Jlicuuie £ciiisrl)f (founuil De sport van Zaterdag Wat uitgewisselde krijgsgevangenen aan de pers verklaarden Pleven: Reeds acht jaar die communistische plaag Wist U Hl MAANDAG 20 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9714 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERJNK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .stcatecctfdt Is ghrbfeoen mgn hert In tcgfjcnspatt" ZIE PAG. 4 EN S Nog deze week bestands-oveileg Generaal Mark Clark acht de kans op vrede in Korea sterk gestegen JJET OPPERBEVEL der strijdkrachten van de Ver. Naties heeft er ïr Russisch minister gearresteerd „Avonturier en vijand van het volk" toegestemd, dat de volledige onderhandelingen over een wapen stilstand in Korea op 25 April zullen worden hervat. De opperbevelheb- ber der V.N., generaal Mark Clark, die naar Moezan was gekomen om de eerste uitgewisselde gevangenen te begroeten, verklaarde: „De kan sen voor vrede in Korea zien er bemoedigender uit dan de laatste den het geval is geweest". De communisten hebben hun voorstel her-1 gië is één der zestien republieken haald om de gevangenen die naar huis willen terugkeren, onmiddellijk de Sowjet^Unie.^ beschuldigd een te repatriëren en de anderen te transporteren naar het grondgebied van „avonturier en vijand van het volk" te een neutrale staat. De eerste uitwisseling van de krijgsgevangenen heeft zijn en „een valse zaak van niet-bestaand plaats gehad. Volgens het Georgische blad Zarya Vostoka, dat Zaterdag in Moskou werd ontvangen, is de minister van Staats veiligheid van de Sowjet-republiek Georgië. Roekbadze gearresteerd. Geor- Voortdurend reden ziekenauto's tussen Pan Moen Djon en Moesan op en neer over een weg, waar de lente de heuvels met azalea's heeft getooid. Zo heeft dus te Pan Moen Djon de eer ste uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen plaats gehad. In het geheel zouden 100 krijgsgevangenen der Ver. Naties teruggezonden worden. On der hen bevinden zich 30 Amerikanen, 12 Britten, 4 Turken, 1 Zuid-Afrik; Philippino en 1 Canadees; de overigen zijn Zuid-Koreanen. De teruggekeerde gevangenen droegen blauwe, zwaar gewatteerde Chinese formen, een blauwe muts en linnen schoenen en ieder had een deken bij zich. Van Pan Moen Djong worden de gerepatrieerden snel overgebracht naar Moensan en vandaar worden zij voor de verdere {huistocht naar Japan getrans porteerd. Ook helicopters zijn hierbij in geschakeld. Bij de eerste uitwisseling was voor de Verbondenen schout nacht Daniels aanwezig en de gehele procedure nam niet meer dan een half uur in beslag. Verscheidene gevangenen, teruggekeerd uit de Noordkoreaanse krijgsgevangenschap, werden onder- In een kamp: Engelse klassieken 1 De Amerikaan, Robert Steil, lag op een brancard voor een batterijfilm- Camera's. Hij verklaarde tegenover de pers, hoe dankbaar hij was. Er waren nog vier andere gevangenen, die „bran card-gevallen" waren; twee hunner wa ren negers; en een zei: „hoe goed is het weer vrij te zijn". De Noordelijke deelden mede, dat zij morgen nog 35 Amerikanen, 12 Britten, 9 Turkên en 50 Zuid-Koreanen zullen overdragen. Een andere vrijgelaten Amerikaan, de soldaat Nolan, verklaarde, dat de com munisten geen bijzondere pogingen had den gedaan, de communistische leer in gang te doen vinden bij de gevangenen. Het leven in de kampen was volgens hem niet bijzonder slecht geweest; slechts de eerste maanden liét de voedsel voorziening te wensen over. Soortgelijke verklaringen werden door anderen afge legd o.a. door de Britse korporaal, Green- Hij zeide, dat er in zijn kamp zelfs een bibliotheek was met de Engelse klas sieken en andere goede literaire werken. Wat zal er in al deze vrij gekomen krijgs gevangenen omgaan, die maanden en soms zelfs jaren verbleven achter het prikkeldraad in Noord-Korea en uiter aard in demoraliserende omstandigheden. In Korea bloeien de azalea's en met de hun gezinnen n nieuw leven tegemoet! Onder communistische invloed Volgens latere Reutertelegrammen, hebben nog meer uitgewisselde krijgsge vangenen vrij gunstige verklaringen over '"et verblijf in de kampen afgelegd. Zo du wel dagelijks een lezing over de ereldpolitiek gehouden zijn. maar de gevangenen werden niet gedwongen, deze lezingen bij te wonen. De post van de ge vangenen was wel onderworpen aan cen suur, maar de gevangenen werden niet gedwongen iets tegen hun wil te schrij- Ook mochten de gevangenen veel aan sport doen en zelfs zwemmen. Naar aanleiding van deze verklaringen, heeft generaal Mack Clack aan corres pondenten te Moensan meegedeeld, dat enkele der teruggekeerde soldaten kenne lijk onder invloed van de communisten nationalisme" geënsceneerd te hebben. leden van de communistische partij en de regering van Georgië be trokken werden. De arrestatie van Roekhalze werd Woensdag bekend gemaakt in een gadering van de Opperste Sowjet Georgië door de nieuwbenoemde pre mier Bakridze. Deze verklaarde, dat twee voormalige secretarissen van de communistische partij van Georgië, Tsjarkmiani en Mgeladze, handlangers van Roekhadze waren geweest. Zij had den meegewerkt aan de arrestatie van „volkomen onschuldige werkers". De Opperste Sowjet van Georgië keur de het nieuwe kabinet onder leiding van premier Bakridze goed. De samenstel ling van het kabinet komt thans over een met die van de centrale regering in Moskou. zijn gekomen. Dergelijke gevangenen mogen voortaan geen verklaringen meer aan de pers afleggen. Zware klap in R'dam Druijvende bok ingestort met 180 ton vracht Arbeiders (juist aan het schaften) ongedeerd Aan de Waalhaven te Rotterdam is van ochtend omstreeks negen uur de drijven de bok Arend van W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam in elkaar gestort. Daar de arbeiders juist hun schatijtd waren begonnen, deden er zich geen persoonlijke ongelukken voc Op het terrein aan de Waalhaven bouwt de Hollandsche Beton Maatschappij langs de kade caissons, die gebruikt worden voor het dijkherstel in de geteisterde gebieden. In de afgelopen tijd werden reeds twee caissons door de drijvende bok te water gelaten. Bij die gelegenheid had den steeds arbeiders op de cai: korte luchtreisje meegemaakt. Door de schafttijd was dat vanochtend niet het gevaL Toen de derde caisson van 180 ton door de Arend, die zoals er op staat hefvermogen van 274 otn moet hebben, in de trossen was genomen en het hijsen begon, werd opeens geweldige klap ge hoord. De Arend stortte in elkaar, doch gelukkig bveonden er zich geen arbeiders in de buurt. De schade aan de Arend wordt op enige tonnen geschat en door de verzekering gedekt. Inbreker van 17 jaar maakt 21.000 buit Reeds enkele uren later gearresteerd Een Amsterdamse jongen van 17 jaar heeft bij de eerste inbraak, die hij zijn jonge leven pleegde, een bedrag f21.000 buitgemaakt, meldt De Tel. De jongen was sedert enkele jaren werkzaam in een im- en exportkantoor op de hoek van de Herengracht en dc Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam. Hij had o.m. tot taak, geldkisten uit een stalen kast te halen en weer op te bergen. Deze verleiding heeft de jongen klaar blijkelijk op den duur niet kunnen weer staan. Met zijn 18-jarige vriend ging hij Vrijdagnacht op pad en op wel heel simpele wijze waren ze enkele ogenblik ken later f21.000 rijker geworden. De oudste nam het geld onder zijn hoede. Reeds tegen het middeguur werden de jongens echter door de recherche ge grepen. Zaterdagavond is op een onoverzichte lijk kruispunt te Keulen een ernstig on geluk gebeurd, dat de 47-jarige mevrouw Th. Chr. Oosterbaan-Van den Berg, van het Koningsplein in Den Haag het leven heeft gekost. Haar dochter, mevrouw E. Baaten-Oosterbaan, kreeg een lichte her senschudding en haar schoonzoon, de heer J. Chr. Baaten, brak een sleutelbeen. auto werd bestuurd door de heer J. Hooreman, redacteur van het Haagse wijkblad „De Moer wijk". Hij kwam met de schrik vrij. De inzittenden van de Haagse auto aren op weg naar Keulen, waar een dochter van mevrouw Oosterbaan woont. De heer en mevrouw Baaten zouden na melijk van hun zuster afscheid nemen, De nieuwe gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr J. van Baal, die tot kort geleden voor de A.R. Partij zitting had in de Tweede Kamer, is gisteravond van Schiphol naar zijn nieuwe post vertrokken. Bij zijn vertrek werd dr Van Baal (links) uitgeleide gedaan door de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. dr W. J. A. Kernkamp (midden) en de oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. L. J. van VJaardenburg. Lentefeest zette gisteren heel Nijmegen op stelten Ondanks Protestantse protesten Een carnavals-lentefeest heeft giste- verschillende kermisvermaken heel de binnenstad van Nijmegen tot kermisterrein gemaakt. Van de Zon dagsrust is bitter weinig terecht geko- De gezamenlijke Protestantse ker- ;n kerkelijke genootschappen had- 'an tevoren bij burgemeester Hus- tinx geprotesteerd, maar zij kregen ten antwoord dat er geen hinder voor haar godsdienstoefeningen te verwachten was. Het lentefeest, zo meldt Trouw, werd grotendeels op straat gevierd. Prins Carnaval landde per helicopter, een groot aantal muziekkorpsen hield een langdurige optocht en verder zorgden Brandkast uit station meegenomen Geringe buit voor inbrekers te Koog-Bloemwijk In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbekenden de brandkast uit het spoorwegstation Koog-Bloemwijk i genomen. Door middel van braak schaften zij zich toegang tot het plaats kaartenbureau. Nadat zij een poging hadden gedaan de kast ter plaatse te forceren, hebben zij de schatkist waar schijnlijk in een gereedstaande auto ge laden. De inbraak werd Zondagmorgen om zeven uur ontdekt, toen de ambte naren van de Nederlandse Spoorwegen weer in dienst kwamen. De dieven had den er misschien niet op gerekend dat ca duizend gulden met de laatste trein naar het station Koog-Zaandijk wa: gaan. In de geroofde brandkast bevond zich nu slechts een restant van enkele honderden guldens. Uitvinder van het moderne kogellager overleden Sven Wingquist, de Zweefl, die in 1907 de moderne kogellager uitvond, is de vorige week op 76-jarige leeftijd te Ul- riceham in zijn geboorteland overleden. Hij was gedurende veertig jaar één der kopstukken van de Zweedse industrie. De overledene is de stichter van het reusachtige kogellagerconcern S.K.F., dat dochterondernemingen over de gehele wereld heeft. President Eisenhower heeft George Wadsworth tot ambassadeur in Tsjecho- slowakije benoemd en Jack K. McFall tot gezant in Finland. de nodige herrie. Langs de hele route var de optocht waren bovendien luidspre kers aangebracht voor het radioverslag van de internationale voetbalwedstrijd te Amsterdam, hetgeen het law vermeerderde.... Alle Nijmeegse ker ken. behalve de Roomse, schre' burgemeester, dat zij dit feest in strijd achtten met art. 5 van de Zondagswet. Neg afgezien daarvan achten de kerken dergelijke rustversforende feestelijkhe den in en nabij het centrum van de stad in strijd met de bestaande Christelijke traditie, die er op gericht is de Zondags rust op publiek terrein zoveel mogelyk te bevorderen en daarbij de opvattingen van plaatselijke minderheden niet te Het antwoord van de burgemeester kwam hierop neer: er zal voor worden gezorgd, dat de Prot. kerkdiensten geen hinder ondervinden. De Christelijke tra ditie verzet zich geenszins tegen gepaste feestelijkheden op de Zondag, mits daar bij de „oefeningen van de Christelijke Godsdienst" geen hinder wordt toege bracht. Met de gerechtvaardigde aan spraken van enigszins belangrijke min derheden. moet wel rekening worden ge houden maar daarbij mag men toch de gangbare opvattingen van grote meer derheden niet uit het oog verliezen. (Nijmegen is voor 80 pet Rooms Katho liek Red Bij auto-ongeluk te Keulen Haagse moeder (10 kinderen) om het leven gekomen Dochtei kieeg heisenschudding en schoonzoon brak sleutelbeen auto zijn gedood. Voor de auto omsloeg onder het gerinkel van glas. Zij, die op g hij namelijk kans het contactsleutel-1 de kade stonden, hoorden het geluid om te draaien waardoor, volgens de I een omvallende piano. Duitse politie,_de auto geen vlam vatten. Het schip, dat 3895 ton meet, kwam in Door extra ploeg In Bruinisse werd gisteren gewerkt Het dijkgat bij Bath morgen dicht Bruinisse staat het water nog steeds in de straten. Het zakt slechts langzaam weg naar de uitwateringssluis. naar heel weinig kan worden open gezet. In tegenstelling met vorige weken als uitvloeisel van de besprekingen met dr Drees werd ook gisteren gewerkt het herstel van de Oude Dijk. Dit gebeurde door 150 arbeiders uit Noord- Brabant. De gewone arbeiders en dt vrijwilligers hebben in de afgelopen dagen om het gat in de oude dijk te dichten, verschillende nachten dertien achtereen gewerkt, zodat het niet mogelijk was, ook nog gedurende het weekeinde deze mensen te laten werken. Indien de voorbereidende maatregelen niet stagneren, zal morgenvroeg om 9.0C het dijkgat bij Bath gedicht wor den. Vandaag mochten de mannen er Donderdag mogen de vrouwen van Ril land naar huis terugkeren. Bij het schoonmaken der huizen heb ben ook ploegen van studenten uit Gro- Groningen, Leiden en Utrecht geholpen, i yer staten bracht j voerde met Eisenhower Achter dez' Koreaanse heuvels woedt de strijd. Onafgebroken dringt het gedreun van ontploffen de munitie tot dit Amerikaanse tentenkamp te Panmoendjon door. Hier zijn de eerste gewonde krijgs gevangenen, die door de commu nisten werden uitgeleverd, onder gebracht. Uitstekend gekleed in blauwe, zwaar gewatteerde uni formen der communisten kwamen de eersten gisteravond in het kamp aan: 30 Amerikanen, 12 Britten, vier Turken, een Zv.id-Afrikaan. een Phil'ppino en ongeveer 150 Zuid-Ko. anen. Vrijheidsdorp noemen Amerikanen dit amp, dat de rryhrid betekent voor de 'erugkerende krijgsgevangenen omdat de heer Baaten is benoemd tot musicus bij het Canadese leger en bin nenkort naar Canada zou vertrekken. Dat vertrek is thans, uitgesteld tot 4 Mei. Deens schip in brand en sche auto op hem afkomen. Remmen mocht niet meer baten De beide wagens vlogen met een hevige klap op elkaar de Haagse wagen sloeg om. Het is aan de grote tegenwoordigheid van geest van de heer Hooreman te danken geweest, dat alle inzittenden van de Nederlandse gekapseisd Het Deense passagiersschip „Kroon prins Frederik". dat gisteravond in dt haven van Harwich in brand was ge vlogen, is vanmorgen vroeg gekapseisd Mevrouw Oosterbaan-Van- den Berg- zat aan de kant waar de auto de grond raakte. Zij kreeg een zeer ernstige hoofd wonde en is reeds na enkele ogenblikken zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Zij had 10 kinderen, waarvan de jongste zeven jaar oud is. De inzittenden van de Belgische auto werden slechts licht gewond. 1946 in de vaart. Het kop passagiers Nog zes weken ■ryOG ZES WEKEN en de stembus voor de gemeenteraadsverkiezing-en is al- r gesloten. De beslissing hoe in dc. komende vijf jaar stad en dorp zuilen •orden bestuurd is dan onherroepelijk. Maar tot aan die stemdag, tot aan de 27ste Mei. kunnen we op die beslissing nog de nodige invloed, uitoefenen. Alsve tenminste werken willen, actief willen zijn, anderen willen overtuigen. Sommigen vinden dat vandaag niet no dig De gemeenten hebben toch niets in brengen. Het geld voor de gemeente huishouding moet uit Den Haag komen en ze hebben maar uit te voeren t het Rijk ordonneert. Den Haag maakt de dienst uit en de gemeenten zijn niet veel meer dan goedwillende of soms tegenstribbelende knechtjes. Hoe zo'n ge meenteraad is samengesteld doet er dus einig toe, zo redeneren ze. Een dergelijke redenering is onjuist. Ze getuigt van weinig begrip voor da werkelijkheid. Want al mag het dan waar zijn dat de zelfwerkzaamheid van de ge- ïenten op bepaalde terreinen beperkter dan vroeger, daar staat tegenover dat de bemoeiingen van de gemeenten juist bij de uitvoering van dcor de rijksover heid voorgestelde wetten in meer dan geval belangrijk zijn uitgebreid. betekenis zou hebben. Dat heeft het ter dege weL Bij allerlei beslissingen spreekt Men denke aan de uitvoering straks van de nieuwe Zondagswet, aan nkelsluiting. aan subsidiëring van al lerlei culturele verenigingen cf wat on der die naam doorgaat. Het beginsel spreekt mee bij woningbouw. Moet de gemeente dat zelf doen of zullen woning bouwverenigingen en particulieren voor rang hebben? Moet de gemeente allerle: bestaande organisaties op het gebied van de volksgezondheid, van het culturele leven, van de sport tradhten onder te brengen in een groot gemeentelijk ge heel of zal de gemeente juist deze uit de burgerij opgekomen organisaties de levens en werkruimte moeten geven d:e ze nodig hebben. Moet de gemeente alles doen of zal men de burgerzin versterken door het geven van morele en .in som mige gevallen financiële steun. In aller- op het oog uitermate practische e- gered. De Vietminh in Indo-Cbina 0p „Vlakte der Kruiken" tussen de bergen wordt beslissende slag verwacht PLEVEN, de Franse minister van Defensie, heeft in een rede uiteen gezet onder welke moeilijke omstandigheden de Fransen reeds acht jaar lang de communistische aanvallen in Indo-China hebben moeten afweren. Hij legde er de nadruk op, dat zijn collega René Mayer al lang gewaarschuwd had voor het nieuwe, offensief van de Vietminh, toen Mayer een bezoek bracht aan de Ver. Staten. Pleven noemde de over rompeling van Laos een ernstige daad van aggressie. Wij wijzen er op, dat Pleven zo juist pen moest worden ontruimd. Officieren nformeel bezoek van een week aan van het Franse hoofdkwartier noemen besprekingen de terugtocht uit Sam Nua een „grote en diens minister brilliante prestatie" van het gai n Zuid-Limburg in volle bloesempracht Het prachtige weer van de laatste da gen heeft zijn invloed doen gelden op de bloesemontwikkeling in het Zuid limburgse heuvelland. Gisteren stonden alle kersenvariëteiten reeds in volle bloei, benevens de pruimen en de vroege perensoorten. Defensie. Charles Wilson. Wat de strijd in Indo-China betreft, 200 militai ren van het Franse garnizoen uit het ont ruimde Sam Nua, gelegen in Noord- Laos. hebben na een mars van zes dagen de „Vlakte der Kruiken" in Centraal Laos bereikt Waarnemers verwachten dat op deze vlakte, gelegen tussen met oerwouden bedekte bergen .de slag om de Indochinese staat Laos zal worden gestreden. Men zal zich herinneren, dat op 13 April Sam Nua door de Franse troe- technische kwesties speelt het beginsel zijn belangrijke rol. Om nog iets te noemen. Nog steeds is voor de stichting van nijverheidsscholen de bereidverklaring van de betrokken ge meenteraad nodig. Wie zich herinnert met welk een moeite en tegenwerking het geven van zo'n bereidverklaring voor een christelijke nijverheidsschool soms gepaard gaat, beseft maar al te goed hoe noodzakelijk het is dat onze christelijke politieke partijen in de gemeenteraden sterk vertegenwoordigd zijn. DE KOMENDE zes weken het zijn er niet eens ten volle zes meer opvarenden reeds aan land gegaan. Er zij^ I dienen gebruikt te worden om dc kiezers géén gewonden. De „Kroonprins Frede- dadelijk te maken dat het ook bij de rik" had 4000 kisten kaas aan boord, |-aadsverkiezingen gaat om het principe. ongeveer 1000 konden wordeniWie v00r de Kamerverkiezingen op de christelijk politieke partijen stemt, doet dat ook bij dc raadsverkiezingen. Daar is wat dat betreft «een verschil. Dat geldt voor dé dorpen met een lijst-ge- rr.eentebelangen. dat geldt voor alle plaatsen waar men meent dat het er voor de raad niet zo op aankomt. Bij de laatste verkiezingen liepen de christelijke partijen in procenten terug. .Het wordt tijd dat daar een. eind aan- I komt. Dat kan als ieder meewerkt. We weten in de laatste maanden helaas maar al te goed wat doorbraken zijn en hoe veel moeite het kost dijken te dichten. Dat geldt ook in de politiek. De politieke doorbraak is een gevaar niet voor de christelijk politieke partijen alleen, maar voor de doorwerking van het christelijk, het schriftuurlijk beginsel op heel het terrein van het leven. Daarom in deze zes weken aan de slag! Daarom moet dat gat gedicht. En daaraan dient ieder chris- n mee te werken, of hij nu lid is van m kiesvereniging of niet. Wil 'het christelijk volksdeel invloed hebben op de gang van zaken in de ge meente elk burger heeft die invloed via zijn stembiljet dan dient het ver tegenwoordigd te zijn door raadsleden, die behoren tot de drie christelijke poli tieke partijen. Strauss wijst aanbod van Malan ai De leider van de Verenigde Partij in Zuid-Afrika. Strauss, heeft met nadruk de suggestie van premier Malan afge wezen. dat 12 of 13 leden van de Ver enigde Partij misschien de apartheids politiek van de regering wel zouden wil len steunen. Strauss noemde Malans \oorstel een manoeuvre". Strauss heeft in een radiotoespraak zijn partijgenoten opgewekt, trouw te blijven aan het ideaal van een grote Verenigde Zuid-Afrikaanse natie en aan de partij- y litiek. Hij noemde het een onjuistheid in de kieswet, dat de nationalisten met slechts 45 procent der stemmen 61 pro cent van de parlementszetels hebben ge kregen, terwijl de verenigde oppositie met 55 procent van de stemmen slechts 39 procent van de zetels verwierf. De Verenigde Partij zou de nationalis tische regering steunen bij maatregelen ir. het belang van het land. HET WEER IN EUROPA DAT het Zeeliedencomité 19391945 in een adres aan de regering en de Eerste Kamer nogmaals heeft aange drongen op het nakomen van de belof ten, die tijdens de oorlog zijn gedaan in zake de zgn. week- en maandbrieven en de uitkeringen uit de zeemanspot. DAT de Wereldfederalisten Beweging Nederland Zaterdag in Utrecht haar eerste lustrumvergadering heeft gehou den en aan de Koningin telegrafisch dank heeft gebracht voor haar streven naar een wereldvrede. DAT de directeur van het Haarlems Dagblad. P. W. Peereboom, Zaterdag t.g.v. zijn 30-jarig jubileum een receptie hield, waar o.a. de Commissaris der Ko ningin, Baron de Vos van Steenwük, ver scheen. DAT de Chr. Metaalbewerkersbond op 3 en 4 Juni in Hilversum zijn algemene vergadering houdt. DAT de dreigende sluiting van de Haarlemse bioscopen voorlopig van de baan is, daar de kwestie van de verla ging der vermakelijkheidsbelasting wordt bestudeerd door een commissie van des kundigen o.l.v. de ministers Beel en Zijlstra. DAT het Centrum Paardenbelangei? •n werkgroep „overheidszorg en maat regelen van het bedrijfsleven" zal samen, stellen, bestaande uit vertegenwoordigers de 8 stamboekverenigingen er Stichting voor de Landbouw. DAT de Nederlandse lichte krv Tromp, die met o.a, 63 adelborsten boord een oefentocht maakt, in Lissabon is aangekomen en daar tot vandaag blüven. DAT de melkprijzen met ingang heden in verschillende delen van Zeeland met 1 of 2 cent per liter zijn verhoogd, o.a. wegens de hoge transportkosten. DAT dr C. Banning uit Den Haag. ge neeskundig inspecteur van de volksge zondheid, in Doetinchem de eerste steer heeft gelegd voor een wijkgebouw van het Groene Kruis. DAT de waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland met ernstige pech heeft te kampen, doordat opnieuw een breuk is ontstaan in de betonnen leiding, waar mee een deel van Zuid-Beveland e Walcheren van drinkwater wordt DAT i Waarnemers menen, dat ook de Xieng Khoeang zal moeten worden ruimd. Voorts heeft de Vietminn i nacht van Donderdag op Vrijdag aanval ondernomen op de kleine stad Faifoo, circa 20 km ten Zuiden van serane in Vietnam. Behalve Reuter vestigt ook A P. er de aandacht op. dat burgers uit Khoeang. Centraal Laos werden geëva cueerd met het oog op een dreigende aanval der Vietminh-rebellen. De Fran- zyn niet van plan deze stad. dié 3000 inwoners telt te verdedigen. (Men ook het Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Drie arbeiders gewond door ontploffing Op het terrein van Wilton-Fijenoord to Schiedam is Zaterdagmiddag het deksel /an een donkeyketel gevlogen, waardoor :wee arbeiders ernstig werden gewond jen derde lichte verwondingen opliep. De ernstig gewonden zijn de 19-jarige bankwerker K. L. van Voorenen uit de Heiman Dullaertstraat te Rotterdam de 34-jarige kraandrijver C. C. Vlasveld uit de Waterloostraat te Rotterdam. Licht gewond werd de 23-jarige bankwerker J. W. M. de Vliet uit P.K. Drossaertstraat t Vlaardingen. Van Voorenen en De Vliet waren bezig met het controleren van de druk zuiger in een teerreservoir. De druk werd tot twintig atmosfeer' opgevoerd. ast te stellen of het reservoir lek ken had. Het deksel vloog los en trof de beide arbeiders. Daarna vloog het zware stuk metaal te gen de kraanbaan, die de zuiger bedien de. De kraandrijver, die in de kooi stond en juist zijn hoofd buiten het raampje stak, werd zwaar gewond. Door het weigeren van de luchtdruk- remmen reed Zaterdag bij het station Soestdijk een zware vrachtauto uit H i 11 e g o m door de gesloten spoor bomen. De electrische trein, die zich juist in beweging had gezet, greep de wagen en sleurde hem enige meters mee. chauffeur bleef ongedeerd. Trein vrachtauto werden zwaar beschadigd. Het treinverkeer had een uur vertraging. In Ede is Zaterdagmiddag het 8-jarlge meisje C. M. Gits. toen zij met haar fiets i Yerseke op initiatief van Oester-exporteurs een comité gevormd om de belangen van oester- isselkwekers en andere vissertfbelangen te behartigen i.v.m. de plannen tot af sluiting van de Zeeuwse zeegaten. DAT het echtpaar F. Kamst te Emmen gisteren 60 jaar was getrouwd. DAT Woensdag het 75-jarig bestaan in het artillerieschietkamp Oldebroek wordt gevierd met o.a. een demonstrate in de 171ste afdeling artillerie. DAT Zaterdag op de vlaggetjesdag var de Harderwijkse vissersvloot de eerste prijs is gewonnen door de HK 167 van Hendrik Mons. DAT schoolartsen uit dertig landen West-Europa en het Midden-Oosten tot I de rijksweg overstak, door een Amster- eind April in ons land verblijven om hier damse auto gegrepen. Zy overleed in het ~~n studie te maken. I ziekenhuis. lil z if* «ïli Oslo zw bew. N I 1 0 Kopeeih. licht bew wzw 4 3 0 Vdsm" onbew. ON'O 6 7 0 Partis on bew NNO 4 8 0 Nice licht bew. XW 3 1* O Berlijn onbew. OZO 5 2 0 MUnchen onbew. ONO 2 7 0 Wenen haH bew. S'VW 7 0 (Jetevena '•n nMeiur ore.o 1 u Droog en zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nagenoeg onbe wolkt. Koude nacht mét plaatselUk llch.te nachtvorst, vooral in het Noord-Oosten van het land. Iete hogere temperatoren dan vandaag. Overwegend matige Ooste lijke wind. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN. Dinsdag. Zon 531 tot 19 47 uur: Maan 11.31 tot 2.53 uur. Op 21 April EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1