Jlicuwe £eiiisr(j (üoiimnl In Mei door de perrontunnels iisenhower start met zijn Amerikaanse boeiende „vredesoffensief" Jullen Moskou en Peking op eerlijke wijze hieraan meewerken? Voor eerste 5 bedrijfschappen adviezen vastgesteld tfaar een Westduits leger zonder het E.D.G.? Wist U Van emancipatie gesproken ZATERDAG 18 APRIL 1953 BUREAUX: Steenetraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIÊNƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vjer en dertigste Jaargang No 9713 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONA AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlutnsdtthiMlm ■Mkutto!«j!nasp«r DullesWij blijven waakzaam vredesvoorstellen van Eisenhower -on middellijk vruchten zullen afwerpen, gezien de zeer strenge voorwaarden welke hieraan voor de Russen verbon den zijn. Op een bijeenkomst van Schotse Con servatieven heeft Churchill gezegd, dat hij het plan van ganser harte steunt. Hij waarschuwde het Westen de. herbe wapening niet te vertragen, maar wel de deur wijd open te houden voor alle JET BEROEP van Eisenhower op de communistische wereld om door Ji daden het bewijs te leveren, dat zij bereid is samen te werken in n „oorlog tegen de armoede" is, volgens een woordvoerder van het itte Huis, nog slechts het begin van een veelomvattend vredesoffensief, ans blijkt, dat Eisenhower vóór hij zijn verklaring de wereld instuurde, age van zijn rede had gegeven aan de regeringen van Engeland en rankrijk, die er mede a'ccoord gingen. Aan alle Amerikaanse ambassa- eurs en gezanten werd opdracht gegeven, een copie van zijn rede te erhandigen aan de ministers van Buitenlandse Zaken, dus óók aan lotof van de Sowjet-Unie. Overigens ds Amerika niet van plan de 'wapening dér westelijke wereld te verslappen, zolang Moskou zijn be- 'dheid tot samenwerking niet heeft ge tond. De Nederlandse minister zonder ortefeuille, mr J. M. A. H. Duns, heeft erklaard, dat de Nederlandse regering olkomen instemt met Eisenhowers ex- osé inzake het buitenlands beleid. Ook burchill schaarde zich achter Eisen- In Augusta, het vacantie-hoofdkwar- er van de president, heeft bovenge- jemde woordvoerder tegenover verslag evers verklaard, dat het denkbeeld van st Amerikaanse „vredesoffensief" be- iroken werd met de Republikeinse lei- uiit het Congres en het plan aan de •geringen van Engeland en Frankrijk erd voorgelegd. Voorts blijkt, dat het redesplan grotendeels afkomstig is van isenihower zelf, die er verscheidene eken aan had gewerkt. Bij het over- andigen van Eisenhqwers vredesplan in de ministers van Buitenlandse Zaken aeral ter wereld, zullen de Amerikaan- ambassadeurs en gezanten moeten wij- in op de belangrijkste twee punten. Deze zijn, dat Amerika de daden, waar- ee Rusland zijn goede wil zal bewijzen n de hindernissen op de internationale redesweg te elimineren, naar waarde 1 weten te schatten. En dan, het vre- splan van Eisenhower is bedoeld voor n lange reeks van jaren. Het wil vrede, abiliteit en welvaart brengen voor alle ilkeren ter wereld. Toch ontkomt men de indruk, dat, ondanks dit rredesoffensief', Amerika op zijn hoede ijft Immers Foster Dulles heeft gisteren >g verklaard, dat het Westen moet tortgaan zich terdege te versterken, als island niet spoedig op Eisenhowers ferte reageert. Daarom moeten de ATO-landcn hun samenwerking krach- f voortzetten. Dulles- zei, dat op de rstkomende Parijse bijeenkomst van N.A.T.O. een gezamenlijke studie za! irden gemaakt over hetgeen er nu fei- ijk veranderd is in de Sowjet-politiek. ids de dood van Stalln. Let wel: Dulles zei dat het doel voor 13 voor de strijdmacht van het Atlan- che Pact waarschijnlijk zelfs „aanmer. lijk hoger" zal zijn dan dat voor 1952, reeds 50 legerdivisies, 4.000 vliegtui- en 1600 schepen inhield. Tegelijker- heeft de Amerikaanse onder-Minis. van Defensie, Hannah, gisteren mee- Üeeld, dat belangrijke besnoeiingen ln militaire uitgaven kunnen worden aan bracht, zonder dat hiermede de ver- diging aan kracht inboet. Het komt dus rmoedelijk hier op neer, dat de Ame. :aanse regering de militaire programs ortdurend opnieuw onder de loupe zal inen, als de politieke toestand in de >reld werkelijk een grote verandering dergaat. Churchill: nóg ondoorgronde/ijlt Inmiddels is de eerste officiële Rus- iche reactie op Eisenhowers vredes- gekomen, namelijk van de Praw- De toon van het commentaar is melijk welwillend, maar, zoals giste- reeds vermeld, men verwijt Eisen- er, dat hij Rusland de schuld geeft n de internationale spanningén en als r verwijt geldt, dat de president egen heeft over de toekomst van lunistisch China. Het antwoord de Russische regering moet nog mkomen. Vele Russischebladen n een samenvatting van Eisen- s „vredesplan" gepubliceerd, it Westelijke waarnemers te Mos- afleiden, dat er grote belangstel- or bestaat. de vele andere commentaren wij nog op dat van. Japan. De oprechte pogingen om op een wereld vrede aan te koersen. Tegenover de „vredesbedoelingen" van de opvolgers van Stalinnam hij een zeer gereser veerde houding aan. HU noemde de toe komst „ondoorgrondelijk", Westelijke wereld moest geen enkel sprankje hoop laten varen. Churchill kon nog niet zeggen of er werkelijk nieuwe bries zou gaan waaien over c geplaagde wereld. Wij hebben reeds vermeld, dat ook minister Luns het geheel eens is met de verklaring .van Eisenhower. Het stel tot. instelling van een internationaal fonds uit besparingen op de bewapening zal ernstig door de Nederlandse rege ring worden bestudeerd. (Men zie ook Verklaarde Uitzicht). Aan een later Reuterbericht ontlenen wij nog, dat voortdurend grote hoeveel heden telegrammen op het Witte Huls worden ontvangen. In deze telegrammen, de ganse wereld, wordt bijval betuigd met Eisenhowers „vredesvoor stel". De toestand van de president, die, zoals gemeld, met vacantie te Augusta in de Amerikaanse staat Georgia vertoeft, is aanmerkelijk beter. Eisenhower onder vond de nadelige gevolgen van een acute voedselverj ergiftiging. Dr Daniel Frangois Malan, de Zuidafrikaanse premier en leider van de Nationale Partij, kan tevreden zijn: de verkiezingen zijn voor hem een overwinning geworden. Zuid-Afrika heeft zich uitgesproken vóór zijn apartheidspolitiek, d.w.z. het handhaven van het blanke ras in zijn land. Naast de premier ziet men diens echtgenote. Belangrijke vergadering S.E.R. Landbouwers, schilders, stucadoors en steenhouwers voorop T~"\E SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD heeft gistermiddag een openbare U vergadering gehouden, waarin de eerste adviezen tot instelling van vijf bedrijfschappen werden vastgelegd (voor productschappen werden er reeds eerder adviezen vastgesteld Red.)De adviezen, die thans aan de regering uitgebracht zullen worden hebben betrekking op een bedrijfschap voor de landbouw, een bedrijfschap voor de bosbouw en bedrijfschappen voor het schildersbedrijf, voor het stukadoors-, het terrazzo- en het steen- gaasstellersbedrijf en voor het steenhouwersbedrijf. Geen voogdij over Formosa Aldus minister Foster Dulles Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse regering gekant is tegen een voogdijschap van de Verenigde Na ties over het nationalistisch-Chinese bol werk Formosa. Dulles kreeg in. een missie van het Congres vragen' te beant woorden over. een uitlating, welke hij eerder in de week zou hebben gedaan en volgens welke hy zich vóór een dergelijk voogdijschap zou hebben uitgesproken. Minister Dulles maakte duidelijk, dat hij een dergelijke uitlating nooit had gedaan. Geleende duikboot voor Marine Prins Bemhard in R'dam bij aankomst Walrus (Van een onzer verslaggevers) De Walrus een der twee onderzeeboten, die door de Amerikaanse Marine Nederland in bruikleen worden afgestaan, is gistermiddag in de Waalhaven te Rot terdam aangekomen. Vele hoge gasten waren gekomen om de aankomst mee maken o.a. Prins Bernhard, Inspecteur- generaal van de Kon. Marine; ir. C. Staf, minister van Marine; de heer Selden Cha- pin, ambassadeur van de Ver. Staten, •admiraal A. de Booy, bevelhebber der Zeestrijdkrachten, en schout-bij-nacht F. T. Burghard, commandant Zeemacht Nederland. Voor dat dit hoge gezelschap zich aar. boord van de Walrus begaf, sprak de minister van Marine, ir C. Staf. Hij hoopte, dat door het gebruiken van de Walrus in belangrijke mate zal worden bygedragén tot de ontwikkeling van en oefening in onderzeeboottactiek. De Walrus die staat onder commando an luitenant-ter-zee 1ste klasse C. E. Woldering, werd op 20 Februari 1944 in Manitowec (V.S.) te water gelaten. Voor ieder lid van de bemanning is een :.g. Mensen-long beschikbaar, te gebrui ken bij eventuele ontsnapping. Bovendien is het schip ingericht voor het redden de bemanning door middel van een - snappingskamer. De bemanning bestaat uit 8 officieren en 72 manschappen. Het schip vertrok op 4 April uit New Londen (Connecticut). Te Kaesong gearriveerd De krijgsgevangenen straalden van vreugde! Morgen zullen de verbindingsofficieren der Verbondenen en Noordelijken in Pan Moen Djon bijeenkomen. Alsdan wordt datum vastgesteld voor hervatting der bestandsbesprekingen. Inmiddels is het eerste convooi niet-Koreaanse zieke gewonde krijgsgevangenen, die zullen worden uitgewisseld, te Kaesong aangè- komen. De gevangenen droegen warme overjassen, en straalden van vreugde. Zij zijn voorlopig ondergebracht in een hos pitaal, hetwelk ie ingericht in een voor malig museum. Zwitserland heeft bekend gemaakt, dat :n besluit on^ krijgsgevangenen die niet gerepatrieerd willen worden onder Zwit- ers gee^: te stellen, niet genomen kan ■orden, vóórdat de gevangenen zelf met dit plan hebben ingestemd. Zuid-Korea zal zich verzetten tegen overbrenging niet-comiyunistische Koreaanse krijgsgevangenen naar een neutraal land. Moskou nodigt nu Belg. journalisten uit Een zestal Belgische journalisten en •n aantal hoogleraren is uitgenodigd »t een bezoek aan Moskou. Het betreft hier persoonlijke uitnodigingen, gericht aan journalisten van uiteenlopende po litieke opvatting. Als de Regering deze adviezen vaardt en voortmaakt met de vaststelling en afkondiging der Algemene Maatrege len van Bestuur, zullen nog in de loop van dit jaar de landbouwers, de bos bouwers, de schilders, de stucadoors de steenhouwers hun eigen bedrijfschap pen hebben en dus bestuurd worden door regering twijfelt er aan of de een eigen publiekrechtelijk lichaam, dat Geheim overleg te Parijs Kans, dat het Europese legerverdrag in de ijskast belandt, is niet gering |VE MINISTERS van Buit. Zaken der N.A.T.O., die a.s. Woensdag te r Parijs vergaderen, zullen, naar verluidt, óók in het geheim de moge- «heid bespreken, West-Duitsland bij de Westelijke defensie in te scha- flen, buiten het verdrag van het Europese leger (E.D.G.) om. Aldus de rrespondent van Reuter te Parijs, Harold King. I Ismay, de secretaris-generaal [N.A.T.O., heeft verklaard, dat het de dezer organisatie, het E.D.G. I/oor het Rampenfonds nu 106,4 millioen tot gistermiddag heeft Nationaal Ram- bfonds 106.4 millioen gulden ontvan- b. Sinds Donderdag is er dus weer D.OOO gulden bijgekomen. Gemeenten van de Verenigde Canadese |rk hebben rond 200.000 bijeenge- Icht voor de Nederlandse overstro- (ngsramp. Het zal ter beschikking van l'Ned. Herv. Kerk worden gesteld, pet personeel van de Franse Spoor- Igen heeft een som van f 129.480 over maakt aan het Rampenfonds. volkomen te steunen, waar de 14 m ters kunnen te Parijs óók hun gedachten uitwisselen over een „alternatieve poli tiek", nu Frankrijk weinig animo toont het E.D.G.-verdrag te ratificeren. Zulks blijkt ook uit een rede van de Franse premier Mayer. Hierbij komt. dat te Bonn de kansen gestegen zijn, dat de Bondsraad zijn be slissing over de Europese verdragen zal uitstellen. In politieke kringen neemt men aan, dat de president van de Bonds raad een „gemengde commissie" van af gevaardigden uit de Bondsdag en de Bondsraad bijeen zal roepen, om de grondwettelijke bezwaren tegen de ver dragen te onderzoeken. De kans, dat zowel E.D.G. als de „Duitse Conventie" in de politieke worden gelegd, is niet zó gering. zelfstandig voor het betrokken bedrijf verordeningen kan voorstellen. Voor de landbouw betekent dat, dat 150000 onder nemers en 150.000 arbeiders, voor de an dere bedrijfstakken, dat er een 140.000 ondernemers én een 100.000 arbeiders onder vallen. Over sommige punten heeft de S.E.R., die vergaderde onder presidium van de heer H. Oosterhuis, omdat pTof. mr F. de Vries optrad als rapporteur van de orga nisatiecommissie, uitvoerig gesproken. Zo is een discussie losgebrand over de Gistermiddag gebruikte de Canadese luitenant-generaal C. Foulkgs de lunch bij HM. de Koningin op het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. Hier ziet men Koningin Juliana, met haar gast. Generaal Foulkes heeft Wageningen bezocht om een afschrift te overhandigen van de capitulatie-documenten, die daar op 5 Mei 1945 onder zijn toezicht door de Duitsers werden ondertekend. Vanochtend om negen uur is de generaal per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Bij bezoek aan dochter M™ Vrouw uit Duitsland (73 j.) in Hilversum verbrand In woning aan het Slachthuisplein haar, te logeren. In het kleine keukentje te Hilversum heeft gistermiddag hevige brand gewoed, die aan een j aarde vrouw het leven heeft gekost. Het slachtoffer is de 73-jarige mevrouw Rosa Horn-Weckmann uit Sonnborn bij Frank fort a.d. Main. Zij was Donderdag uit Duitsland overgekomen om bij haar dochter en schoonzoon, de familie Twil- vraag of tuinzaadselectidbedrijven kweekbedryven voor landbouwgewassen al of niet onder het landbouwschap den moeten vallen. Zij 6tonden in advies en zijn er in gebleven, omdat amendementen van prof. Van der Grin- :n van de heer Boersma, die schrap ping beoogden, met grote meerderheid verworpen werden. Alleen de heer Mauritz bleek tegen stander van het toekennen aan het be drijfschap voor de landbouw van ver ordenende bevoegdheid op het gebied "an lonen en arbeidsvoorwaarden. Ook bij het Schildersbedrijf ontstond op dit punt een discussie. Maar daar was het juist anders, omdat het ontwerp een bepaling bevatte, waardoor de regeling van lonen en arbeidsvoorwaarden afhan kelijk werd gesteld van het moment, waarop de organisaties in het bedrijf daarom zouden verzoeken. Voorlopig zal daar dus het collectief contract deze pun ten blijven regelen Aan het begin van de S.E.R.-vergade- ■rirag was er nog een klein afscheid. De heer K. de Boer, van het C.N.V., woonde voor het laatst een zitting bij, omdat hij binnenkort vertrekt naar Nw Guinea. De actie van de Mau Mau Duizenden inheemsen verdreven Twee dorpen worden met de grond gelijk gemaakt Duizenden inheemsen zijn verdreven uit twee dorpen nabij Nairobi, de hoofd stad van Kenya, die volgens de politie haarden van Mau-Mua-activiteiten zijn. De dorpen zullen met de grond gelijk worden gemaakt. De ongeveer z< duizend inwoners trekken nu met hun en verdere bezittingen naar Kikoe- joe-reservaten in het Noorden van het land. Gisterochtend vroeg hadden politie en militairen de beide dorpen omsingeld. totaal zevenhonderd verdachte perso- Alle volwassenen werden ondervraagd en zijn aangehouden. De inwoners van de dorpen kregen aanzegging binnen 48 uur te vertrekken. H.M. de Koningin ontving generaal Foulkes De Koningin en Prins Bernhard heb ben gisteren op het paleis Lange Voor hout in Den Haag de Canadese generaal Foulkes, die indertijd bevelhebber was de Canadese troepen in Nederland, ontvangen. Zij gebruikten gezamenlijk de lunch op het paleis. DAT het gemeentebestuur van Harden- berg heeft besloten gokautomaten, waar door vooral jongelui riaar café's worden gelokt, te verbieden. DAT de leerlingen van de R.K. lagere school te Dinxperlo, die door hun ouders werden thuisgehouden, nu weer allemaal naar school gaan, maar de ouders nog steeds een vaste benoeming van de on derwijzeres verlangen. DAT tot directeur van het P.T.T.-kan- toor in Meppel m.i.v. 1 April is benoemd C. F. H. Zeegers sr, thans directeur in StadskanaaL DAT de burgemeester van Wieringer- meer aan het gemeentebestuur van Sij- bekarspel (N.-H.) een monument heeft overgedragen voor wijlen A. C de Graaf, de grote figuur uit de illegaliteit in de Wieringermeer. DAT van 5 t/m 13 September in Koog aan de Zaan een internationale tentoon stelling van vogelfoto's en vogelschilde rijen wordt gehouden t.g.v. het 10-j. be staan van de vogelbeschermingswacht Zaanstreek. DAT de Kamer van Koophandel voor Nijmegen heeft besloten stappen te doen inzake het herstel van de tijdens de log verwoeste spoorbrug bij Rhenen op de lijn KesterenAmersfoort e: schikbaarstelling van deze brug wegverkeer. DAT de Goudse jeugd-gemeenteraad plannen uitwerkt, om tijdens de Gouda- week (9 tot 13 Augustus) op internatio naal niveau een gesprek te houden over de Europese eenheid. DAT minister Beyen in Parijs, t.g.v. het 50-jarig bestaan der Ned Kamer van Koophandel een rede heeft gehouden over de Latijnse geest. DAT twee Belgische televisiedeskun digen op het ogenblik de gasten van de K.R.O. zijn om ervaring op to doen voor de Belgische televisie-uitzendingen, die midden September beginnen. DAT het overleg over het ontwerp der financiële verhoudingswet, waarin de Inkomsten van de gemeenten worden ge regeld, blijkens het antwoord van minis ter Beel op vragen van het Tweede- Kamerlid Maenen (K.V.P.) binnenkort wordt beëindigd. DAT het A'dams gerechtshof gisteren het kort geding van de N.V. Admini stratiekantoor voor Vaste Goederen tegen de Centrale Prijzencommissie en de Huurkamer voor Amsterdam-Zuid behandelde en op 21 Mei uitspraak volgt. DAT in de hall van het kantoor der Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een borstbeeld van de president directeur, ir W. H. van Leeuwen, is ont huld, hetwelk hem vorig jaar bij zyn 40-j. jubileum -.vas toegezegd. DAT agrarische slachtoffers van de watersnood gratis toegang hebben tot de de be-1 landbouwbeurs (27 April tot en met 2 hetIMei in Utrecht), mits zij een verklaring |van de plaatselijk bureauhoiider tonen. DAT 24 Zweedse spoorwegmensen voor een verblijf van vijf dagen in Amersfoort zijn aangekomen. DAT de uit 1722 daterende molen Het Prinsenhof te Westzaan. die sinds eind December 1950 met slechts twee wieken maalt, binnenkort geheel wordt hersteld. DAT tegen de 43-j. conservator J. G. R. uit Utrecht, die door het opzetten van bepaalde vogels de vogelwet heeft overtreden, voor de Utrechtse rechtbank 2 weken hechtenis is geëist (bevestiging van het vonnis van de kantonrechter). DAT wegenis verduistering van f 30.000 bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem voor de Zut- phense rechtbank een jaar is geëist tegen de kok H. uit Apeldoorn. DAT de lerares Musa E. Davis uit Alhambra (Californïë), die een Ameri kaanse opstelwedstrijd heeft gewonnen over het onderwerp „Waarom ik naar Europa wil 'gaan", volgende week ons land bezoekt. DAT de A.N.W.B. Maandag begint met het aanbrengen van ongeveer 200 nieuwe armen aan beschadigde weg wijzers in het Zeeuwse en Brabantse rampgebied. DAT dr L. J. L. Deü en dr ir J. J. Post van het K.N.M.I. volgende week in Amerika een studiereis van drie maan den op het gebied van de landbouw- meteorologie beginnen. DAT de bootdienst Wemeldinge-Bergen op Zoom m.i.v. Maandag wordt opgeheven DAT op de visserij Den Brook van W. de Haas te Bergen op Zoom de eer ste Bergse ansjovis is gevangen. de gehele familie, bestaande uit vader, moeder, vier kinderen en oma Horn bezig van oude gramofoonplaten de uiterst dunne celluloselaag af te krab ben, zodat het aluminium voor verdere verkoop overbleef. Tegen 4 uur wilde grootmoeder Horn een kopje thee zetten, waarvoor zij het gasstel wilde aansteken. Daarbij sloeg* een vonk in de stapels hoogst brandbare cellulose-schilfers. Enkele felle steekvlammen grepen middellijk om zich heen. waardoor de oude vrouw, die tussen tafel en keuken muur opgesloten zat, een prooi vlammen werd. De overige familieleden wisten de keuken uit te vluchten. De dochter wendde nog vergeefse pogingen aan, door het raam haar moeder te red den. De brandweer kon in enkele minu ten het vuur doven; Mevr. Horn bleek evenwel reeds te zijn overleden. Prins op duikboot De onderzeeboot Walrus, die Neder land in bruikleen heeft gekregen va Ver. Staten, is gistermiddag in de Waal haven te Rotterdam aangekomen. Bij de aankomst was o.a. Prins Bernhard wezig. De Prins komt hier uit d€ romp van de onderzeeër die hij zojuist heeft bezichtigd. Lagere temperaturen Tot morgenavond verwacht verwacht De Bilt: Veel be wolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, krimpend naar Noord-West of West. Van nacht plaatselijk mist en hier daar lichte nachtvorst. Lagere tempe raturen. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 5.35 tot 19.44 uur; maan 9.06 tot 1.53 uur. Maandag: zon 5.33 tot 19.46 uur: maan 10.18 tot 2.28 uur. Op 21 April E.K. BIJ DE INSTALLATIE van de onder nemingsraad van „Nederlandse Ver- bruikscombinaties" heeft minister Suur- hoff er nog eens aan herinnerd, dat in de komende vyf jaar voor 250 000 arbei ders werkgelegenheid moet worden ge vonden, waarvan het grootste deel in de industrie een plaats zal moeten vinden. Blijkens sommige krantenverslagen heeft de minister daarbij van een betrekkelijk optimisme blijk gegeven en de onderne mingsraden een belangrijke stap ge noemd in het proces van de emancipatie der Nederlandse arbeidersbevolking, een proces, dat volgens hem nog lang niet te einde is, dóch de laatste tijd wel sterke vorderingen maakt. Wanneer de minister ten aanzien van de toekomstige werkgelegenheid inder daad optimistische klanken heeft doen horen, komt hy wel ietwat in strijd met de teneur vgn de vierde industrialisatie nota van zyn ambtgenoot Zijlstra en met het jongste verslag van de Herstelbank. En wat die emancipatie van de arbei dersbevolking betreft, het is maar hoe men die ziet. Want men krijgt stérk de indruk, dat wanneer minister Suurhoff en de zijnen het voor het zeggen hebben, die emancipatie wel eens een geheel an dere kan zijn dan die, welke voor de arbeiders wenselijk is. Tenzij men ook de werkloosheid als een soort emancipa tie beschouwt. r\E THANS BESTAANDE en onder in- *-* vloed van minister Suurhoff en de zijnen tot stand gekomen emancipatie van de arbeiders is zodanig, dat diffe rentiatie in de lonen, zelfs op grónd van prestatieverschillen, niet of nauwelijks mogelijk is en het maken van overuren dermate wordt bemoeilijkt, dat de werk gevers er maar liever van af zien. Uit het dezer dagen uitgebrachte advies van de Sociaal-Economische Raad over de loonbeheersing is wel duidelijk gewor den, dat men in de kringen van minister Suurhoff van een grote emancipatie op dit punt niets wil weten en dat zelfs de bepleite bewegingsvrijheid inzake dé basisionen, uitgedrukt in een zékere marge, by hen op grote tegenstand stuit en men alleen een zgn. secundaire differentiatie wenst via bovenwettelijke uitkeringen ingeval van ziekte, ongeval en invaliditeit; variaties in kortverzuira- regelingén, vacantieduur etc, waarmee het bedrijfsleven en daarom ook de ar beidersgemeenschap weinig gebaat is. Een grotere vrijheid ten aanzien van de lonen wenst men niet, waarbij men uit het oog verliest, dat de productieve waarde van ogenschijnlijk gelijke presta ties primair bepaald wordt door hét economische resultaat van de onderne ming. ZOU OPPERVLAKKIG be schouwd menen, dat Juist zij, die r de emancipatie van de arbeid zeg gen te streven, het economische resultaat de arbeid zien als mede door de werknemers veroorzaakt, welk resultaat dan uit efcn oogpunt van een rechtvaar diger, doelmatiger beloning, in het in komen der werknemers zijn weerspiege ling zou moeten vinden. Bedrijfs-economisch kan men hier tegenover stellen, dat door op deze ma nier de werknemers in de resultaten van het bedryf te doen delen, het kosten- cijfer stijgt en in de prijzen zal door werken. Maar ook het toekennen van winstaandelen of gratificaties wordt niet wenselijk geacht, omdat zy. die in goed renderend bedryf werken, dan mèer ontvangen dan anderen in gelijk soortige bedrijven, die minder winst Dat door loondifferentiatie en aandeel in de winst de band tussen de werkne- het bedrijf versterkt, de arbeidslust wordt vergroot en de ar beidsintensiviteit, welke onder de hui dige omstandigheden van zo groot belang is, toeneemt, wil men niet inzien. Men blijft streven naar een gelijk loon gelijke prestatie, in vele gevallen zelfs voor een gelyk loon zonder dat dit verband houdt met de prestaties, ten gevolge waarvan thans vele bedrijven klagen over gebrek aan geschoold per soneel omdat de prikkel tot scholing kwalitatieve verbetering van de arbeidsprestatie door de „emancipatie" weggenomen. CTAAT HET ZO MET de hooggeroem- de emancipatie van de arbeid; met de emancipatie van het kapitaal is het nog minder gesteld. Men leze maar eens de ontboezemingen van de directie van een grote nationale bedrijven: Van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken. Deze komen hierop neer, dat ook de thans voorgestelde belastingverlagingen, zelfs al zouden ze op 1 Januari 1953, inplaats 1954, ingaan, gelyk thans verwacht wordt, geen voldoende prikkel voor het bedrijfsleven zullen zijn om tot nieuwe investering over te gaan. Het bedrijfs leven moet doorgaan met gelden aan de Fiscus af te dragen, welke niet gemist kunnen worden voor de instandhouding an het bedrijfsvermogen. Gewezen wordt in dit verband op Zwitserland, een van nature arm land, dat reeds lang tot een perfecte industrie staat kon uitgroeien, en men pleit niet alleen voor een noodzakelijke verlaging fiscale lasten, maar ook voor wezen lijke exportfaciliteiten, omdat niet alleen het slachten van kippen, die gouden i leggen, een erkende domheid is. het onthouden van voer tot het zelfde droevige resultaat leidt. Het zal niet zo gemakkelijk zijn als minister Suurhoff denkt, om in vyf jaar 250.000 nieuwe arbeidsplaatsen te schep pen. welk ook kunnen worden bezet. E>n gezonde emancipatie door kapitaal en arbeid minder afhankelijk te maken van overheid en overheidsmaatregelen is daarvoor echter een wezenlijke voor waarde. Vooral nu men op dit punt in Duits land reeds is voorgegaan en ook in En geland de fiscale bedrijfslasten worden verlaagd om de positie van de export bedrijven op de wereldmarkten te ver sterken. Laten we zorgen, niet achteraan te komen. (Advertentie) 7\ieuu?

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1