Districts-stierenkeuring te Alphen aan den Rijn Noordwijk heeft binnenkort een gouden gasbedrijf HET KOOPJE VAN DE WEEK D. PLANJE Oud-strijders van 't voormalige 4-R.I. en 10 Mei Li? nieuwe leidsche courant 5 DONDERDAG 16 APRI1 1953 ian Stel Sommige eigenaars moeten meer zorg besteden aan toilet der dieren (Van onze medewerker de heer J. v. d. Goot te Wassenaar) Alphen aan den Rijn heeft de eer weer hoog gehouden en de traditie van de laatste Jaren kunnen handhaven, door weer als de beste districtskeuring van Zuid-Holland uit de bus te komen. Er hadden alleen nog meer fokkers aanwezig kunnen zyn, doch we hebben goede hoop op 7 Mei in Leiden ook de thuisblijvers van gisteren te lien om daar getuige te zün van de strijd der rivalen van de centrale keuring. Hoewel het terrein, zoals bekend, uit stekend geschikt is voor een dergelijke schouw, had de regen hier en daar toch voor een ongewenste glibberigheid ge- xorgd. Sommige eigenaars weten hun stieren uitstekend verzorgd voor te bren gen, maar ook zijn er, die beslist wat meer zorg aan het toilet en de beweging dieren moeten besteden. In de plaats is het noodzakelijk, dat de dieren enkele weken van te voren even afstap- Jisd^pen om zich enigszins te kunnen her stellen van de gedwongen winterrust in box of stal. In de tweede plaats zou het meer deskundig monsteren van de stie- 4. B ren voor de jury, ook zeer aan te bevelen sjjn. Men komt nu eenmaal op zo'n evenement zjjn beste beentje voorzetten! We hebben echter ook waardering. De ontwikkeling en de conditie der dieren i over het algemeen best, terwijl in rubrieken zeer goede en zelfs typisch fraaie stieren aan de kop ston den. De rubriek twee-jarigen was on- ®^danks de grote aangifte hier nimmer zo goed als nu. Slechts één stier werd niet 3 geprimeerd. De productie-afstamming der stieren was uitstekend en stond prac- tisch niet ten achter bij die der zwart- bonten. Als men dit programma verge- ^Blijkt met die van vóór 1940, dan is de ^vooruitgang zeer goed merkbaar. Begonnen werd met de één-jarigen, aarvan 42 aangiften waren. Hiervan wérden twintig geprimeerd. Er werden vier eerste premies toegekend: la. Ada's Court van gebr. Van der Hulst te Alphen den Rijn - fokker S. J. van der Stoel te Leiderdorp. Deze zoon van de bekende Court is van een zeer goed type met fraaie rompbouw en achterbouw; de benen en horens zijn echter niet geheel onberispelijk, lb. Hans van C. van Zwieten te Alphen in den Rijn - gefokt in Groningen, heeft echt stierentype met beste benen en best kruis: heeft nog wel een klein schouder foutje. Dit heeft zijn roodblaar halfbroer Rikus van J. Treur te Oegstgeest ook enigszins. Deze stier bezit overigens ook alle kwaliteiten van een beste fokstier werd lc. geplaatst. Benno van G. Treur te Leimuiden was de vierde van dit hoogwaardige kwartet; een geblokte, diepe stier met een zeer hoge productie- afstamming. Tweede klasse Acht stieren werden in de tweede klasse geplaatst: 2a. Marinus van Joh. Dorp te Hazerswoude - gefokt door Van der Weijden te Langeraar. Dit is een [platte, soortige stier. 2b. Graaf van J. van Dorp te Hazerswoude; gelijnde stier met best kruis, is ruim aan de moot 2c. Rietje, Achilleszn van A. Roest te Lei derdorp. Fraai gelijnde en gesloten sti met veel toekomst, gang nog niet te vast. Deze stier heeft een mooie afstam ming, n.l. Achilleszn-Apollo x Reinder t j" ^duard_van S. J. van der Stoel te i MUM) Onderwater, halfbroer van Eduard vrijwel van hetzelfde type. 2f. Bertus 3 Alma van S. J. van der Stoel. Iets grote, doch gesloten stier; voldoende gesloten stier met iets te weinig ribdiepte. Verder waren er premies voor: Dorus *1van J. van Leeuwen te Alphen aan den m.' Rijn, Wout van C. van Zwieten te Alphen aan den Rijn, Wilhelm van M. J. W. van der Weijden te Langeraar, Loek van N. 9 van der Akker te Hoorn (Alphen aan #i den Rijn). Leo van Q. Onderwater te Zoeterwoude, Max van H. Angenent te P Woubrugge, Jozef van W. H. van der Hulst te Alphen aan den Rijn, Gerard I van A. van Dorp te Hazerswoude, Ber nard van N. S. Onderwater te Stompwijk en Antilope van H. Blijleven te Nieuw koop. Deze laatste stier is naar mijn me ning te laag geplaatst, doch dit werd door arbitrage beslist. Buitengewone collectie Zoals we reeds opmerkten waren de twee-jarigen zeer goed. Toen de eerste en tweede klassen waren opgesteld, vorm- I den deze een buitengewone collectie, la. werd Abel van D. van Os te Rijnsater- l \youde. Deze stier heeft zich sinds vorig jaar, toen hij ook al hoog stond, zeer goed gehouden. Keurig voorgebracht, vertegenwoordigde deze stier een zeld- I zaam fraai type met practisch geen te- Bi kortkomingen. lb. Karlos van Groeve van „Vita Nova", een stier met veel adel en fraai gevorm- de achterhand; mist iets in de voorhand. lc. Eppo van A. van Dorp te Hazers woude. Zeldzaam platte, vaste knaap. Gang achter iets hakkig. ld. Dirk (Court i Zoon) van A. Hoogendoorn te Woerden. Stier met vrijwel ideale bovenbouw. I Jammer genoeg iets steil in de sprong- J gewrichten. Ie. Peter van J. J. Verhaar te Ter Aar. Eveheens platte vastgebouwde stier, met iets wijde gang. Er werden negen tweede j premies toegekend 2a. Olivier van H. B. j van Leeuwen. Soortige stier. 2b. Alfred van Schultinga van Jac. Los te Alphen i aan den Rijn; sterk gebouwd, iets ruime I moot. 2c. Adriaan van W. van Santen te Wassenaar; diepe stier, die het best ver- zorgd werd voorgebracht! 2d. Krijn van „Vita Nova"; zeldzaam ruime en diepe m - stier, dié niet veel groter moet worden. 11 Beste benen en vooral klauwen! 2f. Simon *■1 J fokker de heer Van der Stoel te Leiderdorp, die dezelfde voornamen heeft van G. W. van der Poel te Zoe- terwoude. Fraai gelijnde stier, nog niet Ïeheel uitgezwaard. 2h. Walter van D. isser te Ter Aar. Platte typische stier, die zich iets beter in de gang kon tonen. 2i. Max van P. W. M. Heemskerk te Kou- derkerk aan den Ryn. Gestopte stier, iets ronde achterhand. Derde premies voor Max van Jac. van Wieringen te Hoogmade, Marthies van Catrina-Hoeve van H. B. van Leeuwen te Zoeterwoude. Julius van A. van der Salm te Oude Wetering, Menze van W. Hoogendoorn te Zoeterwoude, Marijke's Roland van C. J. Kempen te Aarlander- veen, Thomson van J. van Schie te Stompwijk, Prins van P. J. van Wouden berg te Zevenhoven, Cornelis van G. L. de Jong te Aarlanderveen en Ido van de Martha Stichting te Alphen aan den Rijn. behalve de horens, die iets fraaier ge vormd konden zijn lb. Marcel van Schultinga van J. W. A. van Niekerk te Alphen an den Rijn; fraai gelijnde stier met veel adel. Stand achter kon nog iets krachtiger, lc. Marcus van Q. Onderwa ter, eveneens een Maartenszn. uit de be kende kampioenkoe Reina van S. J. van der Stoel. Ruime stier, het melktype ver radend; heeft iets grote maat. Tenslotte kreeg Bert van Blijleven een derde premie; een buitengewone zware stier, wat zondigend in de maatverhou ding. Er kwam slechts één vier-jarige stier in de ring, namelijk de bekende Victor van Castor van „Vita Nova". Deze stier stond er zeer goed voor en werd on langs ook bij herhaalde keuring inge schreven met ab en 84 punten. Werd vlot in de eerste klasse geplaatst. Resumerende kan van deze keuring worden gezegd, dat vooral de stier Maarten 3677 S, in gebruik geweest by de bekende fokker Jac. Dykstra, een stempel op deze keuring heeft ge drukt. Zijn zoons behaalden niet min der dan drie eerste, vier tweede en drie derde premies. Jaarvergadering C.B.C. In „Concordia" is gisteravond de jaar vergadering gehouden van de afdeling Alphen der Chr. bedrijfsgroepencentrale. Voorzitter J. C. Sprokkerieft sprak naar aanleiding van het gelezen Schriftge deelte, Lucas 24 13-32, een inleidend woord. De secretaris, de heer R. Ederveen, gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar en wekte 'de leden op de arbeid op Chr.-sociaal gebied krachtig kwam, de heer Van Z. uit Amsterdam, gaf op dit kruispunt geen voorrang aan de auto, bestuurd door de heer Van W. uit Bennebroek, die uit de richting Bo degraven naderde. Water over straat Een paar politiemannen zagen gister avond om half 8 ter hoogte van de oude spoorbrug een grote hoeveelheid water zich een heenkomen zoeken door het wegdek. Er was een lek ontstaan in de gemeentelijke waterleiding. De dienst van de bedrijven hief 't euvel spoedig op. BENTHUIZEN Tydrede Vanavond half 8 houdt ds Dorsman van Staphorst in de kerk van de Geref. Ge meente voor de afdeling Benthuizen van de S.GJP. een tijdrede Vier lusten Voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn vier lijsten ingediend. De Prot.-Chr. groep heeft als lijstaanvoerder de heer W. C. Diephout, de groep Gemeentebe lang de heer J. van der Eijk. de S.G.P. de heer C van Gaaien en de arbeiders groep de heer D. van Soest. Stierenkeuring De stièrenkeuring alhier heeft slechts een matige belangstelling gehad. Er werd een drietal stieren aangevoerd, twee de heer J. Steenwijk en één var Gebr. Van Egmond. Alle drie stieren werden goedgekeurd. HAZERSWOUDE Doos margarine gevonden Gistermorgen draaide een grijze be stelwagen, komende van de Rijndijk, de Gemeneweg op. Bij het draaien viel een doos met pakjes margarine van de wagen. De boter is bij de rijksveldwachter De Haan aan de Rijndijk terug te krijgen. LEIMUIDEN Familie-avond jongensclub De Chr. jongensclub kwam gisteren in het jeugdgebouw bijeen om er een fa milie-avond te houden. Ouders en andere belangstellenden werden verwelkomd door de heer V. d. Nagel, de clubleider. Op vlotte wijze werd het programma uitgevoerd. Eerst werd o.l.v. Freek Bal der de jongenswet uitgesproken. Johan Enthoven las daarna een opstel voor, dat als onderwerp had „Toen Jacob bedrogen werd". Walter Horree en Manus Reumer- t Advertentie) De rubriek drie-jarigen was niet groot. Vier stieren kwamen in de ring. Hiervan kregen drie een eerste premie, terwijl één derde premie werd toegekend. De stier Hertog, gefokt door H. Blijleven te Nieuwkoop, thans in eigendom van gebrs. Buys te Mijdrecht, kon niet geprimeerd worden i.vm. het provinciaal karakter van deze keuring. Vermoedelijk zal deze stier in Utrecht een goede beurt maken. la. De bekende Julius (Court zn.) van E. G. Rosenboom te Rijnsaterwoude. Deze stier werd onlangs bij herhaalde keuring ingeschreven met ab en 88 pun ten. Zeldzaam soortige stier, best in alles te steunen De penningmeester, de heer Vr. Kruijt, bracht verslag uit over de gelden en de heer Jac. Oudshoorn ver klaarde de kas in orde te hebben be vonden. Allen werd dank gebracht voor hun werk. Bij de bestuursverkiezing weiden voor tter Sprokkerieft en de heren W. Kruijt i W. C. Vis herkozen. Allen namen hun benoeming weer aan. Naar de algemene vergadering worden afgevaardigd de he rn J. Oudshoorn en W. C. Vis. 40 jaar bij de telefoondienst De volgende week Dinsdag hoopt de heer F. J. Hollebeek, Van Eeghenstraat 16, zijn 40-jarig jubileum te vieren bij de telefoondienst van de PTT. De heer Hol lebeek is thans opzichter. Hij was ook vele jaren verbonden aan de telexdienst de PTT. In deze functie was hij o.a. wérkzaam te Leiden. Ledenvergadering Vogelvrienden e eerste Alphense kanarie- en volièrevogelhoudersvereni.ing De Vogel vrienden hield gisteravond in Centraal goed-bezochte leden vergadering de heer K. van Keulen. Na een korte toelichting werd het nieuwe huis houdelijke reglement met algemene stemmen goedgekeurd. De contributie werd een weinig verhoogd tot ƒ0,70 per naand. Als compensatie hiervoor be sloot de vergadering, op voorstel van het bestuur, meer culturele bijeenkomsten te beleggen, waarop sprekers, films en licht beelden veel leerzaams over vogels zou den vertellen en laten zien. Voor de jubileumtentoonstelling, die ».v. het eerste lustrumfeest van de ver eniging in December wordt gehouden, werd de Derby-prijs vastgesteld. De he- P. Verkade en J. Broekhuizen wor den afgevaardigd naar de bondsvergade ring. Het nieuwe bestuur is als volgt sa mengesteld: K. van Keulen voorzitter; J. de Jager secretaris; J. Stigter le pen ningmeester; E. Boender 2e penning meester; J. Broekhuizen technisch advi- Voor chauffeurs en autobezitters De algemene verladers- en vervoerders organisatie hield gisteravond in Centraal een bijeenkomst voor chauffeurs en auto bezitters. Er werd op deze avond gespro ken over rubber in het algeftieen' en over rubber-autobanden in het bijzonder. De heer T. J. van Ebbenhorst Tengbergen van de Rubberstichting te Delft gaf een duidelijke uiteenzetting. Met een film Driejarigen van Walt Disney o.a. werd deze uiteen zetting geïllustreerd. In het tweede deel van de avond sprak de heer J. R. Tenhoope van Vaco over de mogelijkheden van het repareren van versleten banden. De heer J. Ph. Schnei der, districtssecretaris van de E.V.O., opende de vergadering. Twee auto's tegen elkaar Omstreeks kwart voor vijf gistermid dag vond op 't kruispunt Goudserüpad Steekterweg een botsing plaats tussen personenauto's, die aan beide wa gens schade, maar geen persoonlijke on gelukken veroorzaakta. De bestuurder van de auto, die van het Goudserijpad man voerden op aardige wijze de panto mime „Smakelijk eten" uit. Arie de Jong en Karei Wesselius droegen voor, eerste „IJskoud", de tweede „De zeereis van Bontekoe". „De muzikale beklaagde' werd op vermakelijke manier gespeeld door Wiebe Ooms en Richard van As. Na de pauze hield Ruut van Woerkom de voordracht „Het diner". De heer V. d. Nagel sprak over het waarom van.het jeugdwerk. Hij zei, dat in het jeugdwerk de meningsvorming op godsdienstig gebied een grote plaats neemt. De jongens moeten standvastig worden en weerstand kunnen bieden. Na opvoering van nog een pantomime en het zingen van vaderlandse liedjes eindigde ds Kruyne, Herv. predikant, de bijeen komst met een woord tot de ouders. De collecte voor het plaatselijk jeugdwerk bracht ruim 50 op. OUDE WETERING „Drie is te veel" De toneelvereniging Theodulfus voer de op het stuk „Drie is te veel", een spel in drie bedrijven. De zaal van „Het Wa pen van Alkemade" was goed bezet, toen de voorzitter, de heer P v. d. Bosch, de avond opende. Spr. dankte de donateurs voor hun steun aan de vereniging. In het eerste bedrijf was het spel iets te vlak. De spelers kenden hun rol goed, maar het was alsof ze een lesje hadden ge leerd. Dat werd echter anders. De andere bedrijven gaven beter spel te zien. Schaak- en damkampioenschappen De uitslagen van de 12e ronde zijn: schaken, le klasse: H. Buijs—E. Guyt 10; Joh. OlyerhoekW. van Beek 0—j; J. C. v. d. MeerTh. J. Olyerhoek 01; H. BakkerJ. C. Knibbe 10; A. Spaar garen—C. A. Wesselius M—Vt; W Duv- verman—W.Oomen 1—0; H. Buys—Th. J. Olyerhoek W. van Beek—«f. Duy- verman Vz. 2e klasse: P. Seip-J. v. d. Meer J,4H. van BostelenL. Kop pelaar 01; W. NugterenC. Zoet 01; G. L. OlyerhoekW. Nugteren 01. Dammen, le klas: G. Meijer—H. Jansen 20; 2e klas: D. BuijsP. v. d. Luit 02. ROELOFARENDSVEEN Aardbeien naar Engeland Dinsdagavond werden vanaf Schiphol driehonderd doosjes glasaardbeien, af komstig uit Roelofarendsveen, verzon den naar Glasgow. De aardbeien zijn be stemd voor de lunch, die vanavond ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Elizabeth aan deze stad plaats heeft. De Koningin heeft reeds eerder speciale belangstelling aan de dag gelegd voo kostelijke Veense product. De verzending werd verzorgd door de firma J. v. Wereld alhier. WOUBRUGGE Examen E.H.B.O.-cursus ter verkrijging van het E.H.B.O.- diploma. De examinator, dokter J. G. Bazuin uit Leiden kon tot zijn vreugde meedelen, dat alle deelnemers waren ge slaagd. Zuster J. de Gier van het Groene Kruis bood hij een geschenk aan. De afgelopen cursus werd gedoceerd door dokter L. E. Loth, terwijl de heer J. D Slegtenhorst uit Leiden als instructeur dienst deed. Hier volgt de lijst van de geslaagden: de dames J. van Wijk-Boot; M. Schijff- Oudshoorn, C. J. Sillevis-van Ittersum; H. C. Keuken-Scholten, M. A. A. Bochove- Bulk; L. den Brave-van Ofwegen, Joh. Terhorst; J. C. Angement, M. Jongeneel, J. J. de Graaf, M. van Rood; G. Verzaal, W. M. v. d. Laan en M. v. Luiing en de heren A. Bregman, J. Windhorst, Th. den Horder, C. Blom, G. W. Jekel en J. Visseiijgolijes Afrekening per vier weken? De onderhandelingen over de loon- en arbeidsvoorwaarden in het nieuwe sei zoen tussen de Unie Verkeer en de ver- tgenwoordigers van de reders hebben tot gedeeltelijke overeenstemming geleid Het punt, waaromtrent men geen beslis sing heeft kunnen bereiken afrekening van het garantieloon per vier weken zal dezer dagen aan het college van rijks- bemiddelaars worden voorgelegd. Het vorig jaar werd door de rijksbe middelaars beslist, dat de afrekening het garantieloon, in plaats van ovei hele teelt, in drie gelijke termijnen geschieden. De Unie Verkeer heeft ni de onderhandelingen echter opnieuw de eis gesteld, dat er een afrekening per vier weken zal plaats hebben. Flink bezoek Gisteren werd de markt bezocht door de „Vios" en de „Maria van Hattum' een Wiron-kotter, enige loggers en we kleine vaart. De trawlers zorgden respec tievelijk voor 1250 en 900 kisten vis. De „Vios" maakte er na een achtdaagse even f 26.100 voor. Lang niet mis voor deze tijd. De „Maria van Hattum" haal- a een reis van twaalf dagen een be somming van f22.400. Ook de Wiron IV deed het niet slecht en besomde f 11.800. Uitstekend Maakte de van Hattum f14 voor de makreel, bij de Vios liepen de prijzen zelfs op tot f 19, maar ze waren dan ook prima. De prijs van de makreel viel dus aardig mee. Ook de goede haring was duur. Er werd tot f23 voor betaald. Buitenland België kocht de uitleggers-kabeljauw )or f60 tot f75, een „toprij" tot f85 en de grote tarbot voor ongeveer twee gul- en een dubbeltje. Middel tarbot ging weg voor f 1,70 per kg. Ook Parijs was in de markt voor de kleinste soorten tong. Er werd voor de slips f2,20, tong I f2,30 en halfpondjes f2.50 neergeteld. Engeland was reflectant voor grove schol. De kustzetschol ging zelfs weg tot f 65 en schol I (en wat zit er dan nog aan) voor ongeveer f42. Tongschar (le- ion soles) liep op tot f 75. Binnenland Voor het binnenland was er gisteren niet veel te koop. Wijting bracht naar ge lang de kwaliteit f28 tot f33 op-en de kleine schelvis werd betaald met een bedrag tussen f33 en f48. Voorts werden er „pennen" verkocht voor f48—f50 en de zwarte kolen lfépen op tot f75. Een kist gullen ging weg voor f40. Uit België Aangezien er Ir el weinig rondvis wordt aangevoerd was het niet te ver wonderen, dat er uit Oostende, waar veel IJslandse vis aan de markt was, schei- kabeljauw, koolvis en wolf in de IJmuidense afslag werden gebracht. Men al kunnen zeggen dat de rollen zich gaan omdraaien. Levend steurtje Er was gisteren een botter aan de af slag, die een kleine steur had weten te vangen. Het beestje, dat zestien kilo woog, leefde nog. België voelde er wel ts voor en bood vier en zestig gulden. De botter HD 54, die na twee stran dingen weer in de vaart is gebracht, voerde gistermorgen nog 138 kg garnaal aan. De prijs zat bij tie f0,49 per kilo. 's Middags was er slechts 680 kilo. alles flauw. De prijs was nu i0,56f0,64 per kg. Vandaag en morgen Voor vandaag waren gisteravond nog geen boten bekend. Voor de Vrijdag markt komt de Flamingo op IJmuiden aan met 1100 kisten vis, waarvan makreel. De Medan komt van haar laat ste tocht voor de rederij Medan Batavia binnen voor de Zaterdagmarkt Erg kalm Aan de Zuidzü viel de grootste bedrij vigheid gisteren te bespeuren bij de rede rij Schagen. De .Schoorl" lag in het dok, de „Bergen" lag met stoom op en de „Petten" lag kolen te laden. Voor de rest werd hier en daar een lik gele verf uit gesmeerd! Het was erg rustig, te rustig, mogen we wel zeggen. De „Petten" gaat zeer waarschijnlijk morgen naar zee, met schipper van Oost ten van de Schoorl. Van der Duyn van Maasdam werd Annie De motorlogger Van der Duyn van Maasdam (KW 97), die twee jaar gele den door de heer A. van Duyvenbode te IJmuiden werd overgenomen van de Katwijkse rederij Dolfijn II, heeft op de werf Stapel te Spaarndam een gedeel telijke metamorphose ondergaan. Het schip komt nu in de vaart onder de Een hoekje van de bazar, die gisteren en vandaag werd gehouden ten bate van het Hervormd jeugdwerk van de Rijndijk te Voorschoten. Wie zal vanavond de hoofdprijs winnen? Op de achtergrond een prachtig poppenhuis, vervaardigd door een veertienjarige jongen. De ruimte, waarin de bazar moest worden gehouden, is klein, maar de drukte was er niet minder om. Enthousiast dook men in grabbeltonnen, drukte men onzichtbaar genummerde kurken uit een bord en liet men een electrisch treintje stoppen, indien mogelijk op de meest gunstige plaats natuurlijk. Vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd en de heer E. Griffioen moest daardoor wel eens een beetje tot orde manen. Foto N. van der Horst Als gevolg van de oorlog nog slechts een distributie-orgaan Het Noordwijk's gemeentelijk gasbedrijf is Maandag 27 April een gouden gasbe drijf! Het is dan namelijk vijftig jaar geleden; dat het in dienst werd gesteld, waaraan wel een en ander vooraf was gegaan. Op 22 November 1901 besloot de gemeenteraad in principe tot stichting van een „steenkolengasfabriek en in dc gemeenteraadszitting van 10 Juni 1902 viel het definitieve besluit toen de raad er toe overging een lening te sluiten van f 80.000, reikt. Een bijkomend voordeel van de gasfabriek Met opzet schreven we „steenkolen- gasfabriek". want eens bestond in Noord wijk een andere gasfabriek: een petro- leumgasfabriekü Deze bevond zich aan het Westeinde en de exploitatie ervan was in 1869 opgedragen aan de heer Kleinpenning. Dat was nog in de tijd, waarin men gazfabriek schreef Het laat zich begrijpen, dat de stichting van een kolengasfabriek aanvankelijk heel wat voetjes in de aarde had, maar het is gebleken, dat ook de toenmalige vroedschap progressief van aard was en zich niet liet afschrikken door een be houdende oppositie. Het besluit inzake de nieuwe gas fabriek viel -tijdens de ambtsperiode van burgemeester E. L. baron van Harden- broek van Lockhorst, toen Noordwijk ongeveer 5400 inwoners telde. Uit een viertal ingezonden ontwerpen werd dat van de heer G. Daams uit Almelo geko zen. De fabriek werd gebouwd door de heer A van Dam uit Aarlanderveen op een stuk grond aan de Losplaatsweg, dat was aangekocht van de heer A. W. Alke made. De kosten bedroegen .ongeveer f 80.000. Men begon met een beperkt aantal aansluitingen: ongeveer tweehonderd; spoedig breidde dit getal zich echter uit en werd een redelijke productie bê- naam Annie en met het Het schip heeft een nieuwe bak gekre gen. een nieuwe winch en een nieuw dekhuis met moderne apparaten. Het visruim is met kurk geisoleerd. Een Duit se 360 pk M A.K.-motor draagt zorg \oor de voortstuwing. Uitbreiding van redery Kuit Een nieuwe kotter van het Wirontype. maar met een meter meer lengte, wordt van dc week in IJmuiden verwacht. Het is de KW 126 van rederij Maarten Kuit te Katwijk aan Zee. De kotter, gebouwd bij D. en Joh. Boot te Alphen aan den Rijn, heeft een sterke 240 p.k. motor Een zoon van de reder, schipper C. Kuit voert het bevel over het schip. Nieuwe snurrevaadkotter De fa A. Visser en Zn gaat de nieuwe snurrevaadkotter uithalen bij de scheeps werf Welgelegen te Makkum. Deze kot ter heeft een 160 pk motor. Vreemden op de Machiel Buitenlandse adspirantkopers hebben dezer dagen rondgedwaald op de Machiel (KW 33), die in de vissershaven te IJmui den ligt te wachten op dokbeurt. Eendracht brak krukas Het zal nog wel even duren voor de KW 168, de Eendracht, weer aan de vis- ij kan deelnemen. De loggër ligt aan de Zuidzijde te IJmuiden. Een poosje ge leden liep het schip met een gebroken krukas binnen. Daarna ging de logger naar Spaarndam. Mr Dirk De Mr Dirk Donker Curtius (KW 2) laat zich een nieuwe brug met kombuis aanmeten. Bovendien wordt de 100 pk- motor vervangen door een 150 pk Deutz- een behoorlijke straatverlichting was verkregen, waarover hooggestemde juich kreten verschenen. ^.ydens de eerste wereldoorlog werd, zjj het met grote inspanning, de produc tie op peil gehouden. De ovens moesten soms worden gestookt met dennenhout, maar de gaslevering stagneerde niet! De jongste wereldoorlog werd echter ook voor de gasfabriek fataal. Algeheel verval In October 1944 moest de productie worden gestaakt en deze kon eersl Augustus 1945 worden hervat. Het val van de installaties was echter tegen te gaan en onmisbade onderdelen konden niet worden vervangen; kamerovens essentiële delen van gasfabriek konden niet worden her steld. 1944 moest de productie worden gestaakt en deze kon eerst in Augustus 1945 den hervat. Het verval van de installa ties was echter niet tegen te gaan onmisbare onderdelen konden niet w den vervangen; de kamerovens ess tiële delen van een gasfabriek konden niet worden hersteld. Noodgedwongen besloot de gemeente raad toen op 26 Juni 1946 tot het aan gaan van een gasleveringsovereenkomst met Leiden, wat met ingang van I Januari 1947 een feit werd. Dit beteken de een triest einde van een florissant be drijf. dat zo lange tijd mede de welvaart van Noordwijk had bevorderd. Het was ook een grote verandering voor de heer J. Veerman, die gedurende het bestaan van de fabriek de directie ervan had ge voerd. In 1948 werd hij als zodanig op gevolgd door de heer Joh. Melse. Maar al is het gasbedrijf van Noordwijk nu geen productiebedrijf meer, doch distribut: orgaan, toch zal het vijftigjarig bestaan zeker niet onopgemerkt voorbijgaan! Candidatenlijsten gemeenteraad Zoals we gisteren reeds meldden, zijn in onze gemeente voor de verkiezing van de gemeenteraad niet minder dan zeven lijsten ingediend. De Prot.-Chr. lijst bevat de volgende VOORSCHOTEN „Benvenuto" start met aantrekkelijke avond Het Voorschotens harmoniegezelschap „Benvenuto" opgericht op 23 Octo- 1898 geeft Vrijdagavond om acht in het gebouw voor Chr. Belangen eerste concert na de heroprichting Juli 1952. Medewerking wordt ver leend door de Herv. gemengde zang vereniging „Zang zij onze leus" en het toneelgezelschap „Leidseweg-Noord", dat „Vrijdag de dertiende", een vrolijk spel drie bedrijven, zal opvoeren. Het pro gramma ziet er zeer aantrekkelijk uit. tmenwerking met de zangvereniging .Benvenuto" o.l.v. de directeur, de heer D. Blokker, o.m stukken van César A. Frank, Ch. F. Gounod en L. Beethoven ten gehore brengen. Voorts wordt de „Burg. van der Hoeven- gespeeld. Tevens wordt deze avond een verloting gehouden ten bate de verdere uitbouw van „Benve- Simavi-collecte De collecte, die in onze gemeente is gehouden voor Simavi. heeft f 447.50 op gebracht Contactavond van D.E.S. Voor haar leden en de deelnemers aan de persoonlijke damkampioenschappen met hun dames belegde D.E.S. een con tactavond. Het vrolijke programma stond onder leiding van de heer B. Hakker. Medewerking verleenden mr Dixy met onnavolgbare goocheltoeren en enige amateurzangers. Het bekende radiospel 't Hangt aan de muur en het tikt" viel -•eneens zeer in de smaak. De prijzen erden uitgereikt. De heer S. v. d. Mey wam voor de derde achtereenvolgende keer in het bezit van de wisselbeker, •van hij dus definitief eigenaar werd. Advertentie). KINDERBLOUSES 2220 TRJCOT DAMESBLOUSES ƒ350 TWEKA DAMESBLOUSES mouw 4.50 Katoenen JONGENSPAKJES 6.75 namen: 1. E. L. de Witt. 2. G. Vogelaar. 3. J. de Geus. 4. D. v. d. Niet Jzn. 5. L. Beelen Dzn. 6. J. Passchier Kzn. 7. P. H. Lindhout, 8. J. P. Passchier. 9. C. in Tilburg. 10. W. Baalbergen. 11. A. Leenheer. 12. C. Benschop. 13. E. J. van Drongelen, 14. G. Assies, 15. H. Hoek, 16. C. Hordijk. R.K.-arbeiders: 1. J. van Leeuwen, 2. P. Ph. Schenkeveld, 3. A. A. Mesker. 4. J. Th. van Ruiten. 5. A. A. J. van der Bol, 6. N. J. de Ridder-Hermans, 7. A. Th. Doove. 8. P. J. Pesschier, 9. P. Vink, 10. P. v. d. Graaf. R.K. groep II: 1. C. G. J. Alkemade, G. B. van Rhijn, 3. J. C. Hoogeveen, 4. P. C. Steenvoorden, 5. J. de Groot, 6. C. G. E. Duindam, 7. F. P. Berbee, 8. C. H. G. Goudriaan, 9. A. J. van dar Meer, 10. P. C. van Dam. 11. J. A. J. Alkemade, 12. J. W. M. Braun. R.K. groep III: 1. M. C. J. Ledelaar. 2. F. J. E. Urlus, 3. Th. P. Warmerdam, 4. L. J. Droogh, 5. H. Th. van Bourgon- diën, 6. W. Th. van der Weijden, 7. S. W. Langelaan, 8. J. Th. Zwetsloot. P.v.d.A.: 1. F. Rippen, 2. mej. J. v. cL Wiel, 3. H. J. Schmohl, 4. W. Keur, 5. H. F. Schmohl-van Hensbergen. 6. K. Passchier. 7. W. de Jong. 8. S. Abcou- wcr, 9. S. Miedema, 10. E. Looien-de Jong. Gemeentebelang: 1. jhr A. W. G. van Riemsdijk. 2. J. de Ruiter, 3. H. Kruvt. 4. H. van Beelen. 5. J. van Nes. 6. H. J. Wenckebach, 7. H. J. de Graaf, 8. G. Aten. 9. E. H. Schneyder. Onafhankelijke lijst (oude C.D.U.): 1. J. Hoek. 2. J. Grotenhuis-Ammeraal. Eremedaille voor meesterknecht Bij K.B. is de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, toegekend aan de heer H. Vink, meesterknecht bij de firma A. J. Ree kers, loodgietersbedrijf. Gezellin De dames E. Meyer en M. P. de Mooy slaagden voor het gezellen-examen van de Haagse vakschool voor kappers. Kransleggingen in Valkenburg en Katwijk Evenals andere jaren, zullen ook ditmaal de oud-strijders van het voormalige 4 RI. hun gevallen kameraden, die hun laatste rustplaats vonden rond het vliegveld Valkenburg, herdenken. Deze dodenherdenkingen zullen plaats vinden op Zondag 10 Mei. In de Hervormde kerk te Valkenburg zal 's morgens om kwart over tien herdenkingsdienst worden gehouden, waar zal spreken ds' Van der Staaij. legerpredikant van het v.m. 4 R.L. Op hetzelfde tijdstip is er voor de R.K. oud strijders een dienst in de kapel op het vliegkamp „Valkenburg". De predikatie wordt hier gehouden door de oud-leger aalmoezenier van het v.m. 4 R.I. J. de Boer. Na deze kerkdiensten vertrekken de deelnemers naar een der hangars op het vliegveld voor een gezamenlijke brood maaltijd. Hier zal de reserve-majoor J. H. G. P. Matla, voorzitter van de oud- strijdersvereniging, een toespraak hou den. Om half twee zal dan de plechtige kranslegging plaats vinden op de ere begraafplaats in Valkenburg. De krans legging zal geschieden door kolonel b.d. H. D. Buurman, commandant van voormalig 4 R.I.. waarna burgemeester Van der Harst zal spreken. Vervolgens zal om half drie eenzelfde plechtigheid plaats vinden op de ere begraafplaats aan de Cantineweg te Vrijwel het gehele corps diplomatique bracht gisteren een bezoek aan de Flora. Na de ontvangst waarbij de pers op de drempel mocht toezien werd een rondgang gemaakt over het terrein, waarbij aller eerst een bezoek gebracht werd aan de erehal, waar de Boskoopse kwekers hun visitekaartje hebben afgegeven in de vorm van een keur- collectie planten en struiken. Hierna volgde een ommegang door het bos. De twintig nationaliteiten zien we hier eendrachtig vereend in de veilingbanken op de Flora. Foto N. van der Horst Berisping voor kapitein van Batavier II gevraagd De inspecteur voor dc scheepvaart, J. Metz, heeft de Raad voor de Scheepvaart voorgesteld de 58-jarige kapitein I. R. uit Haarlem van het s.s. Batavier le straffen door het uitspreken van een berisping. De inspecteur was van oordeel, dat de kapitein niet geheel vrij te pleiten is van schuld voor de aanvaring in een mist bank tussen rijn schip en het Duitse m.s. Mülheim Ruhr op 15 Februari jl. op dc Nieuwe Waterweg bij Maassluis. Het Duitse schip werd zwaar beschadigd, de Batavier liep geringe schade op. Katwijk. Hier zal de krans worden ge legd door res.-majoor mr J. H. G. P. Matla. Een gedeelte van de oud-strijders gaat naar Ypenburg om ook daar een kranslegging bij te wonen, door de kolo nel b.d. B. Tesink. In de hangar op het vliegveld wordt nog een slotbijeenkomst gehouden. Vijf radio-concerten met diepte in het geluid Klankkleur bij gebruik van één toestel verminderd Het stereofonisch experiment, waar door de radioluisteraar, die met twee toestellen naar de zenders Hilversum I en II luisteren, diepte in het geluid zul len waarnemen, zal In het geheel uit vjjf concerten bestaan. Op 30 April zal op deze wijze eerst een concert worden uitgezonden van 13.25 tot 14 uur, verzorgd door het Promenade orkest, van 19.00 tot 19.30 gevolgd door het radio Phllharmonlsch Orkest en van 20.45 tot 21.20 door het Metropole-orkest Op 5 Mei volgen er nog twee: van 16.00 tot 16.30 van het Ballroomorkeat van Jan Corduwener en van 19.30 tot 20.00 uur m het Motropole-orkect. In de kringen der technici neemt men aan. dat het klankkleur-gehalte van deze uitzendingen voor de luisteraars, die la*l met één toestel blijven luiste ren, Iets minder zal zijn dan gewoonlijk, omdat niet zoveel microfoons kunnen worden gebruikt als normaal ia Men kan voor de atereofonische uitzending nameiyk slechts twee microfoons, de „oren" benutten, die dicht byeen het orkeat worden opgesteld en elk met eigen versterkers en ka I een der twee zenders lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5