RS Een groot aantal Duitse V2-experts Rusland weggezonden Worden in Oostduitse vliegtuig- en radio-industrie te werk gesteld uit Geen grotere financiële druk op 't Engelse volk DE Nieuwe Bloemenzeep a 20 cent Blauwe Gillette Mesjes Bouw sodafabriek Delfzijl duurt drie jaar Chefarine -4" IS3 NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG IS APRIL 1SS3 Nieuwe surprise van Moskou (Advertentie) De Sowjet-Unie heeft 148 van de 170 Duitse specialisten in bestuurbare J projectielen naar Duitsland teruggestuurd. Zij werden met talrijke anderen 1 in November 1946 onder dwang naar de Sowjet-Unie gebracht, waar zij B ofwel in een proefstation voor nieuwe typen radiografisch bestuurde pro- m jectielen op het eiland Gorodomska ofwel in een fabriek voor geheime W luchtwapens in Podlipki, bij Moskou, hebben gewerkt. Gorodomska is een ■I drie vierkante kilometer groot, sterk bebost eiland in de nabijheid van de stad Ostasjkof, waar zich vroeger een veeartsenijkundig instituut bevond, dat na de oorlog in een proefstation werd omgebouwd. De Duitse technici, die voor het grootste deel in de voormalige Heinkel- en Junkerfabrieken werkzaam waren geweest, adviseerden Sowjetrussische ingenieurs en werk- j ten aan de verdere ontwikkeling van V 2's. De Duitse specialisten ontvingen maandsalaris, variërend van 1800 tot 8000 roebel. Zij waren in tien grote woonkazernes gehuisvest en mochten het i met prikkeldraad afgesloten eiland uit- sluitend onder Sowjet-Russische begelei ding verlaten. Toestemming om het I eiland te verlaten werd alleen gegeven om in het naburige Ostasjkof inkopen te doen. Ze klaagden hoofdzakelijk over de hoge prijzen. Zo kostten bijvoorbeeld De 7 van Breda Daar begint het al weer Men weet dat men er hier te landi nog altijd niet in geslaagd is de te Bred* I ontsnapte misdadigers weer in handen eu- te krijgen. Doch dat belet „De Volks- ge-1 krant" niet, het volgende sterk op het srd sentiment afgestemde bericht te lan- sr), Sedert de ontsnapping der z er) levenslange gevangenen uit Breda nte naar verluidt, tot dusver 700 ton ijzer het verwerkt in constructies die de s er-1 gevangenis alhier absoluut potdicht de ten maken. Het gebouw wordt van buiten 920 nog bewaakt door speciale politietrot De in de binnendienst zijn tal van extra- beveiligingsmaatregelen getroffen. Alles wordt versterkt. ac_ Een en ander is, naar men ons n aat j deelt, gebleken niet bijzonder geëigend te zijn om de Bredase bewaarders ge 1 eje schikter te maken voor hun taak. Als w ta- 'S°ed zijn ingelicht, heeft een naar Bred; elf I gezonden psychiater langzamerhand aet meer werk gekregen aan de bewakers lit. dan aan de gevangenen. De nieuw* ird barricaden en ook de daarbij behorend* ein instructies, alsmede een overvloedig ver- jes toon van vuurwapenen, hebben, aldus onze zegslieden, in de gevangenis eer toestand van gespannen nervositeit ge kweekt. Als op weg naar de kerk gevangene naar een raam in de gang kijkt, gaat een rapport naar de direc teur: „X maakt plannen voor een ont snapping". Kijkt de man naar een genoot, dan heet het: „X zoekt contact De sfeer van geprikkeldheid slaat terug op de gevangenen, die zich alleen maar gewantrouwd weten en tengevolge daarvan steeds onhandelbaarder worden. A; Een gratieverlening nu en dan hield vroeger bij de hele schare de moe in en was een aansporing tot goed ge- d® (drag. Nu is dat practisch uitgesloten. zodat vaak alleen de wanhoop rest. Het .e* dagelijks bestaan, het gehele leven biedt geen enkel uitzicht meer voor deze „levenslangen", zodat de spanning e C Verbittering tot het ondraaglijke stijgen. Tot zover genoemd blad. Is het zo'n Jwonder. dat we nog altijd als de Chinezen van Europa worden beschouwd? een paar schoenen 500 roebel, fectie-pak 1500 roebel, een kilo boter 45 roebel, een kilo brood vier roebel kilo suiker 12 roebel. Een vakman in de Sowjet-Unie verdient 600 roebel per maand. Dat wil zeggen, dat hij voor paar schoenen meer dan drie weken i werken. Ook de beperkte en streng censuur onderhevige correspondentie met verwanten in Oost-Duitsland maakten het leven op Gorodomska moeilijk. Inge nieur Berker kreeg bijvoorbeeld een zenuwinstorting, omdat men hem corres pondentie uit Oost-Duitsland onthield. Hij was niet mee- in staat om te werken en werd als afschrikwekkend voorbeeld voor zjjn collega's wegens „weigering óm te werken" naar Siberië verbannen. De ge lukkigen, die nu naar Duitsland mochten terugkeren, werden aan de grens der Sowjet-Unie zonder uitzondering lijve gevisiteerd. Hun hele bagage werd ondersteboven gehaald. Terwijl 22 deskundigen, onder wie pro- achterblijven, werden de repatrianten hoofdzakelijk in een laboratorium te werk gesteld, dat in het Oostduitse slot „Sonnenstein" in Pirna is gevestigd. Hier werken sinds enkele maanden lucht machtdeskundigen in dienst van hel Oostduitse leger. Een ander deel vond werk in radiofal rieken, waarvan bekend is. dat zij radarinstallaties vervaardigen. In het Oostduitse ministerie voor de constructie van transport- en landbouw machines werd een afdeling „vliegtuig industrie" ingericht. Chef van deze af deling werd de communist. Erich Miller. Hij werkt onder de verantwoordelijkheid van een andere communist, Bernd Wein berger, die van geooorte een Hongaar is. maar in 1945 uit de Sowjet-Unie naar Duitsland kwam on. chef van het „bu- retau voor herstelbetalingen" te worden. Een maand of vier geleden werd hij mi nister de Oostduitse regering. Beiden werken aan de voorbereiding van een nieuwe Oostduitse vliegtuigindustrie, die allereerst met de vervaardiging derdelen moet beginnen. De voormalige Junkersfabrieken in Dessau worden het centrum. Erich Mil ler speurt momenteel in de hele Russi sche zone alle vliegtuigconstructiedes- kundigen op, die hij kan vinden. Zij wop- den in Dessau ofwel in slot „Sonnen stein" in Pirna geconcentreerd. Tegelij kertijd wordt met man en macht ge werkt aan de bouw van een nieuwe alu- miniumfabriek, terwijl vla!: in de buurt van Berlijn, namelijk in Ludwigsfelde op de terreinen van de voormalige Daim- ler-Benzfabrieken, een fabriek vervaardiging van vliegtuigmotoren iedere dag gereed kan komen. Officieel heet het, dat er scheepsmotoren zullen worden vervaardigd. Maar er zijn hier Berlijn te veel details bekend geworden, dan dat deze lezing in ingewijde krin gen nog geloof kan vinden. Aldus meldde de Berlijnse correspon- fessor Schmidt, in Gorodomska moesten dent van „De Volkskrant". Zucht van verlichting in Londen Bedrijven minder afromen, opdat zij in staat zijn uit te breiden of te vernieuwen „Ik zal geen nieuwe belastingen invoe- n." Zeshonderd Lagerhuisleden gaven luidruchtig uiadrukking aan hun gevoel verlichting, toen de minister van fi- :iën Butler een uur, nadat hij giste- zijn begrotingsrede was begonnen, deze toverwoorden uitsprak. Hier volgt het goede nieuws dat de Lagerhuisleden hoorden: De inkomsten belasting wordt voor alle klassen met een kwartje op de tien gulden inkomen verlaagd. Aankoopsbelasting wordt met 25 percent verminderd, zodat men op auto's, radio's en televisietoestellen, waarop men tot nu toe 66 percent belas ting betaalde, nog 50 betaalt. Op auto's met drie wielen wordt slechts 25 percent belasting betaald en taxi's zijn helemaal belastingvrij, omdat het taxibedrijf een ernstige crisis doormaakt. De amateursporten betalen geen ver makelijkheidsbelasting meer en men is nu eenmaal in Engeland ook be roepscricket wordt van vermakelijkheids belasting vrijgesteld. Ook aan de eige naars van de mooie kastelen en andere overblijfselen van Engelands groot ver leden heeft Butler gedacht. Schilderijen antiquiteiten worden vrijgesteld van successierechten De grote industrieën krijgen wat zij et zoveel aandrang hebben gevraagd. Winsten, besteed om nieuwe fabrieken te bouwen of machinerieën te kopen, zijn het grootste gedeelte belastingvrij Dank zij ook de 1200 millioen die de Verenigde Staten heeft geschonken als hulp voor de verdediging. Butler was bescheiden genoeg om deze verbetering niet alleen aan zijn eigen maatregelen toe te schrijven. Het feit dat de prijzen op de wereldmarkt lager zijn geworden, heeft zeer tot deze gunstige positie bij gedragen. Het pond is nu sterker dan een jaar geleden. Er is niet meer werkloosheid, ofschoon 30.000 ambtenaren zijn ont slagen. Engeland betaalde 4439 millioen pond fietsen stellen alles in de schaduw De RS lentecollectie biedt U ee terle, van 't traditionele, eenvoud de meeit exclusieve sportflets In p ren. Vraag Uw rijwielhandelaar lijke. lichtlopende fietsen I Prijun V R. S. STOKVIS ZONEN N.V uitgebreide ichtlge kleu- Minister Suurhoit Geen loonverschil per bedrijfstak Liever consumptiebeperking voor ieder opheffen Minister Suurhoff is van mening da! !cn verscheidenheid tussen de lonen in de verschillende bedrijfstakken, zoals de meerderheid van de Sociaal Economische Raad onlangs heeft geadviseerd, spoedig eer zal blijken te vervagen. Indien op een gegeven ogenblik de fi- nancieel-economische toestand van het land enige verhoging van het loonpeil toelaten, dient volgens de minister, deze ruimte in de eerste plaats te worden gebVuikt om het restant van de consump tiebeperking op te ruimen. Het aanstonds overgaan tot toonverschillen tussen de bedrijfstakken zou in dit geval immers betekenen, dat sommigen, die indertijd zeer het consumptie-offer hebben ge bracht, niet zouden delen in het resul taat, dat ook door hun offer tot stand is gekomen. Bovendien zouden dan per be drijfstak of per onderneming de opvattin gen omtrent wat wel en wat niet kan scherper tegenover elkaar komen te staan, met als gevolg een grotere kans op het ontstaan van conflicten. Wel is de minister van mening, dat in de lonen meer verscheidenheid moet wor- aangebracht in verband met de pres tatie. Hij betwijfelt evenwel ten sterkste of het mogelijk zal zijn het vraagstuk var. liddengroepen op te lossen van de loonzijde uit. Aldus de memorie van ant- oord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van Sociale Zaken. Rampenfonds heeft nu 104 millioen In het Rampenfonds was tot gister avond 104 millioen gulden binnengeko- Maandagavond bedroeg de stand 103.9 millioen. belastingen en zal dit jaar 4459 mil lioen aan de schatkist offeren. Dit zijn grote sommen voor de belastingbetaler. Maar in hun hart waren alle Lagerhuis leden het met de minister eens toen hij „De toestand is veel beeter dan wij verwachtten" Voor Engeland was deze begroting inderdaad een nieuw geluid, triomf na anderhalf jaar Russische geleerde overleden Ondertekenaar der acte van Stalins dood Professor Arsenia V. Roesakoff, één van de negen artsen, die de acte van Stalins overlijden vyf weken geleden hebben getekend, is Zondag „onverwacht" I K.R.O.-uitzending kennen. Die uitzen- hak, Dramatisch spel over Jacob en Ezau Predikant-dichter schreef „Een ladder tegen de maan" ,E NIJMEEGSE PREDIKANT ds Barnard, die vooral bekendheid geniet als de dichter Guillaume van der Graft, schreef onder hetzelfde pseu doniem een dramatisch Bijbels gedicht, een spel dat alleen al door de krach tige en fascinerende taal en de zuivere stijl grote waardering verdient. Dit spel „Een ladder tegen de maan" behandelt de geschiedenis, zoals die in Genesis 27 en 28 is opgetekend. De zegening van Jacob door Izak, de haat van Ezau, het verraad van Rebecca en de droom van Jacob te Beth-El. Al deze figuren spelen een rol in het stuk en daarnaast komen nog Eleëzar en Ketüra, alsmede de stem van Jahwe. Nadat de N.C.R.V. dit stuk geweigerdnieters ook van het goede der aarde. En had voor de microfoon te brengen, heeft toch heeft hij kans gezien ze niet te ver- de KJt.O. het gisteravond doen opvoe- J lagen tot ongebolsterde boeren, integen- ren onder regie van Willem Tollenaar. Volgens mededeling van de K.R.O. zijn er enkele passages met protestantse in slag geschrapt en in hoeverre dit ge-j schied is. kunnen we niet beoordelen. daar we het spel alleen overleden, zo is gisteren te Moskou kend gemaakt. Roesakof heeft ook het stuk getekend, waarin het overlijden wordt bevestigd van Lev Zharovitsj Mekhüs, een voormalige minister van Staatstoezicht en één van de meest voor aanstaande Joden in de Sowjet-Unie. Mekhüs overleed in Februari. In een door de Russische minister van Gezondheid, Tretyakof. getekende levens beschrijving van professor Roesakof wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie „een van haar uitnemendste specialisten in de pathologische anatomie" heeft verloren. Professor Roesakof was één van de stichters van het instituut te Moskou voor onderzoek van de medische eerste hulp en dertig jaar aan het instituut verbon den. schrijft het blad „Medische Werker". ding heeft ons de waardering gebracht, die het stuk verdient ook al kunnen we ons indenken dat er van N.CJtV.-zijde bezwaren waren. Guillaume v. d. Graft heeft hier de Bijbelse historie aangevuld met zyn eigen, krachtige fantasie, hij heeft van die slechts weinige Bi'belver- zen een spel van twee uren gemaakt hij schonk de figuren uit die historie i eigen physionomie. Daarmee doorbrak hij een bepaalde conventie, die om all* belangrijke personen in het Oude Testa ment een aureool wil leggen. Die con ventie belet ons wel eens deze personen in het juiste licht te zien en idealiseert ze derhalve. Guillaume v. d. Graft heeft dat niet gedaan, maar plaatste de figu ren volkomen in het dagelijkse leven van die tijd, als mensen met echt lijke hartstochten en verlangens, als ge- Advertentie) Het ideale paar Wilt U het beste uit Uw extra Blauwe Gillette mesje» halen Gebruik, ze dan in een Gillette scheerapparaat! Apparaat mesje worden in de fabriek als zij een ideaal paar Gillette perfect en snel. Psychologen deden hun titel weinig eer aan Beledigingszaak voor Haagse rechtbank behandeld (Van een onzer verslaggevers) „Dit is een ruzie tussen menser. zich psychologen noemen, maar die hun conflict niet langs de weg der psycholo gie hadden kunnen oplossen". Aldus kwa lificeerde de Officier van Justitie bfi de Haagse rechtbank gistermiddag een merkwaardig geval van belediging, dat voor ne-. grooisie seoee.ic oeiasungvr.j. aan de rechters werd voorgelegd. Aan de Bovendien* verdwijnt de speciale wins,-1 belasting, die na het begin van de oorlog Familieberichten uit andere bladen OVERLEDEN: E de Boer, m daal; A H Juda-Winkehnan, E v d Woerd. m. 77 j. Zeist; Opperdoes lst kanaal: G 5 j. A'dam-Zuid: K Zwaan. Czr 89 j. Stads- G Booij. m, 65 j. Zutphen: C R Roodhuyzen. v, 85 J. Zeist; R Groot, m, 75 j. Korea is ingesteld. Ook de schrijver vindt zjjn verrassing deze begroting. Het inkomen, dat hij de eerste #twee jaar na het verschijnen een boek verdient, mag hij verdelen r het aantal jaren dat hij nodig had het boek te schrijven. Als de schrij- van „De wrede zee" dit voorrecht had genoten, was hij nu een rijk man. De socialisten klagen over de begroting omdat de voedselsubsidies van 250 tot 120 millioen pond worden teruggebracht e.i vooral omdat het de grote belasting betalers zijn die profiteren. Maar deze begroting maakt het leven niet duurder schijnlijk goedkoper. Suiker stijgt wat in prijs maar gaat van de bon, terwijl men voor talloze huishoudelijke artikelen minder betaalt door de lagere aankoopsbelasting. „De verschillen met het vorig jaar zijn :er opvallend", zei de minister. Dit is aar. Zo was er een*tekort op de han delsbalans van vier milliard gulden. Nu overschot van bijna 3 milliard. M. W. en de Haagse psychologe E. C.. was ten laste gelegd, dat zij. als bestuurs leden van een vereniging ter bevordering van de psychologie der Züricher school in een brief mevrouw M H. H.C. W. welbewust hadden beledigd, door haar om. schriftelijk te verwijten 1. Dat zij het beroepsgeheim herhaaldelijk niet had ge ëerbiedigd. 2. Dat zij tijdens lezingen zogenaamde tekeningen van patiënten had getoond, waarvan deskundigen kon den vaststellen, dat zij door meer dar een persoon waren getekend, waardoor zij het vertrouwen in de psychologie van Jung had geschaad. 3. Dat zij door haar manier van practijk oefenen het wen in de psychologische stand onder mijnde. Verdachten gaven de ten laste gelegde feiten toe, doch ontkenden, de bedoeling te hebben gehad, mevrouw H te beledigen. De eerste van de rij getui gen was de bèledigde psychologe zélf. Zij verklaarde, dat de tekeningen, die zij bij haar lezingen had laten zien, voor gedeelte door haar patiënten waren o getrokken, maar dat dit volkomen overeenstemming was met de methode Thans drie soorten Castella Castella brengt thans voor 20 cent e* heerlijke, nieuwe bloemenzeep zachte kleuren en geurend naar rozt naar de lente die in aantocht U kunt Uw keus maken. Nu zijn er dus DRIE soorten Castella, voor iedere huid, voor iedere beurs. Bevindt Uw huid zich het best bij de overbekende, klassieke Castella Schoon- heidszeep Is Uw teint meer gebaat met massage in het wonderlijk, overvloedig 6chuim van Castella Spécial Wilt U weinig besteden en toch Uw huid zorgen met een zeep van erkend-goede afkomst? U kunt altijd Uw keus maken ilmeer dan ooit geldt nu de lijfspreuk va.. i Castella: IEDERE vrouw kan mooi zyn! Radio Philharmomsch Orkest, 'do t.ri der Jungse school. Getuige dr J. vai Spek zei, dat mevrouw H tot de oudere leerlingen van prof. Jung behoorde en dat zij zich met recht psychologe mocht noemen De verdedigster, mej. mr L. W. van Lindonk, had drie getuigen opgeroe pen, van wie alleen de psycholoog dr Van D. uit Amsterdam was verschenen. Ge tuige zei. de indruk te hebben, dat vrouw H. niet voldeed aan de eisen aan een psycholoog gesteld mogen den. De officier van Justitie noemde de wijze, waarop het bestuur mevrouw H uit de vereniging had verwijderd een bla mage. Hij eiste tegen de beide verdach ten W en C. 150,- boete subs. 30 dagen hechtenis. Uitspraak 23 April. Evenals vorig jaar Dropping-programma per radio op 5 Mei Prijzen voor vinders van parachutes Vanwege het succes, dat verleden jaar met dit programma werd geboekt, zal op de avond van 5 Mei in het nationaal pro gramma over beide radiozenders van 91; tot 11 uur opnieuw een zogenaamd „drop- ping"-programma worden uitgezonden. Hieraan zullen drie vliegtuigen van de Rijks Luchtvaart School met als reporters Herman Felderhof. Jan de Troye en Wim Ruth aan boord, deelnemen. Boven een gemeente in elke provincie van ons land ordt een tweetal parachutes neergelaten Is een symbolische herdenking van de voedseldroppings in Mei 1945. Hieraan zijn prijzen verbonden voor degenen, die de parachutes vinden en dit zo snel mo gelijk aan de radio-instanties in Hilver- im melden. Voordien zal van 8.08 tot 9.10 uur een uitzending worden verzorgd uit de ge deeltelijk herstelde Eusebiuskerk in Arn hem. waar een herdenkingsdienst wordt, gehouden. Hier zal worden gesproken door aalmoezenier Cronenburgh, prof. ds W. Banning en de heer J. Smallénburg, lid van Gedeputeerde Staten van Drente. Op de avond van Koninginnedag, 30 April, wordt in het nationaal programma o.a. een declamatorium uitgezonden, dat door Bertus Aafjes in opdracht v; Nederlandse Radio Unie is geschrev waarbij Hendrik Andriessen de muziek componeerde. Uitvoerenden zijn het De klassieke Castella en Castella Spécialj omroepkoor ep twee spreekstemmen. De kosten 32 cent - de Bloemenzeep 20 cent.'regie is in handen van Willem Tollenaar Zo Jong kon het strijkijzer niet wachten getest en eerst verzonden. Daarom scheert U zich met N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZU BEHOREN BU ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette F. 0.75 per 5 Een ,goeie morgenV begint met Gillette! Voorstellen weldra in Tweede Kamer Voor het gebouwencomplex en de openbare werken zal ruim 100 millioen nodig zijn Voorstellen tot vestiging van het grootste sodabedrijf te Delfzijl zullen nu binnen afzienbare tijd in de Tweede Kamer kunnen komen. Eerst moeten echter nog de financiële onderhandelingen tussen overheid en Kon. Ned. Zoutindustrie worden beëindigd. Zoals eerder gemeld is, zal alleen voor de oprichting van de eigenlijke fabriek 50 a 60 millioen gulden nodig zijn. Daar komt nog een zelfde bedrag bij voor de uitvoering van de nodige publieke werken. De bouw van de fabriek zal ongeveer 3 jaar duren en in de fabriek zullen on middellijk 350 a 400 man werk kunnen vinden. De oprichting van dit bedrijf zal vooral in belang zijn voor de totstandkoming in een moderne chemische industrie, gebaseerd op dit nieuwe bedryf (fabri cage van zoutzuur, vlakglas, kunstmest Van de omvang van dit nieuwe bedryf kan men zich enigszins een beeld ien als men weet. dat de electrische centrale voor dit bedryf veel groter zal orden dan die der Kon. Nederlandse Zoutindustrie. welke alleen reeds meer vermogen heeft dan de centrale voor géheèl Zéëlarid.' De omzet van het soda bedrijf zal aanvankeüjk 20 25 millioen gulden per jaar bedragen. Ook uit het oogpunt van qevigzenbesparing za! de nieuwe fabriek belangrijk zyn daar thans voor ongeveer 12 millioen gulden aan soda per Jaar moet worden ingevoerd. Tot" de' nodige' publieke werken beho ren om. een kanaalomleggin-g, waarbij de monding van het Eemskanaal Delfzijl zal worden verlegd en nieuwe bredere sluizen zullen worden gebouwd, hetgeen tevens betekent, dat een deel van de scheepsbouwindustrle in Gronin gen een ruimere armslag zal krijgen, want de breedte der tot dusverre ge bouwde kustvaarders wordt bepaald door de breedte van de huidige sluis. Deze kanaalomlegging stond reeds op het programma en zal nu in plaats van over een langere periode, in een versneld tempo geschieden. Dit alles werd medegedeeld op een persexcursie in verband met de indu strialisatie van Nederland. NEDERLAND-BOLLENLAND Zuidafrikaanspaar gepakt Oplichters kochten een villa van 55.000 In Ut/echt zijn een man en een vrom gearresteerd, die zich uitgaven voor h< ZuitjAfrikaanse echtpaar Wittke en zich en vermoedelijk ook in andere plaatsen hebben schuldig gemaakt oplichting. Het echtpaar kocht aan de Stationsweg in Ede een riante villa van f55.000 en deed grote inkopen, waarbij steeds betaald werd met chèques op dc Ned. Handel Mij in Arnhem. Toen een hotelier ontdekte, dat de handtekening op de chèques niet steeds dezelfde was. belde hij de Ned. Handel My op. waar hy vernam, dat de chèques niet door een tegoed gedekt waren. (Advertentie) Viervoudige werking De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Ma een enkel tabletje bij pijn of griep voelt U zich een ander mensl 'n 4(je doet wonderen! deel, ze behouden hun waardigheid en hun godsvrucht Dat is de grote verdien ste van dit spel en daarmee is het ge vaar van een al te grote popularisering voorkomen. Dit is vooral te danken aan de nobele en waardige taal van Guil laume v. d. Graft, een taal die zo uit die tijd genomen zou kunnen zyn. En mede is dat te danken aan t'.e zeldzame voordracht van Jan Musch (Izak), Caro Eyck (Rebecca), Guus Hermus (Ja cob), Bert Dijkstra (Ezau) en Greet Groot (Ketüra). Ook deed hij geen inbreuk op de heils- historie, ondanks de dichterlijke fantasie. De grote lyn wist de schrijver te hand haven en in de epiloog van het koor (Willy Bril) deed hij de zin van deze historie beüchten. Als zodanig kunnen dan ook geen bezwaren in zien. n als we ernstige bezwaren zien roman van Rogier van Aerde over Kaïn. Maar zijn we in doorsnee eigenlijk dat we de Bijbelhistorie in het licht van de alledaagsheid ook al is die alledaagsheid dan historisch verant- oord kun.ien zien. Met het korte en simpele relaas uit Genesis nemen we ge- i aan het doorgefantaseerde ver haal hebben we geen behoefte. Het is ge- -aarlijk om op Bijbels terrein Wahrheit und Dichtung door elkaar te mengen. dan weten we soms niet meer waar de Wahrheit ophoudt en de Dichtung be gint. Aan de andere zijde echter zal dit stuk historie voor velen veel sterker gaan spreken als de fantasie gebouwd is op at de Bijbel vertelt en er noch aan de erkelijke geschiedenis, noch aan de heilshistorie tekort wordt gedaan. Dan zullen de figuren niets aan waarde in boeten, maar veel meer voor ons gaan leven als echte mensen. Dat heeft Guil laume v. d. Graft in ieder geval bereikt. Gevaarlijker wordt het als Gods stem tot Jacob komt, dan kan er iets in het luis teren verstoord worden. De .veigering van de N.CJLV. kunnen e begrijpen, het is nog te veel een ex periment om dit stul: zo maar aan de luisteraars voor te zetten en daarmee waarschijnlijk bij velen op onvoldoende begrip te stuiten. Gezien de aard het spel meenden we toch er de aan dacht op te moeten vestigen en er blij ver te zijn, dat Guillaume v. d. Graft an elke vorm van profanie is ontkomen. Corn. Basoskt. Weekstaat Ned. Bank Ultimo verdwijnt moeilijk Hoewel het reeds midden April is. erkeert de geldmarkt nog onder invloed an de in verband met de f 200 mil- lioen-lening zeer zware ultimo. Van enige ruimte is nog geen sprake. Dag geld is nog 3 '4 pet en het herstel vol trekt zich slechts zeer geleidelijk. Het saldo van de schatkist is zelfs nog boven het hoge peil van vorige week en heeft nu de f 1300 min overschreden. Dientengevolge gaat het Rijk niet voort met afgifte van schatkistpapier en heeft die taak weer in handen gelegd van de centrale bank. zodat de post papier, overgenomen van de staat, weer belang stelling vraagt. Aangezien de verkorte balans slechts één dag die toestand weerspiegelt, is de verlaging van deze post tot f 9 min beperkt De vorige week wel bijzonder hoog opgelopen voorschot ten ln rekening courant zijn nu meer dan gehalveerd en tot een normaler peil teruggekeerd. .In ieder geval blijkt dc verdwijnende invloed van de ultimo uit de forse daling van de bankbiljetten- omloop met f 70 min. doch de post is nog boven de 3 milliard. Van andere saldi werd f 1.1 min afgeboekt De post deviezen en goud steeg tot f 4109 min. >eviezen alleen belopen f 1818 min. VERKORTE BALANS (in duizenden guldens) Activa: 13 April 7 April 1.700 1.700 Schatkistpapier 142.200 151.300 Voorsch. ond. p. 68.805 144.270 Boekvord. op Staat 1.300.000 1300 000 2.290.953 2.290.953 Zilver 15.794 15.663 Vord. buit. g 1.657.943 1.590.816 Buitenl. bet. m. 255 493 Vord. in gld. betaüngsacc 338.704 365.283 Diverse reken. 42.699 43.066 Passiva: 34.984 35.047 idem (nieuw) 3.007.781 3.077.368 Bankassign 80 195 Rek.-Crt Rfik 1.320.302 1.292.901 Idem bijz. rek 1.173.789 1.173.789 Saldi v. banken 22.564 23.487 Saldi betal. acc. 39.997 47.797 Andere saldi niet-lngezet 69.418 68.835 Andere saldi 95.520 106.731 Saldi buitenL g 48.252 31.125 Diverse reken 46.700 48.376 Schatkistpap. uit 21.320 20.820 Billiton ook naar Zuid- Afrika Zuidafrikaanse persberichten melden dit de Billitonmij waarschijnlijk spoed.g haar werkzaamheden tot de Unie van Zuid-Afrika ral uitbreiden. De heren dr N. H. van Doorninck en dr J. H. G. ,Fuchter bestuderen de tinerts'.agen, doch I een besluit is nog niet genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5