BRYLCREEM Jeugdwerk van Levendaal gaat bestaan herdenken 75-jarig C.F.A.afd. Leiden Tom Browns Kostschooljaren Splitsing autoverkeer op Korevaarstraat Ir Klein ziet dé oplossing in afdamming V.V.V. verstrekte in '52 meer dan 10.000 inlichtingen ag, NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 16 APRIL 1953 K. en G. en „Sempre" maken het beter dan de moeder Jubileumprogramma met vijf avonden •Dat de oprichting van de Chr. wijkvereniging Levendaal, 13 Januari 1875, al spoedig vruchten voortbracht, blijkt wel heel duidelijk uit het ontstaan en de ontwikkeling van het Hervormd-kerkelijke jeugdwerk in dit deel van onze stad. Deze maand zal in het wijkgebouw Levendaal op verschil lende manieren worden herdacht, dat met dit jeugdwerk 75 jaar geleden werd begonnen. Er wordt wel eens gesuggereerd, dat een doelbewust en enthousiast aanpak- het jeugdwerk een vinding deze tijd zou zijn. Wie iets voor deze a beid over heeft, zou vooruitstrevend zij: wie zich er liever niet mee bemoeit, moet dan conservatief of ouderwets heten. Alsof men vroeger de jeugd maar aan haar lot zou hebben overgelaten. Deze gedachtengang doet onrecht aan het werk van het voorgeslacht Op som- De heer A. van Borselen moet ge rekend worden onder degenen, die de Chr. wijkvereniging „Levendaal" ge maakt hebben tot wat zij geworden is. Alles wat in het wijkgebouw ge schiedde had zijn warme belangstel ling. Zo heeft hij niet minder dan 55 jaar de jonge-liedenvereniging geleid. Op 24 December 1939 overleed hij. mige punten zou zelfs een vergelijking tussen vroeger en nu voor de tijd acht» ons gunstig uitvallen. Een vergelijking niet alleen tussen uiterlijkheden, maar ook met betrekking tot het innerlijke, het wezenlijke van het jeugdwerk. Twee „Samuels" Ds De Wolff, de stichter van Leven daal, begon al direct met een Zondags school. En het was mede aan zijn ge zonde vooruitstrevendheid te danken, dat hij, toen de Zondagsschool" eenmaal naar wens functionneerde, naar mid delen ging zoeken om de jongens van twaalf jaar en ouder op te vangen. De plannen resulteerden op 3 October 1877 een paar jaar na de oprichting van de wijkvereniging dus in de stichting van een jongensclub voor jongens van 12 tot 16 jaar. Voor deze club was de animo zo groot, dat reeds na enkele maanden tot een splitsing moest worden overgegaan. Er kwamen twee afdelingen, een voor tot 14-jarigen en een voor 14- tot 16- jarigen. De ene noemde men knapen- vereniging, de andere jongeliedenvereni- ging. Beide heten „Samuel". Ds De Wolff heeft zelf de eerste tijd aan de jongeliedenvereniging leiding ge geven. Hij werd hierbij geassisteerd door de jongeman A. van Borselen, die op zestien-jarige leeftijd in dit jeugdwerk kwam. De godsdienstonderwijzer G. W. van Leussen nam de leiding van de knapenvereniging op zich. Het ontstaan van een jongelings vereniging was in deze ontwikkeling min of meer vanzelfsprekend. Op het eerste jaarfeest van de jongensclubs, 3 October 1878, werd deze opgericht. Haar naam werd „Dient den Heer". Welkom waren jongens van zestien jaar en ouder. Godsdienstonderwijzer Van Leussen kreeg de leiding. Statutair werd bepaald, dat de godsdienstonderwijzer permanent voorzitter zou zijn van de C.J.V. en de knapenvereniging. Achtereenvolgens zijn de volgende voorzitter van beide verenigin gen geweest: Van Leussen, A. van Os, M. Goosen, Joh. Kok, H. A. B. Duijker, en J. M. G. Hakkert. Voorzitter van de jongeliedenvereniging waren achtereen volgens: ds De Wolff, A. van Borselen, J. W. van Dalen, en D. J. van Weizen. Twee jaar geleden is deze afdeling om gezet in een „Jeugdteam", in welks roos ter het z.g. „hobbywerk" een belangrijke plaats inneemt. Het doel is hiermee ni veranderd. Er wordt gewerkt en gespeeld tegen de achtergrond van het Evangelie. Leider van het '.earn is de heer W. Ar- bouw. Voorzitter van de J.V. is nu de heer C. Bonnet, leider van de knapen vereniging de heer H. v. d. Broek. Levenswerk Vermeldingswaardig is zeker, dat de heer Van Boreelen niet minder dan 55 Jaar voorzitter van de jongeliedenverenl ging is geweest Men glimlache nie schamper! Wie de heer Van Borselei èn zijn werk heeft gekend, kan alleen maar verhalen doen over een alleszins geslaagde loopbaan. Zijn portret ii grote zaal van het wijkgebouw helpt mee de dankbare herinneringen aan zijn persoon (dienstvaardig tot Zijn eer! arbeid levendig te houden. Hij werkte met moed, zouden wij zeggen. Er was heus wel moed voor nodig om vaders en moeders op te zoeken van jongens, die verzuimden op de club te komen. „Dat je m'n jongen van de straat haalt, da's nog wat, maar dat je hem ook nog Chris telijk probeert te makenEn ja, dat was toch het eigenlijke doel: het kind brengen bij Jezus. Door alles heen! De vraag mag in dit verband nog wel ?ns gesteld worden, in hoeverre w ij huisbezoek doen. Of is dat het werk dominee en ouderlingen? De heer Van den Broek is sinds (Advertentie) draait hedenavond om 7 en 9.15 uur in CASINO De strijd van een 11-jarige jongen. Boeiend van begin tot eind. Men selijk en ontroerend. Bespreek Uw plaatsen Familieberichten uit andere bladen BEVALLEN: n mevr. Radius-Lantmar. d, Pladji OVERLEDENH T Hucli W A Wiemer. m. ar' Böhm. v. 74 j. A'dJ ert, z, Zwol- z. Parijs: s (Sumatra). 58 j. A'dam; 73 j.. Soest: M Jónis- J Wellink, m. 74 J., ,i: j Blaak-Dooijes. v. 75 J. A'dam: jaar voorzitter van de knapenvereniging. Gedurende 22 jaar was hij tweede voor zitter. Daling De jongelingsvereniging begon zeven leden. Na een jaar was haar leden tal geklommen tot 43. En omstreeks 1930 stonden er zelfs 130 namen in de leden lijst. Het ledental van nu betekent helaas een sterke daling. Het is zeker niet onnuttig, de oorzaken van dit vrij algemene verschijnsel i gaan. We noemen er slechts twee, omdat die onmiddellijk in het oog springer militaire dienst en de studie. Er zijn niet veel jongens, die na hun diensttijd nog in het verenigingsleven terugkeren. De „verkering" zou men ook een oor kunnen noemen. Hoevelen laten het jeugdwerk niet geheel in de steek, zodi ze „een meisje hebben"? Zou tenslotte een zekere geestelijke verslapping of brok verdovende onverschilligheid niet een andere oorzaak zijn? Zo ja. dan de vierde oorzaak erger dan de eeri drie bijeen. Bij de komende jubileum viering is het goed ook hieraai denken. Gelet op het lage ledencijfer va J.V. doet het merkwaardig aan. te h dat juist uit „Dient den Heer" het Chr. tamboer- en pijperscorps „Kunst er noegen" en het Chr. toneel- en mando line-gezelschap „Sempre Avanti" („Jong en Jolig") zijn voortgekomen. Twee kin deren ,die zich over een opmerkelijke groei mogen verheugen. En dan heeft ook de oud-ledenvereniging „Dient den Heer" nog een groot aantal leden. Het Feest Volgende week Dinsdag worden de feestelijkheden geopend met een wij- dings- en herdenkingsavond in het wijk gebouw, waarop ds D. J. Vossers, de predikant van de wijk-gemeente Leven daal, en de heer Hakkert hopen te spreken. Op Donderdag 23 April een feestavond gehouden voor leden, oud-leden, ouders en vrienden. Het pro gramma hiervoor is door de leden zelf samengeteld en wordt ook door hen zelf uitgevoerd. Deze avond wordt op 29 April en 1 Mei herhaald. Op Zater dag 25 April is er een intieme jaarfeest viering van de drie verenigingen, die om ir begint met een broodmaaltijd. Deze avond wordt verder verzorgd door het Leidse ambtenarengezelschap onder leiding van de heer J. Tielenburg. t zal de Aandachtige lezer opgeval len zijn, dat de knapen- en jongelieden vereniging al iets langer dan 75 jaar be staan. Men heeft echter uit organi: torische overwegingen besloten er jubileumviering van te maken. Wat bij een zo gering leeftijdsverschil ook geen bezwaar oplevert. JONG EN JOLIG Goed verzorgd en met vaart gebracht programma Welkom Binnen, goede oeiening voor de lachspieren De vergenoegde gezichtenwaarmee de bezoekers van de Stadsgehoorzaal gisteravond naar huis gingen, bewees wel, dat de muziek, en toneeluit- voering van Sempre Avanti's Jong en Jolig is ingeslagen. Inderdaad is er veel te genieten geweest. De muziekminnaars werden ruimschoots tevreden gesteld met een goed verzorgd en met vaart gebracht programma van muziek en zang; de toneelliefhebbers konden ervaren dat ook amateurs de lachspieren danig kunnen bewerken. Jong en Jolig kwam bod. Het oor de pauze goedkoop zijn te volstaan met de vermelding, dat goede wijn geen krans behoeft. De wijn was sprankelend en fleurig en het enthou siasme, waarmee de roemers van de aan dacht werden volgeschonken deed naar steeds meer smaken. Wie er echt eens een avond uit wil jn er. zich aan luchthartige gedachten wil overgeven, kan niet beter doen dan zich verlustigen in de keur van prettige melodieën en liedjes, die Jong en Jolig hem uitstort. Ondanks zijn prille herstel van een ziekte deed Wim Brug- zich kennen als een zanger, die weet wat het wil zeggen een lied te „brengen". Nel de Vries hoorden we in enige soli, t Dicky Kraan deed als derde zoetge vooisde vogel verre verten opengaan. De derde prijswinnares van het accordeon- tournooi, Ini Dreef, gaf een stukje vin gervlugheid weg en Koos Kukler zwaai- dit vlotte geheel zijn dirigeer- stafje met de ervarenheid hem eigen. Het toneelstuk Welkom Binnen van Chr. Hogewerf borduurt voort op reeds grijze oudheid betreden paden. Hier daar herinnert het aan Pygmalion. Ook hier een onbeschaafd meisje, dat, het gezelschap terecht gekomen, de wanhoop wordt van het grootste deel van haar omgeving, echter niet van een door strenge en gierige oom van het arme wicht tot wanhoop gebrachte kunstschil der. Dan nog wat e.itourage er om heen stijve dame van gezelschap, eer bijna niet uit de plooi te brengen huis knecht en een kattig kamermeisje en de zaak is bijna compleet. Bijna, want de schilderachtigste figuur van het geheel, de slappe Charles, mogen we met ver loofde Mia toch niet vergeten. Charles toonde ongetwijfeld het beste toneelbloed in zijn aderen te hebben: hij heeft zijn type goed volgehouden en van de mogelijkheden, die zijn rol bood, goed geprofiteerd H. van Oosterom zal in de toekomst dan ook zeker van zich doen spreken in dit soort rollen, die hem goed liggen. Mej. M. Mol als Mia was niet erg rol vast en bewoog zich, misschien daardoor, nog wat onwennig op de planken. C. Koree moet oppassen niet al te druk heen weer te lopen. Als Willem Terhove as hij overigens wel goed op dreef. Mevrouw H. BarkemaOckenburg _le- verde als zijn vrouw aardig spel en bert Deen, in casu Joh. Lut. maakte in het derde bedrijf zijn aanvankelijk on zeker optreden ruimschoots goed. Mevrouw T. Duk—Kok zette een le vensechte nicht Leni op de planken: een lofwaardige prestatie. W. van Ark had weinig moeite met zijn kunstschildersrol; W. J. van Rooijen voldeed uitstekend als huisknecht en mej. J. Laven paste zich goed bij hem aan. Mevrouw A. Burger houtStavleu als de dame van gezel schap tenslotte was ook niet helemaal rolvast, maar heeft van haar weinig dankbare en bizarre rol toch nog wel wat weten te maken. De regie van H. van den Broek vol deed over het algemeen wel. De figuren draafden nog wat teveel over het toneel of zetten zich, te pas en te onpas, op tafelranden en stoelleuningen. Een betere rolvastheid van verscheidene tonelisten tenslotte zou de nodige vaart, die het stuk nodig heeft, wel verbeteren. Schilderijen, graiiek en beeldhouwwerk De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, zal Vrijdagavond in de Boerhaavezalen een tentoonstelling openen van beeldhouwwerk van Rudy Rooyackers, schilderijen van Kees Roemburg en schilderijen en grafiek van Herman Berserik De tentoonstel ling blijft tot 2 Mei geopend. Op werk dagen kan men er van 12 tot 4 terecht, en bovendien op Dinsdag- Dnderdagavond van half 8 tot 10 uur. Schoorsteenbrand In een huis aan de Hugo de Vries- straat brak gisteravqpd een schoorsteen brand uit. De brandweer rukte uit met drie wagens. Het brandje bleek nogal hardnekkig te zijn. Er waren veel me sen op de been. Naar de Tulpenrallye Evenals vorig jaar zal onze stadgenoot de heer Adr. van Ooy Jr op 27 April met zijn Fiat 1400 weer meedoen aan de Tulpenrallye. Het vorig jaar kwam deze zonder strafpunten aan de finish Noordwijk. Zijn mederijder was de heer D. v. d. Kwast, die ook nu weer vai partij zal zijn. (Advertentie) I ▼oor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het hoar een natuurlijke glans geeft voor heel de dagj OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat; OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorglng. Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte halrdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd. Stanmore. England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Vaste verkeersregeling Gangetje Een „duiventil" op 't midden van het kruispunt Naar wü vernemen, is het ontwerp voor een definitieve verkeersregeling op het kruispunt KorevaarstraatBreestraatHogewoerdSteenschuurGangetje gereed gekomen. getje te kunnen opstellen en links van het verkeer naar de Breestraat. De wielrijders blijven vanzelfsprekend rechts wachten. Zij weten dan echter Breestraat en wat naar Gan- Zoals bekend, is de proefneming met de stoplichten hier zo goed bevallen, dat de autoriteiten besloten de regeling op dit belangrijke en gevaarlijke punt continueren. Weliswaar brengt iedere regeling een ophouden van het verkeer mee, maar men vond toch, dat dit het zwaarst mocht wegen. De situati het Gangetje is door de stoplichten merkelijk verbeterd, in ieder geval zeer vele wielrijders en voet gangers. Het laat zich aanzien, dat de vaste regeling niet lang meer op zich z-al la ten wachten. Op de vluchtheuvel (met klok) mjddenop het kruispunt wordt reeds plaats gemaakt voor de defini tieve verkeerstoren: men heeft er al een vierkant van tegels weggehaald. En bo vendien zagen wij er gistermorgen ver keersagenten een grote situatietekening bestuderen. De - verkeerscommissie wijdt slotte in haar eerstvolgende ver gadering nog een bespreking aan. De nieuwe regeling zal op enkele pun ten niet onbelangrijk afwijken van de huidige. Om te beginnen wordt de ver keerstoren dus verplaatst naar het mid- het punt Verplaatsen is eigen lijk het goede woord niet, want er moet geheel nieuwe toren komen, .die vergeleken kan worden bij een duiventil; onder smal, boven breed, zodat het zicht het gehele kruispunt niet wordt belemmerd. Vervolgens zijn de stoplichten voor het verkeer zo dicht mogelijk bij het kruispunt geprojecteerd. De stoplichten zouden op de hoeken worden geplaatst Tussen de stopstreep en het stop licht bevindt zich dan de oversteek- baan voor de voetgangers. Zij lopen dus op de rijweg vóór het wachtende verkeer. Aangezien de oversteekbaan ook vóór het stoplicht is geprojec teerd en de voetgangers het rode licht derhalve duidelijk kunnen zien, is het gevaar voor hen wel tot een minimum teruggebracht Het ontwerp bepaalt dan nog een spiltsing van het verkeer op de Kore vaarstraat. Dit is van groot belang. Het verkeer op deze straat splitst zich nu, als het stoplicht van rood op groen springt. de regel in twee richtingen, tw. naar de Breestraat en naar Gangetje. Voor de wielrijders is dit gevaarlijk. Bij de regeling wordt het zo. dat die splitsing reeds plaats heeft, voordat het verkeer op de Korevaarstraat voor het rode licht tot stilstand komt. Door mid- grote pijlen zal dit worden aan gegeven. De vluchtheuvel wordt name lijk doorgetrokken om rechts er van het verkeer van Korevaarstraat naar Gan- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth B J, d v D Sloos E B J de Jong; Wilhelmina C, d v J Boot en S Vlieland: Otto B M, z v H J M A A Geijer en J E Bik; Maria C H, W F Stouten en M C H van Strien; Ardina K M. d v G Meijers en H C Pie- ters; Margaretiha J. d v J van Weeren H v d Eijkel; Willem J G, z v W J Die- deriks en E E Carton; Maria J, d v I Ligtvoet en M Honders; Veronica M M, v C N Keur en H H Fassotte. OVERLEDEN: L Meijjers, huisvr. van Ranselaar. 54 jr; M Roozendaal, huisvr an Van Maurik, 52 jr. GEHUWD: H Zitman en M Mieloo; N Overdijk en P M Hemelsoet; S Langeveld A M Verweg; G J te Wiel en W M Peeren: J W l'Ami en H Roosendaal; C Annard en E A l'Ami; J W M Haas noot en M J C van Oudheusden; Nieurwenburg en M J de Boer; P Stoof A M Hanno: W Uiterdijk en C J den Dubbelden; H F van Oosten en J Beij. Staten-Generaal naar de Keukenhof In 1951 brachten de leden van de Eer ste en Tweede Kamer een bezoek aar de Keukenhof. Ook dit jaar zullen zij de Binnenhof verruilen voor deze bloemen tuin. Er is besloten, dat dit Maandag 20 April om half drie zal geschieden. Was 't nu maar een reserve- jasje geweest... j||| getje rijdt. Een van de overeenkomsten tussen tegenwoordige en de nieuwe regeling dat de stoplichten alleen functionneren als het werkelijk nodig Na de watersnood Lezing voor departement Leiden van Nijverheid en Handel Het departement Leiden van de Ned. maatschappij voor nijverheid en handel hield gistermorf»en «n -middag in het Vlies een jaarvergadering en lunchbijeen- komst. De tweede was aanmerkelijk beter bezocht dan de eerste. Nu was het onder- rerp van de lunch wel bijzonder belangwekkend en actueel. Het ging over do i-atersnood en de daardoor ontstane problemen. De inleider was ir J. L. Klein, directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland. Ir Klein begon zijn boeiende verhan deling met te verklaren, dat achter onze dijken een absolute veiligheid niet is te bereiken. We kunnen nu spreken van maximale waterstand, maar wie zal uitmaken, of het thans bekende maxi- i in de toekomst niet wordt over spoeld? Wel zou men kunnen stellen, ïen waterstand, zoals onlangs in ons land is voorgevallen, zich eens in de vijf honderd jaren voordoet. Een van de pröblemen na de ramp is de vraag in hoeverre ten aanzien va dijkzorg het roer moet worden omge gooid. Aan ondeugdelijkheid van de dij ken geloofde ir Klein niet, ofschoon naai zijn mening altijd kan worden overwogen, hier en daar een andere methode toe te passen. Een andere vraag is, wat het waard is de kans op doorbraken te verkleinen. Gelet op de vele verloren gegane men senlevens wordt het moeilijk, deze zaak zuiver economisch te beschouwen. We mogen echter niet uit het oog verliezen, aldus de inleider, dat de ramp van Bor- culo er indertijd toch niet toe geleid heeft, dat de mensen nu maar in bunkers gingen wonen. En dat wjj niet de gehele oorlog in schuilkelders hebben doorge bracht. Met andere woordenmen za zeker risico moeten aanvaarden. De nomische ondergrond kunnen we nooit loslaten. Het verhogen van de bestaande dijken, die vaak door bebouwde kom men van dorpen en steden lopen, schept problemen, die ook andere dan economische kanten raken. Daar om moet de vraag gesteld, of het niet mogelijk is, het gehele gebied, waarover de ramp is gegaan, veilig te stellen door langs de zeearmen afdammingen te maken. Alles wijst er op, dat dit de aangewezen weg is, aldus ir Klein. De bodem van ons land daalt bovendien ten opzichte Leiden uit de dommel Er komen bloemen-urnen in de stad Toeristisch heeft Leiden een goed jaar achter de rug. Het bezoek aan onze stad, zowel uit het binnenland als uit het buitenland, was groter en er werden ook meer congressen gehouden. De vereniging voor vreemdelingen verkeer was steeds in staat de nodige inlichtingen te verschaffen. De hotels zijn in het seizoen sterk bezet geweest. Dit jaar is men in staat doelmatiger propaganda te voeren Aldus dc heer Visser, directeur van j het in het buitenland ongetwijfeld goed de V.V.V., in zijn jaarverslag dat hij in de gisteravond in het Vlies gehouden jaarvergadering van de V.V.V. voorlas. Het informatiebureau verstrekte 5000 mondelinge inlichtingen, 4000 tele fonische en 1200 schriftelijke. Het leden- de vereniging is toegenomen van 125 tot 160. Men streeft er naar, de na delige saldi spoedig te boven te komen. De bloemenperiode met het daaraan verbonden probleem van de logies- accommodatie heeft de bijzondere aan dacht Met Keukenhof te Lisse werd hierover reeds het eerste contact opge- evenals met de hoteldirecties in Leiden en Noordwijk. Daar ook de al gemene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer in deze richting plannen heeft, zal een speciaal systeem voor de onderbrenging van buitenlandse gasten moeten worden opgebouwd, aldus de heer Visser. Men zal er voor zorgen, dat Leiden en omgeving in de plannen een goede plaats zullen krijgen. Tot lid van de kascommissie werden benoemd de heren Questroo, Van Looij en Spaargaren. Als bestuurslid werden herkozen de heren De Hosson, dr Keu- ning en Wijnans. In zijn openingswoord wees de heer Van der Kwaak, de voorzitter der ver eniging, er op. dat het werk vroeger meer was afgestemd op het buitenland. De instelling is anders geworden. Wil Leiden buitenlanders aantrekken, dan zal de stad iets moeten bieden. Vandaar ook de aandacht naar binnen. Spr. bracht dank aan de heer Visser voor zijn zeer vele lofwaardige bemoeiïingen. Alles wijst er op. dat Leiden uit zijn dommel is wakker geschud. De voorzitter deelde nog mee, dat in de stad twintig urnen met bloemen zullen worden geplaatst. Binnenkort zal een populair boekje over Leiden verschijnen. En omstreeks 3 October zou er een Leidse lichtweek komen. Mede ter gelegenheid van het in wer king treden van de nieuwe electrici- teitscentrale alhier. Hierna draaide de heer Werkhoven enige films. „Terugkeer van een eiland" was een montage over het eiland Wal cheren: de schoonheid van Zeelands tuin, zijn ondergang in de oorlog titanenstrijd van de Zeeuwen om hun land terug te winnen op de zee. Juist door de gebeurtenissen in Februari maakte deze film een diepe indruk. Voor de liefhebbers van de Nederland se sport bij uitstek het zeilen wa de film „Wind en Water" een vreugde voor het oog. De heer Werkhoven vervolgde met de bekende visserijfilm van Herm Horst: „Het schot is te boord' muntende rolprent werd reeds uitvoerig In ons blad beschreven. „Welkom ln Holland", een kleurenfilm van de Alrghost-film A. G. van Tol, zal doen. Vooral in Amerika, Voor voel zijn de kleuren echter te hard. Hol land heeft meer pasteltinten dan deze film, soms dronken van kleuren, laat zien. Ook heeft de film veel last blauw-zweem. Daarentegen zijn de op namen van de beroemde Goudse glazen magnifiek. Dc heer Van der Kwaak sloot de gadering met de opwekking voor de niet- leden om onze V.V.V. te steunen. (Advertentie) Peken Homulle overleden Gisteren is nog vrij plotseling over leden deken A. H. M. J. Homulle van Leiden. Op de tweede Paasdag werd de deken getroffen door een hartaanval. Hij werd in Maart 1879 te Amsterdam ge boren. In Augustus 1903 werd hij tot priester gewijd. Twee jaar is hU kape laan in Limmen geweest, 18 jaar leraar aan het seminarie Hageveld (toen nog te Voorhout) en 6 jaar pastoor te Velsen. Sedert 1929 was hij deken van Leiden en pastoor van de parochie St. Josephkerk Herensingel. De deken is in het St. Eli- zabethziekenhuis overleden. Vrijdag en Zaterdag 2 Kousendagen Ook U zult als U deze kousen ziet zeggen: „DIT ZIJN WEER ECHTE B. DE KONING AANBIEDINGEN". Uitsluitend eerste klas fabrikaten en kwaliteiten voor uiterst lage prijzen R040 Uiw» Links geweven, nylon versterkt, geheel geminderd, alle - kleuren niet f. 2.75 maar T. 1.58 D* kon* mot Jict loodjo", links ge weven Perion versterkt, de naam en kwaliteit spreekt voor zichzelf, niet f. 3.25 maar 1.95 Enkalon do Nederland** Nylon, alle modekleuren,donkere naad, niet f. 3.95 maar T. 2.75 Dupont Nylon, M gaage. Full fashioned, geheel geminderd. De fijnste wandel Nylon, waarde f. 5.25, alleen Vrijdag f. 3.9S Meer dan 75 jaar Textiel*pe<*ali*l Serenade W.W. Dc serenade door Werkmans Wils kracht aan de heer Crama, Hansenstraat, wordt pas vanavond gebracht van de zeespiegel (men kan ook zeg gen, dat de zeespiegel stijgt). Wil men in de toekomst de mogelijkheden van bebouwing en bewoning in het Westen van Nederland behouden, dan is het een absolute eis, dat men de lengten van de dijken langs onze kusten zo veel mogelijk beperkt. Dè oplossing zag de inleider dus in af damming. Ir Klein merkte, om misverstand te voorkomen, op. dat hij een en ander niet verteld had als vertegenwoordiger van een bepaalde instantie, maar zonder meer als ir Klein. Het is overigens be kend, dat de mening van deze water staatsfunctionaris geen vreemd geluid voortbrengt! B\j de beantwoording van vragen ver klaarde ir Klein nog. dat afdamming van de zeearmen (met uitzondering dan van Waterweg en Westerschelde) nu technisch mogelijk moet worden geacht. Hij beklemtoonde het woordje „nü" om daarmee de mening te critiseren. dat af damming al lang had moeten geschieden. Zelfs de tegenwoordige generatie treft op dit punt geen blaam. De inleider gaf tenslotte als zijn me ning te kennen, dat de autoriteiten ten opzichte van het dijkprobleem spoedig een beslissing zullen moeten nemen, op dat wij niet voor dubbele uitgaven komen te staan, eerst voor versterking en ver hoging van de bestaande dijken en later dan nog eens voor afdamming. In de jaarvergadering deelde de secre taris. mr W. de Clercq, mee, dat het departement per 31 December 1952 126 leden en 21 donateurs telde. Er werden drie bestuursvergaderingen gehouden, 1 ledenvergadering en 4 lunchbijeen- komsten. Het saldo bedroeg per 31 Dec. 3.064.60. Als bestuurslid werden herkozen de heren H. J. de Koster, dr ir P. C. Lln- denbergh, H. H. Tieleman en H. B. de Jong. De heren Lindenbergh en Tiele man hopen de algemene vergadering te bezoeken, te houden op 11 en 12 Juni te Dordrecht. Agenda voor Leiden Donderdag Foyer stadsgehoorzaal. K. film „Bali, eiland der goden" van Nikola Drakulio. Stadsgehoorzaal, 8 uur: pianorecital Iskar Aribo. Casino. 7 en 9.15 uur: C.FA., Tom Browns kostschooljaren. Het Centrum, ingang Moriaansteeg, 8 uil: Christen-vrouwenbond, ds A. J. Boss over de Engelen. Gymnasium, 8 uur: volleybal, voor- wedstrijden om nationale titels. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 2— half 6 en half 8—11 uur: Rode-Kruis- beurs. Vrijdag Prentenkabinet, 4 uur: opening der tentoonstelling „Een eeuw fotografie" verzameling-Grégoire) Burcht, half 5half 6: inschrijving kinderen 9—12 jaar voor spelen en trac- tatie op Koninginnedag. Boerhaavezalen, 8 uur: Opening ten toonstelling Rudy Rooyackers, Kees van Roemburg en Herman Berserik. Stadsgehoorzaal 8 uur: ensemble Rudi Schuricke. Vlies. 2—half 6 en 8—11 uur: foto-eind Jan Wolfslag, speciale Trade Show 1953. Gymnasium. 8 uur: volleybal voor wedstrijden om nationale titels. Leiderdorp, Dorsphuis, 7 en 9.13 uur: Het Zonnehuis, film „Een mens was te veel". Zaterdag Prytaneum. 3 uur: algemene leden vergadering Leidse schaakbond. Burcht, 3 uur: eerste wedstrijd om persoonlijk damkampioenschap van Ne derland, W. HuismanR. C. Keiler. Schouwburg, 8 uur: Pulchri Studio met operette De Zigeunerbaron van Joh. Leiderdorp, gehele dag: Emma- bloemcoilecte. Lisse, Keukenhof, 3 uur: ontvangst Jacoba van Beieren. Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, teL 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313. Keik en hef sociale leven Volgende week, Woensdagavond 8 uur, hoopt ds J. van der Wiel, Hervormd predikant alhier, in het gebouw voor Chr.-sociale belangen voor de Leidse Chr. besturenbond te spreken over het onder werp „De Kerk en het sociale leven". Tuinbouw en plantkunde sloot het seizoen Voor de laatste vergadering ln dit seizoen van de afdeling Leiden van de maatschappij voor tuinbouw en plant kunde. die gisteravond in het Vlies werd gehouden, bestond maar weinig belang stelling. Er werd o.Lv. de heer Joh. Jonker een serie interne onderwerpen behandeld, waarover uitvoerig van ge dachten werd gewisseld. Belangrijk was de mededeling, dat van de Minnesota dahlia-vereniging te Minneapolis U.S.A. een medaille was ontvangen, bestemd voor degene, die op grond van zijn prestaties op een plaatselijke dahliatentoonstelling, dan wel met dahlia's op een alge mene tentoonstelling hier ter stede, daarvoor In aanmerking komt. Er ls bij bepaald, dat de medaille alleen aan een amateur gegeven mag wor den. Na de pauze vertelden de heren La gendijk en De Leeuw iets over het mate riaal, dat zij hadden meegebracht D® eerste bloemen, die het nieuwe voorjaar schenkt trekken steeds intens de aan dacht En zo passeerden heel kleine rhododendrons, minuscule narcisjes en tulpen, lelieachtigen. zoete kersentak- ken. bloeiende berkentwijgen, de bloe sems van de krentenboom, de gele ribes, de prunus en de gaffeldoorn de revue. De heer Joh. Jonker deelde ook nog iets mee over de samenwerking met het comité Leiden Leeft Zoals men weet zullen de drie plaatselijke afdelingen van de tuinbouworganisaties meehelpen aan de bloemenversiering voor de Braderie

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3