Minister installeerde een der eerste ondernemingsraden Toch is het zo Jeugdprobleem De 54ste lijst van slachtoffers van de watersnood Nieuws toch in het kort, maai lezenswaardig Grote dag voor vakbeweging „Om de stoffelijke en geestelijke verheffing van de arbeidersbevolking" MINISTER SUURHOFF heeft gisteren in de productiebedrijven gan de Kanaal'weg te Jutphaas de ondernemingsraad van Nederlandse ver bruikscoöperaties geïnstalleerd. Deze raad bestaat, uit 23 leden op ca 1100 personeelsleden. De president-commissaris, de heer W. M. Metman uit Den Haag, noemde deze dag voor coöperatie en vakbeweging een grote dag, omdat de coöperatie een der eerste bedrijven is, die een onderne mingsraad installeert. Minister Suurhoff, die indertijd secretaris der ver bruikscoöperaties is geweest, heeft er aan kunnen meewerken, dat de wet op de ondernemingsraden tot stand kwam. ding van de onderneming van zUn stoel zal moeten drukken, want er kan meer één kapitein op een schip zijn. Hierna verklaarde de minister de raad als geïnstalleerd. De voorzitter van de ondernemings raad, de heer J. J. A. Charbo te Rotter dam, wees er op. dat het in dit geval niet gaat om een eigén belang van on dernemers, maar om dat van consumen ten. Het doel ligt in de belangen van de grote schare consumenten, die zich uit strekken over 300.000 gezinnen. De minister zei, dat hij niet vanwege de oude banden met de coöperatie hier aanwezig was, maar uit grote belang stelling voor de ondernemingsraad. Hierdoor wordt een stuk medezeggen schap tot werkelijkheid en de emancipa. tie van de Nederlandse arbeider bevor derd, tot zijn materiële en geestelijke verheffing. Men is daarmee nog niet aan een eind. maar wel een goed stuk voor waarts gegaan. Dit is nodig, omdat sociaal-economische problemen van grote omvang en betekenis niet zijn op te los sen zonder medewerking van de massa en in positieve zin door een grote ar- beidsvrede. Er moet bereidheid en ge zindheid zijn mee te werken, mee te denken en medeverantwoordelijkheid te dragen. Dit alles zal voor de komende jaren broodnodig zijn. Wij zullen ons geen tegenstrevende arbeidersbevolking kunpen veroorloven, want over de werkloosheid moeten wij ons geen illu sies maken, aldus minister Suurhoff. iZich tot de ondernemersraad wen dend, zei de minister, dat de raad niet ip de eerste plaats moet worden een klachtenbus, al zal hij dat óók moeten wezen. Allereerst zal hij moeten mee denken en meewerken aan een zo groot mogelijke bloéi van de onderneming. Dit zal niet zo gemakkelijk zijn. Een tweede taak is het bewaren van het contact met het personeel, waarbij men niet de lei- Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP colt morgens „kiplekker" ntt bed spriigen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen e voedsel ntet. het l leurlgei Dierenvergiltiging in Oudenrijn In Oudenrijn doen zich de laatste maanden ernstige gevallen van dieren mishandeling voor. Honden en katten sterven er op zeer ongewone manier. De verschijnselen wijzen in de richting van vejgif. Het is begonnen, toen ruim 100 bevers in een beverpark stierven. In dit geval is vergiftiging bewezen. De vermoedelijke daders zijn bekend, doch men heeft nog niet voldoende be wijsmateriaal om hen te arrestéren. T\E moderne mens kent de amber -L' alleen nog uit exotische verhalen, waarin harems, reukwater en pasha's een belangrijke rol spelen. Een Cana dese pelsjager of de monteur van een baggermolen kunnen we nu eenmaal moeilijk met amber in verband bren gen. Waarmee we maar willen zeggen, dat het gebruik van amber uitsluitend moet worden gezocht in kringen die zich met verfijnde luxe hebben om geven. Laten we echter beginnen met een misverstand uit de weg te ruimen. De amber die in de oudheid werd ge bruikt, was waarschijnlijk een wel. riekende balsem, afkomstig van de harsen van een boom die ook het amberhout levert. Maar tegenwoordig verstaat men onder amber een product dat in de ingewanden van de potvis wordt aangetroffen. Omdat deze wal- vis-achtige zoogdieren in bijna alle zeeën voorkomen, kan amber overal gevonden worden, behalve in de Pool- zeeën. De meeste amber komt echter uit de streken rónd de Indische Oce aan, de Caraïbiscbe Zee en de Stille Oceaan. Van oudsher behoort de amber tot de klassieke wondermiddelen, maar wegens de kostbaarheid 'werd het hier te lande alleen in de hoogste kringen gebruikt, voornamelijk als voorbe hoedmiddel tegen pest en andere ziek. ten en het gold als een voortreffelijk geneesmiddel tegen nerveuze aandoe ningen. Tot in de 18 de eeuw werden door de adellijke dames en heren stukjes amber meegedragen in fijn a-jour bewerkte gouden of zilveren doosjes, waarbij de fijne amberlucht niet weinig zal hebben bijgedragen het verkeer in dit gezelschap dragelijk te doen zijn. Want lichamelijke reinheid was in die dagen een weinig beoefen, de deugd, hetgeen ook in de hoogste kringen duidelijk aan de reukorganen werd geopenbaard. Hoewel het verspreidingsgebied van de amber zeer ruim is, zijn grote vondsten toch betrekkelijk zeldzaam. Dientengevolge is de prijs altijd nog enige duizenden guldens per kilo. Worden ergens ter wereld hoeveel heden van enige betekenis gevonden, dan kan de prijs plotseling tot op 1/5 dalen. Dit was bijv "een twintig jaren geleden het geval, toen 150 kilo amber aan de kust van Californië aanspoelde, waardoor de prijs van dit product plotseling in elkaar plofte, zéér tot teleurstelling van de gelukkige vin ders, die zich in één klap millionnair waanden. De amber-markt die in Bos ton is geconcentreerd en de reukstof- fenindustrie als belangrijkste klant heeft, kan dergelijke grote hoeveel heden nu eenmaal niet verwerken en de vinders doen dus goed uitsluitend kleine hoeveelheden aan te bieden. Merkwaardig moet het heten, dat men nog steeds niet precies weet wat amber is. Sommige onderzoekers menen dat deze stof uit de gal van potvissen afkomstig is, doch anderen menen dat zij op dezelfde wijze ont staat als de. ook ons land niet onbe kende. gal- en nierstenen. In beide ge vallen is het dan toch het product van een ziekte- of aandoeningsverschUnsel van de potvis, waarvoor de mens gaarne een hoop geld neertelt. Deze zieke potvissen brengen ons in herinnering dat vele zieke dieren in staat zijn hun eigen geneesmiddelen op te sporen. Daarover Maandag. (Nadruk verboden) „Uitkering-Drees basis voor bodempensioen" De Bond voor Staatspensionnering heeft zich deze week te A'dam in een resolutie uitgesproken voor bestendiging van de noódwet-Drees als beste basis voor het bodempensioén. Daarbij moes ten dan volgens de resolutie enkele „fouten" als gedeeltelijke aftrek van eigen inkomsten, het klassensysteem en te lage bèdragen verdwijnen. Landbouwattaché's in ons land bijeen Nederlandse landbouwattaché's uit Argentinië, België, Brazilië, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ierland, Italië en Zweden, zullen voor de jaar lijkse vergadering van de buitenlandse dienst in de eerste helft van Mei in ons land aanwezig zijn, teneinde over ge meenschappelijke en specifieke proble men van gedachten te wisselen. Belanghebbenden, die met één Of meer der attaché's agrarische aangelegenheden wensen te bespreken, wordt daartoe ge legenheid geboden op Woensdag, 6 Mei 1953. Daartoe strekkende, schriftelijke zoeken, onder opgaaf van het te bespre ken onderwerp, dienen vóór 27 April a.s. aan de afdeling algemene zaken van de directie van de Landbouw, Boorlaan 4, 's-Gravenhage te zijn ingezonden. Accoord over prijs van landbouwgronden De regering kan zich verenigen met het voorstel van de Sociaal-Economische Raad om de vervreemdingsprijzen van landbouwgronden te berekenen door ka pitalisatie van de pachtprijB naar zekere rentevoet. Of het noodzakelijk zal zijn bij de bepaling van de rentevoet een zekere verscheidenheid mogelijk te maken, vormt echter nog een punt van overweging. Dit heeft minister Mans- holt aan de Tweede Kamer meegedeeld. De conclusies van de meerderheid van de S.E.R. omtrent de beheersing van de grondprijs kan de minister ook overigens het algemeen onderschrijven. Chr. vredesbeweging over belangrijke vragen De Ned. groep der internationale Chris telijke vredesbeweging organiseert deze maand twee belangrijke bijeenkomsten ter gelegenheid van haar vierde jaarver gadering. Op 17 en 18 April zal in het Zendingscentrum te Baarn een conferen tie gehouden worden over het rassen vraagstuk. Een groep Duitsers, Fransen, Belgen en enkele Zwitser? zullen aan de conferentie deelnemen. De conferentie is ook toegankelijk voor nietJedem der I.C.V.B. Z. E^c. P. I. Hoögenhout, buitengewoon gezant en gevolmachtigd ambassadeur van de Unie van Zuid-Afriika en prof. dr G. H J. van der Molen zullen bovenge noemd onderwerp inleiden. Men kan zich voor deelname opgeven bij het secreta riaat I.C.V.B.Sophialaan 13. Hilversum. Op 18 April te 14.30 uur zal in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam een groot jeued-appel worden gehouden onder het motto: „Jeugd dient de vrede". Het doel hiervan is, met afwijzing van elke valse vredespropaganda. een posi tief vredesgeluidte laten horen als eis van het. Heilig Evangelie. De leiding be rust bij een jeugdcomité onder voorzit terschap van de heer C. A. Bos Jr. Er zullen korte toespraken gehouden wor den, afgewisseld door declamatie en zang. Het slotwoord wordt gesproken door Z.K.H. Prins Bernhard. Tapijten gemaakt van nylon Hujzer fabriek heeft de wereldprimeur De tapijtfabriek Trio in Huizen is het eerste bedrijf ter wereld dat tapijten vervaardigt waarvan de pool geheel uit nylon bestaat, meldt De Tel. Elke koper krijgt tien jaar garantie. Dit houdt in, dat de nieuwe vloerbedekking zeker 15 tot 20 jaar mee kan. Een ander groot voordeel van het nieuwe product is zijn, onbrandbaarheid. Een weggeworpen sigaret laat alleen een smeltplek achter. Het gesmolten nylon sluit meteen de jute-onderlaag af van de brandhaard. (Vervolg van pag. 1) ideaal verloren? "Een belangrijk ge deelte van deze jeugd valt toe aan die bonden, die zich op principiële grond slag bezig houden met de lichamelijke opvoeding. Het is de verdienste geweest van de heer H. Groenendijk uit Alphen aan den Rijn, hierop te hebben gewezen op het week-end dat de Christelijke Korfbalbond onlangs, op Woudschoten heeft georganiseerd. 'Vele leden van de C.K.B. aldus de heer Groenen dijk ontvangen in hun sportvereni ging en hun sportbond de- enige princi piële vorming buiten het gezin en "de catechisatie. Is deze uitspraak te boud? Het C.K.B -kader was van mening, dat een enquête slechts de juistheid van de stelling zou bewijzen. En de opwekking dat de verenigingen, die zich de licha melijke opvoeding ten doel stellen, zich van de hiervoor gesignaleerde omstan digheid bewust worden, was zeker niet overbodig. Wie van de Christelijke sport- en gym nastiekverenigingen domweg sportver enigingen voor Christelijke jongelui maakt,, zal aan die principiële vorming niet toekomen en schiet, dus naast het doel. Neen. de Christelijke vereniging, die zich lichaamsoefening ten doel stelt, zal méér moeten bieden dan een spel- teohnische opvoeding alleen. Zij zal ook moeten dienstbaar zijn aan hèt grote ideaal, dat geldt voor alle jeugd-werk: de jeugd moet tot Christus worden ge bracht. Daarom staan die verschillende jeugd bonden hoe andèrs van karakter ze ook mogen wèzen niet zó ver van el kander af als het vaak lijkt en als men vaakt denkt. Daarom moet er hoog nodig contact worden gelegd tussen hen, die het hoge doel nastreven in welke vorm de organisatie dat doel ook tracht te bereiken. Want er is van de zijde van de C.K.B. reeds meermalen op ge wezen: er is één jeugd en er is één jeugd probleem, dSt belangrijk genoeg is om nagestreefd te worden in gemeenschap pelijk overleg. J. Kuilman. Kostelijke vergissing op het Gare du Nord te Parijs Een Amerikaanse journalist leek precies op de communist Thozez Honderdén Franse communisten dron gen dé politie op zij en bestormden het perron van het Gare du Nord in Parijs, omde verkeerde man te ver welkomen. Een Amerikaanse journalist, John Roderick, werd voor Thorez ge houden. Een mèïsje omhelsde hem andere vrouwen overstelpten hem met bloemen. Met enige moeite hielp de baasde journalist zijn „aanbidders" uit de droom. Het is niét bekend waar Thoféz op het ogenblik verblijft De auto.waarin t Saint Quentin was gestapt, is leeg bij zijn huis aangekomen, waar een honderdtal mensèn stonden te wachten. De chauffeur zei. dat het echtpaar Thorez eerst enkele dagen rust wil n< ergéns bij Parijs. Te Saint Quentin wérd de achtervolgen de verslaggevers en politie de pas afge sneden, doordat een volgauto dwars de weg ging staan. Thorez kon toen in zijn krachtige, kogelvrije auto ongehin derd ontkomen. Thorez is in Frankrijk teruggekeerd op een ogenblik, dat de communistische partij kleiner is dan ooit na de oorlog. Naar van betrouwbare zijde vernomer wordt, is het aantal leden van 820.000 ir 1947 gedaald tot 444.000 in 1952, en is d< verkoop van het partijórgaan „l'Huma- (Advertentie) Een arme huid weer rijk door Purol Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 54ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven, luidende: Kortgene Nijsse, Corneüs Pieter, geb. 14-12-47 te Middelburg. Laatste adres: Toren- dijk 379. Krabbendijke Verschuure, Jacoba, geb. 4-6-98 te Krabbendijke. Laatste adres: Oost- dijk, Krabbendijke. Kruiningen Rijkse, Marinus, geb. 23-9-05 te Wolphaartsdijk, echtgenoot van Adri- ana Christiaanse. Laatste adres: Grint weg 5. Nieuwerkerk Krabbe—Hoogerland, Jannetje, geb. 6-4-84. Laatste adres: Weststraat 30. Oosterland De Bruine, Johannes Jan, geb. 21-4-05 te Oosterland. Laatste adres: Rijksweg A 335. De Bruine, Pieternella F., geb. 4-7-40. Laatste adres: Rijksweg A 335. De Jonge. Geertje, geb. 10-2-29 te Oosterland. Laatste adres: Groeneweg A 356. De Jonge, Govert. geb. 4-11-88, echtgenoot van M. J. Stouten. Laatste adres. Groeneweg A 356. Oude Tonge Van Peperstraten, Adrianus Jaco bus. geb. 4-2-98. Laatste adres: B 54. Van Peperstraten, Adrianus Jaco bus. geb. 18-12-39. Laatste adres: B 54. Van Peperstraten. Anthonius Cor- nelus, geb. 7-11-33. Laatste adres: B 54. Van Peperstraten, Philomina Johan na, geb. 14-11-29. Laatste adres: B 54. Kievit, Jan, geb. 10-7-33. Laatste adres: Jozefsdreef 11. Stavenisse De Vries, Helena, geb. 7-4-76 te Stavenisse. Laatste adres: Kerkstraat A 313. Stellendam Brederveld, Jacob, geb. 15-4-24 te Ouddorp. Laatste adres: wijk II, 5 A. nité" gedaald van 501.000 in 1945, tot 174.000 in Januari 1953, terwijl het blad „Ce Soir" helemaal is verdwenen, aldus Reuter. Meer werk in West- Duitsland Het aantal werklozen in West-Duits- land is de laatste weken met 143.000 tot 1.4 millioen gedaald of 190.000 minder dan een jaar geleden ondanks de toe vloed van vluchtelingen uit het Oosten. In 1949 waren er 13,5 millioen mensen in loondienst, - in 1951 14,6 millioën, in 1952 15,2 millioen. Dit jaar rekent men er op, dat er 2 millioen arbeidsplaatsen bij komen. Een deel van de. nqg „Qyer- blijvende werklozen bestaat uit onvol waardige arbeidskrachten, een ander deel uit nog werkloze vluchtelingen. Toch wekt het grote aantal werklozen bezorgdheid omdat er tekenen zijn van verflauwing der industriële conjunc tuur, Tien ha heide afgebrand bij Nunspeet Ook 20 a30 ha duingrond op Ameland vernield Gisteravond tegen half zes ontdekten voorbijgangers brand op de heide tussen Nunspeet en Tongeren. Een vrij krachti ge Oostenwind wakkerde het vuur, aan en slechts met grote krachtsinspanning gelukte het brandweer en militairen na ongeveer een uur de brand tot staan te brengen en te doven. Toen was echter reeds een oppervlakte van bijna 10 ha, begroeid met heide en zware vliegdennen, een prooi van de vlammen geworden. Op Ameland is gistermiddag ten Wes ten van het vliegveld een duinbrand uit gebroken, die zich voor de wind snel in Westelijke richting voortbewoog. De brandweer, geholpen door vrijwilligers, was het vuur spoedig meester, doch kon niet verhinderen dat een oppervlakte van 20 tot 30 hectare afbrandde. Op de afgebrande oppervlakte werden vele nesten aangetroffen van eenden, die bil het broeden verstoord werden. De oorzaak van beide branden is onbe kend. Kerk en School Bezoepingswezk Ned. Herv. Kerk Bèroepen: te Rottèrdam-Delftfhaven (wijkgemeent* Middelharnis) vac. A. Adriani, toez., G. Snijders té Harderwijk; te Rouveeiv B. Haverkamp te Veer (N.B.) Chr. Geref. Kerken Tweetal te Papendrecht H. W. 7erland te Lisse en K. G. van Smeden te Utrecht. Noord. Beroepen: te Dokkum H. Toorman te Deventer. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht H. van Gilst te Elspeet. Evang. Luth. Kerk Aangenomen: naar Haarlem (vac. C. H. Brandt) G. Kroès té Zaandam. Bijbeldag te Antwerpen Ook dit jaar zal té Antwerpen op 1 Mei eer een Bijbeldag worden gehouden. In de morgenvergadering hopen te spreken de heer H. Schutte over „Het lied in de kerk" en ds J. Servaas over Hèt lied in het Evangelie". Voor de middagvergadering staan twee vergaderingen in de Christuskerk aan de Bexstraat op de agenda. In de grote zaal van de Dierentuin il de avondvergadering gehouden worden. De heer A. J. Pieters hoopt te spreken over „De dwaasheid van het onge loof" en dè G. Lugtigheid over „Dwaas heid van het geloof". Onderwijsbenoemingen Aan het Chr. Lyceum te Stadskanaal zijn benóemd tót leraar oude talen J. J. Rijkmans te Groningen en mevr. J. F. OudenaardenPol te Veendam; tot leraar gesch. Ned. D. Reeder te Drachten; tot tijd. onderwijzer aan de C.V.O.-school t» Soharnegoutum A Boersma te Joure. Ned. carillon op de Philippijnen In de toren van de universiteit te Ma nilla op de Philippijnen is dezeT dagen een uit 48 klokken bestaand carillon, ge goten door klokkengieterij van Gebr. Bergen te Heiligerlee, in gébruik ge nomen. Van alles wal De tweeling-gemeente Hoogezand— Sappemeer viert van 29 Mei tot en met 6 Juni haar 350-jarig bestaan, ó.a. met éen historische tentoonstelling en sport wedstrijden. Het jubileum valt samen met het 40-j. bestaan van de gemeente lijke proeftuin te Sappemeer, het 50- jarig bestaan van de plaatselijke han delsvereniging en het 25-j. bestaan van de openbare leeszaal, -fa De Ned. Reis- vereniging heeft een groot aantal auto bussen gecharterd, zodat zij in het druk ste seizoen dagelijks 2.000 van haar ruim 100.000 leden kan vervoeren. Zeven Pakistaanse journalisten vertrekken vol gende week op uitnodiging van de Ned. regering voor een bezoek van drie we ken naar ons land. Op Zaterdag 18 April wordt in het gebouw van de Kon. Ned. Mij ter bevordering der Pharmacie in de Maasstraat te Rotterdam een twee daagse tentoonstelling van pharmaceu- tische ex-libris geopend, De Ned. Ver. van Commerciële Directeuren is nu of ficieel opgericht. Voorzitter is Sicco Meyer en secretaris Mar Spruytenburg. Willemsparkweg 11II, Amsterdam. -fr Wegens verduistering van goederen ter waarde van in totaal 5.000 is tegen drie personeelsleden van een Rotterdamse grossiersfirma in huishoudelijke artike len tién maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk, -fr Tegen de 24-jarige PTT-ambtenaar H. M. uit Haarlem, die bij de Rijkspostspaarbank 1700 zou hebben verduisterd, is in Haarlem 12 maanden geëist, waarvan 4 voorv. delUk. De Ned. kolenproductie be droeg in Februari 1.006.000 ton, hetgeen 102.000 ton minder is dan in Januari en 38.000 ton minder dan in Februari 1952. tüj- Het echtpaar J. BourgonjeWezen berg te Borne (Ov.) viert heden zijn 60-j. bruiloft. -£r In Bentveld (N.-H.) is deze week een driedaagse studieconfe rentie van het Jeugd Roden Kruis ge houden. -jV In Purmerend is een (Advertentie) Het lied der aethergolven ZONDAG 12 APRIL i Naties. 7.30 Symph. Orkest en soliste. I Hilversum. I. 402 m. KRO: 8.00 Nieuws. 8.20 p^°?dd'fnïL^ 10 35 caus. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 1152 Epiloog. 12.00—O.*» NCRV: 12.00 Gran Hoogmis. 1.45 Gra kinderen. 2.30 e-.r.c" KRO: 12.15 Pontifical» 1.55 Nieuws. 2.00 Vooi .musementsmuziek. 3.20 Sint Gregorlus Verenl- NCRV: 5.00 Geref Kl Vocaal Dubbel-kwartet en sol. 6.48 Gram. Geestelijke liederen. 7.30 „Gelooft dat?????". KRO: 7.45 Nieu' .25 De g<— HBH-. 8.30 „Alles of niks". 8.45 Grlnzingklanken. 9.055 Actualiteiten. 9.15 Jaarfeest v. d. Bond zonder Naam. 9.60 Gram. 9.55 „Bureau Ze denpolitie". hoorspel. 10.50 Avondgebed. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VARA: Nieuws, post- duivenber. en gram. 8.20 Gram. 8.30 Vacan- tletips. 8.40 Orgelspel. 9.00 „Langs ongebaan- 9.10 Cantate no. 67, „Halt Jesum Christ". 9.45 „Geestelijk 0.00 Lichte muziek. 10.30 „Met nslag". 11.00 Polltlekapel. 11.30 Ca- 'RO: 12.00 Amusementmu Herènl" 12.45 Hammond- 1W8 1.10 Gram. 2.00 Boek- 5rk. en soliste. 3.25 Disco-caus. VARA: 5.00 Lichte Voor de jeugd. 5.50 Sportjour- lal. 615 Nieuws en sport. VPRO: 6.30 Korte Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 7.00 Voor de jeugd. 7.35 Bijbellezing. AVRO: 8.00 Nieuws. orgelspel. 1.00 Ni bespr. 2.20 Kami praatj. 10.15 11.00 11.25— 8 05 Operette. 9.05 „Désirée, hoorspel. 9.55 Mededelingen. 10.00 Lichte muziek. gAjf „Moet je horen". 10.30 Dansmuziek. Nieuws. 11.15 Reportages of gram. 12.00 Gram. Engeland. BBC 330 330 m. 12.15 12.30 Muzikale causerie. 1.10 Critleken. 1.55 bericht. 2.00 Nieuws. 2.10 „Country Magazine". 2.40 Gram. 3.00 Wenken voor de 3.30 Lichte muziek. 3.45 Hoorspel. 5.00 r. muziek 5.45 Boekbespreking. 6.00 de kinderen. 6.30 Causerie. 6.55 Weer bericht. 7.Ö0 Niéuws. 7.15 Verslag Ver. n Als ze zo'n inham binnenvaren, kijkt Joris Verbluft is hij, maar het onnozele gezicht is nieuwsgierig rond. Arent stuurt de boot aan land een masker. De vreemde mannen spreken de „Daar gebeurt niets van. Je blijft hier." en vergunt Joris aan wal te stappen en op ver- taal van Onkel Freerik! Joris verstaat alles en „Ik wil geen paplam worden! Ik ga varen." kenning te gaan. Hij voegt er een kwinkslag bij, verkneukelt_zich_ in de grap, dat Arent Dirksz, „Wie maakt dat uit, jij of ik?" het nuchtere paplam moet voetje voor voetje „Ik!" zegt Joris vastberaden. lopen en op zijn hoede zijn Zijn moeder springt op. Ze is potig en sterk en den. 3 de Scevelingers zeggen, dat hij de duivel •'katten en hon- ontkropen en alle mensen te slim is, hier in rustige onwetendheid zit te praten, zonder enig zal hem eventjes kort en krachtig tot rede bren- Maar Joris ziet vriendelijke mensen, goedmoe- vermoeden, dat Joris alles afluistert en in zijn gen. Maar zijn onverschrokken onbewogenheid dige praters. Ze keuvelen in een sappig taaltje oren knoopt. en de waarschuwende dreiging in zijn ogen weer- <jat Joris goed kan verstaan. Vooral de vrouwen Want al spoedig verandert Joris' vermakelijk houden haar. Hij is geen knaap meer. Hij is et vent geworden. Robust en potig als zij zelf, on verzettelijk als zijn vader. Hij zal uitgroeien tot een kerel. 's Avonds klaagt ze haar nood bij Onkel Free rik. Joris is haar enige. De vertelsels van Onkel hebben zijn kop op hol gebracht. Maar ze ver wijt het niet, want ze weet niets van de werel den, die hem geopend zijn, toen hij met Onkel op het duin zat en luisterde. De volgende dag weten het de mensen van -Het- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID zich verkneuteren in aandachtige ernst. Over allerlei wordt gepraat, behalve over wijn. De mannen verklaren, van alles te kunnen gebruiken en geven uitzicht op betaling van zeer lonende prijzen. Ze onthalen de beide zeelui op heerlijk vers gekookt eten, gort, bonen, vis en groente en geven vers brood mee voor de volgende dagen. Joris krijgt een tros druiven en een donkerkleu rige appel en Arent een kruik, die hij telkens aan zijn mond zet en die na drie dagen varen leeg is. Joris ruikt een scherpe geur, die hem niet aanlokt. Scevelinfir Ze schudden hun domme hoofden en snappen en babbelen en steUen vermakeluk naieve zeeeer koud- Die komt niet weer terug." Maar en dwaze vragen, die Joris doen schaterlachen, het kan hun "niet schelen. Joris is niet van Inmiddels voert Arent gewichtige gesprekken Het uitzicht verandert. De vlakke kust wordt Sceveling z'n moeder is éen vreemde. En die ên aanvaardt opdrachten, waarvan Joris niets steil, de zachte duinen maken plaats voor bon- Onkel Freerik 7? behoeft te weten. kige rotsen, waar plant noch dier op leven kan. Joris komt weer aan boord en ze varen verder. Puntige klippen steken zwart af tegen een azuren IV. OP Klis weej. werjjt mee en de wind is een gewillig hemel en felwitte meeuwen tegen grauw graniet Arent Dirksz is een gezellige kameraad en een helper. """Fiegelin« v",d*' gezagvoerder, die weinig eisen stelt. Jori» heeft Bij een volgende landing is alles anders. De branding zwart, maar de golven spatten schut- niet veel te doen en de reis is vrij eentonig, bewoners spreken een vreemde taal en Arent mend wit uiteen en opstuivende fijne druppels Ze varen zo dicht langs de kust. dat het land antwoordt rad Hij staat Joris toe. zich vrij te vormen een dunne wolk, waarin de zon kleurige in zicht blijft Bij bochten en inhammen wordt bewegen, die iongen verstaat alleen Scevelings. effecten tovert als in een regenboog De kleine de afstand groter maar juist daar staan huizen dus er wordt gepraat zonder terughouding en witte zeilen van karige scheepjes, vissend op kor en dieper landwaarts groenen de bomen en graast Joris zit er bij met het onnozele gezicht van een te afstanden, voltooien dit schilderij van zwart VPe verblufte vreemdeling, en wit, van vrolijk licht naast somber zwart. m. 12.00 „Cati 1.00 Verzoé jlist. 2.15 G< i. 2.45 Idem. 3.15 Idem. 4.00 Inte 5 00 Variété Orkest Enteland. BBC 1500 en 1 come in?" 12.30 Kerkdk progr. 2.00 Variété-orki progr. vleuws. 5 00 Variété orkest en souster Gev. programma. 6.00 Round Britain Quiz. 6.30 Gev. programma. 7.00 Gram. 7.30 Hoor spel met muziek. 8.00 Nieuws. 8.30 Gei muziek. 9.30 Community hymn singing. 10.00 progrs T4 0.56—1.00 Nieuws. Frankrijk Nat. Progr. 347 m. 1 spel. 1.00 Nieuws. 1.20 Hoorspel. 3. clo". opera. 5.40 Gram. 6.00 Nat. solist. 7.30 Gram. 8.02 Lichte m Gram. 8.34 Hoorspel met muziek. beeld. 10.45 Kamermuziek. 11.45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.00 „De XIV Stonden" of „De bloedige dagvaert ons Heeren", ora torium. 12.30 Weerberichten. 12.34 Omroep orkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Vlaamse liederen. 2 00 Gram. 3.30 Zwitserse volksmuziek. 4.00 Sport. 4.45 Gram. 5.00 Sport. Idem. 5.45 Sportuitslagen. 5.50 Gram. 6.00 Viool en plano. 6.30 Godsdienstige uitzen ding. 7.00 Nieuws en persoverzicht. 7.30 Gev. programma. 9.30 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogr. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Gram. Brussel 484 m. 12.10 Omr. ork. 1.00 Nieuws. 1.10 Verzoekprogr. 2.30 Fanfare-ork. 3.00 Gram. 3.45 en 4.45 Idem. 5.00 Nieuws. 5.10 Dansmuziek. 7.00 Godsd. halfuur. 7.45 Nieuws. 8.00 Omroep-ork. en sol. 9.00 Gram. 10.00 Nieuws. 10.10 Lichte muziek. 10.50 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieut Engeland, BBC uitzendingen voor Neder land. 8.00—8.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 464, 49, 42 en 31 m.). 5.00—5.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49, 42 en 31 m.). 10.00—10.30 Nieuws. Londense brief. „En dan nóg dit" (Op 224, 49 en 42 m.). MAANDAG 13 APRIL Hilversum I, 402 m.: NCRV: 7.00 Nieuws 7.13 Gewijde muziek: 7.45 Een woord voor d« dag; 8.00 Nlei 9.00 Voor de 9.40 Gram.; 1 12 33 Orgelconcert; 100 1 line-ensemble: 1.45 Grar 2.30 Gram.: 2.45 Voor de >uws; 1.15 Mai 2.00 Schoolra iv; 3.15 Kamer- 6.45 Engelse les; 7.00 Nieuw s en althobo: 7.30 „Volk en staat 7.45 Gram.: 8.00 Radiokrant: 8.20 Gram.; 8.. Spoor", hoorspel: 9.40 Koorzang: 10. H3LS srspel; 9.20 Grar Gram.; 7.15 Gyi 7.33 Idem; 8.00 Niet. .Onder de pannen", VPRO: 10.00 „Voor de oude dag": 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Voordr.; 10.40 Voor le zieken; 11.40 Tenor en piano: 12.15 Dans- nuziek: 12.38 Dansmuziek: 1.00 Nieuws er ommentaar; 1.20 Gram.; 1.30 Instrumentaa. rlo: 1.55 Voor de middenstand; 2.00 Vooi Ie vrouw; 2.15 Viool en piano: 2.42 Gram.: 3.15 „L'histolre du soldat": 4.25 Omr. dubbel- tet; 4.45 Voor de jeugd; 5.15 Orgel er zang; 5.50 RUI. comm.; 6.00 Nieuws; 6.1! 1. 6.30 Pari. overzicht: 6.45 Voor de i: 7.45 Regeringsuitz.: Tj. Groendljk: verzorging van het grasland": 8.00 11.35—12.00 Gram. iland, BBC, 330 m.: 12.00 Klas 1.00 Rhythmise iziek: 12. nantische 2.00 Nieuw: jziek; 1.55 Weert richter Sport 7.20 Ci 2.10 Gev. muziek; 3.00 BBC orchestra: 4.00 Critieken: 4.45 '-30 Interviews: 6.00 Voor de kin- berichten: 7.00 Nieuws: 7.15 rie; 7.30 Fragm. „II Trova- 9.00 Twintig opei in Nleuwi 12.00—0.03 Ni. Engeland, E Dale's dagboek"; 12.15 Pianospel; 12.30 Dans- 1.15 Orgelspel: 1 12.00 12.30 Dl_ BBC Welsh en soliste: 2.45 Voor de kleuters; 300 Voor de vrouw: 4.00 Strijkorkest en ioliste; 4.45 Gev. muziek; 5.15 „Mrs Dale s dagboek"; 5.30 Hoorspel; 6.30 Gram.: UiO, nieuw veilingcomplex ceopend mèt een neerzetloods van 250 bij 25 meter een koelhuis voor 900.000 kg a appelen, -ft- De commissie-Thurlings het R.K. Centrum voor Staatkund Vorming heeft oen rapport uitgebra over het voorkeursrecht van de pact bij verkoop, -ft Op het Texelse stram een deel van een kennelijk zeer c scheepswand aangespoeld, dat jaren in zee moet hebben gelegen en bij jongste storm is blootgekomen- -ft rn groot hotel aan het Leidse Plein te J sterdam heeft een kok op zijn 49ste jaardag een pan met kokend frituui uitgegoten over een 47-jarige collega, slachtoffer liep verwondingen aan zicht, hals, borst en armen op. Het tief van de dader is niet bekend. 33.000 mantels, die een Amsterdai confectiefabriek zal lev modemagazijn in New York, worden vliegtuig naar Amerika vervoerd ter zij met 90 tegelijk onverpakt transportrek hangen. Op deze worden vele kosten bespaard. De relt zi'n een vinding van oud-vlieger Silii Jeugd Zee-verbond opgericht (Van een onzer verslaggevers).' Kortgeleden is het Nat. Jongeren bond geliquideerd, omdat hiervoor strijd-organisatie geen reële taak r was weggelegd. Het N.J.V. verrichtte ter ook jeugdwerk, o.a. door het org seren van z>gn. zeekampen. Zonder kunnen zeggen, dat het een voortzet van het N.J.V. is. is thans opgericht Stichting „Jeugd Zee-verbond die zich genomen heeft het jeugdwerk hand te nemen. Haar doelstelling mede te werken aan het de NederlanT jongeren lichamelijk en geestelijk vol te bereiden op hun maatschappelijke ta, en hen zeebewust 4e maken. Om dit <p te bereiken wil zij ZeekadetterekorpH oprichten en in stand houden (er er reeds te Schiedam en Arnhem), r kampen organiseren, een Natioif1 Jeugddienst in stand houden tot lu geven v-an advies bij beroepskeuze, U, mede hulp o-m de gedane keuze -te v wezenlijken enz. 'V Vice-admiraal N. A. Rost van Tonitr gen. adjudant-generaal en chef van (jj militaire Huis van de Koningin is L vraagd het voorzitterschap van de rf van advies te bekleden. |g Het dagelijks bestuur der StidhC wordt voorlopig gevormd door de hi, A. Th. Schieberzen te Arnhëm (roof E. Weijgers te Rijswijk (secr.) en AP de Jong te Rotterdam (penningm.), administratie is gei den 122, Arnhem. Gefantaseerde handel f 600.000 m3 zand De politie te Velsen ondenzoekt -op]'1 ogenblik de gedragingen van de 32-jaf P. M. R. te Velsen. die als bedrijfslef van een Rotterdams montagebec werkzaam was op het terrein i Hoogovens te IJmuiden, R. sloot .1 de politie transacties af, die een baar karakter droegen. Hij kocht een partij ijzer van de Hoogovens t 65.000 en deed alsof dit was in plaats van zijn principaal. Veih werd hij firmant van een in oprich 1 zijnde firma, teneinde in de nabij van de hoogovens 600.000 kubieke c zand te laten afgraven. Een deel van dit zand werd doorj kocht aan bouwers en zandschippl maar dit had minder prettige gevolj voor de personen die bij deze, bleek, gefantaseerde zandhandel bet^ ken waren. Toen zij het materiaal r hadden, 'kwam er namelijk niets. Ter te gingen de fantasieën zover, dat zijn handelingen hem geld kostten, waardoor hij som rijke leningen moest aangaan, schafte zich enige keren onder 1 voorwendsels bedragen van tien- tot i tienduizend gulden. Hij is wegens i lichting gearresteerd. (Adverti :enl N'eem, als U last hebt van een SLECHTE SPIJSVERTERING s avonds vóór hel slapen gaan. D VICHY PILLEN Zij regelen de galafscheidine en rorgen voor normale ontlasting. VICHY PILLEN Discussie; 10.30 Gev. pfogr.; 11.00 Ni 11.20 Dansmuziek; 0.05 Voordracht; 0.21 muziek; 0.56—1.00 Nieuws. Frankrijk, Nat. Progr., 317 m.: 12.00 C I Concert: 4.00 Kamermuziek: E ke muziek: 5.50 Gram.; 6.30 Am tending; 7.01 Gram.; 8.02 Symphl Irani.; (Om 12.50 Koersen); 1.00 Niej .15 Pianospel; 1.30 Gram.; 1.45 Pia 3.45 Symphonié-c 2.45 Gr; 5.10 Lichte 6.25 Cause :ie; 6.30 VoojiL ;rsoverzlcht;Uv 10.15. Orgelsp 5.00 Nii les; 6.15 Gr; soldaten 7.00 NIl Napolitaanse liederen: 9.00 Verzoekprogr.; 9 liederen; 10.00 Nieuws gram.; 10.55—11.00 Nlev '1, 484 m.: 12.10 Lichte muz :k: 2.15 5.00 Niei :k; 7.00 GJ nieuws; 8.30 Gram,; 9.15 Om roepol en sol.; 10.00 Nieuws: 10.10 Lichte muie 10.50 Nieuws. Engeland. BBC, Uitzending voor Ne i land: 8.008.15 Engelse les voor beginnfli gen. (Op 464, 49. 42 en 31 m.); lO.OIMe 1.10 Lichte 4.00 Lichte mi 6.30 Zlgei

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2