D Maar wij denken er zó over Ex-koning Peter zijdelings bij Ned. zwendel betrokken Is gescheiden optrekken wel verantwoord? nieuwe leidsche courant zaterdag 25 april 1953 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Christelijke naastenliefde lit he in de N.L.C. van 18 April trof ik enige strich^jjtlatingen van ds Fokkema aan, gedaan 3% Sjn de Tweede Kamer over eventueel her- n- Hegtel van het Nederlanderschap. Het lijkt s instimaar al te vaak of de Christelijke liefde ileniD(|iaar laatste grens heeft bij de „landver- iteyoeraders". Van de preekstoel hoor ik, dat 4 jaaiwij alles vanuit het Christelijk beginsel *t eeijnoeten beschouwen, dus in de eerste ar b»plaats van het standpunt van liefde derg»Vergeving. fectenl Moet de gerechtigheid noodgedwongen wordkyorden gehandhaafd, dan toch om best- mijndvll van de delinquent, met hulp en ver- tran»geving na de ondergane straf. Ds Fok- Oolfcema vindt dit laatste een bittere pil, wordhje hü alleen om practische redenen be- 1 Hfreid is te slikken, beleg- is ds Fokkema alleen op de kansel Christen en gaat het Christelijk begin- wegsel in de Tweede Kamer niet verder dan ungejEondagswet en onderwijsproblemen? i Ie Ik zou ds Fokkema willen vragen 68 eüWeef u, dat b\j deze „landverraders' ïr teforoeders in Christus zijn? Weet u, dal bij hen ook mensen ziin, die ondanks hun (toegegeven) misdadige dwaling Banks het verlies van het Nederlander schap hun land ev< Misschien is de pil iilingjVoorschoten verg* Geweigerde medaille Dat een jubilerende brugwachter de Dinfvoor hem bestemde medaille teruggeeft ng "is misschien een novum. Doch ik kan i dajer wej inkomen. Als men 40 jaar zijn emeflbeste krachten heeft gewijd aan de ge meenschap is het een eer om een Ko- j ainklijke onderscheiding te ontvangen 'Maar een onderscheiding is nog altijd 'geen waardering. Bij het ontvangen een blijk van waardering komen nl. dik wijls het prestige en de prestaties van de en dl**"00"' die gewaardeerd wordt, in het „itpjiedrang. Zo voelde misschien ook die ierenbru?wachter het- althans vond zich vocret dat "brons" te laag gewaardeerd. Het eigenaardige nu is. dat welke r ([gering er ook^ aan het bewind is, hetzij lief hebben als gij? iu iets minder bitter. J. Overdui Leidseweg 371 rechtse, hetzü een linkse, dé nin- dere man steeds de lagere, zo niet de laagste onderscheiding ontvangt Aan wie ligt dat toch? Onder de autoriteiten zijn n dier toch oolc stelliS. die zicb met de tra in diditioneIe gang van zaken maar sIecht vJkunnen verenigen. Zo wordt er verteld van een voormalige hoofdcommissaris van „jTJPölitie, dat hij niemand van zijn lagere •personeel wilde voordragen voor een onderscheiding, omdat hij voor dat lagere 'personeel slechts „brons" of „zilver" kon mte'krijgen. Hijzelf stond op het standpunt, a dat zijn mensen, die dag en nacht de ge- meenschap hadden gediend zelfs in JVele gevallen met gevaar voor hun leven Sen— minstens op „goud" aanspraak konden bnrimaken Zo bezien begrijp ik de motive- ring van de brugwachter volkomen. Ook .- begrijp ik, dat de hoofdingenieur-direc- "Iie'teur van de Rijkswaterstaat in Gelder land, die de brugwachter de ere-medaille aanbood, zich na de weigering een andi beetje verlegen voelde Maar zijn poging i. om de brugwachter alsnog tot andere ge. échten te brengen door te wijzen op de ozdiverse rangen in het leger vond ik wel jpenheel ongelukkig. Want al zijn er in het leger vele rangen, toch zijn er meer sol daten die de Militaire Willems-Orde be- Y zitten dan generaals In het leger is het gelukkig wel mogelijk dat een gewone soldaat de hoogste onderscheiding deel achtig wordt. En zo'n soldaat M W.O. ont- vangt van iedere militair dezelfde eer bewijzen als een generaal M.W.O -drager Misschien had de huldiger van de brug- 1- wachter betere argumenten kunnen aan. e voeren. Misschien ook vindt het voor- beeld van de brugwachter navolging. Of ft misschien trekt de regering lering uit het geval. Moge dit laatste zo zijn! Dan zullen we dat in de krant van 30 dezer, wanneer de Lintjesregen weer daar is. kunnen lezen. *r Koninklijk gebaar is Onlangs las ik in uw blad, dat Hare op Majesteit Koningin Juliana 50 kinderen hiwUlt de getroffen gebieden in haar paleis :rei* °Pnam. voor hen een poppenkast liet 1 in- verionen en haar dochters met limonade mstHif1 r?ndgaan. Ik vond dat zo'n ontzag lijk lief gebaar van onze Landsvrouwe, ven. dat ik dit aan het Amerikaanse volk be- 8 53 kend zal maken door uw verhaal in het >orjjEpgels te vertalen en het. met vermel- 4 ding van de bron natuurlijk te te laten afdrukken in „The Herald News Den of Passaic-Clifton". Ik weet dat ik daar >ur| onze grote Hollandse kolonie, en ook de v, Amerikanen zelf. een zeer grote dienst sch» mee zal doen Wij zijn allen zeer lern op onze Koningin, van wie wij zeer j™1 De predikant-directeur van de afd. ij ..Het Gesprek met Israel" van de Raad van Inwendige Zending der Herv. Kerk in Amerika op bun Passaic. rel£ New Jersey (U.S.A.). ge- De naam Christelijk misbruikt VIII alü ^0g ooi™3! «en kort antwoord op het ^a£ wederwoord van de heer De Gr. Eerlijk heb ik geprobeerd de gedachtengang van 6o heer De Gr. te volgen, doch het is ^•inij, helaas, ook nu nog niet gelukt. Er ten naar int'n gevoelen, een zodanige er> kronkel in deze redenering, dat het voor Een leniand die rechtlijnig wil denken moei- or. lijk wordt zich met deze opvatting te )ig, VBrenigen. sn- Haer mijn vaste overtuiging zijn we üet er niet mee klaar met de aanhaling van ge- de tekst uit 1 Joh. 55 te zeggen: „Dat ia het. niets meer, niets minder". De heer De Gr. heeft dit zelf blijkbaar ook wel enigermate aangevoeld, want anders *ou hij er niet op hebben laten volgen: len wie zal bepalen waar dat (het geloof dat de wereld overwint) begint en ste waar dat eindigt?" Het zou dwaas zijn uit de ledencijfers 'd« van de Christelijke verenigingen te be palen hoe groot het Koninkrijk Gods wel Bil k' beer Gr. weet wel, dat deze pretentie bij de Christelijke organisaties >e- of verenigingen niet aanwezig is. Het ip» lidmaatschap van een Christelijke ver en eniging is geen toegangsbewijs voor het sal Koninkrijk der hemelen. (rs God kent de Zijnen. Jezus Christus nl vergadert zich uit alle talen, volken, natiën en geslachten Zijn Gemeente. ar Allen die Zijn naam dragen, en die Hij ïn Zijn broeders noemt omdat zij Hem door i het geloof toebehoren, heeft Hij een op- dracht gegeven die ook voor dit aardse leven geldt want zij behoren Hem toe met lichaam en ziel (cath. 1). Ziel èn J lichaam, leer en leven, behoren bij el kaar, zijn niet te scheiden. God heeft óns r niet nodig; wij Hèm wel! Hij kan het ook wel buiten ons af, maar Hij wil ons gebruiken als instrument in Zijn hand, naar Zijn wil en tot Zijn eer. Als we dat geloven komt de bede in ons hart: „Neem mijn leven, laat het Heer, toe gewijd zijn aan Uw eer. Maak mijn uren en mijn tijd tot Uw lof en dienst bereid." Als u die bede uit gezang 228 van de Hervormde gezangenbundel leest ontdekt u wel, dat die bereidwilligheid niet al leen geldt voor het werk van de Christe lijke Gemeente (de Kerk), maar ook alle ar.dere arbeid betreft. De Christen, die voor zijn persoonlijk optreden het Woord van God als norm aanvaardt, moet dat ook doen als hij samen met anderen optreedt. Want dat Woord God6 moet maatstaf zijn voor het handelen van de enkeling en de organi satie. opdat de Naam onzes Gods niet worde gelasterd. Zo zal de naam Christe lijk niet worden misbruikt. Leiden. W. VEERMAN. (Met dit stuk, nummer acht!, wordt de discussie gesloten. - Red. N.L.C.). Koninginnedag Met vreugde vernam ik dat nu einde lijk besloten is de Koninginnedag in ere te herstellen. Helaas nog beperkt tot een halve dag enals het werk het toe laat. Dat is jammer het moet een ver plichte vrije dag worden, zodat iedereen feest kan vieren op deze waarlijk natio nale feestdag. En de protesterende lande lijke raad van het „Verenigd Verzet 1940- 1945" gelieve te bedenken dat de be vrijding op 5 Mei toch alleen m; het Westen gold en dat de rest land telkens andere bevrjjdingsdala had. Oranje-vriend. Over kleine zelfstandige bloemenhandelaars De gemeenteraad van Rijnaburg heeft de op 27 Maart gehouden vergadering een ingekomen schrijven behandeld over de steun aan kleine, zelfstandige bloe menhandelaars. In November 1962 waren de prijzen van bloemen zo hoog. dat de huisvrouwen in deze tijd van het jaar niet zo ruim het 'huishoudgeld zitten, ze niet koch ten. Kleine 'bloemenhandelaars kwamen dus voor grote moeilijkheden te staan. Enkelen van hen uit Rijnsburg gingen zich melden bij de dienst van Sociale Zaken, met het verzoek in aanmerking komen voor een tijdelijke on dersteuning volgens de regeling sociale voorziening. Dit verzoek werd met suc ces bekroond. De uitkering werd verleend met in gang van 27 November 1952. Omdat er toen nog voldoende werk voor landarbei ders was. werd zij afgesloten per 6 De cember. Dit werk bestond uit peenkorten. Toen de steun voor de bloemenhande laars stil stond, hebben zij zich tot B. en W. gewend om te vragen, bij wie zij zich peenkorten konden melden. Zij kregen een bepaald adres op. nader onderzoek bleek, dat be doelde firma geen weekloon wilde garan deren. B. en W. zegden toe, dat de wer kers zich weer om een uitkering tot B W. konden wenden, indien zij wegens e weersomstandigheden niet in staat aren te werken. Omdat de kleine zelfstandigen onderkruipers wilden optreden, wat hen door B. en W. van Rijnsburg werd be volen, hebben zij de zaak in handen ge geven van het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden. Dit bureau heeft de zaak ter plaatse onderzocht en in zijn commissie bepaald, overleg met het ministerie van Sociale Zaken, dat deze opgelegde arbeid niet behoefde te worden aanvaard omdat het oriderkruiperswerk was. De bloemen handelaren werden echter niet meer in de steun opgenomen. Zy hielden evenwel aan en op de 24e December 1952 konden zij hun steun weer halen. De 19e Januari 1953 deelden B. en W. <mede, dat zij hadden besloten, de uitkering volgens de sociaal-economi sche hulpverlening stop te zetten met ingang van die datum. De kleine zelf standigen waren dus weer even ver als in het begin. Na enige weken tevergeefs te hebben aangedrongen op steun voor hun vrou wen en kinderen, besloten de betrok kenen, flink in de schuld bij hun leveran ciers, weer in de handel te gaan. Meer dan één keer heb ik een beroep op B. en W. van Rijnsburg gedaan om deze mensen hun ondersteuning alsnog uit te betalen, 0och steeds zonder goed resultaat. Nu moet ik notabene in het verslag van de gemeenteraadsvergadering lezen, dat de wethouder van Sociale Zaken ver klaart, dat de kleine zelfstandige bloe menhandelaars via de arbeidsbeurs waren opgeroepen werk te verrichten, en dat zij dit hadden geweigerd! De wethouder laat het dus voorkomen of de betrokkenen te lui zijn om te wer ken. Men moet dan weten, welke flinke werkers het over 't algemeen zijn en dat zij soms arbeidsdagen van 20 uur mee maken. Waarom worden zij in de ge meente Rijnsfourg zo slecht geholpen? Het departement oordeelde die hulp nodig aar B. en W. weigerden. Als voorzitter van de organisatie van bloemenhandelaars van Leiden en om streken betreur ik het, dat in de ge meente Rijnsburg ziulke dingen kunnen gebeuren. G. HEUNS. Leiden, Garenmarkt 32. Woningnood in Rijnsburg V Het schrijven van de heer Cor Kralt van vorige week is niemand tot huip ge weest en geheel in strijd met de feiten. Ik zou de heer Kralt willen aanraden, zijn fiets of auto te pakken en te gaan kijken in Lisse, waar met behulp regering onbewoonbare woningen, op jarenlang de bekende borden hebben gezeten, zijn omgetoverd in solide woningen. Ook in de Engelen Vreewijk, gemeente Lisse, zijn tientallen woningen vernieuwd In andere dorpen van Neder land heeft de regering eveneens gehol- ?n om de woningnood te lenigen. Daarom doe ik een beroep op allen, die belang hebben bij een woning, met mij te schrijven aan ministers en Kamer leden om wulp voor onze gemeente te vragen. Die hulp is broodnodig. Om de oningnood zijn al vele tranen geschreid. Een actie van de bevolking kan scbien redding brengen voor ons allen. Dan behoeven wij niet langer de tol te betalen van de vooroorlogse woning- politiek G. NOTEBOOM. Rijnsburg. Vliet. Woningnood in Rijnsburg VI In het ingezonden stuk „Woningnood II" ontkent de heer C. Kralt, dat de slechte woningpositie van Rijnsburg een gevolg is van een zeer kortzichtig beleid. Dan dit ter overtuiging: In 1947 en 1948 heeft het département van Wederopbouw aan Rijnsburg veertig woningen toegewezen, waarvan èt in 1948 zegge en schrijve zes zijn gebouwd Er was in Rijnsburg geen bouwgrond voorradig. Regeren is vooruitzien! Of had die domme minister van We deropbouw de bouwgrond er bij moeten leveren? Er was gelegenheid, direct bouwgronden te vorderen, zonder de ont eigeningsprocedure tot het eind toe af te achten. Hiervan is geen gebruik ge maakt. Ook de opmerking van de heer Kralt, dat de woningtoestanden in andere plaatsen nog slechter zijn, of even slecht, enkele gevallen beter dan in Rijns burg. moet ik als onwaar van de hand wijzen. Vorig jaar werd in een gemeenteraads vergadering op voorstel van de heer Karei Zandbergen besloten een onderzoek stellen naar de woningpositie van Rijns burg. Het is ontstellend, wat bij dit derzoek aan het licht is gekomen. Wat denkt de heer Kralt van de cijfers, die dan nog maar voor 1947 gelden en die elk jaar slechter zijn geworden? Het aantal kamers bedraagt in Zuid- Holland gemiddeld 5,02, in Rijnsburg 4,13. Aantal bewoners per woning in Nederlan i Zuid-Holland 4,26, in Rijnsburg 5,42. De cijfers voor het aantal bewoners per kamer luiden resp. 0,91, 0,85 en 1,31. Aantal bewoners in schuren en schuur- zolders: 1,7, 0,8 en 2,6. Alleen wonende gezinnen met onvoldoende slaapruimtc 4,3, 4,6 en 15. Deze lijst kan naar believen worden aangevuld met aantal kinderen per gezin, bewoonde krotten e.d. Al deze cijfers zijn voor Rijnsburg zeer ongunstig. Wanneer u zich, vriend Kralt, voor u dit artikel schreef, had gewend tot de wethouder van sociale zaken, dan Woningnood in Rijnsburg IV Even wil ik mij richten tot „een be langhebbende", die de vorige week een ingezonden stuk schreef over de woning nood dn Rijnsburg. Deze belanghebbende vraagt waar men zioh in de gemeente raad bezorgd over maakt, en geeft zelf een antwoord: een nieuw raadhuis, zwembad, enzovoort. Mag ik hem er eens even op attent maken, dat deze plannen eveneens nood zakelijk zijn? Maar weet u ook, dat de woningbouw punt één is? Weet u dat er overdag en vaak ook tot diep in de nacht wordt gerekend en getekend om de plan nen klaar te krijgen, waardoor de wo ningnood een heel eind kan worden op- Hier zit zeer veel aan vast. De wonin gen moeten aan alle bouwvoorschriften voldoen; de huurprijs moet redelijk zijn; de aankoop van gronden is een moeilijk probleem; kwaliteit en inrichting van de woningen moeten niet alleen nu maar over dertig jaar nog goed zyn, wat veel overleg en besprekingen vergt, en ten slotte moet de hoge overheid de plannen nog goedkeuren. Laten We nu niet gaan praten over wat vijftien jaar geleden is geschied, doch laten .we gezamenlijk proberen de toe stand van nu de baas te worden. Laat ons dan hopen, dat de regering ons zal steunen, zodat wij deze strijd tot een goed eind kunnen brengen. Als geïmpor teerde Rijnsburgse hoop ik van harte dat uit deze misère komen. Eerst de wo ningen en dan het zwembad! J. M. Stlgter-Vos Rijnsburg Hofstraat 9 deze opmerkingen zeker in de pen ge- Ook in de door inzender als „abnor male jaren" omschreven periode 19 1940 hebben genoeg waarschuwende men geklonken in de raadkamer, dat dit woningbouwbeleid fout was en Rijnsburg verschrikkelijke gevolgen hebben. Abnormale tijden waren het. Bouwvak arbeiders liepen bü duizendtallen zonder werk en bouwmaterialen lagen torenhoog opgestapeld. Om een geldlening te sluiten in die tijd voor de woningbouw behoefde men zeker geen zwarte rente te betalen. Wat dunkt u van grondprijzen van f 1 of f 1,50 per vierkante meter; aanbiedin gen van een binnendeur met slot voor f2,50? Maar in Rijnsburg wilde men in die tijd de kool en de geit sparen, met het gevolg dat ze beide zijn opgegeten. Alleen door het energiek doorzetten van de woningbouwvereniging Spinoza hebben we in die jaren gelukkig nog een aantal behoorlijke arbeiderswoningen ge kregen, die f4 per week kosten. U vindt dat blijkbaar nog een onrecht. Vergeet echter niet, dat aan een alge hele huurverhoging consequenties vast zitten. Tenslotte, vriend Kralt, spreek nu niet meer van Jan de arbeider, dat is zo verwant aan Jan Boezeroen of Jan met de Pet. Als Gereformeerde mensen predi ken wij geen klasse, maar is de arbeider broeder van de veel-bezittende. G. v. d. EIJKEL, Rijnsburg Vliet N.Z. 82 (Enigszins bekorf. Red. N.L.C.). Woningnood in Rijnsburg VII Naar aanleiding van het schrijven va .belanghebbende" over de woningnood in Rijnsburg wil ik opmerken, dat hij slecht is ingelicht over de plannen de vroede vaderen, i een kortgeleden gehouden A.R. gadering. waar wethouder T. Kralt sprak gemeentepolitiek, hebben hoord, dat er. behalve plannen nieuw raadhuis en een zwembad, gewerkt wordt aan een woningbouwprogramma 120 huizen, die zonder rijksbijdrage zullen moeten worden gebouwd. Hoe is dit mogelijk, daar dit de ge meente een slordige f 400.000 extra zal kosten wegens gemis van de subsidie" te danken aan het jarenlange zui nige beleid van Rijnsburgs bestuurders, waardoor een reserve kon worden ge kweekt van f 600.000, een unicum in Nederland! Wethouder Kralt verklaarde, dat hij bereid was alle plannen te laten schieten ten behoeve van deze woningbouw, hoe wel hij van mening was, dat de uitvoering de genoemde projecten zou kunnen doorgaan. Dank zij dit grote woningbouwplan zal de woningnood in Rijnsburg dus binnen enkelê jaren voor een groot deel zijn opgeheven en zal de gemeenschap de vruchten kunnen plukken van het cor recte beleid van de door belanghebbende gesmade bestuurders. Wat betreft de acht woningen met schuren, die zullen worden gebouwd: Een pluim voor de ontwerper! Bedrijfswonin gen zijn hier ten minste zo hard nodig als arbeiderswoningen. Een goed wethouder moet de belangen van alle lagen der be volking behartigen. Ik heb nog nooit gehoord, dat de P.v.d. A. in Rijnsburg nu eens met een plan kwam hoe het dan wel moest. Een goed criticus levert niet alleen critiek, maar zegt er meteen bij hoe het wel moet. De plannen moeten in Rijnsburg steeds van de andere zijde komen. r j Rij nsburg Abonnee In het rampgebied Raadsverkiezingen in 40 plaatsen uitgesteld Minister Beel heeft goedgevonden, dat in de volgende gemeenten de candidaat- stelling en de stemming voor de ln 1953 te houden verkiezing van de leden de gemeenteraad op nader door hem te bepalen dagen zal geschieden: Klundert, Nieuw-Vossemeer, Hoge Lage Zwaluwe, Abbenbroek, Den Bommel, 's-Gravendeel. Heenvliet, Herkingen. Mid- delharnis. Nieuwe Tonge, Ooltgensplaat. Oude Tonge, Oudenhoorn, Sommelsdijk, Stellendam, Strijen, Zuid-Beijeriand, Zuidland, Brouwershaven, Bruin isse, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Elle- meet, Kerkwerve, Krabbendljke, Krui- ningen, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, St Philipsland, Rilland-Bath, Serooskerke (Schouwen). Stavenisse, Waarde, Zierik- zee, Zonnemaire. Sigarenwinkeliers slaan alarm Compensaties huurverhoging onvoldoende De Ned. Alg. Bond van Sigarenwinke liers heeft Donderdag op zijn tweedaagse congres een motie aanvaard, waarin wordt gezegd dat de toch reeds geringe winst van de sigaren-détailhandel wordt ge drukt door de gestegen algemene onkos ten en het steeds toenemende aantal ver kooppunten als café's, cafetaria's enz., mede tengevolge van de onvoldoende handhaving van de vestigingswet klein bedrijf 1937. In de motie wordt voorts verklaard dat met grote bezorgdheid is kennis genomen van de nu weer in uit zicht gestelde huurverhoging, hetgeen opnieuw tot 'n verlaging van het levens peil van de sigarendetaillisten moet lel den. De sigarendetaillisten zijn ervan overtuigd, aldus deze motie, dat de in uitzicht gestelde compensaties voor hen geen enkele verlichting van betekenis zullen brengen. De motie zal worden meegedeeld aan de ministerraad en aan de Staten-Gene- raal. Duitse mark op wissel markt De Nederlandsche Bank zal op 4 Mei i.s. de Duitse mark toevoegen aan de valuta's, dde op de wisselmarkt worden verhandeld. De deviezenbanken kunnen dan termijntransacties in Duitse marken eigen rekening met cliënten afslui ten. Hun rechtstreekse transacties met correspondenten in West-Duitsland blij ven beperkt tot die, welke dienen tot dekking van posities, ontstaan uit door deviezenbanken met cliënten of andere deviezenbanken in eigen land afgesloten transacties. Het dekkingspercentage voor termijnverkooptransactiej is hoogstens 25 pet An ti-Re volutionnaire J onger en-Studie clubs (ARJJOS) en de Christelijk-Histo- rische Jongerengroepen (CHJG) zich ernstig bezinnen op de huidige verdeeld heid tussen ARP en CHU. Immers: we tijden vragen nieuwe beslissin- eisen andere verhoudingen. En de situatie van ons land in het begin dezer is nu eenmaal nogal verschillend met die van 1953. Duidelijke taal Acht u het gescheiden optrekken R en CHU verantwoord, o.a. met oog op de ontwikkeling der Europese eenheid?, zo vroegen wij recht op de (vrouw) af. De antwoorden spraken duidelijke taal: „Niet geheel verantwoord. Tenslotte belijden we één en dezelfde Heer. Als dan kerkelijk gezien het niet kan worden, behoeven we toch nog niet politiek gescheiden op te trekken" (G. S. Alberts, Zaandam, CHJG). .Slechts voor een klein deel verant woord. T.o.v. alle vraagstukken (dus niet alleen de Integratie van Europa) acht ik ve samenwerking de beste op lossing. We kunnen de vergroeiingen, die hebben plaats gehad, echter niet weg cijferen" (C. Balkenende, Kapelle, AR- JOS). „Niet geheel verantwoord, zeker niet met het oog op de ontwikkeling der Europese eenheid" (A. Quartel, Hazers- woude, CHJG). „Niet verantwoord. Apart optrekken is verbrokkeling van kracht" (L. de Snayer, Vlaardingen, CHJG). „Ten zeerste onverantwoord. In Neder land is m.i. een derde macht noodzake lijk om als bolwerk op te treden tegen socialisten en Rooms-Katholieken. In Europees verband acht ik deze wenselijk om te beletten, dat daar de socialisten de macht verkrijgen" (A. J. Wapenaar. Kloetingen. CHJG). „Gescheiden optrekken is nadelig en doet afbreuk aan onze kracht, zeker in het licht der Europese integratie-proble- Onthullingen over millioenendans (Advertentie ■0 Een bierprijzen-oorlog op komst? Protest tegen leverantie aan kruideniers-grossiers Tijdens de vergadering van de Bond an Bierhandelaren en Mineraalwater- fabrikanten is Donderdag in Nijmegen heftig geprotesteerd tegen de houding van er grote brouwerijen, die biér leve- an de grossiers in kruidenierswaren. grossiers doen volgens de vergade ring de erkende agenten oneerlijke con currentie aan. In een motie sprak de vergadering er haar teleurstelling over uit, dat nog steeds niet is voldaan aan de toezeggin gen, een einde te maken aan de prijzen- concurrentie op het gebied van flessen- bier docr de grossiers in kruidenierswa ren. Het bestuur werd gemachtigd, tot afweer een prijzenconcurrentie ir leiden. Indien niet vóór 1 Juli een vredigende oplossing wordt bereikt. Het bestuur werd door de vergadering ontslagen van de plicht, er bij de waren wetcommissie op aan te dringen, goed keuring te verlenen voor het mengen an kleurstof in vruohtenlimonade. Geen emigratie van beroepsmilitairen Beroepsmilitairen zullen voortaan niet meer wegens emigratie de dienst mogen verlaten alvorens hun eerste verbintenis v»n zes jaar is verstreken. Ook zU, die reeds een request om ontslag wegens emigratie hebben ingediend zelfs al pasage hebben geboekt mogen niet meer vertrekken. Aldus is schriftelijk aan alle troepencommandanten meege deeld. Tot dusverre was emigratie de enige mogelijkheid waardoor jonge beroepsmi litairen de dienst konden verlaten. Zo dra zij passage hadden geboekt, werden zij van hun verbintenis ontheven. Voor beroepsofficieren golden de emigratie beperkingen reeds sinds November 1952. De herhalingsoefeningen voor 2200 man luchtmacht De herhalingsoefeningen voor de lucht macht, in de periode van 4 Mei tot 19 September, zijn in hoofdzaak voor de z.g. objectbewakingstroepcn, die indertijd als luchtvaarttroepen naar Indonesië zijn ge zonden. De ln totaal ongeveer 2200 man zullen bij oe herhalingsoefeningen ver deeld worden over de vliegvelden, navi- gatiestatlons, depóts enz. Daarnaast zal een deel van het vlie gend personeel in de periode van 11 Juli tot 29 Augustus onder de wapenen komen Op 29 April zal Prins Bemhard in het paleis op de Dam te Amsterdam een aan tal militaire onderscheidingen uitreiken. in personen, die zich in de bezet tingstijd verdienstelijk hebben gemaakt. In ons land 1 bedrijfsauto op 125 inwoners In vele landen is de toestand gunstiger Bij de opening van de tentoonstelling van bedrijfsauto's in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam verklaarde de voorzitter van de R.A.I„ dhr E. F. Eriksson, dezer dagen, dat Nederland ten aanzien van het aantal voertuigen achter staat bij het buitenland. Slechts in Italië met 1 be drijfsauto op 175 inwoners is de situatie nog ongunstiger dan in Nederland, waar 1 bedrijfsauto wordt geteld per 125 in woners. Voor de navolgende Europese landen is er één bedrijfsauto op het daar achter vermeld aantal inwoners: Frank rijk 51, Engeland 54, Denemarken 57, Bel gië 58, Noorwegen 60. Zweden 70, Zwit serland 106 en, West-Du Itsland 110. De tentoonstelling zal op aandrang van diverse zijden Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. ook des avonds geopend Ex-koning Peter van Joegoslavië blijkt Inderdaad, zoals reeds werd vermoed, zijdelings te zijn betrokken bij de zaak de onlangs in Lugano gearresteerde textielkoopman E H. D. uit Amsterdam Tegen de koopman, die oplichtingen tot een bedrag van in totaal f500.000 zou hebben gepleegd, werd gisteren voor de Amsterdamse rechtbank drie jaar ge- eist. Zijn raadsman vertelde het volgen, de: „Via een zakenrelatie kwam D. April 1951 in contact met de Italiaan S. Deze Italiaan, die de beschermeling is van ex-Koning Peter van Joegoslavië, spiegelde D. enorme transacties voor, waarbij veel geld zou zijn te verdienen D. heeft o.m. 23.000 gulden aan S. ge geven. Hij kwam onder de invloed de Italiaan en hierdoor werd hij uit zijn evenwicht gebracht. Zijn leverancier Tilburg leverde hem geen goederen mi en begin Mei 1951 geraakte hij in mc lijkheden. S., die Maltheser ridder is, beschikt over even grote flair als belangrijke, laties. D. kreeg van ex-koning Peter familiefoto-album met een persoonlijke opdracht. Hij kwam zó in de ban va Italiaan, dat hij er toe overging op valse facturen en opslagbewijzen gelden op te nemen. S. spiegelde D. een grote affaire voor, het vrij maken van het z.g. oud- familiebezit van de ex-koning, dat bestond uit, naar later bleek, frauduleus verkre gen Nederlandse en Belgische effecten ter waarde van millioenen guldenB. Deze effecten waren beleend bij een Zwitserse bank. Ex-koning Peter stelde bovendien D. persoonlijk een hoeveelheid originele coupons van dollarobligaties en pand brieven ter hand, welke D. echter niet kon incasseren. Gedupeerden hebben buiten D. en S om contact gehad met de ex-monarch om te trachten direct zaken met hem te doen en de winsten zelf op te strijken. D meende, dat hij binnen zeer korte tijd een groot vermogen zou verdienen en dan Uitwisseling der krijgsgevangenen Ook Nederlander Arie Biever vrijgelaten Massa-betoging van Zuid-Koreanen Gisteren, werd de eerste Nederlander ln Korea door de Noordelijken gerepa trieerd. Zijn naam is Arie Biever. De me dedeling is afkomstig van de „American Broadcasting Company". Volgens Reu- leemt men aan, dat soldaat Biever de enige Nederlander is, die gerepa trieerd zal worden. Soldaat Biever werd e uitwisseling hartelijk welkom ge heten door kapitein H. Vader (uit Leid- schendam). Tot de groep uitgewisselde zieken en gewonden behoorden behalve Biever, 1 Canadees, 2 Turken, 21 Amerikanen en 25 Zuid-Koreanen. Inmiddels hebben de Noordelijken verzocht, dc bestandsbe sprekingen te Pan Man Djon, die van daag hervat zouden worden, tot Zondag e stellen. Schout bij nacht Daniel ging hiermede accoord. Een Britse soldaat, die gisteren werd vrijgelaten, stond officieel vermeld als „gesneuveld". Zijn vrouw ontving ge- Nieuwe adv.-generaal bij het Haags Gerechtshof Mr F. J. G baron van Voorst tot Voorst, thans officier van Justitie te Almelo en vroeger procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te s-Hertogenbosch, is benoemd tot adcovaat-generaal bij het Haagse gerechtshof. durende negen maanden een weduwen- pensioen. Als eerste gerepatrieerde vrouw werd een Zuidkoreaanse verpleegster vrijgelaten. De Amerik. militaire politie heeft voor de Amerik. ambassade 4000 Zuidkoreaanse demonstranten met waar schuwingsschoten uiteen moeten jagen. De menigte schreeuwde: „Geef ons de Koreaanse eenheid of de dood!" Gewonde Aviolanda overleden Een van de personen die Maandag wer. den gewond door de tankontploffing bij Aviolanda te Dordrecht, de 36-jarige P E., is in het R.K. ziekenhuis aldaar aan zijn verwondingen bezweken. oveSLeden wethouder blijft lijsttrekker In Roosendaal zal bij de komende ge meenteraadsverkiezingen de Woensdag overleden wethouder van Sociale Zaken Onderwijs, de heer G Lanen, fungeren als lijsttrekker van de R.K. Middenstand, meldt de Vkrt. Dit tengevolge van een zonderlinge leemte in de wetgeving, waar door de naam van een overledene niet de stembiljetten mag worden ver wijderd. zelfs zoals in dit geval indien deze nog niet zijn gedrukt. Jongeren over verhouding C.H.-A.R. (2) WIE ZAL HET DE JEUGD EUVEL DUIDEN, dat zij met haar toekomst bezig is? Staande in het heden ziet zij immers steeds uit naar de tijden, die komen gaan. De jeugd leeft van hoop, haar denken is ver weven met de toekomst. Arm zo de jeugd, die niet vol verwachting het leven aanvaardt. Maar roekeloos ook de jeugd, die zich niet bezint op haar toekomst, zich niet intens bezighoudt met kansen en mogelijkheden. Dit alles geldt niet alleen de toekomst van ieder persoonlijk, maar zeker ook de toekomst van een gedachtenwereld, die ons lief is van een partij, die ons zeer na staat. Geenszins behoeft het dus verwonde-1 men" (G. J. H. Griffioen, Utrecht. AR- rnig te wekken, wanneer leden van de JJOS). - -- - - -• „Om practische redenen nog verant woord (uiteenvallen in meerdere par tijen bij fusie). Ik ben voor een fusie op den duur. omdat ik het voor God niet verantwoord acht. dat Christenen om allerlei kleinigheden gescheiden optrek ken" (Fenny Trip. Groningen. CHJG). De heer T. Rademaker, voorzitter van de Federatie van CH Jongerengroepen, beziet de vraagstelling op een ruim vlak: „Ik acht het gescheiden optrekken van R en CH op den duur niet verantwoord. De internationale ontwikkeling geeft ons "ederlanders wel heel duidelijk te zien. dat de partijverhoudingen in ons land zeker niet ideaal te noemen zijn. Te veel verspillen wij onze energie door versnip pering. Het moge waar zijn. dat deze versnippering zijn oorzaak vindt In be paalde eigenschappen van ons volkska rakter: een individualistische trek. de zin voor nauwkeurigheid, een zekere eigen zinnigheid. wellicht koppigheid, een feit blijft, dat deze te grote verdeeldheid be lemmerend werkt op het bedrijven van .politiek in grote lijnen". Nog niet nief meer Voerde men in deze antwoorden soms al beperkingen aan. in andere komen deze sterker naar voren: „Het gescheiden optrekken van ARP CHU acht ik evenmin verantwoord als het gescheiden optrekken der Prot Kerken, ln het bijzonder van de Ned. Herv.. en de Geref. Kerken. We moeten dan ook zeker trachten deze éénwording te bevorderen. Er moet dan echter een goede reële basis aanwezig zijn. Deze acht ik er momenteel niet" (A. Roosen daal, Wieringerwerf. CHJG). Mr C. J. Verplanke, tweede voorzitter an de Nationale Organisatie der AR- JOS, legt een beperking naar de andere „Het stellen van een vraag aan een Anti-Revolutionnair, of hy het geschei den optrekken van A.R. en C.H. verant woord acht, verwondert mij. Is het niet bekend, dat alle initiatief tot samen werking tot nu toe steeds ran de zijde der A.R. is uitgegaanKent U het be sluit niet, dat op 23 Jan. 1946 door de Deputatenvergadering der A.R. is geno- 1 Nu er zo weinig bereidheid blijkt C.H.-z\jde om tot samenwerking te gaan, zou ik niet meer op een fusie willen aandringen. Daar was onzerzijds in 1946 het klimaat wel rijp voor, doch thans na de voortdurende afiDijzing door de C.H. niet meer." Hoewel in de minderheid, waren er ook reacties, die het gescheiden optrek ken als verantwoord betitelden. Opval lend was daarbij, dat deze geluiden uit sluitend uit de kring der CHJG kwamen. Het scherpst drukte mr Chr. de Jong uit Zwolle zich uit: „Gescheiden optrekken is helaas bittere noodzaak. Gezien de huidige Nederlandse situatie is noch fusie, noch nauwe samen werking gewenst. Het contact dient zeèr vrijblijvend te zijn." J. W. Pier te Noordwolde schrijft hier- „Zeer zeker acht ik het gescheiden op trekken van AR en CH ook in deze tijd verantwoord. De ontwikkeling van de Europese eenheid mag m.i. geen invloed uitoefenen op de politieke situatie hier te lande. Wat de Europese eenheid zelf betreft, kan m in Straatsburg optreden als de Prot.-Chr. groep". Uit meerdere uitlatingen blijkt, dat de mentaliteitsverschillen een grote rol spe len bij de beoordeling. W. Scholten uit Den Haag brengt dit dan ook onder woorden: Is een gescheiden optrekken van AR CH verantwoord? Uitgaande van de feitelijke verhoudingen antwoord ik: ja. Het onderbrengen van zo verschillende geestelijke en politieke mentaliteit in één partij is niet verantwoord". Hernieuwde bezinning Hoewel de antwoorden nogal eens ver schillend klinken, valt dat in wezen mee. De feitelijke situatie neemt bij de beoor deling natuurlijk een belangrijke plaats in. maar als jongere heeft men toch ook begrip voor de veranderingen, die zich voltrokken hebben en nóg voltrekken in buiten ons land. Het is nu de tijd voor hernieuwde bezinning! De volgende uitingen zullen dan ook zeker allerwegen instemming vinden: .Het gescheiden optrekken betreur ik i zeerste. Maar de scheiding moeten aanvaarden als een historisch feit. De kloof tussen CHU en ARP is voor een deel denkbeeldig en mee gevormd door persoonlijke gevoelens en kerkelijke ver schillen. Ik stem toe. dat er dingen zijn. wij van mening verschillen, is ook veel. dat ons samen bindt Door beginselstudie kunnen w\J jongeren leren, wat ons samenbindt en wat ons scheidt Als we dat serieus doen. kunnen we naar wegen zoeken om al of niet vermeende verschillen uit de weg te ruimen" (G. Oostjjen. Franeker, AR- JOS). „Of een gescheiden optrekken verant woord is" schrijft D. F. van der Meij (CHJG) uit Amsterdam, „werpt ons op de vraag, tegenover Wie wij uiteindelijk verantwoording hebben af te leggen, ook over onze handelingen op politiek ge bied. Menen wij gezien in het licht van deze verantwoording als Christe nen ook in de politiek gescheiden op te moeten trekken, dan zou op deze grond de bestaande toestand gehandhaafd moe ten worden. Mijn mening in deze is. dat wij Juist als Christenen in deze zo sterk ver anderde i vergeleken met het begin dezer eeuw) situatie, wéér geworpen worden op de gestelde vraag. Weer zullen de lei ders der ARP en CHU zich hebben te bezinnen op de te nemen stappen, met terzijdestelling van alles, wat ten onrechte als belangrijk wordt gezien. Of anders gezegd: men zal hebben te streven naar een zo objectief mogelijke beschouwing van de huidige stand van zaken". Tot deze hernieuwde bezinning zullen vooral de Jongeren moeten komen. Vele antwoorden stelden immers, dat de tijd fusie of nauwe samenwerking nog zijn crediteuren zou kunnen afbetalen. En zo kwam het einde van de millioenen dans van D.. die berooid uit deze zaak gekomen", aldus de raadsman Op 7 Mei zal de rechtbank uitspraak doen. In zaak E.F.A.-Produka een jaar geëist Wegens het onttrekken van goederen aan de failliete stofzuigerf^briek E.FA- Produka te Amsterdam is Donderdag voor het Amsterdamse gerechtshof tegen de voormalige beherend vennoot van dit be drijf, de 54-jarige koopman D A Ch. M., gevangenisstraf van een jaar met af trek geëist Het hof heeft aan de behan deling van deze zaak zes zittingsdagen gewijd. Op 13 October van het vorig Jaar had de rechtbank M.. tegen wie tien maan den was geëist, vrijgesproken. Het hof zal op 7 Mei uitspraak doen. Doodslag in Ambonnees kamp: 5 jaar De 37-jarige Ambonnese voormalige korporaal-ziekenverpleger Lucas S.. die in een Ambonnezenkamp een jongeman wegens omgang met zijn dochter heeft doodgeschoten, is Donderdag door het Leeuwarder gerechtshof veroordeeld toi vijf jaar gevangenisstraf. _#e Asser recht bank had hem zes jaar opgelegd onmiddellijk cas- Uit 25 m hoog raam gevallen Amsterdamse bankbediende verloor het leven Een 32-jarige archiefbediende C. J Slaeter van de Amsterdamsche Bank. heeft Donderdag 't leven verloren bij een »it de vijfde verdieping van het kan herengracht te Amsterdam. S. wilde werksters behulpzaam zijn bij het openen van een raam aan de binnenkant van het gebouw en klom daartoe door een ander raam op het kozijn. Bij het duwen tegen de te openen spanjolet moet hij het even wicht hebben verloren. Hij viel door twee glazen overkappingen heen in de hal. De heer S. was gehuwd en had geen kinderen. Over twee weken Paling van Veen weer de Sahara in Voor tocht van een jaar naar Portugees Airika De 22-jarige Scheveningse student W. Paling van Veen. die vorig jaar op een motor met zijspan een expeditie naar de Sahara heeft gemaakt, zal over twee weken uit Amsterdam vertrekken voor een tocht naar Portugees Z. W.-Afrika, welke driekwart tot een heel jaar zal duren. Zijn reisgenoten, die in een auto reizen, terwyi Paling van Veen iet de motor zal gaan, zijn dè 25- jarige Amsterdammer G. v. d. Busken, de 30-jarige A. Hitters uit Delft en de 28- jarige P. Gons uit Amsterdam, die aan de filmexpeditie van Van Houten deelnam. De expeditie heeft weer als doel zoölo gisch onderzoek. Hiertoe zijn weer ver-|vf°.r werking nog schillende opdrachten van musea in n,et ,i- Het woordJ® ..nog" duldt binnen- en buitenland verkregen, en ver- iech,er op de verwachting, dat zulks in der van het dierenpark Wassenaar. Het de toekomst, de tijd der jongere genera- gehele traject beslaat 12.000 km. Dejtle- wel m°Kel«k *»1 zijn. Hoever de Jon- heenreis zal 2 maanden vergen Men eei*n daarbtJ willen gaan. willen we ln hoopt dr Albert Schweitzer in Lambarene een volgend artikel aan de orde stellen, •en bezoek t« kunnen brengen. I AAD VAN DULST.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7