RANG De jarige doodgewaande is nog springlevend De 67ste lijst van slachtoffers van de watersnood RA 2 MAANDAG 27 APRIL 1953 VOLGEND 1AAR IN AMBON Met vertrouwen op God zal Amhon blijven doorvechten Wij zijn hier om een verjaardag te vieren. De jarige is afwezig. Men zegt zelfs, dat hij gestorven is of ook, dat hij nooit heeft bestaan. Men heeft er belang bij hem dood te wanen, aldus prof. dr Gezina H. J. van der Molen Zaterdag op de openbare samenkomst in de Houtrusthallen te 's-Graven- hage bij de herdenking van het driejarig bestaan der republiek Zuid- Molukken door de stichting Door de Eeuwen Trouw. De jonge republiek heeft in drie jaren nauwelijks iets anders gekend dan nood i ellende, maar zij leeft. Het boek van minister Manusama is daarvan het be wijs. Gij Ambonnezen voelt Uw hart zwellen van trots, omdat die kleine held haftige republiek zich tegen een over macht heeft weten te handhaven. Denk er aan hoe de Zionisten elkander tien tallen jaren achtereen hebben toegewenst „Volgend jaar in Jeruzalem". Thans is die wens voor tienduizenden in vervul ling gegaan. Wij wensen U toe „Volgend jaar in Ambon". Moge God die wens ver vullen. De zaak der Joden scheen hope lozer dan de Uwe. God geve U hetzelfde geduld en vertrouwen. Dit zeg ik niet uit vrouwelijk sentiment, maar omdat ik Uw zaak zie als een zaak van het recht. Tot het begin van deze eeuw gold voor de staten het onbeperkte individualisme en absolutisme. Het ieder voor zich. Dit heeft ons twee wereldoorlogen gekost. Dwars daardoor heen gaat de opvatting, gegrond op de Christelijke leer van saamhorigheid van het uit énen bloede geschapen menselijk geslacht, die haar uitdrukking moet vinden in de wereld gemeenschap, welke nog gebrekkig is ge organiseerd in de Verenigde Naties. In beginsel hebben deze het recht van zelf beschikking erkend. Uw recht van zelf beschikking is niet alleen gegrondvest op dat beginsel, maar ook op tractaat De V.N. eisen dit recht op ook voor niet rijpe volken. Ambon daarentegen is een der meest ontwikkelde volken van de Indische Archipel en heeft daarom recht uit te maken door wie en hoe het zal worden geregeerd. Dit is een zaak der gehele staten gemeenschap. Uw zaak is de toetssteen of in die gemeenschap het geweld zal triomferen of het recht. Uw staat is in volkenrechtelijke zin rechtmatig tot stand gekomen. Of hij zich economisch of militair kan handhaven, is van secun dair belang. De V.N. telt leden met minder dan een millioen inwoners en 28 leden met minder dan 10 millioen staats burgers. Uw republiek heeft zich drie jaar gehandhaafd. De strijd van Neder land duurde 80 jaar, maar toen was er nog geen wereldrechtsgemeenschap. God zegene Ambon en de republiek der Zuid-Molukken. Mena Moeria. Toch is het zo Het is duidelijk dat iemand -die een raadsel of een probleem aan u voorlegt, waarvan de oplossing hem bekend is, het liefst ziet dat u in een onontwarbare knoop geraakt, zodat u het spoor bijster wordt en u niets an ders overblijft dan met een verlegen lachje tegen de triomfantelijk kijken de vriend te bekennen, dat u het op geeft. Ja, is het eigenlijk nog wél een vriend, deze man die u welwillend een eind op weg helpt. Op weg naar het moeras, wel te verstaan, waaruit geen ontkomen mogelijk is! U kent de geschiedenis: drie meisjes kopen een klok van 30, doch achter af vindt de winkelier die prijs te hoog en hij geeft zijn bediende op dracht ƒ5 te restitueren. De bediende geeft ieder meisje ƒ1 terug en be houdt zelf ƒ2. De meisjes hebben dus gezamenlijk ƒ27 betaald; de knecht heeft zelf ƒ2, samen 29. Maar er was ƒ30. Waar is dus die ene gulden ge bleven? Daar zijn we dan met een vriende lijk praatje tot de nek in het moeras gelokt! Laten we eens proberen er uit te komen. „Welke ene gulden bedoelt u eigen lijk?", zo zouden we vragen. „Natuurlijk die gulden die aan de dertig ontbreekt", luidt het korzelige antwoord. „Aan welke dertig?" vragen we ver der. Nu raken we reeds aan de win nende hand, want onze probleemstel ler wordt verlegen. „Nou ja. die de meisjes hadden, natuurlijk!" Hij zei: hadden. Dus dan is het dui delijk dat we gaan spreken over de koopsom plus het aan de klant ge restitueerde bedrag. Dat moet samen ƒ30 zijn. En inderdaad, zonder zoeken vinden we dat bedrag, nl. ƒ25 in de kas van de winkelier, ƒ2 bij de be diende en ƒ3 bij de meisjes. Hier is dus geen enkele gulden zoek, tenzij er nog een derde dief in het spel is, maar die mag op dit moment niet meedoen. „Maar als we die ƒ27 van de meis jes optellen bij de ƒ2 van de winkel bediende, dan is dat samen toch geen 30?" zo houdt onze vriend nog zwak jes aan. Nee, natuurlijk is dat geen ƒ30! Stel eens dat de baas in een royale bui had gezegd: „Geef die meisjes de klok cadeau!" en de bediende had eveneens 3 gerestitueerd en 27 in de zak gestoken, dan zou volgens bo venstaande redenering de ƒ27 van de meisjes en de 27 van de knecht sa men ƒ30 moeten zijn. U ziet, hier werden dingen bij elkaar geteld, die niet bij elkaar behoren. Willen we weten, wat er gebeurd is met het bedrag, waarmee we van huis gingen, dan tellen we de kas, plus de inhoud-van-de-broekzak- van-de-win kelbediende. plus het terug ontvangen bedrag bij elkaar en komen zodoende aan 30. Willen we daarentegen we ten waar de koopsom gebleven is, dan kijken we de kas en de zakken van de bediende na. Maar om te veronderstel len dat het door ons van huis meege nomen bedrag precies gelijk is aan koopsom plus het bedrag dat de win kelbediende in zijn zak steekt, dat is wel wat veel gevergd. Dat is alléén het geval wanneer de bediende juist zoveel terug geeft als hij in zijn zak steekt. Rekent u maar na. Overigens heb ik bezwaren tegen de bediende die drie meisjes een bedrag door de neus boort. En als vanzelf belanden we dan bij de boormossel, die in sommige vloot- bases méér gevreesd wordt dan een vijandelijke duikbootaanval. Daarover morgen. (Nadruk verboden) Vele sprekers voerden die avond het woord. De voorzitter, de heer H. Coen- radi, sprak het openingswoord en wekte ons volk op de zedelijke nood te heb ben om op te komen voor Amtoon. Hij herinnerde er aan, dat de gevangenne ming van de ministers Manusama en Walrisal ons grieft omdat Nederland het dee3. Thahs moet de leus zijn: Rechts herstel voor Ambon, eerherstel voor Nederland. Hij protesteerde tegen het verbod van de Haagse burgemeester om spandoeken mede te dragen in de Am- bonnese betoging. Ds J. H. Ritzema Bos wees er op, dat i eer van Nederland betrokken is bij de zaak van Ambon, omdat Nederland het zelfbeschikkingsrechts heeft gegaran deerd. Nederland mag niet zijn als de zwemmer, die de drenkeling in de steek laat, omdat hij het water te koud vindt. Spr. striemde de leidslieden, die het met de eer van het land op een walgelijk accoord hebben gegooid en wekte alle goede Nederlanders op te vechten voor de eer van het land opdat deze leids lieden verdwijnen of worden wakker geschud. De heer Tj. Krol, lid der Tweede Ka mer, sprak over ons Christelijk gewe ten en herinnerde aan de spreuk: Ge rechtigheid verhoogt een volk maar de zonde is de schandvlek der natie. Is ons volk, vroeg hij, door uitputting na het leed van 1940 en volgende jaren zo de cadent geworden, dat "we het onrecht niet tegenstaan? Ambon is een van de meest oneervolle bladzijden uit onze ge schiedenis. Nederland heeft het onrecht getolereerd. Het onrecht schijnt te zege vieren zonder dat het Christelijk gewe ten reageert, maar wanhoop niet, God alleen heeft de waag der volkeren in de hand. Spr. hoopte, dat men eens de herboren vrijheid mag begroeten en dat men dan zal kunnen zeggen: Hollands eer is weer hersteld. Mr K. van Rijckevorsel, lid der Twee de Kamer, toonde na een helder rechts geleerd betoog, dat het Nederlands plicht thans is op grond van het in de accoor- den der Ronde Tafelconferentie neer gelegde geldende recht en het zelfbe schikkingsrecht der volkeren de aggres- sie op de republiek der Zuid-Molukken af te keuren en de souvereiniteit der republiek Indonesia over de Zuid Mo- lukken niet te erkennen. Het moet daar aan duidelijk uiting geven. Dan pas kari men het buitenland winnen en belang stelling wekken voor het zelfbeschik kingsrecht van Ambon. Pater W. Loop herinnerde aan het ver drag, dat Nederland en Ambon 350 jaar geleden sloten. Drie en halve eeuw zijn de Ambonnezen trouw geweest. Hoe lang is Nederland trouw geweest aan het in de R.T.C.-accoorden gewaarborgde zelfbeschikkingsrecht. De toetssteen van de morele kracht van een volk is zijn trouw, daarin glanst de schoonheid van het Ambonnese volk. Wy moeten de weg ingaan van trouw en recht. Mevr. Lokollo herinnerde er aan, hoe zij kerken heeft zien verbranden en ont heiligen, maar hoe de strijd voortgaat. Op menselijke humaniteit is te vergeefs gebouwd, maar vertrouwen in God sterkt in de strijd. Vijf jaar heeft Israël moe ten strijden tegen 40 millioen mensen. Ambon zal het kunnen opnemen tegen 70 millioen. „Het zal niet lang kunnen duren, voordat wij naar huis gaan, Mena moeria!" De heer R. J. de Rijk, die een Indone sisch schip vermeesterde en door de blokkade was gebroken, vertelde hoe hij een Ambonnees had zien sterven met de M.W.O. op de borst en hoe deze riep „Leve de Koningin". Dit volk is niet uit te moorden. Soumokil leeft en vecht door. De heer G. Ritmeester, lid der Tweede Kamer, gaf een uitvoerige uiteenzetting van Nederlands rechtsplicht en hoe het deze verzaakte, maar eenmaal zal ons volk beseffen, dat er recht moet worden gedaan en zijn regering gelasten om daarvoor op te komen. In een bewogen rede wekte prof. dr S. U. Zuidema op om het Christelijk ge weten weer te bevrijden. Ons volk moet de bevrijding van de op Nieuw Guinea geïnterneerde ministers Wairisal en Ma nusama eisen. De heer Coenradi las een telegram aan deze ministers voor, niet wetend of de censuur dit zal doorlaten, waarin sympa thie wordt geuit met hun strijd. Tevens las hij een resolutie voor, waarin do regering wordt opgewekt hen vrij te laten en de zaak der Zuid-Molukken on der de aandacht der V.N. te brengen. De geestdrift der aanwezigen, onder wie 35 officieren der marechaussee, uitte zich telkens weer in luid applaus. Fluit- orkesten uit de woonoorden te Vught en Westerbork speelden militaire marsen. Telegrammen waren binnen gekomen van de oudste officier der marechaussee, generaal Ten Seldam, uit Italië en van ds Geelkerken. Gestrande Virgo 30 m naar zee verhuisd Dok van houten schotten gebouwd rondom het schip De omvangrijke bergingswerkzaamhe den van het Zweedse stoomschip Virgo (2757 ton), dat tijdens de storm van de eerste Februari op de Vliehors aan de Zuidpunt van Vlieland is gestrand, nade ren haar einde. Gisteravond is het schip, dat hoog en droog op de Vliehors vast zat, door de maatschappij Doeksen gedraaid en 30 meter naar zee gebracht. Hiermee is de eerste fase van de berging afgesloten. Rondom het schip heeft Doeksen een uit houten schotten bestaand dok van 400 meter lengte gebouwd. Dit is door 20 pompen met water gevuld, zodat de Virgo een eind zeewaarts kon worden ge bracht. Nu moet het landinwaarts gele gen deel van het dok worden afgebroken en aan de zeezijde weer worden aange bouwd. Die manoeuvre wordt vervolgens herhaald. De sleepboten zullen dan ten slotte bij vloed het schip in volle zee trekken. Frankeerzegels van hoge waarden verkrijgbaar De beperkende bepalingen ten aanzien van de verkoop van ongestempelde, v de frankering geldige frankeerzegels Nederland van de waarden f 2,50 hoger zijn opgeheven. Daarom zijn de ongestempelde frankeerzegels van f 2,50, f 5.en f 10.en de luchtpostzegels van f 15.en f 25.met Ingang van heden normaal voor het publiek ver krijgbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de luchtpostzegels van f 15 en f 25 uitsluitend mogen worden gebezigd voc de frankering van luchtpostzendingen. Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft de 67ste lijst van ge borgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven. Deze lijst luidt: Fijnaart Geilings, Cornelia Adriana, geb. 13-12-48. Laatste adres: F-naart D 236. Nieuwerkerk Flifcweert, Johannes, geb. 20-3-1894. Laatste adres: Nieuwerkerk A 39 Den Haan, Johannes Adrianus, geb. 14-3-1936. Laatste adres: Molenstraat A 136. Nieuwerkerk. De Jonge, Cornelis Leonard, geb. 29-8-1883. Laatste adres: Meidoorn straat 4. Nieuwerkerk. Van Klinken, Marinois Karei, geb. 18-11-1919. Laatste adres: Prov. Straat weg 437. Nieuwerkerk. Van Klinken, Steven, geb. 18-5-1948. Laatste adres: Prov. Straatweg 437, Nieuwerkerk. Padmos, Arie, geb. 11-1-1909. Laat ste adres: Brouwerstraat 316, Nieu werkerk. Oude-Tonge Dingenouts, Johanna, geb. 7-2-1867. Laatste adres: Jozefsdreef 3, Oude- Tonge. Kamp, Cornelis Jacob, geb. 24-6-1939. Laatste adres: Oude-Tonge B 65. Kamp, Willem, geb. 22-12-1906. Laat ste adres: Oude-Tonge B 65. Kreeftde Boed Lijgje, geb. 9-11- 1928. Laatste adres: Nieuwstraat 29, Oude-Tonge. Van Peperstratenvan Bergen, Alle- gonda, geb. 12-11-1896. Laatste adres: Oude-Tonge B 54. Ouwerkerk Koopman, Helena Jacoba, geb. 24-2 1932. Laatste adres: Eikerzee nr 15. Van de Velde, Willem J.. geb. 7-10- 1907. Laatste adres: nr 181, Ouwer kerk. Zierikzee Fondse, Ruytenburg, Cat'harina Jo hanna, geb. 11-3-1904. Laatste adres: Boereweg B 520, Zierikzee. HC3 *t)e pezs/utpmtifi van ate mste zang. Van het ert van School en Kerk Ned. Herv. Kerk ngenomen: de benoeming tot hulppred. te Urnsum G. L. F. W. B. H. F. K. de Voogt van der Straaten em. pred. te Haastrecht. Geref. Kerken dankt: voor Marken K. Vegter te N. Scharwoude. Chr. Geref. Kerken Bedankt: Zeil jol omgeslagen: jongen verdronken Jongeman in Den Hulst door trein gegrepen Waarschijnlijk tengevolge van de op komende wind is gistermiddag op de rede van Den Helder een zeiljol omgeslagen. De opvarenden, de 23-jarige Th. Marget en zijn 13-jarige broertje A. Marget uit Den Helder, werden door de passerende veerboot Dokter Wagenmaker uit het water opgepikt. Het bleek dat A. Marget die een zwemvest droeg en door zijn oudere broer boven water werd gehouden, reeds was overleden. Th. Marget, die de uitputting nabij was, geraakte aan boord van de veerboot buiten bewustzijn, a is naar het gemeenteziekenhuis Den Helder overgebracht. Zaterdagavond is op het baanvak Zwolle-Meppel, nabij de z.g. Meleweg, in Den Hulst (Ov.) de plm. 18-jarige Henk Petter uit Den Hulst döór een electrische trein gegrepen. De jongeman was met zijn vader en broer op visite geweest en reed op zijn rijwiel zijn vader en broer vooruit. Hij heeft, vermoedelijk doordat er een trein naar Zwolle voorbij ging, de trein vanuit Zwolle niet gezien. Hij werd met de fiets gegrepen en zo ernstig ge wond dat hij naai- het ziekenhuis in Zwolle moest worden vervoerd, waar hij a ongeveer een half uur is overleden. Zaterdag is een uit Schagen komende personenauto, die de provinciale weg opreed en geen voorrang verleende, door autobus gegrepen en circa 25 meter meegesleurd. Van de vier inzittenden van de personenauto twee echtparen uit het woonwagenkamp te Schagen wer den de vrouwen met ernstige verwondin gen naar een ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. De mannen zijn Zaterdag nacht in observatie gehouden, maar Zon dagochtend weer naar huis gegaan. Op de verkeersweg Roosendaal— Rucphen is gisteravond in een beruchte S-bocht een personenauto in het losse zand geraakt, tegen een boom gereden over de kop geslagen. De 45-jarige auto mobilist A. de Rijk uit Sint Willebrord werd op slag gedood. Zij medereiziger G. Kools kwam er zonder letsel at Stichting 19401945 klopt weer aan Twee millioen gulden nodig- voor verzetsslachtotlers Vandaag begon de jaarlijkse landelijke inzamelingsactie van de Stichting 1940 1945, die tot 10 Mei duurt. De stichting, die de zorg heeft voor 5500 gezinnen van nagelaten betrekkingen van verzets- slachtoffers en invaliden door het verzet heeft per jaar twee millioen gulden nodig om haar werk te kunnen voortzetten. In zes jaar tijds moet elf millioen gulden door het Nederlandse volk worden bijeen gebracht. Van de vaste contribuanten krijgt de stichting c.a. 6^ ton per jaar; het resterende deel moet dus komen van de inzameling. De stichting heeft, zoals we reeds meldden, als propagandafolder voor de werving van contribuanten bonkaarten uit de periode '40—'45 laten drukken waarvan de plaatselijke afdelingen er reeds een half millioen hebben aange vraagd ter verspreiding. De werkzaamheden aan de ere-begraaf- plaats te Bloemendaal zijn nog niet ten einde, zodat zij niet, zoals het plan was, op 9 Mei a.s. kunnen worden afgesloten Dit zal nu later in het jaar geschieden Een eenvoudig klein monument zal ter ere van de onbekende verzetstrijder op de begraafplaats worden geplaatst. Het is ontworpen door de Amsterdamse archi tect A. Komter, die ook de begraafplaats heeft ontworpen. Als tweede voorzitter van de VARA is in de vacature-De Jonge gekozen bur gemeester G. Boekhoven van Nieuwe- Pekela, terwijl voorts als hoofdbestuurs leden zijn gekozen A. Bessel-ing te Rot terdam en I. Bergsma te Sneek. Drie man gearresteerd Brandkastmysterie in Venlo opgelost Het geruchtmakende brandkastmysterie te Venlo is opgehelderd, nu de politie drie personen heelt opgesloten, die in de nacht van 30 op 31 Maart J.l. hebben in gebroken in het kantoor van de Caltex te Venlo en er met een branukast van 300 kilo vandoor gingen. De daders zijn de beide gebroeders K. uit Venlo en H. uit Tegelen, die een vol ledige bekentenis hebben afgelegd. De buit heeft slechts 1568 bedragen, terwijl de dieven op minstens ƒ5000 hadden ge- Terstond na de ontdekking van diefstal werden de gebroeders K al dacht. Een inwoner uit Arcen zag op avond twee personen, die in de bossen aan het graven waren. Hij nam de nen goed in zich op. Toen de politie later tei plaatse kwam, waren de vogels t dwenen. Er werden gipsafdrukken autobanden en voetsporen gemaakt tenslotte bleek dat een autoverhuurder uit Tegelen op de bewuste avond aan H. een auto had verhuurd, waarvan de ban den met de afdrukken overeenstemden. Verfresten in de laadbak van de auto bleken voorts overeen te komen met de verf van het raam van het Caltexkantoor, waaruit de brandkast was ontvreemd. Drie boerderijen tot de grond afgebrand Gebrek aan water belem merde blussingswerk Vanochtend- vroeg/zijn te Ees bij Bor ger (Drente) 'twee boerderijen tot de grond töe afgebrand. Omstreeks midder nacht werd door voorbijgangers brand ontdekt in het achterhuis van de boerde rij van de heer J. K. Buiter. De bewo ners werden in allerijl gewekt Men heeft nog getracht het vee te redden, maar dit is niet gelukt. Twaalf koeien kwamen in de. vlammen om. Ook de inboedel ging verloren. Vonken uit het rieten dak sloe gen over naar de boerderij van de heer L. Kinds aan de overkant van de weg. In een ommezien stond ook dit pand in lichter laaie. Hier konden echter het vee en de inboedel in veiligheid worden gebracht. Het blussingswerk, dat werd verricht door de brandweren van Borger en Emmen, werd bemoeilijkt doordat de brandput spoedig leég was en daarna het water per tankwagen over een afstand van enkele kilometers moest worden aangevoerd. Gistermiddag omstreeks half één werd brand ontdekt in de woning van de land bouwer J. B. Schuurman te Den Hulst (Ov.). De brand greep zo snel om zich heen, dat niet alleen het woonhuis, maar ook de hooiberg en een schuur prooi der vlammen werden. De schade wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. De brandweer uit Staphorst was spoe-, dit ter plaatse, doch moest wegens water gebrek onverrichterzake terugkeren. Blank en Zwart niet in dezelfde kerk Meent moderator van Zuid- Afrikaanse kerk De moderator van de Ned. Herv. Kerk n Zuid-Afrika, dr A. J. van der Merwe, heeft op een vergadering van de raad van deze kerk te Kaapstad verklaard, dat de mogelijkheid voor blanken en kleur lingen om kerkdiensten in dezelfde kerk gebouwen bij te wonen „noodlottige" ge volgen zou hebben. De scheuring die daar van het gevolg zou zijn, zou veel erger zijn dan de huidige scheiding va sen, aldus dr Van der Merwe, zaghebbende figuur in kerkelijk Zuid- Afrika. Agitatie voor de afschaffing rassenonderschelding vindt volgens dr V. d. Merwe haar stuwende kracht voor het grootste deel niet in het evangelie maar in een anti-christelijke en anti-kerkelijke ideologie, die in de practijk niets anders is dan een meedogenloze vorm van dwin gelandij. Hoe onwenselijk het ook moge zijn de apartheid in kerkelijke zaken te verdedigen op grond van een superiori teitswaan aan de zijde van de blanken, het is precies even gevaarlijk de apart heid op te heffen om geen andere reden dan het volledig toegeven aan een eis tot maV-chappelijke gelijkheid van de zijde der niet-Europeanen. „Lopen wij niet het gevaar algehele sentimentaliteit te ver warren met Christelijke liefde?" aldus dr Van der Merwe. Pinksterboodsehap Wereld raad van Kerken De presidenten van de Wereldraad van Kerken hebben ter gelegenheid van het komende Pinksterfeest een Pinksterbood- Bchap gezonden aan alle bij de Wereld raad aangesloten kerken. In deze bood schap wordt uitgegaan van het woord van Paulus in 1 Cor. 12 4: „Er is scheidenheid van gaven, maar het L zelfde geest". Deze woorden, aldus de boodschap, beduiden een wezenlijk van God gegeven merkteken van Kerk en van haar eenheid. De boodschap besluit met de opwekking om op de Pinksterzondag te bidden, dat de Hei lige Geest uitgestort over alle kerken in alle landen. Laten we bidden, dat wij allen mogen leren meer en meer in de gemeenschap van de Heilige Geest te leven. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. De promotie tot doctor in de wis- en natuurkunde van de heer A. B. Muller geschiedde niet cum laude. LEIDEN 25 April. Geslaagd doet. ex. klas- letterkunde de heer AAM Prov. Kerkvergadering Zuid-Holland De Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland der Ned. Hervormde Kerk vergaderde in de Irenekapel te Rotter dam. Tot praeses werd herkozen dr H. J. Honders van Wassenaar; tot assessor dr H. Schroten van Charlois. Dr Honders herdacht in zijn openingswoord de April beweging van 1853. Naar aanleiding hier van definieerde hij het karakter van de Hervormde Kerk, uitkomend in haar Kerkorde, als presbyteriaal-synodaal en I niet episcopaal-papaal; als Schriftuurlijk j en niet traditioneel; als oecumenisch be lijdend. niet te intolerant, doch ook niet j tolerant. Dr G. J. Streeder van Den Haag leidde i over de dooppractijk in de Hervormde Kerk, naar aanleiding van een concreet geval, waarover een classicale vergade- ring advies had gevraagd, betreffende het dopen van kinderen van ouderen, die on gehuwd een gezin vormen. Een commis sie werd benoemd, bestaande uit ds J. J. Timmer van Nieuwerkerk, dr G. J. Streeder uit Den Haag, ds G. van Hoegee Delft, ouderling Muilwijk van Hoog- blokland en ouderling Reitsma van Sche- veningen, om in September hierover rap port uit te brengen. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zal van 11 tot 13 Mei a.s. byeenko- op Woudschoten te Zeist. De agenda vermeldt onder meer: de verkiezing van een moderamen in verband met b«t feit, dat zowel de praeses ds J. R. V^lfens- berger en de accesor ds P. G. vM Hooff niet verkiesbaar zijn nu doof de classes, die hen afvaardigden, voor de nieuwe synode een ouderling moest wor den aangewezen. Een belangrijk punt van de besprekingen wordt gevormd door de behandeling van adviezen inzake het on derwerp „regeling voor de predikants- tractementen en de pensioenen", een en ander aan de hand van het rapport door de commissie ad hoe daartoe ingediend. Etman, Rijswijk; doet. ex. Ind H D Planje, Den Haag; doet' B S Ompi, Leidt cht c Indologie vecun.; ae neer a s Ompi. Lelden: doet ex. geneeskunde mej. S M Lucardie. Voorburg Mem de heren E M Bol, Gouda. W P J Bremmers. Beverwijk, L A Cahn. Rotterdam K Fockens. Rotterdam. H Mass. USA. W B H Meiners. Den Haag, JCHvd Mculen. Eind- hoven en J N Schilder. Den Haag; semi- - dames c w Eernstman, Voor burg. L B M -Lammerts, Den Haag, MAM Wassenaar, idem de heren J E Molt- zer Wassenaar. C G W Themen. Oegstgeest: arts-examen de heren H Cornelius, Voor burg. A L Kroft, Alphen a. d. Rijn. UTRECHT, 23 April, Geslaagd voor cand. £SS?e.e5?*^e:TJ C. Burgers. Breda. doet. "L van Spanje. Utrecht; cand. rechten:^meL D. _van dei^ Graaf, Arnhem: J. Ch. Wien< J Flik, Blari M. Wansink, Utrecht, JÜRP ex™ JJ'van ^der M'ddem'urgrke^eiyk der. Utrecht. AMSTERDAM 23 April, G.U. Geslaagd vnn' do.ct- natuurkunde (met lof) E. de Boer ■M doet. scheik. D. v. d. Vennen natuurk. E. Utrecht; doet. F. Stegeman, Utrecht, igter. „„.xelijk 'der Graaf, Leerbroek. D. Schnel- (A'dai... _JHH (A'dam) en "voor cand. cl. A. Dijkman (A'dam). DELFT, 24 April. Geslaagd werkt.kundig ing. J v Benthem voor ing ex. werktuigk. ing. J v' Benthem, K W v Gelder. A J Halbmeyer. G H Ho£sted< allen HaD SWiC Tlk' J V St0lk' ROTTERDAM 23 April Geslaagd cand. econ. wetensch. G H J M Peynenburg, Wassenaar. C C Hoes, Den Haag; voor doet econ. wetensch. H v d Mast, Voorburg. D v d Meyden en P M J v Eekclen, beiden Den Haag. GRONINGEN. 23/4. Geslaagd voor cand. geneeskunde: D. J. Steensma, J. C. Jong bloed. beiden te Leeuwarden; voorts G. K. M. Maat te Haren; cand. tandheelkunde J. W. Timmer. Groningen, H. J. BossewimkoL Het lied der aethergolven DINSDAG 28 APRIL Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram, 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Tulpen-rally 8.25 Plechtige Hoogmis 9.45 Gram. 10.00 Voor de kleuters 1015 Gram 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Metropole-orkest en soliste 12.55 Zonne wijzer 1.00 Nieuws 1.25 Amusementsorkset en solist 2.00 Gev. programma 2,50 Gram. Schoolradio 3.30 ..Ben je zestig?" Elias: Ecor staatkunde in Indonesië 6.20 Sportpraatje 620 i 7.10 Tulpenrally 7.15 „Uit het Boek der boeken" 7.30 Gram. 8.25 De gewone man 8.30 Planokwintet 9,15 Brabants orkest 10.00 Gram. 10.05 De radio dokter 1020 Zang cn piano 10.45 Avondge bed 1100 Nieuws 11.15—12.00 Gram. 2Qt onuitputtelijk zijn. Daarheen moet jij ook gaan.' Een derde man komt binnen. Tastend in het lie bent Hij weet niet, hoe lang dit geduurd heeft, als pikdonker zoekt hij een bed en vindt gelukkig liggen." hij geschuifel hoort en geluid van stemmen. Er een van de twee, die nog onbezet zijn. De komt iemand binnen met een brandende was- '""u" 1 4 1 kaars. Het is een zeeman. Hij kijkt behoedzaam i rond en inspecteert de nachtlegers. Nauwkeurig wekt de slapers. Een man strompelt binnen, zijn den ln> maar niemand antwoordt. Ze "horen hein bekijkt hij de kleding op de bank en brengt de rechterhand houdt een tuitlampje met olijfolie, scharrelen Hij trekt 2ijn buis uit, legt het in Dadelijk laat een van de twee zich vallen op vermoeide lichamen verlangen rust. Ze slapen in. de beschikbare strozak en blaast de lamp uit. De andere raaskalt, scheldt, eist, roep. tnedelij- -Het- kaarsvlam bij het gezicht van Joris, die ver wonderd opkijkt. ,,Een jij nu al z je doet?" Joris richt zich op. .,Ah, mon gargon", ver volgt de ander, „wanneer ben je hier gekomen?" „Vandaag", antwoordt Joris. „Ah, mon gargon! Dat kan zo niet! Zo wordt jou alles ontstolen. Waar kom je vandaan?" „Van de Franse kust, waar de wijnbergen zijn." „Daar ben ik geboren", antwoordt de zeèman met een weemoedig lachje. „Maar zo kun je niet slapen. Ik zal je laten zien, hoe je doen moet." Hij trekt zijn schoenen uit, verstopt die onder de strozak, maakt zijn bovenkleding los, maar bedden en brommen vloekend, omdat trekt niets uit en gaat zo liggen. AA" »..;n Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID een hoek op de grond en gaat er op zitten. Halt - - -cnaauwen van üggend balf leunend brengt hij de nacht door, dronken, dat je met weet, wat geweldige afmeting op de wanden we^t. Achter ru*moeriger snorkend dan de anderen. Joris hem volgt een tweede heerschap, even schunnig denkt aan de slaapzolder van het kasteel en aan het hoekje met droge blaren en een schapen vacht bij moeders hut. Slaapt Onkel Freerik daar nu alleen? En zou moeder.. Onbewust raakt hij onder zeil, laveert even en glijdt dan rustig de haven der dromen binnen. De volgende morgen wordt de vriendschap be vestigd. De Fransman heet René. En onder gelei de van deze beschermer wandelt Joris naar de haven. Er zijn veel schepen, maar naar Cuba., verlopen al» aijn voorganger. Ze belichten de Eindelijk vinden te er een. dat naar Sant Jago velden In brommen vloSkend, omdat er maar f" ée? man gebruiken kan. Teleurgesteld één leeg is. Ze zetten de tuitlamp op de vloer, |^hud, Rene van neeKn', San.' 5iet' he' ™oe' eHavana wezen aan het andere eind van het ei land. Havana is de haven, vanwaar men de nieu we wereld bevaren kan. Dèèr moeten ze trach ten., misschien., ja, misschien, zeer misschien. „Ginds ligt een oude kast, die naar Havana vaart. Hij vertrekt vandaag, het kan zijn, dat hij al onder zeil is." Ze reppen zich naar het vaartuig. Het is oua. jé hoede." Joris volgt zijn raad. De kaars wordt uitge blazen. Ze liggen in de duisternis en praten. „Ik ga naar Cuba. Van daar uit worden toch- De Fransman springt op. Met één beweging, /lug en krachtig, doet hij de twee kerels over ei- cander duikelen en gelast Joris, die beduusd overeind krabbelt, zijn plaats op het stro te her nemen. De ruwe gasten beginnen schreeuwerig te schel den, maar de Fransman wacht hun verdere ac- De bewoners van de Hollandse kusten de nieuwe wereld, waar tie rustig af. Daar hebben ze respect voor. „Hoe het een cobbe. Zullen ze het wagen? Ze vragen, goud en juwelen en aller- moet het nou?" vraagt er een, boos maar be- of er volk nodig is.. Eén man kan geplaatst wc; MÉT den. hande vreemde schatten. De rijkdommen moeten dwongen. VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8.15 C- de hi .40 „De vrouw in gezin, maatschap- 10,50 Voor de kleuters 11.00 plano 12.00 teland 12.40 Voor de zieken 11.30 Lichte muziek 12.33 Voor hi 12.55 Tulpen-rallye Lichte muziek 2.00 „Zeg 2.30 r-- Voor 5.40 Voor de jeugd 6.00 .15 Pianospel 6.3Ö Orgelspel 6.50 „Paris vou i.orkest 7.20 Voordracl' 8 0S Gei parlc" 6.55 7.30 Tenor en plano 8. programma 9.15 Lichte muz: muziek 950 Dansmuziek 10 3 overzicht 10.4S Bas en piano 1.20Gra Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Orgelspel 12.25 Voor de arbeiders 1,00 Nieuws 1.10 Gram. 2.00 Voor de scholen 3.00 Vespers 3.45 Cau serie 4.00 Concert 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6,15 Sport 6.20 Gram. 7.00 Gev mu ziek 7.30 Klankbord 9.00 Nieuws 915 Cau serie 9.30 Gev. programma 10.00 Causerie Parlements- Engelind. BBC. 1500 en lementsoverzicht 12,15 LU Concert 1.45 Voor de kind vrouw 3.00 Gev. muziek 3 dagboek - 1 2.00 Voor de 4.15 Mrs Dali -kest 5.30 Verzoekprogi .45 Hoorspel 7.00 Militair Dansmuziek JJU Sport 7.30 Hoorspel 8.00 Gev. 9 00 Concert 10.00 Nieuws 10.20 Gev. muziek 11.05 Voordracht 11.20 Gev muziek 1156 12.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Concert 1,00 Nieuws 1.55 Gram, 2.00 Nieuws 2 05 Zang 6 30 Amerikaanse uitzending 7.01 Klas- ^8.02 Kamermuziek Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.31 Gram. 12.50 Koersen 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 1.20 Zang 2.00 Schoolradio 3.30 Orgelspel 4.00 Gram 4.30 Orgelspel 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5,15 Voor de kleuters 5.30 Gram. 550 Boek bespreking 6.00 Kamermuziek 6.30 Voor dc soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7.50 Cau serie 8,00 Gram, 8,15 Omroeporkest 9.00 Sm10.00 Nieuws Gram. 9.16 EthnlsOhe i 10.15 Gram. 10.56—11.00 Nieu\ Brussel. 484 m. 12.10 Omroeporkest 100 lleuws 1.10 Gram. 4.00 Lichte muziek 5.00 Weuws 5.15 Gram, 5.30 Viool en piano 5 45 8.00 Opi Boekbespreking (op 224 en 40 m.). Hengelose metaalarbeiders 30 April èn 5 Mei vrij In de grote Hengelose metaal industrieën zal zowel op 30 April (Koninginnedag) als op 5 Mei (nationale feestdag) het werk 's middags stil liggen. April wordt ingevolge de bepalin- an overheidswege een halve dag vrijaf gegeven met behoud van loon. De netaalbewerkers hebben zich echter met zoveel klem uitgesproken voor het vieren de nationale feestdag, dat thans op verzoek van de arbeiders- en beambten- kernen op 5 Mei een verplichte halve snipperdag zal worden gegeven. Dr Van Baal aanvaardde ambt op N.-Guinea Verheffing der oorspronke lijke bevolking De nieuwe gouverneur van Nieuw Guinea, dr J. v. Baal, is de vorige week in een Constellation van de K.L.M. op Biak aangekomen. Daarna zette de gouverneur de reis naar Hollandïa voort. Op het vlieg veld heette hem het eerst de waarne mend- gouverneur, de heer N. Makkes, welkom. In een korte toespraak door de microfoon van radio Nieuw Guinea ver klaarde dr Van Baal, dat alle vraagstuk ken slechts opgelost kunnen worden als alle groeperingen medewerken. Hierop aanvaardde hij de 20 km lange tocht naar zijn amtswoning, waar hij de wacht van de algemene politie inspecteerde. Precies om 12 uur begon een openbare vergadering van de raad van diensthoof den. Na een dankwoord zei de gouver neur dat alle moeilijkheden gezamenlijk kunnen worden opgelost door goed team work. Gij en ik, zeide hij, moeten van dag tot dag in goed samenspel onze taak vervullen-. Te allen tijde kan een beroep op mij worden gedaan. Samenwerking moet bestaan tussen overheid, bedrijfs leven, zending en missie, welke laatste geen geringe taak vervullen. In het be leid moeten vastheid en klaarheid aan wezig zijn om land en volk van Nieuw Guinea tot ontwikkeling te brengen. Men dient alles in het werk te stellen om tot spoedige verheffing van de autotoch- thone bevolking te geraken. Veler ogen zy-n op ons gericht om te zien op welke wijze Nederland zijn taak ten opzichte van Nieuw Guinea verricht. Een moei lijke. doch uiterst fascinerende taak. Na een bede tot de Allerhoogste aan vaardde dr Van Baal zijn ambt. Weer 6 maanden geëist Bedrijfsleider als zakken roller Gehandeld onder een soort „psychische dwang"? egen de 58-jarige bedrijfsleider Th. B. uit Arnhem, die op de markt was betrapt bij 't zakkenrollen is dezer dagen het Arnhemse gerechtshof zes maanden gevangenisstraf (bevestiging het rechtbankvonnis) geëist. man was door een aantal huismoe ders gesnapt, toen hij bezig was met het doorzoeken van een damestasje. Hij trachtte te ontvluchten, maar werd door de dames gegrepen. Waarom hij de dief stal pleegde, is een raadsel. Verdachte verdiende als bedrijfsleider een goed sa laris. Volgens prof. Tenhaeff is het niet uitgesloten, dat hij onder een psychische dwar heeft gehandeld, daar hij in zijn leven vaak als medium heeft gefungeerd ook herhaaldelijk onder hypnose is gebracht. Het psychiatrisch rapport wek- echter niet de indruk, dat dit de oor zaak was geweest. Uitspraak over 14 dagen. Bezoek vice-president van India De vice-president van India zal Zon dag 5 Juli in ons land arriveren. Hij blijft hier tot en met 8 Juli. Gedurende zijn bezoek zal dr Radhakri Jnan voor namelijk contact zoeken met vooraan staande Nederlandse geleerden. Voorts staan ontvangsten door dr W. Drees, door de ministers Beyen en Luns en een diner, aangeboden door de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, op het voorlopige programma. Argentijnse Dem. Partij geeft het op Het hoofdkantoor van de Argentijnse Democratische Party heeft besloten af stand te doen van alle zetels, die deze partij bezit in de provinciale en gemeen, teraden In een door de partij uitgegeven communiqué wordt gezegd dat dit be sluit genomen is „na jongste gebeurte- J nissen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2