1 De Leidse Prot.-Chr. raadsfractie heeft program van tien punten De heer Van der Kwaak lichtte ze gisteravond toe Kon. Middenstandsbond „in de olie" C.F.A.afd. Leiden Tom Browns Koslschooljaren De nieuwe Opel Olympia Rekord f5995.- IN ONDERHOUD DE GOEDKOOPSTE! Gebr. Van Ulden Driedaagse Rode Kruisbeurs in Oegstgeest geopend Personen, die uit Leiden vertrokken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG IS APRIL 1953 ACTIE EN DAAD Zoals bekend, heeft de onlangs gehouden algemene vergadering van de Chr. Historische Unie met algemene stemmen het Unie-gemeenteprogram aangenomen. Dat was een belangrijke beslissing. Aan dit program hebben wij in ons blad reeds ruime aandacht gewijd. Zo'n program heeft echter niet veel betekenis als het niet resulteert in een plaatselijk program, dat de kleine gemeenschap, die de gemeente toch is, direct aanspreekt. Het begint dan pas concrete waarde te krijgen. Welnu, de Prot.-Chr. raadsfractie Leiden heeft een program klaar. Tegen de gemeenteraadsverkiezingen, die eind Mei worden gehouden, verschijnt er een verkiezingskrant, waarin de punten van het schema populair en uitvoerig wor den toegelicht. Maar de heer D. van der Kwaak, de lijstaanvoerder van de Prot.- Chr. groep, had toestemming ontvangen om er in de gisteravond gehouden ver gadering vein de afdeling Leiden van de Chr. Historische Unie reeds een en ander over te zeggen. Uiteraard zeer beknopt. Het program bevat tien punten. Num mer 1 is de woningbouw. Ten aanzien hiervan begrijpen onze mensen drommels goed waar het om gaat, aldus de heer Van der Kwaak. Hjj pleitte er voor, dat jonge mensen de kans krijgen met ihulp van de overheid een eigen woning ■te krijgen. Daarenboven spreekt punt 1 van het opruimen van krotwoningen, die er in Leiden nog maar al te veel zijn. Punt 2 handelt over de scholenbouw. Op dit gebied zal een voorzichtige po litiek moeten worden gevoerd. Nu heb ben we de nieuwe scholen hard nodig, maar hoe zal dat over enige jaren zijn? De cijfers wijzen er immers op, dat de behoefte binnen afzienbare tüd zal dalen. Het derde punt beoogt de bouw van nog enkele gymnastieklokalen-. De nieuwe lo kalen in het Zuiden van de stad blijken in een grote behoefte te voorzien. Punt 4 vestigt de aandacht op de bouw van Chr. kleuterscholen. De Prot.-Chr. fractie wil het in de nieuwe periode ook hebben over een zweminrichting. Zelfs de leek op dit ter rein zal moeten erkennen, dat Leiden wel een beetje achter is. Punt 6 raakt ook het onderwerp volksgezondheid: het stichten van enkele consultatiebureau^ in nieuwe wijken. Het zevende punt gaat weer over het onderwijs, namelijk de bevordering van het Chr. nijverheids onderwijs in onze stad. Punt 8 vestigt de aandacht op een ge heel ander stadsbelang, t.w. de nieuwe veemarkt. Veel plannen worden opge houden doordat we nog steeds met de oude veemarkt zitten, aldus de heer Van der Kwaak. De punten 9 en 10 handelen resp. over de aanleg van sportvelden en de afschaffing van de huidige methode van schoolkindervoeding. Mededelingen over de komende verkiezingsstrijd kon de heer Van der Kwaak niet doen. Wel hoopt de Unie, dat deze strijd fair zal worden gevoerd. We laten ons in ieder geval niet in een hoek drukken, waar we beslist niet willen zitten, zei de voor- Voor de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond vertoonde de Kon. Shell gisteravond in het Gulden Vlies enige van zijn films. De heer L. H. Metz van de afdeling Publiciteit voorzag op aangename wijze de te vertonen films van commentaar. De eerste rolprent, „Op zoek naar olie" gaf een overzicht van hoe de olie in de aarde ontstaat en hoe zij wordt opgespoord. Vroeger was dat wel zeer gemakkelijk, omdat de olie zichzelf naar de oppervlakte van moeder aarde perste. Maar toen deze bronnen waren uitgeput werd het moeilijker. Een uitgebreide staf van geologen ls nu dagelijks bezig om het diep verbor gen goud op te sporen. De laatste tijd wordt zelfs radar gebruikt. Gebruikte men vroeger de ruwe aardolie als medi cijn. nu doet men dit nog. Alleen is het slikken van een vitamine-tabletje aan genamer. „De geboorte van een olieveld" gaf een duidelijk beeld van de wijze waarop de olie naar boven wordt gehaald. De diepste boring is op het ogenblik 6300 meter. De Nederlandse oliewinning be draagt momentcel 2.5 millioen liter per dag. Deze productie dekt 1/4 tot 1/3 van het totaal gebruik in Nederland. De film ..Caracas" gaf een indruk van het leven in Venezuela. Besloten werd met „Zestig jaren Ko ninklijke". In deze film kwam duidelijk tot uitdrukking welke belangrijke taak Nederland in. de oliewereld h°eft. De Shell is n.L de grootste N.V. in Neder land en hééft het grootste laboratorium van Europa en wel in> Amsterdam. Na enige mededelingen over de Braderie besloot de voorzitter, de heer Zwart, deze prettige avond. Geslaagd feest van D.O.S. in de Burcht De herdenking van het 45-jarig bestaan van D.O.S., de oudste Leidse Christelijke gymnastiekvereniging, is gisteren beslo ten met een uitzonderlijk geslaagde feest avond in De Burcht Van meet af aan heerste er onder het publiek een gezel lige stemming, waartoe de voorzitter van de feestcommissie, de heer L. Questroo, met zijn openingstoespraak en zijn opge. wette leiding, niet weinig heeft bijge dragen. "De heer Queströo heette enkele oprich ters van D.O.S. in het bijzonder welkom, n.L de heren S. J. Jansen en J. Keeré- weer, G. van Zwieten, J. de Geus en J. van Loeft. Zeer in het bijzonder werd een welkomstwoord gericht tot de heer J. de Kok. Als er iemand is, die meé heeft geholpen om D.O.S. groot te maken, dan is het wel de heer De Kok", aldus de voorzitter. Verder werd het oudste aanwezige medewerkende lid, de heer C. van Nieu- wenhuizen, nog even in het zonnetje ge zet. En tenslotte richtte de heer Questroo enkele woorden tot de héér J. C. F. Coers, ambtenaar voor lichamelijke opvoeding. Het feestprogramma werd met buiten gewoon veel succes verzorgd door het Leids ambtenarencabaret en het salon orkest Sylvia onder de dynamische lei ding van de heer Meerpoei. Zeer opval lend was het optreden van de goochelaar Anverdi en van de zanger Chris van Woerkom, één der leden van het ambte narencabaret. Twee groepen kleine meis jes en dames gaven uitstekende reprises van op de uitvoering afgewerkte num. mers. Na de pauze werd een grote ver loting gehouden. zitter. In dat geval zullen we onze maatregelen nemen. Voordat de heer Van der Kwaak over de tien Leidse punten sprak, verklaarde hij, dat de Leidse Unie start met een grote vastberadenheid, ondanks hoon gelach en smalende critiek. Het is onze roeping de burgerij duidelijk te maken, wat wij als Prot.-Chr. fractie willen, al dus spr., daarbij vasthoudend aan het geloof, dat God nog steeds ons volksleven leidt. Boven de tien punten wilde hij het motto plaatsen: Actie en daad. Ze vor men het urgentieprogram voor de ko mende vijf jaar. De wethouder zei tenslotte, dat men nu niet moet gaan denken, dat men in deze periode op al deze punten tevreden zal worden gesteld. Vanzelfsprekend hebben we te letten op de economische en finan ciële mogelijkheden. Maar als we deze dingen voortdurend goed in het oog hou- Open ogen Mr Beernink, lid van de Tweede Ka mer, behandelde hierna in het kort het gemeentcprogram van de Unie, zoals dat kortelings door de algemene vergadering van de Unie is aanvaard. Over deze ver handeling zullen wij kort zijn, omdat wij over dit program en zijn behandeling enkele malen al uitvoerig hebben ge schreven. Naar aanleiding van artikel 1 van het program merkte de heer Beernink op, dat het socialistische en liberale idealis me meer gericht zijn op de materiële voorzieningen. Het steeds maar uitzien naar materiële voorzieningen zal teleur stelling op teleurstelling geven, aldus de heer Beernink. Dit betekent geenszins, dat de Unie in haar gemeenteprogram de ogen voor kleine en grote voorzieningen op allerlei gebied gesloten heeft. De be schouwingen van mr Beernink hebben dat wel duidelijk aangetoond. De Unie staat vóór een zo krachtig mogelijke versterking van de gemeente lijke zelfstandigheid. Laat men het eigen gemeentelijke leven niet voldoende tot ontplooiing komen, dan doodt men ini tiatief en verantwoordelijkheidsgevoel. Het program pleit ook voor een betere financiële verhouding tussen rijk en ge meente en uitbreiding van het gemeen telijke belastinggebied. De heer Beernink hoopte tenslotte, dat velen in Leiden hun stem op de Prot.- Chr. lijst zullen uitbrengen. Natuurlijk tot behoud van de tien zetels. En als het kcin tot uitbreiding van dat aantal. Confectie- en stoffenshow van Gerzon De moeite van het bekijken waard Des middags èn des avonds heeft de confectie- en stoffenbeurs van Gerzon gisteren een volle foyer getrokken. En terecht. Want wat getoond werd, was alleszins de moeite van het bekijken waard. Op het gebied van de stoffen kon men ae allerlaatste snufjes laten zien. Zwit serse en Franse katoen bijv., zo fijn als zijde en bedrukt in dessins, die hemels breed verschillen van die van vorige zomers. Er staan schepen op met ge kleurde zeilen, bloeiende grassen, waar tussen de insecten zweven, hele strand- tafrelen, volledige bossen en ouderwetse diligences. Soms is dit alles alleen in de zoom verwerkt, maar vaker bedek- Advertentie) draait 16 April om 7 en 9.15 uur in CASINO De strijd van een 11-jarige jongen. Boeiend van begin tot eind. Men selijk en ontroerend. Bespreek Uw plaatsen Kokschool zag „Rose Marie" Het jvas Rose Marie, die gisteravond in het St. Antoniusclubhuis de aandacht opeiste van het personeel en de genodig den der Leidse Kokschool. Zij, die bij de aankondiging van de gelijknamige operette geschreven door Otto Har- bach en Oscar Hammerstein iets spe cifiek Weens verwachtten, kwamen be drogen uit De Haagse operettezanger liet de aanwezigen daarentegen kennis maken met het ruige gouddelverslevem van Californië en instede van wijn, werd er whiskey gedronken. Rijk aan afwis seling is de operette, waarin alles draait om de lieftallige Rose Marie: naast paar Indianen komt er bijvoorbeeld ook nog een rasechte Rotterdammer aa pas, Hein de Bruin. In zijn openingswoord kon adjudant J. Nieuwenstein een bijzonder prettige mededling doen: door de commandant van de Kokschool wordt op 30 April t.g.v. de verjaardag van Koningin Juliana het personeel een cabaretavond aange boden. Derde winkel Vanmiddag opende banketbakkerij P. de Ru en Zoon een derde winkel, te weten Doezastraat 13, naast Hooigracht 53 en Haarlemmerstraat 180. (Advertentie.) Ook Uw ouders kwamen al in „DE TURK" RESTAURANT ..IN DEN VERGULDEN TURK» Haagse rechtbank Vertegenwoordiger faalde Een vertegenwoordiger uit Voorscho ten had in Januari ruim f 700 verduisterd in zijn hoedanigheid van agent-incas seerder bij de Raad van Arbeid te Lei den. Een cliënt van een verzekering, die verhuisd was naar Nijmegen, had het geld op de girorekening van de man overgemaakt. Deze gebruikte het geld echter ten eigen bate en gaf de cliënt geen kwitanties. Die zouden door hem zijn verzonden, maar zijn zoékgeraakt, zó had hij aanvankelijk beweerd. Voor de Haagse rechtbank gaf hij dit feit echter toe. Hij ontkende echter geld, dat hij van de mensen kreeg om zegels voor de rentekaart te kopen te hebben gebruikt Hij zou wel degelijk de ont brekende zegels hebben bijgeplakt op de kaarten van die mensen en die kaar ten hebben gepost. Een aantal kaarten werd echter vermist. De officier van justitie eiste 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 28 ApriL ken de tafrelen de gehele stof. Het „bloemetje" schijnt er wel helemaal uit te zijn. Wanneer men het eenvoudiger doet inspireert men zich op de abstracte kunst en bedekt men het oppervlak met vreemd gevormde en gekleurde vlekken, strepen en figuren. Strepen schijnen trouwens en vogue te zijn. In geraffineerde èn in eenvoudige kleurencombinaties verschij nen zij in alle stoffen, zowel in de katoe nen als in de wollen, ja zelfs in de organza. Verder natuurlijk everglaze,de nieuwe toverstof, zuivere zijde, en fantasie jersey. Voor de mantels grove tweeds, voor de tailleurs fijne alpaga's en zomer- zibeline. De clou vormden daarbij de ex clusieve stukken van de grote ontwer pers. zoals Rodier, Moreau en Gérondeau, stoffen waarvan niet méér dan bijvoor beeld 15 m wordt geweven. Do stoffen werden met natuurlijke gratie vertoond door het personeel van Gerzon. Vier beroepsmannequins toon den bij de stoffen, die op een bepaald ogenblik aan de beurt waren, de costuums, die ervan konden worden ge maakt: tailleurs (klassieke en met korte, rechte jasjes), deux-pièces, ensembles, strandpakjes en zonnejurkjes, terwijl het slot werd gevormd door een serie prach tige avondtoiletten. De showende dames maakten, elk met een bouquet tulpen gewapend, een ere-rondje door de zaal, die zich buitengewoon enthousiast toonde. Leidse candidatenlijsten waren in orde Het hoofdstembureau heeft gistermid dag na 5 uur de ingediende candidaten lijsten voor de raadsverkiezing op 27 Mei onderzocht en in orde bevonden. Er bleken niet meer dan vijf lijsten te zijn ingediend, namelijk voor de Prot.-Chr. groep (C.H.—A.R.), K.VP., V.V.D.. P. v d.A. en C.P.N. In de raad keren in elk geval niet terug de heren H. Lomhert (K.V.P.), G. Hordijk (Prot.-Chr.), J. J. van Weerlee (P.v.d.A.), A. O. Frohwein (V.V.D.) A. Boezaard (C.P.N.), omdat zij op de lijsten niet meer voorkomen. Mevrouw R. A. de Meijer-De Wal heeft op de| P.v.d.A.-lijst geen kansbiedende plaats meer en de heren J. C. Elsgeest (Prot.- Chr.). H. de Wilde (V.V.D.), C. F. Lardee (P.v.d.A.) en mr H. Dirks (K.V.P.) maken alleen kans bij extra-stemmenwinst of bij opschuiving. (Advertentie) Op het oog een dure wagen ZIE ONZE SHOWROOM. VRAAGT PROEFRIT VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Agenda voor Leiden Woensdag Vlies, 8 uur: algemene ledenvergade- „Sempre Plantkunde, Geref. Bond, ds Veranderingen bij Stadhuispoort De raad van Leiden heeft op 30 Juni 1952 o.m. besloten tot het aangaan van een grondruiling met de heer G. W. Zand. voort. Het achtergedeelte van perceel Maarmanssteeg 12, eigendom van de heer Zandvoort en grenzend aan het stadhuis terrein, werd daarby geruild voor een deel van perceel Vismarkt 5, dat terzijde aan Maarmanssteeg 12 grenst. In verband met een later door de heer Zandvoort ingediend plan tot verbouwing van dit pand, zijn onderhandelingen opend met genoemde heer en met m de weduwe PierrotBaaten inzake definitieve regeling van zaken met be trekking tot de op de Maarsmanssteeg uitmondende Stadhuispoort. Deze poort zal tegen betaling van f 1,. in eigendom worden overgedragen aan mevrouw de weduwe PierrotBaaten, onder voorwaarde dat voor haar rekening een muur van drie meter hoog zal wor den gebouwd tussen het stadhuisterrein en het aan haar over te dragen stuk ge meentegrond. Sloot voor straataanleg Het college van B. en W. stelt de raad voor, van de provincie een sloot aan te kopen in de Rodenburgerpolder, gelegen tussen de Stadsmolensloot en de spoorweg LeidenWoerden. Dit is nodig omdat de Grote belangstelling voor shows en attracties In het Patronaatsgebouw is gistermid dag onder grote belangstelling de drie daagse Rode Kruisbeurs geopend. Deze beurs wordt gehouden ten bate Rode Kruis-colonne van de afdeling Rijnland. De voorzitter van deze afdeling, oud burgemeester J. C. Baumann, richtte zich tot de talrijke aanwezigen met een har telijk woord van welkom. Hij merkte op, dat de burgemeesters eens in de vier jaar „arrest" hebben in hun gemeentehuis wegens de candidaatstelling voor de ge meenteraad, zodat burgemeester Du Boeuff, zeer tot zijn spijt, verhinderd was de opening te verrichten. Hij verwelkomde in het bijzonder de leden van het ere-comité en bracht hun dank, dat zij daarin zitting hadden willen nemen. Spreker zag dit als een bewijs dat zij een open oog hebben Rode Kruiswerk. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk de echtgenotes van de burgemeesters Rijnsburg en Warmond, alsmede de gemeente terrein in eigendom"moet krij- dames Blok, Dignac, Duyvendak, Smits; gen voor straataanleg in het partiële uit-'de heer J. Focke, commandant van de braidingsplan Leiden-Rodenburgerpolder. M.E.B., de wethouder van Rijnsburg, de In het Patronaatsgebouw te Oegstgeest is gistermiddag de driedaagse Rode Kruisbeurs geopend. Voor de shows bestond grote belangstelling. Wc zien hier een van de mannequins tijdens de modeshow. Foto N. van der Horst Haagse politierechter Schoonouders kregen de schuld De Leidse opkoper van tweedehands goed, die voor de Haagse politierechter verscheen omdat hij onder invloed van sterke drank op een fiets had gereden, verweerde zich met te zeggen, dat hy aan de drank was geraakt doordat hij bij zijn schoonouders inwoonde. De offi cier van justitie requireerde f 30 boete. De politierechter veroordeelde de man tot f 25 boete. Schoenen gestolen „Ik had ze nodig", zei een 18-jarige Leidse betonvlechter tegen de Haagse politierechter. Hij stond terecht wegens diefstal van schoenen op zijn werk. De rechter hield hem voor, dat het dubbel gemeen was een collega te bestelen, maar Een eeuw fotografie in het prentenkabinet Collectie Grégoire: interessante expositie In het prentenkabinet der ryksuniversiteit wordt Vrijdagmiddag een ten toonstelling geopend, die uniek mag worden genoemd. Men heeft namelijk enige tijd geleden de foto-cóllectie van de heer A. Grégoire uit Voorburg aangekocht, ongeveer 6000 stuks, waaronder er zijn uit 1837, dus uit de tijd van de uitvinding van de daguerréotypieën. De heer Grégoire, die 35 jaar geleden lid werd van de Haagse amateur-foto grafenvereniging en daarvan 25 jaar het voorzitterschap bekleedde, had reeds in 1939 de bedoeling rijn collectie, met liefde en moeite samengesteld, aan een museum af te staan. Echter was er tot op heden geen directie, die zich voor de verzame ling kon of wilde verantwoordelijk stel len. Totdat er een plaats werd gevonden in het prentenkabinet der Leidse univer siteit, dat de collectie tegen kostprijs aankocht. De bedoeling van het museum is de collectie uit te breiden en els historisch en kunsthistorisch studiemateriaal te ge bruiken. Daarbij sluit zij uitstekend aan op het speciale terrein, waarop men zich in het prentenkabinet beweegt, omdat de fotografie immers véle verwante trekken vertoont met de grafische kunsten. Er zijn bijv, op deze tentoonstelling heliogravures te zien, van David Oota- vius Hill en van Alfred Stieglitjz o.a., die de illusie van een oorspronkelijke gra vure wekken. En denk nu niet, dat dit iets is van de tijd van onze groot- en overgrootmoeders, want R. Polak uit Lausanne ontwikkelt in dit genre een stijl, die uiterst modern is. Verder komt men op deze tentoonstel ling óók wel tot de ontdekking, dat wij met onze kleurenfotografie artistiek nog wel wat van onze voorgangers kunnen Ieren. De gekleurde cirbo-d rukken zijn namelijk vaak een lust voor het oog en hebben niets van de opgekleurde zwart- wit-fotografieën, die men zo terecht heeft leren verafschuwen. Voor de vakmAn is het een lpèf ,te zien, wat men vroeger met celloldinepapier, met aniphitypieen, met bromide- en met albuminedrukken wist te bereiken. De liefhebber ontmpet er bekende namen als die van Martien Coppens, Bersenbrugge en Ziegler de historicus de Leidse fotograaf Kiek en portretten van Multa- tuli, van Josef Israëls en van dr A. Bredius. Twintig minuten Maar voor iederéén is aardig te zien, hoe men vroeger met behulp van een kopsteun een foto maakte. Het nemen van een foto duurde immers bij zonlicht wel 20 minuten! Hoe men in die oude tijden het aristocratische miniatuur na bootste met een naïef foto'tje. Hoe ijdel men was, van de fotograaf verlangend, dat er op de kiek gouden sieraden wer den bijgeschilderd. En hoe men gekleed ging. Een stuk mensenleven trekt aan het oog van de toeschouwer voorbij, vol komen authentiek, veraf en dichtbij tege lijk, want menigeen heeft thuis nog wel de oude portret-albums gezien, waarin het muziekje zat te wachten op het openslaan van het boek. En in menig vergeten kamertje hangen nog nèt zulke portretten, als hier tentoongesteld liggen. We mogen de heer Grégoire dankbaar zijn, dat hij met het verzamelen van al dit materiaal een aanvang heeft gemaakt. We kunnen thans overzien, wat de foto grafie ons heeft gebracht en wat dus belangrijk is geweest In de ontwikkelings geschiedenis, terwijl nog niet alles door de tijd ls weggevaagd en menig oud stuk nog op de verzamelaar ligt te wachten. De tentoonstelling duurt een maand en zal ongetwijfeld velen naar het Leidse prentenkabinet trekken, waar een en ander iedere middag tussen twee en vijf uur gratis te bezichtigen is. de verd. betoogde dat hij dit niet wist. De schoenen hadden op het magazijn van de baas gestaan. Aanvankelijk had verd. ontkend. De rechter vond het vrij bru taal dat verd. met de gestolen schoenen aan gewoon naar het werk was gegéan. ..Ik had ze nodig", zei verd. nogmaals. Het werd f 25 boete. Dure klap „Ik ben een alleenstaande vrouw met kinderen", zei een Leidse huisvrouw, maar hoe ze ook praatte, ze voorkwam hiermee niet dat de Haagse politierech ter haar conform de eis f 15 boete op legde. De vrouw had een buurvrouw geslagen. Groentenkistenfraude F 40 boete of 20 dagen er dagen voorwaardelijke gevangenisstraf legde de Haagse politierechter op aan de chauffeur uit Leiden, die veilingkisten had verduisterd. De Leidse groentenihan- delaar, die de kisten had ingeleverd bij de veiling en de statiegeldopbrengst met de vorige verd. had gedeeld kreeg f 60 boete of 30 dagen en veertien dagen voorwaardelijk. Hü verkocht goed, maar. Een Utrechtse koopman had te Voor schoten een winkelier opgelicht. Hij daar met een aanbieding gekomen een plakmiddel „vloeibare wol". Op zichzelf vond de winkelier dit niet geweldig artikel, maar toen de Utrechte naar vertelde, dat hij de alleenverkoop voor Voorschoten zou hebben, dat buis-aan-huis folders zouden worden v spreid waarop de naam van de alleen verkoper zou staan en dat er demonstra ties zouden worden gegeven, werd de zaak anders. De winkelier kocht en be taalde dan ook direct een aantal flesjes. De koopman verdween en liet nooit meer wat van zich horen. „Ziekte", zei de koopman nu als verdachte tegen de Haagse politierechter. Hiermee kon hij echter niet goedmaken dat hij andere winkeliers in Voorschoten ook de alleen- verkoop had beloofd. De inkoopsprijs van de flesjes was voor de winkelier 66 cent, de verkoopsprijs rond een gulden. Het gerechtelijk laboratorium had uit gemaakt dat de werkelijke waarde van de inhoud der flesjesvyf cent was. Conform de eis werd verd. tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Inschrijving voor Koninginnedag De Leidse schoolkinderen van 9 tot 12 jaar kunnen zich Vrijdagmiddag van half 5 tot half 6 in de Burcht laten inschrijven de spelen, de wedstrijden en de tractatie op Koninginnedag op het ter. :in aan de Zoeterwoudse Singel. V. O. I. R. op excursie De vereniging van oud-leerlingen der ambachtsschool te Leiden heeft een be zoek gebracht aan de fabriek van Van der Heem te Den Haag. In de recreatie zaal van dit bedrijf kreeg men een inlei ding te horen over het ontstaan en de groei van de fabriek en de productie der verschillende artikelen. Tot slot werd ae bedrijfsfilm vertoond. heer C. D. v. d. Vijver; ds Jac Eringa dr Keegstra. Hij prees het onvermoeid werken van het damescomité dat deze beurs heeft georganiseerd en bracht het dank en hulde namens het afdelings bestuur. Spreker wees op de uitstekende prestaties na de stormramp van de colonne van de afdeling Rijnland In Heenvliet, waarvoor zij een eervolle vermelding kreeg van de generaal van het R.K. Corps. Dit was R.K.- werk op zijn best. Zy stonden aan het eerste front. Het tweede front werd gevormd door de dames en jonge mensen, die de goe dereninzamelingen hielden, zeer tot te vredenheid van het hoofdbestuur en ten slotte werd het derde front gevormd door de dames-organisatie van deze beurs, want het werk voor de opbouw der colonne moet doorgaan. De heer Baumann dankte in het bijzonder de middenstanders, die belangeloos hebben meegewerkt door het innemen van hun Na de thee volgden een kapdemonstra- tie door de dames-kapsalon Van Bellen een modeshow, verzorgd door het con fectiebedrijf Van Strien, en een bontshow van de firma Alb. de Vries. Het is deze eerste middag druk geweest De vele attracties en keurige stands maken dan ook een bezoek aan deze beurs zeker dc moeite waard. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem F., z. v. D. Beij en J. M. Brouwer: Pietje, d. v. G. Hoge. woning en M. Kralt; Willem W.. z. v. J. F. Nieuwenburg en H. van Zwieten; Carolina W„ d. v. M. v. d. Berg en C. W. Zaalberg; Catharina A., d. v. L. Zitman ciTH. van Dongen; Markina E. d. v. H. van Grol en W. W. Blansjaar; Margreet. d. v. W. Noordhoek en L. Verdoes. OVERLEDEN: E. Hendriks, huisvr. v. Olthuizen, 52 j.; P. F. P. Mulders, zoon, 4 maanden; J. Sikkema, wed. v. Robbers, 78 j.; G. de Jong, huisvr. v. Van As. 68 j.; M. G. Appel, vrouw, 74 j. ring V.V.V., met films. Stadsgehoorzaal. 7.45 uur Avanti" en „Jong en Jolig" Vlies, 8 uur: Tuinbouw e ledenvergadering. Het Centrum, 8 Boer van Gouda. Steenschuur 21, half 8—half 9: zittmg prijzencommissie. Den Haag: Gemeentemuseum, 8 uurt K. en O., bezoek aan de Van Gogh-ten- toonstelling. Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 2— half 6 en half 8—11 uur: Rode-Kruis- beurs. Donderdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., film „Bali, eiland der goden" van Nikola Drakulic. Stadsgehoorzaal, 8 uur: pianorecital Iskar Aribo. Casino. 7 en 9.15 uun C.F-A., Tom Browns kostschooljaren. Het Centrum, ingang Moriaansteeg, 8 uu.Christen-vrouwenbond, ds A. J. Boss over de Engelen. Gymnasium, 8 uur. volleybal, voor wedstrijden om nationale titels. Oegstgeest. Patronaatsgebouw, 2 half 6 en half 811 uun Rode-Kruis- beurs. Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. teL 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313. Prentenkabinet. 4 uur: opening der tentoonstelling „Een eeuw fotografie** (verzameling-Grégoire). Stadsgehoorzaal, 8 uur: ensemble Rudi Schuricke. Vlies, 2half 6 en 811 uur: foto-ciné Jan Wolfslag, speciale Trade Show 1953. Gymnasium, 8 uur: volleybal, voor- wedstrijden om nationale titels. Leiderdorp, Dorsphuis, 7 en 9.15 uur: Het Zonnehuis, film „Een mens was Vijltig jaar donateur Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de heer W. Crama. Hansenstraat 46, donateur werd van de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht". Om de waar dering voor zijn trouw aan deze vereni ging tot uitdrukking te brengen zal het corps hem hedenavond een serenade brengen. Het is nu bovendien 45 jaar geleden, dat de heer en mevrouw Crama in het huwelijk traden. 25 Jaar kappersbediende De heer G. de Gunst, Lange Mare 54. is morgen 25 jaar als kappersbediende werk zaam bij de firma Kerpel, Nieuwe Rijn 4. Torsiestaafvering U0REVAAR GARAGE uoPFMADsrmrts-m. 23730 In de periode van 30 Maart11 April J. A. Adèr, Noordeinde 2a, Amsterdam, Ferd. Huyckstr. 25 IH; G. S. van Affair van Tienhoven, v. d. S. Bakhuyzenln 27, Canada; D. P. Akerboom, Pasteurstr. 8, Ter Aar, Langeraarseweg 146; Jonkh. F. A. M. Alting von Geusau, Plantsoen 51, Utrecht, Wilhelminapark 7; Th. C. Bak ker, HaarLstr. 212, Breda, Vierwindenstr. 3; W. Balkestein, Mezenstr. 13, Rijswijk Z.-H., Wilgekade 32; Wed. A. J. C. Kuster Beckers, Groenhovenstr. 8, Tegelen, Zus- terstr. 20: A. M. van Bemmel, H. Rijndijk 145, Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 46; J. van den Berg. Timorstr. 56. Liba non; W. van den Berg, Ambonstr. 14. Ede Gld.. Nw Kazerneln 2; F. M. Bloemen, H. Rijndijk 42. Utrecht, Prinsenstr. 25; H. M. Boer, Bilderdijkstr. 2, 's Gravenhage. Fultonstr. 17; H. Brand. Rapenburg 12, Voorburg, Westeinde 60a; L. H. Boomer, Rijnsb.weg 10, 's Gravenhage, Harsten- hoekweg 54; L. C. Bosch van Rosenthal, Burpstg. 1, Wassenaar, Vijverweg 6; S. S. WolfsBouwman. Sumatrastr. 42a, Her wen en Aerdt, D 268; F. C. A. Bremer, Pieterskerkhof 38. Amerongen, Nederstr. 65; P. C. M. Bremmers, J. de Wittstr. 2, "s Gravenhage, Wagenaarweg 11; G. C. Breton van Groll, Kapteijnstr. 29, Wage- ningen, Hoogstr. 5a; A. J. M. van den Broek, Stieltjesstr. 43, Nieuwer Amstel, B. van Doorenweerdelaan 1; W. Brusse, L. Morsweg 45, Ermelo. Lokhorstweg 2; Cheng Chun Lien. Vestestr. 114, Delft Voorstr. 58; C. Klingen—Dijkhuizen fam., Floresstr. 28, Wassenaar, v. Z Nijeveltstr. 49; C. G. Ebbeng, Hooigrt 11-29, Bergschcnhoek, Smitchoek 72; C. Fries, Uiterstegrt 164, Delft. Twee Mo lentjeskade 44: R. J. Gobius, Boerhaaveln 49. Verenigde Staten van Noord Amerika; B. J. Goddijn en fam., Langebrug 77. Mortsel België; H. J. Guldemond. L. Rijndijk 117, Enschede, Lage Bothofstr. 114: J. F. Hagen, W. Singel 96. 's Grave- land. Spaanderswoud 163; Wed. D. Horst man—Van Harskamp, le Binnenv.grt 13a, Koudekerk a.d. Rijn, Hoogewaard 179; M. J. Hassing. Hooigrt 11-29. Zevenhoven! Dorpsstr. 95; A. J. van Hoevelaak. de M v. Streefkerkstr. 36. Noordwijk. Atjeh- weg 23; J. A. van DitmarsHokkeling, R. en Schiekade 115f, Renkum Gld., Pr. Hendrikstr. 3; J. C. Hooglander, de M y Streefkerkstr. 60. Bergen op Zoom. N. Z. Haven 116; M. M. C. Plass-Jansen. Lammensweg 52. Oegstgeest, Maareln 42; G. Jansma, Rijnsb.weg 140, Breda, Ba- ronieln 214; W. L. H. Janssens. Soemba- str. 63, Tilburg, Tong Hoefstr. 22g; F. P. de Jong.i, H. de Grootstr. 6, Amsterdam, Enk de Roodestr. 19 III; E. H. Jonkers en fam. Breestr 76. Breukelen, Stationsweg 15; M. J. Castelijn—Jouby. a.b. „Na- brouk" ligg. Morssingel. Voorschoten, Papelaan 42; A. H. H. M. Holtz—Kelle- naers en fam. Wasstr. 62. Amsterdam, woonark „Solveig" ligg. Zeeburgerpad t.o. 26; N. J. Klecanda, W. Singel 9, Ver enigde Staten van Noord Amerika; D. dc Kier en fam„ Prinsenstr. 13, Hengelo O., Theresiastr. 13 I; H. Koesoemo Joedo (Raden Mas). Rijnsb.weg 119a, "s Graven hage, v. Boetzelaerln 137; B. Koppend. Duinhof 16, Kampen, Vloeddijk 38; J. de Rooij—Kuperus, Hogewoerd 14. R'dam. Groene Zoom 131; J. H. Kuster. Groen hovenstr. 8. Tegelen. Zusterstr. 20; S. H. Lagerwij. B. Ballotstr. 56. Haarlem. Haze- patersln 26; A. J. Landaal. de L. de Kanter- str. 15a, A'dam, Herengrt 227; E. L. Ver snel—Lang en fam., Dijkstr. 20. Breda, Montensbos 63; W. de Lange en fam. Boshof 13, Gorssel. Kerkln 32; C. J. Bis schopLaurier, Potgieterln 30a, Schijn- del, Bunderstr. 87; J. van Leeuwen, He- renstr. 113, Gilze ca. Rijksweg 121; L. der HorstVan Maasdam, B. Ballot- 15, Leiderdorp, Hoofdstr. 25; J. M. Mader. Merelstr. 45, Amsterdam. Nw Kei- zersgrt 37ben.; J. A. Malgo, A. v. Saksen- str. 6, Maassluis. Marnixkade 1; S. K. Martens, Aalmarkt 1, 's Gravenhage, v. Nijenrodestr. 25; H. G. Meeuwissen, Pr. Strinstr. 1, Haarlem, Kruistochtstr. 76zw; A. Mente, Korevaarstr. 11a, 's Graven hage. Cromvlietpln 4; J. A. v. d. Zwaan— Merts, Herenstr. 2. Blaricum, Water schapsin 10; A. van der Meij en fam., Lusthofln 3c. Haarlem. Luciferstr. 10; H. BreebaartMiskotte. Wassenaarseweg 6, Wassenaar. Backershagenln 28; E. Mol, Herenstr. 89, Blokker. St Jozefpark 5; J. N. Molenaar, Heemskerkstr. 95, Amster dam, Soembawastr. 40 II; A. L. Ch. Mul ler, Houtln 29, 's Gravenhage, Van Hoeyln 18; P. Nienhuis, Herensingel 46. Marum. Noordwijk G 88; A. Nieuwenburg en fam., Burggravenln 18. Oegstgeest, War- mo.iderweg 80; C. H. Nieuwenhuüs, IJs- selkade 22. Amersfoort, Leusderweg 45; C. C. van Nimwegen, Rijnsb.weg 10, Bloe- mendaal, Brederodeln 54; M. Noordink. Rijnsb.weg 97, 's Gravenhage, Sweelinck- str. 203; M. Noppen, Prinsenstr. 37, Apel doorn, Adelaarsin 21; R. G. Nypels, Lijs- terstr. 22, Groningen, Joz. Israelstr. 33; J. TeljeurOnderwater, Formosastr. 28a, Gorssel, Kerkln 19; C. H. Oranje, Rijnsb. weg 10, Oegstgeest, Leidse Straatweg 10; E. Parmentier, W. Singel 103, Utrecht, Nw Gracht 137; E. J, de Pee, Hooigrt 11-27, Breda, Mgr Hopmansstr. 2; H. A. M. Peek, Papengrt 28. 's Gravenhage, Corn, de Witln 21; M. A. van Peski. Boi- sotkade 2. Rotterdam, Vijverlaan 4; P. J. van der Pol. Schelpcnkade 41, Rotterdam. Sophiastr. 27b: J- Reijndorp, Morssingel 2. Frankrijk: J. C. Roodbcen. Roodborst- str. 14. Duitsland: A. C. Ruardij, Caland- str. 12, Kampen. Vloeddijk 38; G. van Rij en fam., Morsweg 7a. Canada: M. van Rijn. Lorentzkade 46. Katwijk, Drie- plassenweg 17; A Geertsema-Schoonen- berg en fam.. Zoeterw. Singel 6b. Warf- fum. Havenstraat 1: A Schouten, N. Beetsstr. 33. Den Helder. Buitenhaven 5; W F van der Staat. Oude Vest 35. Rot terdam, Statensingel 43a; N Struik. Mc- zenstraat 2. Monster, Voorstr. 60; B Swa- nenburg, Rijnsb. weg 10, Amsterdam. Adm. de Ruyterweg 142; C H van der Tak. Rijnkade 12, Delft, Goudenregenln 27; J Teljeur. Munnikenstr. 79, Gorssel, Kerkln 19; wed. H la Lau-Teunissen, Rapenburg 25. 's-Gravenhage, All. Pier- sonln 8; T J Timmer en fam, Boisotkade 1, Grijpskerk, Gr. Hoofdstr. 102; V D Valentin, Morsweg 11, 's-Gravenhage, Schalk Burgerstraat 343; P H de Veer fam, Marienpoelstr. 23, Amsterdam. Bilderdijkstraat 4111; S van der Vegtc en fam., Kernstr. 1, 's-Gravenhage, Beuk straat 80; J A van der Veldt, Bakkerstg 13. Haarlem, Laurierstrt 14; G M M Ver meulen, Brederodestr. 10, Oegstgeest, Ln v. Oud Poelgeest 13; M A Vicari. Wasstraat 38, Rotterdam. Galerij 15; W P van Vliet, Narmstr. 19. Amsterdam, Elisabeth Wolfstr. 44HI; M de Vries. Rijnsb weg 43a, Wassenaar. Klingeln 2; E Vrolijk, Rapenburg 131. Rotterdam. J v Ghcstelln 15; C Vijlbrief, 5e Binnenv. gracht 18, Zweden; W Wassenaar, Zijl singel 37. Australië: B D de Wit, Lelie straat 30. Utrecht, Biltstr. 216; M H de Wit. Rijnsb.weg 10. Bloemendaal, Brede rodeln 54; W de Witte, Morstr. 62.64. Er ,hede. Vliegbasis Twente; J de Wolf, Morsstraat 37, 's-Oravenhage. Cartesius- straat 235; J A van der Woude, Rijnsb. reg 10, Noorwegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3