Jlicuwc ^ciitsrtjc (fiimranl Vorstelijk bruidspaar vloog naar Rome - eerste station Eerste gele sering ter wereld Tijdens de huwelijksplechtigheid deden zich kleine incidenten voor Morgen wordt de overeen komst reeds getekend „Kienenkoning" werkte met 243 valse sleutels I pRnVRIÏDAG 10 APRIL 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5laat»astlcfclsgf,eWma wyn b«rl lo Ugfjenspcet* Vier en dertigste jaargang No 9706 Regen en vuurwerk boven Luxemburg 1 (Van een onzer verslaggevers) IiOVEN HEEL LUXEMBURG spatten gister- avond de blauwe, groene, gele en rode :htballen van het vuurwerk uiteen. Fon- inen van vuur sproeiden omhoog. Vlam- ende zuilen verrezen nog eenmaal rond i twee ineengestrengelde J's van Jean en sephine en daarmede was deze grootse ig uit de historie van Luxemburg voorbij. rji de vele kroegen en kroegjes van de stad ;)rerden talloze dronken op het welzijn van et bruidspaar geledigd. Zich ongetwijfeld bewust van al die hertelijkheid vloog het bruidspaar met een lijnvliegtuig van de Sabena naar Rome, het eerste station op de huwelijksreis. Eén gebeurtenis verdient nog vermelding. Het gebeurde gisteren bij het verlaten van de kathedraal, dat zij, die in de kerk zaten, de bruid plotseling zagen wankelen. Prins Jean greep haar arm en hield haar staande. Zij, die meenden dat de Prinses door aandoening overmand werd, konden die gedachte volkomen van zich afzetten, toen de oorzaak bleek. a de zeer hardwerkende fotogra- a stapte onbewust op de 12 meter lan- j sluier van de Prinses en was daar- oorzaak, dat zfj een onverwachtse, jhterwaartse beweging maakte. Even er, toen ztf haar auto besteeg, deed i soortgelijk incident voor, maar as het geen fotograaf, doch de Irticr, die de sluier van de Prinses igtrok. Regen bedierf veel regen heeft wel veel bedorven. Iedereen, van de burgemeester af tot verkopers van broodjes op de pleinen had op veel meer mensen gerekend, indaar dat het gisteravond in de bin- >tad, met de weinige auto's en een ;rkt aantal mensen die alles wilden itseren om toch de illusie van het op te houden, een betrekkelijk iie boel was. Daar veranderden noch overvloedige, over de straten gespan- I. lichtguirlandes noch de brooddron- in mensen, die toch uit wilden I, iets aan. werd dus niet in de straten gedanst, men zich stellig voorgenomen had. rijdende cafétaria's behoefden niet in te komen en het extra personeel café's en restaurants aangetrokken jdden, kon het wel af. Duizenden be lde broodjes bleven ongekocht. Om uur middernacht precies speelden de :esten op de pleinen en in de etablis- lenten de laatste noten, en, alsof het gewone Donderdag was, werd de id strikt aan het sluitingsuur gehou- i. Om 12.30 uur was het uit. autobussen, die toch nog uit België :omen waren, brachten kletsnat-ge- jende mensen snel naar hun woon- ïtsen terug. In de stationswachtkamer ichtte te-middernacht een slapende lare het tekort aan naohtrust aan te Uilen. Met een nachttrein naar Brussel ^Jikken de meeste bezoekers af. Vandaar ^^t die trein vol te laat was. Grote dag voor Prinses Liliane |Voor verschillende mensen is het een grote dag geweest. De allergrootste aarschijnlijk voor Prinses Liliane, die steren voor het eerst als zodanig egejuicht en juist door Belgen. Het aat wel vast, dat over deze bruiloft Belgische politieke geschriften het atste woord nog niet gezegd zal zijn. it is nl. helemaal het feest van Leopold fc Liliane geworden. Door de ontactische van de koninklijke chauffeur uit eL die het vergeten zwaard ling BoudewiJn zo maar open en bloot groep op nieuws beluste journa- ar de koninklijke trein droeg, ls iet een slechte dag voor die vorst ge worden. Een socialistisch blad heeft nl. aan dat vergeten zwaard heel de geschie denis van het huwelijk opgehangen, door dat incident met een vierkoloms kop boven zijn verslag van de gebeurtenis plaatsen. Een anecdotische episode werd daardoor aanknopingspunt voor politieke strijd. Men heeft nu eenmaal de ziekelijke neiging in dat land oi te zeggen tegen de Koning. Behalve deze socialistische demonstratie was van de Leopoldisten, die zich niet onbe tuigd hebben gelaten en overal langs de weg spreekkoren vormden. Gistermiddag hebben wij een uurtje voor het groot hertogelijk paleis gestaan tussen Luxem burgers en België in, die een dagje uit waren en in de druilende regen kreten aanhieven als: „Au balcon", „Prins Jean", afgewisseld met geroep: „Leopold, Leopold". Tot driemaal toe is Koning Leopold op het balcon verschenen. De eerste keer in gezelschap van het bruids paar, zijn andere kinderen. Prinses Liliane, Koningin Juliana en Prins Bernhard. De tweede maal met het bruidspaar en de derde keer nog eens. Het gejubel was oorverdovend. Toen deze Koning met aan zijn zijde zijn schoon zuster Kroonprinses Martha van Noor wegen, door de stad reed, kreeg hij meer toejuichingen dan het bruidspaar, zodat der pro-Leopoldistische bladen zelfs schreef: „Ook Napoleon keerde van Elba De Koning was de gehele dag zeer ont roerd. Voor de buitenstaander was deze bruiloft weer een bewijs, dat de konings kwestie in België allerminst begraven ls. De belangrijkste personages van deze dag, het bruidspaar, waren uitermate eus en in het bijzonder de bruid maakte een verre van gelukkige indruk. was bleek, gespannen en zeer ont roerd. Spanning, die over het Belgische koningshuis ligt, bleek uit heel haar n. Koningskinderen verleerden het lachen. Boudewijn glimlachte nooit. Stijf recht op zat de Koning gisteren naast zijn grootmoeder tijdens de rondrit. Het A.N.P. vernam nog. dat voor een plaats aan een venster langs de weg, welke de vorstelijke stoet nam, prijzen werden betaald, die varieerden van f300 tot f700. Enkele journalisten waren voorzien van :n korte-golfzender, waarmee zij hun verslag doorgaven aan hun collega's, die de wacht hadden betrokken bij een tele foonverbinding in het perscentrum. De Jonggehuwden zullen wellicht, na enige dagen in Italië te hebben doorge bracht, aan boord van een jacht een reis verscheidene maanden in het Mld- dellandse-zeegebied rondom Afrika onder- De zakenmensen zijn enigszins teleur gesteld, want het aantal bezoekers is be neden de verwachting gebleven. De onverkochte voorraden levensmiddelen dranken zijn echter opgekocht door het leger, zodat niemand schade behoeft b lijden. Ned. onderwijzeres officiële gast Een Nederlandse onderwijzeres uit Geleen, mejuffrouw Kentgens, was een van de officiële gasten in de Luxemburgse kathedraal tijdens de inzegening huwelijk. Mejuffrouw Kentgens heeft, zoals wij meldden, Prins Jean in het laatst van de oorlog twee weken onder dak verleend. Prins Jean bleef contacl onderhouden met mejuffrouw Kentgens, die na de oorlog tweemaal een bezoek heeft gebracht aan het groothertogelijk paleis te Luxemburg. Prins en twee dochters naar Venetië Prins Bernhard ls vanmorgen met zijn oudste twee dochters voor een weekeinde naar Venetië vertrokken om de Prinses sen een indruk te geven van deze stad haar kunstschatten. De Koningin brengt met Prinses Marijke het weekeinde door in Den Haag als gast van Prinses Wilhelmina in het paleis Lange Voorhout terwijl Prinses Margriet bij een vriendinnetje logeert. Rampenfonds passeert de 100 millioen Tot en met gisteren is in het Nationaal Rampenfonds in totaal ƒ101.700.000 bij eengebracht. De dag daarvoor was de stand 99,8 millioen gulden. In de vluchthaven van Bruinisse is gis teren met het schip Schwarzhilde (1034 ton) een geschenkzending stortsteen uit Zwitserland aangekomen. Prins Bernhard heeft als voorzitter van het Ned. Rampenfonds in een open brief zijn dank voor de hulp uit het buitenland bij de watersnood uitgesproken. Wij heb ben de waarheid van het spreekwoord In de nood leert men zijn vrienden ken- len" ondervonden, zo schreef Z.KR. o.a. In Heemstede is gisteren een erwten soepactie gehouden t.b.v. de getroffen gemeente Puttershoek. Minister Algera bracht gisteren met de leden van de watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer en met leden van de nissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de begroting van verkeer en •aterstaat en van de noodwet dijk herstel, een bezoek aan het eiland Schou wen en Duiveland. Twee indrukwekkende opnamen van de grootste dag, die het zo vreed zame Luxemburg gisteren beleefde. Rechts de vorstelijke personen op het balcon van het Groothertogelijk Paleis. Het zijn (van l.n.r.) Prins Jean; Koning Leopold; Prinses Josephine Charlotte; de 10-jarige Prins Alexander (zoon van Koning Leopold en Prinses de Rethy); Prins Felix van Luxemburg, vader van de bruidegom (gebogen); Prinses de Rethy; Koning Boudewijn; Prins Albert (broer van Koning Boude wijn); Koningin Elizabeth (moeder van Koning Leopold); en Groother togin Charlotte van Luxemburg (moeder van de bruidegom). Op de linkse foto ziet men nog de voor deze gelegenheid boven het stand beeld van onze Koning Willem II opgerichte triomfboog. Zoals men weet was deze Koning ook Groothertog van Luxemburg. Onschuldig veroor deelde werd oplichter Na vrijlating uit dodencel twee jaar geëist Een man die 43 maanden onschuldig ln een dodencel h=eft doorgebracht en na zijn vrijlating het verkeerde pad is op gegaan, hoorde gisteren voor de Amster damse rechtbank wegens oplichting en verduistering twee jaar tegen zich eisen. Ter zitting werd hij gevangen genomen. Het was de 35-jarige machinetekenaar J. A. B. uit Amsterdam. In 1945 werd de man verdacht van verraad, gearresteerd en later ter dood veroordeeld. De feiten, waarvan hij werd beschuldigd, waren volgens hem echter gepleegd door zekere Kees, een man die hij bij het ondergronds verzet had ontmoet. De naam van deze verra der kon hij zich niet meer herinneren, maar hij wist nog precies, hoe hij er uit zag. En daar hij goed kon schilderen, maakte hij uit het hoofd een portret van de ware schuldige. Dit leidde tot de aan houding van de verrader (die echter later weer ontsnapte) en tot vrijspraak van B. Wegens gederfde winst en licha melijk leed (opsluiting in een dodencel) kreeg B. van de staat f 2.000 in plaats van de bijna f 15.000 die zijn advocaat had gevraagd. Na zijn vrijlating lichtte B. onder an dere een sigarenwinkelier op, door een ongedekte giro-cheque van f 350 af te geven. De girorekening van verdachte was toen reeds opgeheven, juist omdat B. er een gewoonte van maakte, met onge dekte cheques te betalen. De rechtbank wees de zaak terug naar de rechtercommissaris voor een psychia- tiisch rapport. Op 12 Mei wordt de zit ting hervat Stevenson bij president Soekarno Adlai Stevenson, die op zijn reis door het Verre Oosten in Djakarta is aange komen, is hedenmorgen door president Soekarno ontvangen Het onderhoud duur de 40 minuten. Filmreportage van Luxemburgs huwelijk Vanavond zal in het gehele land reeds een door Polygoon vervaardigde uitge breide reportage van de huwelijksplech tigheden in Luxemburg worden vertoond. (200 meter). Nootdkoieanen laten 7 gein fern eerde Britten vrij, onder wie de gezant Holt Overeenstemming over de hoofdzaken betreffende ae uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen werd te Pan Moen Djon bereikt Generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der V N., moet hieraan nu zijn definitieve goedkeuring geven. Volgens Reuter zouden de Noor. delijke ook een schrijven hebben over handigd, hetwelk betrekking heeft op al gehele hervatting der onderhandelingen irer een wapenstilstand. Zoals de zaken thans staan, zal mor gen de overeenkomst inzake de uitwisse ling van zieke en gewonde krijgsgevange nen worden getekend. Radio-Pjongjang deelde mede, dat de Noord-Koreanen n Britse onderdanen in vrijheid heb ben gesteld. Onder hen is ook de vroege- Britse gezant te Seoel Vivian Holt. De 'en Britten zijn aan Russische autori teiten te Antoeng in Zuid-Mandsjoerije ter beschikking gesteld. Deze zullen voor de repatriëring zorgdragen. Deze vrijlating volgt binnen een week op de mededeling, dat 14 geïnterneerde Fransen hun vrijheid hebben herkregen en reeds op weg zijn naar Moskou. In Bestel-auto door trein gegrepen bij Eijsden Eén inzittende gedoocL een ander gewond Op de onbewaakte overweg bij Maar- lant in de Limburgse gemeente Eijsden is gisteravond omstreeks acht bestelwagen van de bedden, en tapijt- handel Abels uit Maastricht door een trein uit de richting Luik gegrepen. De auto werd enige tientallen meters meegesleurd. Een van de inzittenden, de 47-jarige G. Pennings, was vrijwel onmiddellijk dood. De chauffeur, de 29-jarige H. Ha- bets, is in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis overgebracht. 19-jarige Ch. Moons, die achter in de wagen zat, bleef ongedeerd. Alle drie mannen kwamen uit Maas tricht. Zij hadden vloerbedekking gelegd familie in Oost-Eijsden en op de terugweg naar hun woonplaats. De machinist van de trein verklaarde derhand dat hij de koplampen vai bestelauto wel had gezien. De wagen gestopt, maar daarna weer doorgereden, was vlak vóór de onbewaakte overweg Door het ongeluk werden aanvankelijk beide sporen van het baanvak versperd Twee en een half uur lang moest het treinverkeer naar Maastricht over enkei spoor worden uitgevoerd Eden vatte kou operatie werd uitgesteld Anthony Eden, de 55-jarige Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, zou gis teren een operatie aan de galblaas heb- hen ondergaan, doch dit is niet gebeurd omdat de patiënt een kou had gevat. Een zegsman van het ministerie deelde ee. dat Eden waarschijnlijk pas over twee dagen zal worden geopereerd. Zes jaar geëist Medeplichtige ging met een auto zijn steungeld halen... (Van een speciale medewerker) "JJ7T EEN KLEINE, juten zak werd de erfenis van „Kienenkoning" (valsesleutelmaker) Arie Mes voor de rechters op de groene tafel uitgestort. En daar lagen ze dan, de 243 valse sleutels, waarmee vrijwel elke deur in Rotterdam kan worden geopend. Voor het hekje stond een andere „Kienenkoning", de erfgenaam van Arie Mes' verzameling. Hij droeg een dure overjas, die hij zeker niet heeft kunnen betalen van de gedurende de laatste jaren door Sociale Zaken aan hem verstrekte steun. Met een onbewogen gezicht hoorde hij de officier b\j de Rotterdamse rechtbank zes jaar gevangenisstraf tegen hem eisen: het maximum voor inbraak met behulp van valse sleutels. Even daarvoor was tegen de mede werker van deze beroepsmisdadiger vier jaar geëist. Deze heren hadden met een aantal medeplichtigen in enkele maanden tijds te Rotterdam een serie inbraken gepleegd die hen f 19000 aan geld en goederen opleverde. De man van de valse sleutels, de 53- jarige Rotterdammer A. de M.. was wel de hoofdfiguur. Reeds in 1918 wist hij hoe hij een deur open moest krijgen en sinds dat jaar ging het met hem ge vangenis in, gevangenis uit. Het duurde niet lang of hij wist van een vijfduims- spijker een prima sleutel te maken. Een der bekendste inbrekers van Rotterdam, de hierboven genoemde Mes. liet De m! bij zijn dood een groot aantal sleutels die gistermiddag naast een groot ge deelte van de gestolen buit op de groene tafel lagen. Zes inbraken stonden er op de dag vaardingen. die tegen De M. en diens medewerker, de 44-jarige vertegenwoor diger J. M. K. waren uitgebracht Hoe brutaal het stel was. blijkt uit het feit dat K., die ook vele malen met de justitie in aanraking is geweest, met een auto naar de steun reed om zijn geld te halen. Mijnheer had ook telefoon aan huis Die telefoon is hem bij een inbraak aan de Tïeijerlandselaan bijzonder van nut geweest. Hij belde n.l. tegen sluitings tijd het winkelmeisje van de zaak, die -oor een inbraak had uitgekozen, wat te bestellen. Het meisje kwam met de spullen naar K's huis en legde de sleutel van de zaak even op de tafel in de huiskamer neer. „Of het meisje zin had ni een advocaatje?" Ja dat :e weL Zij kreeg de advocaat in de keuken en terwijl zij het glaasje leeg- lepelde, werd razend vlug een afdruk an de sleutel gemaakt Mr Ivens, de raadsman van K. merk te op, dat zijn cliënt vier jaar ten on rechte als politiek delinquent heeft ge vangen gezeten. Hierna wilde niemand hem helpen. De reclassering bleek niet voor hem te bestaan. Als deze man be hoorlijk aan de slag had kunnen gaan. was dit alles niet voorgekomen. De rechtbank zou deze man het meest kun nen helpen door hem als hij vrij is gekomen te laten opvangen, zodat hij niet weer aan het stelen be hoeft te slaan om kleren aan zijn lijf te hebben, aldus mr Ivens. Wegens medeplichtigheid werd tegen de 46-jarige bediende bij de grote vaart R. C. M. B. uit Rotterdam 12 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk, geëist. Tegen de 40-j. vertegenwoordiger J. C. en de 47-jarige los-werkman A. beiden eveneens uit Rotterdam, luidde de eis anderhalf jaar. De 37-jarige ga ragehouder W. van W. hoorde wegens heling van bougies f 300 boete tegen zich eisen. Uitspraak in alle zaken op 23 April. Devaluatie in Griekenland 79 Drachmen voor 1 cent De Griekse regering heeft bekend ge maakt, dat de drachme wordt gedeva lueerd. De officiële waarde bedroeg 15.000 drachmen per dollar en wordt thans 30.000 per dollar. Dit wil zeggen, dat en bijna 79 drachmen kan krijgen voor :n Nederlandse cent Naar de Griekse regering verklaart, stemt de tegenwoordige koers van de drachme thans met de werkelijke waar de overeen. deze beide gevallen had de Russische mi nister van Buit. Zaken de verrassende mededeling gedaan, dat de Sowjet-Unie haar goede diensten zou verlenen, be ogende de Britten en Fransen vrij te laten. Aan Reuter ontlenen wij nog. dat vol gens een communistische woordvoerder te Pan Moen Djon 120 Amerikanen. 20 Engelsen en 15 andere, niet-Koreanen, zich onder de zieke en gewonde krijgsge vangenen bevinden, die de Noordelijken aan de V.N. willen overdragen. Een hos- pitaaltrein vertrok gisteren uit Poesan naar Moensan om de zieke en gewonde krijgsgevangenen op te halen. Reuter seinde later, dat generaal Clark de over eenkomst heeft goedgekeurd Onder de 15 „niet-Koreanen" bevinden zich, vol gens onbevestigde berichten, óók Neder landers. Generaal Lie deelde de Geallieerden later mede, dat op de uitwisseling slijst vijftien niet-Koreanen, Turken, Grieken, Canadezen en N ederlanders voor- Naar het ANP van de Legervoorlich- tingsdienst verneemt, bevinden zich drie Nederlandse militairen in communisti sche gevangenschap. Twee Nederlanders worden uermist. De gevangenen zijn: soldaat Arie Biever uit Den Haag, sol daat Lamberti uit Maastricht en sergeant Van de Snepscheut uit Best (N.B.). Voor zover bekend, zijn deze drie niet riek of gewondaldus de Legervoorlichtings- Thorez weer op Franse bodem Maurice Thorez, de Franse communis tenleider, die sinds 1950 in de Sowjet- Unie heeft vertoefd, waar hij voor een hartkwaal werd behandeld, is vanmorgen in Frankrijk teruggekeerd Een commu nistische delegatie verwelkomde de „com munist nummer 1" op het station van Jeumont aan de Belgisch-Franse grens. HU zette de tocht per auto voort Thorez heeft de reis van Moskou naar de Franse grens per trein gemaakt. Te vergeefs probeerden Westduitse verslag gevers de trein te naderen: 'n wacht van politiemannen en enige Poolse schild wachten hielden hen tegen. De gordUn- tjes van de coupé waarin Thorez zich bevond waren de gehele reis gesloten. De weinigen die Thorez hebben gezien, verklaarden, dat hü er magerder, maar gezonder uitzag. Toen Thorez uit de trein stapte, wankelde hij. Steunend op een wandelstok ging hij voetje-voor-voetje naar de gereedstaande wagen. Grootste schip van De Biesbosch te water gelaten Het grootste schip dat ooit van de scheepswerf De Biesbosch in Dordrecht te water is gelaten, gleed gisteren van stapel. Het is de voor Finse rekening ge bouwde Martti Lagnar. een vrachtschip met een lengte van 113 meter en een draagvermogen van 5.000 metrieke tonnen. Werkloosheid in Maart belangrijk gedaald Eind Maart bedroeg het aantal geregis. treerde werkloze mannen 86.522 tegen 120.670 op 28 Februari. Daarenboven war enop 31 Maart 25.313 personen werkzaam bü de D.U.W. tegen 28.752 op 28 Februari. Het aantal als werkloos geregisteerde daalde van 9.618 tot 8.724. Nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Licht tot half be wolkt met vannacht op de meeste plaatsen zware nacht vorst, maar morgen overdag zachter dan vandaag. Matige tot zwakke wind, vanavond nog uit Noordoostelijk morgen uit Zuide lijke richtingen. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 5.53 tot 1930 uur; i J4.40 tot^l6.40 uur. Op 13 April NJl

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1