Jlicuiue £diiscf)e (üémraitt Verhoogde baan bijna klaar Communistisch offensief van 40.000 man tegen de Fransen in Laos Franse troepen moesten Sam Nua aan de Vietminh-rebellen prijsgeven Rusland zal zich eerst op Azië richten Wist II Na de doorbraak: onbevredigdheid !ÏJ DINSDAG 14 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9709 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5rant»astlcfi Is gbrMmn myn hrrt (a tegfjcaspact" Terwijl men in Korea over vrede praat TERWIJL MEN in Korea over een wapenstilstand gaat onderhandelen, neemt de druk der communistische Vietminh-troepen in Indo-China toe. Drie Vietminh-colonnes met een gezamenlijke sterkte van 40.000 man zijn de Indochinese staten Laos en Thai binnengetrokken. Hier staan 15.000 man Franse en 20.000 troepen van het nationale leger van Laos tegenover. Jachttoestellen en bommenwerpers der Franse luchtmacht zijn opgestegen, om de Vietminh-opstandelingen te bestoken, die in de rich ting der ontruimde stad Sam Nua oprukken. Sam Nua moest door de Fransen worden prijsgegeven, aangezien een massaal communistisch offensief werd verwacht. Pleven die in de Ver. Staten verblijft, verklaarde in de Amerikaanse Senaats commissie niet al te pessimistisch te zijn. mits de steun voor Indo-China toe- Gisteren had de Franse generale staf reeds 'bekend igemaaikt, dat het garnizoen van Sam Nua, in grootte de vijfde stad van Laos, opdracht had gekregen, tot ontruiming over te 'gaan. Van Franse zijde werd enige dagen geleden te kennen gegeven, dat Sam Nua als onverdedigbaar werd be schouwd tegen een krachtige en vast besloten aanval van de Vietminh. Ge zegd werd, dat de Franse strijdkrachten zich zouden terugtrekken op een sterkere verdedigingslinie op het centrale plateau in het Zuiden waar goede vlieg- velden en wegen zijn. In Franse kringen was men van mening, dat een geslaagd offensief van de Vietminh in Laos in de richting van Thailand en de Birmese grens ernstige gevolgen zou kunnen heb- ;n voor geheel Zuidoost-Azië. Naar verluidt zijn twee divisies van de Vietminh Laos binnengetrokken. In de zeven jaar, die de strijd in Indo-China reeds duurt, is Laos tot dusver, afgezien de guerilLa-activiiteit, geen strijd toneel geweest. In het gebied van Nasam in Tonkin bevindt zich een sterke strijdmacht van de Vietminh. Nasam wordt door een luchtbrug uit Hanoi bevoorraad. Het be heerst ten dele de toegang tot Laos. Spionnage voor Rusland Amerikaan Otto Verber bekende De Amerikaan Otto Verber. uit Oos tenrijk geboortig en voormalig officier de Amerikaanse inlichtingendienst, heeft gisteren toegegeven, schuldig te aan spionnage ten behoeve van de Sowjet-Unie. De 31-jarige Verber werd in Januari te Wenen aangehouden en per vliegtuig aar Washington overgebracht. De tweede verdachte in deze kwestie, de 39-jarige Kurt Ponger, een zwager Verber, wordt eveneens te Washing ton vastgehouden, verdacht van spion nage. Hammazskjöld begint vroeg De Zweed. Dag Hammarskjöld, heeft de Ver. Naties in verbazing gebracht door gistermorgen om kwart over acht aanvang te maken met zijn werk zaamheden als secretaris-generaal der Vei-. Naties. Trygve Lie placht ongeveer twee uur later te komen. Toen Hammar skjöld in het gebouw verscheen, w slechts enige bewakers. Het personeel i het secretariaat zei echter, dat dit wel anders zou worden, als de nieuw secretaris-generaal vroeg blééf komen. Morgen voor Haagse Rechtbank beroep Ind. oud-militairen doen op rechter Kwart milliard achterstallig salaris wordt opgeëist De vroegere Indische militairen, die vele jaren hebben geleden in de Japanse krijgsgevangenkampen, hebben de staat aangesproken voor het salaris over de tijd van hun gevangenschap, dat hun nog steeds niet uitbetaald is. Deze men sen, die dikwijls zonder kleren en allen volkomen berooid terugkeerden, hebben hoogstens een kleine rehabilitatie-uitke ring ontvangen en sommigen zelfs dat Het is daarom, dat de Stichting Op eising Militaire Inkomsten Krijgsgevan genen (O.M.I.N.K.) een proefproces be- bonnen is namens een gewezen beroeps militair en een dienstplichtige. In dit pro. ces zullen morgen 11 uur voor de arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage de pleidooien worden gehouden. De raads lieden dezer vroegere krijgsgevangenen zijn mr L. Bouma en mr D. den Hollan- der uit Amsterdam, terwijl voor de Ne- derlandse staat optreedt mr J. J. R. Hoogeweegen. Voor de republiek Indo nesia, die tevens gedagvaard is, doch zich er op beroept, dat de rechter niet bevoegd is, verschijnt mr D. J. Veegens. De voorzitter van de stichting, gene- raal-majoor K.N.I.L. b.d. H. J. D. de Fremery, gaf gisteren op een persconfe rentie nog een uiteenzetting over deze Suikerbieten brengen per ton 44 tot 50 op Minister Mansholt kan nog geen over zicht geven van de prijzen, die de telers van suikerbieten voor de oogst 1952 totaal hebben ontvangen of zullen ont. vangen. Verwacht wordt, dat deze prijs tussen f44 en ruim £50 per 1000 kg zal liggen. Er is volgens de minister voldoende aanleiding voor de telers om de teelt uit te breiden. Hij vindt het dan ook niet nodig, het overleg met het bedrijfsleven over de prijsregeling te heropenen. Aldus het antwoord van de minister op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Koever den (KVP). (Zoals men weet is oogst 1953 een garantieprijs van £43,50 per 1.000 kg vastgesteld Red.). Devaluatiegerucht in Parijs Nieuwe geruchten over een devaluatie van de Franse franc deed volgens Reuter gisteren de goudprijzen op de vrije markt te Parijs stijgen. Demonstratie met een reddingvest In het Oostelijk zwembad te Rotter- - dam zijn demonstraties gegeven met eer nieuw soort reddingvest, dat in Duits land werd ontworpen en een onbeperkt drijfvermogen zou hebben. Het „vest" heeft echter meer de vorm van bertjasje. De waterdichte stof opgevuld met schuimrubber. Uit mili taire en andere officiële kringen toonde men zijn belangstelling. Een honderdjarige op de Willem Ruys Voor het eerst zo'n oude passagier op een Lloydschip Met de Willem Ruys, die volgeboekt onderweg is van Indonesië naar Rotter dam, reist de 100-jarige mevrouw Van DorpLamira, in gezelschap van haar jarige dochter, naar Nederland. Voor eer bekend is dit de eerste maal in de geschiedenis van de Rotterdamse Lloyd, die zelf ongeveer een eeuw oud is, dat er op een van haar schepen een 100-jarige werd geboekt. Van Singapore af vervoert de Willem Ruys naar Southampton meer dan 150 passagiers, die in Londen de kroning van Koningin Elizabeth willen bijwonen. Tot ditzelfde doel heeft zich ook de 63-jarige Sultan van Perak met zijn gevolg inge scheept. Gen. Ridgway bekeek bloembollen Lunch met minister Staf te Lisse Generaal Ridgway, opperbevelhebber der Noordatlantische strijdkrachten, bracht vandaag een bezoek aan de bloe mententoonstellingen „Keukenhof" te Lisse en „Flora" te Heemstede. Dit be zoek was aangekondigd als zo inofficeel, dat de Nederlandse minister van Oorlog, ir C. Staf. toen hij onlangs te Parijs met de generaal van gedachten wisselde, had voorgesteld de komst van het echtpaar Ridgway geheel onopgemerkt te laten.' „Maar laat ons tenminste samer lunchen", had de opperbevelhebber daar tegen aangevoerd. En zo bevonden dan vanmorgen de minister met zijn dochter zich op Schip hol toen daar tegen tienen in een Con stellation van de Amerikaanse lucht macht een gezelschap van tien personen arriveerde met de heer en mevi Ridgway aan het hoofd. Ook de bloem bollenkweker die als gids zou fungeren, de heer Van Waveren, was ter verwel koming aanwezig. Er werden vele han den geschud en een of twee foto's maakt maar de aanwezige journalisten moesten op een afstand blijven toezien. In twee auto's begeleid door drie volg auto's. verlieten de gasten weldra Schip hol op weg naar Lisse waar de lunch werd gebruikt. Vanmiddag keerde het gezelschap naar Parijs terug. Nader wordt gemeld, dat generaal Ridgway bij de poorten van de Keuken hof in Lisse werd ontvangen door de voorzitter van de Stichting Keukenhof, de heer Th. M. H. v. Waveren en de burgemeester van Lisse, de heer Th. M. de Graaf. De generaal en zijn vrouw werden gele tulpen aangeboden, die nieuw zijn gekweekt en die de naam dragen van Generaal Ridgway. Margaret Truman in de politiek Volgens de Amerikaanse journalist Drew Pearson is Margaret Truman van plan in de politiek te gaan. Zij zou er over denken, zich candidaat te stellen voor de Congreszetel, welke thans bezet wordt door Jeffrey P. Hillelson, een republikein uit Mis souri, de staat waar de familie Truman woont. Perzische officieren bedreigen Mossadeq met de wapens Sjah en monarchie moeten beveiligd worden en Perzië gered van slavernij Een groep officieren van het Perzische leger heeft een communiqué uitgegeven, in zij dreigen met een gewapende opstand, „indien premier Mossadeq en zijn medewerkers hun ongepaste werk zaamheid niet staken". Het communiqué niet ondertekend en werd clande stien verspreid. De Perzische natie, welke zich thans in handen van buitenlandse agenten be vindt, nadert het einde van haar leven, aldus het communiqué. Buitenlandse spionnen dryven haar in de dood. Wij, soldaten en officieren in actieve dienst verklaren, dat wij om de monarchie en de grootheid van de Perzische natie te beveiligen en ons land uit de handen van vreemdelingen en hut werktuigen te redden, in de naaste toekomst onze dienst zullen verlaten on gezamenlijk met de wapens opstaan en alles doen, wat wij kunnen, ten behoeve van ons geliefde vaderland. De verwijzingen in het communiqué lar „buitenlandse agenten" hebben ken nelijk betrekking op de communistische Toedeh-partij. die Mossadeq in zijn ge schil met de Sjah steunt Vandaag komt het parlement bijeen ■n te beraadslagen over het wetsont werp van Mossadeq voor de scheiding der bevoegdheid van Hof en regering. De militaire gouverneur van Teheran heeft het houden van openbare betogingen verboden. Brand bij de Marechaussée te Rotterdam In een opslagruimte op de eerste étage 'an het pand van de Koninklijke Mare chaussée aan de Westersingel te Rotter dam, is gistermiddag brand uitgebroken. Veertig ledikanten met matrassen ver brandden, terwijl ook de ruimte zelf schade opliep. Na ongeveer een kwartier de brandweer het vuur meester. Markt- en vervoerverbod van varkens ingetrokken Met ingang van vandaag is het voor het Westelijk-centrale deel van ons land geldende markt- en vervoerverbod varkens ingetrokken. Het gunstige loop van de varkenspest, in verband waarmee dit verbod was ingesteld, heeft minister Mansholt aanleiding gegeven, de bestaande beperkingen op te heffen. Prinses Margriet op haar tuin Prinses Margriet heeft dit jaar voor het eerst een schooltuintje. Haar lapje grond ligt op het terrein van de heer G. C. Werner in Baarn. Eenmaal per week fietst het Prinsesje met een vriendinnetje naar de plek waar de schooltuintjes zijn uitgezet en temidden van tientallen andere kinderen van 10 jaar en ouder spit en harkt en zaait zij dan dat het een lieve lust is. Op de foto zien we haar bezig met het zaaien van raapsteelzaad. Spoedige herverkaveling in het rampgebied Om een spoedige herverkaveling van de grond mogelijk te maken bij het her in de rampgebieden in Zuid-Holland, Zeeland en Nooi-d-Brabant, hebben de ministers Mansholt en 1 an de Kieft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, dat reeds in de regeringsnota over de watersnood was aangekondigd. Het ontwerp bepaalt dat de herver- kavelingswet Walcheren 1947 van toepas sing is op die gebieden in de drie ge noemde provincies, die daartoe bij alge- maatregel van bestuur worden gewezen. De bevoegdheden van de Her- verkavelingswet Walcheren zijn volgens de ministers onontbeerlijk, omdat her van vernielde wegen onverantwoord zijn zonder tegelijkertijd het tracé te verbeteren en omdat stukken cultuur land blijvend verloren zijn gegaan op plaatsen waar grote en diepe geulen zijn gevormd of nieuwe dijken binnenwaarts worden gelegd. Dijken op Goeree worden „rechtgetrokken" De dijken van Goeree en Overflakkee zullen bij het herstel zoveel mogelijk worden „rechtgetrokken", omdat dit de eiligheid verhoogt. Hierbij doen zich verschillende moeilijkheden voor. bij het gors bij Oude-Tonge e de verkeerssluis komen. Op sommige punten moet cultuurland worden opge offerd. elders komt er grond bij. Het i: de bedoeling, een verkeerssluis aan te leggen aan het eind van de haven bij Ooltgensplaat en extra-vloeddeuren te plaatsen aan het Sas in Dirksland. Nederlander gearresteerd te Soerabaja De politie te Soerabaja heeft volgens De Vrije Pers de Nederlander R. W., op zichter van de autowerkplaats der sui kerfabriek Pradjekan bij Sitoebondo ge arresteerd en vervolgens de Indonesiërs P. cn R., onder verdenking van diefstal van rp 50.000, toebehorende aan de fa briek. De drie verdachten verklaarden, dat zij naar Soerabaja zouden gezonden zijn om onder meer rp 50.000 van de Cul- tuurbank op te nemen. Nadat zij dat ge daan hadden, zou R. W. een toko aar Boeboetan zijn binnengegaan. Daarna was het bedrag, dat in een goenizak onder de voeten van de chauffeur der vracht auto gelegen had, verdwenen. De chauf feur verklaarde op zijn beurt, dat hij •even een lekkende tank geïnspecteerd had en dat men in die tussentijd blijk baar het geld geroofd had. Dollars voor Spanje De Amerikaanse Export-Importbank heeft Spanje een kort crediet van 12 mil- lioen dollar toegestaan voor invoer van 55.000 balen Amerikaanse katoen. Lagere rente in Duitsland De Bank Deutscher Lander heeft de rentevoet van kortlopend staatspapier verlaagd van 3% pet voor schatkistpro- issen met 60 tot 90 dagen looptijd, van i tot 3% pet voor promessen met 30 tot dagen looptijd. Duitse animo voor het Europese leger In West-Duitsland is men bezig met het inschrijven van de 56.000 vrijwilligers, di- in het Duitse contingent van het voor gestelde Europese leger willen dienen. De Bondsdag heeft het legerplan reeds goed gekeurd, maar de Bondsraad nog niet, als de diverse staten, die in de Westduitse bondsstaat zijn verenigd. De vrijwilligers zullen dan ook nog niet in uniform worden gestoken. Onder de 56.000, die /.ich hebben aangemeld, zijn 16.000 officieren van de voormalige Wehr- macht, aldus AP. Bom ofgrap Faroek moet Cannes uit ex-koning aanleiding' anonieme brief, die hij verleden week in zijn hotel te Cannes ontving en waarin gedreigd wordt, dat men een bom in het hotel zal werpen, tenzij Faroek onmiddellijk vertrekt. De politie heeft de brief in handen Zij beschouwt hem als een grimmige grap. maar neemt niettemin voorzorgsmaatregelen. Soldaten niet naar huis om te stemmen Moet bij volmacht geschieden Aan stemgerechtigde militairen wor den geen bijzondere tegemoetkomingen leend om het hun mogelijk te maken, zich op 27 Mei te begeven naar de ge meente waar zij in het kiesregister zijn ingeschreven, om daar hun stem uit te brengen bij de raadsverkiezingen. De commandanten kunnen hierop slechts uitzondering toestaan voor hen die aannemelijk kunnen maken dat zij. bij voorbeeld door onverwachte overplaat sing, niet tijdig voorzieningen hebben kunnen treffen voor het stemmen bij volmacht. Wie bij volmacht wenst te stemmen, oet vóór 12 Mei een verzoekschrift in dienen bij burgemeester en wethouders de gemeente waar hij op 14 April in het kiesregister is opgenomen. Voor dit verzoekschrift is een formulier nodig, d-t kosteloos op elk gemeentesecretarie verkrijgbaar is. Rampenfonds kreeg er weer f 1,4 millioen bij Tot gistermiddag was bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 103,9 min binnengekomen. Dit is f 1,4 min meer dan de opgave van gisteren. Walrus arriveert Vrijdag De Prins bij aankomst geleende onderzeeboot De eerste van de twee onderzeeboten, die wij van de Ver. Staten in bruikleen ontvangen tot onze vier in aanbouw zijn de onderzeeboten klaar zijn, zal Vrijdag middag om 3 uur bij de onderzeedienst. Waalhaven te Rotterdam, aankomen. Het is de Walrus (ex-Icefish). Bij de aan komst zullen o.m. aanwezig zijn Prins Bernhard, minister Staf, vice-admiraal A. de Booy. bevelhebber der zeestrijd krach in, schout bij nacht F. T. Burg hard, commandant zeemacht Nederland en generaal-majoor der mariniers P. J. van Gijn, commandant van het korps De bijzonderheden van het schip zijn: bouwjaar 1944; lengte 93 m., breedte 8 m„ waterverplaatsing bij onderwater vaart 2400 ton. Maximum snelheden: onderwater 10 mijl, bovenwater 20 mijl; voorzien van snuiver; 6 boeg- en 4 hektorpedolanceer- buizen; bemanning: 8 officieren, 72 sche pelingen. De tweede onderzeeboot is. zoals men weet, de Zeeleeuw (ex-Hawkbill>. Eerste kersen uit het Westland Aan de fruit- cn groentenveiling Naald wijk werden gisteren door 't Proefstation Naaldwijk de eerste kersen aangevoerd. De.prijs was 49 cent per stuk. Eerste asperges te Bergen op Zoom Vandaag zijn aan de veiling te Bergen op Zoom de eerste asperges aangevoerd.' Het waren slechts kleine bosjes van ver schillende telers, die in totaal ruim 3 kg asperges uitmaakten. Ze werden per 100 gram verkocht en de prijs er van varieer de tussen 28 en 47 cent per 100 gram. Tifo's oordeel over Malenkoi Bulgarije en Tsjechoslowakije zwakste punten in het Oosteuropese front "jlMAARSCHALK TITO van Zuid-Slavië heeft verklaard, dat Ruslands -L'-l nieuwe houding een verwerping is van Stalins speciale politiek, maar zulks betekent geen verlichting van de koude oorlog. Volgens Tito vormen Bulgarije en Tsjechoslowakije de zwakste punten in het vazalfront der Sowjet-Unie in Oost-Europa. In de naaste toekomst zal de Sowjet-Unie zich op Azië concentreren. De maarschalk gaf zijn mening in een interview met het Amerikaanse weekblad „U.S. News and World Report". Tito is van mening dat Rusland zijn aandacht in de eerste plaats op Ghina zal richten. En mocht het Kremlin dan tot de conclusie komen, dat het niet tege lijkertijd èn in Europa èn in Azië suc cessen kan boeken, dan zou het desnoods wel enis terrein in Europa willen prijs geven. doch zeker niet in Azië. Stalin heeft tijdens zijn bewind nim mer een andere autoriteit naast zich ge duld en dit is ook de reden geweest van •rijving met communistisch China, dat feite nooit een werkelijke satelliet staat is geweest. Nu Stalin echter dood is. zouden de ieuwe bewindhebbers volgens Tito de teugels in China en Azië misschien iets indien hier concessies in Europa de geallieerden tegen over staan. Het Westen zou er goed aan doen zich i direct tot Peking tc wenden en Chinese DAT het Tweede-Kamerlid Gortzak (Comm.) aan minister Algera heeft ge vraagd of het herstelwerk aan Schouwse Dijk wordt vertraagd door tekort aan arbeidskrachten en materiaal. DAT het motorschip Weltevreden van de Kon. R'damsche Lloyd binnenkort by de R'damsche Droogdok Mü reparaties zal ondergaan, die ongeveer 4% maand zullen duren. DAT de mijnwerkers op Koninginne dag niet vrij krijgen, aangezien dit in het bedrijf niet mogelijk zou zijn, maar wel een halve dag yerlofloon ontvangen. DAT het hoofdbestuur van de Chr, Boeren- en Tuindersbond bij minister Drees heeft aangedrongen op algehele vérgoeding van de geleden schade in het rampgebied. DAT tot ridder O.-N. Is benoemd mej. M. P. H. J. Daniels, oud-directrice van de openbare leeszaal te Nijmegen, DAT Jhr L. Quarles van Ufford, twee de secretaris aan de Ned ambassade te Washington, als lid van de Ned. afdeling der Caraïbische commissie ts opgevolg; door mr C. W. Baron van Boetzelaer, eerste secretaris aldaar. DAT gisteren met de Nieuw Amster dam weer 11 jonge Nederlandse vak lieden aangesloten by het C.N.V., K.A.B. of N.V.V., naar de Ver. Staten zijn- ver trokken om daar een jaar te werken en te studeren. DAT het stoomschip Haarlem vanmor gen bij Vlissingen een drijvende myn sig naleerde. DAT van 14 t/m 16 April in het Vre despaleis een commissie oJ.V. prof. P. A. Francois (Nederland) bijeen komt om de commisie voor interna tionaal recht van de V.N. te adviseren over enkele kwesties l.v.m. de water- vegen. DAT de (gevaarlijke) vredesbeweging De derde Weg er bij de Staten-Generaal op heeft aangedrongen, een vier-mogend- hedenconferentie te bevorderen ter bereiding van een herenigd en geneu traliseerd Duitsland. DAT minister Mansholt een commissie heeft geïnstalleerd die hem advies zal uitbrengen over de beperking vergunningen voor de IJsselmeervissery (voorz.: het A.R. Tweede-Kamerlid ds C. v. d. Zaal). DAT de boerendansgroep De Noabers van de Twentse Kring Arnhem geving is uitgenodigd voor het inter- DAT voor de bouw van een nieuw la boratorium van de Bond van coöp. Zui velfabrieken in Friesland te Leeuwarden laagste inschrijfster was de N.V. Int. Bouw Cie te Best met f 219.700 (hoogste: Bataafse Aannemings Mij in Den Haag et f 233.655). DAT de Israëlische gezant in Den Haag. M. Amir, gisteren in Amsterdam aankwam voor een driedaags bezoek, en vandaag o.a. een krans zou worden ge legd bij het standbeeld op het J. D. Meyerplein. DAT ongeveer 200 Franse industriëlen Donderdag. Vrijdag en Zaterdag ons land >.a. Den Haag) bezoeken. DAT de heren J. Breunis, ir D. J. Maltha en ir G. Wansink, allen uit Den Haag, met de Nieuw Amsterdam naar Amerika zijn vertrokken om twee maan den de landbouwvoorlichting te bestu deren. DAT ook een studiegroep naar de Ver. Staten is vertrokken om de productie van vleeswaren te onderzoeken (leden o.a.: J. P. W. Anemaat en mr W. P. V. v. d. Loo uit Den Haag, A. J. M. v. d. Berg uit Wassenaar en ir J. M. Balvers uit Delft). DAT is begonnen met de voorbereiding van de herstelwerkzaamheden aan het Nijmeegse station, die vermoedelijk nog dit jaar worden voltooid. kwesties niet allereerst met Moskou te bespreken, daar dit de Chinezen in hun trots krenkt. Venmeiden wij nog, dat volgens Tito Maarschalk Tito de communistische en niet-comm-unisbi- sche wereld met elkaar in vrede zouden kunnen leven. Zijn bezoek aan Londen had hem hiervan overtuigd. Amerikaans vakbondsleider gearresteerd De 68-jarige Joseph P. Ryan, leider van <e havenarbeiders aan de Ameri kaanse Oostkust, is gisteren gearresteerd wegens „misbruik van vakbondsgelden". DEZER DAGEN schreven wij. dat do aanhangers van de doorbraak er i aan zouden doen, zich te bezinnen op het wezen van de doorbraak, lieve dan zich over te geven aan een bestrij ding van de confessionele partijen. Ons artikel was nog maar enkele dagen oud. of het jongste nummer van het week blad „Tijd en Taak", het blad van een groep doorbraak-sociaüsten, was daar te bewijzen, dat die bezinning op de doorbraak gaande is. Zeker, de bekende doorbraakpredikant ds L. H. Ruitenberg schrijft in dit zelfde nummer nog altijd, dat „het hecht ge bouw. der christelijke partyen juist door christenen van socialistischen huize wordt bestookt". Maar uit andere artike len in dit nummer van „Tyd en Taak" blijkt wel, dat de doorbraak-christenen in de P.v.d.A. zelf genoeg zorgen aan het hoofd hebben. TIAAR is biivoorbeeld nog altijd die las- -L/ tige kwestie van de levens- en we reldbeschouwingen. Het is de mannen van de doorbraak een doorn in het oog. dat er in Nederland zoveel wordt opge bouwd op de drie afzonderlijke „zuilen": de protestantse, de rooms-katholieke en de humanistische. De doorbraak wilde tegen die „verzui ling" een protest zijn. Maar nu zijn er binnen de P.v.d.A. de drie werkgemeen schappen: een protestantse, een rooms- katholieke en een humanistische, en nu bekruipt verscheidene doorbraakmannen de vrees, dat dit toch ook weer op een .verzuiling" zal uitlopen, een verzuiling ïu binnen de P.v.d.A. Worden op deze nanier niet, zo vragen zij zich af, de on derscheidene levensbeschouwingen, die de P.v.d.A. heette te willen erkennen, in die werkgemeenschappen „afgesloten" in plaats van dat ze binnen de partij wer kelijk kunnen functionneren? Hoe blijkt ook uit een artikel van ds J. J. Buskes in „Tyd en Taak" de situatie in de P.v.d.A. te zijn? Ds Buskes is net als iemand als prof. dr W. Banning lichtelijk verontrust. Inderdaad, de on derlinge verhoudingen zyn uitstekend. Geen enkele groepering binnen de partij heeft het gevoel, dat haar te kort wordt gedaan. Maar dit brengt prof. Banning hiermede in verband, dat de partij eigen lijk nergens uitkomt boven de burgerlijke verdraagzaamheid. Men is gaarne bereid, elkander te verdragen, maar in de pro paganda speelt de wereld- en levensbe schouwing slechts een geringe rol. Intussen heeft er volgens ds Buskes b\J de oprichting van de P.v.dJV. heel iets anders voorgezeten: „Zy die aan de op richting van de P.v.d.A. hun beste krach ten gaven, hebben zeker niet de bedoe ling gehad, dat de verschillende levens- en wereldbeschouwingen elkaar zo nu en dan met een hoffelijke buiging zouden passeren, om zich daarna ieder in eigen huis terug te trekken. Desondanks begint het er op te lijken, dat wy steeds meer in deze richting gaan". De practijk, zo vreest hij, komt hierop neer, dat in die drie werkgemeenschap pen binnen de P.v.d.A. de levens- en wereldbeschouwingen op sterk water worden gezet. r\IE UITDRUKKING van die hoffelijke buigingen is op dit ogenblik blijkbaar in de kringen van de doorbraakmensen in trek, waarbij zij dient om een onbe vredigende toestand aan te geven. Ineen ander artikel in hetzelfde „Tijd en Taak", ditmaal van de hand van drs J. G. van der Ploeg, komen we haar althans nog eens tegen, en eigenlijk in dezelfde be tekenis. Drs Van der Ploeg wil in de P.v.d.A. graag iets zien van een geestelijk federa lisme, waarbij het doel niet mag zijn zielloos minimaal compromis", maar een positieve werkbasis, „waarbij niet de ene groep het gevoel heeft zich moeten opofferen". Benauwd is drs Van der Ploeg voor •n „geestelijk indifferentisme" teen houding van geestelijke onverschillig heid), waarvan hïi dan letterlijk zegt: „Het geestelijk indifferentisme past in een sfeer, waarin men plechtige buigin gen tegenover elkaar maakt, eerbied voor eikaars overtuiging zegt te hebben, maar wezen volkomen onverschillig tegen- er elkaar staat". Hier dus diezelfde „buigingen", die ook naar het oordeel van ds Buskes nu wel lang genoeg beoefend zijn. /~\NZE LEZER zal willen begrijpen, dat wij ook van deze uitlatingen kennis hebben genomen met de belangstelling die zij verdienen. Mensen als ds Buskes zien wel In, dat het voor de manen van de doorbraak een onbevredigende situatie is, wanneer men moet volstaan met beleefde buigingen naar rooms-katholieke en humanistische partijgenoten. Dan laten we nog maar rusten dat de beleefdheid van die buigin gen ietwat schril afsteekt tegen de fel heid. waarmede door doorbraakmannen als ds Ruitenberg de christelijke politieke partijen worden „bestookt". Men heeft m de kringen var» de door braak derhalve ro zijn eigen rongen. Op de officiële partijcongressen, zo klaart ds Buskes. bezint men zich vrijwel nooit op de verhouding van levens- en wereld beschouwing en socialisme. En hij is er helemaal niet gelukkig mee. wanneer an dere socialisten van oordeel blijken, dat de meest wezenlijke scheidingslijnen die scheiding®lijnen zijn, welke liggen op sociaal-economisch terrein en dat dóór de beslissingen vallen, van welke de toe komst der mensheid afhangt. ..De sociaal- economische waarden", schrijft hij na drukkelijk, ..zijn niet de hoogste" Mogen wij eindigen met een bekente nis Het is deze: We h»dden ons toch eigenlijk nimmer kimmen Indenken, dat juist iemand a>s ds. Buskes met een ont wikkeling als thans door hem gelaakt, genoegen zou kunnen nemen. Daarvoor 'c hij een te overtuigd belijdend christen. Dit maakt voor ons zijn bezinning op de onbevredigende doorbraak dubbel be langwekkend. Overdag opklaringen Tot morgenavond verwacht Dc Bilt: Aanvankelijk enkele buien, maar morgen overdag opklaringen en tot het einde van de middag droog weer. Aanvankelijk matige tot krachtige wind, hoofdzake lijk tussen West en Noord, later matig tot zwakke wind. draaiend naar richtingen tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 5.44 tot 19.37 uur: Maan 5.52 tot 22.39. Op 21 April E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1