Zaak, die „gefixt" snel en sportief moet worden Toch is het zo Directeur Ommelanden oneens met commissarissen Twee pakhuizen en 17 ha heide door het vuur vernield Onderzeeboot jager „Holland' gleed van stapel Dictator op een vulkaan 2 MAANDAG 13 APRIL 1933 Chr. Academie voor Lich. Oeler.ing "DIJ de ontplooiing van de Christelijke Dit werk behoort voortgang te hebben. activiteit in ons land zijn er enkele j Dat hebben ook enkele bevriende relaties zaken achtergebleven. Dat is begrijpelijk, i begrepen, die daarom bereid bleken de Men had spoedig de handen vol en het aankoopsom voor dit gebouw voor te a goed-vaderlandse wijsheid, dat men; schieten. De C.A.L.O. kan dus in de Maas- niet verder kan springen dan z'n polsstok lang is. Het kan ook zijn, dat om fc de redenen op zichzelf belangrijke eerst later de nodige aandacht zijn komen vragen. Het zou jammer zijn, om welke redenen ook, deze zaken niet zouden komen aan de trek die ze nodig hebben. Dat geldt ook de opleiding van bevoeg de leerkrachten voor de lichamelijke oefening bij het bijzonder onderwijs. Wie iets weet van het middelbaar en voorbe reidend hoger onderwijs, beseft, dat bevoegde leerkrachten op dit terrein aanzienlijk te kort bestaat. Maar nu op de lagere scholen aan de lichamelijke opvoeding redelijke belangstelling wordt gewijd, is de kwestie bepaald urgent ge worden. Dit tekort werkt door in het Christe lijk organisatieleven. Er is ook kringen, een flinke ontwikkeling sportbeoefening. Zeer velen zullen zich daarover hartelijk verheugen. En wie tegenover deze ontwikkeling nog met reserve staan, zullen het met ons willen zijn, dat het in elk geval grote betekenis is, wanneer die ontwik keling in juiste banen wordt geleid. Daarom zijn ook hier WANNEER men het bovenstaande in aanmerking neemt, behoeft het niet te verwonderen, dat een aantal onderwijs organisaties en jeugdverenigingen met de hier bestaande onbevredigende stand zaken geen genoegen heeft willen nen Men heeft de handen ineen geslagen te geraken tot een doeltreffende opleiding voor de middelbare acte lichamelijke op voeding. Uit dit initiatief is geboren de Chris telijke Academie voor Lichamelijke Op voeding (C.A.L.O.). In haar directoriui treft men mannen aan als H. Algra. drs H. J. Bonda, luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer, J. Kuilman, Ad. Kuiper, Th. A. Versteeg. H. Weggemans en n Woltjer. Tot het zitting nemen in het curatorium verklaarden zich bereid prof. dr J. Waterink (voorzitter), A. F. den Boeft, mr J. J. Hangelbroek, dr G. P. Itterzon en drs H. J. Smit Altemaal dus figuren, die weten wat er op het gebied van het Christelijk onderwijs en de Chris telijke sportbeoefening nodig en wenselijk is. Zij hebben geconstateerd, dat er hier een leemte is, die niet mag blijven be staan en die behoort te worden opgevuld, en wel zo snel mogelijk. De C.A.L.O. heeft nog een bijzondere reden om onze belangstelling te vragen. Zij vond tot dusver onderdak in A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam, mi het was bepaald niet onredelijk, dat eens een eigen dak boven het hoofd kreeg. Dat heeft ze nu gevonden en wel te Rot terdam. Daar staat nu op haar te wachten een nog altijd bescheiden gebouw, dat echter voldoet aan de eisen, die men een inrichting als deze stellen mag. weet uit ervaring hoe het zieke of gewonde dier vaak instinctief ver richt wat voor zijn herstel het meest noodzakelijk is. Het weet in vele ge vallen wat schade kon berokkenen, maar óók wat goed voor hem is. Zo zal geen enkele vogel de rupsen eten die op de bladeren van de giftige Wolfsmelk leven, noch zal een snoek het in zijn hoofd halen de stekelbaars op dezelfde wijze aan te vatten als hij andere vissen doet. Dit schijnt alle maal heel natuurlijk en begrijpelijk, maar ir. feite is het dit niet, want noch de vogel, noch de snoek hebben in dit opzicht enige ervaring. Immers na een dergelijke ervaring gaan zij subiet dood, zodat hun de gelegenheid ont breekt de les ooit in toepassing te brengen. Ook weten zieke dieren in vele ge vallen instinctief hun geneesmiddelen te vinden. Welke hondenbezitter heeft nooit zijn- hond als een razende gras zien eten. waardoor het dier misselijk werd, zodat de maag kon worden ont- 1 ongewenste inhoud? Toch zijn dit nog weinig overtuigende voor beelden, omdat we zelden met zeker heid weten of het gras inderdaad met dit doel werd gegeten. Omdat dieren 3 zelden lastig vallen met hun be- aren weten we immers veelal niet in dergelijke gevallen het gras in derdaad gegeten werd om misselijk te worden, of dat om een andere reden de toevlucht tot dit voer werd genomen, waarvan het toevallig ge volg de misselijkheid was. Ook de berichten over grlsly-beren die zich in het Yellowstone Park in de hete zwavelbronnen baden met het doel naar men vermoedt zich te herstellen van rheumatiekaanvallen, kunnen moeilijk overtuigend genoemd worden, aangezien iedere scepticus over dit vermoeden zal struikelen. Het staat echter vast, dat beren hun won den vaak met leem bedekken, waar door het herstel bespóedigd wordt, waaruit dus blijkt, dat de instinctieve therapie hun gegeven is. Iedere criticus moet echter bezwij ken voor de waarneming, dat een prairiewolf die door 'n ratelslang was gebeten, de wortels van het slangen- kruid zocht en deze als medicijn at, omdat deze plant het tegengif tegen slangenbeet bevat. Hier immers liggen handeling en doel in duidelijke volg orde vóór ons en iedere toevalsfactor kan uitgesloten worden geacht. Er zijn echter méér van dergelijke voorbeelden. In de dertiger jaren had den bepaalde apen in Indië de gewoon te de cultuurvelden te verwoesten. Als afweer werd giftig voedsel neergelegd, welke maatregel aanvankelijk het ge wenste gevolg scheen te hebben, want de dieren werden doodziek. Zij ont dekten echter de plant die het tegen gif bevatte en aten de bladeren daarvan, waarna zij hun vergiftiging spoedig weer te boven kwamen en ge heel herstelden. Het deed ons genoegen hierboven de Wolfsmelk (ook heksenmelk, dui- velsmelk en duivelsdrek geheten) te kunnen noemen, want deze benamin gen geven ons gelegenheid aan te tonen dat de mens in vroeger tijden vaak minder liefelijk tegenover de natuur stond dan men gemeenlijk aan neemt, en dat hij vele planten als handlangers van de Boze beschouw de. stad beginnen en kan zij telt nu reeds een zeventigtal studenten straks een wassende stroom van bevoegde leerkrach ten en jeugdleiders aan het Christelijk onderwijs en het Christelijk verenigings leven komen aanbieden Maar het gaat niet aan. dat men blijft zitten met deze schuld. Die schuld moet van deze inrichting af. Dat kan ook. Er is, zo is ons verzekerd, een bedrag nodig van (in ronde cijfers) f 100.000. Dat lijkt een heel bedrag en het is het ook. Maar het is een zaak. die honderdduizenden ter harte gaat. Daarom mag men ook vertrouwen, dat dit bedrag er in snel, we zouden grillen zeggen: in sportief tempo komt. maar met ons van oordeel zijn, dat dit varkentje even moet worden gewassen. Om nog een bepaald punt te noemen: de C. A. L. O. wil zich ook bezighouden met het instellen van een wetenschappe lijk centrum ter bestudering van de pro blemen, die samenhangen met de aan passing van invaliden aan hun omgeving. En dan nog dit: Men behoeft niet te menen, dat men door de steun aan deze Christelijke Academie bij anderen vóór is. Integendeel, er is al een Rijksacademie (in Den Haag) en onze Rooms-Katho- lieke' landgenoten zijn ons al voor ge weest met 'n eigen academie te Nijmegen! Men begrijpt daar, wat er op het spel staat. "JVTJ wordt vooi één keer een bijdrage gevraagd. Onze overtuiging is, dat dit even moet worden „gefixt". Het gaat om een goede en. gezonde zaak. Maar het resultaat zal alleen worden bereikt bij betoonde activiteit op brede schaal in grote en ook in kleine bijdragen. Een voornaam ding in zaken als deze is: Doe het snel! Bij voorkeur vanavond nog of anders morgen vroeg. Anders raakt het zo gemakkelijk in de slof. En gesteld eens, dat er meer binnenkomt dan het hierboven genoemde bedrag. dan be denke men dat dit nog altijd een mini mumbedrag is voor een zeer bescheiden Bijdragen kan men storten schrijven op girorekening 29565 TVTÏE hier een taak hebben? We kun-1 Zuidhollandse Bank te Rotterdam of op nen beter vragen: wie niet? We girorekening 3016 van de Rotterdamse noemden de onderwijsinstellingen in al IBank te Rotterdam (met vermelding haar velerlei variaties. Dan de jeugd- enj „Voor de C. A. L. O."). En voor wie deze sportverenigingen, alweer in een groteChristelijke instelling jaarlijks willen verscheidenheidMaar verder de ouders steunen noemen we hier nog de penning van schoolgaande kinderen en alle bij meester: de heer J. Kuilman. Groenhof- het Christelijk onderwijs- en organisatie- straat 39, Hengelo. leven, hoe dan ook, betrokken personen. Gaarne beloven we, dat we onze le- Daarbuiten zullen er talrijken zijn die I zerskring van de vorderingen op de hier geen persoonlijke banden hebben, I hoogte zuller houden. Pessimisme over toekomst Twijfelt er aan, of hij beloften tot betaling aan melkleveranciers kan nakomen Groningen, de heer F. de Boer, heeft in een schrijven aan zijn melk leveranciers meegedeeld, dat hij het niet meer eens is met de besluiten, die de commissarissen van De Ommelanden ten aanzien van het lopende sta kingsconflict hebben genomen. De heer De Boer verklaart, dat hij voor deze besluiten geen enkele medeverantwoordelijkheid kan aanvaarden. constateert, dat al de melkleveranciers zonder uitzondering aan zijn verzoek tot voortzetting van de melkleverlng aan het bedrijf hebben voldaan ondanks de wel Hij wijst er voorts op dat hij in tijd sedert 21 Augustus 1952, toen staking uitbrak, gevraagd heeft de melk te willen blijven leveren. waarbij hij steeds de belofte heeft gedaan, dat kon rekenen op een goede melkprij: goede nabetaling. De heer De Boer HOOFDPUNT- Advertentit Aanwinst voor industrie Nieuwe installatie voor ijzerproductie In de loop van dit jaar wordt bij de N.V. haardenfabriek en ijzergieterij v/h H. C. Beckers te Bergen op Zoom speciale smeltings-installatie in bedrijf genomgn, waardoor het mogelijk zal zijn ijzer van hoge kwaliteiten en giet ijzer voor het eigen bedrijf te produce- Van deze belangrijke aanwinst de nationale middelzware industrie heeft de N.V. het alleenrecht voor Nederland verkregen. Het is de bedoeling, zich voorlopig te beperken tot het gieten van kwaliteits ijzer voor het eigen bedrijf en eventueel, zij het in mindere mate, vóór andere gieterijen. Met deze installatie, waardoor de scha kel met het hoogovenbedrijf uitvalt, de grondslag gelegd voor het op richten van andere metaalindustrieën. Men denkt hierbij aan een nevenbedrijf het vervaardigen van het zgn. no- dulair gietijzer (bewerkbaar gietijzer). „Ontstellend tekort" Assistenten nodig voor Chr. bibliotheken (Van een onzer verslaggevers) Er is een ontstellend te kort aan -bevoeg de leeszaal-assistenten van christelijken huize. Daar moet zo spoedig mogelijk verandering in komen, anders loopt het met de chr. leeszalen en bibliotheken mis. Er komt nu een diploma voor hulp-assis tente, waarvoor meisjes met ulo-opleiding worden toegelaten. Dit werd Zaterdag in Utrecht meegedeeld op de jaarvergade ring van de Bond van Openbare Chr. Leeszalen en Bibliotheken. De bond is op het ogenblik in twintig plaatsen vertegenwoordigd. In Voorburg hoopt men door de lopende onderhande lingen met het gemeentebestuur de be- op te lossen. In Alphen aan den Rijn wordt de zaak flink aangepakt, maar Zeist weigert het gemeentebestuur halsstarrig de volledige erkenning van de chr. leeszaal. De N.V. P. F. van Vlissingen en d's Katoenfabrieken te Helmond heeft ver 1952 een exploitatiesaldo geboêkt an f 3 (2,9) millioen en een winst van f 762.598. Voorgesteld wordt onveranderd 8 pet op pref. en 10 pet op gewone aan- abnormale omstandigheden, melkleveranciers, aldus de heer De Boer, hebben in hem derhalve een groot ver trouwen gesteld. De belofte van de heer De Boer, een goede melkprijs te geven, is hij nagekomen, zo zegt hij, „maar ik mag u niet verhelen, dat ik nu ten aanzien van de toekomst van De Ommelanden en de economische mogelijkheden hier van pessimistisch gestemd ben". De heer De Boer weet niet of hij deze zomer op het daarvoor gebruikelijke tijdstip nog in staat zal zijn ook zijn beloften aan de melkleveranciers, in zake een goede na betaling te doen nakomen. Om elke on zekerheid dienaangaande bij voorbaat weg te nemen, heeft de hoofddirectie van De Ommelanden besloten nog heden na te betalen één cent per kg geleverde melk i vanaf 1 Mei 1952 tot en met 4 April 1953.1' Herinnering aan capitulatie Generaal Foulkes naar Wageningen De Canadese generaal Charles Foulkes zal Woensdag een onofficieel 'bezoek ons land brengen. Generaal Foulkes in 1944 in ons land bevelhebber van eerste Canadese legercorps. Hij dicteerde op 5 Mei 1945, 's middags om 4 uu hotel De Wereld te Wageningen, aa Duitsers de voorwaarden voor de onvoor waardelijke overgave van de vesting Hol land met 125.000 manschappen. Generaal Foulkes is ereburger van Wageningen deze gemeente Donderdag eén zoek brengen. Hij arriveert uit Londen per vliegtuig is op weg naar Parijs. Spel veroorzaakte grote schade In Apeldoorn werd gisteren driemaal alarm gemaakt voor een heidebrand DOOR BRAND zijn tijdens het weekeinde een pakhuis in Zaandam er een grondstoffenmagazijn in Hengelo totaal verwoest. Binnen de ge meente Apeldoorn moest gisteren niet minder dan drie maal alarm worden geslagen voor een heidebrand. Zeventien a 24 ha heide werd door het vuur kaalgevreten. een grote oppervlakte besloeg. Een paar honderd man hadden er ruim twee De brand in het pakhuis te Zaandam ontstond, doordat twee kinderen in de nabijheid een vuurtje stookten. Het ge bouw, dat door de firma S. de Waal werd gebruikt als opslagplaats voor verpak kingsmateriaal, brandde tot de grond toe af. De politie heeft tegen de kinderen 7 jaar oud procesverbaal opge maakt. In Hengelo is een grondstoffenloods in de N.V. Hengelose verenfabriek H. Bakker aan de Petroleumhavenstraat door brand vernield. De schade is zeer groot, maar wordt door verzekering ge dekt. Het bedrijf wordt door het verlies grote voorraad grondstoffen ernstig in de productie belemmerd. Kort na het middaguur maakten de wachten op de brandtorens in Apeldoorn melding van een brandje in het Order- bos. Een terrein van anderhalf k twee hectare heide met opslag, toebehorend de gemeente, werd door het vuur kaalgevreten. Behalve de Apeldoornse brandweer verrichtten ook militairen de Koning Willem III-kazerne het blussingswerk. Om drie uur werd de rode haan ge signaleerd in de buurtschap De Krim werk óm het vuur te overmeesteren. Toen men om half zes inrukte, waren 15 20 ha heide met vliegdennen in eên zwartgeblakerde vlakte veranderd. Twee jongens van de stichting Hoenderlo ble^ ken met vuur te hebben gespeeld. Tegen hen werd procesverbaal opgemaakt. Het was al' half vijf geweest toen op het terrein van het gesticht Nieuw Veld zicht b\j de Prinses Julianatoren aan de Amersfoortseweg, een derde heidebrand werd ontdekt. Twee hectare heide met vliegdennen gingen verloren. Autofleury in Amsterdam geopend In de Apollohal te Amsterdam is Zater dag de Autofleury, een tentoonstelling van personen-auto's geopend door burge meester d'Ailly. Het gebouw is in een plantsoen her schapen en in deze kleurrijke omgeving zijn de 45 auto's opgesteld, die een onzer auto-exporteurs door exposeert. De snelheid 32 mijlen per tegen 60.000 pk en 36 mijlen per B-klasse. De B-klasse omvat acht schepen (waarvan de Friesland langs reeds te water is gelaten), terwijl de A-klasse uit vier schepen bestaat, waarvan, behalve de Holland bij de R.D.M., twee in aanbouw zijn bij De Schelde te Vlissingen en één bij Wilton Fyenoord te Schiedam. De afmetingen van de A-klasse zijn: lengte 111.30 m., grootste breedte 11 m„ diepgang 3.86 en standaardwalerve plaatsing 2160 ton. Bemanning 246 kop pen. Nummer (wee van het dozijn „Marine heeft het volste vertrouwen in Nederlandse scheepsbouwers" (Van een onzer verslaggevers De leiding van de Nederlandse Marine heeft de grootste waardering en het volste vertrouwen in de vaderlandse scheeps- bouwindustrie. Dit verklaarde vice-admi- raal H- C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, toen hij Zaterdagmiddag sprak in een van de gebouwen van de N.V. Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij te Rotterdam. Kort tevoren was hij er getuige van ge weest, dat zijn echtgenote, mevrouw A. J. Moorman-Wijtenburg, de doop had ver richt van de onderzeebootjager Holland, die behoort tot de z.g. A-klasse, waar van er voorts drie bij andere Neder landse werven in aanbouw zijn. Het i; te verwachten, dat de Holland nog in de loop van dit jaar aan de vloot van de Koninklijke Marine kan worden toege voegd. Na de tewaberlating van de onderzee- bootjager verzamelden de genodigden zich in een der gebouwen van de R.D.M Er waren talrijke vooraanstaande per sonen bij: de staatssecretaris van Oor log, mr F. J. Kranenburg en de Cana dese ambassadeur in Nederland, de heer T. Stone. Een van de directeuren van de N.V. Rotterdamsche Droogdok Mij, ir K. van der Pols, verraste mevrouw Moorman met een gouden collier met oorknopen, Onjuiste beschuldiging Staatssecretaris Moorman bracht in herinnering dat in een publicatie een groep Nederlandse dagbladen aanval was gedaan op de technische prestaties van de Ned. scheepsbouw. „Wie echter tot oordelen bevoegd zal met verontwaardiging van deze soort journalistiek hebben kennis geno men", zo vervolgde spreker. „De be schuldiging is niet alleen te enenmale onjuist, doch brengt ook onze het gebied van scheepsbouw chlnebouw in het buitenland grote schade toe." 246 Koppen De onderzeebootjagex „Holland" be hoort tot de z.g. A-klasse, is iets kleiner dan de schepen van de B-klasse en heeft een machine-installatie van 45 000 pk. Van het eri van School en Kerk Grijsaard was jaloers Zijn vrouw (77 j.) met een breekijzer geslagen In de worting van een bejaard echtpaar aan de Asterstraat in Hilversum heeft zich Zaterdagavond een drama voorge daan, toen de 82-jarige man, terwijl zijn vrouw in een stoel in slaap was geval len, haar met een breekijzer aanviel. De man was naar de schuur gelopen ijzer te halen en heeft daarna zijn 77- jarige echtgenote van achteren met dit voorwerp enige malen op het hoofd ge slagen. Vervolgens is hij de woning uit gevlucht. De vrouw wist nog, voor zij be wusteloos geraakte, de aandacht van de buren te trekken, die onmiddellijk te hulp snelden. In het Diaconessenhuis werden haar ernstige hoofdwonden ge hecht en verbonden, doch levensgevaar was niet aanwezig, zodat zij n: woning kon worden vervoerd. De bejaarde dader, die enkele ter in een café in Hilversum kon worden aangehouden, zeide uit jalouzie te heb ben gehandeld. In hoeverre hier sprake m een vlaag van verstandsverbijste ring wordt nog onderzocht. De man is ir arrest gehouden. Kindje in Hengelo onder trein gedood Volkswagen bij Hoorn driemaal over de kop geslagen Op een onbewaakte overweg in d< spoorlijn HengeloOldenzaal is een bijna jr-jarig meisje uit het gezin Westerhof Hengelo Zaterdag tegen een passeren de trein gelopen en gedood. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd een automobilist op de rijksweg tussen Hoorn en Enkhuizen in de ge meente Blokker verblind door het licht een tegenligger, waardoor hij bromfietser laat opmerkte. De automobi list remde zo krachtig, dat zijn auto volkswagen drie maal over de kop sloeg en in de berm terecht kwam. Van ier inzittenden is de 31-jarige C. Foks uit Hoorn overleden. De 12-jarige F Kunst uit G roek (N.H.) is Zaterdagmiddag, toen het stisur van haar fiets het rijwiel vriendinnetje raakte, gevallen door eèn achterop komende auto ove den. Het meisje was op slag dood. Op de 485 meter-verdieping van mijn Willem-Sophie te Spekholzerheide Zaterdagavond de 31-jarige meester- houwer en dienstdoend hulpopzichter M. Jopen uit Kerkrade om het leven ge komen, doordat hij bekneld geraakte. Hij ras gehuwd en had eèn kind. De 32-j. motorrijder B, uit O u d - V o s - emeer is Zaterdag te Roosendaal te en een passerende vrachtwagen gereden n overleden. Mevr. M. Jansen uit Braamt (Gld.) bij het oversteken van een weg te :-Herenberg met haar fiets door een autobus gegrepen. Zij overleed in het ziekenhuis. Door een rukwind verloor de 62-j. opperman W. Rotteveel, die op het dak »n gebouw aan de Omval te Am- dam werkzaam was, zijn even wicht. Hij stortte naar beneden en kwam >n 2J,£ meter lager gelegen olietank terecht. De man is in het ziekenhuis opgenomen. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk i e t a 1 te Scheveningen (vac. L. Boer) F. D. Emous te Hillebersberg, W. den Hertog te Loosduinen en A. J. Jörg te Apeldoorn. Beroepen te Rouveen B. Haver kamp te Veen. Chr. Geref. Kerk Bedankt voor St Thomas (Canada) Old. Chr. Ref. Church, J. P. Geels Rotterdam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Katwijk aan Zee J. W. Kersten te Genemuiden. A.R. Staatkunde Het onlangs verschenen Maart nummer van A.R. Staatkunde bevat artikel van dr J. A. Nederbragt „Het Franse protestantisme" Schr. geeft daarin oen overzicht van et pnstaan en de groei van de protestant kerken Frankrijk en geeft een nauwkeurig ov( zicht van de situatie van het protestan tisme aldaar. Hij besluit met een gave van de zienswijze van het Franse protestantisme op politiek en onderwijs. Na het gebruikelijke politieke maand- overzicht bevat het nummer eon advies over de vraag, of een lid van het N.V.V. lid ener AR. kiesvereniging kan zijn, over de candidaatstelling van personen, die zich op maatschappelijk gebied niet christelijk hebben georganiseerd. Ten slotte zijn enkele boekbesprekin gen opgenomen, waaronder die met „H grote gebod" door prof. dr G. H. J. vs der Molen. Mondelinge eindexamens in de Staatscourant Aparte bijvoegsels van de Staatscou rant van 10 April, bevatten de data waarop de mondelinge eindexamens het V.H. en M.O. deze zomer gehouden zullen worden, alsmede de namen de gecommitteerden. Het betreft 377 HR.S.-en, 157 gymnasia en afdelingen gymnasium van lycea en 72 M.M.S. etc. Er komen 1750 hamen van gecommit teerden in voor. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot leraar machln. houtbewerking en bouwtekenen te Kollum (Chr, Lag. Tei school) W. de Groot te Oude Bildtzijl, hoofd der school voor slechth. kinderen Arnhem P C de Kluyver te A'dam. lijk E Wester te Donkerbrc .roek G J Drent te Gronir Prinstererschool) K Koe! ilngen. te IJmuiden (Insin| te Ee mej D Dijkstra 70-jarige leeftijd op 31 Dec. j.l. r H. H. Wemmers voorzitter mijnvereniging De ledenvergadering van de vereniging De Steenkolenmijnen in Limburg heeft algemene stemmen tot voorzitter van deze vereniging gekozen de heer H. H. Wemmeis, voorzitter van de directie der staatsmijnen. De heer Wemmers volgt deze functie dr ir Ch. Th. Groothof! óp, in verband met zijn heengaan als president-directeur van de staatsmijnen ook het voorzitterschap der gezamenlijke mijnen heeft neergelegd. Benoemingen Met ingang van 1 Mei is M. J. F. M. Baron van Hugenpoth tot Aerdt, burge meester van Overasselt. tevens benoemd tot burgemeester van Heumen. De heer J. A. Potjer, candidaat-notaris te R ij s w ij k (Z.H.) is benoemd tot nota- te Wierden (Ov.) in de plaats wijlen de heer H. H. Kreeftenberg. Tot notaris te Tvvello is benoemd de heer J. Blom, candidaat-notaris aldaar. vice-president van de rechtbank te Rotterdam is benoemd mr J. C. Beren schot, oud-Indisch rechterlijk ambtenaar. Tot rechter te Arnhem, mr J. G. de Boer. oud-Indisch rechterlijk ambtenaar. Ton kantonrechter te 's-Hertogenbosch ir H. Ch. A. Vermolen. oud-Indisch rechterlijk ambténaar. Het lied der aethergolven Gram. 7.45 9.00 Voor de hulSvro Gram. 12.03 Metropole ork. 1.00 Ni s.muziek. 2.00 Gc\ „Ben Je zestig??" progr. 2.50 Con- .00 Voor de zie- >f. 5.00 Voor de Jeugd, 5 13 jeugd. 5.45 Regerings- Hoenderlo, waar de bi-and reeds spoedig toonstelling is tot 19 April toegankelijk. 6.52 Actualiteite euws. 7.10 Gram. 7,15 „Uit het Boek der eken". 7.30 Gram. 8.25 De gewone man zegt 't zijne van. 8.30 „Een ladder tegen de tan", hoorspel. 10.45 Avondgebed. 11.00 euws. 11.15 Pianorecital. 11.50—12.00 Gram. AVRO: 7.00 Nieuws. 11.00 Voor c 1.15 Gram. 1.20 Lichte 2.00 „Zeg eens, Amerik; Schoolradio. 3 00 Gram. 3 3.45 Gram. 4.30 Voor de jt 5.40 Voor de jeugd. 6.00 spel. 6.30 Reportage of gi 6.15 I 35 Orgelspel, ■aris vous parle". 6.55 Fanfare-ork. 7.20 :wartet. 8.00 Nieuws. 8.05 Gev. progr. elite muz. 9.40 Lichte muziek. 9.50 Vro- nuziek 10.30 Bultenl. overzicht. 10.45 11.00 Nieuws. 11.15 „New York calling" 12.00 Gramofoonmuzlek. O „We zullen hier blijven tot morgen", zegt die hij niet kent. Het schijnen grappige woorden Arent. „we blijven aan boord." te zyn, want hun gebruik wekt gegrinnik en lokt Het land achter de rotsen is kaal en doods, Joris krijgt niets te zién dan lucht, water en wederwoorden uit in schertstoon. mens noch dier vertoont zich, onvruchtbaar en klipsteen. De klank van hun taal is anders, niet zo fijn verlaten strekt het wijd zich uit en van zonnige De volgende morgen keert de ruiter terug in als van Onkel Fr#erik, niet zo klankrijk en zange wijngaarden, kweekplaatsen van het begeerlijke gezelschap van een ander. Wat is dat voor een rig. druivennat van de Heren van 's Graven Haghe man? Hij is opzichtig gekleed in korte broek van -ons biedt zijn diensten aan bij het sjouwen, is niets te zien. groen fluweel, lange zwarte kousen, lage schoe- maar wordt vriendelijk^ afgewezen. „Blijf jij Een diepe inham met ruim vaarwater tussen nen met gesp en strik, rood laken buis met pof- maar stilletjes aan boord zegt Arent. mouwen, rode baret met haneveer. Arent noemt Spoedig is de boot vol, zelfs het slaaphokje is een stevig hoofdkus- Onmiddellijk worden de zeilen gehesen en de thuisreis begonnen. „Varen we regelrecht naar huis?" vraagt Joris. „Verlang je zo naar je moeder?" Joris maakt een minachtend gebaar. „We maken eerst nog een plezierreisje." Met dit antwoord moet Joris voorlopig tevre den zijn. Hij krijgt al aardig begrip van navigatie, 's Nacht mag hij slapen, maar terwijl Arent over- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID dubbele rij hoge steenklompen vormt natuurlijke haven. Tegen het middaguur van een windstille dag onder bewolkte hemel varen ze binnen. Het is een eenzame plek, rondom afge sloten, zonder uitzicht. Krijsend gegil van cirkels- zwevende meeuwen is het enige geluid. Ze meren hun scheepje aan een paal, die in de bodem is ingeslagen. Joris kijkt rond, bevreemd, beklemd door de stilte en het barre aanschijn van zijn omgeving. Maar Arent steekt twee vingers tussen zijn tanden en fluit, kort en schel. Twee mannen komen slenterend te voorschjjn a]s hun meerjcre en joris blijft op een afstand dag enige uren rust, moet Joris toezicht houden van achter de rotsen, slanke figuren met ge- Als ^ij schoorvoetend nader komt, stuurt Arent Die gelegenheden gebruikt hij, door proeven te bronsd gezicht en bruin golvend haar, met plomp hem terug, kortaf: „Stap aan boord en blijf daar." nemen met het zeil." Met het roer kan hij niets van bouw en stug van ogen als de mensen van Wordt gepraat en onderhandeld, soms met doen, want dat wordt vastgebonden en mag al Sceveling. Hun kleding is grof, ijzersterk, ner- verheffing van stem, zodat Joris hun geluid kan leen gehanteerd worden door Arent zelf. gens versleten of gescheurd. Hun gebaren zijn horen, maar niet verstaan. Eindelijk gaat er iets Zo komen ze weer in hun vorige haven, waar bedachtzaam, hun stem welluidend, maar ze gebeuren. De knechten sjouwen pakken en balen ze bijkans met gejuich worden ingehaald. Alle spreken ruw en zakelijk. Met een glimp van goed- en stapelen ze in de boot. Arent en de Major kijr oakken en balen worden gelost en verdwijnen on moedige spot taxeren ze Joris naar vorm en m- ken toe en geven aanwijzingen. Er wordt onge- geopend uit Joris' gezicht. Dat openen gebeurt houd. Arent loop met hen mee in langzame tred dwongen gepraat in de taal van Onkel Freerik achteraf, terwijl Joris aan boord zit en Arent en verdwijnt achter de klippen. Joris wisselt spaarzaam enkele woorden met Arent onderhandelt en grote sommen geld in ontvangst Kort daarop keert Arerrt terug en Joris ziet in zijn eigen taal. Hij vindt het avontuurlijk en neemt, door een opening in het zware gesteente, dat een vermakelijk, alles te kunnen afluisteren, terwijl De volgende dag varen ze terug, wéér naa; der mannen te paard stijgt en wegrijdt. Het dof- ieder denkt, dat hij geen woord verstaat. Wel hoort de rotsige haven, waar alles geladen werd. Arent fe geluid van de hoefslag versterft in de verte. hij woorden, die Onkel Freerik nooit gebruikte en zit aan 't roer en rekent. De zaken gaan goed. .55 Weerbericl ïcital. 11.45 Parler 2.15 Dan! 2.45 Voor de kleuters. 3.00 Voor de 4 00 Gev. muziek. 4.45 Lichte muziek. „Mrs. Dale's dagboek". 5.30 Orgelspel. Arbeidersorkest. Dansmuziek. 7,30 Nieuws. 8.25 Spoi Orkest Dr W. J. Kolkert morgen 75 jaar Dr W. J. Kolikert, dte dertig jaar larjg ran de oprichting in 1910 tot zijn pen sionnering in 1939) directeur is geweest de bekende Chr. HBS aan de Mo- reelsestraat in Amsterdam, wordt mor gen 75 jaar. Hij woont thans in Hilver sum, doch zal zijn verjaardag niet thuis Jubileum mr G. H. A. Grosheide Het was Zaterdag veertig jaar geleden, dat mr G. H. A. Grosheide te Amster dam aan de V.U. met lof promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Mr Grosheide is thans voorzitter van het college van directeuren der V.U. en oud voorzitter van het Ned. Binnenvaart- bureau. De thans tot stand gekomen complete medische faculteit van de V.U. is voor een zeer belangrijk deel te dan ken aan zijn werkkracht. Jaarboek Chr. Gerei, kerken verschenen Ondanks emigratie en hec uittreden van de gemeenten Leersum en Nieuw- leusen en gemeenteleden in verschillen de andere plaatsen is het totalen zielental in de Chr. Geref. Kerken vorig jaar toch nog met 82 gestegen tot 56.330, van wie 27.403 belijdende leden. Deze kerken tellen 151 gemeenten, 93 dienstdoende predikanten en 65 vaca- Dit blijkt uit hét pas verschenen jaar boek 1953. De Chr. Geref. Kerken tellen twee mis sionaire predikanten, twee legerpredi- kanten en 21 emeriti, inbegrepen de drie hoogleraren in Apeldoorn. Protestantse studenten worden ontslagen De Oostduitse communisten zijn be gonnen studenten te ontslaan die deelne men aan Protestants jeugdwerk. Op de meeste hoge scholen in de Oostelijke zone worden vergaderingen bijeengeroe pen, waarop de communistische autori teiten de Protestantse „Junge Gemeinde" brandmerken als een anti-staatsorganisa tie, die geleid wordt door „Amerikaanse imperialisten". Na de bijeenkomst wordt de studenten verzocht een schriftelijke verklaring te ondertekenen, dat zij het lidmaatschap van de Junge Gemeinde afzeggen. Meer dan 100 studenten in de Russi sche steden Brandenburg en Koenings- wuesterhausen hebben dit geweigerd. Aldus meldt A.P. uit Berlijn. Verdere daling van aantal studenten in Delft Een verdere teruggang van het aantal studenten aan de T.H. in Delft is bij vrij- wel alle afdelingen merkbaar. Het aan tal ingeschrevenen bedraagt thans 5063, tegen 5343 in April 1952. Achteruitgang was er vooral in de richtingen civiel-ingenieur, werktuig kunde. electrotechniek en vliegtuig- bóuwkunde. I Verklaarde uitzicht 11.45—12.00 Nie' iz. 10 00 Nieui i. 10.50 Nleui land, BBC. I CINDS DE DOOD van Evita, lijkt het wel of de politiek van Peron, de stöèrè dictator van Argentinië, steeds r en décadence geraakt. Wie de rol dictator met goed succes wil spelen, moet op vaste grond staan, een solide economische basis, maar als die econo mische basis ontbreekt, wordt men ge makkelijk dictator op een politieke vul kaan. Telkens wacht Peron zo het een of andere politieke „voorproefje", ten teken, dat grote groepen "genoeg beginnen te krijgen van zijn regiem. voorproefje was bijvoorbeeld de hem bestemde bom, die toevallig anderen trof. op het moment dat hij, be gin Maart, uit Chili te Buenos Aires was teruggekeerd. Peron herstelde zich door t th e top of h is voice" te verkon digen. dat zijn politiek onfeilbaar is en ucces der diverse „vijfjaren-plan- groeiende, maar het ziet er naar uit, dat velen in Argentinië niet meer in zijn maskér geloven. De industrialisatie van Argentinië mislukte, economisch gaat het bergafwaarts, de prijzen-poli- tiek tegenover het buitenland hangt aan zijden draadje en, bij wijze van spreken. Peron is voorlopig nog niet „president der Ver enigde Staten van Zuid-Amerika". Het geen hij overigens wel graag zou willen worden. Neen, er is andere koek! Peron heeft dezer dagen voor de Argentijnse radio laten doorschemeren, dat hij om hogere belangen, desnoods zal heengaan als het volk niet één front met hem vormt tegen de binnenlandse belagers. De duurte is natuurlijk niet te wijten aan een ver keerde economie, maar de schuld der bakkers, alsmede van de kruideniers. Te Buenos Aires werden niet minder dan 350 slagers en kruideniers gearresteerd, terwijl een groot aantal winkels op last der autoriteiten gesloten werd. Terwijl het land een zware economi sche crisis doormaakt, uitermate bevor derend voor een extremistische „Putsch", kwam ook nog het beroering verwekken- de nieuws, dat Perons zwager Juan j iragmentenSPuit een «fel I Duarte, zelfmoord had gepleegd. Duarte .20 Gev. muziek. 0,05 Voor- zaS Seen kans de nieuwe politiek van te muziek. 0.56— l.00 Nieuws. Peron ten aanzien van lonen en prijzen, Progr. 347 m. 12.30 Orkest-i te voeren. Het geeft te denken, dat uws. 1.55 Gram. 2.05 Viool- drie ministers, namelijk die van Land- ierlkaanse uitzending. 7.011 bouw, van Handel en Industrie, en ook die van Financiën aftraden. Het uitdagend, fiere stappen van Peron aan het hoofd van de enorme begrafenis stoet (van Duarte) kan niet verhinde ren, dat tegelijkertijd Argentinië met reuzen schreden naar een economische en politieke crisis holt. En indien de moeilijkheden strenge dictatoriale maat regelen noodzakelijk maken, zal hij dan op de kracht van leger en politie kunnen bouwen? Een lelijk ding voor Peron is, dat de communisten hun steun niet lan ger verlenen aan zijn „algemeen vakver bond" en stellig de economische situatie zullen weten uit te buiten voor eigen doeleinden. Terwijl Engeland via Churchill en Eden, de banden met de communist Tito Zuid-Slavië zeer nauw heeft aange haald, heeft de Amerikaanse minister Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, noch Eisenhower zelf, zich voorlopig in de armen geworpen van de fascist Peron! En toch zal hij voor een lening op de deur moeten kloppen van het State Department. 11.45 Gra i 12.50 Koer 1.20 Gran I Weerbe- i. 4.15 Idem. r de kleuters 6.00 Jeugd 7.50 Causerie lil, 9,00 Gram. euws. 10.15 Gri 5.00 Nieuws 5.30 Gram. 3.50 en muziek. 8.00 Omroep. 3 15 Ethnischi m. 10.55—11.00 n. 2.30 Electr. orgelspel. 3 00 nuziek. 5 00 Nieuws. 5.15 Gn piano 5,50 Gram. 6.30, 7.00 8.00 Concert. i 10.10 Omroeporkes Televisie Loplk. DINSDAG. NCRV. 20.15—21.45 Politieke poppenkast. Journaal. Weerbericht. Costuum- Pauze. Zang, voordracht en piano. Dag-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2