Jlieuuie Urifcsrf) tGTounml Moskous veranderde politieke koers óók op Duitsland gericht Eerste transport zieken over een week Water stroomt opnieuw in straten van Bruinisse Wist IJ MAANDAG 13 APRIL 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9708 De sport van Zaterdag Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaaloacUdi f« qhcbltctn tngn bert In tegbenspoet* ZIE PAG. 3 EN 4 Adenauergeen scheiding met het Westen Malenkofs vrees is het herrijzen van een nieuwe „Weermacht" Ook in Hongarije joodse artsen op vrije voeten De directeur en de eerste-geneesheer van het Joodse ziekenhuis in Boedapest, TJONDSKANSELIER ADENAUER arriveerde Zaterdag, in gezelschap dr Benedek en dr Zadot, zijn vrijgela- O van zijn dochter, met een toestel van de „United States Airlines" te ^denseeh anti-Joodse5raz^^wden °op- San Francisco. Vóór zijn vertrek uit Washington heeft Adenauer in een gepakt, zijn eveneens op vrije voeten ge- radio-vraaggesprek gezegd, dat, indien Rusland bereid is zijn politiek steld, evenals de Jood Zoltan Vas, inder- ten opzichte van het Westen te veranderen, men vermoedelijk ook de economische dictator van het c hereniging van Duitsland kan verwachten. Echter zal Duitsland zijn taakmDezV gebeurtenissen zouden er op in de Europese defensie niet verwaarlozen, zelfs niet al zou Moskou vrije I z?n. dat de Hongaarse regering haar verkiezingen in een herenigd Duitsland aanbieden op voorwaarde dat aapPass?n aan dat van Moskou, wij ontwapend blijven. In Westelijke kringen te Londen legt men er de j rijk Zheèf t"gemat/gd^0 e P° Üek belang nadruk op, dat de Russen zich gereed maken hun „vredesoffensief", het-1 welk thans nog in hoofdzaak op Korea gericht is, over te schakelen naar Pleven is in New York Europa. Russische zegslieden erkennen, dat Malenkof inderdaad bereid is tot een „vredespolitiek" jegens Duitsland, mits hij als beloning daarvoor de waarborg verkrijgt, dat er geen nieuwe „weermacht" zal herrijzen. Vermelden wij nog, dat de Prawda Met betrekking tot de verhouding je gens de Sowjet-Unie, zei Adenauer: „In dien de Russen met nieuwe punten ko men ten aanzien van Duitsland, is het verkeerd om een starre houding aan te nemen. Wij moeten dan volgens twee fundamentele beginselen te werk gaan: 1. Als zich mogelijkheden voordoen om een verlichting in de spanning te bren gen, dan moeten wy elke nieuwe sug gestie met opbouwende waakzaamheid in 2. Wij moeten in gedachten houden, dat een totalitaire staat slechts bereid is op gelijke voorwaarden te onderhan delen met landen die even sterk zijn". Ten aanzien van de Oder-Neisselinie, de huidige grens tussen Duitsland en Polen, zeide de kanselier: „Ik ben er van overtuigd, dat deze kwes- ontspanning op treedt in de al gemene toe stand. ook in be handeling zal worden geno- dit zullen doen met Polen, op dat een werke lijke oplossing gevonden kan worden". De bondkan- selier ging nog uitvoerig in op de kwestie der Oostduitse vluchte lingen. Hij meende, dat de wereldopinie zioh niet geheel en al bewust was van de omvang, die dit probleem sedert 1943 heeft aangenomen. „Sedert die tijd zijn tien a twaalf millioen Duitsers naar de Bondsrepubliek verdreven. Daarvan zijn er slechts acht millioen aangekomen, de rest stierf onderweg". Later heeft Adenauer in de „Common wealth Club" nog verklaard, dat West- Dultsland overbevolkt is en een van iedere vijf Duitsers is een vluchteling. Adenauer wil de Saarkwestie niet door imiddel van een plebisciet oplossen, maar wenst een nieuwe en door vrije verkie zingen gekozen Landdag in het Saarge- bied. Hij is tegenstander van een plebis- en de bevolking van Saarland, 800.000 zielen tellende, dient haar eigen lot te bepalen, dus door een nieuwe en door vrije verkiezingen gekozen Land dag. vaststelde, dat Adenauer een veel wel' komer gast was dan <lc Britse en Franse ministers, die vóór hem, Washington hebben bezocht. Adenauer, de leider van een kliek te Bonn, zal zoveel mogelijk bijdragen tot de Atlantische politiek", aldus het Russische blad. In het Rampenfonds thans f 102,5 millioen Het rampenfonds blijft nog dagelijks groeien. Zterdag was er weer een bedrag - an vier ton bijgekomen, zodat de stand toen 102,5 millioen gulden bedroeg. ZEUG KREEG 21 BIGGEN Een zeug van de landbouwer A. J. Riet man te Hengelo (G.) heeft het leven ge schonken aan 21 biggen, hetgeen een grote zeldzaamheid is. Twee biggen werden dood geboren, doch de andere negentien leven nog. De Franse minister van Defensie, Ple ven. is Zaterdag per vliegtuig te New York aangekomen. Het doel van zijn reis is het in ontvangst nemen van de bul. behorend bij het ere-doctoraat, dat hem door de universiteit van Zuid-Carolina is verleend. Bohlen in Moskou aangekomen De nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen, is in de Rus sische hoofdstad aangekomen. Boh'.en die vergezeld was van zijn vrouw en 2 kinderen, werd op het vliegveld ontvan gen door ambtenaren van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse ambassade. MOSSADEQ CONTRA SJAH Van officiële zijde te Teheran ver neemt Reuter, dat Mossadeq weigert de Sjah te ontmoeten, zolang het bemidde laars-rapport inzake het geschil tussen Mossadeq en de Sjah niet is aanvaard. De premier zou zelfs met aftreden heb ben gedreigd. Talt waarschuwt voor Rusland Pactpartners in Europa krijgen minder Amerikaanse steun Foster Dulles wil meer dollars besteden voor de bedreigde gebieden in Azië standpunt in, dat zijn regering hoogst waarschijnlijk op de defensie zal moeten bezuinigen en een aanzienlijk deel der Amerikaanse hulp voor West-Europa moet worden bestemd voor het Verre Oosten. Reeds op 9 Maart heeft hij een dusdanige verklaring afgelegd voor een commissie van het Huis van Afgevaar digden, maar eerst nu is hieraan bekend heid gegeven. Taft, de bekende Republi keinse Senator, heeft er te Washington op gewezen, dat het Westen zich nvrs door valse Russische „vredesmaatrege- Buit. voor de opbouw van de militaire kracht het der Noordatlantische bondgenoten aan zienlijk minder kan zijn dan thans het geval is. Grotere toewijzingen zijn gevraagd voor Indo-China en Formosa. Verder zal len" moet laten verleiden tot het vermin- f' deren der militaire waakzaamheid. Vol-1 gens Taft tracht Rusland het Westen „beet te nemen". De tekst is van Reuter. Dulles is van oordeel, dat de bijdrage Vandaag repetitie Kleine Heks" Zuidkoreaanse president kant zich fel tegen een compromis met de communisten "I^OLGENDE WEEK Maandag, 20 April, vindt in Pan Moen Djon de eerste uitwisseling plaats van zieke en gewonde krijgsgevangenen. Zoals men weet, werd de betreffende overeenkomst Zaterdag officieel ondertekend. De uitwisseling moet op 10 Mei beëindigd zijn. Het eerste Noordelijke con- vooi krijgsgevangenen zal op 16 April in Kaesong, circa 10 km van Pan Moen Djon arriveren. Vandaag houden de Verbondenen een soort van „ge nerale repetitie". De oefening heet „Kleine Heks". Op de weg tussen Minsanne en Pan Moen Djon zuiden Britse, Koreaanse en Amerikaanse militairen, die voor zieke gevangenen zuillen spelen, worden „uit geleverd" en „ontvangen". De Noordelij ken zullen per dag 100 zieken en gewon den uitleveren, tot een totaal van 600 is Rolmops In Duitsland complot operold. dagen komen de verbindingsofficieren bijeen, ter algehele hervatting der wapenstilstamdsonderhandelingen, althans indien men het over de basis eens wordt. Inmiddels heeft de president van Zuid- Korea verkondigd, dat Korea moet wor den verenigd door een overwinning aan de Jaloe, de eeuwenoude Noordgrens. Hij trok fel van leer tegen het plan op Korea een „sussings-politiek" te volgen; geen compromis, zeide hij, met de communis ten. Chinese gevangenen in het Zuid koreaanse kamp Tsjedjoe hebben eer medegevangene vermoord, een fanatieke In een brochure van het Amerikaanse departement van Buit. Zaken wordt be toogd. dat de communisten op Korea de gevangenen van de V.N. onder dogenloze druk hebben gezet, om politiek te veranderen. Wat de strijd betreft, een niet herkend vliegtuig liet twee bommen vallen op een V.N. hoofdkwartier aan het Koreaan se front. Zuidkoreaanse troepen hebben zich gisteren ingegraven aan het Centrale front, waar zij bij de Texas-heuvel tot de aanval overgingen. Het Amerikaanse slagschip „New Jersey" beschoot Tsjong- djin een havenstad aan de Noordoostkust nabij Siberië. De luchtmacht der Ver bondenen deed in de afgelopen 24 1150 aanvalsvluchten. Een Zuidkoreaanse functionaris kLarde, dat het bevolkingscijfer Zuid-Korea van 21 millioen sinds het uitbreken van de oorlog niet is ver anderd. Zuid-Korea is zeven maal dichter be volkt dan Noord-Korea. Dit gedeelte. Noord Korea heeft 2 millioen mensen verloren, die zijn omgekomen. Eén mil lioen mensen is naar het Zuiden uitge weken, zodat de bevolking van 6 mil lioen tot 3 millioen is geslonken. het Nabije Oosten meer nodig I. aldus Dul- Wat Indo- China betreft, volgens Dulles is het het meest economisch, om het komende jaar of ander halve jaar meei uit te geven, daarna kunnen dan de uitga ven geleidelijk worden ver minderd. De vorming van een krachtige strijdmacht op Formosa is zeer belangrijk, on overbrenging van Chinese troepen Indo-China en Korea te voorkomen. De situatie van het Nabije Oosten is heel precair, aan dat gebied moeten prompt wapens worden verschaft. Vrede tussen Israël en de Arabische staten zou de toe stand zeer verbeteren. Men verwacht, dat het nieuwe buiten- landse-hulpprogramma, opgesteld door M.S.A., de volgende maand gereed zal komen. Het zal een herziening zijn van het nog door president Truman ingedien de program, dat een bedrag van 7 mil liard dollar vergde. Dulles zeide ook, dat de Verenigde Staten zo spoedig mogelijk moeten over schakelen van het stelsel van „regerings schenkingen" naar dat van niet-officiële erkzaaheden door instellingen als de Rockefeller Foundation. Regeringslenin- gen, aldus Dulles, wekken achterdocht gaan veelal met verkwistingen ge- BRITSE AMBASSADEUR SPRAK MET MOLOTOF De Britse ambassade te Moskou heeft bekendgemaakt, dat Sir Alvary Cascoig- de ambassadeur een onderhoud 3 kwartier heeft gehad met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Mo- lotof. Familie-drama te Voorburg Jongen schiet vader neer en dan zichzelf De 22-jarige jongeman J. van der T. van de Parkweg in Voorburg heeft Zaterdagmiddag tijdens een woor denwisseling met zijn vader, die hem verweet, dat hij geregeld 's avonds zo laat thuiskwam, in drift een re volver genomen en zijn vader in de buik geschoten. Daarna schoot hij zichzelf in het hoofd. Vader en zoon werden opgenomen in S-t. Antonius- hove, waar de jongen enige tijd later overleden. De toestand van de vader is redelijk. De jongeman, die emploijé was van de B.P.M., was zeer driftig van aard. Men schrijft zijn daad toe aan een vlaag van ver standsverbijstering. Vorig jaar was hij in militaire dienst ingeënt tegen pokken en daarvan is hij nimmer ge heel genezen. Ook is hij eenmaal gevallen, waarbij hij een hersen schudding opliep. Het is niet uitge sloten, dat hij tengevolge daarvan nog geestelijk gestoord was. Vrouw vergiftigd in Hengelo Echtgenoot en zijn minnares gearresteerd Na het plotselinge overlijden van eer i-jarige vrouw te Hengelo deden ge ruchten de ronde dat zij geen natuurlijke dood was gestorven. De recherche stelde een onderzoek in en verhoorde de echt genoot van de gestorvene, de 39-jarige Van der S. en een bij het gezin Van der S. inwonende vrouw, de 36-jarige H. De laatste verklaarde dat zij de laat ste tijd een intieme verhouding had met Van der S. Samen hadden ze overlegd de vrouw door het toedienen van rattenkruid van het leven te beroven. Hoewel de man alle schuld ontkende, bleek bij sectie, dat de vrouw aan fosfor- vergiftiging was gestorven. De beide verdachten zijn gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld. Het gezin Van der S. telde 4 kinderen, de gearresteerde vrouw was moeder van twee kinderen. Eisenhower nodigt 48 gouverneurs uit Zijn broer met missie voor Pan-Amerikaanse Unie Eisenhower zendt zijn broer, dr Milton Eisenhower, naar de Latijns-Amerikaan se landen, teneinde de economische en maatschappelijke toestanden daar te be studeren. Hij moet later aan Foster Dul les rapport uitbrengen over de middelen ter versteviging der banden tusser Ver. Staten en alle buurlanden ii „Pan-Amerikaanse Unie". Voorts heeft Eisenhower de gouver neurs der 48 Amerikaanse staten uitge nodigd op 4 en 5 Mei op het Witte Huis een conferentie bij te wonen. Op deze conferentie- zal de huidige wereldsituatie en de rol van Amerika hierbij bespro ken worden. Op 7 Mei zal de president ter gele genheid van het Republikeinse Congres des avonds op twee diners, namelijk in het Waldorf Astoria en in het Astor Ho tel het woord voeren. Op de vraag, waarom er twee diners zullen zijn, ant woordde de perschef: „Het zijn Republi- Prins Bernhard en de Prinses sen Beatrix en Irene tijdens hun bezoek aan Venetië. Zij verlaten juist het Dogenpaleis Rechts de secretaris van de Prins. Crisissleer in Buenos Aires Peron kampt met zware moeilijkheden Peron, de Argentijnse staatschef, heeft te kampen met een zware economische crisis. In de hoofdstad Buenos Aires doen geruchten de ronde als zou Peron en zyn regering willen aftreden. Eerder heeft nacht op ^un zolders doorgebracht, terwijl het grauwe water door de be- nedenverdieping van hun woning klotste. Gistermiddag werden rij opge- gebeurtenissen de mogelijkheid, dat! schrikt doordat de alarmklokken luidden en de sirenes loeiden. Niemand Peron zich zal ontdoen van bescherm■- twijfelde er aan wat dit betekende: „Het water komt!" Door het buiten- lingen van zijn overleden vrouw Evtta.i 8ewoon s,crkc getij dat hct water hoger deed stijgen dan sinds 1 Febr. ;^bondenTeefatat"g"n"asWoS^g ee" was voorgekomen, werd dc oude binnendijk tussen Oosterland en Bruinigs, massabijeenkomst uitgeschreven voor hetl op twee plaatsen overspoeld en ontstond op een andere plek een gat van gebouw van de regering, het werk zou meteJ. breedtc cn 3 meter diepte. 8 gSS coSereer5de Peren opnieuw Weldra trok het water door de 780 ha met zijn ministers en adviseurs in de grote Bruinissepoldcr. die pas ongeveer slaagd. Voor het karwei zyn 10.000 zand hoop, zijn regering te kunnen verster- vier weken droog 1 1 """f Dijk overspoeld en bezweken Twaalfhonderd inwoners brachten nacht weer op zolders door OPNIEUW hebben honderden mensen, van wie velen pas naar huis en haard teruggekeerd waren, in Brumisse op Schouwen-Duiveland de ken. Op krachtige wijze zal de strijd! man en macht werd gewerkt om de dyk worden aangebonden tegen wat zij noe- te herstellen, liep vannacht bij vloed men „inflatie en corruptie". Reuter meldtook Bruinisse zelf weer onder. Het gat nog, dat in twee provincies gisteren ver-jn de dijk had men niet tijdig dicht ge- kiezingen werden gehouden. In de pro-kregen. Wel had men het gevaar kunnen vincie, genaamd „Presidente Peron" had- j bezweren bij de overspoelingsplaatsen. den behalve de partij van Peron. alle j>e ongeveer 1200 mensen die thans in andere partijen zich teruggetrokken. Zulks uit protest tegen het nieuwe kies stelsel. waarbij leden van vakverenigin gen twee keer kunnen stemmen. In een andere provincie hadden alleen de communisten candidaten gesteld. Het gaat om de verkiezing van gouverneurs, provinciale afgevaardigden en senatoren voor het Nationale Congres. (Men zie 'tVerklaarde Uitzicht in dit nummer). Het inleveren van de aangiftebiljetten Kan uiterlijk a.s. Woensdag geschieden Op 15 April sluit de termijn voor de inlevering van de aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting over het jaar 1952 en voor de vermogensbelasting voor het belasting jaar 1953. Voor deze datum moe ten de aangiftebiljetten dus bij de Inspec teur der Belastingen zijn terugbezorgd. Degenen echter, die tijdig een voorlopig aangiftebiljet hebben ingeleverd, hebben nog tot 15 Juli 1953 tijd voor de inzending van het volledige aangiftebiljet. Het voor lopige aangiftebiljet is nodig voor een tij dige vaststelling van de voorlopige aan slag. Daarin wordt dan ook alleen opgaaf gevraagd van het geschatte inkomen over het lopende jaar ai.c. 1953a. verblijven, hebben zich met hun meubelen tijdig op zolders in veilig heid kunnen stellen. Ook in Zierikzee Ook in Zierikzee. aan de Zuidkant Duiveland, liep het water gisteravond enkele straten binnen, waardoor kortsluitingen ontstonden. Vannacht vloeide het water weer af, vreesde dat het vanmiddag bij hoog tij zou terugkeren. In de Westhoek van het eiland is kleine zakkendijk doorgebroken, die de polder Burgh en Westland beschermde. Gisteravond tegen elf uur was het herstel echter reeds zover gevorderd, dat weer over de dijk kon rijden. In Burgh is in de kom van de gemeente een zand- zakkendijkje doorgebroken, waardoor op de straatweg van Haamstede naar Burgh De t stand was niet gevaarlijk, want er liggen hoge gronden achter de weg, die bij laag water droogvallen. In Brouwershaven een kleine zandzakkendijk bezweken, die een blok huizen beschermde. Driehonderd mannen en vrouwen heb ben van gistermiddag tot vanochtend afgebroken en vrijwillig gewerkt wa konden, om de noodzandzakkendijk bij Burgh te dichten en verder onheil Denemarken wijst protest van Russen van de hand Toch strijdkrachten van de N.A.T.O. op Deense bodem De Deense minister van Buit. Zaken, Kraft, heeft in een toespraak te Roenne op het eiland Bornholm, het protest van de Sow jet-regering van 28 Januari 1953 van de hand gewezen. Het protest was DAT de tjalk Baraba, die, geladen met kolengruis, onlangs op het IJsselmeer was gezonken, is gelicht en naar A'dam gesleept. Dat de Ned. Bond van onbezoldigde Opsporingsambtenaren en Bewakingsper soneel op 22 April in Utrecht t.g.v. haar eerste lustrum recipieert en de volgende dag zijn jaarvergadering houdt. DAT de hoofdredacteur van het Dag blad voor Noord-Limburg, G. J. Bertels, zijn 25-j. jubileum in dienst van dit blad heeft gevierd. DAT in Belfeld (L.) het eerste Ned. monument is onthuld ter nagedachtenis van de Ned. militairen, die in Indonesië zijn gesneuveld. DAT de Kon. Ned. Mij tot bevorde ring der Geneeskunst van 8 t./m. 10 October in het Kurhaus te Scheveningen haar ledenvergadering houdt. DAT tot 19 April in Velp een bloemen tentoonstelling wordt gehouden t.g.v. het 75-j. bestaan der afd. Velp van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. DAT in.Ginneken op 81-j. leeftijd is overleden de luit.-kol. b.d. van het KNIL, F. Fischer. DAT in Maart bij Aken 335.000 perso nen de Duits-Ned. en de Duits-Belgische grens passeerden (25 pet. meer dan v. j.). DAT vanavond in A'dam de eerste Bra ziliaanse cursus van de Alg. Emigratie Centrale zou worden geopend door de voorzitter. M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in Utrecht. DAT het echtpaar P. J. Simons-Muijsers te Maasbree op 19 April zijn 60-j. huwe lijksfeest hoopt te vieren. DAT de thans gesloten driedaagse kam- peertenloonstelling in A'dam 20.000 be zoekers heeft getrokken en de ANWB van plan is er volgend jaar opnieuw een te organiseren, waarschijnlijk in R'dam. DAT Henri J. van den Broek, jaren lang scheepvaartredacteur van De Maasbode en eèn bekende figuur in de damwereld, 78 jaar oud in Rotterdam is verleden. DAT nu ook de Cesare Battisti (6153 ton), die in de rampnacht vastliep op de pier in de Waalhaven te Rotterdam, is vlot gekomen, evenals reeds eerder de Capitaine G. Lacoley. DAT A. Waller, grondlegger van de NV. Albatros Superfosfaatfabrieken (kantoren te Utrecht en fabrieken over de hele wereld), op 79-j. leeftijd in Lunteren is 'rerleden. DAT men in navolging van de inter nationale tentoonstelling De Suiker l in Amsterdam ook in April 1955 Amsterdam een dergelijke tentoon stelling wil houden (secr.: Marnixstr. 380, Amsterdam). DAT de gezagvoerder van de Nieuw Amsterdam, commodore P. Verhoog, die met pensioen gaat, Zaterdag zijn taak heeft overgedragen aan kapitein C. visser. DAT op 2 Mei in Neuchatel (Zwit serland) een Ned. scheepvaarttentoon stelling wordt geopend, die wordt ver zorgd door het Instituut voor Scheep vaart en Luchtvaart te Rotterdam. DAT onbekende vandalen aan de hun nebedden in Havelte en Westerveld (Norg) vernielingen hebben aangericht, door met stevige palen verschillende enorme dekstenen op de grond te DAT de Franse trawler Tourbillon gis teren bij Texel aan de grond is gelopen, maar op eigen kracht is vlotgekomen. ken. De Russische stelling, dat het legeren van buitenlandse troepen in Denemar ken in strijd is met een kort na de oor log tussen Denemarken en de Sowjet- Unie gesloten verdrag, werd in het bij zonder door Kraft afgewezen. Dit ver drag slaat uitsluitend op Bornholm. aldus de minister. He: leidde destijds tot de ontruiming van Bornholm door de Rus- Het legeren van defensieve luchtstrijd krachten van andere N.A.T.O.-landen in Denemarken kan. volgens Kraft, niet be schouwd worden als een bedreiging van de Sowjet-Unie. Oud-K.V.P.-wethouder nummer 1 K.N.P. ook in Nijmegen met eigen lijst Ook het bestuur van de afdeling Nij megen der Katholieke Nationale Partij Weiter heeft besloten met een eigen lijst voor de komende raadsverkiezing uit te komen. De heer J. B. Tilman, wethouder van onderwijs cn wetenschappen, inder tijd candidaat gesteld door de K.V.P.. is thans lijsttrekker van „e Kath. Nat Par tij. De heer Tilman heeft enige tijd ge leden bedankt voor de K.V.P. Het dividend van de Noordfriesche Middenstanasbank is vastgesteld op 5 procent zakken nodig geweest. Hoewel het er gisteren en vannacht angstwekkend uitzag, hebben de dijken rondom Brouwershaven het goed gehou den. Wel is op somminge plaatsen water gesijpeld door dijkjes van zandzakken, maar men is de toestand geheel meester, hetzelfde kan gezegd worden van Zonne- maire en Noordgouwe. De nooddijk bij Herkingen op Over- flakkee heeft het gehouden. Slechta een geringe hoeveelheid water ia er overheen gevloeid. Volkomen onverwacht De oorzaak van de doorbraken ia het hoge water dat gistermiddag volkomen onverwacht ongeveer een halve meter hoger is gekomen dan op de getijtafel staat aangegeven. Het K.N.M.I. in De Bilt gaf daarvan de volgende verklaring: Zaterdag stond op het Noordelijke deel van de Noordzee een nogal zware Zuider- storm. Als gevolg hiervan werd het wa ter als het ware uit het Noordelijke deel van de Noordzee weggeblazen. En daar van was weer het gevolg dat betrekke lijk veel water uit het Zuidelijke deel van de Noordzee naar het Noorden kon stro men. De storm is vrij plotseling opge houden, waardoor het water dat naar het Noorden was gelopen weer terug stroomde. Deze terugstroming heeft in het Zuidelijke deel van de Noordzee, dus aan de kusten van ons land, plotseling extra-hoog water veroorzaakt. Een dergelijke hoge waterstand was volgens het K.N.M.I. niet te voorzien, omdat men hier niet beschikte over ge gevens waaruit kon worden afgeleid hoe veel de oorspronkelijke verlaging van de waterstand is geweest in het Noordelijke deel van het Noordzee gebied, bijvoor beeld op de kust van Schotland. Het aantal evacué's te Schiedam, dat begin Februari ongeveer 1100 bedroeg, is thans teruggelopen tot 400. De res terende 400 zijn hoofdzakelijk van Schouwen en Duiveland afkomstig en zullen, gezien de toestand daar, nog wel geruime tijd in Schiedam moeten blijven. HET WEEÏTlN EUROPA Is! «3 li co 3 mi *cjs Helsinki Oslo licht bew. zzo s Z 3 Kopeeih. onbew Z 8 A'dam onbew. W 6 Parijf SKJT- W 4 Mee""1" iw, bew windstil N 1 ZZO ZO 4 Berltfn" onbewi München licht bew. ZZW 1 Wenen onbew. ZZO 7 Gegev ItN.MJ.I Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien. In de nacht zwakke tot matige, overigens matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid- West en Noord-West Van nacht hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer de zelfde^ temperaturen als vandaag. tOpge- ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 5.46 tot 19.35 uur: maan .29 tot 21.11 uur. Op 21 April E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1