„Allerlaagste prijs" bleek nóg rer te kunnen lag< Raad en pers moesten bijna genoegen nemen met een halve waarheid Honderd jaar geleden dronk men nog grachtwater slechts125,- NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 21 APRIL 1953 Raad verdiende f 13.000 Stadsgehoorzaal laat nog veel te wensen over Na enkele taaie uren, kwam er gistermiddag plotseling grote levendig heid in de Leidse raad. Een levendigheid, die tal van hete hoofden ver oorzaakte. Het ging oorspronkelijk over een agendapunt, dat op zichzelf niets te betekenen had. B. en W. deden namelijk, heel nuchter, het voor stel, „tot het wijzigen van het raadsbesluit van 9 Maart 1953, inzake de onderhandse aanbesteding va^# de bouw van 329 woningen en 2 winkels op terreinen ten noorden van de Willem de Zwijgerlaan." Slechts aan één firma was voor dit trachten weer te geven, maar die ee- plan, zoals men zich misschien zal her prijsopgave gevraagd, aa<n de N.V. Panagro te Warmond. Tegen deze methoden keerden zich echter de minderheid van het college W. (de wethouders Menlien Kwaak), vrijwel de gehele van openbare werken en uiteindelijk, op 9 Maart, ook de meerderheid van de raad. Besloten werd, dat aan nog twee firma's een aanbestedingssom zou worden gevraagd, waarna onderhandse gunning zou volgen. Ter afdoening van zaken schreven B. en W. thans aan de raad, dat het wen selijk was gebleken, het raadsbesluit van 9 Maart aan te vullen met de bepaling, dat de gunning van de bouw alleen zou geschieden tegen een door de minister van Wederopbouw goedgekeurd bedrag. Mevr. Goudswaar d-K nipscheer (VVD) vraagt wat de mérites van dit voorstel zijn. Het is namelijk niet in de commissie voor openbare werken behan deld. Wethouder Jongeleen ant woordt, dat dit laatste ter wille van de snelheid is gedaan. Overigens ligt het voorstel slechts ter tafel om practische redenen, aldus de wethouder. Het heeft geen andere bedoeling dan het aangeeft. „Een formele kwestie." voegt de voor zitter daar nog aan toe. De heer Knetsch (Prot.-Chr.) stelt enkele vragen met betrekking tot de nemingssom en het tijdstip van het begin van het werk, en dr Goslings (PvdA) ziet graag de uitslag van de (tweede) aanbesteding medegedeeld. Wethouder Jongeleen zegt tot de heer Knetsch, dat hy achter een en an der niets moet zoeken en dat de bouw pas in September-October kan beginnen. Spr kan al wel vertellen, wanneer de eerste paal de gr-ond zal ingaan, maar verzoekt de pers die datum nog niet te vermeldenDe volgende bedragen zijn, aldus spr., uit de bus gekomen: fir ma Bik en Breedeveld f3.760.000, firma Korswagen f3.733.000, N.V. Panagro f3.728.713. Panagro is dus de laagste ge bleven, aldus de wethouder. De heer Knetsch: En zijn toch kele dingen, die ik nog niet begrijp (Na overleg tussen de voorzitter en v houder Jongeleen gaat de raad hierna in geheime zitting). Als de deuren weer open zijn, is df heer S c h (i 11 e r (PvdA) de eerste spre ker. Hij brengt B. en W. lof voor hun werk en constateert, dat de meerderheid van het college gelijk heeft gekregen. Pa nagro immers is de laagste inschrijfster gebleven Van Iterson (Prot.-Chr.)Maar je weet niet alles! Van Dijk (KVP): Laten B. en W. voortaan méén dan één firma uitnodigen. Knetsch: Nakaarten is een on vruchtbaar werk. Maar de wijze, waarop Schiiller een man met zo veel ervaring uit de hoek komt, acht ik ronduit stom. Het gaat er maar om: Wat staat er in de nieuwe bestekken en wat stond er in het oude? En welk voordeel biedt dit ver schil de gemeente? Van Stralen (PvdA): Het debat dreigt onverkwikkelijk te worden! Knetsch: Aan wie de schuld? Van Stralen: Een deel var Leidse pers heeft de vorige maal politiek spelletje gespeeld met het oog op de raadsverkiezingen. De inschrij vingssom van Panagro was reeds het meest uitgeknepen bedrag. Knetsch: Dat is een onjuistheid. Van Stralen: De cijfers verdoeze len toch niets? Gelukkig heeft het raads besluit van 9 Maart geen vertraging in het bouwen gebracht. Maar er is voor de meerderheid van de vorige keer geen reden zich op de borst te slaan. Mr Woudstra (Prot.-Chr.): De zaak wordt wel erg opgeblazen. Er slaat zich hier niemand op de borst, en trouwens: de kwestie is door de heer Schiiller ter tafel gebracht! 't Ging de vorige keer om een prin cipiële zaak, namelijk om de vraag: Enkelvoudige of meervoudige op dracht? Met de heer Van Dijk ben ik 't eens: Laat 't college, vooral ge zien de uitslag, de gewone weg be wandelen. Schüller vraagt dan opnieuw het woord, maar wethouder Jongeleen roept hem toe: Nee!!! Voorzitter: Ik kan u niet in derde instantie het woord geven. Schüller: Ik spreek pas in tweede instantie. Als lyi van de commissie voor openbare werken mag ik trouwens ook in derde instantie het woord voeren. Dat 2egt het reglement van orde. Dit wordt uitgezocht. Wethouder Van der Kwaak inmiddels tegen Schüller: Begin alvast maar! Uit het geraadpleegde reglement blijkt, dat Schüller het woord inderdaad nog mag voeren, echter alleen als het voor stel in de commissie is besproken. Schüller (verheugd om de vondst): Dat is gebeurd! Men heeft mij telefo nisch m'n oordeel gevraagd en dat staat gelijk met een commissievergadering. Mevrouw Goudswaard: Ik heb géén telefoontje gehad! Schüller: Het ging de vorige keer niet om een principiële zaak. Ik weet best, wat er op dit gebied te koop is zo stom ben ik niet. Het voorstel van vorige keer was gegrond op zeer des kundige adviezen, cn dan moeten we niet eigenwijs willen wezen. Van Iterson: Ik ben ook lid van de commissie en heb dus het recht, nog te spreken. Voorzitter: Hebt u ook een tele foontje gehad? Van Iterson: We twijfelen niet aan de deskundigheid van de uitge brachte adviezen. Het ging de vorige keer om de principiële kwestie: Eén of méér inschrijvers? Ik ben dank baar, dat ik de vorige keer niet met het voorstel van de meerderheid van B. en W. ben meegegaan. Door het raadsbesluit van 9 Maart hebben we voor de gemeente Leiden duizenden guldens verdiend! De clou En nu de clou van de zaak, die we Werkelijk zo goed mogelijk hebben heel overstemd wordt door het ge harrewar. Er was eerst slechts één inschrijfster: Panagro, ad f 3.728.713. Ingevolge de wil van de meerderheid van de raad kwamen er twee bij: de fa Bik en Breedeveld voor f 3.760.000, de firma Korswagen voor f 3.733.000. Ogenschijnlijk is alles dus zo klaar als een klontje. Niets is minder waar. Tussen 9 Maart en de tweede aanbesteding im mers heeft Gemeentewerken het be stek belangrijk veranderd. Door ho gere eisen, onder meer aan de trap pen van de te bouwen huizen, werd de begroting f 13.000 hoger. Daarop doelde de heer Knetsch. Panagro bleef de gestelde aanne mingssom handhaven, ondanks de hogere eisen. Haar prijs was dus nog niet zo „uitgeknepen", als men ver moedde. De betere materialen ter waarde van f 13.000 konden er nog wel bij. De twee andere firma' evenwel hadden alleen het tweede bestek. De les is dus deze: de raad heeft, door het voorstel van de meerder heid van het college af te keuren, f 13.000 bespaard, zoals de heer Van Iterson opmerkte. Men kan ook zeg gen, dat de 329 huizen en 2 winkels er beter zullen uitzien, dank zij de attentie van de meerderheid van de raad. De gemeente immers krijgt voor f 13.000 betere spullen cadeau. (Eén ding moet ons hierbij van het hart: wat er gisteren in de raad is gebeurd, lijkt bedenkelijk veel op misleiding van raad en pers, van het Leidse publiek dus. Als men dat no dig vindt, verzoekt men de pers „iets niet op te nemen", hoewel er toch ook nog altijd mensen op de pu blieke tribune zitten. Wanneer maar even iets gevraagd wordt, dat B. en W. niet zint, gaat de raad in geheime zitting. Wij achten dat lang niet al tijd overeenkomstig de democratische beginselen van onze volksvertegen woordiging. Maar dat is nog tot daar aan toe. Erger evenwel wordt het, als er een spel wordt gespeeld als gister middag. Er wordt gevraagd om cij fers. Een wethouder heeft die cijfers bij de hand en geeft ze grif Maar ze vormen slechts de halve waarheid. En de andere helft wordt öf in het geheim afgedaan öf moet in het openbaar treden doordat een raadslid (gelukkig) goed op de hoog te is. Als dat raadslid dat „toevallig" nu eens niet is? Red. N.L.C.). Stadszaal Het voorstel tot herziening van de hu ren der Stadsgehoorzaal, ontlokte de heer De Wilde (WD) een ontboezeming, die de saaiheid van de eerste uren ver brak. De heen De Wilde was het in 't algemeen wel eens met de commissie van advies in culturele zaken, maar hij achtte de nieuwe regeling op enkele punten toch onaanvaardbaar. Zo wees hij er op, dat men bij een concert wel verplicht is, de foyer te hu- (wat f32.50 extra kost), om geloop en gepraat te voorkomen. (De wethou der bestreed dit later). De huui grote zaal is niet onredelijk, maar de bij komende kosten nekken de meeste ver enigingen. Ook de prijs van de foyer ii te hoog (f65, indien alleen gehuurd). Daardoor blijft de foyer vaak ongebruikt en wordt de exploitatie gedrukt. Voor het toneel wordt resp. f50 gevraagd, maar dan moet daar ook iets tegenover staan. De electrische installatie bijv. kan men gevoeglijk naar de kelders van de Lakenhal doen venhuizen. De lichten voldoen niet, het personeel moet meestal met handen en voeten werken Zo is er een heel rijtje van verlangens: nieuwe décors zijn nodig, meubelen en requisieten vindt men er bijna niet, be halve een buffetje, wat wankele stoelen en een gammele divan. Er is geen tele foon en geen gong (gelukklig liet de fir ma Van Wijk een stalen spoel achter, die nu als gong wordt gebruikt). De i foons voldoen niet en wat denken W. van een wegneembare orkestbak? In de receptiekamer (kleedkamer) is n één wastafel en één closet. Er dient tweede kleedkamer te komen. Het toneel van de foyer lijkt wel een bedstee! De kleine zaai is het summum van ongezel ligheid, daarom is het tarief te hoog De gondynen noemde spreker: ling rafels. De heer De Wilde stelde ten slotte het tarief van de foyer te verlagen tot f 50 en van de kleine zaal tot f10. De heer Van D ij k: Een nieuwe lente, een nieuw geluidOf: nieuwe bezems vegen schoon! Maar de heer De Wilde heeft wel wat overdreven. De heer De Hosson (KVP) op de zeer slechte outillage van de kleed kamers (twee sexen in één kamer!) een soort kast om in te wassen. Mr Woudstra kon nóg wel een paar klachten aan het lijstje toevoegen, zoals de vestiaire, die totaal onvoldoende Maar die klachten zijn nu niet aan orde. die kunnen beter bij de begroting ter sprake komen. Als trouwens aan alle wensen zou worden voldaan, zouden de tarieven nog meer de hoogte ii Spr, kon zich dan ook wel verenigen met het voorstel van B en W. Wethouder Jongeleen antwoordde onder meer, dat bij het verhuren grote zaal voor een concert, er steeds rekening mee wondt gehouden, dat de foyer niet tegelijkertijd wordt verhuurd aan bijv. een jazzband. Wordt de lijst verlangens ingewilligd, dan moet de raad 5 a 6 ton op tafel leggen. De exploitatie is niet sluitend, bij iedere verhuring van de grote zaal moet ongeveer f60 bij. De huur per plaats is overigens niet zo hoog, ook vergeleken bij andere plaatsen niet. B. en W willen ieder jaar iets aan de gehoorzaal verbeteren. De heer De Wilde hoopte dan maar, beginnen met de gordijnen het sanitair. De rest Tot regenten van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis werden be noemd prof, dr T. Jansma en mr A. W. Kist (te Oegstgeest). B. en W, stelden voor, f12.000 beschik baar te stellen voor het inrichten van speeltuin op het terrein van de voor malige katoenfabriek aan de Herengracht deel de heren Frohwein (WD) die werkelijk overzicht miste van wat dit de gemeente gaat kosten en later ook tegen- stemde en Lardee (PvdA) dank aan B. en W. De Leidse Sportraad krijgt een bijdrage van ten hoogste f 3500 in een eventueel nadelig saldo van de Sportweek 1953. De heer Van Dij k was van dit bedrag ge schrokken. De heer De Hosson voelde veel voor propaganda voor de sport, komen wij dan niet nóg meer in de knoei met terreinen en zalen? Bovendien: doen de sportmensen zelf? De heer Van Weizen (CPN) vond, dat het verzoek zo laat kwam (dit bleek niet aan de Sportraad te liggen), de heer Zunderman (PvdA) drong aan op lagere entreeprijzen tijdens de Sport, week, om meer jongeren te trekken, er de heer Knetsch zag het voetballen niet op het programma staan. Dat i zeker al populair genoeg, aldus sprekei die meer voor het korfbal voelde. Het boksen vond hij helemaal niet zc veredelend. Maar alleen om dat boksen wilde hij toch niet tegenstemmen. Wethouder Van Schaik releveerde, dat de Sportraad thans ongeveer 3 jaar bestaat en alle sporten omvat, zelfs het boksen. Het is van veel belang, dat tussen de diverse sportclubs een go< verstandhouding bestaat. Mej. Van Nienes (PvdA) wilde ook het roeien in het programma opgenomen zien; de heer Van D Ij k bleek niet van het nut der f 3500 overtuigd. Hij stemde dan ook tegen, evenals de gehele fractie van de WD, omdat er hier geen sprake was van een garantie, maar van een sidie. Een breedvoerige discussie ontspon zich over het voorstel van B. en W. om een verzoek van de heer W. Hendriks af te wijzen. De heer K. Bik had namens de heer Hendriks uit de Sophiastraat zocht, zes vdagwin'kels" te mogen bou wen op een terrein aan die straat. De heer Van Iterson kon de bezwaren van B. en W. niet aanvoelen en meende, dat ook de ambtenaar, belast met het toe. zicht op de welstand, dat in zijn rap porten niet had gedaan. De heren Ter Broek en De Hosson (beiden KVP) vielen hem bij. De laatste kon het be toog van B. en W. moeilijk een propaganda voor overheidsbemoeiing De heer Questroo (Prot.-Chr.) kon het eventueel bouwen van de zes dag winkels uit aesthetisch oogpunt niet antwoord vinden. Het zou daar een r melige hoek worden. KVP-fractievoo. ter Van D ij k toonde zich tegen het voorstel van B. en W. („geen behoorlijke toelichting"), maar de heer Schüller viel het college weer bij. Hij meende, dat de grond gekocht was uit speculatie- punt. Wethouder Jongeleen: B er menen, dat de zes winkeltjes daar niet op hun plaats zijn. Deze buurt moet juist omhoog gebracht worden Spr. zei, de koper van de grond nog maar e met B. en W. moest komen praten, daarbij goed op een passage in de v koopacte letten. Dokter Kortma (KVP) vroeg de wethouder, die passage voor te lezen, maar de wethouder kon dit niet doen, waarop de dokter repli ceerde „dat die passage er ook niet in- Mr Woudstra vond, dat op dit ter- dein juist wel zes halletjes passen Iterson hield nog eens f krachtig pleidooi, maar dhr. K n e t s 3 er tegen, op andere gronden dan W.: die zes hokjes zouden geen enkel sanitair hebben en volgens de Arbeids- zou dan alleen de baas zélf er ir mogen werken. Het voorstel van B. en W. werd toen aangenomen met 24 tegen 8 stemmen (tegen: Aalders, De Hosson, Kortmaan, Van Dijk, Ten Broek en Dirks, K.V.P., en Woudstra en Van Iterson (Prot.-Chr). Er komen dus geen zes „halletjes' Alle overige voorstellen, reeds meld, werden zonder meer aanvaard. De rondvraag bracht geen nieuws. Ter gelegenheid van het bollenfeest wordt het gemeentehuis van Sas- senheim des avonds in floodlight gezet. Men zal tot ongeveer half Mei dit fraaie gebouw op deze wijze verlicht kunnen zien. Foto N. van der Horst Pakistaanse journalisten in Leiden De Pakistaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering enige instellingen een bezoek aai land brengen, zijn gisteravond gast ge weest van het Oosterse genootschap ln Nederland ter gelegenheid van de her denking van de sterfdag van de grote Pakistaanse wijsgeer en dichter Moham med Iqbal. De hoofdredacteur van het vooraan staande Pakistaanse dagblad Dawn, de heer Altaf Husain, hield in het gebouw van het genootschap een lezing ove: leven en de werken van Mohammed Iqbal. De voorzitter van het Oosters genoot schap, professor dr J. J. L. Duyvendak, herinnerde in zijn inleiding er aan, dat de bijeenkomst werd gehouden in het gebouw, dat vele jaren de woning is ge weest van prof. C. Snouk Hurgronje, een groot kenner van de Islamietische gods dienst. Diens leerling, prof. A. J. Wen- sick, onderhield een briefwisseling met Mohammed Iqbal en heeft zijn gedach ten op enkele belangrijke punten aan zienlijk beïnvloed. De bijeenkomst werd bijgewoond door de Pakistaanse zaakgelastigde en v Bokhari, vertegenwoordigers Egypte, Perzië en Indonesië en autori teiten van het ministerie van Buiten landse Zaken. Humor in onze literatuur Niet ten onrechte poneerde de heer De Kier aan het begin van de door de afdeling Leiden van de Nederlandse, boekverkopersbond, georgani seerde avond in de foyer van de stadsgehoorzaal, dat de belangstelling voor de humor in de literatuur zeer is gestegen. Een tot de laatste plaats bezette foyer heeft daar een levende getuigenis van gegeven. Prof. Garmt Stuiveling, Simon Carmiggelt en Annie Schmidt hebben de aanwezigen rondgeleid in deze perken van de literatuurtuin. GEMEENTE LEIDEN De humor vormde het thema, dat prof. Stuiveling voor zijn inleiding had ge kozen. Hij wilde de achtergrond van het werk van Simon Carmiggelt en Annie Schmidt belichten en hij beeft dat op zeer voortreffelijke wijze gedaan: ner gens droog, maar toch gedegen genoeg. De humor van het ogenblik ontbreekt in een niet al te ver verleden reeds ge heel. zo betoogde prof. Stuiveling. Dit betekent niet, dat in het verleden niet is gelachen, maar wel, dat er gemakke lijker is gelachen dan thans. Men vond gauwer iets gek door gebrek aan con tacten. De kluchten en kluchtige schilderijen leggen wel degelijk getuigenis af van een gevoel voor humor. Wat daaraan vreemd is, zag spreker hierin, dat men niet tege lijk het gevoel had verwant te zijn aan het vreemde waarom men lacht, het werd geen bevrijding uit zichzelf. En dit is nu juist die merkwaardige overbrugde tegenstelling, zonder welke humor onbe staanbaar is. L.D.M. 75 jaar Lezing van de directeur voor K. en O. Dat de Leidse duinwatermaat schappij in haar vijf-en-zeventig-ja rig bestaan veel gedaan heeft voor de verbetering van de hygiëne in onze stad, heeft een ieder, die gister avond op uitnodiging van K. en O. geluisterd heeft naar dr ir P. C. Lin- denbergh, directeur van de L.D.M., kunnen horen. ir Lindenberg hield deze lezing het bedrijf als een introductie op de die ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de L.D.M. naar het pompstation te Katwijk en de wa- terwinningswerken in de duinen geor ganiseerd zullen worden. De dag waarop de maatschappij voor het eerst water leverde, 15 Mei 1878, betekende het einde van een periode met erbarmelijke hygiënische toestanden, zo zei spreker. Voordat men de waterleiding kende, gebruikte men grachtwater, regenwater, putwater of pompwater. Een ziekte als typhus kwam in die dagen zeer veel s zelfs cholera. Omstreeks het midden van de vorige eeuw kwam er verandering in de slechte drinkwater voorziening, omdat men water kon ko pen in Amsterdam, de eerste stad. die waterleiding had. Elke dag kwam er in Leiden een waterschuit, met een inhoud van 25 m3, aan. Nu gebruikt onze stad 12.000 m3 per dag. Zo'n waterschuit zal men op 30 April nog eenmaal kunnen zien varen. Watertekort De start van de L.D.M. betekende grote verbetering, dit wil echter niet zeggen, dat alle moeilijkheden w opgeheven. Zo had men de eerste 50 jaar steeds een watertekort, omdat men met de nodige uitbreidingen te laat be gon. Een waterleidingbedrijf is afhan kelijk van de gemiddelde regenval, zo vervolgde spreker. Zestig procent van die regenval dringt in de grond en is dus voor de waterwinning te gebruiken. Over het algemeen spreekt men alleen de voorraad van het oppervlakte water (het water boven de kleilaag) aan. zogenaamde diep water (water onder de kleilaag) blijft in reserve en wordt al leen in gevallen van nood aangesproken, bijv. in zeer droge zomers. Na de oorlog zit men met de grote moeilijkheid, dat men de snelwassende bevolking niet meer dan blijven voor zien. Men heeft een oplossing gevonden door de duinterreinen in de winter met water uit dq, wetering achter de duinen te bevloeien. Het gewonnen water wordt via buisleidingen naar de zuiverings installaties gepompt In de voorfilters wordt het van chemische verontreini gingen ontdaan; de langzame nafilters zorgen voor de biologische zuivering. Dan wordt het water via een buisleiding naar de stad getransporteerd- Ten slotte vertelde dr ir Lindenbergh nog iets over de meterwerkplaats en de administratie. Er werden lichtbeelden vertoord. Niet elke tegenstelling is lachwekkend, maar wel zit in alle humor het element van verrassing om tegenstellingen. Lach wekkende contrasten en een zeker mede lijden met het slachtoffer is in de nobel ste humor steeds aanwezig. De Genestet heeft daar honderd jaar geleden reeds van gesproken, toen hij „geest en inge houden tranen" in zyn kenschets ver enigde. Prof. Stuiveling kwam tot de conclu sie. dat humor ondenkbaar is zonder eer groot gevoel voor relativiteit. De dingen zijn niet absoluut, er bestaat een zeker waardeverschil. De humorist heeft de moed het betrekkelijke van de waarheid te aanvaarden. Dogmatici op ieder terrein zijn daarom niet in staat, een glimlach voort te bren gen of humor te aanvaarden en te waar deren. Een tweede conclusie is. dal groepen in verdrukking daarom in staat zijn, veel humor voort te brengen, door dat ze dan hun lot verzachten door het te relativeren. Deze inleiding werd voor de pauze reeds geïllustreerd door Annie Schmidt en Simon Carmiggelt, die uit eigen werk voordroegen. Na de pauze kreeg legenheid, wat meer van dit werk te horen. Voor de meeste aanwezigen zal dit aangename herbegroeting zijn ge worden van scheppingen, die vooral de van nu in zo rijke mate te genie orden gegeven. De Rode Pimpernel De Leidse Chr. oranjevereniging hoopt op Woensdag 29 April 's avonds om 8 uur ter gelegenheid van de verjaardag van HM. Koningin Juliana een feest avond in de schouwburg te geven. De Timdelerclub zal „De Rode Pimpernel" opvoeren, een toneelstuk in drie bedrij ven, door mr H. M. Planten bewerkt naar een roman van baronesse Orczy dat een spannende en romantische episode uit de tijd van de Franse revolutie Dubbel jubileum bij Van Hoekens houthandel Bij de houthandel van gebr. Van Hoe ken werd gisteren een merkwaardig ju bileum gevierd. De tweelingbroers de he- H. en K. v. d. Meer herdachten het feit, dat zij 25 'aar geleden bij deze 'ï.ma in dienst traden. Om 9 uur werden zij met hun familieleden ontvangen in de versierde recreatiezaal. In een toespraak stelde de directeur, de heer L. van hoe ken. de trouwe plichtsbetrachting van de jubilarissen in het licht. Hij overhandig de hen het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, met de zilveren legpenning. De jubilaris- ontvingen ook een geschenk onder couvert. De dames werden met een bou quet bloemen verblijd. Namens de personeelsvereniging sprak de heer De Bruin. Hij liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een fauteuil en een staande schemerlamp. Een genoeglijk samenzijn besloot deze jubileumviering. Otticiële publicaties Nummering candidatenlijsten De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad maakt bekend, dat in een voor de kiezers toegankelijke zit ting, te houden op 24 April a.s., te 17.30 uur, in het Stadhuis, de lijsten van candidaten voor de op 27 Mei a.s. tc houden stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraad zullen wor den genummerd. De voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Leidse schooltuintjes weer geopend De Leidse schooljeugd is gistermiddag weer aan het werk getogen op de school tuintjes, die om vier uur werden ge opend. Keurig voorbereid door de ge meente-tuinman, de heer A. J. Lagerberg lagen de ongeveer driehonderd tuintjes op verdere bewerking te wachten. Vol gende week zal men waarschijnlijk een aanvang maken met bet zaaien e.d. De heren A. Galjaard en J. Vermande, «•esp. hoofd en opzichter bij de gemeen telijke plantsoenendienst, toonden gister middag hun belangstelling. De heer Gal jaard sprak de jonge tuindertjes toe en feliciteerde hen met het feit, da1 ze door de schooltuintjes in staat zijn zo dicht bij de natuur te leven en wekte hen op goed voorbeeld te zijn voor het ge deelte van de jeugd, dat zich schuldig maakt aan vernieling van plantsoenen ding valt ons steeds weer op bij het bezoeken van de schooltuintjes slechts zelden ziet men er vertegenwoo: digers van het onderwijzend personeel. Concert door het Resi dentie Orkest Donderdag geeft het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo het achtste abonnementsconcert in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Als solist is de eerste concertmeester van het orkest, Herman Krebbers, geëngageerd. Na de ouverture „Cyrano de Bergerac" han Wagenaar zal hij het vioolconcert van Mendelssohn vertolken. Willem Otterloo zal na de pauze de Vierde Sym- phonie, de „Romantische", van Anton" Bruckner' uitvoeren. Lezing over interne bedrijfsorganisatie Gisteravond werd door het personeel der Leidsche Onderwijsinstellingen der auspiciën van de personeelsvereni ging een discussie-avond gehouden o.l.' ae tweede voorzitter, de heer L. Th. Schonagen. Ter inleiding van deze dis cussie hield de heer C. de Jong, hoofd docent in de handelswetenschapppen, causerie over interne bedrijfsorganisatie. Spr. begon met een definitie va begrip organisatie en behandelde de organisatieproblemen in een één-j zaak en die welke naar voren komen bij het uitgroeien tot een middelgroot en een groot bedrijf. Ten aanzien van de beheersorganisa tie gaf de heer De Jong een overzicht van lijn- en staforganisatie. Aan de hand van enige eenvoudige voorbeelden uit eigen bedrijf lichtte spr. het doel de wijze van de arbeidsanalyse t waarna hij ook iets vertelde over tijdstu die, lay-out en roeping, planning taak van de boekhouding ten aanzien van de kostprijsberekening. Als middel om de efficiency va bedrijf te beoordelen, wees spr. op de budgettering en de wijze waarop deze ingevoerd moet worden. Tenslotte behandelde hij de arbeids- classificatie als basis voor het bepalen van de hoogte van het loon, daarbij wij zende op het feit, dat de loonsverschil len niet op willekeur maar op weten schappelijke grenzen moeten berusten. Verhouding provincie gemeente De Kamerkring Leiden van de CHU houdt Zaterdag 2 Mei in de Burcht ledenvergadering. De heer H. C. Kra nenburg, lid van de provinciale staten, zal het woord voeren over de verhouding tussen de provincie en de gemeente. PHILIPS PLATENSPELER met 3 snelheden in mooie koffer compleet H. C. van LUIJKEN Breestraat 97 Telefoon 20035 Uitdagingsvlucht De Leidse postduivenvereniging De bonte duif. die dit jaar haar 30-jarig be staan herdenkt, zal naast de vele attrac tie-vluchten ook een uitdagingsvlucht met de postduivenvereniging De snel- vlucht te Oldenzaal houden. Er is een beker beschikbaar gesteld. Geldkistje ontvreemd Uit de showroom van de firma Huis man is een geldkistje ontvreemd met een inhoud van ongeveer ƒ400. BAKERSPROOKJE Of: de perikelen van inwoning Inwoning is meestal geen bron v, genoegen, ook al probeert iedereen zijn best te doen. de zaken zo goed mogelijk te laten verlopen. Over de moeilijkhe den, die het samenwonen met zich brengt, heeft Ronald Jeans een dwaas stuk geschreven, door Mary Dresselhuys in het Hollands vertaald, onder de titel „Bakersprookje". Het stuk wil niets anders zijn dan een malle geschiedenis van twee echtparen, die by elkaar v nen. Hun verwikkelingen worden tot het onmogelijke uitgesponnen. Dit stuk heeft voor amateurs het a< trekkelijke, dat alle personen goed ge typeerd zijn, duidelijk zonder iets raad selachtigs. Bovendien biedt het stuk ge legenheid tot spelen; er zit handeling genoeg in. Bij de opvoering, die „Nut en Vermaak" gisteravond gaf. was dan ook veel goeds te zien. Do typering best; met name Leny de Jong-de Haas gaf een consequent gespeelde rol mevrouw Pennant te zien. Aan de andere kant eist het stuk veel routine en techniek om het er een grote vaart en lichte toets door te halen, dat amateurs aan deze moeilijk kunnen voldoen. Hier gaat het dus niet zozeer om de individuele pres taties. maar om die van de groep. Dat heeft „Nut en Vermaak" niet op kunnen brengen. De sfeer van het ba kersprookje werd niet getroffen, waar door het stuk uit het niet-werkelijke in de sfeer van het mogelijke kwam. zo- bezwaren tegen de inhoud van het stuk rezen en we ons afvroegen, of verstandig aan gedaan heeft dit stuk te kiezen. veel zorg besteed aan de uit voering en men heeft hard moeten wer- dit resultaat, dat ondanks onze bezwaren toch zeker goed was, te kun- ;n bereiken. Voor de dames waren er bloemen. Bij het begin herdacht de voorzitter met enkele woorden het onlangs overleden ere-bestuurslid, de heer M. A. Susan, die steeds met hart cn ziel meeleefde met de vereniging. Agenda voor Leiden Dinsdag Hoogl. kerk. 7.45 uur: studenten voe ren uit: de Johannes Passion van J. S. Bach. Burcht, 8 uur: Selskip Frysl&n, earste opfiering fan „Striid" fan K. Woudstra. Schouwburg, 8 uur K. en O. (groene- kaarthouders)Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel" van Arthur Wat- kyn. Levendaal, 8 uur: wydings- en her denkingsavond 75-jarig jubileum. Woensdag Receptiekamer stadsgehoorzaal, 10 uur: publieke eindles lagere landbouwschool. Burcht, 2 uur: congres bond van poli- tie-ambtenaren tot bescherming van dieren. Burcht. 8 uur: feestavond afdeling Leiden van bovengenoemde bond. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., prijs uitreiking Leids Juweel. Schouwburg, 8 uur: K, en O. (groene kaarthouders). Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel". Chr. Soc. Belangen. 8 uur: Chr. Be sturenbond, ds J. van der Wiel over: De Kerk en het sociale leven. Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: Genoot schap NederlandEngeland, prof. G. Bullough te Londen over: T. S. Eliot and the Revival of Verse-Drama. Kleine Burcht. 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars. Vlies, 8 uur: bijeenkomst medewerkers Stichting 1940—'45. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting prijzencommissie L.F.C.-terrein, 8 uur: U.V.S.—Rest van Leiden Donderdag Burcht, 10 uur: congres bond van poli- tie-ambtenaren tot bescherming van dieren (12 uur: ontvangst ten stadhuize). Rapenburg 61, 12.15 uur: pauzeconcert L.A.K., J. L. Wansink hobo, H. R. Kraus fluit, F. K. Adriaanse viool. M. en J. Smit Sibinga altviool en cello, -fluit en boboquartet van Mozart. Mensa sociëteit Minerva, half 1: J. H. Huizinga over: Engeland en Europa. Vlies, half 3: Vereniging van huis vrouwen. mr Den Daas over de Mor- monenstad Salt Lake City. Stadsgehoorzaal, 8 uur: achtste abon nementsconcert Rtesidentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo, violist: Herman Krebbers. Schouwburg. 8 uur: populair toneel K. en O., Het Vry'e Toneel met ,,'n Eigen huissleutel". Levendaal. 8 uur: feestavond 75-jarig bestaan van het jeugdwerk Grote Burchtzaal. 8 uur: Chr. muziek vereniging De Manquibanti's. propa- ganda-avond. Jacobazaal Burcht, 7.45 uun Mond- accordeonvereniging Accelerando, con tactavond. Aniba. 8 uur: tuiniers- en bloemisten- vereniging Door Eendracht Verbonden, ledenvergadering. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. Boerhaavezalen, 12—4 uur (Dinsdag en Donderdagavond ook van half 8 10 uur): beeldhouwwerk van Rudy Rooyackers, schilderijen van Kees van Roemburg en grafiek van Herman Ber- serik, tot 2 Mei. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9. telefoon 24807, en apotheek „Tot hulp der mens heid", Hooigracht 48, tel. 21060. Veertig jaar boekdrukker De heer H. Leeman herdacht vandaag het feit. dat hij veertig jaar geleden ia dienst trad van A. W. Sijthoffs uit geversmij N.V. Wegens afwezigheid van de directie werden de jybilaris en zijn echtgenote toegesproken door één der procuratie houders. Hij schetste de heer Leeman toegewijd drukker en eerste klas vakman, uit wiens handen steeds onberispelijk werk is gekomen. Namens commissarissen en directie bood hij het gebruikelijke geschenk on der couvert aan benevens een smaak vol bloemstuk. De jubilaris ontving ook nog het ver erend getuigschrift van de Mij voor Nij verheid en Handel. De procuratiehouder voor het tech nisch bedrijf dankte de jubilaris voor de uitzonderlijke accuratesse en zorg, die hij aan elk vel druks heeft besteed. Van de jubileum-commissie ontving de heer Leeman eveneens een geschenk onder couvert en een door de collega's verzorgd jubileum-album. Kampeerhoudster vrij gesproken Een kampeerhoudster uit Noordwyk, die vorige week voor het Leids Kanton gerecht terechtstond wegens overtreding de kampeerverordening van de ge meente Noordwyk. is gisteren door da kantonrechter vrijgesproken. Volgens de raadsman, mr Schaper, mochten B. en W. de vergunning niet beperken tot een bepaalde tijd, daar zij dit nimmer had den gedaan. De ambtenaar van het OM. had vorige week 10 boete geëist. Hoogl. kerk ontruimd Het koor van de Hooglandse kerk, waarin goederen van de voor de ge troffenen van de watersnood gehouden inzameling waren opgeslagen, a dezer dagen ontruimd. In het transept aan de Hooglandse Kerkgracht staat alleen nog party schoenen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrik, z. v. L. Olivier i H. Egberts; Ivonne S. A„ d. v. Th. in Steenbergen en E. Ch. Cavé; Ange- stte S. I., d. v. Th. van Steenbergen en E. Ch. Cavé; Eugenie E., d. v. P. J. Arz- bach en J. F. Weltings; Maarten, z. v. A. Ch. Perdeck en T. Postma; Yvonne. Vermond en P. Beens; Toen Ping, z. v. J. D. Oey en H. L Oeij; Jozef A. P. Koster en C. G. Slobbej Herman D., z. v. A. Sierag en C. A. Ouwersloot; Maria A. F., d. v. P. C. Sloos i Zijp; Martina J. M., d. v. L. Verbaan en J. A. van Egmond; Giorgettl G. G. P. Zanoli en H. Ouwer- kerk; Anna C., d. v. P. Megchelse en C. Pardon; Gijsbertus. z. v. P. van den Oever en W. A. van der Plas; Johanna P. M.. d. v. H. L. J. van der Lans en Th. der Voort; Leo P. M.. x. v. A. E. Oliehoek en C. C. van der Ploeg. OVERLEDEN: S. Kiel, m. 71 Jr; L. in der Meij, m. 75 jr; P. Bernard, m. 64 Jr. Federatiedag C.H. jongeren groepen De federatie van Cbr. Hist. Jongeren groepen in Nederland zal Zaterdag 2 Mei as. in K. en W. te Utrecht haar federatie- dag houden. Sprekers zijn mej. mr E. A. H*«rs, lid van de Prov. Staten van Utrecht de heer A. J. Bergenia, lid van de Prov. Sterten van Friesland en het Tweede-Kamerlid de heer H. W. TUanua

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3