Jlieuure £cihsrt)e GTouranl „Duiventil" bij het Gangetje Dr Malan heeft in de verkiezinggsstrijd vrij zeker de zege behaald Per vliegtuig en in de ossewagen ging Zuid-Afrika stemmen Moskou is bezetting van Duitsland beu Hoofdcommies van Justitie verduisterde een ton Peron wederom doelwit van bomaanslagen Aansluiting Dijken in Zuid-Holland op 1 October dicht Wist U ffi - DONDERDAG 16 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9711 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1IK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstzeken .SlMteesUcfc f< ^bitten «IQ bert in Ugfjeaspott" Inzet: de „rassenpolitiek" DE ZUID-AFRIKANERS zijn gisteren in ongekenden getale naar de stembus getrokken voor het kiezen van een nieuwe Volksraad. De toeloop was aanmerkelijk groter dan in 1948. Anderhalf millioen waren de kiezers in getal en zij moesten een keus maken tussen het nationa lisme van Malans „Nationale Partij", die een strenge scheiding voorstaat tussen blank en niet-blank, en de meer gematigde politiek der „Ver enigde Partij", namelijk die van Strauss. Malan heeft er tot het laatste toe op gewezen, dat thans beslist zou worden over zijn „apartheids politiek". Volgens gegevens van Malans Nationale Partij yiel vanmorgen te becijferen, dat de Nationale Partij geen van haar oude zetels zal ver liezen en verwacht mag worden, dat haar absolute meerderheid van 13 zetels (tegenover de 73 der gezamenlijke overige fracties, n.l. Ver enigde Partij 64, Arbeiders Partij 6 en Naturellen 3) in het oude parle ment vergroot zal worden tot een absolute meerderheid van minstens 29 zetels (94 tegen 65). Voor een meerderheid van tweederden zou de Nationale Partij van Malan over 106 zetels moeten beschikken, maar hier voor zou zij dus nog 12 zetels moeten winnen, terwijl volgens deskundige schatting nog slechts gerekend wordt op een winst van 3 zetels. Zo was dus de stand van zaken omstreeks half elf hedenmorgen. In de gehele Unie scheen gisteren de zon de ganse dag. hetgeei. een record opkomst mogelijk maakte. De stemloka len gingen gisteravond om zeven uur dicht. De eerste uitslagen gaven nog geen duidelijk beeld, omdat de kracht van Malans Nationale Partij geconcen treerd is in de plattelandsdistricten. De beslising moest komen uit circa 30 districten, waar de beide rivalen Malan en Strauss min of meer in evenwicht Voor sommige stedelijke stembureaux stonden kiezersrijen van een halve kilo meter lengte. Zieken lieten zich per ambulance naar de stembus brengen. Verpleegsters van een kraaminrichting begeleidden aanstaande moeders. In de plattelandsgebieden gingen mannen en vrouwen op weg in ossewagens, te paard of per auto. De oppositie-partijen hadden f voor het vervoer der kiezers zelfs negen j vliegtuigen ter beschikking. In de steden bemerkte men deze dag opvallend veel glanzende Amerikaanse auto's. De animo voop het stemmen was zó groot, dat som mige kiezers zelfs in pyama en ochtend jas in de stemlokalen verschenen. Alles geschiedde onder toezicht van recher cheurs en agenten. De spanning werd nog vergroot door het gerucht, dat er in Witkop een bom aanslag op een volgeling van Malan zou z(jn gepleegd, maar later verklaarde de politie, dat hier sprake was van een ongeluk. Juist toen de 76-jarige boer Stoltz in zijn auto wilde stappen om naar het stembureau te gaan, ontplofte binnenshuis, door een noodlottig toeval een granaat, die als oorlogssouvenir werd bewaard. Hierbij werden de 70- jarige vrouw van de boer en een op be zoek zijnde mijnwerker op slag gedood. Een zoon van de boer verloor een been en ook de schoondochter werd zeer ern stig gewond. Alle ministers waren in Pretoria Premier Malan had aan de vooravond der verkiezingen het 'besluit genomen om alle ministers terug te roepen naar Pre toria. Zulks om reden dat er geruchten circuleerden, als zouden onverantwoorde lijke elementen ongeregeldheden willen uitlokken. Wij vestigen er nog eens de aandacht op. dat de Naturellen en Indi ërs niet kunnen stemmen, alleen de an derhalf millioen blanke stemgerechtig den, waarbij inbegrepen de 50.000 Kaapse Maileiers. De reeds genoemde 30 zetels, die twijfelachtig zijn. en van waar de it komen, zijn uit de Kaap provincie en uit Transvaal. Het stond vast. dat de Verenigde Partij daarvan tweederde had moeten winnen, om weer aan de regering te komen. Er werd in totaal over 156 zetels van de Volksraad gestemd. De drie zetels van de, door de Naturellen (Zuidafrikaanse negers) gekoze blanke vertegenwoordi gers, waren, aldus Reuter, niet in het geding. De Kaapse kleurlingen (van „ge mengd bloed") stemden met de overige stemgerechtigden mee. Zoals bekend, is de wet, volgens welke de kleurlingen op aparte kiezerslijsten geplaatst zouden worden, en welke door het parlement met eenvoudige meerderheid was aan vaard. door het Hof van Appèl ongeldig verklaard. Malan en Strauss herkozen West-Afrika, waar alles in het werk gesteld om de opkomst der kiezers groot mogelijk te doen zijn, o.m. door in schakeling van vliegtuigen. De, door de Nationale Partij veroverde zetel van Blomfontein was de enige der Verenigde Partij in de Oranje Vrijstaat en werd bezet door dr Collin Steyn, voormalig minister van Justitie in het kabinet Smuts. Toen van 67 der 156 districten de uitslagen bekend waren, had de Na tionale Partij van Malan nog geen enkele zetel verloren. Evenals dr Malan werd ook Jacobus Strauss, de leider der Verenigde Partij herkozen in zijn district Germiston. De minister van Arbeid, Ben Schoeman. en de minister van Gezondheid, dr Karl Bremer, werden eveneens herkozen. Er werd niet gestemd voor de Senaat, waar de Nationale Partij 25 van de 48 zetels bezet houdt De einduitslag zal delijk niet voor Vrijdagnacht bekend zijn. Russische functionaris verklaart: Lokvink voor Bonn, om Westelijke en Oostelijke zones spoedig te herenigen ll/TET DE REGELMAAT van de slinger van een klok, keert de Duitse ItJ. politiek op gezette tijden terug tot heftige discussies over de vraag, welke prijs men bereid is te betalen voor de hereniging der beide delen van Duitsland. Een leidende functionaris der Sowjetcontróle-commissie in Duitsland heeft verklaard, dat Rusland meer dan ooit voor hereniging van Duitsland is, met vrije verkiezingen onder internationaal toezicht, ja, dat de Sowjet-Unie bereid is de bezettingstroepen uit Oost-Duitsland terug te trekken. Genoemde functionaris van de Russische controlecommissie, Tarkhov, zou zelfs hebben gezegd: „Wij hebben er meer dan genoeg van bezetters te zijn, wij willen eindelijk naar huis". voegd, dat dit een zaak voor de Duitsers Deze belangrijke verklaringen werden afgelegd tegenover prof. Klara Fassben- der, een vooraanstaand lid op de „Inter nationale Conferentie voor een vreed zame oplossing van het Duitse vraagstuk". Volgens Reuter had Tarkhov aan mevr. Fassebender de verzekering gegeven, dat Rusland de uitslag van vrije Duitse ver kiezingen zou erkennen, „zelfs wanneer zij op een overwinning van de rechtse bourgeoisie zouden uitlopen. Een dergelijke regering zou echter moeilijkheden krijgen met het ongedaan maken van de landhervormingen en de ontnaasting van de industrie „omdat het volk zulke veranderingen niet zou dul den." Tarkhov had hier echter aan toege- Harde werker, populair en toch Bekwaam ambtenaar (met een dubbel leven) bleek verwoede gokker DE 40-JARIGE hoofdcommies van het ministerie van Justitie, W. F. B., een Hagenaar die onder collega's en bij zijn chefs uitermate gunstig stond aangeschreven om zijn collegialiteit en zijn ijver, blijkt een dubbel leven geleid te hebben, waarbij hij de Staat voor ten minste een ton heeft benadeeld. Zijn arrestatie heeft temeer opzien gebaard, omdat men op het ministerie nimmer kon vermoeden, dat een man die zo goed aangeschreven stond en zoveel vertrouwen van zijn superieuren genoot, tot dergelijke grootscheepse malversaties in staat zou zijn. z\jn knoeierijen zo lang voort te zetten, zonder betrapt te worden, schrijft De hoofdcommies was hoofd van de sectie Contróle Gerechten van de afde ling Comptabiliteit en wist na de oorlog zich op wel zeer listige wijze grote bedra gen toe te eigenen, die in beslag genomen waren van verdachten en die bestemd waren, om te zijner tijd teruggegeven te worden. In de loop van de afgelopen ja ren zag hij kans, enkele van zijn vrien-. den, min of meer als verdachten te doen fungeren en op hun girorekening gelden over te maken, die hij door vervalsing van handtekeningen en andere vormen van valsheid in geschrifte 'bij het minis terie los wist te maken. De geldzuivering en niet verrekende gerequesteerde gel den maakten hem zijn malversaties nog gemakkelijker. Er was uiteraard behoor lijke contróle op zijn werk, maar door dat hij handtekeningen volkomen natuur getrouw kon nabootsen, wekte hij bij niemand argwaan. Zakenman en echtpaar in arrest Met de hoofdcommies zijn eveneens gearresteerd de 40-jarige zakenman J. B. diens vertegenwoordiger. Van L. en d< echtgenote van laatstgenoemde ver dachte. Dat de hoofdcommies kans zag, malversaties inschakelde. Dat hij ten slotte toch tegen de lamp is opgelopen, bewijst, dat zelfs in het best georgani seerde complot nog wel ergens een lekje is. Men doet thans nasporingen naar het particuliere leven ven de hoofdcommies. Hij blijkt een zeer luxueus bestaan te hebben gehad, was het niet in Den Haag, dan in het buitenland, waar hij in speel zalen vertoefde, veel geld verloor met gokken en daarom steeds gedwongen werd, zijn verduisteringen voort te zet ten. Bij zijn arrestatie was B. nog in het bezit van f 10.000. Van de rest van het bedrag hoopt men nog wel wat te achter halen, omdat de hoofdcommies leningen afsloot met verschillende mensen In het land. H\j vond het wat te gevaarlijk, alles onder eigen beheer te houden. Het is niet uitgesloten, dat er nog meer arres taties zullen volgen. Van de zijde van het Parket van de procureur-generaal stelde men er prijs op, ons te verklaren, dat het hier malversaties betreft van één ambtelijk persoon en dat daarmee op hel ambtelijk apparaat in zijn geheel geen smet geworpen mag worden, Rusland was alleen in Duits- lands buitenlandse politiek geïnteres- Een verenigd Duitsland zou volgens de Rus de Conventies van Bonn met het Westen en het verdrag voor het Europese leger opzeggen, evenals het verdrag sen Oost-Duitsland en Polen, waarin eerstgenoemd land afz.iet van de gebie den ten Oosten van de Oder-Neisse-lyn. Tarkhov meende, dat dit laatste weinig aan de situatie zou veranderen, aangezien de toestand in de betrokken gebieden te veel was gestabiliseerd. Er hadden zich reeds te veel Polen, die vroeger in de Oekraïne woonden, gevestigd om een ra dicale verandering mogelijk te maken. Polen en Rusland zouden volgens Tarkhov bereid zijn vérgaande concessies aan een verenigd Duitsland1 te doen. Zo zou Stettin (thans Pools) een vrijhaven voor Duitsland kunnen worden. Daarbij zou de rivier de Oder kunnen worden geïnternationaliseerd, terwijl Polen ee\ gunstig handelsverdrag met Duitsland zou kunnen afsluiten. Conflict tussen Sjah en premier verspherpt Echtgenote van de Sjah naar Europa Een dertigtal leden van het Perzische Nationale Front, dat achter premier Mos- sadeq staat, hebben bekend gemaakt te zullen aftreden, als de Tweede Kamer Mossadeqs voorstellen om de bevoegd heden van de Sjah te beperken, niet goedkeurt. Morgen zullen grote betogin gen plaats vinden, ter ondersteuning van de politiek van Mossadeq. De echt genote van de Sjah, koningin Soeraya zal een bezoek aan Europa brengen en wel binnen tien dagen. Consul Holt en anderen Maandag in Moskou Vrijgelaten uit Korea De Britse ambassade te Moskou heeft bekendgemaakt, dat de zes Britten en de Ier, die door de Noord-Koreanen vrijgelaten zijn, Maandagochtend om 11 uur 20 Moskouse tijd in Moskou zullen aankomen. Onder hen bevinden zich de vt malige Britse consul te Seoel. Holt, t' andere diplomaten, een journalist en kele geestelijken. De Britse ambassade overweegt, de geïnterneerden met speciaal vliegtuig de thuisreis uit Mos kou te doen maken. Melk voorlopig niet duurder De Algemene Vereniging voor melk voorziening te 's-Gravenhage is tot het besluit gekomen, dat een verhoging de verkoopprijzen voor consumptiemelk bij de wijziging van de prijzenpolitiek der regering en de afschaffing per 19 April as. van de sedert jaren geldende maximumprijzen, zo lang mogelijk moe) worden voorkomen. Öientengevolge zijn alle prijzen met in gang van 19 Apvil op het bestaande ni- veau gehandhaafd De gewijzigde rege- ringspolitiek zal wel ten gevolge hebben dat binnen afzienbare tijd enige v gingen in de prijzen in overweging ten worden genomen. Bedoeld besluit geldt voor de provin cies Zuid-Holland, Utrecht en het Zui delijke gedeelte van de provincie Noord- Holland. Tijdens een rede te Buenos Aires Hij zelf ongedeerd, maar 5 doden, 150 gewonden; gebouwen in brand TERWIJL PRESIDENT PERON op het grote plein te Buenos Aires een menigte van circa 150.000 personen toesprak, werd een bom geworpen, waarbij vijf personen om het leven kwamen, 150 mensen werden gewond, maar de president zelf ongedeerd bleef. Een tweede bom ontplofte, volgens Reuter, in een niet in gebruik zijnd station van de ondergrondse spoorlijn, vlak bij de ingang van het Plaza Mayo. Na de rede van Peron staken de monstranten het Volkshuis, het Centrale Bureau van de Socialistische Partij in brand. Het vuur breidde zich uit tot 21 naburige gebouwen. Ook de zetel van de Radicale Partij werd door betogers in brand gestoken, als mede de exclusieve „Jockey Club" in Buenos Aires. Velen werden gearresteerd, o.w. enige geruchten Noord-Amerikaanse onderdanen, meeting was op touw gezet door het Algemeen Vakverbond en werd gehou den vlak voor de ambtswoning van president. De ontploffing werd door luisteraars (naar de rede van Peron) ge hoord. Hij onderbrak zijn toespraak, ter wijl de menigte begon te schreeuwen ei verscheidene mensen naar de omliggendi straten vluchtten. Peron herstelde zich ei riep door de microfoons: „Kameraden het schijnt me toe, dat dezelfde me Vondst in vuilnis-emmer Kinderen namen 40 vergiftigde repen chocola mee Viji en twintig magen moesten leeggepompt worden door G.G.D. in Tilburg De Tilburgse politic heeft gistermiddag handen vol werk gehad om 25 meren deels jeugd-ge inwoners van de vergifti- gingsdood te redden en op het ogenblik heeft zij goede hoop. dat zij daarin vol ledig is geslaagd. Drie bewonertjes van de Koopvaardij- straat in ueze gemeente hadden om eer uur of twee in een van de vuilnis-emmer: die op straat waren gezet om geleegd tt worden, een doos met veertig repen chocola gevonden.. Dat betekende feest voor de jeugd van Koopvaardijstraat omgeving, want natuurlijk deelden de vindertjes hun schatten kwistig rond. Ook enkele moeders waren zo onverstan dig mee te snoepen. Pas later bleek, dat de repen met Rattenvergif waren be streken. Een bewoner van de Koopvaardijstraat. die daar een bedrijf in levensmiddelen heeft, had een tijdlang grote last gehad ratten en muizen en daarom de repen met vergif ingesmeerd. Met groot succes, want het ongedierte verdween. Het knechtje van de zakenman vroeg ten slotte wat hij met de nu overbodig ge worden vergiftigde repen moest begin- en het antwoord van de baas was: maar op. Dat deed het knechtje op manier, zodat de repen in de vuilnis- er terecht kwamen. Met het gevolg, dat de politie, die om ongeveer drie uur, een uur nadat de „vondst" was ge daan. van het geval hoorde, via de radio door middel van een luidsprekerauto de buurtbewoners moest alarmeren. Het hielp: om vier uur waren al vijf-en- twintig personen bij de G.G.D. geweest om hun maag te laten leegpompen, rr kinderen. De jongste was twee jaar. Vijftien van de veertig repen werden Minister Wilson thans in Europa Charles Wilson, de Amerikaanse minis- ;er van Defensie, is gisteren met zijn collega van het Leger, Robert Stevens, in Frankfort aangekomen, waar hij werd verwelkomd door generaal Ridgway, de NATO-chef. Wilson blijft drie weken in Europa. Hij zal de Amerikaanse troepen in Europa en Noord-Afrika inspecteren en voorts zal hij aanwezig zijn op de conferentie van NATO-ministers, welke Maandag te Parijs 300 Doosjes Ned. aardbeien voor koningin Elizabeth Driehonderd doosjes gewassen aard beien zijn gisteravond per vliegtuig van Schiphol naar Glasgow verzonden, af komstig van de groenteveiling in Roelof- arendsveen. De aardbeien waren bestemd het diner, dat gisteravond in Glasgow wetd aangeboden aan Koningin Elizabeth, ter gelegenheid van haar bezoek aan die stad. Thans 100.000 B.B.-ers De verwachting, dat het aantal aanmel dingen voor de Bescherming Bevolking vandaag boven de 100,000 zou stijgen is op het bureau van de Stichting Bevorde- verwezenlykt. Vanmorgen vroeg al waren ring Bescherming Bevolking 100.070 be reidverklaringen genoteerd. nog achterhaald vóór ze geconsumeerd konden worden. Men heeft daarom ge gronde hoop. dat alle chocolade-eters tijdig gewaarschuwd zijn. Geknoei bij stemming 7 K.V.P.-ers lopen uit Breda's Raad De centrale der K.V.P. in Breda heeft een verklaring afgelegd over hetgeen is voorgevallen bij de laatste groslijststem ming. Op de dag van de stemming is, aldus de verklaring, in strijd met het regle ment van de K.V.P. door vele kiezers gestemd op de reeds ingevulde stem biljetten, die tevoren waren verspreid. Bij het onderzoek is gebleken, dat de heer J. A. Meys (wethouder van Financiën) zich aan deze onreglemen taire en ondisciplinaire handelingen heeft schuldig gemaakt, aldus De TeL Om royement te voorkomen, heeft men de heer Meys verscheidene keren de gelegenheid gegeven zich terug te trekken, hetgeen hij aanvankelijk wei gerde. Toen de royementsa an vraag ech ter al was doorgezonden, liet ae heer Meys weten zich te zullen terugtrekken onder voorwaarde dat er geen publicatie zou plaats hebben. Dit aanvaardde de centrale commissie. Hierbü zou het zijn gebleven, indien de heer Meys met Maandag jL had be dankt voor de K.V.P. De fractievoorzitter van de K.VP. in Breda verklaarde Dinsdag bij de vang van de raadsvergadering dat ook mej Zuster Kobbelaar en de heren Cosijn, Van Gils, Koertshuis, Van Swol en Wezenbeek hebben bedankt voor het lidmaatschap van de K.V.P. en dat zij geen deel meer uitmaken van de raads- In de Kath. Volkspartij te Waalwijk heeft zich een scheuring voorgedaan. De voorzitter van de R.K. Fabrieksarbei- dersbond, de heer A. van Seters. die mo menteel voor de K.V.P. in de raad zit ting heeft, komt bij de raadsverkiezingen met een eigen lijst uit. De reden is. dat de beide vertegenwoordigers van de Kath. Arbeidersbeweging in de K.V.P.- fractie bij de groslijststemming van de K.V.P. op niet-verkiesbare plaatsen zyn gekomen. VROUWEN KOMEN UIT MET EEN EIGEN CANDIDATENLIJST Bij de candidaatstelling voor de komen- gemeenteraadsverkiezingen is in Horst <L.) o.m. ingediend een „lijst ver tegenwoordiging van vrouwen in de Lijstaanvoerster is mej. J. M. A. Geurts. Tot dusverre bestond de Horster gemeenteraad steeds uitsluitend uit annelijke leden. Eerste blauwe druiven uit 't Westland Kweker Jac. Janssen voerde gisteren in de fruit- en groentenveiling Poeldijk de eerste blauwe druiven van het seizoen Ze brachten 8.40 per kg op. Aan de bloemenveiling Poeldijk kwamen de eerste pioenen. Ze werden aangevoerd] door de heer Th. van Leeuwen Jacz. en brachten 27 cent per stuk op. in omloop brengen een bom onder ons willen gooien". Een dikke rookwolk hing boven het plein, toen de ambulances zich naar de plaats der ontploffing begaven. Wij her inneren er aan, dat zich vorige maand, enige minuten nadat Peron per trein in Buenos Aires was teruggekeerd van zijn bezoek aan Chili, eveens een ontploffing voordeed in een bagageloods op het station. In zijn rede kondigde de Argentijnse president het begin van een massale zui vering aan in regering en partij, evenals een drastische actie tegen oneerlijke kooplieden. Tot de oppositie zeide hij: „Op de dag waarop U bewijst dat U kun; werken voor de republiek, zullen wij U alles vergeven; de bommen incluis". Echter liet hij ook een dreigement horen: „Tot nu toe heb ik overreding gebruikt, maar in de toekomst zal ik vergelding gebruik maken en tot God bidden, dat de omstandigheden mij niet zullen dwingen vreselijke straffen uit te spreken. De samenzwering tegen de regering wordt gefinancierd door buiten landse agenten, en indien wij hen vinden, zullen wij hen aan een boom ophangen" Gisteren werden wederom in Argen tinië 70 winkels gesloten en de eigenaars gearresteerd. Het aantal gevangen zakenlieden in de gevangenis Villa Devoto bedraagt thans 610. Aan latere Reuterberichtcn ontlenen wij nog, dat in Buenos Aires het aantal doden tot zes gestegen is. Regeringsge zinde bladen bevatten een verklaring, waarin de socialisten verantwoordelijk worden gesteld voor het in brand steken van hun hoofdkwartier. Door de demon stranten werd in verscheidene bars eer enorme ravage aangericht. Onder de ge arresteerden bevond zich ook een Ame rikaanse burger, die onmiddellijk na d« explosie uit de „ondergrondse" spoorweg kwam rennen en door de menigte aa de politie werd overgeleverd. Deze a: restant verklaarde, dat hij slechts „b vergissing" op dat punt verzeild was gi rackt. Westerlings gastheer weer vrijgesproken Het Arnhemse gerechtshof heeft heden de 52-jarige landbouwer A. S. H. Graaf van Rechteren Limburg te Hummelo (in de Achterhoek) overeenkomstig de vrijgesproken van het hem ten laste legde: het verborgen houden van de K.N.I.L.-kapitein Westerling. Ook de rechtbank had hem reeds vrij gesproken. leen de Bond van Leraren bij het Nij verheidsonderwijs aangesloten bij het C.N.V. Alle andere houden zich nog afzijdig. De Unie was enige tijd aan gesloten (vóór de oorlog), maar trok zich weer terug. In de „Grote" wordt de vraag „aansluiten of niet" reeds ge ruime tijd bestudeerd, maar gezien de dezer dagen gehouden vóórvergadering behoeft men er niet op te rekenen, dat deze organisatie zich voorlopig aansluit bij het CNV. Bij de leraren by het middelbaar en het voorberei dend hoger onderwijs denkt men er blijkbaar ook zo over. De stem van dr Kolkert, die enige jaren geleden contact met de vakbeweging bepleitte, is de stem van een eenling geweest Het vraagstuk van de aansluiting is niet nieuw overigens, want in 1919 ver dedigde prof. Slotemaker de Bruine reeds de aansluiting van de „Grote" by het C.N.V. Tot aansluiting is men tot vandaag toe echter nog niet gekomen de onderwijzers en leraren synchroon lopen met die van de andere loontrek- kenden. Ten overvloede kan dit nog ge bleken zijn op het congres van intel lectuele werkers, dat enige tijd geleden in Amsterdam werd gehouden. Juist bet feit, dat vele intellectuele werkers ver blijven van de gecentraliseerde vakbe weging, is oorzaak, dat deze in hun posi tie zijn achtergebleven. De intellectuele werkers, en dus ook de onderwijzers en leraren, zullen zich op dit punt hebben te herzien. Wij hebben er indertijd reeds op gewezen, dat het m_rkwaardig was, dat juist de vertegenwoordiger van de bij het C.N.V. aangesloten organisatie van hoger personeel op dit congres één der beste bijdragen tot de overigens ver warde discussie kon leveren. De „Grote" en de Unie" hebben ook begrepen, dat zij bij het C.N.V. „belang" hebben. Zij hebben aansluiting gezocht bij de samenwerking van de C.N.V.-orga- nisaties van overheidspersoneel Zij zijn daarbij toegelaten. Maar zij leunen in dit comité in feite tegen de C.N.V.-orga nisaties aan. Zij mogen meedoen. Voor de andere organisaties is dat een van zelfsprekend recht. In deze aansluiting ligt echter de erkenning: de algemene sociale belangen van allen, die in loondienst zijn. worden door het C.N.V. behartigd. Dit werk laat men rustig door het CNV doen, maar men betaalt er niet voor! Dit moet toch de eer van de onderwijzers en leraren te na zijn. Hun organisaties behoren tot wat Ruppert in zijn boek over de Neder landse vakbeweging noemt: de ongeor ganiseerde organisaties! Deze contra dictio mogen de onderwijzers en leraren toch feitelijk niet langer handhaven! vertegenwoordigen. Het is mét de andere Christelijk-sociale organisaties in ons land de drager van de bood schap van het Evangelie op sociaal ter rein. En het draagt die boodschap ook uit buiten onze grenzen. Daaraan doen de onderwijzers en leraren door hun organisatorisch isolement riet mee. Èr zou over dit onderwerp natuurlijk nog wel meer te zeggen zijn. Maar ons dunkt voorshands is dit voldoende. We zouden er alleen dit nog aan willen toevoegen. We begrijpen enigszins de weerstanden die overwonnen moeten worden. In de organisatie van Chris telijke journalisten zat men met dezelfde moeilijkheden. Toch heeft men zich bij het C.N.V. aangesloten. En. naar op de laatste algemene vergadering bleek, men heeft er nimmer spijt vra gehad. ALS DE PLANNEN SLAGEN Van de 67 gaten die de ramp sloeg, zijn er nog tien open DAT het Tweede-Kamerlid Van Koe verden iK.V.P.) minister Algera heeft verzocht, zo nodig op te treden tegen ontgrondingen, die de N.V. Mij Sydney langs de grote rivieren uitvoert en waar door het kwelwater zou toenemen. DAT in Garderen de logementhouder B. S. cn zijn kostganger J. S. uit Putten zijn gearresteerd wegens diefstal van 1200 kg ijzeren platen uit een opslag plaats van oude militaire voertuigen in Stroe. DAT Nijmegen van 27 Juni tot 5 Juld feest viert t.g.v. de aanbieding der gala uniformen aan de luchtmachtkapel, van wege het 40-jarig bestaan der thans Koninklijke Luchtmacht. DAT de raad van A'dam f 7.9 millioen beschikbaar heeft gesteld voor het bouw rijp maken van gronden in de Overtoom- se Polder, waar 350 huizen worden ge bouwd. DAT de vertegenwoordiger H. Cal- koen van de internationale afdeling der A.N.V.V. ter gelegenheid van het 300-j bestaan van New York aan burgemeester Impellitteri een wandtegel en een brief van Prins Bernhard heeft aangeboden. DAT in Leeuwarden de eerste van een serie nationale biertapwedstryden is ge houden, die werd gewonnen door het team van hotel De Klandery aldaar. DAT de Belgen zijn begonnen met de bouw van een Ned.-Belgisch grenskan- toor te Smeermaes, het vijfde gemeen schappelijke douane-kantoor bij Maas tricht. DAT Marken de laatste dagen reeds bezoek heeft ontvangen van talrijke toe risten. onder wie vele Amerikanen. DAT het laatste deel van de provin ciale autosnelweg Groningen-Veendam tin Hogezand) in gebruik is genomen. DAT van 18 April tot 15 Mei in het Dordrechts Museum de sloten- en sleu telsverzameling van de heer Vincent Eras, directeur van de Lips' brandkasten- en slotenfabriek, wordt tentoongesteld. DAT als opvolger van dr A. F. L. Sta pel tot gemeente-ontvanger van A'dam is benoemd de directeur van het ge meentelijk girokantoor. A. Smies. DAT de ondervakgroep binnenlandse groothandel in groenten en frudt met ingang van heden is opgeheven. DAT ook in de gemeente Wanssum lii.) geen gemeenteraadsverkiezing be hoeft te worden gehouden. DAT tot lid van ged. staten van Drente in de vacature-L. C. A. Francken is be noemd J. C. Wilmans te Meppel (P.v.d.A.). DAT de buitenplaats Amstelrust (met een terrein van 5 ha) aan de Amstel tussen de Ringspoorbaan en 't Kalfje op 18 Mei en 1 Juni in velling wordt ge bracht. DAT dc damesconfectiefabriek Gerson L. Dreese N.V. te A'dam op 2 Mei haar 25-j. bestaan viert. DAT het nieuwe gebouw van de N V. Arbeiderspers aan het Gele Rydersplem te Arnhem op 8 Mei wordt geopend. Onder het grootste voorbehoud kan worden gezegd, dat op 1 October de dijken in Zuid-Holland gedicht kunnen zyn. Het herstel in Noord-Brabant zal in het gebied van de Moerdijk 1 Juli gereed ztfn, voor andere delen van die provincie 15 September. In Zeeland zal het eind September worden. Het stroomgat te Kruiningen wordt 15 Augustus gesloten, in October zal dan de dijk hersteld kun nen zyn. Met het volledige herstel zal en dit jaar nog niet klaar komen. Dit heeft minister Algera gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van de heer Gortzak (Comm.). Van de 67 stroomgaten, die na de ramp moesten worden gedicht, zijn er thans nog tien open. Van de 145.000 aan vankelijk overstroomde hectaren grond zun er nu 120.000 van het buitenwater afgesloten. De werken zijn overal aan de gang. Minister Mansholt deelde mee, dat het bij een hereer- kaveling in de getroffen ge bieden niet de bedoeling is on rendabele be- 1 rijven te laten .rerdwijnen. De kwestie of Lond' geen enkele der getroffenen rioor de rege ring min of meer zal wor den verplicht z\jn bedrijf, dat hy vóór de ramp uitoefen de, op te geven en te verlaten, komt bij dq be handeling van het wetsontwerp-hereer- kaveling aan de orde. De minister kon niet zeggen hoeveel cultuurgrond bij de ramp is verloren gegaan, op het ogenblik is daarvan geen enkele opgave te doen. De heer Van den Berge, staatssecre taris van Financiën, deelde mee dat de regering geen uitbreiding overweegt van de mogelijkheid om schenkingen ten be hoeve van het watersnoodgebied af te trekken van het belastbare inkomen De toestand is nu zo. dat giften in geld »«n het Rampenfonds kunnen worden afge trokken. Ook is dit het geval met giften in natura aan het Rampenfonds en het Nederlandse Rode Kruis. Vee, veevoeder en landbouwwerktuigen, die via de Coör dinatie-commissie agrarische hulpverle ning worden geschonken, mogen even eens wordén afgetrokken. Schenking van tweedehandsgoederen kan niet voor af trek in aanmerking komen. En ook kun nen niet worden afgetrokken giften, die niet lopen over Rampenfonds, Rode Kruis of Coördinatie-commissie. Koning Leopold buurde villa in Rome buiten wijk van Rome is voor lin, prinses De Réthy. HET WEER IN EUROPA MIN. MANSHOLT Oslo Brussel Parijs Bordeaux Mee Berlijn MQnehan Zürlch !J ij! pi: H 2- regen geh bew. zw. bew. motregen zw. bew. onbew. X ZZO 2 ZW 3 N'VO 2 KW 3 NXW 3 windstil 0.1 3 0 6 0 6 0.1 3 0.3 6 03 1 3 -1 0 onbew. nevel geh bew. regen geh bew. geh. bew. ZO 6 windstil NNO 5 W 3 windstil ffW 6 8 0 3 03 2 2 12 1 9 8 0 (KNM.1J Minder zacbl Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met en dan enige regen. Ma- tot krachtige wind, overwegend tussen West en Zuid Morgen overdag min der zacht (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN zon 5 40 tot 19.41 uur; ma i uur. Op 21 April EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1