De Kerk roept de overheid op om Gods dienares te willen zijn „Vreemdelingschap van de kerk in de moderne wereld dankbaar aanvaard" Prof. Severijn vraagt hulp voor rampgebieden Sterk pleidooi voor „lekenwerk" voor Herv. predikanten DD» Toch is het zo De 58ste lijst van slachtoffers van de watersnood Vestigingswet voor landbouw staat op stapel NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 2 DONDERDAG 16 APRIL 1953 Hervormde predikanten vergaderden Gods dienst, maken de dwalende doof voor Gods Woord, dienen de eer n de wereld en vernietigen de Het apostolaat (Van onze kerknieuws-redacteur) T7ERGADERDEN vorige week de Gereformeerde predikanten, deze week V zijn de pastors van andere kerkgemeenschappen op hun hoogtij-dagen bijeen; zo in Utrecht vele honderden Ned. Hervormde predikanten. Dinsdag werden zij in de Handelsbeurs namens de generale synode begroet door de praeses, ds J. R. Wolfensberger uit Amsterdam. Hij kon afgevaardigden uit Duitsland, Zuid-Afrika en België verwelkomen, alsook in het bijzonder een aantal predikanten uit het rampgebied. Hij wekte de aanwezigen op tot dank-1 zij ze niet te vuur en te zwaard. Inquisitie bare gehoorzaamheid aan de Heilige en vervolging geven geen bescherming Schrift. Hoe zijn wij vaak, zo zei hij, als herders der schapen die dwalen. Maar de Herder der zielen heeft Zijn pastoraat over ons uitgestrekt. De herders der Kerk mogen 'n verborgen omgang hebben met de Opperherder, door de Heilige Geest. Na zijn openingswoord las ds Wolfens berger de necrologie; tien overleden dienstdoende en veertig emeriti-predi kanten werden herdacht; daarna zong men Psalm 7312 en 13. Ds J. J. Buskes uit Amsterdam hield de traditionele aomineespredk, n.a.v. Jesaja 406 t/m 9. Kerk en Overheid Dr A. J. Rasker, uit Haarlem, hield het eerste referaat, oven Theocratie en tole rantie. Het gaat by de theocratie volgens spr. hierover: dat de Kerk de vrijheid en het recht vraagt, tot de Overheid Gods Woord te spreken, haar op te roepen tot een waarachtig „Koningschap" niet al leen persoonlijk maar ook ambtelijk. En dat zij mag verwachten dat de Overheid bereid is te horen en te gehoorzamen. Het theocratische visioen der Kerk is volgens dr Rasker: dat naar Gods beloften en ge. boden geleefd en geregeerd wordt, en dat het heil des Heren zo ook een zichtbare gestalte geeft aan het aardse leven, vor mend en bewarend. Dit is geen aardse macht voor de Kerk. Het is de hoop dat het aardse leven afglans draagt komende koninkrijk. In het Calvinisme, dat geen onfeilbaar kerkgezag kent, kan de theocratie volgens de referent nimmer een volstrekte onder werping van de overheid aan het kerk gezag betekenen. Ook de enkele gelovige, ook de „Keizer" kan tegenover de Kerk gelijk hebben. Wij weten: waar Gods Wet niet regeert, wordt alles een chaos. Daar om roept de Kerk de Overheid op, Gods dienares te willen zyn; te willen zijn wat zij in wezen is. Daarom kan zij niet tot de Overheid zeggen: blijft u maar liever neutraal. Het is ook niet genoeg als de christenen persoonlijke religieuze vrijheid hebben. Dr Rasker ontkende, dat de onverdraag zaamheid een noodzakelijk wezensken. merk van de theocratie is, waarmee deze dan veroordeeld zou zijn. De ware theo cratie achtta hij zeer tolerant. Gods Woord tot overheid en volk wil in vrijheid rege ren en overtuigen, niet met geweld zich doorzetten. De Roomse kerk. kan volgens spr. wegens haar „onfeilbaar kerkgezag" uiterst moeilijk tolerant zijn. „De Kerk kan zichzelf 'geen andere Goden dulden, maar in de "wereld bestrijdt 's Middags sprak dr J. de Graaf tilt Arnhem over: Het Apostolaat in gereduceerde Kerk. Reducering vat Kerk behoeft volgens hem niet een ter negatieve klank te hebben. Zij kan ook betekenen: terugbrenging van kerk tot haar wezen. Haar functieverlies de lóóp der geschiedenis kan ook tot de ontdekking leiden dat de kerk helemaal niet bezien moet worden onder het gezichtspunt van haar „functionne- in" in het verband van maatschappij cultuur. Laat men, aldus dr De Graaf, voor al niet te snel zijn met het bedenken een nieuwe „functie" voor de kerk (als centrum van reïntegratie, zoals dat tegenwoordig heet), maar liever het vreemdelingschap der kerk in de mo derne wereld dankbaar aanvaarden. Juist dit vreemdelingschap zal haar in de buurt brengen van de vereenzaamde Als het reduceringsproces verder voortschrijdt en bovendien aan de dag zal treden, dat de kerk helemaal niet steunt op de oude middenstand, zoals velen nog ten onrechte menen, dan zal de kerk haar gelijkvormigheid de wereld van gisteren verliezen. Dat kan het apostolaat alleen maar ter goede komen. Dan staan de valse iden tificaties niet meer in de weg (kerk- partij, preek-moralisme. godsdienst-wij ding van de bestaande orde, geloof-ideo- logie). Op deze weg naar een kerk-van-het aposolaat zag dr De Graaf vele weer standen, vooral in de nieuwe midden stand, die krachtens haar leidinggeven de positie sociaal-paedagogisch denkt en de kerk allang weer een nieuwe functie als religieus centrum van ordening heeft gegeven. Dit denken vertaalt ten on rechte liefde tot de naaste door crea tieve vrije-tijdsbesteding. heil door gees telijke volksgezondheid, verlossing door reïntegratie. Allesbehalve wilde dr De Graaf een pleidooi voeren voor het kerkelijk ge ijkte gemeenteleven, dat door zijn ge lijkvormigheid aan de wereld nog altijd meent de „buitenkerkelijke" te moeten benaderen als een verloren zoon, wie verondersteld wordt dat hij een innering van thuis heeft, terwijl w het apostolaat juist te maken krijgen met de „kinderen van de verloren zone Strijd voor de mens Het orgaan voor het apostolaat kan zeker niet meer de doorsnee kerkelijk denkende zijn, die „namens de kerk" komt. Het zal de weerloze mens moeten zijn, door de gemeente aan de Heilige Geest opgedragen, die de gezindheid zich heeft van de liefde. De beslissende vraag voor het apostolaat is: hoe kom ik naast de mens, om wie het gaat? Belangrijk achtte spr. de pogingen de mens in zijn milieu te bereiken. Het apostolaat worde geheel belangeloos tot een strijd voor en om de mens, zijn wezenlijke bevrijding van de ideolo gieën, waarvoor hij voor en na geslacht offerd wordt. Het apostolaat worde ge dragen door de zekerheid dat Jezus Christus de ideologieën ontkracht heeft en de mens gevonden om hem aa Volheid Gods terug te geven, die hem uit het -■et- erlost en zijn creativiteit niet organiseert, maar herstelt op de bodem van de vrijheid, waarmee niet de! gesprektechniek of het wijkgebouw, I Aalct 1 Gerei. Bond te Utrecht bijeen k. S. STOKVIS ZONEN Christus vrijmaakt. (Advertentie) leuk bedaart.de zl leuk beda kiemen w< Referaat van prof. dr J. C. Hoekendijk Communistische mens niet in massa-meeting, maar in gesprek benaderen (Van onze Kerknieuws-redacteur) PROF. DR J. C. HOEKENDIJK, die sedert kort in Utrecht o.a. leer- geschiedenis van het apostolaat doceert, heeft gisteren in de Domstad op de Ned. Hervormde predikantenvergadering een boeiende rede gehou- Ven, waarin hy het apostolaat n Europa stelde in het licht van de ervaring der Islam-zending. Bekering van de Moslims wordt door velen vrijwel onmogelijk geacht Het ge lukt zelfs niet, de grens tussen kruis en halve maan in het Midden-Oosten tot een status qüo te maken: de Koptische kerk in Egypte verliest duizenden aan de Islam, Men kan radeloosheid beluisteren. HUIDAANDOENINGEN 'orden gedood TVTE HEBBEN de vorige maal aan- getoond, dat Thule, waar de zee vaarder Pytheas een nacht had waar genomen die slechts twee A drie uren duurde, in de buurt van de 64 breedtegraad moet hebben gelegen. Door deze plaatsbepaling is de pas afgesneden aan de veronderstelling dat met Thule de Shetland eilanden, de Faröer, e.d. zou zijn bedoeld, zo dat alleen Midden-Noorwegen en IJsland overblijven als serieuze can- didaten die naar de naam Thule kun nen dingen. Tevens hebben we aan gehaald, dat op Thule honing werd gewonnen en dat het land vrij gere geld moet zijn bevaren. Door deze simpele mededelingen is plotsklaps ook IJsland van de candidatenlijst geschrapt- Op IJsland wordt n.L geen honing gèwonnen. In dè eerste plaats ontbre ken op dat eiland de bijeenkolonies en voorts wordt de gerst daar niet geteeld, welk gewas, volgens de be richten, op het eiland Thule als ho- ningbron zou hebben gediend. Wan neer er voorts sprake is van een min of meer geregelde scheepvaart op Thule, kan dit in oude tijden uitslui tend de uitwisseling van waren tot doel hebben gehad. IJsland leverde echter destijds geen producten op, die door de omliggende landen niet zelf konden worden voortgebracht, zodat een zeereis van 6 dagen heen en 6 dagen terug op geen enkele wijze het gevaar en de moeite kon vergoeden. Voor degeen die deze argumenten, op grond waarvan IJsland wordt uit gesloten om naar de naam Thule te dingen, te zwak acht, hebben we een doorslaggevend motief achter de hand Cehouden. Ten tijde van Pytheas was IJsland n.l. volkomen onbewoond, zodat er geen sprake kan zijn ge weest van honingwinning door de bevolking, noch van handelsscheep vaart. Nadat IJsland omstreeks 863 door de Noorman Naddod was ont dekt, werden er wel sporen gevonden die wezen op een vroegere aanwezig heid van mensen, maar deze overblijf selen duidden op een Christelijke be volking en moeten daarom afkomstig zijn geweest van Ierse geestelijken die zoals de Ierse kronieken uit drukkelijk vermelden als éérste kolonisten omstreeks het jaar 795 naar het onbewoonde eiland zijn getrok ken en zich in Papyli aan de Zuid- Oostkust verscheidene maanden heb ben opgehouden. Vóór de achtste eeuw is IJsland, althans voor zover nauwkeurige nasporingen hebben uit gewezen, totaal onbewoond geweest. De enige streek die op grond van de geografische breedte en andere omstandigheden in aanmerking komt om met het geheimzinnige Thule te worden geïdentificeerd, is Midden- Noorwegen, de streek rondom Dront- heim. „Maar", zo zullen de lezers opmer ken, „Thule was een eiland en Noor wegen is géén eiland!" Inderdaad, maar dit is toch niet zo tegenstrijdig als het lijkt Dat zal morgen blijken. (Nadruk verboden) Men gelooft eigenlijk niet meer in de be kering der Moslims. In tien jaar tijds werden in Egypte door 500 zendingsarbei ders „70" Moslims gewonnen, en de Islam schrijdt zegevierend en welbewust voort. Dit raadsel hebben wij nog steeds niet in onze greep, zo zei prof. Hoekendijk. In het Midden-Oosten is voorgesteld tussen Kerk en Islam een gemeenschap te vormen van Jezus-volgelingen, die voorlopig niet worden gedoopt of belij denis afleggen een doorgangsstadium. Het communisme Wat nu het apostolaat in Europa be treft: in Oost-Epropa noemt men soms de communistische opmars een reprise van de Turken-storm, waartegen een nieuwe Westerse kruistocht gerecht vaardigd zou zijn. Doch voor het aposto laat achtte spr. dat weinig van vontro- verse en antithese te venvachten zal zijn. HU achtte het noodzakelijk in levend verkeer met de communistische mens te trachten aan de dingen nieuwe namen te geven, solidair te worden met déze mens in zijn mythe, die meer is dan al leen ideologie. In Frankrijk wordt dit geprobeerd, maar het wordt begeleid „door het hysterisch geheul van de llede achterwacht, die alleen maar ge- ziet". Inderdaad is deze methode olgens spr. gevaarlijk, maar hoe zal oOit de mythe van het communisme staan de ideologie nooit tot een verzoe king geworden is? Het gesprek met de mens (en niet al leen met de communistische) moet voerd worden in diens concrete omge ving. Wij moeten afstand doen van .-meetings waarin men alleen i ideologisch kan spreken. Dit gesprek moet gevoerd worden door hen die zelf in die concrete situatie leven: door de vroegere Islamiet onder de Islam, door de leek in het apostolaat in Europa. De domniees moeten het lekenwerk in Stop dat brandon op Uw maag! Heem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong - dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; smaken lekker en fris. I gemeente begeleiden, stimuleren en bid dend volgen. „De Islam is geen onneembare veste, aar de schijnbaar niet in te nemen stad Jericho. Maar de muren zullen vallen op het gebed", zo besloot prof. Hoekendijk. Op deze theoretische uiteenzetting volg- discussie waarin juist de prak- r voren kwam. en waarin predi kanten als G. van Veldhuizen en S. G. Klijn midden uit hun praktijk humor en ernst te berde brachten. Prof. Hoekendijk zei nog o.m. dat hij aar Nederland was gekomen met het heimelijke verlangen en de heimelijke bedoeling een team bij elkaar te krijgen geen organisatie, geen studiegroep >r het apostolaat maar „Gideonsbende" van bijv. honderd waarop men in het apostolaat kan reke nen. De voorzitter, ds J. R. Wolfensber ger, wekte de predikanten op dit appèl door te geven en met hét gehoorde té gaan werken. Ds Wolfensberger werd in het mode- ramen van de Ned. Herv. Predikanten vereniging herkozen; in de vacature- prof. E. L. Smelik kwam prof. dr H. de Vos uit Groningen in het moderamen. De vorige dag hadden op de predikan tenvergadering gerefereerd: dr A. J. Rasker uit Haarlem, dr J. de Graaf uit Arnhem en dr S. J. P. Dercksen. de Ned. Hervormde Kerk vergaderde gis teren in Utrecht. Zijn voorzitter, prof. dr J. Severijn uit Utrecht, sprak in zijn openingswoord in het bijzonder over de ramp die zovele gemeenten getroffen heeft. Hij was er van overtuigd dat niet ;en vergeefs beroep zou worden gedaan ndien materiële hulp nodig mocht zijn. Voorts ging hij in op de veelgestelde vraag: wat heeft deze ramp te zeggen? Prof. Severijn herinnerde er aan dat de kerken niet hebben nagelaten te spreken van verootmoediging en van schuld. Gods weg was in de storm. Water noch wind zijn demonen; Oods heerlijkheid kan zich openbaren ook in de oordelen die over de aarde gaan. Inmiddels nemen ontkerstening en ont kerkelijking toe. De voorzitter beklemtoonde, dat men zich rekenschap heeft te geven van de toestand op de Eilanden. Hij herinnerde an de vele vacatures op Flakkee ei roeg de vergadering: Hébben wy geen taak in deze moeilijke omstandigheden oor de geestelijke verzorging? In deze ochtendvergadering werden i het bestuur herkozen ds J. Ver- iaas en dr H. Bout en in plaats var ir dr E. P. Verkerk, die zich niet leer beschikbaar kon stellen, gekozen G. B. Smit uit Arnhem. Referaat ds W. L. Tukker 's Middags hield ds W. L. Tukker uit Delft een referaat over: De wederge boorte in verband met de rechtvaardig- making. Hy ging daarbij uitvoerig na (aan de hand van Schrift en belijdenis) herinnerde aan hetgeen vele theologen c in vroeger eeuwen hierover hebben geschreven, hoe zowel wedergeboorte als rechtvaardiging rusten in het besluit Gods van eeuwigheid dat zij beide ge schieden door het Woord Gods (ook vol- Voetius gaat de roeping aan de we dergeboorte vooraf), dat beide hun grond vinden in de opstanding van Christus, dat beide een relatie hebben tot het geloof, beide een eig-m behandeling vragen in de prediking en ten slotte dat het verband tussen beide ook eschatologisch is aald. Vooral de wedergeboorte is volgens ds Tukker te veel losgemaakt van de Schriftuurlijke grond in Christus en ge- als werk van de Heilige Geest, als of Die niet de Geest van Christus ware Indien de prediking de noodzakelijkheid de wedergeboorte naar voren brengt, mag ook niet worden nagelaten op wekken tot bekering, met profetische kracht. In het algemeen achtte ds Tuk ker het een manco in de prediking, dat het volk te weinig wordt opgeroepen tot bekering. Waar nieuw leven gewekt is, moet dat -olgens spr. evangelisch worden geleid, door het de beloften vopr te stellen, op dat het daardoor gevoerd worde tot de gelovige omhelzing van de Christus. De Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 58ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven. Deze luidt als volgt: Nieuwerkerk V. d. Berg, Gillis, geb. 25-5-'38 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Molen straat 135b. Van der Bijl, Maatje Maria Dina, geb. 31-10-'36 te Ellemeet Laatste adres: Gouweveerseweg 44. Van Dienst, Neleward, geb. 23-l-'01 te Scherpenisse. Laatste adres: Stoof- weg 152. Geluk, Cornelia Levina, geb. 28-2-T1 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Pro- vincialeweg 74. Lodewijk, Cornells Iman Lourens, geb. 7-1-97 te Nieuwerkerk, echtge noot van Janna Blom. Laatste adres: Slulsweg 393. Van der Maas, Jan, geb. 20-9-'96 te Bruinisse. Laatste adres: Prov.straat- weg 437a. Mol-De Feyter, Johanna, geb. 7-4-'20 te Terneuzen, echtgenote van Machiél de Mol. Laatste adres: Lageweg 412. Nikerk, Lieven A., geb. 10-6-'12 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Stoof- weg 154. Overbeek, Pieter, geb. 24-4-'69 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Molen straat 166. Ter Riet, Gerard, geb. 15-ll-'87. Laatste adres: Muyeweg 210b. Schoenmaker, Jacob, geb. 13-9-'24 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Stolp- weg 414. Van Strien, Kornelis, geb. 18-3-'06 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Loens- wegje 435. Timmerman, Cornells, geb. 9-10-'20 te Oosterland. Laatste adres: West straat 41. Van der Weijde, Klazlna, geb. 4-2-'38 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Pol derweg 367a. Oosterland Van de Vin-Cashock, Nèeltje Mar tina M., geb. 25-7-'77 te Zierikzee. Laatste adres: Rijksweg A 330. Beroepin gswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Purmer D. A. Werner, candidaat te Rotterdam; te Ermelo (vac. Th. G. Vollebregt) N. den Oudsten Alkmaar. Aangenomen: tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (Raad Kerk en Israël) S. P. Tabaksblatt, candi daat in Den Haag. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Armadale (Australië) F. F. Pels. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Delft W. F. Laman Rotterdam-West. beeld voor de gemeente, terwyl juist hier de boodschap toch is de troost van de rechtvaardiging door het geloof, het het Evangelie. Dus: ook aan dringen op het buigen voor Gods Wet, maar centraal de troost van het geloof alleen. Veel te vaak betrekt men volgens, ds Tukker de wacht bij de vergeving, alsof wy om met Comrie te spreken door God tot keurmeesters warer steld en met een weegschaal waren gerust. World Presbyterian Alliance De „World Presbyterian Alliance", de te Genève zetelende organisatie, waarbij vele kerken van Gereformeerde struc tuur uit tal van landen zijn aangesloten, an 17—29 Augustus op „Woudscho- -Zeist bijeenkomen voor een jeugd- conferentie over het algemene onderwerp Hernieuwing door Christus". Van 20 24 Augustus wordt een conferentie ge houden van de „Eastern Section" der .Alliance". Het onderwerp hiervoor luidt: „Dienst" (The Ministry). Tijdens de conferentie der Oosterse sectie heeft de jeugdconferentie geen programma en zullen haar deelnemers de bijeenkomsten van deze sectie kunnen bijwonen. Als inleiders zullen verscheidene v( aanstaande theologen uit Nederland uit het buitenland opfreden. Uit ons land m. prof. dr A. A. van Ruler (Utrecht) Duits kerkhof in de Peel weer open Zondag 19 April as. zal het grote Duitse oorlogskerkhof in De Peel bij IJsselsteyn wederom voor bezoekers uit Duitsland worden opengesteld. Wegens de vorig jaar betoonde grote belangstel- is een bescheiden accommodatiege bouw opgetrokken waar bezoekers bloe men, souvenirs, rookwaren en vervi gen kunnen bekomen. Elke Zondag zul len in de komende maanden groepen Duitsers dit dodenveld waarop 24.000 gi sneuvelden begraven liggen bezoeken- Lutherse predikanten over kerkmuziek Het convent van predikanten der Evang. j Luth Kerk is de eerste helft van deze I eek bijeen in 't Luthers Buitencentrum I te Bennekom voor het bijwonen van enkele belangrijke vergaderingen. De eigenlijke predikantenvergaderinj werd gehouden op Maandag en was dit jaar wel j bijzonder belangwekkend door de aan wezigheid van enkele buitenlandse gasten. In de ochtendvergadering werd, na de opening door ds C. F. S. Stegenga. en een wijdingswoord door ds A. J. Allan, het woord gevoerd door dr Oskar Söhngen lit Berlijn. In een belangrijke lezing over: .Theoloog en Kerkmuziek" bracht hij het vezen van de Lutherse Kerkmuziek naar 'oren. De visies van Zwingli, Calvijn en Luther ovèr de taak van de muziek in de eredionst werden belicht. Ook de ver houding van huidige grote componisten tot de Kerkmuziek, kwam aan de orde. In de middagvergadering sprak Pastor Carl H. Mau Jr uit Amerika op het ogenblik in dienst van de Luth. Wereld federatie, werkzaam te Hannover, over het onderwerp: „Evangelie cn rentmees terschap". De predikanten ontvingen vele tips voor hun gemeentewerk, in het bij zonder zij die pioniersarbeid verrichten. ander werd verduidelijkt met een geluidsfilm. Moet M.T.S. straks H.T.S. worden Het algemeen bestuur van het Neder lands Instituut van Middelbare en hogere technici (confessionele en algemene ver enigingen) heeft minister Cals met aan drang verzocht de benaming „middelbare technische school" te doen veranderen in: hogere technische school. Dit in hoofdzaak om verwarring in het buiten land te voorkomen, waar de aanduiding „hogere" algemeen in gebruik u- Kweekschoolleerlingen en -leraren bezoeken Frankrijk Een groep van ongeveer 30 leerlingen en leraren van drie kweekscholen uit Nijmegen brengt thans in het kader van de Frans-Nederlandse culturele overeen komst een bezoek aan Frankrijk. Met het oog op dit bezoek hebben de Franse mi nister van Onderwijs en mevrouw Marie gisteravond een receptie gehouden in het ministerie van Onderwijs te Parijs. Sinds de totstandkoming van de Frans- Nederlandse culturele overeenkomst is er onder meer sprake van uitwisseling tus sen Franse en Nederlandse kweekscho len. Franse kweekschoolleerlingen en -leraren bezoeken meestal in September ons land. Duits hoogleraar naar Indonesië Dr Ulrich Schmiedseck te Quaken- brück (Neder Saksen) is benoemd tot hoogleraar te Djakarta, aldus meldt D.P.A. Hij is grondlegger en hoofd het instituut voor luchtkartering phototechniek van het Duitse proefstation de luchtvaart in Beplij n-Adlersdorf. Onderwijsbenoemingen e Maasland de L D. Pronk J P Schumacher DELFT IS April. T H. Ges prop. ex. civiel ingenieur H venhage: prop. ex. vliegtuigb Sugito. Delft: cand. ex. werktuigk. ingenieui M C W van Mackelenbergh. Utrecht: B P Naastepad, Schiedam; F J A M van der Ven, Rotterdam: J van der Zwaag, Harlingen: ing. ex. mijningenieur: JAM Cottaar. Voorburg: T P Jonker. Delft. Minister Mansholt „Beheersing van grondprijzen een wens van de organisaties" Minister Mansholt is van plan, een wetsontwerp in te dienen, waarin ves tigingseisen voor de landbouw worden gesteld. Om dit ontwerp voor te berei den zal een commissie worden ingesteld, waarin de georganiseerde landbouw is vertegenwoordigd. De bewindsman heeft dit gisteren in de Tweede Kamer mee gedeeld bij de voortgezette behandeling van het wetsvoorstel op de vervreemding van landbouwgronden. Dit voorstel wil, zoals men weet, de beheersing van het pryspeil voortzetten en het ontstaan van te kleine boerenbedrijven tegengaan. Het lied der aethergolven VRIJDAG 17 APRIL. Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de 9.10 Gram. 10.30 icltal. 11.30 Gram. olist. 3.15 Voordr. 3.35 Zan Dahlia's voor de tuin en d nerork, en solist. 5.00 Piai aire reportage. 5.40 Gram. .00 Surinaamse volksmuzi rum v. h, Chr. Organisatie- Orgel en zang. 11.10 Feuilleton. 11.30 Vier handig pianospel. AVRO: 12.00 Orgel en zang 12 33 Sportpraatje. 12.48 Gram. 1.00 Nieuws. 20 Lichte muziek. 1.50 Gram. 2.00 Voor de luisvrouw. 2 20 Pianotrio. 2.50 Voordr. 3.10 Jeugdensemble. 3 30 Musette-ork. VARA: 4 00 30 Voor de Jeugd. 5 00 Orgelspel. 5.20 e causerie. 6.00 Nieuws. 6.15 Felicit; 5 Voordr. 7.00 Social, liederen. 7.: Gultaar-spel. VPRO: 7 30 ..Alleen slaan" 7! 8 00 Nieuws. 8 05 Boekbespr. 8.10 Kame 8.30 „Europa een". 8.40 ..De Aprllbew. „Spec- enigings- Deliohting", zu Bijeenkom ond. 9.55 Ami -0.25 Kunst- •ndoverdenking. 11.00 Nws. 11 15 Het Evangelie in Esperanto. 11.30-12 00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 8 00 Nieuws 818 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.03 Gram. 9 40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding VARA: 10 20 Gram. 10.30 Schoolradio. 10,50 11. i verdwijnt de keuken mag soms lekker? hapjes leveren, heft zijn hoofd, luistert in de verte vooral in de tijd van Kerst en Heilige Drie achter een bosschage. Het huispersoneel lacht om de taal, die Joris Koningen, de frisse buitenlucht overtreft alles. Joris luistert ook. Hij hoort spreken met zwa- zich heeft aangeleerd, om zijn fraaie wijze van De heerlijke geuren van verse koemest, pas ge- re doffe stem. En dan kijkt hij eensklaps ver spreken in toon en klank, die ze plagend naboot- dolven aarde en jeugdig groen maken zijn gemoed wonderd. Zijn verwondering wordt schrik, want sen. „Dat heeft hij geleerd van de kleine jonk- licht en vrolijk en doen de dompige walmen van wat hoort hij? De stem van Onkel Freerik! vrouw!" spotten ze. Van een andere leermees- snertketel en bonenpot vergeten, hoewel over- Duidelijk en klaar! Hoe kan dat? Joris kijkt met ter hebben ze geen vermoeden. Ze volharden schotjes van speenvarken, patrijzen en kalkoen grote ogen in de richting, vanwaar het geluid der in hun spottend geplaag, door te vragen of zulk zeker niet te versmaden zijn. Een kluifje wild stemmen komt. Maar het komt niet nader, het een fijn heerschap nog langer in tuin en keuken zwijn smaakt heel wat pittiger dan gezouten spek. versterft in de verte. moet verkeren en wanneer zijn aanstelling tot Joris zet zijn arbeid voort, maar zijn geest vertoeft in een hut tussen de duinen, vliegt naar buiten bovenop een duintop, waar een man zit, Onkel Freerik, en naast hem een jongen! Is Onkel Freerik hier? Dat kan niet, dat is onmo gelijk. Onkel Freerik is nooit weg geweest. Is hij nu misschien gekomen, om te zoeken naar de verdwenen Joris? In ziin slaaphoekje over denkt hij dit en het zweet breekt hem uit. Maar de dagen gaan voorbij en er gebeurt niets Tot op een middag.Joris móet werken nabij de voorpoort. En eensklaps hoort hij weei hap rammelende dezelfde stem met dezelfde edele klank, in on derscheid van die der onderhorigen. De stem van kamerdienaar te verwachten Als Joris antwoordt, dat de Major beloofd heeft hem te bestemmen voor de zee, wordt hun spot een bulderend gejoel. Ze informeren, of hij al eens kruit heeft geroken en goed tegen de hitte kan, ze grijpen hem vast, om zijn spieren te keuren, nek en hals te betasten, om te onder zoeken of deze stevig genoeg zijn voor een lucht reisje, al bengelend aan de ra. De volgende dag informeert Joris bij de kok, wat die woorden te beduiden hebben. De kok ant woordt,- dat het alles gekkenpraat is en anders -Het- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID zoals hij in Sceveling at bij. e nei aues geKKenpraai is en anaers „„,,,-,11 wel mogen opussen, want de P» Hij werkt dus in de tuin en hanteert vreemd Onkel Freerik! Behoedzaam-kijkt Joris uit. Twee datgzeedubber"pZhün hóede"emo"\VnEzJnnwam gereedschap'. Op een" afstand arbeidt nog een mannen komen nader. De een is de Major, die neer hun woorden geen grap, maar "én kwaad- langzaam naderen ze elkaar. Tot zijn eer, gezadeld paard aan de toom leidt, De an- aardige toespeling bedoelen. verbazing herkent hij een van de twee pakken- der is een gewapend heer., zijn hoofd draagt dragers aan de rotshaven. Zijn kleding van soli- lichte helm, niet bestand tegen zware slagwape- Dat is kloeke taal, waar Joris beteuterd van de stof is vervangen door een flodderig buisje nen, maar voldoende om zijn gelaat volledig te te kijken staat. Kwaadaardige toespeling, wat en hozen van een grove vezel, een gedaanteveran- verbergen. Figüur en gestalte zijn van Onkel betekent dat? dering, die volstrekt niet in zijn voordeel is. Hy Freerik. Als aan de grond genageld kijkt Joris De tijd gaat voort, de zomer loopt ten einde, kijkt Joris met tekenen van herkenning en lichte toe. Lenig springt de ridder in het zadel, rijdt de herfstvruchten worden ingezameld, de rozen schrik en wendt zich schielijk af, om niet ontdekt door de poort, doet de hoefslag roffelen op de staan uitgebloeid, De winter komt en gaat, het te worden brug en verdwijnt uit het gezicht. De Major trekt voorjaar komt aangetreden met zachte dagen. Maar Joris vraagt meedogenloos: „Moet jij de brug omhoog en maakt ze vast met ring en In tuin en park is veel te doen. Joris werkt in niet aan de haven wezen?' ketting. Dat is voorbij, de open lucht en vindt het heerlijk. De dampen- ,,'s Winters nooit", is het korte antwoord. Hij - Een geschokte Joris blijft achter. 9.00 1 elm klankbeeld. ,'erzicht. 10.21 „Vand; lollst. VPRO: 10.4- vijding VARA: 11.00 Nieuws. .1.30—12.00 Idem. Engeland, BBC 330 m. 12.00 Klassieke rm :iek. 12.45 Voordracht. 1.00 Latijns-Ameri: irkest 1.25 Gev. programma. 1.53 Weerbe 00 Nieuws. 2 10 Gev. programma. 3.10 Licl solist. Hoorspel. BBC Welsh Orchestra ccordeon. 6.00 Voor de kinderen, berichten 7 00 Nieuws. 7.15 Sport 1. 8 00 Amusementsmuziek. 8 30 Caus' Klankbeeld 1000 Nieuws. 10.15 Niei 2 00—0.03 Nleu' Concert. 2.45 Voor de kleuters 3 00 V001 vrouw 4 00 Dansmuziek. 4 45 Lichte muz 5 Mrs Dale's dagboek". 5 30 Orgelspel. 6 0< Variété Orkest en solist. 6.45 Verzoekorogr 00 Klankbeeld 7.30 Hoorspel. 7.45 Idem 8 0< "icuws en radiojournaal. 8.25 Sport 8 30 Gev rogramma 9.00 Gram. 9 45 Hoorspel me ïuztok. 10.15 Discussie over actuele vraag, tukken 11.00 Nieuws. 1120 Dansmuziek 00! :oordracht. 0.20 Lichte muziek. 0.56—1.0t Frankrijk. Nat. Program 347 m. 12.30 Con- ert. 1.00 Nieuws. 1.50 Idem. 6.30 Amerlk. uit- ending. 7.10 Klassieke muziek. 8 02 „La Ro- sserle de la Reine Pédauque", opera 9.1! La Rntisserie de la Reine Pédauque". oper: (3e bedrijf) 3 30 Grj 4.40 Cram. 3 00 Nieuws 3 10 Gram. 5 3 5.45 Idem. 6.05 Viool en piano 6.30 Voc soldaten 7 00 Nieuws en persoverzicht Gram 8 00 Idem. 8.15 Symphonie-orke? soliste 8 50 Kunstoverzicht. 9 05 Svraphor 4 Gram, io 00 ritern Radio- 55—11.00 Nleu Brussel 484 in 1.10. 2 00. 3.00 en 3, 5 00 Nieuws. 5.15 Gram 5 30 Pianorecital 5.50 Gram 6 30 Filmmuziek 7.00 en 7.40 Gram "45 Nieuws 8,00 Gev program. 10.00 Nieuws Wat de prijsbeheersing van landbouw- gronden betreft, meende minister Mans holt. dat het niet meer nodig was. hier- een uitvoerig pleidooi le houden, j De georganiseerde landbouw acht vrij lating van de prijzen ongewenst, in ver band met de bevolkingsdichtheid en de onmogelijkheid van uitbreiding van -het landbouwareaal. Met nadruk verklaarde de minister, dat de regering de wet niet wil binden een termijn van vijf jaar, zoals de heer Droesen (K.V.P.) had voorgesteld. De regering wijst dit af. omdat er dan een element van onzekerheid op het platteland zou ontstaan. De normen, waarop de grondkamers zich bij het vaststellen van de prijzen moeten baseren, worden vastgelegd in i een algemene maatregel van bestuur, die na aanneming van de wet nog in het I najaar zal verschijnen, zo deelde de minister mee. Vanmiddag zouden de replieken wor den gehouden en de nu al bijna dertig ingediende amendementen op het wets ontwerp worden behandeld. Vereniging opgericht Herstel van eenheid der Geref. kerken Het comité tot het houden van gebeds samenkomsten om te komen tot her eniging der Gereformeerde Kerken heeft i zichzelf opgeheven en is overgegaan tot oprichting van de Vereniging tot herstel van de eenheid der Gereformeerde Ker ken. Contact zal worden gezocht met allen die met doel en streven instem- I Het voorlopig bestuur heeft zich met j een getuigenis tot alle gedeformeerdtn I gericht. Het spreekt zijn bezorgdheid uit over de toenemende verkilling tussen de leden der gescheiden Geref. Kerken. Steeds meer worden onderlinge contac ten verhinderd. Na de beide laatst ge- houden synoden acht het bestuur de situatie zo, dat naar menselijk inzicht 1 de mogelijkheid van hereniging vrijwel uitgesloten is en het noemt de kerke lijke gespletenheid zonde voor God. Daarom past volgens het bestuur geen berusting. Het bestuur doet een appèl uitgaan tot alle leden der Geref. Kerken om in het persoonlijk ambt der gelovigen zo te I handelen, dat de onderlinge band weer gezien worde, die hen als broeders en i zusters in Christus verbindt. Sympathiebetuigingen kunnen gezon den worden (naam. adres en kerkelijke staat) aan een der leden: R. v. d. Wal, Groningen (voorzitter. Vrijgem. Geref.); J. A. Nap, Rotterdam (vice-voorzitter, Geref); J. W. de Roon, Rotterdam (Vrjgem.); dy. A. van Deursen, Gronin- i gen (Geref.)F. A. v. d. Mey, Zwolle I '(Vrljgom.); H. J. v. Westenbrugge. Z-tvolle (Geref.); mej. H. van Zyl, Den Haag (Vrijgem.); F. Bossenbroek. Zeist (Geref.) en A. Groenendijk, Schiebroek- selaan 32, Rotterdam-Noord (Geref.) secretaris-penningmeester. unie) N.V. te Den Haag is het dividend vastgesteld op 9 pet. De heer P. A. Huet 1 werd-als commissaris herkozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2