Jlieuiue £eiksrf)e GTouraitl Eerste botsing te Pan Moen Djon tussen Verbondenen en de Roden Generaal Harrison: communistisch „redelijk noch constructief" plan Gaullisten lijden zware verliezen Frans-Amerikaans overleg te Parijs over Indo-China shj» '"'"Jl ii s Wist U Exportspreiding MAANDAG 27 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9720 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StanlvaslMM tfeUtttn mgn hert ia tegbeaspoet" CORSO OVERTROF DE STOUTSTE VERWACHTINGEN ZIE PAG. 3 EN S Naar een wapenstilstand in Korea TE PAN MOEN DJON kwamen voor het eerst sedert maanden de vol tallige delegaties van Verbondenen en Noordelijken bijeen, voor onderhandelingen over een bestand op Korea. De communisten hadden een plan ingediendvervat in zes punten, voor de regeling van het moeilijke vraagstuk der krijgsgevangenen. Zij claimden, dat de gevange nen, die niet naar hun land willen repatriëren, naar een neutraal land moeten worden overgebracht, in afwachting van een nadere regeling. De Verbondenen zijn van oordeel, dat dit plan absoluut niet practisch ii en zij stelden voor, dat de „onwillige" gevangenen in Korea zouden blij ven, bijeengebracht in een bepaald gebied, waar zij onder toezicht zou den komen te staan van Zwitserland. De Noordelijken wezen dit plan af, met name de keus van Zwitserland als neutrale staat. Het betreft 50.000 communistische krijgsgevangenen, die niet naar hun vaderland wensen terug te keren. Toen vandaag de onderhandeUngen voor een volledige wapenstilstand hervat werden te Pan Moen Djon. verklaarde generaal Harrison, het hoofd van de dele gatie der Verbondenen, dat het voorstel van zes punten, ingediend door de Noor delijken, „noch redelijk noch construc tief' is en de verwerping van Zwitser land als neutraal „land van ontvangst" noemde hij vreemd. Wij laten hier volgen, welke zes hoofd punten de Noordelijken te berde hebben gebracht: 1. Beide partijen zullen binnen twee maanden na ondertekening van een wapenstilstandsovereenkomst de krijgs gevangenen, die willen repatriëren, laten terugkeren naar hun land. 2. Binnen een maand daarna zuUen beide partijen de overige gevangenen naar een neutrale staat zenden, nadat uitgemaakt is welke staat. 3. Binnen zes maanden na aankomst van de gevangenen in de neutrale staat zullen de partijen gelegenheid krijgen terugkeer weg te 4. Binnen- zes maanden na aankomst in de neutrale staat zullen de gevange nen, die dan gerepatrieerd willen wor den, naar huis worden gezonden. 5. Over het lot van de gevangenen, die na zes maanden overblijven, zal worden beslist op een politieke conferentie, die de gehele kwestie van de vrede in Korea behandelt. De staten, waartoe de gevangenen behoren, zullen alle kosten van him ver blijf in de neutrale staat dragen. Er bevindt zich voor het eerst een Sowjet-journalist te Pan Moen Djon: Serge Borzanko, verslaggever van de Moskouse „Prawda". Een woordvoerder der Noordelijken Nederlander vermoord in Oost-Java In de nacht van 16 op 17 April j.l. is de administrateur van de bergcultuuron- derneming Pacoda in het Banjeowangise, de heer H. F. Budding, door een onbe kende vermoord. Hij was alleen thuis en is door een onbekende vermoord. Hij was alleen thuis en is door de luiken van zijn slaapkamer heen beschoten. Volgens het politieonderzoek moet de heer Budding zich toen, hoewel hij gezond was, naar buiten hebben begeven, geworsteld met de moordenaar en toen getracht een jeep te bereiken. Voordat hij daarin slaagde is hij overleden. Enkele maanden geleden werd de heer Timmermans, administra teur van de onderneming Kali Sepand- jang, vermoord. Eerste bewoners in Rutten (Noord-Oost Polder) Ini het nieuwe dorpje Rutten in het Noorden van de N.O.-polder hebben zich de eerste bewoners gevestigd. Het zijn hoofdzakelijk evacué's uit de getroffen gebieden. De straten in het dorp hebben nog geen namen. Ze worden voorlopig aangeduid met A-straat, B-straat, Binnen enkele maanden zal het dorp geheel bezet zijn. Van de elf dorpsker nen die in de N.O.-polder komen, zijn er nu zeven gebouwd. Eerste gouden brevet voor zweefvlieger Tegemoetkoming voor 50 Haagse adsp.-zweefvliegers Door te voldoen an de daarvoor ge stelde drie eisen: afstandsvlucht van 300 km, een hoogtevlucht van drieduizend meter en een duurvlucht van vijf uur, is de zweefvlieger G. Ordelman uit Zut- phen, als eerste Nederlander in het bezit gekomen van het gouden prestatiebrevet. De onderscheiding werd hem uitgereikt op de jaarvergadering van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, die in het zweef- vliegcentrum Teriet is gehouden. De zilveren K.N.V.v.L.-medaille werd uitgereikt aan ir J. Blackstone, aan de penningmeester jhr mr P. B. H. Gevaerts van Simonshaven, die deze functie 25 jaar heeft vervuld en aan de Belgische helicoptère-piloot Gerard Tremerie voor zijn hulp in het rampgebied. Medegedeeld werd, dat het zweefvlieg- veld Langeveld (Noordwijkerhout) v schijnlijk nog deze zomer in gebruik kan worden genomen. Van hogerhand wil men voor de te vormen jeugd luchtvaart brigade de dige hulp in natura en financieel strekken. In Den Haag hoopt men nog dit jaar een proef te nemen vijftig jongelui. Men wil dan zien of het initiatief weerklank vindt. De nieuwe ridder van de kouseband heeft voorts meegedeeld, dat zy de over dracht van alle zieke en gewonde ge vangenen der Verbondenen in hun han- 684 dat is 84 meer dan aanvan kelijk was toegezegd hadden voltooid. Onder de Zuid-Koreanen, die Zondag werden vrijgelaten, waren drie lepra lijders. De geallieerden zetten de uitwisseling in hun kant nog voort met 500 man Volgens verslaggevers der communisti sche bladen te Pan Moen Djon, zullen alle krijgsgevangenen, zodra de Ver. Naties een wapenstilstand in Korea onderteke nen, onmiddellijk worden gerepatrieerd. De Republikeinse Senator Bridges, lid van de Amerik. Senaatscommissie voo strijdkrachten, bepleitte een program drie punten, mochten de bestandsbespre kingen mislukken. Bridges stelde voor: Een „krachtige vlootblokkade munistisch China". Indien dit zou falen: „machtiging voor Amerikaanse piloten om communistische vliegtuigen tot in Mandsjoerye te achtervolgen en aldaar bases te bombarderen". En als laatste stap het bombarderen van industrieën, havens en bases ln munistisch China, „indien nodig met ge bruikmaking van atomische wapens". Dit voorstel gelijkt op dat van generaal MacArthur, voormalig opperbevelhebber in het Verre Oosten. Tijdens het weekeinde hebben duizen den Zuid-Koreanen geprotesteerd tegen de hervatting van de bestandsbesprekin gen. In tal van dorpen hingen Zuid- koreaanse vlaggen, die met zwarte stroken waren afgezet In Seoel dreef de politie een menigte van 150.000 personen uiteen en arresteerde enige ma schuldigd van sabotage, nadat een brand in het parlementsgebouw was ontdekt Zo startte vanmorgen vroeg (het was nog donker) onze equipe Fer dinandLinks onze verslaggever, rechts de chauffeur. De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk Winst voor Gematigd Conservatieven en Radicalen; Roden „op peil" E.D.G. en Duitse verdragen Adenauer neemt Franse bezwaren weg Ollenhauer dreigt met /,politieke consequenties" Adenauers regering heeft de aanvul lende protocollen van het E.D.G.-verdrag goedgekeurd. Deze protocollen zijn nu door alle deelnemers aan het E.D.G.- verdrag, dus ok door Nederland, aanvaard. Maar in Franse politieke en geringskringen is men van oordeel, dat de Duitse goedkeuring zonder in vloed zal zijn op de ratificatie-kansen het verdrag in het Franse parlement. Van Duitse zijde te Bonn verklaart men echter, dat de regering van Adenauer haar wil heeft, onderstreept om het EDG tot werkelijkheid te maken en met ge rechtvaardigde Franse wensen, rekening hield. De Westduitse Socialistische Partij van Ollenhauer komt vandaag bijeen om de vraag te bespreken, hoe kan worden ver hinderd, dat de regering van Adenauer de Duitse verdragen met het Westen tot voldongen feit maakt, vóórdat het Hof te Karlsruhe zich heeft uitgespro- hun rechtsgeldigheid. In een rede voorspelde Ollenhauer „gewichtige politieke consequenties", indien Ade nauer de verdragen tóch ter tekening aan president Heuss zou voorleggen. Ade- Ollenhauer zullen vandaag overleg plegen. De premier van Wuerttemberg-Baden. voorzitter van de Bondsraad, verklaarde dat alle juridische vraagstukken in ver band met de Duitse verdragen en he* E.D.G. moeten worden opgelost, vóór een politiek besluit kan worden genomen. Wij herinneren er aan. dat een ernstig conflict is ontstaan, nu de Bondsraad niet de Duitse verdragen heeft geratificeerd. Zoals in een deel van onze edities reeds vermeld, gaat Adenauer op 14 Mei naar Londen om met de Britse regering ge dachten te wisselen over urgente proble- Het Wesien balanceert Tussen scepticisme en verwachting Na het antwoord van Moskou aan Eisenhower Het Russische antwoord op de vredes oproep van Eisenhower is door de Weste lijke landen met -gemengde gevoelens ontvangen, waarin voorzichtigheid en hoop tot uitdrukking komen. Wij laten hier enkele reacties volgen: BEDELL SMITH (Amerik. onderminis ter van Buit. Zaken, vroeger ambassadeur te Moskou): De Sowjet-Unie zal zich slechts aan een overeenkomst houden, dien de positie van Amerika aan de c ferentietafel gesteund wordt door een aaneengesloten macht. De juiste Russische verzoeningsgebareA zijn grotendeels eer reactie qp de W&rtelijke defensie-inspan ningen. Het is echter mogelijk dat het Kremlin thans te goeder trouw onder handelingen tussen Oost en West wil openen. EISENHOWER: Misschien betekent deze stap van Moskou een kans voor regeling der concrete kwesties tussen Oost West... RENE MAYER: Geen ernstig denkende Fransman gelooft de stelling van natio nale „bevrijdingsbewegingen". Wanneer hij ziet, hoe de. „Vietminh", Laos, vreedzaam land binnenvalt. Frankrijk zal de stelling van ondeelbaarheid van de vrede in Azië handhaven. Als Rusland het bewijs levert dat het deze stelling aanvaardt, dan zal Frankrijk geloven aan de oprechtheid van het vredesoffensief. Toch moet nu het contact met de Russen einde te maken aan de „koude oorlog" voortduren. AMERIK. SENAAT (Commissie voor Buit. Bertrekkingen) waarschuwt, dat de recente Russische vredesgestes een dek mantel kunnen zijn voor toenemende spionnage-activiteit in de Ver. Staten en andere niet-communistische landen. Foster Dulles naar New York terug Vietminh-rebellen zijn de hoofdstad van Laos op 60 km afstand genaderd DE FRANSE MINISTERS Bidault, Pleven en Bourges-Maunoury hebben tijdens het weekeinde te Parijs geconfereerd met de Amerikanen minister Dulles, Harold Stassen, William Draper en ambassadeur C. Douglas Dillon over de situatie in Indo-China. Strijdkrachten van de Vietminh waren gisteren nog slechts 60 kilometer van Loeang Prabang, de residentie van koning Sisayang Vong van Laos, verwijderd. De kleine Franse post Pak Song, 60 km ten Oosten van Loeang Prabang, is omsingeld. De Fransen zijn gisteren ter stembus gegaan. Volgens Reuter heeft circa 20 a 30 procent der ruim 24 millioen kiesge rechtigden. zich van stemming onthou den. De eerste uitslagen, aldus de minis ter van Binnenl. Zaken, Charles Brune, noteerden winst voor de Gematigd Con. servatieven en Radicalen, terwijl de Gaullisten verliezen boekten. De uitsla gen zijn nog onvolledig. Uitgezonderd in districten als de departementen Moezel (Oost-Frankrijk), Tost (Pyreneeën) en Calvados (Noord- Westen) wisten de communisten zich te handhaven. In het gebied van Parijs heb ben zij geen verliezen geleden. De Gaul listen, die in 1947 bij de gemeenteraads verkiezingen een grote overwinning be haalden, verloren „aanzienlijk terrein" aan de Gematigden en Radicalen 1 Parijs en in het Oosten en Noorden Frankrijk. Bij de laatste gemeenteraads verkiezingen in Parijs verwierven de Gaullisten 55 procent der uitgebrachte stemmen. Gisteren liepen deze volgens de gedeeltelijke uitslagen althans terug tot ongeveer 12 procent. De communisten gaan in de hoofdstad nek aan nek met de Gematigd Conserva. tieven. De Socialisten schijnen hun posi tie te hebben gehandhaafd. Volgens latere berichten is de uitslag voor 23 van de 93 zetels in de Parijse gemeenteraad Sir Winston Churchill Vrouw in Tiel omgekomen door kolendamp Echtgenoot en zoon in ernstige toestand naar ziekenhuis Kolendampvergiftiging heeft in Tiel het leven gekost aan de 81-jarige mevr. B J. van Doesburg-Jansen. Haar echtgenoot, de heer C. A. van Doesburg en een zoon, B. J. van Doesburg, moesten in zorgwek kende toestand in het Ziekenhuis worden opgenomen. De vader was reeds geruime tijd ziek en de zoon waakte Zaterdagnacht bij hem. Enige familieleden, die boven had den geslapen, vonden Zondagmorgen het echtpaar en de zoon in bewusteloze toe stand. Het bleek, dat in de kamer naast de slaapkamer, waarvan de suitedeu; hadden opengestaan, de pijp van haard met roet was dichtgevallen, wa door kolendampvergiftiging was o staan. bekend: Communisten 12; Socialisten 4, Gematigd-Conservatieven 5; en Gaullis ten 2. In elf gemeenten en de Oostelijke Pyreneeën hebben de communisten meerderheid verloren. Enkele bijzonderheden: Edouard Mathis (Radicaal) werd door zijn 117 medebur gers als burgemeester van Ehuns herko- i. HU is kortgeleden 101 jaar geworden reeds 75 jaar burgemeester van dorpje. Roger de Lattre de Tasslgny, vader van wijlen maarschalk De Tassigny, is herkozen als burgemeester van Moillerou en Pareds (West-Frankrijk). Hij is 97 jaar en al 42 jaar burgemeester. In Oradnur-Sur-Glane, dat in 1944 door de Duitse SS. werd uitgemoord, zijn communisten door de socialisten versla, gen. De Vietminh-troepen, aldus Reuter, rukken uit twee richtingen naar Loeang Prabang op. uit het Noorden en uit het Oosten. Men schat hun gezamenlijke sterkte op 12.000 man. De Franse strijd krachten te Loeang Prabang worden op nog minder dan een derde van dit aantal geschat. De vorderingen van de opstandelingen baren Franse kringen te Saigon ernstige zorgen. De regering van Laos maakt plannen om de hoofdstad Vietiane te ontruimen „wanneer de toestand slechter wordt". Te Saigon is men algemeen van mening, dat binnen tien dagen over het lot van de twee steden zal worden be slist. Admiraal Radford, de opperbevelheb ber der Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, heeft na zijn conferentie met generaal Salan, de Franse opperbe velhebber in Indo-China te Hanoi mede gedeeld, dat hij de Amerikaanse regering terstond zal adviseren, de Franse strijd krachten meer transportvliegtuigen ter beschikking te stellen. De Roden verkondigen via de radio, dat het offensief van de Vietminh op Laos een antwoord is op de „Franse uitdaging", waar de Franse troepen het land als een springplank voor hun aanvallen op de Vietminh gebruiken! Uit een later Reuterbericht blijkt, dat Foster Dulles Zondagavond per vliegtuig uit Parijs naar New York is teruggekeerd. Bezoek H-M.de Koningin en Prins Bernhard aan Noorwegen op 6,7 en 8 Mei Noors-Nederlandse kem reactor te Kj eUerQ 6 Mei 20 uur 7 Mei 1030\ S per auto naar Lillestrém en F Kjeller I 6 Mei 15AO ontvangst op het stadhuis i 6 Mei bezoek vesting Akershus met kranslegging ICARTO vliegveld .fvwfllllllllllll \p°sL°; 1 jjp|TuStadhuis t Jf $//==OSLO-FJORD=) DAT de Zvenaarseweg (van Doesburg naar Zevenaar) van 29 April tot 20 Mei voor alle rij verkeer is afgesloten wegens vernieuwing van het brugdek bij de Wingerdense Sluis. DAT ook dit jaar, evenals in de laatste twee jaren, een schietploeg van het regi ment Stoottroepen wordt afgevaardigd naar de inter-geallieerde schietwedstrij den, die in Juni in Duitsland worden ge houden DAT het Friesch Genootschap van Ge schied-, Oudheid- en Taalkunde (1210 leden) als bestuurslid heeft gekozen Jhr ds C. van Eysiivga te Aalsum, terwijl tot buitengewoon lid werd benoemd N. J. Waringa te Apeldoorn, die 50 jaar lid is geweest DAT de Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij voorheen Mariakerke te Axel officieel is geopend (personeel 60 man; productie 40 ton gesponnen garen per maand) DAT minister Cals in Brussel met zijn Belgisohe collega Segers heeft gesproken over Belgisch-Ned. samenwerking op het gebied van de televisie. DAT tot lid van de deltacommissie (voor advies over de afsluiting der zee armen e.d.) is benoemd Jhr ir C. L. C. van Kretschmar van Veen. directeur van de Hollandse Aannemingsmaatschappij, die juist uit Australië is teruggekeerd. DAT de tentoonstelling van bedrijfs automobielen in het R-A.I.-gebouw te Amsterdam sinds de opening op Donder, dag jl reeds 16.000 bezoekers heeft ge trokken. DAT morgen in de Dumoulin-kazerne te Soesterberg een parade wordt gehou den t.g.v. het afscheid van de comman dant der genieschool, kol. J. C. G. Nottrot. DAT de gemeenteraad van Schiedam heeft besloten, in het voormalige Kethel, waar een groot recreatie-oord komt, een modern openluchtbad met bijbehorende gazons te laten aanleggen (kosten: f 1.9 millioen). DAT de N.V. Waterleiding Oostelijk Gelderland op 11 Mei begint met de aan leg van het hoofdleidingnet, waarmee de kom van Hengelo (Gld.) van drinkwater wordt voorzien. DAT luit-kol. A. J. Lamberti Woens dag in Venlo het commando over het re giment Limburgse Jagers zal overdragen aan maj. J. C. A. Faber DAT de KNAC. aan automobilisten, die naar de bloeiende boomgaarden in de Betuwe gaan, heeft geadviseerd wegens de grote drukte de veren te Beusichem en te Wijk bij Duurstede te vermijden. DAT bij de overweg te Didam in de spoorlijn WinterswijkZevenaar op 13 Mei de bewaking wordt opgeheven en halve overwegbomen met wisselende rode lichten (het achtste stel wordt aangebracht. DAT bij Asselt (Geld.) enkele jongens door de politie zijn ingerekend omdat zij de trein, die gistermiddag om 14.41 uur uit Apeldoorn vertrok, met stenen had den bekogeld, waardoor de conducteur R. uit Amersfoort aan het hoofd werd gewond. DAT de jachtopziener van het kasteel Borgharen bij Maastricht, J. Paulssen, zijn 50-jarig jubileum als zodanig heeft ge- DAT te Holthees (L.) bij werkzaam heden onder de spoorlijn een granaat is gevonden, die het acht jaar onder het ge weld van de treinen heeft uitgehouden, en op een akker een bom van 50 kg is aangetroffen. DAT tot ridder O.-N. zijn benoemd moeder-overste Petronella en broeder overste Pachomius van het ruim 500 jaar oude krankzinnigengesticht Reinier van Arkel in Den Bosch. DAT e4n welvaartscommissie aan het gemeentebestuur van Hoogezand-Sappe. meer heeft geadviseerd het Winschoter- diep te laten uitbaggeren, daar de Gro ninger scheepsbouw anders orders grotere schepen moet blijven afzeggen, die dan naar de Duitse concurrenten DAT Prins Bernhard (als voorzitter van de stichting Het Spaans Instituut) en minister Luns Zaterdag in Amsterdam aanwezig waren bij de viering van óns "land) j 25-j. bestaan van het genootschap Spanje- Spaans Amerika. Bruinisse is weer drooggevallen In Bruinisse is men er met inspanning van alle krachten in geslaagd, de tegen slag van de laatste dijkdoorbraak var veertien dagen geleden, waar boven te komen. Na het opnieuw dichten gat in de oude dijk zijn polder en dorp thans weer droog gevallen. Een extra- pompinstallatie was daartoe in werking gesteld. Daardoor is in Bruinisse opnieuw de toestand bereikt, zoals deze was vlak voor het hoge water van twee weken geleden. Stand Rampenfonds 107,7 millioen Zaterdagmiddag was in het Nationaal Rampenfonds in totaal f 107,7 millioen bijeengebracht. Vergeleken bij Vrijdag toeneming van f 200.000. Koninklijk Paar bezoekt Atoom-instituut Tijdens driedaagse reis in Noorwegen Het programma voor het Koninklijk bezoek aan Noorwegen van 6 tot en met 8 Mei is thans samengesteld. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 6 Mei, na aankomst op het vliegveld For- nebu bij Oslo. dejeuneren op het konink lijk paleis. Daarna zullen zij een bezoek aan het stadhuis te Oslo zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard de thee ge bruiken op het koninklijk paleis. Aan een galadiner ten hove gaat een kennismaking met de vooraanstaande leden van het corps diplomatique vooraf. Op Donderdag 7 Mei zal het Koninklijk Paar een autotocht maken naar het Noors- Nederlandse Instituut voor atoomenergie Kjeller. 's Middags zal een bezoek 1 den gebracht aan de kinderafdeling het rijkshospitaal. Ook staat dan een ont vangst van de Nederlandse kolonie op het programma, 's Avonds wordt een theatervoorstelling in de nationale schouwburg bijgewoond. Op de laatste dag van het koninklijk bezoek aan Noorwegen bezichtigd het vorstelijk paar de Freia chocoladefabriek. Na het dejeuner op Skaugum, het paleis de Noorse Kroonprins, vertrekken Koningin Juliana en Prins Bernhard per vliegtuig naar Nederland. De talrijke kunststukken van het grote Bloemencorso hebben Zaterdag in de Bollenstreek weer de bewondering van dui zenden gewekt. Een van de mooiste wagens toonde een voorstelling iwn de beroemde kunstenares Anna Pavlova als de stervende zwaan. Rondom de meisjesfiguur dreven zwa nen, die met Jobsgeduld waren vervaardigd uit bloemblaadjes. Merapi stort lava uit De chef van de Indonesiche geologische dnenst, dr G. A. de Neve, heeft Zondag avond bekend gemaakt, dat de Merapi sinds Donderdag kleine stromen lava uit stort over de vrijwel onbewoonde Noor delijke helling. Dr de Neve verklaarde, dat in de loop van de volgende maand een uitbrasting is te verwachten. De tem peratuur van de top, die 's nachts rood gloeiend was, is tot 600 graden Celsius gestegen. Dibelius doet beroep op Malenkof Bisschop Dibelius, het hoofd van de evangelische kerk in geheel Duitsland, heeft een beroep gedaan op de Russi sche premier Malenkof, de tienduizenden Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden, vrij te laten. De bisschop had zijn verzoek in een brief vervat, die hij veertien dagen geleden tegelijk met een brief aan Generaal Tsjoeikof had verzonden. In de brief aar Tsjoeikof verzocht dr Dibelius om eer vriendelijker houding van de Rode auto riteiten tegenover de kerk ia Oost- Duitsland. de spreiding er van over vele punten. Op dit beginsel berust de verzekering. Voor ons volk is het beginsel eveneens van belang om het risico te verkleinen, dat men geen afzet voor zijn goederen zal kunnen vinden. Dit kan men doen door naar vele landen te exporteren en te pogen steeds meer spreiding te ver krijgen. Bezien wij eens, hoe het de laat ste jaren met onze export is gegaan. In 1950 wa» 74 pet op Europese landen gericht, in 1952 al veel minder, n-L 67 pet, en het feit dat de uitvoer naar de Verenigde Staten van 5 tot 7 pet ges'e- gen is, is hierbij van belang. Onze activi teit op de Aziatische en Afrikaanse markten is eveneens toegenomen. Er )s dus een grotere spreiding van onze be langen ontstaan. Er is echter nog veel meer te bereiken. Het is opvallend, te bemerken, hoe con servatief men zich vaak blijft richten op de verworven markten, hoe weinig men openstaat om nieuwe markten erbij te zoeken. De offers voor het opbouwen van eer. exportorganisatie zijn zeker niet ge ring voor wie deze organisatie voor zich zelf wil opbouwen. Maar ligt het niet veeleer voor de hand, samen te werken en exportcombinaties te vormen of vla reeds bestaande handelshuizen te ver kopen? \7"OOR ons land is hierdoor een belang- rijke exportspreiding bereikbaar. Ver dere gepaste maatregelen zijn "t voor geza menlijke rekening laten onderzoeken van markt en het houden van tentoon stellingen, zoals onlangs te Mexico. Te betreuren is het, dat Prins Bernhard als mening moest uitspreken dat de kansen, door deze tentoonstelling ver kregen, niet voldoende benut werden. Het initiatief, te Culemborg genomen, moge in verband met de wenselijkheid van erking genoemd worden. Hier is de Nederlandse Export Combinatie op gericht, welke er naar streeft als bemid delingsinstituut te fungeren en de ex port voor de kleine bedrijven mogelijk en gemakkelijk te maken. Daartoe wor den kleine groepen samengesteld van kleine en middelgrote fabrikanten, geïn teresseerd bij verschillende producten. Een van deze fabrikanten wordt als vertegenwoordiger voor de gehele groep van artikelen naar een bepaald land ge zonden. Zo trad Iemand van een mos- terdfabrlek op als vertegenwoordiger van een brandspuitfabriek, van een conser- venfabriek, van een confectiebedrijf èn van zijn eigen onderneming. De verkoop was zeer bevredigend en een nieuwe reis naar een ander land is spoedig daarna voorbereid. Als kleine bedrijven de wegen voor de export niet weten, de risico's niet alleer. geheel durven dragen, kunnen zij zo nog door exportcombinaties grote successen bereiken. De Italiaanse secretaris-gene raal voor de kunstnijverheid beoogt zelfs internationale samenwerking van deze nijverheid ten behoeve van de afzet! Helicopter-dienst ook via Vlissingen De Belgische Sabena onderzoekt op het ogenblik de mogelijkheid, in de heli copter-dienst Brussel—Rotterdam ook Vlissingen op te nemen. B. en W. van Vlissingen hebben reeds een terrein ge vonden waarop helicopters kunnen Onbestendig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk en kele buien. Overwegend ma tige wind. aanvankelijk tussen Zuid en Oost. later veranderlijk. Over het alge meen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). i 1949 tot 4.27 uur Op 29 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1