L er zo over a Zij was nog geen zestien en hij maar net twintig Ergste van „Silverpitt-narigheid" is achter de rug Gele gladiolen goedkoper Half om half NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1953 ring i De naam Christelijk misbruikt V Zo kort mogelijk wil ik graag ant woorden op het ingezonden stuk van dc hëer Veerman. Over de naam „Christe lijke Gemeente" valt inderdaad niet te discussiëren. Zij is de Gemeente met Christus als het Hoofd. Zij is „uit God ondgeboren". God heeft haar verwekt. Christus houdt haar in stand. Totdat de tijden vol zijn en het Rijk zichtbaar voor de wereld openbreekt. Maar er valt wel degelijk over te pra ten als wij dit door Christus gegeven praedicaat maar kris-kras voor allerlei menselijke activiteiten gaan zetten. En de heer Veerman moet er wel voor op passen, dat hij niet suggereert, dat al onze Christelijke doelgemeenschappen en strevingen een onvermijdelijk volg zouden zijn van hèt geloof in Christus, misschien wèl van „onze ge loofsovertuiging", maar niet van hèt ge loof, dat geen menselijke overtuigingen kent, omdat het uit, dóór en tot God in ons wordt gelegd. Geloof is Gods werk en we kunnen er maar niet mee doen wat wij willen. God gebruikt gebruiken niet Hèm. Wie gelooft, laat zidh leiden door I Christus. Altijd en overal. En Christus gaat mee! Tot in de dood. Voor Hem zijn er geen grenzen. Hij stapt over on- ze lijnen heen. Ook over de „Christe- Mad lijke" lijnen, die wij uit „geloofsoyer- 5635.' tuiging" hebben getrokken. Hij trekt door de wereld. Gelukkig maar, wan zijn allemaal een brokje „betonnen reld", of we nu „Christelijk" georgani seerd zijn of niet. In 1 Johannes 5 4 staat: Dit overwinning, die de wereld overwint, namelijk: óns gelóóf. Dét is het! Niets meer! Niets minder! Dat gelodf vormt ginst» de Christelijke Gemeente. En wie zal recotj bepalen, waar dat begint en waar dat ssen A eindigt? Van de ledencyfers onzer ïschik „Christelijke" organisaties kunnen we schooi niet aflezen, hoe groot het Koninkrijk Gods wel is. Wie gelooft, dat Christus overwonnen hééft (we zijn toch Paas- mensen), zal het toch moeilijk de voor zitter van een Leidse „Christelijke" or- I ganisatie kunnen nazeggen, die zijn ver eniging wilde inschakelen in de „grote Christelijke aotie tot bescherming van ïclaraj Kerk en Christendom". Wie in Christus gelooft, heeft mét 0CP1 Hem de wereld overwonnen. En daar- nw9 door kan en mag Hij levend en blij-le- vend midden in die wereld staan. Hij kan niet anders. Want zo lang hij leeft,- is hij een stukje wereld. Overal. Maar dat neemt de blijdschap, met weg. Im-, mers: Christus heeft de Wereld; lief. Hij wil met de wereld te maken hebben. Niet exclusief met de Kerk en met de door ons uit wellicht lofwaardige over tuiging gemaakte verbanden, -waarvan we niet moeten menen, dat ze de con sequentie van het geloof zouden zijn. Misschien wel van óns geloof. Maar dan is het ook maar „óns" geloof, niet ge boren ,uit Hem, Die eeuwig is en met aardse bunkers van ongeloof vijandschap of van Christelijkheid geen rekening houdt. Een sterke hand, die nooit heeft getast, blijf met het zwaard des geestes strijden; en de adem Zijner lippen mant de tegenstand. Overal! Leiden. DE GR. Hecht voor Ambon De Ambonkwestie lijkt wel doodge bloed. Het is of de meeste Nederlanders zich niets meer aantrekken van het lot van onze wapenbroeders. Wanneer zal men het meedogenloze gedoe van onze regering zien? Dezer dagen is er in de Kamer weer even over gesproken. Men wil nu trachten een weg te vinden om de Ambonnezen terug te laten keren- naar de Oost. Dat wil zeggen; over te leveren aan een communistisch gezind regime. Zien wy dan het onrecht niet, dat onze vrienden, die ons altijd trouw bleven, is aangedaan? Voorletters Veerman Mag ik de heer Veerman verzoeken ook zijn voorletter(s) te vermelden? Het komt nl. voor, dat de inhoud van stukken aan een andere Veerman wordt toegeschreven. C. VEERMAN. Lelden Garenmarkt 8. Kettinghonden In een weekblad las ik hoe onmense lijk sommige kettinghonden behandeld worden. Daar moest eindelijk verande ring in komen. Ik kan niet begrijpen, mens zo'n trouw dier zo slecht kan behandelen. Ook daarvan zullen wij eens rekenschap voor God moeten af leggen! MeJ. H. Woningnood in Rijns burg II Vorige week Zaterdag schrééf de heer v. d. Eijkel in deze rubriek over de woningnood in Rynsburg, dit als reactie reportage over de woningtoe standen. Als dé woningnood in Rijnsburg een gevolg is van het slechte woningbouw beleid van de autoriteiten van voorheen, dan zijn er in Nederland wel erg weinig goede autoriteiten geweest. Het is toch zo, dat de woningtoestanden elders óf erger, óf gelijk zijn aan die in Rynsburg. Slechts in enkele gevallen zijn ze beter. wel erg goedkoop even de ver leden tijd de schuld te geven, en dan liefst, die van vijftien jaar terug. Dit aren toch wel abnormale jaren, zou ik zeggen. Het gaat er niet in de eerste plaats Ti, wat die huizen hebben gekost, maar at ze nu aan onderhoud kosten. Ver scheidene huiseigenaren in zijn zelf ambachtslieden. Deze dus hun huizen veel beter in orde hou- gen Dienstmeiden II Ik ben het helemaal niet eens met J. van Houwelingen—Baars. Ik vind het woord dienstmeiden zeer beledigend. Ik ga zelf uit werken en ben ook dienstmeid geweest. Je voelt het heel goed als ze d uitdrukking gebruiken. Waarom kan mc niet zeggen „hulp in de huishouding"? Ik had mogen leren, had er toen geen idee in en betreur dit nu wel heel erg. Als je een baantje hebt, verdien je veel meer. Ik vind het heel goed dat de mei», jes, die verkering krijgen, een jaar hun trouwen in de huishouding gaan ken; dat kan ik ieder aanraden. Vele mensen denken immers dat dienstmeid een slaaf is, vooral op het platteland, maar vergeet ook de stad niet. Daarom vind ik dienstmeid vast geen ere titel 1 Hazerswoude D. In Holland staat een.... In Holland staat een uniek bezocht door jong en oud, en dat een bezoek ten volle waard is: het B y b e 1 s e u m van Oudheden te Am sterdam (Hemonylaan 19a). Uniek door de combinatie van Bijbels- culturele en oudheidkundige voorwer pen: modellen, maquéttes en originele, duizenden jaren oude, vondsten betref fende Palestina, Egypte en Babylonië. Verbazingwekkend nauwkeurig zijn a. afgebeeld de gouden Tabernakel ide Tempel te Jeruzalem; zeer realistisch geven mummies, grafstenen, amuletten en sieraden uit de pyramiden indruk van de cultuur en godsdienst het Oude Egypte, terwijl originele kleitabletten, tichelstenen én aardewerk het tijdperk der aartsvaders in Mesopo- tamië en Kanaën belichten. In Holland staat eenbezoek aan deze uiterst leerzame collectie ongétwij feld by scholen en verenigingen, zowel als bij particulieren, op veler program- Vraagt ook voor uw school- of enigingsreis naar Amsterdam nadere in lichtingen bij het correspondentie-adres: Stadhouderskade 137, Amsterdam-Z.. tel. 26410, en bespreek voor bezoek van groepen vooral tijdig een datum. A. OTTER, directeur den dan een eigenaar, die een ander al het werk moet laten verrichten. De heer v. d. Eijkel schrijft, dat veel huizen door de bewoners zelf in orde moeten worden gehouden. We hebben Rijnsburg het voorrecht van een grote middenstand, bijvoorbeeld bloemen- en groentehandelaars en veel zelfstandigen. Werkkamp voor volwassenen Het derde werkkamp van Kerk Wereld voor volwassenen wordt dit Jaar gehouden van 18 Juli tot 8 Augustus. We zullen meehelpen aan de opbouw van het Rijnsburg recreatiecentrum „Hydepark" dat be- kunnen tekent opbouwen van de noodvoorzionin- het centrum, weggetjes banen en De naam Christelijk misbruikt? VI Er is veel gezegd en geschreven het onderwerp „De naam Christelijk' bruikt" Maar het voornaamste is gezegd Als de naam Christelijk voo. of andere beweging komt, betekent dat niet dat er Christelijk gebald" of gegyrpd wordt. Dit is belachelijk AlsUn een "club of vereniging uit de--Bijbel onderwezen wordt is het natuurlijk anders, maa sport halen we geen Bij-bel bij' een bal of in acrobatische toer. Maar wel mag de naam Christelijk bij worden gebruikt. Iedere partij heeft het recht een eigen vlag te voeren. Men zelfs van een verplichting om kleur te bekennen kunnen spreken. Dus varen Christelijke mensen onder een Christe lijke vlag. Wat is daarop tegen Leiden. G. VAN HOUWELINGEN—Baars, De Genestetstraat 89. De naam Christelijk misbruikt VII Ini de H. Catechismus, vraag 32, leeen wij: Waarom wórdt gij een Christen ge naamd? Het antwoord is in het kort. Christen- is een lidmaat Christus. En van het woord Christen is Christelijk afgeleid, ïr een volk op de aarde, dat lam waardig is. In Handelin gen 11 vs 26 worden Christus' Volgelin- ihan gen het eerst Christenen genaamd (te 4 Antiochië). En sindsdien zijn degenen. die in Christus geloven, onder die naam J bekend. Om in waarheid Christen te zijn, zal men toch kennis moeten hebben aan de Christus. niet "in uïtvvendige zin, maar men zal yan dood (zoals wij allen van nature zijn) levend moeten worden. Kortom, wij zullen in dit leven ons le- ven moeten verliezen om het te behou den. Nu is dat voorwaar geci} kleine zaak. j want al het onze moet er aan. Wil de. mens dat? Hij staat tegen God op en be tuigt met zijn daden: Wijk maar van mij, want aan de kennis Uwer wegen heb j ik geen lust. Indien men waanlijk de naam Christen waardig is, dan gaat het I niet meer om het ik, maar om de vraag: Hoe komt God aan Zijn eer? Alles wat n-iet is tot Gods eer. is dé naam Christelijk niet waard. Dat geldt voor ons persoonlijke leven, ook voor het verenigingsleven. Dit geldt voor alle I terreinen des levens. Doe alles ter ere Gods. Doen wy dat niet, dan zal ons werk geen dageraad hebben, ken» Benthuizen C. B. orgt Zij kunnen hun huizen wel in orde hou den, maar wat moet de arbeider doen, die net van zijn loon kan rondkomen? De slechte huurpolitiek van de P. v. d. A. heeft tot gevolg, dat een flink per centage van de nieuwbouw weer wordt teniet gedaan doordat oude huizen, die door de eigenaars niet kunnen worden onderhouden, uitvallen. De arbeider zit dus of in een oud krot, dat hij zelf niet kan opknappen, of hij huist in een huis van de woningbouw vereniging voor ongeveer f week. Diezelfde P. v. d. A. tolereert,'dat een andere arbeider in een oudere ning van de woningbouwvereniging maar f 4.— per week betaalt. Vriend v. d. Eijkel. blijf toch wat dich ter bij huis bij het zoeken schuldvraag. Ik vind het in dit foutieve woningbeleid zo jammer, dat Jan de Ar beider hier, naast de huiseigenaar, weer de dupe wordt van de blunders van de zo vooruitstrevende P. v. d. A., in ge lukkig nog niet alle gevallen de party van de arbeider. Wat betreft het gezegde, dat het on recht altijd weer op het eigen hoofd terugvalt, is er, jammer genoeg, in het jammerlijke P. v. d. A.-beleid ook weer niets nieuws onder de zon. COR. KR ALT Rynsburg Voorhouterweg 25 Woningnood in Rijnsburg III Met volle instemming heb ik het in gezonden stuk van de heer G. v. d. Eijkel de woningnood in Rynsburg gelezen. Hy tekent de feitelijke toestand en durft het kind by de naam te noemen. Niet de regering in Den Haag moet hier verant woordelijk worden gesteld, maar de voor oorlogse gemeentebestuurders, die ook veelal onze tegenwoordige bestuurders in de toekqmst zullen zijn. Hun politiek is niet veel veranderd. Uit het op de in de vergadering van de gemeenteraad van 27 Maart behandel de punten blykt dit duidelyk. Waar maakt men zich over bezorgd? Over de die niet de beschikking hebben schuur of een autogarage; over w raadhuis, zwembad,' enzo voort. Dit schynt van meer belang te zyn dan de toestand, waarin een deel der bevol king- verkeert. Deze toestanden worden de dag slechter en er zal geen eind komen, als er niet zeer krachtig wordt ingegrepen. Rijnsbürg. Eén belanghebbende. Kleine en grote schade Ik vernam uit uw blad dat de kapi tein van de Voorwaarts, die in een stormnacht verzuimd had de „kleedjes" ver de luiken te doen, waardoor er ater naar binnen sloeg en het schip stuurloos werd, voor de Raad van Scheepvaart de volgende eis te horen kreeg: een maand lang de bevoegdheid ontnemen om als kapitein te varen. Ik geloof dat hij zyn straf verdient, •aar wat zal dan de kapitein krijgen, ie voor een millioen of meer schade laakt enhoeveel honderden men senlevens hadden daar niet gevaar kun- lopen? Ik bedoel de Oranje en de Willem Ruys. Met belangstelling zie ik onderzoek in deze zaken. Oud-schipper ter vissery. sportvelden gebruikklaar maken aan vele Nederlanders de mogelijkheid van een goedkope vacantie in een mooie omgeving en een gezonde sfeer te kun nen geven. „Werken in de vacantie" is de vraag, die men telkens hoort als men van de werkkampen vertelt. Inderdaad werken om daarmee een stukje van je vrije tijd te geven om je Kerk te helpen. Maar dat is niet het enige antwoord werken leven praten met mensen uit de meest verschillende landen in 'n gemeenschap, die ons helpt beter te verstaan de vele vragen, die wij zelf hebben. Als een predikantenechtpaar uit Por tugal, Amerikanen, Engelsen, Duitsers Denen bereid Zijn om naar Nederland te komen om op „Hydepark" te helpen ken, zouden er dan ook niet Nederlan ders zijn, die samen met hen hun v tie willen doorbrengen en daarbij zichzelf iets willen meenemen en tege lijkertijd hun Kerk een dienst doen? En laten we to vooral niet vergeten hoe fijn het is om met elkaar eens in de week een mooie tocht te maken, naar de Hooge Veluwe en naar ons polderland, waai buitenlanders ook zo intens kunnen nieten, hoe plezierig het is met elkaar spelletjes te doen en van elkaar te horen. Onze dag ziet er zowat als volgt uit. Na het ontbijt gaan we werken op „Hyde park" tot het middageten (en het kopje koffie smaakt buiten bijzonder goed!). Na het middageten rust tot de thee, waarnt bij elkaar gaan zitten voor Bijbel studie of voor een discussie over een be paald onderwerp. Na het avondeten heb- gezellig samen-zijn, waarbij de verschillende deelnemers ook iets kunnen vertellen of laten zien hun eigen land. De leeftijd voor dit volwassenen-werk kamp voor heren en dames is van 2848 jaar. De kosten, alles, ook de lochten 'In begrepen, bedragen '30 per week (ƒ85 de drie weken). Aangezien het mo gelijk is, voor enkelen een tegemoetko ming in de kósten te geven kan men des gewenst hierover sehrijven. Alle verdere inlichtingen kunt U krijgen bij mej. H. Kohlbrugge, Kerk en Wereld, Driebergen. Driebergen. Kerk en Wereld. Moeder, wanneer ga ik nu Wie is die „ik"? Dat is de gezond- zwakke leerling van een Amsterdamse christelijke school, acht jaar of ouder (hoogstens 13 a 14). die nodig naar ten moet. De ouders en de onderwijzer riepen, al of niet aangespoord door de huisarts, de hulp in van „Vacantie Bui ten". U weet, dat is de vereniging, die reeds 47 Jaar zich het lot van zulke kin deren aantrekt en liefderijke verzorging zoekt in een christelijk gezin buiten de stad. „Wanneer mag ik?".... zo vraagt het kind, want het weet. dat er plaats ge zocht wordt, 't Is al opgeroepen voor keu ring door de arts van onze vereniging; immers voor een kind, dat lijdt aan een of andere ziekte, mogen wij geen opname in een gezin vragen. 't Kind wacht. Mét groot verlangen. Met ongeduld. Zoals ook de ouders hoop vol wachten, ziende- op de kleine, ook al lijkt 't soms uitwendig nog wat mee te vallen. En zoals ook wij wachten, in goed vertrouwen. Op christelijke kinder vrienden. wiar ook in ons land, die zo'n knaap of meisje minstens vier weken in hun huis willen opnemen. Gratis na tuurlijk alleen wat de voeding betreft Mocht extra-voeding nodig blijken (het kwam zelden voor), dan betaalt onze vereniging die. Oojc de reiskosten komen voor onze rekening. We zenden uit van April tót half October. Alleen kinderen, van wie de school gunstig getuigde over hun gedrag. Lezer, mogen we uw aanmelding wach- n aan het adres van de secretaris? Des gewenst licht deze U nog nader in. Met uw wensen omtrent leeftijd, sekse, gods dienst enz. wordt zoveel mogelijk reke ning gehouden. Mede uit naam van onze voorbaat vriendelijk dank. Omdat de brandspuit was verouderd... In de buurtschap de Noord te Wychen bij Nijmegen is deze week de kapitale boerderij, bewoond door de familie C. Poos, tot de grond toe afgebrand. Een groot gedeelte van de inventaris en en kele stuks vee gingen verloren. De brand, die om kwart voor negen door onbeken de oorzaak in de veestal was uitge broken, kon niet geblust worden, door dat de Wychense brandweer sinds jaren geen deugdelijk materiaal meer heeft, zo vertelde burgemeester mr M. I. P. G. Thiel. Men heeft slechts een spuitje uit 1930, dat echter, na enkele ogenblik ken gebruikt te zijn, verdere diensten weigerde. Wychen heeft geen sluitende begroting derhalve kunnen Gedeputeerde Staten an Gelderland niet besluiten een post goed te kei—cn, die al jaren op de begro ting staat cn die beoogt de brandweer deugdelijk materiaal te verschaffen. De brandweercommandant heeft een jaar ge leden verklaard, geen enkele verant woordelijkheid voor de toestand te kun nen aanvaarden. Geval van schaking voor Kiijgsiaad Samen gingen zij in het vorige najaar naar België en Frankrijk en kwamen pas in Januari terug. De soldaat ging het gevang in en het meisje kwam onder voogdij. Voor de krijgsraad moest soldaat B. van G. zich verantwoorden wegens desertie en schaking. De jongeman huilde meer, dan hij praatte. De president vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat een beroepssoldaat met een goede staat van dienst dergelijke streken uithaalt. Een officier van de Sociale dienst, die als verdediger optrad, wist daarover heel wat te vertellen De soldaat was al vroeg vaderloos. Hij voelde, dat hij iets miste en ging daarom teneinde kameraadschap te vinden en zich lid van een gemeen schap te kunnen voelen, in beroepsdienst. hoewel hij met zijn bekwaamheden en talenkennis ook in de burgermaatschappij (Adoertentiej V1SSER1JGOLF T kinderen by Namens het bestuur van „Vacantie Buiten": C. A. Meijer, voorzitter, D. van Vliet, secretaris, Pythagorasstraat 119, Amsterdam-Oost. (Advertentie) Werkkleding nodig..? «IP11 le priir com. Mn Lindenslraat 80. Amsterdam; WofZo y ^TT Kfrkstraat 51' ®orn (L.); 3e prijs: Nellie de Groot. Hogendorpstreat 42 III, Amsterdam; 4e prijs: Hans Schalk, Vlietstraat 26II. Ams De 10-Mei-herdenking te Bloemendaal Voor het deelnemen aan de jaarlijkse 10 Mei-herdenking op de ere-begraaf- plaats te Bloemendaal, welke uitgaat van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettings tijd. kunnen nog deelnemers(-sters) zich opgeven op het adres Stieltjesstraat 35, Leiden. Dit jaar zullen spreken mr J. cn. Aalders. Dordrecht, en kapelaan H. J. M. Stoelenga, Leiden. Nu 10 Mei op Zondag valt, zal de herdenking op 9 Mei worden gehouden. Nota over studentenzorg op komst (Van onze Parlements-redacteur.) De Tweede Kamer heeft gisteren de motie van mevr. Fortanier—De Wit in zake verhoging van de beurzen voor stu- tan de Technische Hogeschool van de agenda afgevoerd, omdat minister Cals heeft toegezegd, binnenkort een >*.a te zullen zenden met beschouwingen er het beurzenstelsel in het algemeen i de sociale zorg voor alle studenten Zo mogelijk zal een breed beurzen-debat plaats hebben op 19 Mei a.s. Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: E. E. Behr en B. Wallage, ONDERTROUWD: L. Matier en J. van Haren. Arnhem. GETROUWD: G. A. Meijer sr en U. Ra- husen. Bussum. BEVALLEN: Bsse van Asbeck-Boissevaln. z.. Nieuw-Zeeland; mevr. Rookmakers-Ro- bertus, d., Veendam; mevr. Schatena- Coppens, z.. Epinaij a. Seine (Fr.); mtv v. d. Veen-Roth," d.. Middelburg; mevr. C Jonge-Degens. z.. Leren N.-H. OVERLEDEN: A. G. Anselmi-Zweers, 85 j.. Oosterbeek; N. L. L. Vors-Bronsveld, 39 Zutphen; S. Mai - J. J. Ameling. m.. 69 m. arts. 45 j.. Haren (i Man stond terecht voor wat vrouw deed Voor de Amsterdamse rechtbank is vrijspraak geëist tegen een 41-jarige Amsterdamse schoenenhandelaar, die met vals ingevulde formulieren f 2900 heeft gekregen van de oorlogsschade enquêtecommissie. Niet hy, maar zyn vrouw had de formulieren ingevuld en ondertekend. Dit stond in het proces verbaal. maar dit was de leden van de rechtbank ontgaan. Óverwogen wordt een andere dagvaarding uit te brengen, waarin uitlokking ten laste wordt ge legd. Turkije spreekt devaluatie tegen De Turkse minister van Financiën heeft volgens A.F.P. de geruchten over een de valuatie van het Turkse pond tegenge sproken. Deze geruchten waren ontstaan door de devaluatie van de Griekse munt. De Silverpitt-narigheid van de afge lopen weken heeft zich afgespeeld tegen de sombere achtergrond der sociaal- economische moeilijkheden der Neder landse visserij en misschien is daarmee wel "n deel van haar ontstaan verklaard. Silverpitt-narigheid lijkt het juiste woord, want nu er immers een einde Is gekomen aan deze aanvoeren van haring t seizoen, dat van oudsher vis bestemd is, zullen er weinigen rouwig om zyn, ook niet in de kring der producenten. Dat zU niettemin met enige graagte de kans grepen, hun dure schepen op zee te houden in een tydpcrk, waarin een bijna funeste verhoging van de kolenprijs afkwam, die het moelzaam- voortsukkelende trawlbedryf de zoveel ste tik gaf, kan men de reders niet kwa lijk nemen. Dat de handelaren echter meermalen harde woorden hebben ge zegd en nog hardere verbeten by het voortduren der haring-inbreng op een moment, dat ze zo heel graag hadden gezien, Is evenzeer te begrijpen. Zodat hieruit voor de zoveelste keer de les te halen is, dat het de Nederlandse visserij blijkbaar ontbreekt aan wat mer in Amerkia noemt „productie-planning' oftewel het regelen van aanvoer en afzet voorzover dat mogelijk is met ee drijf als de visserij. Naar veler deel in ieder geval verder en beter dan het nu gebeurt. Het ergste is nu achter de rug terugblik leert, dat het inderdaad geweest. Natuurlijk zijn er ook lichtpun ten te onderkennen, want de c< industrie kreeg de gelegenheid een extra seizoen te maken, waarvan hier en daar dan ook dankbaar geprofiteerd is. Al moet daaraan direct worden toegevoegd, dat de continuïteit van de conserven- fabrieken niet altijd kan duren, om de eenvoudige reden, dat er eenmaal een rustpauze moet komen, die benut kan worden voor het nazien van de zozeer uitgebreide outillage. Dat de conservenindustrie misbruik zou hebben gemaakt van eventuele moge lijkheden, om minderwaardige Silver- pitt-haring te verwerken, kan gelogen straft worden geacht door de feiten: deze snel-opgebloeide industrie heeft haar goede naam in eigen hand en zij zal zeker, wat het bona fide deel betreft, niet haar eigen glazen ingooien ten koste de buitenlandse afnemers, die nog meer pijlen op de boog hebben om aan het product te komen. De concurren tie is immers verre van mals. Deze conservenindustrie heeft dus de visserij 'een stevige steun in de rug ge geven en dat heeft het bedrijf gewaar deerd. Overigens heeft de fabriek zoals gezegd de plotselinge en ongebruikelijke haringaanvoeren eveneens kunnen w: deren, want deze maanden stonden niet direct te boek als de tijden overvloed. Dat overigens de kwaliteit van de inge blikte haring zo nauwkeurig mogelijk wordt nagegaan, ook als er in feite al niets meer aan te veranderen is blikken dus dicht zijn, mag blijken uit de bemoeiingen van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, dat hier en daar steenkproeven nam merendeels met de grootst mogelijke medewerking uit de „beproefde" bedrijven, omdat deze extra- kwaliteitscontrole tenslotte de naam van de fabriek ook weer ten goede komt. Toch heeft die Silverpitt-affaire zware schaduwen over de visserij geworpen in de handelssector dan altijd. Er kwam de afgelopen weken zo goed als geen verse vis en vooral de binnenlandse han del heeft het zwaar te verduren gehad. En de gevolgen van het uitblijven der verse-visaanvoeren kunnen zijn. dat het publiek zich afwendt van de verse vis; kleinhandelaren hebben meermalen in deze weken met kunst en vliegwerk moeten proberën klanten te houden. Het is de vraag, of deze kwestie het volgend jaar weer zo loopt; voorlopig kan men er haast wel ,Ja" op zeggen. Of het door de omstandigheden opgedrongen beleid in deze echter verstandig mag heten, zou niet met datzelfde antwoord kunnen worden afgedaan, vrezen v Zuinig Ook gisteren was het, zoals de nen aan de kant het zeggen, een zuinige boel De markt werd alleen bezocht door de „Flamingo", die voor een tiendaagse is een besomming maakte van f 23.000. Weinig en duur De makreel was gisteren erg gevraagd :n bracht van f 17 tot f 20 op. Andere rondvis was dit keer weer peperduur. De zwarte kool heeft het zelfs tot f 84 per 125 kg gebracht. Voor goede wijting werd ongeveer f 27 gebeurd, en schelvis zien. Schol II was knap duur. ook al omdat de ..Redersvereniging" in de markt was. Het zoodje voor de vis- lossers moest er namelijk gisteren af. In het begin bracht ze f 32 op om later te zakken tot f 27. De Medan De Medan die Vrijdagnacht zou bin- aldus de officier. Ten eerste waren er administratieve moeilijkheden over de kostwinnersvergoeding De papieren daarover bleven in een (gemeentelijke) ambtslade liggen In de tweede plaats bleef een bevordering uit en ten derde vond de soldaat in het leger niet de gewenste kameraadschap waarnaar hij zijn leven lang reeds had gesnakt. HU bleef zich alleen voelen. Hij is toen bovendien in een gezin te recht gekomen, dat nu juist funest voor hem was. Het dochtertje, een kind van vijftien, dat hierop werd enige malen gezinspeeld toen al menig minder kin- derlUk avontuur achter de rug had. werd zijn vriendin en toeverlaat. De knappe maar slanke jongeman, ontevreden met zijn lot. liet zich tot desertie verleiden en ging met zijn vriendinnetje op stap. Het lokkende Zuiden in. De kwestie wie nu eigenlyk geschaakt werd, de soldaat of het meisje, werd ter zitting met gans en al duidelyk. Aange- de we* het meenemen en omgaan met meisje beneden de zestien echter als schaking aanmerkt, kreeg de soldaat de schuld. Duidelijk werd dat deze jongeman nog altijd naar wegen zoekt om een flinke vent te worden en dat hU meer innerlijke weerstand en karaktervastheid wil heb ben. Hij zou zfjn schuld willen delgen met vrijwilligerschap in Korea. Hetgeen de president van de krijgsraad te velde West een uitmuntend idee vond. werd het vonnis na een. naar diens mening, reeds milde eis van de auditeur-militair (vijf maanden met af trek). nog iets milder. namelUk vyf maanden met aftrek, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De bolleohandel deze week Het gladiolen-seizoen zit er bijna op. De veilingen verwerkten deze week nog wat restanten en voor de volgende week staat de laatste veiling op het programma. De verkoop liep deze week, het late tijdstip in acht genomen, vast niet slecht. Alleen: de gele variëteiten aren lager in prijs. Dat lag ook min of meer in de lyn der verwachtingen. De gele soorten zUn het gehele seizoen niet bijster hoog ge waardeerd. En diverse kwekers hadden vermoedelijk geredeneerd in de geest „als we nu toch moeten hangen, maar aan de laatste galg". Zo wa- er deze week in verhouding veel stuks van gele soorten men moet toch ééns kwUt! en de prijzen mo ten wel duiken. Han van Meegeren. Gelber Herald. Gold Dust. Golden Wonder, Adlnda enz. liepen ln de dikke maten niet hoger dan f 1,60 tot f 1.80, terwijl 12—14 en 10—12 maar net boven f 1 per 100 konden ko- Mrs Mark's Memory bleef goede prij zen opbrengen: f 2.40 voor 14op. f 3.2( voor 12—14 en f 2.40 voor 10—12. Nieuw- Europa bleef eveneens zeer goed ge- waarderd. Veertienen van deze soort draaiden nog voor f 5.80. 1214 f 5.40 en 10—12 voor f 4.60 per 100. Johan van KonUnenbrug deed het met f 5.20 voor 14—op. f 4.80 voor 12—14 en f 4.30 voor 1012 maar weinig minder. Over de prijzen van goede Mansoer had den de kwekers ook geen klagen: resp. f 460. f 4.20 en f 3.10. Bloemfontein bleef goedkoop: f 2.70, f 2.10 en f 1.80. resa voor 14—op. 12—14 en 10—12. Dr Fleming noteerde f 2.90, f 2.60 en t 1.80. maar Gen. Elsenhower lag weer iets lager: f 2.50. f 2.40 en f 1.80. Leeu wenhorst vond kopers voor f 2.70. f 2.50. terwijl ook 1012 van deze rose soort f 2.50 deed. Kardinaal Spelmann bleef vrij behoorlijk betaald met f 4.10 en - voor dikke knollen. Hannie Schaft werd afgedrukt op f 3.80, f 3.60 en f 2.90. Tivoli werd verkocht voor f 2.80 en f 2.70, resp. vner veertienen en 12—14. Cherbourg vond kopers voor f 4.30 en f 4.10, Modem Times f 3.80 en f 360. Johann Strams f 3.20 en f 2.80 en Je Maintiendrai f 4.10 cn f 4 per 100. Abu Hassan bleef best gevraagd en ging van de hand voor f 5.40 en f 3.30 'en s.Dtte werd voor Picarry f 4.20 f 4.10 besteed. nenlopen. komt volgens de laatste berich- n van gisteravond, eerst Zaterdagnacht W de wal. De vangst van deze laatste 'is voor de rederij Medan-Batavia zou er honderd en vijftig kisten bedragen. „Allan Water" vandaag De vislossers hebben vannacht uit het ruim van de ..Allan Water" moeten los- 550 manden makreel. 10 schelvis. 50 koolvis, 115 wijting gestript. 70 wyting dicht, 75 haring en 10 stokkebit. En verder Vanmorgen waren er dan ook nog de Sch 21 van de Bank met 20 manden wolf. 20 tongschar cn tarbot. 60 makreel. 40 wijting en 600 stUve en 700 ijskabeljau- wen. Voorts waren er een tiental Noord- loggers ryp voor vanmorgen. Ook eer Wironkotter kwam op huis aan en zoi trachten met 150 kisten vis en wat kabel jauw de markt te halen. Urkers met tongen De vangstberichten uit de „Sylt" wa ren gisteren nog al gunstig. Brachten de Urker botters lieve scheepjes tongen aan, de kustloggers maken het minder vierhonderd kilo tongen scheep gehaald, goed. Gemiddeld hebben ze ongeveer En dat van Maandag af! Garnalen Er waren Vrijdag 1421 kilo flauwe gar nalen aan de afslag, die werden verkocht voor f 0.49 tot f 0.53 per kilo. Het hoog ste schot was ditmaal voor de IJM 241 met 346 kg. Nog niet De tachtig ton metende kotter Sterna vertrekt ook deze maand niet naar Bra zilië. Het schip gaat weer een reis de Noordzee maken. Men wacht nog steeds op enige papieren en een enkele handtekening. Ook liften. Bootdienst naar Rangoon wordt hervat De Holland-Bombay-Karachi Lijn en de Holland-Bengalen-Birma Lijn zullen weer regelmatig verechepingsgelegen- heid naar Rangoon bieden. De eerste afvaart zal geschieden met het s.s. Mui- derkerk, dat op dc navolgende data van de verschillende haven» zal vertrekken: van Hamburg 28 Met. Bremen 30 Mel, Antwerpen 3 Juni, Rotterdam 8 Juni, Genue 17 Juni. TTET gaat na de oorlog niet goed met onze nationale feest- en gedenk dagen. Feitelijk hebben we geen natio nale feestdag meer. Vóór de oorlog was dat de Koninginnedag, die allerwegen met enthousiasme gevierd werd. Maar na de oorlog herleefde deze dag niet. Meer dan aan feesten had ons land. zo meende men. behoefte aan werken, aan herstel van de geleden schade, aan op voering der productie. Bovendien kregen we de viering van de vijfde Mei al* bevrijdingsdag erbU- Wie gemeend mocht hebben dat deze dag als herdenking van een actueel ge beuren de nationale feestdag worden zou. is beschaamd uitgekomen. Zo werd het niet. Kon het ook niet Omdat de rege ring niet de moed had deze dag inder daad tot nationale feestdag te procla meren. Het werd geen vrije da? Er mocht een halve dag vrij gegeven r- den. De een deed het. de ander niel En dus werd het niets. De situatie werd nog moeilUker toen de Koninginnedag op 30 April gevierd moest worden. Toen kreeg men twee feestdagen achter elkaar met de her denking van de gevallenen op 4 Mei daartussen. Het werd niets. De Stichting van de Arbeid heeft daarin reden gezien, te adviseren de halve vrUe dag te geven op 30 April, de Koninginnedag. Het College van Rijks- bemiddelaars ging daarmee a cc oord en dus scheen de vooroorlogse toestand te zullen herleven: Koninginnedag de natio nale feestdag. T7DOCH, oók daartegen waren bezwa ren. De bevrijding diende gevierd te worden. Men kon niet volstaan met de herdenking van de gevallenen, omdat dit iets geheel anders is dan de viering van bevrijdingsdag. De regering bleek voor deze bezwaren niet ongevoelig, getuige de verklaring die de minister-president Drees deze week gaf op hem gestelde vragen. De vijfde Mei zal als feestdag gehandhaafd blUven. zU het op enigszins andere wUze. Er is dus grote kans dat we toch blU- ïn zitten met twee feestdagen, die geen in beide kunnen uitgroeien tot natio nale feestdagen. Het blUft dan maar half om half. De •n legt het zwaartepunt hier en de ander daar. Als twee dagen teveel is, mee omdat die dagen vlak achter elkaar liggen, dan een werkelijk nationale g*. denkdag. Als we dan een keus moeten, doen. is die voor ons vrij eenvoudig. Dat is dan de Koninginnedag. Zowel vóór als in de oorlog was Oranje het symbool van onze nationale eenheid. Na de oor log bleef Oranje het middelpunt waar omheen ons in velerlei opzicht geschei- den volk zijn eenheid steeds weer vindt Die dag dient naüonale feestdag te zijn. En we kunnen niet inzien waarom deze dag niet tevens de herdenking van de bevrijding zou kunnen zyn. Dan zou die herdenking tevens nationaal zijn en zou den we meteen afkomen van de particu laristische vieringen in de vroeger be vrijde gebieden. Het gaat niet om de bevrijding van een of ander deel van ons land. Het gaat om de totale bevrijding van de natie en de capitulatie van de bezetter. TVU zUn er ook nog andere bezwaren tegen het vieren van de Koninginne dag op 30 ApriL Het jaargetyde leent zich dan doorgaans nog niet voor feest vieringen in de open lucht Bovendien waarom het te verhelen stellen sommigen de viering van de Mei-dag hoger dan of gelijk met de Koninginne- Men kan vrij krUgen naar believen op de ene dan wel op de andere dag. Het betekent dat men dan twee dagen halve kracht werkt Maar een naüonale feest dag die algemeen wordt gevierd, wordt 30 April dan niet. Daarom moet deze dag als zodanig worden aangewezen en dient de overheid zelf het voorbeeld te geven door het werk stil te leggen. Zoals Amerika dat doet op zyn naüo- na e feestdag en andere landen. Niet het halfslachtige van het een of het ander, niets wordt> de «rvaring ï^rt dat, Is het jaargetyde een bezwaar, waar- n dan niet het Engelse voorbeeld ge volgd. waar de Koningin in Februari jarig is. maar waarvan de publieke vie ring valt ln Juli? Hoe het ook zU. Nederland dient als elk volk een naüonale feestdag te he'~ ben. Voor het naüonaal besef ls zo'n dag van grote waarde. Op die dag dient in Nederland Oranje in het middelpunt te staan. Met Oranje als het centrum kan dan tevens de bevrijding op uitstekende wyze worden gevierd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7