Jlicuuic £ciïtsri)c (fiburmtl Stemvolmacht verlenen vóór Hemelvaartsdag Kapitein van de Oranje voor een week ontzet uit zijn bevoegdheid Jong jurist bekent moord op zijn vader Mogelijkheid kan gebezigd door oudjes, z^ken en afwezigen MACHINAAL SMYRNA BULTHUIS Botermarkt 23 Wfst U Werk van blinden krijgt nu een waarmerk tegen namaak WOENSDAG 29 APRIL 1953 Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting» Vier en dertigste Jaargang No 9722 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StMlmuct li tfrtlmi ®ïn bert in Itgtjcaspotl' Onze grote Voorjaarsprijsvraag Schuldig aan botsing met Willem Ruys „Zich vergist in afstand en gehandeld in strijd met goed zeemanschap' DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART te Amsterdam heeft gisteravond de kapitein van het motorschip Oranje, de 56-jarige heer H. W. Hemmes, schuldig verklaard aan de aanvaring tussen de Oranje en de Willem Ruys op 6 Januari in de Rode Zee, waarbij de twee schepen stig werden beschadigd. De heer Hemmes werd voor één week ontzet uit de bevoegdheid, als kapitein te varen. De kapitein van de Willem Ruys, de heer C. C. Goedewaagen, is volgens de raad onschuldig. Deze uitspraak, die schriftelijk werd gedaan, volgde slechts enkele uren nadat de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, mr C. Moolenburgh, aan de raad had voorgesteld, kapitein Hemmes voor de tijd van vier weken te schorsen. De zitting van gisteren, die 8 uur duurde, was de langste en drukst bezochte, die de Raad voor de Scheepvaart ooit heeft gehouden. Als eerste had de raad kapitein Hem mes gehoord. Deze verklaarde, dat de botsing naar zijn mening was te wijten aan een verkeerde toepassing van de regels door zijn collega van de Willem Ruys. Kapitein Goedewaagen van de Wilem Ruys zei echter: „In mijn 38-jarige loopbaan als zeeman heb ik nooit een schip zo zien draaien als de Oranje. De wachthebbende stuurman Willem Ruys, de heer M. C. Ouden, verklaarde, dat hij kapitein Goe dewaagen had gevraagd of men Oranje moest seinen, dat men aan bak boord wide passeren. Deze had hierop geantwoord, dat 'het daarvoor reeds te laat was. De afstand tussen de schepen was vier minuten voot de botsing onge veer twee mijl geweest. Hij had de wa terdichte deuren even later doen sluiten. De Oranje zette steeds meer door naar stuurboord, hetgeen, naar de stuurman zei, „een dubbeltje op zijn 'kant we De voorzitter, onder gelach va: tientallen aanwezigen: „Ja, ja, het veel meer dan een dubbeltje..." De aanvaring geschiedde volgens de klokken van de Willem Ruys precies om 12 uur middernacht, zo bleek uit de verklaring van de stuurman. Verrassende manoeuvre De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, mr C. Moolenburgh, constateerde dat het sinds jaren gewoonte is. dat schepen van hetzelfde land bij vaart op volle zee elkaar opzoeken en zo dicht mogelijk passeren. Daarom wilde hij. ge zien het fraaie weer, geen aanmerking maken op de beslissing van de Oranje om deze manoeuvre weer uit te Een koerswijziging van die Oranje bleek noodzakelijk, omdat men elkaar anders op vijf k zes mijl afstand zou hebben .moeten passeren. Kapitein Goedewaagen "wist, dat de j Oranje het koerskruisende schip was, moest als vanzelfsprekend aannemen, 1 I de Oranje op zeer korte afstand wilde I passeren.. De heer Moolenburgh noemde de manoeuvre van de Oranje uitermate verrassend. Hij vervolgde met op te ken. dat de scheepswerktuigkundige de Oranje deze opdracht zeer goed heeft uitgevoerd waarvoor hem alle lof toe komt. «Als ik", zo vervolgde de heer Moolen burgh zfjn betoog, dat onder ademloze stilte werd aangehoord, „op de brug van de Willem Ruys had gestaan, zou ik eveneens tot de conclusie zijn gekomen, dat de Oranje voorlangs had willen gaan". Kapitein Hemmes heeft zich in de afstand van de schepen vergist en, wat erger is, een manoeuvre willen uit voeren, die met het goede zeemansge- bruik in stryd is. „Het gaat my terharte", zei mr Moo lenburgh, „dat ik kapitein Hemmes, die jarenlang zijn functie met veel interesse en vakbekwaamheid heeft vervuld, als de schuldige moet aanwijzen. Hy heeft echter zyn schip ten opzichte van een ander schip in een positie gebracht, waarin hij het nooit had mogen brengen. Onverantwoordelijk De verdediger van de heer Hemmes, mr C. P. Baron van der Feltz, zei an zijn pleidooi, dat de manoeuvre van de Oranje door de Willem Ruys volkomen was begrepen. Hij ontkende de schuld van zijn cliënt. Het voordeel van de koers wijziging was, dat de Willem Ruys nu haar koers moest houden. Hij legde de leden van de Raad voor de Scheepvaart een aantal berekeningen voor, waaruit 'hij wilde aantonen, dat de manoeuvres van de heer Hemmes volkomen juist zijn „Het uitwijken van de Willem Ruys was", zo vervolgde mr Van der Feltz, „volkomen onverantwoordelijk en door geen omstandigheid gerechtvaardigd". Uitvoerig besprak hij de manoeuvres van beide schepen en stelde tenslotte vast, dat men aan 'boord van de Willem Ruys op twee gedachten heeft gehinkt. Hij be streed de opvatting van de inspecteur- Wat de vergeten man droomde Hy kreeg géén lintje.. generaal voor de scheepvaart en merkte op, dat 'kapitein Goedewaagen de positie van de schepen volkomen verkeerd had beoordeeld. Hij verwierp de mening, dat de Willem Ruys reageerde op een niet aangekondigde manoeuvre van de Oran je, „een manoeuvre overigens, die iedere zeeman zal afkeuren." Hy concludeerde, dat op de Willem Gaat vrij uit Ruys elk vertrouwen in het goede zee manschap van kapitein Hemmes va Oranje ontbrak en dat juist hieraan de aanvaring moet worden toegeschreven. De verdediger besloot zijn pleidooi ruim vyf kwartier met dc opmerking, dat op de navigatie van zijn cliënt niets Onvoldoende mede werking De verdediger van de heer Goedewaa gen, mr G. J. Lijcklama Nijehodt, deelde mee dat hij van de Stoomvaart My Ne derland onvoldoende medewerking heeft KAPITEIN H. W. HEMMES VAN DE ORANJE Voor een week geschorst verkregen bij het voorbereiden van de zaak. Hij ging vervolgens in op de tech nische kanten van de aanvaring en be sloot zijn betoog met te zeggen, dat men lan boord van de Oranje de Willem Ruys als een kijkspel 'had beschouwd. De heer H. W. Hemmes, die daarop et woord verkreeg, merkte op, dat de aanvaring voorkomen had kunnen wor den, indien de Willem Ruys zijn koers had aangehouden. De zitting, die om 'kwart voor elf begonnen, werd 'savonds om vijf i half acht gesloten. „Verminderd toerekeningsvatbaar" EEN FAMILIEDRAMA vol tragiek, dat ieder met ontsteltenis en afschuw vervulde, werd gisteren behandeld voor de Utrechtse rechtbank, waar de 26-jarige repetitor mr W. K. F. uit Bilthoven twintig jaar gevangenis straf tegen zich hoorde eisen. Verdachte, die men als verminderd toereke ningsvatbaar beschouwt, bekende het ten laste gelegde: vergiftiging van zijn vader, de oud-secretaris der gemeente Amsterdam, en poging tot ver giftiging van zijn jongere broer. Het is niet uitgesloten, dat hij ook zijn oudere broer en zijn moeder heeft vergiftigd. drogist in Utrecht heeft de dat de vader en de jongere broer arse- i hebben binnengekregen. De moe- in de andere broer waarschijnlijk maar dat is niet zo zeker. jonge jurist zich van arsenicum voorzien. Waarom, dat weet hy niet. Hij had ook wel eniging gehad het zelf in te nemen. Tenslotte had hij het vergif weer weg gedaan. Daarna had hij weer haald. Hiervan had hij twee theelepeltjes over een vleesschotel gestrooid, maar hy zei geen reden te hebben gehad wie ook van zyn familie naar het leven te staan, omdat hij in goede verhouding met zijn familie leefde, ook al was er ijel eens iets. De president vroeg, waarom hij het vergif in de kelder had verstopt, maar daarop wist verdachte geen redelijk ant woord te geven. De president merkte nog op, dat verdachte in brieven aan zijn meisje heeft doen uitkomen, dat hy de bedoeling had, ter beschikking van regering gesteld te worden en dan enige jaren weer vrij te komen. „Ik daarmee maar een beetje voorzichtig jn" zo zei de president. Verdachte verklaarde, dat hy kele van zijn familieleden wel een beetje het land had, als gevolg van het feit, dat het hem in zyn positie in Den Haag niet zo best was gegaan en omdat hij een meisje had, met wie de familie minder ingenomen was. Verder bleek, dat dachte nog eens vergif over vlees heeft uitgestrooid. Men werd wel ziek in de familie (of verdachte ook ziek werd, kwam niet vast te staan), doch daarbij bleef het. Daarom probeerde verdachte het vergif nog eens in havermout, toen zijn moeder uit wes. Ook dit had geen dodelijk gevolg. Intussen had verdachte ook cyaankalium te pakken weten te krygen en na de havermoutvergiftiging deed hy in een doos met maagpoeder vader twee theelepels van dit vergif, nu overleefde de vader niet. is een maand later kwam er ver denking. De werkvrouw vond vreemd uitziend poeder open en bloot staan en daardoor kwam de opzet van verdachte uit. Verdachte zei, soms berouw te heb- :n over zijn daad, maar niet altijd. Hij had geen grote bezwaren gehad tegen zijn vader, eerder dan nog tegen zyn moeder. Dr Zeldenrust, patholoog- Anatoom uit Den Haag. die met de vol gende gteuige een wetenschappelijk on derzoek had ingesteld, zei. dat er zeker arsenicumvergiftiging is geweest bij de jongste broer en bij de vader. Bij de bij de oudere zoon is die ver giftiging niet uitgesloten. Cyaankalium- vergiftiging is niet met zekerheid aan te tonen, omdat Cyaankalium na een maand verdwenen is. En de sectie ge schiedde pas enige weken na het over- Ook de apotheker C. D. Boer, toxico loog uit Den Haag, verklaarde positief DE EERSTE groep van gerepa trieerde Amerikaanse krijgsgevangenen, die „im ruil" voor communistische ge vangenen zijn uitgeleverd, zijn vandaag per vliegtuig van Tokio naar de Ver. Staten vertrokken. Korporaal gaf geen gevolg aan radio-oproep Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde de korporaal B. G. L„ die van de Krijgsraad te velde een gevangenisstraf van 14 dagen had gekregen, omdat hij geen acht had geslagen op de radio-op roep van de Generale Staf om op 1 Febr. direct naar zijn legerplaats terug te keren, tot een gevangenisstraf van 2 maanden, met verlaging tot soldaat. De auditeur-militair bij de Krijgsraad te velde was tegen het vonnis van de Krijgsraad in beroep gegaan. De advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof had een maand gevangenisstraf gevorderd met verlaging tot soldaat. Korporaal L. Abonees, is Koreastrijder geweest. Drie van de 10 Nederlanders bespelen een instrument Het Ned. Instituut voor publieke opi nie heeft onlangs aan vele mannen en vrouwen, afkomstig uit alle lagen der bevolking en over het gehele land ver spreid, gevraagd: „Kurrt U zelf een mu ziekinstrument bespelen? Zo ja, welk?" Uit de antwoorden is gebleken, dat 3 op de 10 ondervraagden één of meer instru menten kunnen bespelen. De piano prijkt bovenaan. Dit instrument kan door 8% worden bespeeld. Bezien naar de welstand blijkt dit percentage bij de la gere inkomens terug te lopen tot 3% en bij de hogere te stijgen tot 18%. Na de piano volgt het orgel, dat over de gehele linie door 6% bespeeld wordt By de Gereformeerden bedraagt dit percentage 30%, terwijl het orgel slechts bij 1% van de Rooms Katholieken en onkerkelijken bespelers vindt. De mondharmonica be reikt ook de 6% en 10 op de 20 kan een snaarinstrument (banjo, guitaar, enz.) bespelen, viool uitgezonderd. De violis ten bereiken de 2% (dit percentage stygt by degenen die m.o. of h.o. heb ben genoten) en de accordeon kan door 5% van alle mannen worden bespeeld. De componist F. Ruivenkamp heeft zijn zesde opera „Montezuma" getite'd opgedragen aan de sopraan Elisabeth Schwarzkopf. Op een dezer dagen door de zangeres gegeven concert heeft de heer Joh. Borsboom Elisabeth Schwarzkopf de partituur der opera overhandigd. KIEZERS. LET OP UW SAECK /~\P 27 MEI A.S. (Woensdag na Pinksteren) worden de kiesgerechtigde V-/ Nederlanders weer ter stembus geroepen; ditmaal om het bestuur Hunner gemeente te kiezen. Nu zullen er onder de kiezers ongetwijfeld sommigen zijn, die öf wegens ziekte dan wel gebreken, öf wegens nood zakelijk verblijf buiten de gemeente op de dag van de stemming niet aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Voor hen is de mogelijkheid gescha pen, aan een ander volmacht te verlenen voor het uitbrengen der stemmen. Hiervoor zijn speciale formulieren beschikbaar, die verkrijgbaar zijn bij de afd. Verkiezingen ten gemeentehuize. In vele gevallen kan men zich om inlichtingen wenden tot de secretarissen der plaatselijke kiesverenigingen of afdelingsbesturen. De formulieren moeten ingeleverd worden uiterlijk op 13 Mei a.s. In dit opzicht is de 13e Mei een „fatale datum": volmachten, die na die dag binnenkomen zullen onherroepelijk terzijde moeten worden gelegd. Wij wijzen er op, dat, nu het gaat oir laatselijke verkiezingen, niei de mogelijkheid bestaat, gelijk bü Tweede Kamerverkiezingen wel het ge val is, zijn stem uit te brengen in een andere gemeente dan die, waar de be trokkene op de kiezerslijst staat. Wie nu reeds weet, dat hij of zij op de dag van stemming, dat is dus Woens dag. 27 Mei 1953, niet in zyn woonplaats is, kan dus zyn of haar stem by vol macht doen uitbrengen. Is er volmacht gegeven, dan mag de betrokkene niet meer zelf aan de stemming deelnemen. De gevolmachtigde dient te stemmen in het stembureau, waar de volmacht- (Advertentle) Vraagt vrijblijvend zichtzending v. onze ruime sortering KROON, BESHIR en KASHMIR KARPETTEN in diverse maten. Braderie stand tegenover zaak. DAT het Tweede Kamerlid Wagenaar (Comm.) aan minister Donker heeft ver zocht, maatregelen te nemen tegen de oud-S.S.-er J. Wigmans, die in lezingen voor de K.A.B. te Eindhoven en Valkens- waard het Sowjet-volk zou hebben be ledigd. DAT over het stilleggen van de ontgin ning van De Diepen te Ottersum aan mi nister Witte schriftelijk vragen zUn ge steld door het Tweede Kamerlid Droe- sen (K.VP.). DAT het Tweede Kamerlid Van Sleen (P.v.dA.) aan minister Cals heeft ver zocht de uitbreiding van het aantal voor bereidende klassen aan technische scho len te voorkomen, daar dit met de kamer afgesproken. DAT het waterschap De Breede Wate ring bewesten Yerseke, hoewel gespaard voor overstroming f600.000 stormschade heeft en daardoor de polderlasten met f 9 i 10 per h.a. heeft moeten verhogen. DAT de jachtopziener J. Meutstege te Bronkhorst (Gld.) achter zijn huis een Stenen put heeft ontdekt, die vermoede lijk uit de elfde eeuw dateert en by het slot Bronckhorst heeft gehoord. DAT vandaag 17 docenten en studenten van het nationale defensiecollege Canada voor een kort bezoek in ons land zijn aangekomen en vorige week ver tegenwoordigers van de E.D.G.-landen ons land hebben bezocht DAT in het Bouwcentrum te Rotter dam een tentoonstelling over heden daagse architectuur in Brazilië is ge opend, die tot en met 19 Mei zal duren. DAT mevr. G. Wiegink-Arkink uit Groot Agelo (gem. Denekamp) het leven heeft geschonken aan een drieling (drie jongens, die het goed maken). DAT te Amersfoort een monument is onthuld ter nagedachtenis aan de 32 militairen van het eerste verkennings regiment der 7 December-divisie, die in Indonesië zyn gesneuveld. DAT wegens de inbraak te Zuidlaarder- veen, waarbij een oude man en twee vrouwen werden opgesloten, de 33-j. B. J. Q. en H. van W. uit A'dam door het Leeuwarder hof tot 4 jaar zyn vero deeld (bevestiging rechtbankvonnis). DAT de theefirma Van der Valk en te Rotterdam op 1 Mei 150 jaar bestaat, terwijl de firmant J. J. Gieseler dan zyn 50-j. jubileum viert. DAT van 8—22 Mei in hotel Huis Duin te Noordwyk een internationaal congres van verf technici wordt gehouden. gever eigenlijk had moeten stemmen. Het verstandigste is dus, iemand als ge volmachtigde aan te wijzen, van wie men weet, dat hy of zij zelf ook in datzelfde stembureau behoort te stemmen. Voor iedere machtiging is een afzon derlijk formulier nodig. Wanneer dus man en vrouw op de dag van de stem ming beiden afwezig zijn en zy willen by volmacht stemmen, dan moet beiden een afzonderlijk formulier den ingevuld. Wij vestigen er in het bijzonder de aandacht op, dat voor vissers, lieden op de grote vaart en vacantiegangers, maar ook voor reizigers, dis in verband met hun werk niet in hun gemeente wezig kunnen zijn, het stemmen bij vol macht de enige methode is om geen te laten verloren gaan. Tot gevolmachtigde mag slechts iemand aangewezen worden, die in dezelfde ge meente waar de volmachtgever woont, stemgerechtigd is. Bovendien geldt de algemene regel, dat niemand één machtiging mag aannemen. Hierop is echter een uitzondering: voor huis genoten mag men twee machtigingen aanvaarden. Dit betekent dus, dat, w neer iemand byv. met vacantie is hij wil zyn buurman voor zich laten stemmen, deze buurman maar één mach tiging mag aanvaarden: wanneer echter vader en moeder samen met vacantie zyn en een kiesgerechtigde inwonende DAT een internationale werkgroep van Westeuropese deskundigen op het ge bied van de arbeidsmeting deze week ons land bezoekt DAT de gemeenteraad van Venray een financieringsplan heeft aanvaard om de bouw van boerderijen te bevorderen, daar men op de ontgonnen gronden 110 boerderyen wil laten verrijzen. DAT staatssecretaris Kranenburg op 9 Mei te Losser (Ov.) de landdag van de Ned. Bond van Oudstryders en Dragers het Mobilisatiekruis bijwoont, waar parachutisten zullen dalen en een massaspel voor 1000 personen wordt op gevoerd. DAT de betonblokkenfabriek van de staatsmijn Hendrik te Heerlen, die voor dit jaar ordfers voor 800.000 blokken heeft ontvangen, gedeeltelijk is gemechaniseerd door de ingebruikneming van diverse machines. DAT de 57-j. commies der gemeente secretarie in Den Ham, D. J. M., die ge knoeid had met geld uit de gemeentekas, veroordeeld is tot 2 maanden voor waardelijk. DAT nu ook in de Engelse taal een uitgave is verschenen van het door het Verbond van Ned. Werkgevers uitgege ven boek „Nederlandse Industrie sedert 1945' zoon of dochter blijft thuis, dan mag deze zoon of dochter een machtiging aanvaarden, zowel voor de vader als j voor de moeder. Zieken Zieken en ouden van dagen, van wie het zeker is, dat zy wegens hun licha melijke toestand niet in staat zullen zyn op 27 Mei naar een stembureau te gaan. kunnen eveneens hun stem by volmacht doen uitbrengen. Hiervoor is een ander formulier nodig dan voor „afwezigen". Op dit formulier komt nl. voor een ver klaring, die door een arts moet worden ondertekend. De Maatschappij voor Ge neeskunde heeft opnieuw laten weten, dat zy het afgeven van deze geneeskun dige verklaring over eigen patiënten niet toelaat. Deze maatregel is getroffen om te voorkomen, dat een huisarts al te gemakkelijk zijn handtekening zal zet ten, alleen maar om zyn patiënt terwille te zijn. Wil men dus voor een genees kundige verklaring in aanmerking ko men, dan zal men zich tot een andere arts dan zyn huisarts moeten wenden. Ook by dit soort volmachten geldt weer de regel, dat niemand meer dan één machtiging mag aanvaarden, met de uitzondering, dat men voor huisgenoten twee machtigingen mag Al ge-Calo-'t? ONLANGS hebben wy ons veroorloofd in een tamelijk lang artikel de aandacht te vestigen op de CALO. dat is de Chris telijke Academie voor Lichamelijke Op voeding, die in September te Rotterdam haar poorten hoopt te openen. In ons artikel hebben wij als onze over tuiging uiteengezet, dat deze academie steun en sympathie verdient vanwege het belangrijke doel, dat zy voorstaat. Zy wil immers het hare doen aan een verant woorde lichamelyke oefening. Zy wil mede leiding geven aan het sportleven, een gebied dat zeker risico's kent, maar dat voor de jongeren toch van zo grote bbtekenis is. Bovendien ziet zy een belangrijke taak in de bevordering van de revalidatie, dat is het weder opnemen van invalide per sonen in het arbeidsleven. Heel de Christelijke pers in ons land, in samenwerking met de Christelijke Ra dio. heeft gemeend het hare te moeten doen opdat straks deze Christelyke aca. demie voor lichamelyke opvoeding zal kunnen gaan draaien. De opwekking tot steun is niet tever geefs geweest Er kwamen giften binnen, variërende van een gulden tot duizend gulden. Degenen die de academie zullen hebben te leiden, zyn er dankbaar voor. Maar men is nog lang niet toe aan het bedrag, dat nodig is voor een bescheiden Toch moet het niet onmogelijk zyn, dat dit bedrag (f 100.000) by elkaar komt, ja zelfs wordt overschreden. Immers, wanneer ieder naar vermogen een steen tje, desnoods een klein steentje, bijdraagt, dan is de benodigde som spoedig by een. Maar dat moet men dan ook doen, zelf doen. en er niet maar op rekenen, dat anderen het wel zullen klaren. Er ligt hier een taak voor de mensen van het onderwijs (bestuurders, ouders) voor de mensen van de jeugdbeweging en de sport (ouderen en jongeren), voor de werk gevers (denk aan de revalidatie), maar waarom hier te groeperen? We zouden gemakkelijk groepen overslaan en dat kan de academie beslist niet hebben. Daarom doe een ieder het zijne, hetzij klein, hetzij groot. Het behoeft by wijze van spreken zo te zyn, dat honderd duizend >en ieder een gulden storten en de academie is er. Maar dat late men dan ook niet aan anderen over. Nog eenmaal geven we hier de giro rekeningen: 3016 van de Rotterdamsche Bank N.V. te Rotterdam en 29565 van de Zuidhollandse Bank N.V. te Rotterdam met vermelding „Voor de C.A.L.O.". Doe het vandaag nog. En wilt U morgen nog wat doen, welnu, vraag dan aan Uw buurman: „Hebt U al ge-Calo-'t?" Thans f 108,7 millioen in Rampenfonds In het Nationaal Rampenfonds was tot gistermiddag in totaal 108,7 millioen bijeengebracht. By de vorige opgave was de stand ƒ108,5 millioen. Vandaag zijn in Goes 70 stuks rund- je. afkomstig uit alle delen van het land, overgedragen. Ze zijn bestemd voor getroffen veehouders in West-Zuid-Beve land, Walcheren en Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Met het schip Prins Alexander arriveerden vandaag in Rotterdam 165 kisten met nieuwe kleding uit Canada. De goederen worden uitgereikt aan de getroffenen van Oude Tonge. Door middel van het lot is bepaald, dat een door de bemanning van de Aag- terdijk geschonken koe ten deel valt aan de gedupeerde melkboer P. Stoutjesdijk te Stavenisse. De koe ontving de pas sende naam Aagje. Morgen (Koninginnedag) zijn de bureaux van ons blad 's middags na 1 uur gesloten. Directie. Stichting Sonneheerdt te Ermelo heeft te kampen met financiële zorgen (Van een onzer verslaggevers) DE VERKOOP van borstels, manden, weefwerk e.d., gemaakt door blin den, blijft helaas achter bij de productie. Er wordt tegenwoordig van alles verkocht als „blindenwerk", wat in het geheel niet door blinden is vervaardigd. Daarom wordt met ingang van 1 Juli op artikelen, die inder daad door blinden zijn gemaakt, een waarmerk aangebracht. Dit werd gisteren te Ermelo meegedeeld op de 32ste jaarvergadering van het blin dentehuis Sonneheerdt. J. C. baronesse van Sijtzamer te Elburg tot bestuurslid gekozen. HET WEERIN EUROPA De vergadering stond onder leiding van de voorzitter der vereniging, ds B. J. C. Rijnders te Hilversum. Deze herdacht in zijn openingswoord enkele jubilea. Mejuf frouw Gerritsen is 25 jaar als assistente op Sonneheerdt prof. dr Haitjema kwart eeuw bestuurslid en Piet Cathrien van Pelt behoren even lang tot de verpleegden. Uit de verschillende jaarverslagen kre gen de aanwezigen een goed beeld van de gang van zaken op Sonneheerdt. Het was met 63 bewoners weer geheel vol, de wachtlijst groeit nog. Er worden ook 12 uitwonende blinden verzorgd. In otaal werken 57 verpleegden in de werk plaatsen en in de huishouding. De nieuwbouw, die een uitbreiding van 16 kamers belooft is nog slechts een deel de uitvoering der plannen, want er zullen in totaal 34 nieuwe kamers komen. in het afgelopen jaar gevoerde „Bouwactie" bedoeld om het aantal con tribuanten op te voeren, is nog niet vol- dende geslaagd. Van 27.800 steeg het aan tal tot 32.850. Een obligatielening heeft de nieuw bouw mogelijk gemaakt. In afwijking met voorgaande jaren kon de penningmeester niet erg optimis tisch gestemd zijn. Hoewel de contribu ties f44.500 opbrachten. d.i. f6000 meer dan verleden jaar, liep de inhoud van de busjes met f 14000 terug en kwam er aan legaten f7000 minder binnen dan in 1951, zodat men in totaal f15.000 minder inkomsten had. De balans 1952 sluh met een eindcijfer Ui f 170.148. Op voorstel van het bestuur werd mevr. zzw zzw wzw I hedenmorgen 7 u. (KJs'.MJ.) At en foe regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Tot krachtig of hard toe nemende wind, aanvankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West tot West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 5.13 tot 20.03 uur; Maan 22.20 tot 5.08 uur. Op 6 Mei LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1