Nieuwe premieregeling Woningbouw wijkt niet veel af van de oude Andere principes leiden slechts tot sommige kleine verhogingen Toch is het zo De 59ste lijst van slachtoffers van de watersnood Actifral-10 Malan, overwinnaar Alle goede dingen bestaan in drieën 2 VRIJDAG 17 APRIL 1953 Minister Witte verklaart (Van een onzer verslaggevers) T"\E NIEUWE premieregeling voor de woningbouw, die Maandag van -L-' kracht wordt, heeft heel wat voeten in de aarde gehad en brengt ver schillende principiële veranderingen, maar de gemiddelde premie wordt in feite niet hoger. Dit zei minister Witte gisteren in Den Haag op een persconferentie. De premies zullen door het rijk toegekend worden voor de bouw van ongeveer 25.000 woningen door particulieren. Voor een premie komen volgens de nieuwe regeling niet meer slechts woningen van ten hoogste 375 m3 inhoud in aanmerking, maar woningen tot 500 m3. Voorts springen drie principiële punten in het oog. Ten eerste grotere verscheidenheid de toe te kennen premie. De subsidie wordt nu in drieën gesplitst, n.l. voor het bouwwerk. a« fundering en de grond. Men is daarbij uitgegaan van de ve onderstelling, dat de bouw van het huis over 't gehele land evenveel kost. doch fundering en grond niet. Zo zal de sub sidie voor het bouwwerk overal eve hoog zijn, maar bij de fundatie, die b.' in een stad als Rotterdam op palen tot 24 m lengte moet geschieden, terwijl men op zandgronden met stalen fundatie klaar is. hogere premie krjjgen. Evenzo is de grond in de stad veel duurder dan ten plattelande en ook daarmede wordt gerekend. Bij dit alles wordt echter de premie in haar geheel niet waardig hoger Globale berekening Bij de vaststelling van de premie gaat men uit van het verschil in alle genoem de kosten tussen vóór de oorlog en nu. Het rijk neemt deel volgens vaste per centages in het verschil van die kosten. Men is echter gedwongen tot globale be rekening. anders zou de verscheidenheid tot verwarring leiden. Daarom zijn de Nederlandse gemeenten wat de grondkosten betreft in drie klas sen verdeeld. In de eerste klasse vallen alleen de steden Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Zo krijgt men in de le klasse grond- kostentoeslag ten bedrage van 1000, in de 2e klasse 525.in de derde klasse ƒ375,—. Meer verschil is niet mogelijk. Ten bewijze, hoe gering de uitkomst van de nieuwe regeling verschilt van die van 1950, gaf de minister de volgende voorbeeld-cijfers Voorbeelden In een plattelandsgemeente, waar men op zandgrond bouwt, kreeg men voor een 6-persoons woning tot nu toe 3800, subsidie, dit wordt nu 3.575,Voor HET vak van ontdekkingsreiziger heeft mij in m'n jeugd A-rij een voudig toegeschenen. Wanneer je maar durfde doorzetten en voldoende van de bekende route afweek om in onbekende zeeën te verzeilen, ont dekte je Amerika, of Groenland, of Australië, of wat er verder te ontdek ken viel. Eenvoudiger kon het al niet! Dit is natuurlijk een kinderlijke visie uit een kinderlijk brein, want wanneer de ligging van een land ont dekt is, is het achteraf bijzonder een voudig dat land nogmaals te ont dekken. Maar even kinderlijk zou het zijn, ons te verbazen over het feit, dat de Griekse zeevaarder Pytheas over het eiland Thule sprak, terwijl hij in wer kelijkheid (waarschijnlijk) was beland in Midden-Noorwegen, waarvan we allen toch wel weten dat het een deel van het vasteland uitmaakt. Inder daad, we weten thans heel zeker, dat Scandinavië een schiereiland is dat in het Noorden met Finland is verbon den. Maar deze samenhang met het vasteland is pas in de Middeleeuwen bekend geworden. Eginhard, de ge schiedschrijver van Karei de Grote, noemt de Oostzee nog een zee van onbekende uitgestrektheid en ook de grote zeereis die de Noorman Othere van Engeland om de Noordkaap naar de Witte Zee maakte op het eind van de negende eeuw, was niet voldoende om tot het inzicht te komen dat Scan dinavië een schiereiland was. Die op vatting werd pas in de twaalfde eeuw voor het eerst uitgesproken door de Arabische geograaf Edrisi. Hoe kun nen we dan veronderstellen dat de reizigers uit de oudheid wèl met het ware karakter van Scandinavië op de hoogte zouden zijn geweest, terwijl dit land van uit het Westen uitsluitend over zee bereikbaar was? Er is dus geen enkele aanleiding het voorhoofd te fronsen wanneer Mid den-Noorwegen als Thule wordt aan gewezen, ondanks het feit dat Pytheas uitdrukkelijk van een eiland spreekt. De opvatting dat onder Thule Noor wegen moet worden verstaan, is ove rigens al heel oud, want in de 6de eeuw na Chr. neemt Prokop deze identificatie als vanzelfsprekend aan, wanneer hij het heeft over de Goten, lid van de volkstammen in Thule het grootst in aantal zijn. Midden-Noorwegen ter hoogte van Drontheim voldeed ten tijde van Py theas volkomen aan de door ons ge stelde eisen: de nachten waren er zo kort als door de zeevaarder be schreven, het land was bevolkt, lever de honing en gerst op, en ten over vloede huisden in de talrijke bossen vele pelsdieren, die vellen hebben ver schaft, welke ongetwijfeld een gewild handelsartikel zijn geweest, zodat an dere volken er gaarne zes dagen varen voor over hebben gehad om deze te ruilen tegen de producten die zij hadden aan te bieden. Hiermede is het Thule-raad8el nog niet in zijn ge heel ontsluierd, want er blijven nog wel enkele punten over die wij hier onbesproken moeten laten, maar de waarschijnlijke ligging van het land lijkt ons hier toch wel dicht benaderd, benaderd. Toen we zojuist schreven over de zee, die de Noorse kusten van vele kanten bespoelt, sprongen onze ge dachten als vanzelf over op het bad seizoen dat over enkele maanden weer zal aanvangen. Maar vóór we ons hierover verheugen moeten we ter tempering van d- vreugde er op wijzen dat nog niet zo lang geleden het nemen van zeebaden voor levens gevaarlijk werd gehouden. Daarover morgen. (Nadruk verboden.) 75.— bij. Een één-gezinshuis voor 9 personen in Den Haag kreeg ƒ4.500,—, nu ƒ5.105,—. In dezelfde stad in drie woonlagen ge bouwde 6-persoonswoningen kregen ƒ3.800,nu ƒ4.280,Voor 9-persoons- woning in Rotterdam was de subsidie ƒ4.540.—; wordt nu ƒ5.250. Voor eigen huis De derde principiële wijziging is dan, dat in deze nieuwe regeling ook premiebijdrage voor bet zelf-bewoonde eigen huis is opgenomen. De eigenaar, die tenminste tien jaren het op zijn kosten gebouwde huis be woont, krijgt gedurende die tien jaar 2% pet van de toegekende premie uitbetaald, hetgeen dan met de grootte van de bouwkosten varieert van ƒ80- ƒ120, per jaar. Dit is bedoeld als tegemoetkoming in de aflossingen, die dan sneller kunnen geschieden. Deze toekenning is alleen voor te bouwen arbeiderswoningen of daarmee gelijkstaande woningen. Behalve deze principiële punten zijn er dan nog enkele technische details en detailtjes, aldus de minister, doch deze :ijn van gering belang. Ruim f 40.000 verduisterd Edese accountant in arrest gesteld Onderdirecteur fabriek in Warffum opnieuw gepakt De Edese politie heeft de accountant W. J. D. aangehouden, die ervan beschul digd wordt in enkele maanden tijds op lichtingen en verduisteringen te hebben gepleegd tot een bedrag van ruim f40 000 De accountant behandelde o.a. voor een cliënt de verkoop van een huis. Hij i klein gedeelte van de opbrengst contant af en zou voor de rest een lijf. rente voor zijn cliënt afsluiten, hetgeen echter niet is gebeurd. D. wordt ook van ongeoorloofde prac. tijken in Gorcum en Putten beticht. Hij daar huizen en kantoorruimten heb ben gekocht, zonder ooit meer dan een klein gedeelte van de koopsom te betaler. Verder wordt hij ervan beschuldigd, bij verschillènde firma's voor duizenden guldens inkopen te hebben gedaan zonder te betalen, en verzekeringsgelden, die hij geïnd had, niet te hebben afgedragen. Nieuwe regeling 1. Inhoudsgrens woningen ver hoogd van 375 tot 500 m3. 2. Premie wordt in drieën gesplitst. nL voor bouwwerk, fundering en grond. 3. Voor de grondkostenbijslag wor den de gemeenten in drie klas sen verdeeld, waarvoor de bij drage in klasse 1 t.e.m. 3 resp. f 1000, f 525 en f 375 bedraagt. 4. In de eerste klasse zijn alleen ingedeeld de gemeenten Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. 5. Er is thans ook een premierege ling opgenomen voor het zelf- bewoonde eigen huis. Oude regelingen Het van regeringswege aanmoe digen van woningbouw door parti culieren dateert van 1947. Volgens de financieringsregelin gen 1947 en 1948 gaf de regering een tweede hypotheek, plus gedu rende 10 of 15 jaren (dat moet nog vastgesteld worden) rente over de onrendabele bouwkosten en na af loop van die periode wordt het dan nog onrendabele deel der bouwkosten ineens uitgekeerd. In totaal zijn er 34.800 woningen volgens deze beide regelingen ge bouwd. De gemiddelde rentebij- drage door de overheid voor deze woningen bedraagt f 353.50 per wo ning. In 1950 werd een geheel nieuw systeem ingevoerd, waarbij een bij drage (premie) ineens werd ge geven van f 3000 tot f 5600 per wo ning naar gelang van de grootte. In 1951 werden volgens deze pre mieregeling goedgekeurd 12.200 woningen, in 1952 20.500 en in 1953 wordt de goedkeuringen van 25 000 verwacht. Het gemiddeld premie bedrag per woning is ongeveer f 4100. Nieuw R.A.I. -gebouw aan Scheldeplein Het tegenwoordige R A.I.-gebouw aa de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam binnen afzienbare tijd verdwijnen. Een nieuw gebouw zal verrijzen aai Scheldeplein aldaar. In principe heeft het hoofdbestuur zijn goedkeuring ge hecht aan de tekeningen van het nieuwe gebouw. Het nieuwe pand hoopt men binnen drie jaar te kunnen openen. Weer een millioen bij het Rampenfonds Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddag 106 millioen gulden ont- mgen. Sinds Woensdag is er dus weer m millioen bijgekomen. De nieuw-' benoemde Indonesische ambassadeur te Bonn, dr Maramis, gisteren op Sohiphol aangekomen en enige tijd in Nederland blijven. Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de 59e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven. Deze luidt als volgt: Dreischor Duijnhouwer, Francina Pieternella, geb. 6-8-32 te Goes Laatste adres: Til- burgsestraat 3 te Goes. Fijnaart Lips, Cornelia, geb. 9-7-49 te Fijnaart. Laatste adres: D 222. Kruiningen Rijkse, Dina Adriana, geb.: 6-1-34 Nieuwerkerk De Bruine, Adriana, geb. 3-6-28, Laatste adres: A 312 te Oostenland. Kloote, Klasina, geb. 5-7-03. Laatste adres: Muyeweg 209. Rentier, Maria, geb. 24-9-04. Laatste adres: Muyeweg 209. Nleuwe-Tonge Meijervan Splunder, Pietertje, geb. 2-3-17 te Goedereede, echtgenote van Filip Meijer. Laatste adres: Batten- oordsedijk 22 Oude-Tonge Krouwer, Comelis, géb. 3-12-26. Laatste adTes B 88. Van Eek, Arie, geb. 10-4-10. Laatste adres: B 56. Vervloet, Johannes, geb. 28-12-88 Laatste adres B 56. Stavenisse Gaakeer, Comelis Jacobus Bart, geb. 17-1-00 te St Maartensdijk, echtgenoot van Geertruida D. van Dalen. Laatste adres B 53. Van Vossen, Hubrecht, geb. 23-8-89. Laatste adres: Stoofdijk A 133a. Stellendam Bilkes, Pieter, geb. 24-2-15 te Stel lendam. Laatste adres: Voorstraat 113. Boshoven, Mozes, geb. 25-3-09 te Goedereede. Laatste adres: Meidoorn- straat 5. Van Seters, Aart, geb. 14-1-05. Laat ste adres: Voorstraat 90 Van Setere, Tannetje, geb. 7-8-51 te Ridderkerk. Laatste adres: Dr Kuy- perstraat 6 te Ridderkerk. Pinksterboodschap van de Wereldraad De zeven voorzitters van de Wereld raad van Kerken hebben een Pinkster- boodschap doen uitgaan aan alle aange sloten kerken en haar leden, waarin zij spreken over zowel de verscheidenheid als de eenheid in dé Kerk van Christus. Dc brief is ondertekend door Athenagoras van Thyateira, Eivind Berggrav, Mare Boegner, Geoffrey Cantuar, Sarah Chakko, John R. Mott eri G. Bromly Oxnam. Zij herinneren in het bijzonder aan de woorden van Paulus: Er is verscheiden heid der gaven, doch het is dezelfde Geest. Deze woorden beschrijven volgens de brief een wezenlijk en van God ge geven kenmerk van de Kerk: een won derlijke verscheidenheid. „Het is een van de vreugden van onze wereldge meenschap de veelvuldige rijkdom van Gods werk onder de mensen te ontdek ken Wij zijn bestemd, aldus vervolgt de brief, om van elkander te leren en inspiratie te ontvangen van de geloofs ijver van de Kerken die haar evangeli serende zendingen volbrengen, van de moed der Kerken die haar getuigenis doen horen ondanks vervolging. Verscheidenheid is echter niet het laat ste woord. Behalve en boven verschei denheid moet er eenheid zijn. Pas wan neer alle verscheidene genadegaven, ontplooid in de Wereldkerk, werken in een gemeenschap waarin elke verdeling door de eenheid van Christus is over wonnen, komen zij voor Christus tot ver vulling. „Wij wandelen in de gemeen schap en moeten bidden voor de gemeen schap die wij nog niet bezitten. Wij ten ons onderwerpen aan de Heilige Geest, zodat onze Kerken en wijzelf nieuwd mogen worden, zodat wij in staat gesteld mogen worden, niet slechts bij een te blijven, maar samen voorwaarts te gaan, en zodat wij in de wereld gemeenschappelijk getuigenis mogen geven van de ene Christus, onze Heiland, en Zijn vrede en gerechtigheid, die zij zo zeer nodig heeft." De brief besluit met een opwekking tot gebed op Pinksterzondag komst van de Geest op alle Kerken, waar dan ook. en een gebed opdat allen steeds meer mogen leren leven in de ge meenschap van de Heilige Geest. Ook in Eerste Kamer: Meerderheid wil tweede T.H. in Eindhoven Ook de meerderheid van de Eerste Kamer (vermoedelijk de P.v.d.A. en de K.V.P.) is van mening dat een eventuele tweede Technische Hogeschool gevestigd moet worden in Eindhoven. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp, waarbij f 15.000 is aangevraagd om voorbereidin. ;n voor de oprichting van een tweede H. te treffen. In Februari heeft de Tweede Kamer zich reeds in principe aceoord verklaard met de voorkeur van de regering voor Eindhoven. De P.v.d.A. en de K.V.P. waren toen voorstanders hierva Vragen over geschrapte order voor Philips Kamerlid wenst een speciaal ontwikkelingsfonds Over het niet doorgaan van de order ran 25 millioen aan voertuigzender* bij Philips heeft het Tweede-Kamerlid Visch (KVP) aan minister Staf schriftelijk enkele vragen gesteld. De heer Visch formeert o.a. of het juist is, dat voor deze order reeds iri de zomer van 1952 contract gereed lag en waarom dit ni doorgegaan, daar het door Philips ont- orpen radiotoestel zou hebben voldaan an alle eisen die door de Nederlandse militaire autoriteiten gesteld war Voorts verzoekt het Kamerlid, spoedig •n commissie voor de landmacht leven te roepen, waarin behalve militaire deskundigen ook burgerdeskundigen uit ctenschappelijke en industriële kringen zitting hebben en die kan beschikken ontwikkelingsfondsen. Als voorbeeld wordt genoemd het Ned. Instituut Vliegtuigontwikkeling. Tenslotte vraagt de heer Visch. een nieuwe opdracht Philips te verstrekken voor de bouw Amerikaanse zenders in licentie en geen verdere maatregelen voor het plaatsen en order voor radiotoestellen voordat de Kamer kennis heeft genomen van het antwoord op deze vragen. (Advertentie) HET IS NOG LANG GEEN ZOMER! Men zegt wel: „Na regen komt zon neschijn", maar in deze dagen geldt „Na zonneschijn komt voorjaars moeheid". Er ligt een lange winter achter ons. Wii hebben het gevoel, dat we er niet meer tegenop kunnen. Wjj voelen ons moe, loom. mat. Met vreugde begroeten wij weliswaar de eerste prille zonnestralen, maar één zwaluw maakt tenslotte nog geen lente, dus nog minder een zomer, „ActifraJ-10", het universele vita- minenpreparaat van Philips-Roxane, geeft ons juist datgene waaraan wij in deze dagen zo'n grote behoefte hebben. „Actifral-10" bevat de be langrijkste vitaminen, die we elke dag tekort komen, in de juiste ver houdingen en hoeveelheden in één De pr(js is laag: „Actifral-10" (voor normale gevallen) kost slechts 1.95 per 60 en ƒ2.90 per 100 dragees; „Actifral-Multi" (de sterke samen stelling voor bijzondere gevallen) kost slechts ƒ2.90 per 60 en ƒ3.90 per 100 dragees. Actifral-10is gemakkelijk te herkennen aan de ORANJE verpakking! (Advertentie) P OPENT "poot "*LE? jüff* iu vitaminen Arbeider in Pernis door stroom gedood Op het terrein van de B.P.M. te Pernis gistermiddag de 25-jarige J. L. Roof, wonende op de Blokweg te Rotterdam, toen hij bezig was met een electrische boor een vat te bewerken, door de elec trische stroom getroffen en gedood. Verzorgster van prinsesjes treedt in het huwelijk Op 30 Mei a.s. zal in Den Haag het huwelijk worden voltrokken tussen jonk- vrouwe C. Sickinghe, tot nu toe verzorg ster van de prinsessen en jhr mr A. J. de Beaufort, burgemeester van Markelo. Taxatie woningschade op 1 Juli gereed Voor herstelwerk gemiddeld 550 gevraagd De totale herstelbare schade aan woningen en gebouwen in het ramp gebied wordt op f 154 millioen geraamd. Op 15 April waren in Zuid-Holland ruim 11.000 aangiften van schadegevallen (met inbegrip van de onherstelbare ge vallen) gedaan. Ongeveer 6000 daarvan zijn reeds getaxeerd. In Noord-Brabant zijn deze cijfers resp. 4900 en 2000 en in Zeeland 5500 en 2700. Tot dusver werd voor herstelwerk ge middeld f550 gedeclareerd. In Zuid-Hol land is in totaal reeds voor ruim f 6 mil lioen getaxeerd, maar er werd, na her stel. pas f 126.000 uitbetaald. Wel een bewijs, hoe langzaam de reparaties op schieten. De afdeling taxatie onroerende bouw- goederen van het ministerie van Weder opbouw hoopt op 1 Juni klaar te zijn met haar werk in Brabant en op 1 Juli In Zuid-Holland en Zeelónd, voor zover de woningen althans droog zijn. Over het bedrag van de schadevergoe ding werd in de meeste kantoren met 70 tot 80 pet der getroffenen onmiddellijk overeenstemming bereikt en in andere met 90 tot 100 pet. Van het erf van School en Kerk Synode Chr. Geref. Kerken in Apeldoorn Beroepingswerk Ned. Hcrv. kerk Beroepen te Scherpenzeel (toez.) H. Harkema te Zeist te Bathmen (toez.) A. J. Onstenk te Ootmarsum. Beroepen tot predikant voor bui- teng. werkzaamheden (Creolenkerk Suri name S. O. Meeuwes cand. te Vianen. Geref. Gemeenten Beroepen te Boskoop Chr. van Dam te Amsterdam-Centrum. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Apeldoorn (vac. Joh H. van Pctegem> P J Mietes te Amster dam voorheen te Apeldoorn. Vrije Evang. predikanten: Kerken moeten elkaar meer waarderen De predikanten van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten vergaderden deze week als gewoonlijk in Nijverdal. Op de eerste dag werd gesproken o de houding tegenover andere kerken gemeenten en tegenover de zich steeds weer opdringende sectarische stromingen. Wat de kerken betreft zou men graag meer waardering zien voor elkanders werk en standpunt, nog meer respect voor wat de ander in oprechtheid doet. Ds J. I. van Wijck van Gouda hield eer referaat over: „Hoe leeft de toekomst verwachting in onze gemeenten", waarbij hij stelde, dat de bijbelse blik op de toe komst dringt tot een aan God toegewijd leven. Ds P. Werges van Winschoten refe reerde over de ambtne. die nooit los de gemeente gezien mogen worden: Christus gaf ze ten bate van de gemeente daarom behoeft niet gezocht te naar een „apostolische successie". Hij meende, dat ouderlingen feitelijk hun leven zouden moeten zitten. Ds E. van der Bij te Veendam had studie gemaakt over de lijkverbranding. tot de conclusie gekomen, dat lijkverbranding uit de Bijbel moeilijk te veroordelen valt, maar uit christelijke overtuiging valt veel meer te zeggen aarde bestellen. Men zou als predikant niet mogen weigeren op ver zoek mee te gaan naar een cremaotrium, dan verliest deze het karakter van kerkelijke handeling. Ds J. A. Hamers uit Wemeldnige sprak /er „Oorlog en anti-militarisme", terwijl tenslotte onderwerpen uit de practijk f de orde kwamen, zoals het jeugdwerk TN DE ZUID-AFRIKAANSE verkie- zi Naar wri vernemen zal de generale synode der Chr. Geref. Kerken dit jaar niet. zoals de bedoeling was. in Leeu warden doch in Apeldoorn worden ge houden. De laatstgehouden synode (Den Haag 1950) had de kerk van Leeuwarden ala roepende kerk aangewezen. Deze kerk heeft echter verzocht ontheven te mogen worden van de ontvangst en de Huisves ting een en .ander mede in verband, met de hoge reiskosten naar het Noor derf des lands, Leeuwarden heeft de kerk van Apeldoorn verzocht de synode te willen ontvangen. In principe is daartoe reeds besloten. Leeuwarden blijft de roepende kerk, Apeldoorn wordt slechts ontvangende! kerk. Zoals men weet is daar de theolo-j gische school der Chr. Geref. Kerken ge. vestigd. Vermoedelijk zal de synode de eerste week weken van September ver gaderen. Ned. Centrum voor Onder wijs en Opvoeding Het oorspronkelijk als Nederlands Schoolmuseum in het leven geroepen Nederlands Centrum voor Onderwijs en Opvoeding zal op 25 April as. zijn 75- ji-rig bestaan vieren in het gebouw Prin sengracht 151 te Amsterdam. Ter gelegen heid hiervan zal een tentoonstelling „uet lezen" ingericht door de directeur van het Centrum, de heer W. J. Veer worden geopend. De heer L. v. d. Zweep, rijksinspecteur van het L.O. te Amster dam zal 's middags een inleiding hou» oen over „Het leesonderwijs". .-arts-« Rotterdam ren R. Bloch. Amsterdam, A. Brand, Holl, ding. R. Mout, Den Haag. K. D. de Regt, lartensdljk en D. P. Vink. Schiedar Geslaagd voor het arts-examen mc i de heren P. J. terdam, J. A. Tf'j. Gorint ze tijd en de positie van de emeritus predikant. Ds H. W. Zegerius te Dor drecht, die binnenkort naar Canada hoopt te vertrekken, werd hartelijk toege sproken. Chr. academie voor L.O. Het college van directeuren van de Chr. Academie voor Lichamelijke Op- oeding te Rotterdam besloot de heren A. F. den Boeft te Rotterdam en drs H. J. Smit te Vlaardingen te benoemen tot leden van. het college van curatoren. De itter van de Rotterdamse Chr. Sport federatie. de heer C. de Greef nam zitting het college van directeuren. (Advertentie) Zo ook bij Castella Een nieuwe aanwinst van CASTELLA, de onverpakte BLOEMENZEEP voor de geringe prijs van 20 cent, dus bin nen het bereik van iedere beurs! Nu DRIE soorten. Onder 'het U zo welbekende motto: „Iedere vrouw kan mooi zijn" heeft Cas tella aan de beide toiletzepen Castella Spécial, met het wonderlijk schuim én Castella, de klassieke schoonheidszeep (heide 32 ct), een derde soort toege voegd en wel Castella Bloemenzeep, in heerlijke geuren en kleuren (20 cent). De Castella-fabrieken stellen nu letter lijk iedere vrouw in de gelegenheid haar huid met een van de drie soorten Castella te verzorgen. Geen enkele vrouw behoeft zich nu meer deze een voudige schoonheidsbehandeling, een dagelijkse massage niet het weldadige j..s— Castella, te ontzeggen! schuim Het lied der aethergolven Knap óp die kale schutting met (Advertentie) ZATERDAG 18 APRIL ersum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 7 15 Gewijde muziek 7 45 Morgen- 8 00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de •ouw 9.40 Gram. 10,00 Voor de kleuters Gram. 11.00 Voor de zieken 11.45 rkoor 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer s'ieuws 1.20 Lunchconcert 150 Gram 2 00 Boekbespreking 2 10 Gram. 2 20 Engelse les 2.40 Amateuisprogramma 3.15 Kroniek van letteren en kunsten 3.55 Gram. 4 00 Pro menade orkest 4 30 De schoonheid van het Gregoriaans 5.00 Voor de Jeugd 6 00 Gev. muziek 6.15 Journalistiek weekoverzicht 6 25 Hammondorgelspel 6.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie Nieuws 7.10 Gram. 7.20 Parlementsovej 730 Gram. 8.25 De gewone man 8.30 Licht, baken 8.55 Gram. 9 00 Gev. programma 9." Actualiteiten 10.30 Wij lulden de Zondag luziek. 9 11.23 Tsum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws ram 7 15 Gymnastiek 7 30 Gram. 8.00 8.18 Gram. 8.55 Voor de hulsvrouw ram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge- '0.05 Morgenwijding VARA: 1030 continubedrijven JO gen van fantastische tuinen vol vazen en potten 1£" en bruggetjes en wandelende mensen in staatsie- Zal de ruiter terugkeren? Zal Joris zijn terug- gewaad te midden van bloeiend geboomte. „Vanwaar bekomt u deze zonderlinge schat ten?" vragen ze met verholen achterdocht. „Lombardische kooplieden halen die uit verre landen, bij Sinezen en ik weet niet waar." VI. Het randje van de dood. keer kunnen waarnemen? Alleen een zeer toeval lig gebeuren kan hem dit bezorgen. De toevallige gebeurtenis blijft helaas uit. Twee weken later gaat een loffelijk festijn be ginnen, dat drie dagen duren zal. Het kasteel is feestelijk versierd. Uit de open ramen hangen dikke tapijten van zware wol in rood en zwart, die de trieste aanblik op de oude grauwe muren verzachten. Kleurige wimpels op lange staken tussen het geboomte rondom de poort wapperen jubelend in de wind. En hoog boven aan de toren zwaait vorstelijk de grote standaard met het wapen der Millerets. De gasten komen binnen, ridders en edelvrou- wc-n, allen te paard, uitgezonderd een tweetal van middelbare leeftijd, dat reist in een soort huif kar, volgestapeld met kussens en bontvellen De gasten zijn vertrokken. Maar de stilte, in vroeger dagen onbeperkt heerseres in de grote zaal van het kasteel, mocht nog niet terug keren. Ook de kamers, tijdelijk bewoond door de gasten, moeten gekuist met water, bedden en De"édë^n0kiTk"n twijiataSg.'"HuTSguns. gordijnen geslagen met de klopstok, de meubels wekt boze gedachten. Ze kennen de Lombarden Slad SeIlkt met olijvenolie en bijenwas. T T Ook Joris wordt daar in betrokken en eens, geheel onverwacht, hoort en ziet hij stem en ge stalte van de burgtheer van nabij. Het brengt hem in verwarring. Is het Onkel Freerik? Is het iemand anders? Is het zijn evenbeeld? Kan het zijn, dat een mens twee verschijningen heeft?? In de bijkeukens hoort hij beklemmende ver halen, die het vrouwvolk overstuur maken, over verschijningen van doden, over mensen, die nachts rondwaren in diergestalten en overdag Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID als geldschieters, die zich Banco noemen. Het getrokken door twee plompe, hoewel goed ver- lijkt hun uitgesloten, dat de schrale landerijen gewone mensen lijken. En op de slaapzolder -J— en slordig verzorgde wijngaarden van hun overbluffen de dienstmannen elkander in het gastheer zoveel opleveren, dat de Heer van Cha- kleurig en geurig weergeven van griezelige er- teau Milleret deze kostbare zaken kan aanschaf- varingen van vaders en grootvaders, ontmoetin- fen en een weelderig festijn aanrichten met gen met ongrijpbare wezens, dubbelgangers van w.. -overvloed van spijs en drank. De geldschieten- levenden en doden, onverklaarbare gebeurtenis- 'gódën"'e"n'"de'mone*n naar de Banco's zijn zeer voorzichtig, ze eisen waar- sen, die nooit zijn opgehelderd of welker oplos- afgodische volken, doeken borgen en onderpand, door de ervaring daartoe sing, nog spookachtiger dan het verhaal zelf, zorgde paarden. Eenparig verbazen zich de gasten over de weel- gastheer zoveel opleveren, dat de Heer de. die de gastheer ten toon spreidt. tpa" M.lleret Here WnstWe *»ken kan De zaal is versierd met kostbare kunstwerken, fijn geboetseerde beelden van mens en dier, staltige gedrochten heidens wangeloof beeldên ter sprake, die de burgtheer aan beten hen met zweepslagen en opgehitste hon- bracht uit verre landen, waar duivelaanbidders Op de tafels prijken kandelaars van zilver en den wegdrijven van hun terrein, dus ze zijn op wonen, die mensenvlees eten en kinderbloed drin- goud. kommen en schalen van doorschijnend por- huJj hoede j t j t ken. Waarop een der mannen opstaat en met selein, waarop uitheemse vogels met uitgesprei- sidderende stem verklaart, dat hij drie nachten ewww.JP De gasten geloven niet, dat deze niet „..J de vleugelen en staarten als fonteinen in kleuren grote heer dit alles kan betalen uit eigen midde- geleden, toen hij noodgedwongen door een der van goud en blauw en rood in allerhande 'en- Misschien ten dele, zéér ten dele.... gangen van het kasteel liep, met eigen ogen schakeringen benevens vreemde mensfiguren met Voor Joris brengt het leest een verrassende heeft gezien, hoe de duivelse poppen met drei- zonderlinge gezichten, gekleed in losse gewaden, openbaring. Hij ontdekt, dat de geheimzinnige gende grimassen rondspookten, geruisloos alle fel getint. Dozen en dienbladen, licht wicht, bijkans zonder zwaarte, glanzend zwart de burgtheer met dik opgebold er bovenop liggende afbeeldin- het feest isl figuur met stem en gestalte van Onkel Freerik deuren openden, brutaal in alle kasten keken het kasteel én de gastheer van 's morgens weer behoorlijk op hun plaatsen ston den. Dansmuziek 100 Nieuws 1.20 Accordeon, orkest 150 Weekjournaal 2 15 Dansmuziek 2.4o Boekbespreking 3.00 Harmonie-orkest Testament i'n dez« VARA: 8.00 Nieu-v jciallstiseh 1015 Lichte 7 15 Sport 7 30 Ge\ iziek 8,15 cht 9.00 Hoorspel Gev. programma 10.00 Nb 10 45 Avondgebeden 12.00—12.03 Nleu< Engeland. BBC. 1500 en 247 m 12 00 BBC Welsh Orcheslra en solist 1.00 Parlements- overzicht 1.15 Dansmuziek 1.55 Sportpraatje 2 15 Gev. muziek 2 45 Voor de kleuters 3.00 Variété-orkest en solisten 3 45 Verzoekpro- gramma 4.05 Sport 4 20 Militair orkest 4 48 Sport 6 05 Orgelspel 6,30 Sportberichten 7 00 Gram. 7.45 Causerie 8 00 Nieuws 8 25 Sport am. 6 10 G: 7.01 Klassieke Hoorspel I. 324 m. 1-1.45 Vlaamse muziek 55 Koersen 1.00 Nieuws 1 15 VI k 2 00 Muziekkroniek 3 00 Sympho- 'I Verklaarde uitzicht iie-ork< 00 Symphonleorkest. koren 5.10 Gram 5 45 Ac solisten 5.00 -deonmuziek k 6.30 Voor 6.00 Gi ildaten 7 00 Nieuws 7.40 Gram. 7.46 C; 9 15 Moderne tijden 10.00 1.45 Gram. 11.00 Omroeporkest 1 00 Klas baret 9.00 Gr: Nieuws 10.15 Jazzmuzli 11.05—12.00 Gi iel. 484 m. 12 Nieuws 110 Verzoekprogramma 2. Tzoek-programma 3.00 Gram. 4.30 muziek 6.30 Accordeonspel 7 40 Gram luws 8 00 Gev muziek 8 30 Chansons am. 10.00 Nieuws 10 10 Jazzmuziek 10.50 Nieuws 1100 Dansmuziek 11.55 Gram Engeland. BBC. Uitzendingen voor Nederi land: 5.00—5,15 n m. Engelse les voor begln- ilingen (op 224. 49. 42 en 31 m.) 10.00— 30 n.m. Nieuws Spiegel van de week; Sportjournaal (op 331. 40 en 42 m zingsstrijd, waarvoor ook in het buiten land grote belangstelling heèrste, omdat de kwestie der „apartheid''- inzet was, is dr Malan overwinnaar geworden. Zulks ondanks het feit, dat hij een groot deel der wereldopinie, vooral van socialisti sche kant. tegen zich had. Het pleit is nu weer voor vier jaar beslist: Malan blijft met zijn Nationalistische Partij aan het bewind. De verkiezingsstrijd was zeer heftig en ofschoon in Zuid-Afrika stemplicht onbe kend is, bleek de opkomst enorm te zijnj Het begrip „apartheid" stond rechte in een kwade reuk en tenslotte streed de Verenigde Partij van Strausi voor een soortgelijk doel. namelijk „segregatie", hefJ geeri ook afzonde ring, afscheiding t tekent. Zoals be4 kend. hebben de negers niet kunnen deelnemen aan de verkiezing der 156 af gevaardigden voor de Volksraad. Slecht! de anderhalf millioen blanke volwasseJ de 50.000 „halfbloeden" konden ter stembus gaan. Voor het Nationaal Com gres der Negers en het Zuid-Afrikaans- Indisch Congres der honderdduizenden Indiërs in Zuid-Afrika blijft slechts het rapen van lijdelijk verzet. De verkiezingsstrijd werd dus uitslul tend gevoerd door de Nationale Partj Malan en de Verenigde Partij ondei leiding van Strauss. Deze was de opvol generaal Smuts en de Verenigd! Partij heeft Engelse sympathieën. Daar naast stonden dan in de oppositie tegei Malan kleinere groepen als de Socialisti sche Arbeiderspartij en het Fakkelcom^ mando, een actiegroep van oudstrijders. In de vrij losse grondwet werden twet punten vrij nauwkeurig vastgelegd, name lijk het stemrecht der reeds genoemd! .halfbloeden" in de Kaapkolonie i gelijkheid van het Engels en liet Neder lands-Afrikaans. Deze „verschanst^ rechten" zouden slechts met t derheid van tweederden in een verenigdl zitting van Volksraad en Senaat kunneij worden gewijzigd. Toen Malan het s recht der „halfbloeden" in de Volksraai probeerde te wijzigen per „enkelvoudig meerderheid", sloegen de politieke golveij hoog op. Men zal zich herinneren, dat het Hoog gerechtshof Malans daad toen als onwet tig kwalificeerde. Nu Malan met e... langrijke meerderheid de zege heeft be haald, rijst de vraag of dit punt opnieui de orde zal worden gesteld, premier heeft zich ook bij herhaling be ïaagd over de houding der Britten, di hem in Zuid-Afrika moeilijkheden in d weg legden, terwijl zij zelf in Keny toonden, hoe de boontjes van liet rassen) vraagstuk moeten worden gedopt. Meer dan eens gingen er geruchtei dat Malan voor Zuid-Afrika de status va Dominion zou willen afschaffer wel willen blijven in het verban het Gemenebest. Er zij hier op g( m, dat de Britse en ook de gematigd Nederlandse elementen deel uitmake en de Verenigde Partij van Strauss, dil «n dus oppositiepartij blijft. Het rasser PI probleem is steeds dringender gewoi de den. omdat de reservaten voor de mi lioenen Zuidafrikaanse negers veel kr klein zijn en derhalve werken grote aar be tallèn negers in de industrieën en a huispersoneel. Deze négers nu, buiten d sti reservaten, hebben geen politieke red go te i als de blanken en Malan heeft er i zijn jongste verkiezingsrede nogmaals o he gewezen, welke gevaren er zouden on Hi staan als zij het stemrecht verwierve bij De blanken zouden heel gauw in ee de verdrukte positie geraken. Inderdaa ve zouden zich hier sterke communistisch bij invloeden kunnen doen gelden, met all on gevolgen van dien. oo Het ligt voor de hand. dat velen i let Zuid-Afrika bijtijds hebben ingezien, da or, met kracht moet worden opgetiedel ka tegen een nationalistisch zelfbewustzij der niet-blanken, dat extreme vorme or, heeft aangenomen, en zich uit in ee B. verzetscampagne tegen Malan. Premiej ee Malan heeft zich de „sterke man" gpo toond en voorlopig gewonnen. ds Wij schrijven hier (voorzichtig) „vooi al: lopig". omdat het rassenprobleem strijd tussen blanken en niet-blankei tussen Europeanen en Aziaten en eldei ter wereld, even scherpe vormen a neemt als die tussen communisme democratie. Een modus vivendi is helaa) de nog niet gevonden! he

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2