Rode Kruis hield te Leiden een ploegenwedstrijd f®® Leed onder Indische Nederlanders NIEUWE LEIDSCHE COUEANT 5 MAANDAG 13 APRIL 19S3 El{ korpsen deden hun best op een moeilijke opgave Mannen en vrouwen in de groene battledress van het Nederlandse Rode Kruis had den Zaterdagmiddag heel wat inspannend werk te verzetten In de grote zaal van de Burcht. Er was een wedstrijd uitgeschreven, waaraan vele korpsen deelnamen, die alle met enthousiasme probeerden de grootste kundigheid aan de dag te leggen. Maar de opgave viel lang niet mee en werd door verscheidene deelnemers erg moeilyk gevonden! Aan de wedstrijden ging een inleidend woord vooraf van prof. dr P J. Gaillard. voorzitter van de Leidse afdeling. Deze sjJrak de wens uit, dat, mocht men als winnaar de Burcht verlaten, dit juist zou nopen tot nog meer bezieling en betere prestaties. Er werd deelgenomen door twaalf da- mesploegen, elk van vier personen, en veertien herenploegen van vijf personen. Deze ploegen vertegenwoordigden de korpsen van Alphen a. d. Rijn. Oude We tering, Bodegraven, Wassenaar. Haag, Rijswijk. Leidschendam, Haarlem. Alkmaar. Amsterdam en IJmuiden. Iede re ploeg kreeg twintig minuten voor de bespreking en de uitvoering van de op gave. Twee werklieden waren van steiger gevallen. Van ieder werd een knopte beschrijving van toestand Dierenbescherming trok conclusies uit de watersnood Onder voorzitterschap van de heer H. I van Poelgeest te Leiderdorp heeft de Ned. vdrenigine tot bescherming van ren in het gebouw voor K. en V Utrecht een buitengewone kaderconfe- I rentie gehouden. Hierbij is speciaal ge sproken over de redding van dieren in de rampdagen van Februari. De overheid had eerst wel wat bezwaar tegen de I tiviteit van de vereniging, maar later j .verd volle medewerking verleend. De t( j redden dieren leverden soms moeilijkhe den op, daar zij erg lastig waren. Zij kon den echter -meestal behoorlijk onder dak worden gebracht. Bij terugbezorging aan de eigenaars bleek soms, dat zij niet zo welkom waren. Aan de andere kant was het soms makkelijker de dieren ge- plaatst te krijgen dan ze later weer terug te ontvangen. Wegens de grote economi sche belangen waren bij de redding de grotere dieren, vooral het vee, voorge- gaan, maar er konden ook veel kleinere dieren gered worden. I De wènselijkhei-i van een eigen status 1 j voor de vereniging was in deze ramp- dagen duidelijk naar voren gekomen, zo 1 werd gezegd. Men zal een kruis moeten j gaan voeren, waarbij natuurlijk de kleur I duidelijk verschillend zal moeten zijn van die van het Pode Kruis. Voor het dier nrampenfonds werd reeds ƒ55.000 ingezameld. De conferentie werd bijgewoond door verschillende autoriteiten, w.o. mèvr. De RanitzDe Brauw, echtgenote I Utrechts burgemeester, en de heer G. J. Ankerman, vertegenwoord; w van de commissaris der Koningin in Zuid-Hol- V.W.O. vergaderde 'e Leiden Tijdens de Zaterdag te Leiden ge houden. algemene ledenvergadering van het Verbond van Wetenschappelijke On derzoekers heeft de statu- aftredende voorz +ter, prof. dr F. L lak. als zijn oordeel uitgesproken, dat het verbond er in is geslaagd, door zijn gehouden con gressen en verdere activiteit bij de over heid en bij de wetenschappelijke instan- I ties en zeker vertrouwen en gezag te vestigen, zo wordt ons van de zijde van het V.W.O. medegedeeld. In het jaarverslag over 1952 worden als voornaamste werkzaamheden o.a. ver- I meld de voorbereiding in werkgroepen van het in Mei te Utrecht gehouden con- gres over de reorganisatie van het hoger onderwijs en het initiatief, de weten- schappelijke organisaties in ons land tot j nadere samenwerking te brengen, met j het doel de plaats van de wetenschap en van de wetenschappelijke onderzoeker in de maatschappij aan een nader onder- I zoek te onderwerpen en waar nodig j voor verbetering van deze plaats activi- teit te ontwikkelen. Uit het verslag blijkt bovendien, dat het bestuur diligent is ge- weest ten aanzien van de verbetering van de sociale positie der onderzoekers, hetzij door het venverven van facilitei ten voor de aangesloten leden, dan wel door het verlenen van medewerking aan algemene activiteit op dit gebied. Aan de aftredende secretaris, dr A. N. j Gerritsen uit Leiden, werd ter waar dering van zijn werkzaamheid het ere- lidmaatschap van het verbond verleend. Als voorzitter en secretaris werden ge kozen prof. dr K. C. Winkler en dr P. G. de Haan, beiden uit Utrecht. C. J. Snelderwaard trok zich terug De voorzitter van de Leidse KAB, de heer C. J. Snelderwaard, heeft zich we gens drukke werkzaamheden terug ge- i trokken als candidaat voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Bij de gros lijststemming was de heer Snelderwaard van de derde lats (adviescommissie) naar de achtste plaats verhuisd. Op hem volgde de heer K. de Bree, die dus nu op de achtste plaats is gekomen. De KVP is met acht leden in de gemeenteraad vertegenwoordigd, zodat de heer De Bree verkiesbaar is. Ook hij vertegenwoordigt 76 de RK. arbeiders. Aangehouden Familieberichten uit andere bladen BEVALLEN: mevr. Box-van der WUllk. d, Alkmaar: mevr. André de la Porte, z. Mary land U S.A. OVERLEDEN: M Koekoek-van Bever, d. 83 3,. A'dam; G H Bührmann, z. 73 j. Overveen; G A Sonr.enberg-Bueters, v.. 73 Deventer: L Westerhuis-De Cock-Rouaan v. 94 j. Am sterdam: W J Hofman-Calker. v. 80 A'dam klachten gegeven. De jury bestond maar liefst veertien dokters. Niet-deel- nemende leden van de mededingende korpsen waren als belangstellend toe schouwer aanwezig, zodat het in de zaal verre van leeg was. Prijswinnaars zijn tenslotte geworden: van de damesploegen Amsterdam met 144 (leidster 39). Rijswijk met 142 (leidster 38). Den Haag met 134, Oude Wetering met 132 en Bodegraven met 123 punten: van de herenploegen was Alkmaar eerste met 149, Wassenaar de tweede 148 en Alphen a.d Rijn derde met 144 punten de beste leid - s van'deze cate gorie waren die van Beverwijk met 45 van Alkmaar met 42 punten. Namens het hoofdbestuur was majoor W. P Roodenburg uit Den Haag aan wezig. In aansluiting op deze wedstrijden had de Leidse afdeling 's avonds eer zellig samenzijn in de Jacobazaal. Het witte Legioen" werd opgevoerd door de reciteerclub „Ons Genoegen" uit Lei derdorp. Vijftien jaar woonarken Vandaag vóór vyftien jaar trok mej. Corrie de Wekker, in Leiden welbekend. ;n woonark, die ligplaats had in de Zijlsingel. Zij werd hiermee een van de eerste woonarkbewoonsters hier ter stede en haar keurige, drijvende huisje w-as vijftien jaar lang een plezier voor het oog van velen, due hun Zondagse wandeling langs het water van de Leidse singels maakten. Thans ligt het arkje Adinda niet meer alleen aan de groene grasrand. Er zijn hele „straten" van woon- arkjes ontstaan, de een al aantrekke lijker dan de ander. Maar Adinda slaat nog altijd een goed figuur en mej. Corrie de Wekker onderhoudt met haar buren de beste betrekkingen. De aanvoerder van het winnende senioren-elftal, het Chr. Lyceum te Leiden, ontvangt hier van wethouder J. C. van Schaik, de wisselbeker. De jeugd wilde deze gebeurtenis natuurlijk onder geen beding missen. Foto N. van der Horst De Paascollecte. in de Hervormde Ge meente van Leiden gehouden voor algemene werk der kerk. heeft tot dus verre f 3770,79 opgebracht. Negrospirituals Volgende week Zondagavond wordt in de Pieterskerk een bijzondere' dienst gehouden, uitgaande van de co voor het Bijzondere Kerkewerk Leidse Hervormde Gemeente, wa; mannen-dubbelkwartet Inter Nos, onder leiding van de heer L. van Wijngaarden, Negro-spirituals hoopt te zingen. Orgel Maranathakerk De Hervormde wijkgemeente Morskwartier hoopt eind volgend jaar f 20.000 bijeen te hebben voor het orgel in de te bouwen Maranathakerk. Dit be drag zou er dan in vier jaar gekomen zijn. In het fonds is reeds een bedrag ruim f 12.000. Gezelschap Roland Wagter voor K. en O. .Radiostadbrengt U wat' De inschrijvers uit de bedrijven, die Zaterdagavond de Gehoorzaal geheel vulden, hebben stellig geen spijt gehad, dat zij naar het gezelschap van Roland Wagter zijn gaan luisteren en kijken, en het bestuur van K. en O. zeker ook niet. Het gezelschap Wagter heeft in Leiden voor K. en O. al enige avonden verzorgd en ook voor deze avond hebben we veel lof. De personen, waaruit deze groep was samengesteld, dwongen stuk voor stuk. ieder op zijn terrein, grote bewondering af. Als slappe lappen-poppen gingen Brook - Rasfield over het toneel. Het derlijkste was, dat ze nog staan bleven Uit de meest onwaarschijnlijke instru menten wist men nog geluid te halen, ja zelfs muziek. Wat dit laatste betreft: een pluim op de hoed van Cor van Veen, niet alleen een betrouwbaar pianist maar oók een uitstekende accor deonist. Jan Oradi, als conferencier minder ge- aagd, is een voortreffelijk imitator. Er vertrokken treinen in de zaal of het een station was; we hoorden bekende radio verslaggevers en -sprek-rs, of ze zo maar ior ons stonden. Dit laatste vonden we het gevaarlijke puntje. Wanneer Oradi zijn kunst en dus ook zijn succes zuiver houdt, d.w.z. zich alleen bepaalt tot het imiteren van de geen gevaar, maar een enkel gebaar, een beetje mimiek, en de zuiver heid dreigt verloren te gaan. Met het imiteren van personen is men op glad ijs en in een zaal met duizend m niet doen of men in een kamer bij een kopje koffie zit. Joop de Knegt heeft een goede stem en had veel succes. We hopen voor deze jonge man, dat de bekendheid, die hij heeft, hem er niet van zal weerhouden, hard te werken, wanneer hij tenminste als zanger het leven door wil. Aan de voordracht zal hij veel aandacht moeten Familie van mijn vrouw Toneelavond van I.F.S. et was met „De familie van mijn uw", een toneelstuk, Zaterdagavond door de toneelvereniging van Smits apparatenfabriek in het Antoniusclubhuis gegeven, een wonderlijke geschiedenis. Hal Stephens en Harry B. Linton hebben n dit blijspel in drie bedrijven ge schreven. Zij zullen er zelf veel plezier hebben gehad. Wie echter zijn ge dachten na de voorstelling nog eens over de intrige laat gaan, bedenkt, dat deze geheel steunt op eindeloos langs elkaar praten van mensen, die elkaar om des schrijvers wil niet mogen begrijpen. De I.F.S.-toneelclub heeft er een aan- vaardbafe opvoering van gegeven, zon der werkelijk opvallend spel. zij het min eer met uitzondering van mevr. M. Vermeulen, die een goede typering gaf een onaardige schoonmoeder. Men slaagde er over het algemeen in, de aan wezigen van de geestigheden, die het stuk ontegenzeggelijk rijk is. te laten genieten. Naast mevr. Vermeulen viel de heer Limburg wel op in de rol van de on derdanige pantoffelheld. De rest van de spelers speelde verdienstelijk echter zon der veel uitdrukking. Met de rolverde ling waren we het voor wat de toewij zing van de rollen Irma Nagg (adspirant- toneliste) en Dolly White (actrice) aan resp. mej. S. R. Zuyderduin en mej. M. Warnaar niet eens. Op de regie van de heer P. I. A. Wijnbeek was op enkele kleinigheden na weinig aan te merken. Het décor was uitstekend verzorgd. De avond werd geopend door de vice- voorzitter van de vereniging, de heer H. Vermeulen. Deze heette o.a. de voltal lige directie met de dames welkom. Met minuut stilte werd het in het afge lopen jaar overleden personeelslid mej. Van Es herdacht. besteden, want die is nog zeer beperkt. Jan Tromp zal waarschijnlijk de jongste wel zijn; hij is de kunstfluiter van het gezelschap. We vonden wat hij liet horen erg knap. maar ook heel schel en hard Hij moet proberen een mooiere toon te produceren. Het succes is hem van harte gegund. Keurige ui/voering van Ons Eiland De vijfde uitvoering van de speeltuin vereniging „Ons Eiland", die Zaterdag avond in de Leidse schouwburg werd gehouden, mag een succes Worden ge noemd. Wat bij deze vereniging zo pret tig aandoet is. dat juist ook bij een der gelijke avond het kind favoriet blijft, zowel voor als achter het voetlicht. Ën hoe! Er moet wel serieus zijn gestudeerd om zulke resultaten te bereiken. Ook aan kleding en décor was veel zorg be steed. Eén ding moet o hart: het optreden „De Eilanders" wa. overigens soms vergde dan wat te echter wel van het an de accordeonclub hoe verdienstelijk vel wat te lang en veel van spelers zo wel als van de aanwezigen. Het optreden van de dansclub „Door rhybhme lenig" was keurig, wat met nog meer nadruk gezegd kan worden» van de toneelclub „De vrolijke kabouters". Het eerste be drijf van „De ganzenhoedster" was nog niet begonnen, of men had de volle aan dacht van de zaal. wie had direct al geen medelijden met de zo geplaagde Griet? „Ons Eiland" heeft werkelijk haar best gedaan. De voorzitter, de heer B. Broers, kon o.a. wethouder J. C. van Schaik. de heer D. Vylbrief als vertegenwoordiger van de N.U.S.O. en afgevaardigden van de bonden te Amsterdam en Alphen aan den Rijn welkom heten. Tevens liet hij een verheugend geluid horen over een eigen clubhuis. Ons Grunnegerlaand sloot het seizoen „Van Lauerszee tot Dollard tou" vindt men de wieg van de Groningers. Ze en vaak uit door heel Nederland, toch blijft de band met Groningen krachtig". Zo sprak de voorzitter van Grunnegerlaand. de heer H. A. Vriend. Zaterdagavond in de grote zaol de Burcht tot de aanwezigen, die de laatste toneelavond van het seizoen bij woonden. Spr. wees er verder in zyn openings woord op, dat de nationale cultuur steunt op de regionale. Er bestaat In Nederland 'n groot sfreekbewustzUn. Dat komt o.a. ook tot uiting In Gro ningen, waar zopas een hoogleraar in het Neder-Saksisch is benoemd. Vervolgens kwam het toneelgezelschap m Ons Grunnegerlaand aan het woord i een toneelspel van E. Marema „Op ge. voarlijke poadén. Het behandelt de lot gevallen van een jongen van het land, conservatieve vader, die in de stad dreigt te verongelukken. Een stadsmeisje echter redt hem door haar opoffering en weet zich daardoor bij de oude kastelein te doen accepteren. ander werd zeer vlot op de Agenda voor Leiden Maandag Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafen, o.a. projectie van kleurendia' door J. H. Kroon. Ontspanningsgebouw Van der Heem Den Haag, 8 uur: VOLA Leiden, lezing en film (vertrek: 7 u. per blauwe tram). Schouwburg, 8 uur: Spelers van St Vincent met „Adel in livrei". Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: zwemvereniging „Poelmeer", ledenver gadering. Leimui den, Geref. Kerk, 7.45 uur- Zangersavond Ring Leiden e.o. Dinsdag Foyer stadsgehoorzaal, half 3 en 8 uur; Gerzon, stoffenshow en confectie. Oosters Instituut, Rapenburg 61, 8 uur: afdeling Leiden CH.U., mr H. K. J. Beernink over de raadsverkiezingen. Burcht, half 8: feestavond Chr. gym nastiekvereniging D.O.S. Oegstgeest: Irene, 8 uur: Het Zon nehuis, film „Een mens was te veel". Oegstgeest: Patronaatsgebouw. 2 half 6 en half 811 uur: Rode-Kruis- Woensdag Vlies, half 1: Nijverheid en Handel, ir J. L. Klein over de watersnood en de aaardoor ontstane problemen (half 12: ledenvergadering) Vlies, 8 uur: algemene ledenvergade ring V.V.V., met films. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: „Sempre Avanti" en „Jong en Jolig" Vlies. 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, ledenvergadering. Het Centrum. 8 uur: Geref. Bond. ds Boer van Gouda. Steenschuur 21. half 8—half 9: zitting prijzencommissie. D e n H a a g Gemeentemuseum. 8 uur: K. en O., bezoek aan de Van Gogh-ten- toonstelling. Oegstgeest: Patronaatsgebouw, 2 half 6 en half 8=11 uur: Rode-Kruis- Nachtdienst apotheken Apotheek Duysteri Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacobus zh v L Gijsman S W van der Blom; Geert J zn v A Scherpenzeel en Th W de Jong; Martin v C V Wind en M H Stikker: Corne- s zn v A H van Brero en J Ciere. OVERLEDEN: K Hoogendijk, man 51 Letterkunde in Frankrijk TAUL ELUARD, zonnepoëzie uit veel leed geboren ZIJN KUNST IS ALTIJD JONG EN VERRASSEND NIEUW IK STA IN VOOR HET LEVEN, ik sta in voor het heden en de toe komst", schrijft Paul Eluard in 1946. Welk een glorieuze overwinning op de dood en de fataliteit, welk een geloof in de mogelijkheden van het menselijk bestaan spreken uit deze woorden. Eluard's gehele werk getuigt van de zekerheid „dat het leven volmaakt is", dat, wanneer men een on derscheid zou willen maken tussen „goed" en „kwaad", men vroeg of laat tot de conclusie zou komen dat men al het kwade onder het goede zou moeten rangschikken. Hoewel Eluard's poëzie een te sterk lyrisch karakter draagt, te zeer persoonlijk leven gebonden Is, dan dat men haar als „moraliserend" zou kunnen betitelen, igt er toch wel degelijk aan grondslag de opvatting dat de dichter morele taak heeft in de wereld. Hoe vaak zegt hij niet dat zijn gedichten niet alleen „evocaties" zijn, maar tot doel hebben anderen te Inspireren; de dichter moet de anderen leren zien (een van zijn bun dels heet Donner a voir) dat wat zij, verblind door de gewoonte, door onver schilligheid, niet-weten, of een teveel aan of geluk, niet of niet meer zien; •erk moet een „poëzie voor allen" zijn. Daarom gebruikt Eluard ook de meest alledaagse woorden, die door zijn groot dichterschap een diepere, rijkere, of intensere betekenis krijgen die er allang niet meer in konden vinden. Laten bij het lezen van zijn poëzie niet misleiden door de schijnbare eenvoud sommige verzen als: „Je dis ce que je sais Ce que je vois Ce qui est vrai" ant dan zou het nieuwe universum, dat hierachter verborgen ligt, zich niet kunnen openbaren. Laten we echter ook niet terugschrikken voor de schijn baar te ingewikkelde symboliek van an dere gedichten: er zal een ogenblik ko len waarop we, misschien geheel onver dachts, de sleutel ervan vinden, er een innerlijke gemeenschap mee voelen, aarop we de dichter dus ontmoeten. En dan zullen we elk van deze kostbare wer ken als een wonder beleven. Er is inderdaad een miraculeuze zijde in Eluard's dichterschap. Weinigen heb ben als hij het vermogen alle wezens en alle dingen te metamorphoseren: om van ens een vogel te maken, dronken ryheid, of een rots, een vlakte, om hem identiek te maken met het verslin dende licht, met een spiegel die de zon weerkaatst; het aansteken van een vuur hem een daad van vriendschap; de ogen der geliefde bergen de ontelbare 'onderen der aarde in zich. Vrijheid, licht, spiegel, zon, vuur, ogen, al deze symbolen en nog andere, z«als edelste- er, sneeuw, sterren, vinden wij verspreid door heel het oeuvre van Paul Eluard. Zij geven er een byzondere en verraden ons de liefde die de dichter al wat schoonheid en zuiver heid is, toedraagt. Steeds ontlast het glanzende visioen hem weer van het ge wicht van de smart, zoals de hoop hem altijd bevrijdt van de angst en hij de haat als tijdelijke ervaart en de liefde als •lgdurend: „le mal doit être mis bien". Uit leed geb oren "[^JATUURLIJK is deze „zonnepoëzie" uit onnoemelijk veel leed geboren, leed door ziekte, door het verlies Van gelief den, om de twee oorlogen waarin zijn volk gestort wordt. Op 16-jarige leef tijmoet Eluard zijn studie onderbreken om in Zwitserland tuberculose te genezen. Ontslagen, VISSERIJGOLFJES Het accent van Vlaggetjesdag valt op Scheveningen Deze week wordt beslist op welke da tum Vlaggetjesdag zal worden gehouden. accent zal dit jaar op Scheveningen vallen. De bedrijfswimpel zal op de Sch. 233 worden gehesen. Weer 15.000 a 20.000 vaten haring naar Rusland Tussen de Sowjet-unie en de reders vereniging van de Nederlandse haring- viseerij zijn thans opnieuw enige con tracten tot het leveren van 15.000 a 20.000 vaten haring, teelt 1952 gesloten. Zoals men weet, werd enige weken geleden een contract voor 20.000 vaten gesloten. Minder makreel Dank zy het feit dat de makreel vangsten teruglopen, stijgen de kansen op wat meer variatie in de rondvis voor de komende dagen. Dit symptoom was Za terdag al in de markt merkbaar. De Post Boy zette tenminste behalve 525 kisten bla-uwpijpjes, 400 kisten bijvis in de markt waaronder 150 schelvis en piepers en bo- endien 150 stijve kabeljauwen. De elf- daagse reis werd dies bekroond met het niet onaardige bedrag van f 20.000. De Bloemendaal loste 540 kisten makreel 125 bijvis plus 385 uitleggers en een fikse eur. Het sdhip maakte voor een even- rns elfd&agse reis f 14.900. Kaviaar voor de Bels De steur van de Bloemendaal is grif aar België verkocht voor f 4.20 per kilo. Het visje woog 49 kilo. Dure Wironschol De WLronkotter maakte Zaterdag voor zijn Noordsohol het zachte prijsje van f 80 per kist; de uitleggers brachten omstreeks planken gezet. Speciaal de heer en n Smit, die de rollen van kastelein Van Oosten en zijn vrouw vertolkten, verdie- vermelding. De dames kregen afloop een bloemetje aangeboden. Verlate hulp de f 65 op en de kisten kabeljauw deden ongeveer ƒ75 per kist. De piepers waren klein van stuk golden 30; voor de wijting werd on streeks f 23 neergeteld en de koolv handhaafde zich op f 63. Twee Noord loggers Het duo Noordloggers van de Zater- dagmarkt besomde per schip f 7300. dank zij de goede prijzen voor schol, tarbot, tongschar en de stijve kabeljauwen. Minder tong Doordat de tongvangsten aanmerkelijk tegenvallen, loopt de prijs weer lappen brachten het dientengevolge tot f 2.70, terwijl de grootmiddeltong met f 2.50 ging strijken en de kleinmiddel f 2.60 opbracht. De slips haalden de orbitante prijs van f 2.20 en de „en deden om dc rijksdaalder. Commandowisseling Vandaag is de Eveline weer naar vertrokken, zij het dan onder een andere schipper: Albert Groot voert deze reis het bevel. Bijvis vandaag Ook vanmorgen was er wat meer vari- ie in de markt door de grotere vang sten bijvis: Sumatra. Limburgia en Pol derman hebben evenals de Haarlem a dig wat rondvis buitgemaakt. Er wai vanmorgen 20 loggers en 20 kotters. Snurrevaad Verscheidene kotters van de Urker vloot hebben de trawl van boord ge haald om hem te rullen voor het snurre- ^aad-net. In de maanden Mei, Juni en Juli is de scholvisserij volgens deze me thode het best. Zondagsrulter Zaterdagavond tegen zessen voer de Vrolijk-logger Cornelia Maria nog de vis sershaven uit naar de Noordzee. Het komt niet vaak voor, dat schepen voor de trawlvisserij nog zo laat op Zaterdag de haven verlaten. Tubantia uitgediend Het staat nu wel vast. dat de Tubantia (IJM 37) niet meer op de visserij te zien zal zijn. Nadat het schip al eerder van alle vistuig ontdaan was en de lanen van naar de wal verhuisden, is nu ook de winch van boord gehaald. Daar- verdwijnt weer een oude getrouwe uit het IJmuidense havenbeeld: de vis serij met deze trawler was niet langer lonend. OpknaptUd De jaarlij-kse opknaptijd voor de trawlers is, blijkens de vele schepen, die de kant blijven, weer gekomen. Op het moment liggen aan -de Zuidzij de trawlers Vikingbank. Norma Maria, Claesje. Hoop. Bergen. Petten en Abra ham. terwijl binnenkort ook de Tionne zijn 9urvey toe is. De Dirkje ligt in Vlaardingen op non-actief. Vlaardingrn naar IJmuiden Tijdens het afgelopen weekeinde Lagen r drie Vlaardingse loggers voor de Zuid zij: schepen, die „verse vis varen" en de IJmuidense afslag prefereren boven de thuishaven. moet hij in dienst: van het sanatorium naar het front. Zijn eerste gedichten, in 1917 gepubliceerd, getuigen van zijn grote gevoeligheid: ook komen wij er reeds in tegen, in een nog broze vorm, de hoop, die later een der hoofdmotieven van zijn levenskunst zal worden, naast de tederheid, de striemende hartstocht, de behoefte aan eenzame overdenking en het verlangen naar het totale deelnemen aan al wat des mensen is, de strijd voor de persoonlijkheid van het individu en het plichtsbesef jegens de naaste. In de jaren tussen de beide wereld oorlogen speelt de surrealistische bewe ging een grote rol in zijn leven. Het Surrealisme biedt een mogel'jkheid tot vernieuwing van de wereld aan de ont moedigde. van hun as losgeslagen jonge kunstenaars en zo vindt een ware artis tieke explosie plaats waarin dichters en schilders meegjesleept worden. De Sur realisten beogen een systematisch onder zoek van al die gebieden, die niet tot de tastbare realiteit behoren, de droom, de hallucinatie, het visioen en het onderbe wustzijn. In zijn „Surrealistisch Manifest" drukt André Breton het aldus uit: „Alles bréngt ons ertoe te geloven dat t paald punt bestaat waarop leven en dood, realiteit en verbeelding, verleden en komst, niet meer als tegenstellingen den gezien" en dit punt nu wense surrealisten te bereiken. In geestelijke zin alleen al betekent dit een totale revolutie jdit is ook wat zij wensen: de per soonlijkheid te bevrijden van alle confor misme, tradities en conventies, zowel als de alleenheerschappij van de Rede is begrijpelijk dat bij velen (zo ook bij Eluard) deze revolutionnaire drang zich ook op politiek gebied mani festeert, n.l. door hun toetreden tot het communisme. Eluard's houding tegenover de Sur realistische beweging is er een van onge limiteerde activiteit, waarin altijd de Kunst de eerste plaats inneem' andere morele of politieke tendenties leidt en inspireert. Daarin onderscheidt hy zich van de theoreticus Breton Aragon, de dichter voor het volk, dat hij altijd lyricus blijft. En daardoor juist blyft zijn werk zuiver poëzie. Een morele depressie jaagt hem in 1924 uit Frankryk weg; hij trekt de halve reld rond: Australië, de Oost-Indische Archipel, Brits-Indië. Na zijn terugkeer in Paf ijs publiceert hij Capita D o u 1 e u r, een van zijn ontroerendste werken, dat een helder beeld geeft zijn tijd èn van zijn eigen innerlijke toe stand van ontreddering. Vele dichtbun dels volgen; steeds blyft Eluard vol ai dacht de gebeurtenissen om hem heen in zyn eigen leven gadeslaan. In L immédiate (hoe welsprekend zijn al deze titels) vinden wij treffende regels over zijn eerste grote liefde, die vecht voor eigen behoud maar dan toch loren gaat. Enige tijd later geeft Eluard aldus uiting aan zijn gevoel een volkomen échec te hebben geleden: „Wat blijft over van al wat ik over mijzelve gezegd Op fluistertoon gelezen TAAN komt in 1936. in Les Yeux fei tiles, een nieuwe liefde, een niem gezicht, „figure p&le et lumlneuse"; daar is alles juichtoon, vertrouwen, rust. Maar ikele jaren daarna, in 1939. komt op nieuw de oorlog, met de bezetting. Zoals le andere dichters, mengt Eluard zich in de verzetsbeweging. Vele belangrijke geschriften gedichten en pamfletten ien in deze jaren het licht, worden met levensgevaar verspreid, op fluister toon gelezen rondom tafeltjes van Pariji café's; Eluard houdt zich een jaar lang schuil in een krankzinnigengesticht dat centrum van het verzet is. Vermom- mingen, reizen, het verzamelen van tek sten, het moed en hoop inblazen aan an deren, het overal aanwezig zijn met zijn enthousiasme, zijn opgewekte rust die van die tijd en niet van die wereld schijnen te zijn, dit alles behoort tot Eluard's veelvuldige taak. De jaren na de oorlog brengen hem ;n nieuwe teleurstelling: de verdeeld heid keert weer onder zijn volk terug, onrecht en onwaarheid heersen weer als rer. Eluard wendt zich van de z.g. gelegenheidspoëzie af en schrijft weer alleen liefdesgedichten. Wéér ls het het wonder van de liefde tot die éne vrouw dat hij steeds opnieuw ontdekt en steeds opnieuw moet bezingen. Zo blijkt zijn poëzie in haar diepste wezen altijd aan zichzelve gelijk te blijven, maar ook altijd jong en verrassend-nieuw te zijn. Naast doorzichtige, gewichtloze verzen vinden we bij Eluard zowel forso con structies als korte, felle schetsen; overal heerst die merkwaardige schittering tot zelfh in de meest dromerige, fantasie rijke. of smartelijke van zijn gedichten die wel één van de treffendste kenmer ken van zijn kunst is. Eluards grote in telligentie zou de lezer ertoe kunnen brengen deze poëzie als „cerebraal" te betitelen: hem zou dan ontgaan dc fijne, npiJDENS de Ronde Tafel Conferentie. -*-in 1949 in Den Haag gehouden, zyn er vele ongelukken gebeurd. .Als men met alle geweld een wereldrijk in en kele weken wil ontbinden, zou men toch minstens mogen verwachten dat dit zou gebeuren met enige aandacht en met enige deskundigheid voor de problemen, die zich daarbij voordoen. Het lijkt echter wel, of van Neder landse zijde zowel de belangstelling als de deskundigheid hebben ontbroken. Men heeft maar in het wilde weg over eenkomsten getekend en men heeft eind December 1949 de souvereiniteit overge dragen over verreweg het grootste deel van het grondgebied van het Koninkrijk zonder te bedenken, dat men daarbij duizenden Nederlanders op een haast onherstelbare manier heeft getroffen. Zo werden dan ook overgedragen de vorderingen die de Nederlandse rege ring (of de N - ierlands-Indische rege ring) had. terwijl anderzijds de Indone sische regering de verplichtingen tegen over Nederlanders op zich nam. In het algemeen is Indonesië deze verplichtin gen, in de betaling van pensioenen e.d.. tot dusverre wel nagekomen, al hebben zich ook hierbij reeds tal van pijnlijke gevallen voorgedaan. En of Indonesië deze verplichtingen blijft nakomen, is een open vraag. TN ieder geval is de Indonesische rege- -®-ring zeer snel begonnen met het incas seren van de vorderingen op Nederlan ders. Dat is op zichzelf volkomen be grijpelijk; iedereen incasseert liever rekeningen dan dat hij ze betaalt Maar hoe dan ook. evacuatie-voor schotten en delegatie-voorschotten wor den thans door de Indonesische regering op een nogal rigoureuze wyze geïnd; op een zo rigoureuze wijze dat veel Neder landers uit Indonesië daardoor in de grootste moeilijkheden zijn gekomen of nog zullen komen. Voorzover het betaling van pensioenen betreft, heeft de Indonesische regering het bijzonder gemakkelijk. Zij betaalt de pensioenen uit, en houdt daarvan een bepaald percentage in voor de aflossing van delegatieschulden en evacuatievoor schotten. Voor de betrokkenen betekent dit vaak. dat juist de grens waarop men niet meer kan leven wordt gepasseerd. Als men ƒ250 pensioeen heeft en de Indonesische regering houdt 10 pet af, dan kan die ƒ25 verschil juist beteke nen. dat men niet meer rondkomt. TTET wordt natuurlijk voor de Indo- nesische regering moeilijk als het gaat om particulieren. Niettemin is het Hoge Commissariaat bezig ook deze groep aan te pakken. Een relatie van schrijver dezes kreeg bericht, dat hij de Nederlandse organisatie, die in 1946 hulp verleende aan uit Indonesië terugkerende Nederlanders (D.B.V.O.). in de periode Januari 1946 tot Juli 1946 een evacuatievoorschot ontving (ƒ2520) en of dit voorschot maar aan de repu bliek Indonesia kan worden terugbe taald. De laatste zin van dit schrijven van het Hoge Commissariaat luidde „Uw aandacht wordt erop gevestigd, dat, in dien na ommekomst van de hierboven gestelde tefmyn geen bericht van U zal zijn ontvangen, dezerzijds zal worden vergegaan tot invordering van het totaal-t tdrag in dit schrijven genoemd." Wel. en daar zit men dan dus. En of :en maar even aan de R.I. ruim 2Vi mille wil betalen. Dat is dan de manier aarop de Nederlandse regering haar onderdanen, die voor de zaak der vrij heid in Indonesië hebben geleden, be handelt salaris regeling voor geleden oorlogsschade. In Indo nesië: voor de Nederlanders die daar woonden en werkten, géén regeling voor geleden oorlogsschade en slechts enkele maanden salaris, die lang niet altijd zyn uitbetaald en dan vaak nog in een ver houding van 1 op 3. Dit is in een tijd. waarin men dage lijks van de zijde van de Regering kan horen praten over sociale rechtvaardig heid en dit soort mooie onderwerpen, welhaast verbijsterend. Er is misschien een kans dat de eom- issie achterstallige betalingen eindelijk met voorstellen komt die de Indische Nederlanders voor een deel schadeloos zullen stellen. Wij denken daarbij niet het feit dat het sterftecijfer in de Japanse kampen ongeveer 25 pet heeft bedragen. Dit soort verliezen is niet in gelei uit te drukken. Maar de overleven- althans een enigszins be hoorlijke behandeling kunnen geven. Geen betere behandeling dan de Ne derlanders in Nederland, maar een ge lijke behandeling. jVfEN begrijpe ons goed: onze bezwaren 1?J- richten zich in dit geval niet tot de Republik Indonesia. Zij heeft het volste recht haar vorderingen te incasseren. Onze bezwaren richten zich tegen de regering van Nederland. Zy heeft ver plichtingen en vorderingen aan de R.I. ergedragen zonder te bedenken, welke consequenties dit zou kunnen hebben. Die consequenties zyn, dat duizenden Indische Nederlanders in Nederland op nieuw grote moeilijkheden krijgen, ter wijl zij het over het» algemeen al moei lijk genoeg hebben. En wij zijn bijzon der benieuwd, te vernemen, of de Rege ring eindelijk iets zal doen om de lasten an dezr mensen te verlichten. Doet zij dat niet, dan kweekt zy wel bewust een groep van enkele honderd duizenden verbitterden, die niet meer eten hoe zy rond moeten komen en die lie vertrouwen in de Nederlandse re gering verliezen. Het huidige kabinet heeft wellicht wat eer besef van het leed, dat in de krin gen der Indische Nederlanders wordt peleden. dan vorige. Het wachten is op de eerste daad. Gouverneur Baal vertrekt 19 April Gouverneur dr J. van Baal van Ne derlands Nieuw Guinea zal Zondag 19 dezer om 21 uur 30 van Schiphol naar Nieuw Guinea vertrekken. Hij hoopt 23 dezer te Biak te komen, daar te over nachten en 24 dezer te Hollandla zij a ambt te aanvaaruen, Molotof zoekt 1 Mei „zonnetje" in Berlijn Molotoi, de Russische minister van Buit. Zaken, zal op 1 Mei de communis tische demonstraties in Oost-Berltfn bij. wonen. Aldus een mededeling van West- duitse vakverbond te Berlijn. Intense en onophoudelijke trilling van de emotie, die door dit gehele oeuvre heenvaart. Het heldere water van deze kunst is nooit rimpelloos, maar altijd ba- ogen. door een lichte wind of door een heftige onderstroom. Zóveel licht brengt ons Eluard'a werk zóveel liefde heeft hij ons als mens geschonken, dat zijn naar de mens ge- sproken te vroege, véél te vroege heen gaan, voor allen die van hem en van zijn werk gehouden hebben, een nimmer t« heretellen verlies betekent. Elisabeth Lurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5