S. geschiedde een dag na de 53ste geboortedag van de Leidse hoogleraar. Hij werd in Franker gebo ren en was in 1924 enige tijd assistent aan de Yale Sterrewacht te New Haven. Ih dat jaar werd hij tevens benoemd tot conservator bij de Leidse Sterrewacht In 1945 werd hij benoemd tot hoogleraar directeur van de Sterrewacht te Lieden. bang. Als de stad valt, hebben de munisten binnen enkele uren toegang tot Siam en Birma. De Siamese regering heeft bevolen, dat de troepen aan de grens met Laos worden versterkt. Er zal een korps pantsertroepen heen worden gezonden. De val van de stad zou zelfs van invloed kunnen zijn op de militaire situatie in Brits Malakka. De weg door de lucht zou dan vrij zijn voor aanvoer van Chinese voorraden naar de rebellen in Malakka. Ook het psychologisch effect van een Rode overwinning in de slag om Loeang Prabang mag niet worden onderschat. Tot nu toe werd de strijd in Laos van de hoofdstad uit geleid. „Zij, die schomme len tussen hun Franse en communistische sympathieën zouden licht naar de Viet minh overlopen", aldus een deskundige in Hanoi. Een woordvoerder van het Franse mi. nisterie voor Indo-Chinese Zaken heeft naar aanleiding van persberichten, vol gens welke wijzigingen in het opperbevel in Indo-China worden overwogen, ver klaard, dat er geen sprake is van terug roeping van generaal Salan, de Franse opperbevelhebber aldaar. Intussen heeft Mayer, de Franse premier, aangekondigd, dat hij op 12 Mei, als het parlement weer bijeenkomt, een verklaring over Indo-China zal afleggen. Gisteren heeft Bidault, de minister Buitenlandse Zaken, aan de ministerraad verslag uitgebracht over de wenselijk heid van een beroep op de Veiligheids raad in verband met de onrustbarende toestand in Laos. Het kabinet werd niet verzocht, een standpunt ten opzichte deze belangrijke stap te bepalen. De minister van Verbonden Indochinese Staten. Letourneau. verklaarde gisteren te Parijs, dat de NATO-raad zich ook met de mogelijkheid heeft beziggehouden, de Indochinese kwestie aan de Veiligheids raad voor te leggen. Ook hier was ev wel geen besluit genomen. Aan het iront En in Loeang Prabang helpen rouwen en kinderen de militairen bij het voorbereiden van de verdediging, aangespoord door koning Sisavong Vong, die weigert, de stad te verlaten. Buiten landse waarnemers en sommige Franse officieren vrezen, dat Loeang Prabang de verwachte Vietminh-aanval niet zal kun- afslaan en dat de koning van Laos in handen der Vietminh zal vallen ..goed propagandamateriaal" zal op- Militaire waarnemers verwachten, dat de opstandelingen eerst de strategische punten rond de stad, en in hoofdzaak de bergtoppen rond het vliegveld, zullen be zetten. Een dergelijke twee of drie dagen vergen. Eens gepromoveerd in Utrecht Hans Strijdom, de Leeuw van Transvaal, wordt genoemd als zijn opvolger (Van onze correspondent te Kaapstad) Europa maken, waarbij hij ook Neder land zal bezoeken. (Hij promoveerde vijf tig jaar geleden aan'de universiteit van Utrecht tot doctor in dé theologie). In welingelichte kringen is men van oordeel, dat dr Malan, in verband met zijn hoge ouderdom nog slechts twee jaren aan het hoofd van het kabinet zal staan. Weliswaar beheert hij nog altoos in goede gezondheid, naast zijn premier schap, de portefeuille van Buitenlandse Zaken en weliswaar heeft hij zijn verkiezingstoespraken beloofd dat hij vóór zijnt honderdste jaar zal aftreden, maar hij is tenslotte een man, die volgend jaar zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren en het regeren van een zich snel ontwikkelend probleemland als Zuid- Afrika is allesbehalve een sinecure. Hij zal vermoedelijk als premier worden op gevolgd door minister Hans Strijdom, die Op dezelfde dag waarop de militaire autoriteitèn in Kènya de feitelijke staat van oorlog tegen de Mau Mau aankondig den, heeft Zuid Afrika gestemd voor een politiek beleid, waarvan althans de Afri. kaners verwachten dat het de ontwikke ling van zulke ernstige toestanden in de Unie zal voorkomen. Het Zuidafrikaanse volk heeft opnieuw gekozen voor de „apartheid". Deze verkiezing was, hoe breed van opzet het economische en sociale program der oppositie geweest moge zijn, in feite een verkiezing over de hantering van het rassenvraagstuk. Dwars tegen de protes ten van de Verenigde Naties in en onge acht de verslechtering van de verhouding tot India, heeft Zuid-Afrika gekozen voor de handhaving van „blanke voogdijschap" over de politiek onmondige negen millioen naturellen. Deze stembusuitspraak be tekent een vernieuwing van het mandaat de 79-jarige dr D. F. Malan, die be halve een uitspraak over de apartheid een uitspraak VToeg voor zijn strijd tegen het communisme en voor de abso lute souvereiniteit van het parlement. Een verkiezingsstrijd van twee maan den, die door een der dagbladen „de felste en de vuilste uit de geschiedenis der Unie" werd genoemd, ligt achter ons. Gemiddeld 87 procent van de kiesgerechtigde blan ken en kleurlingen is aan de stembus verschenen. Dat is voor Zuid-Afrika een ongekend hoog percentage. Bijzonder duidelijk kwam bij deze stemming aan het licht, hoezeer de verhouding tussen Engels- en Afrikaanssprekenden de laat ste jaren (ondanks alle beroepen van dr Malan tot samenwerking) is toege spitst, Als één gesloten blok hebben de Engelsen in Natal tegen de regering ge- Daartegenover hebben de nationalisten ii de Oranje-Vrijstaat alle zetels ver overd; zelfs de zetel van dr Colin Steyn, de landelijke voorzitter van de Verenigde Partij werd omgezet in een nationale zetel! Van de vijfentwintig zetels, die „twijfelachtig" werden genoemd, ver overden de nationalisten er niet minder dan drieëntwintig. Zuid-Afrika zal in de komende vijf jaren weer door de nationalisten gere geerd worden en dat betekent, dat het apartheidsbeleid tot in zijn uiterste con sequenties zal worden toegepast. Dat be tekent óók, dat er een einde zal worden gemaakt aan de situatie, dat het Hof van Appèl te Bloemfontein van tijd tot tijd zekere delen van de rassenwetgeving on wettig verklaart. De absolute souvereini- /an het parlement zal in de komende twaalf maanden door nieuwe wetgeving boven iedere twijfel verheven worden Dr Malan zal met twee van zijn minis ters (de heren Havenga en Viljoen) Zuid- Afrika vertegenwoordigen bij de kroning Koningin Elizabeth. Direct daarna zal hij de conferentie van eerste ministers Gemenebestlanden te Londen bij en. En vervolgens zal hij een reis door Kap. Goedewagen (Willem Ruys) kreeg bloemen Bij het vertrek van de Willem Ruya uit gezagvoerder, kapitein C. C. Goede- Rotterdam naar Indonesië heeft de ge zagvoerder, kapitein C. C. Goedewaagen uit Den Haag, gistermiddag van de directie der Kon. Rotterdamsche Lloyd een boeket bloemen ontvangen. Op het bijgaand kaartje stond vermeld: „Op de goede afloop" (van het proces over de aanvaring tussen de Willem Ruys en de Oranje). De bloemen werden namens de directie aangeboden door de 82-jarige oud-gezagvoerder van de Lloyd, kapitein W. J. Boon, die met de Willem Ruys naar Egyte gaat om zijn familie in Port Said te bezoeken. Transvaal" wordt In de strijd tegen de Mau Mau Reeds werden 270 mensen doodgeschoten De Mau Mau heeft tot nu toe 270 per- onen gedood en 166 gewond, aldus ver klaarde de Britse minister van Koloniën, Olivier Lyttelton, in het Lagerhuis. De troepen van de Veiligheidsdienst arresteerden 82.840 Kikoejoe's, van wie onmiddellijk weer werden vrijgela- :n 38.947 anderen na onderzoek. On dervraagd en berecht werden er 28.912 6.006 personen wachten nog op hun berechting. De troepen schoten 430 personen i die zich tegen arrestatie verzetten. De 19-jarige kroonprins Akihito van Japan zat slecht in zijn hoeden, toen hij onlangs voor zijn 6-weéks kroningsbezoek in Engeland aan kwam. In gezelschap van zijn ceremoniemeesterKikkawa, reed de prins naar een bekende Londense hoedenzaak en begon te passen. Links boven ziet men het apparaat, waarmee de juiste maat van de prins werd bepaald. Rechts boven past de kroonprins zijn eerste Derby- hoed, die hij daarop kocht, evenals de grijze Homburg, die men de prins links-onder ziet passen. Rechts onder kijkt prins Akihito in de spiegel naar de slappe sporthoed, die hij eveneens kocht. Eerste-Kamerleden: „P.T.T. is te royaal met haar geld" Begroting van Verkeer en Waterstaat aanvaard De Eerste Kamer heeft gisteren de be grotingen 1953 van Verkeer en Waterstaat het Staatsvissershavenbedrijf er het wetsontwerp dijkherstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Met de begrotingen van het Zuiderzeefonds de P.T.T. werd reeds begonnen, m de verdere behandeling werd uitgesteld tot de volgende vergadering. De heer Louwes (VVD) waardeerde het, dat de minister met de Stichting van de Landbouw overleg wil plegen over d( uitgifte van boerderijen in de Noord- Oostpolder. Massale uitgifte van pacht, bedrijven achtte spr. niet wenselijk, daar alle bedrijven dan op dezelfde wijze ge leid zouden worden. De heer Hoogland (PvdA) meende dat het niet goed zou zijn, thans grond te verkopen of in erf pacht uit te geven. De K.V.P.-spreker Roebroek oefende critiek uit op de orga nisatie van het openbaar lichaam De Noord-Oostpolder. De bevolking dient spoedig mogelijk een aandeel in het be stuur te krijgen Over de P.T.T.-begroting zei de heer Hellema (AR), dat de Staten-Generaal hiervan te weinig afweten, doordat te weinig gegevens worden verstrekt. Spr. had de indruk dat hier en daar ondoel matig wordt gehandeld. Hij noemde o.m. de grote verliezen op de radiodistributie. Op de exploitatie is f 8 per luisteraar per jaar toegelegd. Deze bediening beneden de kostprijs kon spr. niet begrijpen. De V.V.D.-afgevaardigde De Vos van Steenwijk zei dat in verschillende op zichten de P.T.T. te royaal met de gelden wordt omgesprongen, zoals bij onnodige versieringen aan gebouwen, het rondzen- ien van agenda's e.d. Kamerleden in Augustus naar Nieuw-Guinea Over het zenden van een parlementaire ommissie naar Nieuw-Guinea is nu over eenstemming bereikt. Het is de bedoeling, dat dit bezoek half Augustus zal plaats hebben. Dit heeft de voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman, gisteren mee gedeeld. De kamer machtigde de voorzitter de leden van deze commissie aan te wijzen, het de Eerste Kamer betreft. Ter gelegenheid van het feit, dat de grote tuin achter het voormalige paleis-N oordeinde als wandelpark voor het pu bliek werd opengesteld, ver toefde H.M. de Koningin gis teren in Den Haag. Tevens nam H.M. de gelegenheid waar eens een kijkje te nemen achter het Zuiderpark waar een nieuwe stad, zo groot als Gouda, ver rijst. Een moment tijdens de rijtoer. Naast de Koningin wet houder Feber, die zich kenne lijk ook amuseerdel DAT wegens diefstal van bronzen voet jes op een begraafplaats in A'dam de 25-j. havenarbeider D. S. door de Amster damse rechtbank is veroordeeld tot 6 maanden plus terbeschikkingstelling van de regering (eis 12 maanden). DAT het corps consulaire in A'dam gisteren zijn jaarlijkse diner heeft ge houden, waarbij als eregasten o.a. aan wezig waren burg. D'Ailly, de commis saris der Koningin dr E. J. de Vos van Steenwijk, en dr A. Plesman. DAT 11 afgevaardigden van de Ver eniging Nederland-U.S.S.R. gisteren van Schiphol voor drie weken naar de Sow- j et-Unie zijn vertrokken als gasten de Sowj et-Russische Vereniging culturele betrekkingen met het buiten land. DAT de 43-j. Haagse procuratiehouder J. A. P., de 39-j. A'damse koopman C. G. Th. E. en de 34-j. restaurateur D. A. van Z. uit R'dam wegens het geven van ge legenheid tot hazardspel in A'dam elk tot f 25 boete en verbeurdverklaring van f 795 zijn veroordeeld (eis f 100). DAT in Utrecht is besloten tot oprich ting van een verpakkingscentrum (secre tariaat: Wassenaarseweg 24, Den Haag). DAT de Stichting Streekbelangen Oos telijk Gelderland heeft geprotesteerd tegen het besluit van het prov. bestuur om het zware verkeer in Achterhoek en Lijmers te bepérken, daar hierdoor de afvoer van de producten der steenfabrie ken practisch onmogelijk wordt. DAT het industrieschap in de Zaan streek, gevormê 4oor acht gemeenten, als eerste werk ter hand zal nemen de aanleg van een grote insteekhaven in de Zaan te Wormer. DAT de raad van A'dam f 1.170.000 heeft beschikbaar gesteld om- het Eras- muspark in zijn definitieve vorm le laten aanleggen en de Jan van Galenstraat bezuiden dit park te verbreden. DAT de commandant van het district Noord der rijkspolitie te water, overste J. Ruig, te A'dam afscheid heeft geno men i.v.m. met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. DAT het meisjespensionaat Regina Coeli te Vught, waar op 2 Juli een grote brand woedde, thans zo goed als her steld is. DAT de kwalijk riekende Krimper- sloot bij het Tsaar Peterhuisje te Zaan dam thans wordt gedempt. DAT de nieuwe parallelweg met rij wielpad en trottoir naast de rijksweg Oudeschoot-Heerenveen (in het drukste deel van de weg Zwolle-Leeuwarden) officieel is geopend. Ex-nazi naar wapendemonstratie Churchill verdedigt de komst van Speidel De Britse eerste minister, sir Winston Churchill, heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat hij niet inziet, waar om dr Speidel, voormalig stafchef van generaal Rommel, niet naar Groot Brlt- tannië zou kmen om demonstraties met wapenen bij te wonen. Een Labourlid, dat critiek oefende op de komst van Speidel naar Groot Brittan- nië, kreeg van Churchill ten antwoord, dat het levend houden van haat één va nde ergste benadelingen van de we reldvrede is. Over Speidel zeide Churchil: „Wat het feit dat hij een voormalige Nazi is aan gaat, er zijn in Duitsland heel veel men sen die nazi waren, maar die zich niet verenigden met de misdaden van het nazi-regiem." Speidel vertegenwoordigt West-Duits- land in een groep afgevaardigden van de landen van de Europese Defensiege meenschap, de NATO en het Britse Ge- menbest, die is uitgenodigd om in de komende veertien dagen in een aantal Britse wapenfabrieken demonstraties bij te wonen. Expediteur uit Poeldijk krijgt f 5400 boete Chauffeurs moesten 16 tot 18 uur rijden Wegens overtreding van het rijtijden besluit is de expediteur A. H. Z. uit Poeldijk door de Delftse kantonrechter veroordeeld tot achttien maal ƒ300 boete en een voorwaardelijke hechtenis van 18 dagen. Er was achttien maal ƒ500 boete plus een voorwaardelijke hechte nis van 18 dagen geëist. De expediteur had zijn chauffeurs, voor wie hem ontheffing van het rijtijden besluit was verleend, werktijden van zestien tot twintig uur laten maken. Eén van de chauffeurs vertelde dat hij vaak dag en nacht aan één stuk doorwerkte en dal hij en zijn collega's de werkboek jes zo moesten invullen dat zy „klopten" Reünie Delfts Studentencorps De reünie, die Zaterdag 4 Juli a.g. zal worden gehouden als deel ven de 21ste lustrumviering van het Delftse studen tencorps, zal onder auspiciën staan van het volgende reüniebestuur: ir A. H. Ingen Housz, president, ir M. C. Braat, Den Haag. secretaris, W. H. Verloop, Penningmeester. LI verkeersongevallen werden in ons land in het jaar 1950 1021 personen gedood. Zo vermeldt het de kille statis tiek. Het is een aangrijpend cijfer, neer komend op ongeveer drie personen per dag. In de „geleidelijkheid" waarmede dit hoge cijfer wordt bereikt, moge het ons minder toespreken dan het doden cijfer dergenen, die tengevolge van een watersnood uit het leven werden weg gerukt wanneer men zo de totale oogst aan verkeersongevallen over een heel jaar voor zich ziet gaat er niette min een schokkende werking van uit. Maar de mensen die de statistiek sa menstellen hebben begrepen, dat ze met het doorgeven van dit hoge cijfer met kunnen volstaan. De statistiek is een belangrijke wetenschap. maar evenals zovele wetenschappen is zij een hulp wetenschap, in die zin dat men er gaarne het nut van ziet voor het bestaan van elke dag. Dat hebben de mensen van de statis tiek ingezien en zo is het verklaarbaar, dat gehoor werd gegeven aan een be langrijke suggestie, afkomstig van de A.N.WB, het lichaam dat naar zijn aard voor het wegverkeer een bijzondere be langstelling heeft. Deze suggestie luidde: Geef ons niet alleen de cijfers van de ongevallen, maar geef ons in cijfers ook een overzicht van de oorzaken. AAN deze welkome suggestie hebben de mensen van de statistiek gehoor gegeven en voor wat betreft het jaar 1950 wordt ons in deze statistiek van de dodelijke verkeersongevallen nu ook verteld, hoe het zo ver gekomen is. Daarbij is men uitgegaan van de. ook naar onze overtuiging juiste gedachte, dat bij een verkeersongeval de situatie ter plaatse van wezenlijke betekenis pleegt te zijn. Er worden in het wegver keer vele fouten gemaakt; dat is nu een maal onvermijdelijk. Maar die fouten leiden meestal alleen onder de ongunstig ste omstandigheden tot catastrofale ge volgen. Vandaar dat in deze statistiek de vraag beslissend wordt geacht: Wat deden degenen die bij het ongeval be trokken waren op het moment daarvóór? Om een voorbeeld te noemen: van de 1021 in 1950 omgekomen waren 356 voet gangers. Van hen werden 21 van achte ren op de rijbaan aangereden, op één na in het duister. In dit verband her innert de A.N.W.B. aan zijn advies, dat voetgangers bij duisternis op een weg zonder voet- of rijwielpad toch vooral de linkerkant van de weg zullen kiezen. Dan kan men het verkeer zien aanko men. "FNKELE cijfers willen we hier door- -*-J geven. Zeven personen werden ge dood doordat ze op of van een rijdende tram sprongen, zeventien door achteruit rijdende wagens, twintig door voertuigen, die juist vooruit waren gaan rijden. Vaak betrof het hier kinderen, die op een auto waren geklommen. Vijftien voetgangers werden gedood, toen ze plotseling en bovendien in schuinse richting de weg overstaken. Niet min der dan 36 kwamen er om het leven, toen ze van achter een voertuig plotse ling op de rijweg verschenen. Van de 332 omgekomen fietsers (inbegrepen de achterop zittenden) verloren er 83 op kruispunten het leven en wel nader 52 bij het oversteken van een voorrangs- weg. Velen ook kwamen om bij t links af slaan. Verscheidenen ook vielen aan aanhangwagens ten slachtoffer. Tien fietsers reden er in het water; één werd gedood door een op hol geslagen paard. De bromfietsers waren er in 1950 nog slechts in bescheiden getale. Toch wer den er toen reeds 37 gedood, van wie dertien bij het oversteken. Vier kwamen er onder tram of trein en zes reden te gen een obstakel. Onder de motorrijders en duo-passa giers kwamen er in 1950 113 om het le ven. Opmerkelijk is hier het aantal van 55 doden (van wie zeven duopassagiers) die het slachtoffer werden van botsin gen met voetgangers (5), loslopende die ren (3), geparkeerde auto's (9), bomen (25). Dertien motorrijders kwamen het leven door slippen of door val partijen. T"\IT is dan een greep geweest uit de ■*-' cijfers van deze statistiek, een sta tistiek waarin dus zoveel mogelijk ook de oorzaken van de dodelijke ongeval len zijn verwerkt. Door deze opzet heeft het cijfermateriaal stellig aan waarde gewonnen. Deze dodencijfers spreken, opdat wij de rijkdom van het leven te hoger zouden schatten. De weg is een gemeenschappelijk be zit. Laten we allen hem benutten, min der overtuigd zijnde van onze rechten dan wel van onze plichten. Een hoog plichtsbesef, ook in het verkeer, is van een hoog dodencijfer het beste bestrij dingsmiddel. Nieuwe aardappelen zijn er al weer Naaldwijk en Wognum hadden ditmaal de primeur Zowel in het Westland als in West- Friesland zyn gisteren de eerste nieuwe aardappelen geveild. In Naaldwijk wer den de aardappelen aan de veiling ge bracht door de heer L. van de Ende van de Zuidweg. Er werd ƒ1,45 tot ƒ2,40 per kg voor betaald. De eerste vroege aardappelen in West-Friesland werden te Wognum aangevoerd door de heer Th. Berkhout te Nibbixwoud. Ze brachten 1,71 per kg op. HET WEER IN EUROPA 11f z a a ll is!» jil: i'h H *3 Helsinki Oslo Siocxnolm Copenh. A'dam onbew. zw bew. O 4 zzo a ZO 2 z ZZW 11 Z 8 8 0 7 5 5 0 8 0.2 9 3 8 4 Pa rils Bordeaux <ilce licht bew. licht bew. regen Z 5 windstil NNW 2 NO 5 7 1 5 OS 10 0 10 0 Muncnen SUrlch Gegevens licht bew. zw bew. WZW 1 windstil WNW 12 4 8 1 2 8 18 (KN.MJ.) VI Vrij veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vrij veel bewolking met tijdelijk wat regen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid en West Dezelf- 1 de temperaturen als vandaag of iets lager. (Opgemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1