Nieuwe avonturen van mijnheer Pimpelmans fR&&ie BouwweRken uit öe miööeLeeuwen m&ken het zwitseRse BeRn tot: *Stad der lenteinei\~, DOOR G. TH. ROTMAN 37. 't Was net op tijd; de conducteur Sluit met een luide knal de deur; Maar nu komt Leiden wéér ln last: Heer Pimpelmans zijn jas zit vast: En doordat hij wil verder gaan. Gaat heel het jasje naar de maan! 38. En daarbij wordt hij in zijn nood Bespot nog door zijn reisgenoot. Dat kan de stakker niet verduren! Hij gaat door 't raampje liggen turen, Maar raakt daarbij meteen, o spijt! Zijn hoed en ook zijn kaartje kwijt 39. De vreugde van de vreemde heer Kent nu totaal geen grenzen meer! „Man, hou toch op met lachen, gauw! Ik geef je straks een watjekou!" En Pimpelmans trekt onvervaard Meteen de spotter aan zijn baard... 40. Maar nu is d'ander aan de beurt: „Mijnheer," zegt hij, „je bent bekeurd! Want weet, mijn ambt of wel positie Is commissaris van politie; Ik maak hiervan proces-verbaal. En 't eind van 't liedje is: betaal!" 4L Hoe droevig was te Nieuweschans De intocht van heer Pimpelmans! Zijn jasje stuk; proces-ver baal; Zijn nieuwe strohoed aan de haal; En dan nog boete ja, 't is grijs! Voor 't rijden zonder plaatsbewijs! 42. Maar zie, een week logies bij Neef Bracht hem weer helemaal op dreef; Nicht naaide fijntjes als een haar Zijn hele jas weer aan elkaar, Zij deed het zonder naaimachicn; Er was geen steek meer van te zien! 43. De laatste dagen nam Pimpelmans Een kijkje ln de tuin; Neef Hans Liet hem zijn bijenkorven zien; „Dot was wel Iets voor mij misschien!" Zei Pimpclmans, ,,'t is buiten kijf Een leuk, gezellig tijdverdrijf!" __.j vreselijk geval! De doos. die slecht was dichtgemaakt Is door het hobb'lcn losgeraakt. 47. Bedreigd door 't stekerig gebroed Begrijpt hij, dat hij hand'len moet; Hij neemt daarom een kloek besluit. Slaat buiten 't raam zijn broekje uit; 't Staat wel wat raar, maar 't hindert niet. Er is toch niemand, die het ziet. Maar nu gebeurt een grote ramp! Een trein passeert met veel gestamp. En deze neemt meteen, o wee! zakspeler". De muziekliefhebbers, in maatschappijen verenigd, moesten in het begin der Middeleeuwen gedurende de kerkdiensten spelen. Een der gan- zen, die de kolom omringen, schijnt ver* heugd bij het horen der muziek. Bern bezit ook „een fontein der recht vaardigheid"; dit is zeker een der mooiste. Een standbeeld van een vrouv in oude klederdracht beheerst de gro ten der aarde, dfe haar ondergeschikt zijn: de Sultan, de Keizer, de Burge meester en de Paus. Dezelfde figuren, welke de verschillende regeringsvormen vertegenwoordiger^, vindt men terug op een der kolommen van de kathedraal. Iff de „fontein van Mozes" misschien nog mooier? De grote profeet toont duidelijk aan de kerkbezoekers en het marktpubliok het tweede der tien ge boden. Op een slanke kolom giet een in blauw geklede vrouw met gratie volle beweging de inhoud van haar kruik in een kroes. Het is Anna Seilerin, stich teres van het Eilandhospitaal, overal ter wereld bekend. Er is natuurlijk ook een „kruisboog schuttersfontein". Men weet niet of do machtige kruisboogschutter, die zich tussen de twee bekkens verheft, de krijgsman is, die de eerste kruisboog in het land van Vaud bracht, of dat hij Ridder Jordan voorstelt, die een dodelijke pijl afschoot op Ridder van Burgistein, die aan het raam van zijn burcht de inwoners van Bern uitlachte na de nederlaag van Laupcn. De „fontein van de Ogre" is heden ten dage nog een raadsel. Een man met groot hoofddeksel staat op het punt een kind ln te zwelgen. Het ls mis schien een toespeling op de onvoorzich tige kinderen, waarvan er verschillen de in de Berengracht vielen, die zich vroeger op deze plaats bevond. Een an dere versie ziet hjpr een toespeling op een rituele moord begaan in 1288. Maar waarom dansen dan kinderen een blij* rondedans rond de kolom? Bern heeft eveneens een „Samsotw fontcin". Een bcwondcroar van oud Bern beweert, dat zij opgericht werd ter nagedachtenis van de beenhouwers, dl« zich door hun onversaagdheid onder scheidden in de slag van Morat. Er zijn in Bern nog talrijke andere bewonderenswaardige fonteinen, die uit verschillende tijdvakken stammen. Maar de middeleeuwse fonteinen, die op hun monden, bekkens en standbeel den de datum van hun oprichting dra gen, vormen een afzonderlijk en merk waardig geheel. Hun stenen bekkens, die some uit een enkel stuk gehouwen zijn, hebben een even grote kunstwaarde ale hun standbeelden en kolommen. DE stad Bern is zeer oud. In ons Zondagsblad van 11 April jl. ver haalden we er reeds een en ander van. Als stichtingsjaar wordt genoemd 1191, maar lang daar vóór waren enige der oudste gebouwen (bijv. de stadsmolen) reeds bekend. Talrijke branden hebben in de loop der eeuwen hele rijen huizen ver nield. Maar het type van de oude con structie wordt overal nog teruggevon den. De onzekerheid welke in oorlogs tijden heerste, was aanleiding van een zeer eigenaardige architectuur. Het Stadhuis, dat uit 1416 dateert, werd in de vorm van een citadel ge bouwd. Het is omgeven door indrukwek kende burgerhulzen. De hoekhuizen, die tot onder het dak moesten ingemuurd worden, werden eveneens in citadelvorm gebouwd. Het is echter in het bijzonder voor de burgerhuizen, dat een speciaal constructietype werd geschapen: het huis heeft een lange smalle ingang, die helemaal achteraan naar een smalle trap leidt. De ingang van deze hulzen kon gemakkelijk verdedigd worden. Maar er bestaan nog oudere huizen. Vensters werden aangebracht en woon vertrekken geïnstalleerd in de torens, die deel uitmaakten van de oude ver sterkingen van de stad, en dienden als uitkijkpost. Muren, die dateren uit de tijd der stichting van de stad, snijden in de oude wijken hele rijen huizen middendoor. De huizen van Bern vallen op door Hugo de Groot'* ontsnapping was niet origineel Voor velen mag de ontsnapping van Hugo de Groot uit Loevestein door mid del van een boekenkist, op welk lumi neus idee de echtgenote van de beroem de geleerde, Maria van Reigersbergen, haar man heeft gebracht, een origi nele klucht of farce lijken, 46 jaar daarvoor, dus in 1572, is deze list ook al gebruikt, ofschoon in enigszins ge wijzigde vorm. Dat was in het najaar, nadat in Juli en Augustus de Prins de stad Roermond had ingenomen. Onder de kloosterlingen vielen er toen nog al enkele slachtoffers en de solda ten van de Prins voerden alle levens middelen weg. In de herfst d.a.v. bezetten toen de Spanjaarden Roermond opnieuw, nadat de „Geuzen" de stad hadden verlaten. Rondom de fonteinen speelt zicA het dagelijkse leven al. IN ons vorig artikel wezen wij er op, dat de arcaden of bogengangen van Bern wereldberoemd zijn. Hetzelfde kan gezegd worden van de vele fonteinen uit de middeleeuwen, die ln de Zwitserse hoofdstad worden aangetroffen. Deze kunstige fonteinen leggen getui genis af van de rijkdom der vroegere burgerij. Tevens bewijzen zij haar prac- tische zin om het nuttige aan het kun stige te paren. Aldus leverde zij de nieuwe generaties de herinnering aan de helden en geschiedkundige gebeur tenissen uit vroeger tijden. Het is Hans Geiler zelf, de bouwer der fonteinen van Freiburg in het Uecht- .land, die in de 15de eeuw ook verschil lende monumentale fonteinen ln Bern heeft gebouwd. De beschildering werd verschillende malen ln de originele kleu ren vernieuwd. Enige fonteinen verhef fen zich te midden van straten met druk verkeer. Trams en auto's moeten rond deze hindernissen rijden. En wan neer een fontein gedurende een zekere tijd moet verplaatst worden, zoekt men een verkeersregeling die toelaat, dat ze opnieuw naar haar vroegere plaats kan worden gebracht. Alles is gebleven zoals in de oude tijd: een gedeelte van het dagelijks le ven speelt zich af rond de fonteinen, niet alleen op de marktdagen, maar el ke dag van de week. De ambachtslie den gebruiken nog de speciale kom voor een koele dronk. Bovendien laat een ope ning onderaan de fontein aan de kleine dieren toe hun dorst te lessen. Dank zij deze oude fonteinen, kan men zich gemakkelijk in het Bern van de Middeleeuwen wanen. Of zij nu strikt een bepaalde stijl volgen, of dat zij eenvoudig het werk zijn van een vrucht bare verbeelding, zij behouden toch een grote kunstwaarde. Zij illustreren in het bijzonder een gedeelte van de geschie denis van Bern. Een der fonteinen, die zich bevindt in het oudste gedeelte der stad, is een standbeeld, opgericht ter nagedachtenis van de koeriers en ridders, die berich ten moesten overbrengen naar vreemde landen. Toen een Franse koning er zich over verwonderde, dat een bode uit Bern geen Frans sprak, antwoordde de ze dat het nog meer te verwonderen was een koning van Frankiijk te ont moeten, die geen Duits sprak. Ter nage dachtenis aan deze koerier. Durs Le ber genoemd, werd de fontein opgericht. TTET dier dat de wapenschilden der stad versiert, de beer heeft natuurlijk ook zijn fontein. Men vindt er een afbeelding van in ons vorig ar tikel. De muziekafdeling wordt verzinne beeld door de „fontein van de doedel- wacht plaats. In elk geval zag de in de plaats achtergebleven predikant Hen drik Dibbetz geen kans meer te ontsnap pen. En dat nij op revanche kon reke nen, stond bij hem buiten alle twijfel vast. Voorts waren reeds de ijselijkste straf fen bekend, wanneer de zich schuilhou dende predikant zou worden gevonden door de wrede Spanjolen, die reeds wa ren begonnen met de „pastorie" te door zoeken. Toen wees zijn vrouw, Catharina Brand, op een lege kist als schuilplaats. Het deksel viel juist in het slot, toen> de woeste soldaten de kamer binnen stormden. Na lang vergeefs zoeken, waren ze net van plan de woning te verlaten, toen de commandant de kist opmerkte, waar op de domineese verdrietig plaats had genomen. „Misschien zit die duivel wel in de kist!" riep h(j tot zijn soldaten. „Wanneer gij dat meent, kijk er dan kalm. ge Spanjaard. Een ogenblik later was het huis ont ruimd en het behouden echtpaar dankte God voor de wonderbaarlijke redding. Als metselaar verkleed verliet de pre dikant daarna de stad, om in Duitsland een veiliger schuilplaats te vinden. U ziet: De Groots ontsnapping was geen originele „faroe". De huizen vpn Bern wallen op door hun indrukwekkende massa en de ver zorging van hun constructie. (De foto's by onze artikelen over Bern uierden om welwillend verstrekt door het Nat. Zwitsers Verkeersbureau te Amsterdam.) Vele Bernse fonteinen zijn geweldige bouwwerken, die in hun historische omgeving op de bezoeker een diepe indruk maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 11