Perrontunnels zullen pas in Mei dienst doen ?rl Lage sporen moeten 60 cm. omhoog voor stationsverkeer Voor leiders(sters) Zondagsscholen en kinderkerken Groeneveldstichting Oude Vest 75 jaar Reuvensfonds werd 25 jaar geleden opgericht „Een eeuw fotografie" in het prentenkabinet geopend NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1953 Millioenenplan wordt werkelijkheid irté Leiden wordt Maandag dus voor vijftig procent van zijn spoorwegmisère verlost. De treinen naar Den Haag gaan dan hoog rijden. Zeer verheu- Mal< gend hierbij is, dat de honderd procent spoedig vol zal zijn, want, zoals rs a we reeds hebben gemeld, gaan de treinen naar de hoofdstad des lands begin Mei naar de hoogte. Vóór het in werking trèden van de nieuwe dienstregeling is de zaak dus voor elkaar! De stationsrestauratie is al ingericht. Gistermiddag was men ten minste bezig er de laatste hand aan te leggen. Naar ruwe schatting biedt het moderne inte rieur plaats aan zeventig mensen. En dan zit men beslist niet op elkaar. Het gebouwtje bestaat voor het grootste deel uit glas. zodat men een goed overzicht over perrons en banen heeft. Bij het stationsoverweggetje. dat toe gang geeft tot de tegenwoordige per rons voor Den Haag en Amsterdam, is een groot bord geplaatst, waarop het volgende de lezen staat: „Reizigers voor rtl de richting Den Haag, ingaande Maan dag 20 April 1953, hierlangs naar het hoge perron". Voor de treinen van Am sterdam naar Den Haag behoeven de spoorbomen straks dus niet meer r beneden gelaten te worden, hetgeen getwijfeld al van grote invloed zal zijn op het wegverkeer. En als in de andere richting ook hoog wordt geteden, is het aantal keren, dat de overweg-Rijnsbur- gerweg per dag gesloten wordt, op de vingers van één hand te tellen. De treintjes met voorraden vooi stedelijke gas- en lichtfabrieken en slachthuis, blijven voorlopig laag rijden, totdat ook deze spoorbaan aansluiting op de hoge baan heeft verkregen. Tussen 9 uur en half 10. 11 uur en half 12 's gens, 3 uur en half 4 en kwart ov en kwart voor 6 's middags zullen de irschj bomen slechts één keer zakken. Het komt dus maar eenmaal voor, dat het wegver keer op een druk uur wordt opgehou den: 5.15—5.45. istel ja Comfort op tweede perron eenvoudig, maar doelmatig (Van een onzer verslaggevers) Tunnels nog geen dienst Hoe moeten de Leidenaars lopen, die Maandagmorgen in de richting Den Haag reizen en dus voor het eerst in de hoge trein komen te zitten? Zij kopen van zelfsprekend een kaartje in het nieuwe station, verlaten dit dan weer en gaan via de tegenwoordige controle naar hun perron. Dit betekent dus. dat de tunnels in het stationsgebouw nog niet in bruik genomen worden. Het zou te vaarlijk en ook te lastig zijn, zo lang de trein naar Amsterdam nog laag rijdt. De lezer zal zich kunnen voorstellen, dat de stationstunnel nog uit twee stuk ken bestaat. Van het plaatskaartenbu reau komt men in stuk 1, dan krijgt men de lage spoorbaan (ongeveer 70 cm in de diepte) en ten slotte stuk 2 van de tunnel, dat naar de hoge perrons voert. Zou de tunnel reeds nu worden gebruikt, dan moest men er uit veiligheidsover wegingen een, permanente controle sta tionneren. Nu worden de reizigers dus omgeleid. Totdat de lage baan niet meer wordt gebruikt dan alleen voor de ge noemde treintjes. De perrons Haag en Amsterdam is een niew gang ontstaan, waarvoor straks de reizi gers voor Den Haag moeten wachten l w ais cr een trein uit Amsterdam komt. nieuwe overgang is het begin van naar de hoge baan lopende pad. Via „haarspeldbocht", die doet denken menige weg in de Zwitserse Alpen, komt men dan op het tweede perron, waar de trein naar Den Haag stopt Er liggen nu twee nieuwe perrons hoog, het tweede en het derde. Het tweede is aan de stadszijde, het andere de kant van Oegstgeest Gaat over 3 weken de trein naar Amsterdam naar de hoogte, dan komt de trein Den Haag langs het derde perron te staan. Tot begin Mei dus langs het tweede. De baan langs het derde kan ried namelijk nog niet worden gebruikt. Peironcomiort °f Wie meent, dat de nieuwe perronkap hem overmorgen (als het misschien, re gent) enige beschutting zal bieden, ver gist zich. Do trein stopt namelijk „zo ver mogelijk naar Den Haag". Het stuk van het perron onder de kap wordt dus niet g d gebruikt. Pas de trein naar Amsterdam foe: zal er onder stoppen. Bemoedigend hler- bij is de mededeling, dat de nieuwe sta- 4 tionsrestauratie wel gaat functionneren. ■tenOp het tweede perron zijn vier dub- bele bankstellen aangebracht. De kunst- Ij verlichting is er, naar het zich laat aan- zien, voldoende. Het derde perron ziet er maar kaaltjes uit. De enige beschut- V ting komt hier van een wachtgelegen- J held, die men zou kunnen vergelijken bij I een open tramhuisje, alleen met een dak. 3 Maar het is natuurlijk zo, dat de reizi- gers voor het derde perron (in Mei rich- ting Den Haag dus) gemakkelijk van "el het comfort van het tweede gebruik kun- nen maken. Vla het tweede stuk van de perrontunnel zit men immers in een wip van het tweede op het derde perron. Moeilijkheid Daar de perrontunnels hoger liggen dan de .lage baan, die men straks, als de tunnels eenmaal in gebruik genomen zijn, móet passeren, bleek het nodig te zijn voor de reizigers trapjes te maken. Het trapje aan de Leidse kant brengt de reiziger dan van het eerste tunnelstuk naar de lage baan en het trapje aan de kant van de nieuwe perrons van de lage baan in het tweede tunnelstuk. Voor de reiziger levert het geen be zwaar op, eerst een paar treden te moe ten dalen en dan een paar treden te stijgen. Maar voor het goederenverkeer op het statioh is deze oplossing beden kelijk. Het is toch.wel zeker, dat de met Deze foto werd gistermiddag genomen vanaf een seinpaal op de hoge baan. Op de voorgrond het tweede perron voor de trein t de richting Den Haag. In Mei zal hier de trein in de richting A'dam stoppen. Dan rijdt de trein naar Den Haag langs het derde perron (links op de foto Rechts het pad, dat de reiziger naar de hoge baan brengt. Foto N. van der Horst. goederen belfden wagentjes hun vracht niet zullen houden als ze zo schuin naar beneden en naar boven moeten. Daarom zal, zo vernamen wij, in de komende weken wórden gepro beerd de lage sporen in de omgeving van de perrontunnels ongeveer zes tig centimeter omhoog te brengen, opdat het hoogteverschil wordt op geheven en de trapjes kunnen ver dwijnen. Prinses Wilhelmina morgen naar conferentie op Oud-Poelgeest Op Oud-Poelgeest houdt de Interna tional Council for Christian Leadership van hedenavond tot Zondagavond zijn eerste nationale conferentie in Neder land. Verleden jaar is te Noordwijk een internationale conferentie van deze or ganisatie gehouden. Prinses Wilhelmina, erevoorzitster van de council, is voorne mens de bijeenkomst van Zondagmiddag en -avond bij te wonen. Ds O. T. Hylkema, Doopsgezind prëdi- kant te Den Haag, spreekt vanmiddag over „Onze verantwoordelijkheid als Christen in de persoonlijke sfeer". De secretaris-generaal van de Nederlands- Indonesische Unie, dr P. J. A. Idenburg. voert vanavond het woord over „Onze verantwoordelijkheid als Christen in be roep en samenleving". Het Tweede- Kamerlid mr J. J. R. Scbmal behandelt Zondagmiddag „Onze verantwoordelijk heid als Christen ten opzichte Europa". Weer een daling van het werkloosheidscijfer Op 11 April stondên bij het arbeids bureau Leiden ingeschreven 1523 geheel erklozen. terwijl daarenboven 290 per- men geplaatst werden op D.U.W.-ob- jecten. Een daling van 85 in vergelijking met de vorige opgave. Vooral in de bouw. nyverheid kwamen veel plaatsingen tot stand, zodat thans practisch geen ge. schoolde bouwvakarbeiders werkloos zijn. Niet alleen in Leiden maar ook buiten het rayon is de vraag naar geschoolde bouwvakarbeiders groot. Bij de goudmijnen in Zuid-Afrika kun. nen-jongelui geplaatst worden voor opleiding tot toezichthouder. Het aantal werkloze ^rouwen nam af, hoofdzakelijk van werksters in band'met de schoonmaak, en bedroeg op 11 April 170. Steer in 't gezin? De .Jfieuwe Leidsche" er inl Conferentie Hervormde jeugdraad De centrale Hervormde jeugdraad te Leiden deelde ons mee, dat volgende week Zaterdag in het jeugdhuis aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee onder zijn auspiciën een conferentie zal den gehouden van leidsters en leiders de Zondagsscholen en kinderkerken Leiden. De bijeenkomst begint half 4 en duurt tot omstreeks 10 uui n van de wensen, die men hier en daar wel opvangt, is. dat men graag kennismaken met de methode va anderen. En al zou die wens bij verschil- ende Zondagsscholen en kinderkerken liet leven, dan is het ter wille vai gezamenlijke werk in Leiden op dit ge bied toch van groot belang, dat men zich eens gemeenschappelijk op dat werk be zint. Omdat alle vormingscentra in de directe omgeving van Leiden reeds be varen. moest men zich wel met de leiding van het Katwijkse jeugdhuis in verbinding stellen. De cachecheet-jeugdleider van de Her vormde Gemeente, de heer J. Roest, hoopt de conferentie te openen met een inleiding onder de titel „Het gezin hoort bij de Zondagsschool". Omstreeks 6 een gemeenschappelijke maaltijd. Om 7 uur leidt mej. M. H. Goedman het onderwerp „Hoe maken we het Bijbel verhaal levendig'" in. Hier zal op veel practische mogelijkheden worden ge- n. Onder leiding van de heer A. La gerwerf te Leiderdorp zal een bijbels Agenda voor Leiden Zaterdag Prytaneum. 3 uur: algemene leden- .rgadering Leidse schaakbond. Burcht, 3 uur: eerste wedstrijd om persoonlijk damkampioenschap van Ne- -rland, W. HuismanR. C. Keiler. Schouwburg. 8 uur: Pulchri Studio met operette De Zigeunerbaron van Joh. Strauss. gehele dag: Emma- bloemcollecte. Keukenhof,. 3 uur: ontvangst Nog één vermeldenswaardig punt tenlJacoba van Beieren, slotte. Dat is de nieuwe situatie in het: Maandag Terweepark. Staande op hét derde per-i ron krijgt mén hiervan een goede in-! Stadhuis. 2 uur: gemeenteraad, druk. De schone voorkant van een ge- Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. bouw kan wel eens een miserabele ach terkant verbergen. Maar het nieuwf Leidse station laat zien, hoe het moet! Men zal zich nog afvragen, het naar de hoge baan lopende (rechts op de foto) gebruikt wordt, als de perrontunnels in gebruik genomen zijn. Dan is het bestemd voor de reizi- ;rs uit Utrecht, die in Leiden moeten 'erstappen. Zij behoeven dus niet hele maal naar het nieuwe station te lopen. Goed rentmeesterschap Tehuis voor weduwen van Hervormde predikanten De Groeneveldstichting te Leiden bestaat 75 jaar. Zij is gelegen aan de Oude Vest naast de schouwburg en neemt in de rij van stichtingen een enige plaats in. Omdat ze alleen toegankelijk is .voor weduwen van Her vormde predikanten en „bejaarde" predikantsdochters. Komt men op de grote binnenplaats, dan biedt deze omgeving de indruk van een hofje. Ds E. C. Groenewoud is de stichter van deze instelling. Hij is predikant in Noordwijk geweest. Na zyn emeritering vestigde hij zich. met zijn vrouw in Lei den en had daartoe als woonhuis het ge bouw met grote tuin Oude Vest 14 ge kocht. Kort voor zijn dood heeft hij zijn bezittingen, landerijen te Noordwijk en het pand Oude Vest, vermaakt aan de Leidse Hervormde Gemeente onder die voorwaarde, dat zijn nicht, het enige overgebleven kind van zijn zuster, gedu rende haar gehele leven vruchtgebruik de landerijen zou ontvangen tot een imum van f 1.000. De Hervormde Gemeente zou het huis met tuin moeten inrichten voor weduwen van Hervormde predikanten of predikantsdochters. In de notulen van de Leidse kerkeraad m October en November 1878 is sprake m een kerkeraadscommissie. die ingevolge de wil van de overledene de administratie zou voeren. Tot de eer- :ommissie behoorden de vertrou- man van ds Groeneveld, de Leidse predikant ds E. César Segers, ouderling A. de Mare en diaken G. J. Corts. Diaken Corts stierf spoedig en werd vervangen door diaken A. Wemer. De pachten van de landerijen worden nog altijd volgens de wil van de stich ter geïnd door de notaris te Noordwijk. Aldus ds J. de Wit, voorzitter van het college van regenten van de stichting, in het Leids Hervormd kerkblad van heden. Geen onderscheid Ds Groeneveld heeft zijn laatste wils beschikkingen zelf beschreven en gede poneerd bij de kantonrechter te Leiden, week vóór zijn dood nog aangevuld enkele nieuwe schenkingen. Tot tweemaal toe komt in dit testament de bepaling voor, dat er inzake de toewij zing aan gegadigden van een woning en inzake de toekenning van gratificaties geen onderscheid mag worden gemaakt -egens godsdienstige richting, een bepa ling, waaraan inderdaad de hand wordt gehouden. De laatste wilsbeschikking na komende heeft de kerkeraadscommissie een achttal woningen van hetzelfde type laten bouwen in de grote tuin achter het huis. De „portierster" bewoont het huis aan de Oude Vest. De grote regentenkamer, vroeger eens per jaar gebruikt, is nu verhuurd aan dr en mevrouw Norel, in de Leidse Gemeente voldoende bekend. Wie, aldus, ds De Wit, van de toestan den in de pastorieën onzer Kerk enigs zin- op de hoogte is en van de tot voor kort wel heel schrale pensioenregelin gen voor de weduwen, zal begrijpen, dat er altijd vraag -is naar een woning in deze behuizing, waa, men na betaling van een inkoopsom verder gratis kan wonen. Sinds vele jaren is het beheer toevertrouwd aan een college van regen ten, waarin zitting hebben twee predi kanten, twee ouderlingen en twee dia kenen. Diaken W. Keereweer is al ge ruime tijd administrateur van de stich ting. Boekverkopersbond, Humor literatuur, Annie Schmidt, Simon Car- miggelt en Garmt Stuiveling. Turk, 8 uur: comité Leiden Leeft, be spreking Bloemenbraderie. Schouwburg. 8 uur: „Nut en Vèr- maak" met „Bakersprookje". Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., dr ir P. C. Lindenbergh. directeur L,D M„ over „75 Jaar waterleiding", met licht beelden. Dinsdag Hoogl. kerk, 7.45 uur:, studenten voe ren uit: de Johannes Passion van J. S. Bach. Burcht, 8 uur: Selskip Fryslên. earste 'opfiering fan „Striid" fan K. Woudstra. Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groene- ■kaarthouders)Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen huissleutel" van ArtlhürWat- Levendaal, 8 uur: wijdings- en her denkingsavond 75-jarig jubileum. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: Een eeuw fotografie (foto-verzameling A. Grégoire) tot 18 Mei. Boerhaavezalen, 124 uur (Dinsdag en Donderdagavond ook van half 8 10 uur): beeldhouwwerk van Rudy Rooyackers, schilderijen van Kees van Roemburg en grafiek van Herman Ber- serik, tot 2 Mei. Een dokter nodig? De Zondagdienst der huisartsen te Lei den wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alph'en, Hartman, Pleiter, Bostel en Verbrugge. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 18 April 13 uur tot Zaterdag 25 April 8 uur waargenomen door de apo theek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en door de apotheek „Tot hulp der mensch- heid". Hooigracht 48. tel. 21060. Zo ziet de Groeneveldstichting aan de Oude Vest er achter de gevel uit. Een aantal huisjes van hetzelfde type. De stichterds E. C. Groeneveld. hield niet van onderscheid. Foto N. van der Horst. verhaal worden gespeeld. Mej. C. W. Oostveen spreekt tenslotte over „Waarom Zondagsschool en dan ook nog kinder- kerk?" De, conferentie wordt om kwart voor 10 gesloten met een avondsluiting. Voorzitter van Leidse K.A.B. afgetreden Na zich te hebben teruggetrokken als candidaat van de K.V.P. voor de komen de raadsverkiezingen, heeft de heer C. J. Snelderwaard thans ook zijn bestuurs functie in de Leidse K.A.B. prijs gege ven. De heer Snelderwaard werd eind '53 gekozen tot voorzitter van de Leidse K.A.B. Tot steun aan het museum van oudheden Het Reuvensfonds te Leiden, een instelling van vrienden van het museum van oudheden, bestaat eind April 25 jaar. Het werd opgericht door mr A. van de Sande Bakhuyzen, mevrouw M. M. de Vries-Vogel, prof. dr J. W. Muller, jhr dr W. A. Beelaerts van Blokland te Den Haag, prof. dr U. Ph. Boissevain te Amsterdam, dr J. W. H. Goossens te Maastricht en mevrouw M. J. J. Irish Stephehson-Hagen te Oegstgeest. Zij vormden het eerste bestuur. In de oprichtingocirculaire staat te opgravingen bestaan J^eJjccl.,;^d£™ lezen, dat het rijksmuseum van oudheden een instelling is. waarop iedere Neder lander met recht trots kan zijn. Een eeuw geleden door prof. Reuvens ge sticht, bezit het in zijn Egyptische afde ling schatten, die vreemdelingen ons be nijden, en als nationaal museum, her bergt het bovendien een volledige zameling van de overblijfselen vai oudste cultuur van ons land. Na de al gehele reorganisatie door de zorgen de directeur dr Holwerda kan museum in één adem genoemd worden met de buitenlandse, aldus deze Het schrijven gaat dan verder: Het museum heeft enige rijkssubsidie. Die is niet groot en bovendien moeten daaruit ten dele de opgravingen worden bekos tigd. Maar voor het aankopen van eer mooi of belangrijk stuk ontbreken de fondsen. Nog onlangs moest i mooi Egyptisch beeldje, aan het aangeboden, worden afgewezen, terwijl het museum te Berlijn zich nu beroemen kan op deze nieuwe schat. Door belangstellende vrienden oudheden en kunst is nu een vereniging gesticht om een fonds te vorr Reuvensfonds zal ten behoeve mujeum aankopen doen. voorschotten verstrekken of op andere wijze gelde lijke steun verlenen. Tot zover de circu laire van de oprichting. Het doel van het fonds is de lezer hiermee wel duidelijk geworden. Of schoon de feiten 25 jaar later wel even anders liggen de rijkssubsidie bij voorbeeld is groter geworden en Zo heeft menigeen nog-, wel. ergens een vergeelde foto liggen, gezich- ten van een alwèer' bijna'vergeten geslacht, figuren uit een tijd, die voor-ons gevoel alweer ver achter ons ligt. SoUis verhuizen zulke kiekjes dan ook naar de rommelzolder, van waar ze met een grote schoonmaak in'de vuilnisbak of bij een lorrenkoopman belanden. ■Historisch echter zijn. zulke foto's van belang. De tentoonstelling'in het Prentenkabinet bewijst het. regelingen is het bestaan van het fonds voor het museum toch van be lang gebleven. In de loop der jaren kon den door bemiddeling van het fonds voorwerpen worden aangekocht, die de directie van het museum niet graag zou missen. Overigens blijft het fonds ach ter de schermen. Van enige feestelijk heid bij dit jubileum is dan ook geen sprake. Negende inzameling Stichting 1940-'45 Na de grote offers, die door alle lagen van ons volk zyn gebracht ter leniging van de nood van de slachtoffers van de ramp, die een groot deel van de bewo ners van de lage landen trof, doet thans de Stichting 1940—1945 een, beroep op de offerzin van het Nederlandse volk teneinde haar te helpen bij de onder steuning van de nabestaanden van de slachtoffers van het verzet. Gaarna zou zij de inzamelingsactie dit jaar achterwege gelaten hebben, doch zij kan zich dit niet veroorloven. Ztf moet haar taak, de blijvende verzorging van de weduwen en wezen van hen die voor de bevrijding van het vaderland hun leven lieten, voortzetten en zij is er van overtuigd, dat ons volk ondanks de gebrachte grote offers, haar hierin zal blijven steunen. Om deze actie te doen slagen heeft de Stichting vele medewerkers nodig, die haar by de inzameling willen helpen. Voor de collecte in onze gemeente in verband met de Nationale ramp, was de toeloop van degenen die hieraan wilden medewerken zo groot, dat vele honderden moesten worden afgewezen. De Stichting doet een beroep op allen, die op deze wijze blijk gegeven hebben zich moeite te willen getroosten om hen. die in nood verkeren, daadwerkelijk te helpen, zich nu op te geven als me dewerker aan de inzamelingsactie, die in onze gemeente wordt gehouden van 4 tot en met 9 Mei. Hun wordt verzocht, zich aan te mel den bij de secretaris van de afdeling Leiden van de Stichting 19401945, Zaanstraat 35. Leiden, terwijl zij tevens worden uitgenodigd de bijeenkomst bij te wonen ter bespreking van de inza meling op 22 April in het Gulden Vlies. De groentehandel en het publiek Er kwamen enkele heren ons bureau binnenstappen. bestuursleden van de afdeling Ledden en omstreken van de algemene bond van groentehandelaren. Zij waren in een niet te beste stem ming en wij kunnen dat begrijpen. Want zij kwamen zich beklagen, zoals ze zei den. over onze berichtgeving inzake de veilingberichten. Tenslotte bleek ech ter, dat ze gegriefd! waren door de on nadenkendheid van een deel van het publiek. Wat was het geval? Boze mensen hadden de leden van de bond in hun winkels gehad, die beweer den dat de groentehandelaren te duur waren met hun artikelen. In het Woens dag geplaatste veilingverslag van de Westlandse correspondent was immer* o.m. sprake van honderden kisten sla. die op de veiling bleven staan en van bijzonder-goedkope raapstelen en ap pels! Inderdaad hadden deze mensen gelijk, maar slechts ten dele In de eerste plaats betreft het hier een overzicht van de Westlandse velling van enkele dagen geleden. Van een Westlandse veiling dus. waar de ver houdingen altijd wat anders liggen dan op een andere, bijvoorbeeld de Leidse veiling. Bovendien zijn juist de prijzen van tuinbouwproducten erg aan schom melingen onderhevig als gevolg van de export, de aanvoer enz. Het is dus wel een beetje onnaden kend om dergelijke berichten, die trou wens in eerste instantie voor de vak man zijn bestemd, als maatstaf te ge bruiken bij het kopen van groenten en fruit. Het Nederlands instituut voor do cumentatie en registratuur houdt op 21 April een documentatiedag in de Kon. Schouwburg te Den Haag. Mej. W. Th. A. Laken in 't zilver Het -was Donderdag 25 jaar geleden, dat de „secretaresse van de secretaris de Leidse voogdijraad" in dienst trad. Voor dit feit is mej. W. Th. A. Laken op hartelijke wijze gehuldigd. Aan de receptie in het gebouw van de voogdijraad ging een intieme huldiging vooraf, Daarbij waren aanwezig de heer - C. M. A. A. Mol-fiol- sius, omdat wijlen' mr E. Bolsius vele en voorzitter is geweest van de Leid- voogdijraad. )e waarnemend voorzitster, mevrouw J. Wichers Rollandet-Touw, dankte de jubilaresse voor haar arbeid en bood, leden en personeel, een antiek koperen jSot met bloemen aan. Mr H. R. Goudsmit, secretaris van de voogdijraad, noemde mej. Laken de tweede kapitein op het schip en de oud-secretaris, mr P. E. Briët. haalde herinneringen op uit de achttien jaar. die hij met mej. Laken heeft samenge werkt. een geestig toespraakje schetste mr M J. Zeelenberg. inspectrice de kinderpolitie, de uitstekende verstandhouding tussen voogdijraad e Internationale kleinkunst in Stadsgehoorzaal Internationale groten der kleinkunst hadden gisteravond het podium van de Stadsgehoorzaal bezet. Het waren „de troubadour der liefde" Rudi Schuricke db zanger van honderden gramofoon- platen ei\ zijn gehele ensemble. van het eerste optreden was ..nachtegaal-sopraan" Renate Holm, die met haar coloratuurliederen haar ongedwongen optreden het pu bliek uitermate boeide Ook de jeugdige Roemeense violiste Noucha Doïna was enthousiast gehoor verzekerd. Zy werden begeleid door de pianist Ernst Mielke en zijn solisten en geïntroduceerd door de enige Nederlander van dit in ternationale gezelschap. Bob Nelson. Na de pauze bracht Rudi Schuricke vele bekende Duitse schlagers van mofoon en film ten gehore. De zaal was slechts voor de helft gevuld. Kroon op hef werk van de heer A. Grégoire De tentoonstelling „Een eeuw fotografie" in het prentenkabinet der rijicsuniversitèit, die een keuze is uit de collectie Grégoire, onlangs door het museum aangekocht, werd gistermiddag officieel opengesteld door de secretaris van curatoren, mr K. Wiersma, die hierbij optrad namens de voorzitter van curatoren, Baron de Vos van Steenwijk. Mr Wiersma. die de genodigden toe sprak in de collegezaal van het pren tenkabinet. noemde de tentoonstelling een van de meest uitzonderlijke van de respectabele reeks, die sinds de bevrij ding werd gehouden. Verheugend noem de spr. het. dat het hier ging om een nieuwe aanwinst. Nieuw, want dat de fotografie in een museum voor beelden de kunsten onderdak vindt, mag toch wel „nieuw" genoemd worden? En een aanwinst, omdat de Leidse universiteit zich gelukkig mag prijzen met deze unieke collectie. Mr Wiersma feliciteerde vervolgens de heer Grégoire met het feit, dat de opname van zijn collectie en de tentoon stelling daarvan een bekroning van zyn levenswerk mag worden genoemd. Spr. prees daarbij het tijdig Inzicht van de hber Grégoire. die met vakkennis en fijn gevoel voor de historische en-artistieke waarde van het materiaal aan het ver zamelen is gegaan. Juist het artistieke peil van de collectie is van belang, want technisch is de Leidse universiteit sinds lang volledig op de hoogte. Mr Wiersma zeide te begrijpen, dat het af scheid van zijn collectie de heer Gré goire zwaar zou vallen, maar hij ver zekerde hem. dat zij in het prentenka binet veilig zou zijn. Vervolgens bracht mr Wiersma dank aan de instanties, die tesamen met het ryk de aankoop hadden mogelijk ge maakt: het Leids Universiteitsfonds en het Prins Befnhardfonds. Ook de heer Polak uit Lausanne had in dit verband een woord van dank in ontvangst te ne- Tenslotte dankte mr Wiersma de heer Grégoire. omdat hij weerstand had ge boden aan de verleiding om de coHectie naar het buitenland te verkopen. Prof. Van de Waal kreeg een woord van dank te horen in vertwnd met zijn medewer king aan een en ander. Het woord werd vervolgens gevoerd door de heer Schuurman, voorzitter van de Ned. fotografen-kunstkring, die een oorkonde voor de heer Grégoire had meegebracht. Een oud-,„strijdmakker" van de heer Grégoire. de heer J. Huy- sen, haalde vervolgens herinneringen op en toonde zijn voldoening over het feit, dat de fotografie thans op de plaats komt te staan, die haar toekomt. Hij bood de directeur van het prentenkabi net een oude foto van Koningin Wil helmina aan en spoorde prof. Van de Waal aan „achter de collectie van de bond van Ned. amateurfotografen heen te gaan'., een collectie, die alles behalve voledig is, maar ondanks dat toch zeker de moeite waard. Deze collectie heeft een reeks van avonturen beleefd en „onderweg" is ook een deel verloren Regaan.Intussen heeft de bond bericht, dat de collectie geheel ter beschikking van het prentenkabinet staat Prof. Van de Waal kon dit tot zijn grote blijdschap ter plaatse meedelen. Prof. Van de Waal vertelde de ge nodigden vervolgens iets over de be weegredenen. die tot het aankopen van de collectie hadden geleid. Hij illustreer de het een en ander met lichtbeelden. Waarna de burgemeester, die intussen was binnen gekomen, de aanwezigen al* curator van de universiteit uitnodigde de tentoonstelling te gaan bezichtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3