Strijd voor scholen met de Bijbel kreeg laatste tijd een sterker accent tijd Geen zelfvoldaanheid, maar ook 'n strijd naar binnen is nodig Geref. Jeugd hield toogdag in drie kerken in Rotterdam-Zuid /Wij willen ons aandeel leveren aan de gemeenschap" Chr. Geref. jongeren bespraken religieus socialisme NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 7 APRIL 1*1 Prof. dr K. Dijk voor de Unie: (Van onze schoolnieuvrs-Tedacteur) „Durft iemand te zeggen dat we geen schoolstrijd meer hebben, endat de vrede getekend is? Ik zeg u: geen wapenstilstand vragen, in de wetenschap, dat menigeen deze woorden zal aangrijpen om te zuchten over hen, die tot leiding geroepen worden, en die de arme schapen het slagveld opsturen; ik wil ook graag die strijd aanvaarden, en als God het me geeft een kwarteeuw als Unie-voorzitter vol maken, neen niet met een zoet gekweel van onwezenlijke vrede en een camouflage van de tegenstellingen die er zijn. maar met een zo klaar mogelijke klaroenstoot, die oproept tot de geestelijke strijd voor de school met de Bijbel." Dat zei prof. dr K. Dijk hedenmorgen, toen hij in Utrecht de jaarvergadering van de Unie „Een School met de Bijbel" opende. Prof. Dijk begon zijn rede met een woord van nagedachtenis aan mr J. Terpstra, oud-secretaris van Unie en Schoolraad, die in Decem ber j.l. is overleden en die, naar het woord van prof. Dijk „als mi nister van Onderwijs het recht en de vrijheid van onze scholen met de Bijbel heeft gediend'-. En hij vervolgde: „De wisseling der ge slachten ging door; de tijden ble ven voort wentelen; een volgend jaar hopen we zelfs reeds het 75- jarig feest der Unie te vieren, maar in al die variatie bleef er één ding gelijk, en dit ene is, dat de strijd voor onze scholen met de Bijbel voortduurde. Die kreeg zelfs in de laatste tijden sterker accent." R Embargo tot Dinsdagmiddag 591 Prof. Dijk herinnerde aan de vo mannen, die er herhaaldelijk op hebben gewezen dat de schoolstrijd zou door gaan: De Savornin Lohman in 1906 („De strijd voor 't Christelijk onder wijs zal nooit eindigen"), J. L. Pierson (,.De Unie heeft een blijvende bete kenis"). Bavinck in 1904 („Zorgt vooi uw opvolgers"). „En.... hebben we niet te kampen met allen tegenover ons, die niet leven uit het Woord des Heren en uit het geloof in Christus, en.helaas ook met ieder die zelfs op Pasen, wanneer het gaat om de lichamelijke opstanding van Jezus Christus en om het ledige graf, liever de hand der gemeenschap reikt aan hen, die déze boodschap verwerpen, dan aan hen, die om der wille van de verrezen Heer de school met de Bijbel liefhebben als het in stituut der Christelijke opvoeding van onze kinderen?" Naar binnen Echter deze strijd is ook een strijd naar binnen, zo accentueerde de Unie-voorzitter; de klachten over het Chr. onderwijs zijn niet weinige. „Men wijst ons op het gebrek in de kennis van de Bijbel en z'n heilige historie bij hen, die leerlingen van onze scho len geweest zijn. Men noemt de resul taten van een Christelijke paedagogiek bij velen teleurstellend. Men vindt bij de jeugd uit de niet-christelijke gezin nen, die toch Christelijk onderwijs ge noot, ontstellend weinig vrucht; men jammert over dorheid en doodsheid en slapte.. Ik hoorde onlangs de ernstige zelfbeschuldiging; we zijn allen druk in de weer met de vernieuwing en de didactiek, maar., zijn we in onze scholen nog profeten en., martelaren, die het getuigenis Gods voorop zetten en durven wij het offer van onze tijd en krachten aan om onze pastorale zorg aan de kinderen en aan de gezinnen te besteden, als de schooluren voorbij zijn?" Prof. Dijk zou deze vragen naar hij zeide, kunnen vermeerderen: wat doen de besturen, de ouders, de kerk neen. geen zelfvoldaanheid past hier, en men moge de oorzaken eerst bij zichzelf zoe ken. „Dan bluft het vol aanklacht als in onze u.l.o.-scholen het directe bU- bels onderwijs zoveel mogelijk wordt ingekrompen, cn in onze voorberei dende scholen voor het H.O. deze les sen geheel in een hoek worden ver drongen en zelfs gedevalueerd door een geest van slapheid, die ver is van de beslistheid van het Evange lie. Dan gaat van elke inzinking een verwijt tot ons uit, dat ik vandaag niet wil verzwijgen, en., het is ook daarom, dat ik Gezelle's dichtregels U voorleg: geen vrede alhier geen wapenstilstand vragen. Vechten ons onderwijs met Gods hulp e de kracht van Zijn genade weer tel tal Prof. dr K. Dijk heffen tot dat geestelijk peil, dat Hij mag vragen. Vechten om in onze scho len de Bijbel niet als ornament maar als fundament te kennen." Ook herleving Gelukkig kon prof. Dijk ook vele teke nen van herleving noemen. Het aan tal locale Comité's nadert de duizend. Het blad School en Huis wint in getal cn macht. De vouwbladen en Unieblaad jes vliegen in groten getale weg. en de Uniecollecte-1952 heeft meer opgebracht dan haar v< collecte-1953 moeten worden: men wil er graag de scholen in het rampgebied mee hel pen. doch bovendien moet het een dank baarheids-collecte zijn. die het jubileum van 1954 voorbereidt, zodat men op de 75-jarige gedenkdag kan spreken van de tenminste ruim drie ton. die geof ferd is bovendien viert de „Grote" in October 1954 haar eeuwfeest en dan mag er geen inzinking in offervaar digheid en liefde te betreuren Aan het eind van zijn openingsrede wenste prof. Dijk de tweede voorzitter, tevens voorzitter van de Schoolraad, dr G. P. van Itterzon uit Den Haag, geluk met zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Christelijke T extielhandelaren In verband met het optreden van de heer H. van Eijsden als lid van de 2e Kamer, waardoor hij niet meer zijn vol le kracht kan geven aan zijn functie van directeur van het bureau van d< Ned. Bond van Christelijke Detailhan delaren in Textiel- en Mode-artikelen, heeft het bestuur van deze bond tot ad junct-directeur benoemd de heer A. W Overwater, te Wieldrecht. die juist deze week aan de Vrije Universiteit slaagde voor zijn doctoraal examen in de Incident in Zuidkoreaans krijgsgevangenkamp De geallieerde legerleiding heeft Maandag medegedeeld, dat wachten een krijgsgevangenenkamp der verbon denen in Zuid-Korea in de afgelopen week twee Noordkoreaanse krijgsgevan genen hebben doodgeschoten. In een washok werd het lijk va andere Noordkoreaanse krijgsgevangene aangetroffen. Vermoed wordt, dat deze door medegevangenen is opgehangen. (Van t verslaggevers) ROTTERDAM heeft op Tweede Paasdag de leden van de afdeling Zuid- Holland van de Bonden van Geref. M.V.'s en J.V.'s ontvangen in drie kerken in het Zuidelijk stadsdeel. De afdeling Zuid-Holland Noord van de Meisjesbond besprak s morgens haar huishoudelijke zaken in de Vredeskerk aan de Leede, terwijl Zuid- Holland Zuid haar zaken afdeed in de Geref. Kerk aan het Putseplein. De leden van de Bond van J.V.'s op G.G. hielden in de kerk aan het Sandeling plein hun huishoudelijke vergadering, die een bijzonder karakter droeg. De splitsing van de provinciale afdeling in twee delen, resp. voor Noord en Zuid, maakte deze toogdag voor velen tot een gedenkwaardige dag. Het 60- jarig bestaan van de Zuid-Hollandse, de grootste afdeling van de landelijke bond werd eveneens herdacht, 's Middags van twee tot kwart over vijf kwa men honderden leden van beide Jeugdbonden weer tezamen, en ditmaal in de Breepleinkerk om er de gecombineerde vergadering te bezoeken. Sprekend over de jeugd meende d« Visser over haar geen klaagzang te moeten aanheffen, eerder zou mer ouderen, van 30 tot 45 jaar een verwtft van te weinig activiteit kunnen maken, omdat men voor velerlei acties op hen te weinig een beroep kan doen. De Noodklok rept! De hoofdschotel van deze samen komst, waarvoor de belangstelling over weldigend was. vormde het referaat ds G. R. Visser, van Rotterdam-Z. het onderwerp: „De noodklok rept". Spreker herinnerde aan de storm ramp op 1 Februari j.l. die voor velen geheel onverwacht kwam, maar door sommigen werd verwacht. Hij sprak olgens over het gebrek aan belang stelling voor geestelijke zaken bij de meerderheid van de massa. Te vei richt men de aandacht op ontspannin; wat op zichzelf niet verkeerd is, doch waarbij men in de regel geen weet te houden. Vooral het feit dat wij de juiste verhoudingen niet meer vormt het grootste gevaar van tijd. aldus ds Visser, die meende dat de verschillende vormen va nontspanning te grote portie van ons 1< Zuidhollandse C.J.M.V. in Delil Te strijden onder Gods banieren is strijden voor een goede zaak ZOALS overal in ons land de tweede Paasdag de C.J.M.V.'ers in provin ciale vergaderingen bijeenkwamen, waren de Zuidhollandse leden van het verbond naar Delft getogen, in welke stad zij de Stads- doelen in bezit namen. Ongeveer 800 jongeren hebben zich met zingen, gebed en onder het aanhoren van toespraken hun taak weer duidelijk voor ogen gesteld. Zij voelden zich gesterkt door het besef, dat men ondanks alle verscheidenheid weer één is in het geloof in de opgestane Christus. De voorzitter van de provinciale commissie, de heer G. J. Kroef uit Gorinchem, opende de ochtendvergadering met een welkomstwoord. Vervolgens vestigde hij de aandacht op de tijd, waarin men leeft. Een tijd van overgang van individualiteit naar massificatie. Daarom is het goed, aldus spr., bijeen te komen en te zeggen, dat de C.J.M.V. in het volle leven staat. Zij wil haar aandeel leveren aan de gemeenschap. Nadat de heer Kroef het belangrijke erk, dat de C.J.M.V. tijdens de waters nood had verricht gememoreerd had. zei ).m„ dat 1952 zo'n belangrijk jaar geweest door de invoering van d€ nieuwe methodiek. Deze heeft in het al gemeen grote waardering ondervonden. Bovendien verscheen in dat jaar het het bondsblad „De jonge man" in een nieuw kleed. Tot slot vestigde hij de aandacht op het honderdjarig bestaan van het C.J.M.V., dat in Mei te Den Haag wordt herdacht. De volgende spreker was de heer W. S. Kroon, districtssecretaris voor Zuid- Holland. In zijn wijdingswoord zei in dat het jonge leven bloot zal staan aanvechtingon. Aan allen, die Ds Van der Waal voor Vrijg. J.V.'s over de Oecumenische beweging Ook de afdeling Zuid-Holland van de (Vrijgemaakte) J.V. op G.G. heeft op tweede Paasdag haar jaarvergadering gehouden en wel in het gebouw van de Vrije Ev. Gemeente te Dordrecht, 's Morgens werden huishoudelijke zaken be handeld. De middagvergadering had als belangrijkste punt een referaat over „De Oecumenische Beweging" van ds. C. v. d. Waal, uit Leerdam. De voorzitter, de heer D. C. Haak, leidde de spre ker in, nadat hij de leden er op gewezen had, dat meer - dan ooit het verenigingswerk nodig is. Ds v. d. Waal begon met te herinneren aan de watervloed van 1 Februari, waar door ons volk werd opgeschrikt. De oecumenische beweging, zo zeide hij. is ook een vloedgolf, maar veel gevaar lijker dan een van water. Nu echter wordt geen noodklok geluid, maar een hartelijk welkom uitgesproken. Slaat iemand toch alarm, dan verzet men zich. Wij kunnen intussen de O.B. niet nege ren; wij moeten het gevaar zien voor ons zelf. onze medemensen en de ko mende generatie. In de O.B- toch doet de Satan een aanval op de ware Kerk. Springtij De referent zette vervolgens uiteen wat de O.B. is en wil. Haar invloed, zeide hij. is te beweging enz. wordt springtij en Neerlands dijken zijn ondermijnd. Uit de kerkgeschiedenis toonde spr. aan hoe valse leraars in de Kerk dijkdoorbraken veroorzaakten. Tegenover de antithese uit Gen. 3 wil Satan steeds de synthese. Het relati visme, vast wortel schietend in het Barthianisme, maakt, dat de jeugd niet meer wil waken voor een dijkdoorbraak. In 1816 stonden de verschillende lich tingen in de Herv. kerk nog tegenover elkaar. Vandaag bejubelt men de door braak. In deze tijd van internationale spanningen is men bereid om alle ge schillen maar in een hoek te gooien. Hoe komt het, zo vroeg ds v. d- Waal zich af. dat ook de syn. Geref. Kerken hun dijken bedreigd zien? Door de roep om de O.B. Door de deformatie, begin nend omstreeks 1920. toen de jongeren niet meer leerden strijden, maar wel openstonden voor ieders gedachten. Ver keerde dingen, zoals pluriformiteit, gemene gratie enz., werden gekoesterd. Zo konden er komen een kwestie- Netelbos. een kwestie-Geel Het is Schilder geweest, die ageerde tegen het ondergraven van de dijken. Dit maakte hem gehaat. Het zijn juist degenen geweest, die een bolwerk wil den vormen, die gevonnist werden in het jongste conflict. Met het oog pp de toekomst riep spreker zijn gehoor op tot geestelijke weerbaarheid. Wij ge loven. zo besloot hij. in een nieuwe oecumene, de plaatselijke kerk, ge schaard om haar enige Hoofd. Jezus Christus. Aan het eind van de vergadering sprak de voorzitter, de heer D. C. Haak. een afscheidswoord. De heer Haak wordt opgevolgd door de heer J. van Es, uit Giessendam- bet in hun leven moeilijk hebben mag echter worden gezegd, dat Jezus ook voor hen is opgestaan om de vrede te geven, die hun gehele leven zal door dringen. Tot vrijheid geroepen Na een succesvol optreden van de mondaccordeonvereniging „Bravo" van de C.J.M.V. te Schiedam, sprak ds. P. H. Quartel uit Maassluis over „Tot vrij heid geroepen". Van nature, aldus spr., is de mens een slaaf van de zonde en onmachtig de ban den. waarmee hij is gebonden, zelf los te breken. Wanneer geen hulp tenaf komt zal hij reddeloos als slaaf ondergaan. Die hulp is echter gekomen in de opstanding van Jezus. Spr. legde vervolgens verband tussen het huisgezin, de school en het vereni glngsleven, waar de basis van de Chi opvoeding wordt gelegd en de kerk bij alle problemen van het leven het verlos sende. het bevrijdende w oord spreekt. Deze door God geschonken vrijheid moet echter ook betekenen, dat de jeugd v de kerk zich gedrongen voelt daarvan de wereld om zich heen te getuigen. Tc strijden onder Gods banieren is strijden goede zaak. zo besloot ds. Quar tel zijn toespraak. middegbUeenkomst was gewijd aar nzang en toneel. De samenzang o.l.v van den Band. secretaris van hel jongenswerk te Rotterdam, oogstte uiter aard veel succes, hoewel de hoofdmoot de middag wel het toneelstuk „Loes redt het toch", door de C.J.M.V. Schii dam opgevoerd, vormde. Ds. H. Zegerlus schreef dit stuk spi ciaal voor het eeuwfeest. Het werd ee alleszins aanvaardbare vertolking, waai alrijke jongeren zich uitstekend hebben geamuseerd. Na afloop van de bondsdag werden irsies gemaakt naar de nieuwe kerk naar de Waalse kerk. De collecte iD de morgenvergadering eehouden voor de ziekendienst bracht 323 op. Onder de aanwezigen merkten wij nog op wethouder A. C. M. Sipman namens het Delftse gemeentebestuur, drs. G. J. Kieste. dr. W. H. Beekenkamp van de Ned. Herv. kerk te Delft, voorts afge- sardigden van de federatie Den Haag i de Chr. Jonge Vrouwen Federatie. Chr. Drogistenbond De Nederlandse Christelijke Drogisten- bond hoopt op 15 April a.s. zijn algeme- ledenvergadering te houden in Hotel Noord-Brabant, te Utrecht, en daarbij vens het 25-jarig bestaan te herden- In de ochtend zal de gewone jaarver gadering gehouden worden, 's Middags half drie zal het bestuur recipiëren. Storm op komst! Ds Visser, die vervolgens wees op dc inhoud van Openbaringen 7, bond zijn gehoor op het hart. dat we nu leven ir van opkomende storm storm, die niet komt uit één richting, dochons van vier windstreken tegelijk zal aanvallen. Slechts wan nee ten op het Woord van God, kunnen wtf de moed bezitten om met open ogen de toekomst tegemoet te gaan Uit het Noorden, uit de Scandinavische landen waait ons een formalistische wind oir Hij toonde dat aan met cijfers: i de bevolking trouwt in de kerk. 76fo is gedoopt, terwijl het aantal kerkgangers hoogstens 3% bedraagt Dat is een voorbeeld van voos, van hol Christendom, zo meende ds Visser, die daarna sprak over de gee3t van Amerikanisme, waarbij verscheid* stromingen aan de orde komen. n.I. Hu- waarbij de mens als i wordt gesteld, nihilisme en het n rialisme. In hc-t Zuiden en Oosten duizenden, die bezield zijn met ras. senhaat en nationalisme en met de valse gedachten van het communisme. Hij noemde als voorbeeld van overdre- nationalisme de staat Israël, waar de Messias-verwachting vervuld ge- acht wordt in het volk Israël, dat naar zijn land terugkeert Thans verkeren we In een periode, waarin we storm uit alle hoeken kunnen verwachten Doch aan de vier hoeken der aarde zuilen staan vier engelen en hun boodschap is „Breng geen schade toe aan de aarde, voor dat wij de knechten van onze God aan hun voorhoofd hebben verzegeld!" Opstekende stormen kunnen daarom nooit deren diegenen, die het zegel van God aan het voorhoofd dragen, aldus besloot ds Visser zijn toespraak, waarop tien vragen werden gesteld Ds G. van Duinen te Wassenaar, hield een slotrede, waarin hg sprak woord van Petrus aan de ver strooide Christenen, n.I. het bevestigen, versterken en funderen van het geloot Hij wekte de jeugd op om de moed de* onthouding op te brengen en rele isolement aan te durven, waar door men op anderen een goede invloed kan hebben. iddagbijeenkomst werd gepresi deerd door mejuffrouw A. Guyt. presi dente van de afdeling Zuid-Holland 'Noord) van de Bond van van M.V. op G.G. en de heer J. C. Lanscr. voorzitter de afdeling Zuid-Holland van de Bond van J.V op G.G. Mej. Else Scha'.ekamp verleende de clamatorische medewerking cn Jan Erandwijk gaf enige orgelsoli ten beste. Morgenvergadering De morgenvergadering van de Jonge- lingsbond in de kerk aan het Sandelin- genplein was slechts matig bezocht Uit het jaarverslag van de secretaris bleek een geringe achteruitgang van het aantal leden en aangesloten vereni gingen. Afdelingssecretaris C. G. Kars- sen greep de gelegenheid aan om enige grepen te doen in de zestigjarige ge schiedenis van de afdeling. Men behan delde enige organisatorische kwesties en luisterde vervolgens naar toespraken van de heren dr J. Schouten ei Rtfn, bondspenningmeester.' Tot lid van het Bondsbestuur voor de afdeling Noord werden gekozen ver klaard C. G. Karssen (primus) en G. J. 't Spijker (secundus), en voor de afd. Zuid. resp. J. C. Lanser en A. Bezemer. Tot lid van het Afdelingsbestuur van de afdeling Noord: G. J. 't Spijker. Dr J. Schouten sprak een opwekkend woord en moedigde aan tot getrouwe igingsarbeid F> wees op de God delijke roeping, die in verleden en he den dezelfde is. Geef Uw hart aan het rswerk, zo sprak de vergrijsde Tweede Kamer, „en laat een heilige be zieling uitstralen van hetgeen gij doet" Dr. Schouten dacht er niet aan het oorheen te verheerliiken ten koste van het thans. Vroeeer hadden we ook onze liikheden. Maar één din" domlneer- oen meer, bond meer: plicht! Herv. Gerei. Jongeren uit Z.-Holland bijeen Grote belangstelling voor referaat van ds G. Boer over „De Antichrist" DE Provinciale Aldeling Zuid-Holland van de Bond van Ned. Her vormde Jongelingsverenigingen op Gereformeerde grondslag hield op Paasmaandag in het Blauwe Kruis te Gouda haar jaarvergade ring, waar ds G. Boer te Gouda refereerde over „De Antichrist". Uit de grote opkomst bleek de belangstelling van de jongelui voor het onderwerp. In een duidelijke uiteenzetting ontwikkelde ds Boer de opvatting, dat de Antichrist geen mythologische figuur is, noch een groep van personen, of een actualisering de wereld door, maar één persoon, de hemelbestormer bij uitnemendheid. In hem zullen gemanifesteerd worden, aldus ds Boer, enerzijds de volmaakte wetteloosheid van een ontwortelde overheid, en anderzijds de dwaalleer van de valse profetie. Schaduwen van de Antichrist Wij leven, zo üegon spreker, in eer Jerim-periode tussen Hemelvaart er Wederkomst, de laaistc ure. Tol aan dt Wederkomst van Christus zal de mach tige worsteling tussen het vrouwenzaad het slangenzaad voortduren. Aan dt kant de bouwende en ontfermend; Christus, aan de andere kant de verdei vende Satan. Beide lijnen lopen door dt gehele Bijbel heen. Ovtral, waar Chris tus zijn kerk bouwt, bouwt de duivel zijn kapel En zoals Christus zijn voorlopers heef' gehad, zo had de Antichrist zijn schadu- en in het Oude Testament, in het Nieu- e Testament, ja, de eeuwen door. Elke tijd heeft zijn mensen gekend, die de hoofdwaarheden van de Christe lijke religie loochenden, en ook onze tijd kent zijn valse profeten. In een ontkerstende wereld, die ee:: dankbare voedingsbodem vormt voor de openbaring van ic Antichrist, doen zij hun werk. Zij proclameren niet de god: dienst als opium voor het volk. mas bespelen de religieuze snaar in het mer senhart. en geven in plaats van d Christelijke godsdienst, een godsdiens:, 'aarbij men de Antichrist belijdt. Ook het economisch en maatschappe lijk leven zal onder heerschappij komen van deze incarnatie van de wetteloos Dwaling zet door In het vervolg van zijn rede kwan spreker tot de vraag, of de komst var de Antichrist aanstaande is. Grote voor zichtigheid moest volgens ds. Boer hier- \j in acht genomen worden. Valse profeten rijn et altijd geweest, aldus spreker, en door al die worstelin gen met de dwaalleraren trilt heen de hartstocht om hei. Woo'd van God zui- er te bewaren. De ontkerstening van de laatste eeuwen niet los te ma Ken van het toenemen an de dwaalleren. Ds. Boer wees m dit verband op het grote gevaar van de vermenging var. een homoeopathisch verdunde orthodoxie met de vrijzinnige leer. Een heilige onverschilligheid t.a.v. de leer is hiervan in onze kerk o.a. een ge volg. Velen hebben nelaas geen oog vooi de energie van de dwaling, die voort zal vreten als de kanker. Aan de andere kant waarschuwde spre ker evenzeer tegen de ieerheiligheid. In beide gevallen ontstaat een versterving van het waarachtig leven uit de Schrift. Aan het eind van zijn rede sprak ds. Boer nog over do gezagscrisis, die aai de gang is. De ma.-htsidee gaat meer en meer de rechtsidee overheersen, do overheid regeert niet meer bij de gratie Gods, maar bij de gratie van het volk De P.v.d.A. stemt dit maar al te graag toe. Gelukkig mogen wij weten, dat niet de Antichrist, maar Christus in dit met bloed en tranen reschreven werelddra. ma het laatste woord zal hebben, zo be sloot ds. Boer zijn met aandacht aange hoord referaat. Een vruchtbare bespreking volgde. Uit het jaarverslag van de secretaris dat na een korte inleiding van de voor zitter, de heer J. v. d. Leun. gelezen werd, bleek, dat de afdeling 1700 leden. 17 kringen en 80 verenigingen telt. Dc penningmeester kon mededelen, dat er een batig saldo wnr van f 234.07. Verschillende afgevaardigden boden na de pauze de gelukwensen van hun ver eniging aan. Bomemann meldde zich vrijwillig De voormalige districtsleider van de Hitlerjeugd, Bomemann, die wist te ontvluchten, toen in Januari de Britten Naumann en zes van diens medewerker! arresteerden, zal zich ter beschikking van de autoriteiten stellen. Hij stond als achtste op de lijst van voormalige nazi-leiders, die verdacht worden van samenzwering om weer aan aan de macht te komen. Bomemann deelde Zondag de West- duitse federale openbare aanklager te- Communisten laten vissers vrij 147 Japanse vissers, bemanningen van vissersvaartuigen, die in de afgelopen jaren door communistisch-Chinese pa trouilles werden opgebracht, zijn vriji gelaten. Zij zullen met drie visserssche pen naar Japan reizen. Twee Japanse vissersboten, die sedert de herfst door de Sowjetauioriteiten werden vastgehouden, zijn Zondag reed^1 met 26 man aan boord in een haven in Krasse 124-jaiige Volgens een te Londen ontvangen bericht van het Chinees-communisti sche persbureau „Nieuw-China" is een 124-jarige Chinese boer, woonachtig in de provincie Kirin in Noord-Oost! China, onderscheiden, daar hij „dorps genoten wist te overtreffen bij herbè- bossingswerkzaamheden". Volgens „Nieuw-China" is de boer, zekere Foe Tsai, nog goed van gehoor en gezicht en loopt hij elke dag dertig kilometer. De afdeling Zuid-Holland van de Bond van Chr. Geref. Jongelings verenigingen heeft gisteren in Dordrecht haar jaarvergadering gehouden. Men had voor deze druk bezochte en geanimeerde bijeen komst, die in hotel N.A.B. was belegd, mr F. van Smeden uit Hoofd dorp, bereid gevonden te refereren over „Het Religieus Socialisme", Verder was het programma gevuld met jaarverslagen, gemeenschap pelijke en solo-zang en declamatie. Mr Van Smeden begon zijn goed ge documenteerd betoog met te zeggen, dat misschien de koppeling van religie en socialisme bevreemding wekt. Marx, de profeet en vader van het socialisme, immers a-religieus en schepper van historisch materialisme, dat de n schappelijke verhoudingen bepalend acht jor de geestelijke verhouding. Bij hem as er voor God geen plaats. De Quakers, ontstaan door het werk in George Fox, zagen echter de stoffe- Te Amsterdam vergaderden 900 Chr. zang- en oratoriumverenigingen (Van onte Amsterdamse correspondent) De jaarvergadering van de Bond var Christelijke zang- en oratoriumvereni gingen In Nederland, die gisteren te Amsterdam is gehouden, is op de middag de Tweede Paasdag voorafgegaan door een bondsappcl in de Westerkerk, araan ruim 600 zangers en zangeres- i deelnamen. Medewerking is verder •leend door een orkest, bestaande uit koperblazers en pauken van het Concert gebouw-orkest, en door de organist SI C. Jansen. Het geheel stond onder leiding van Meindert Boekei. Het programma bestond uit 19 icrs, waarbij ds. B. Timmer uit Den Haag, voorzitter van de bond. de ver bindende tekst sprak. In de morgenuren waren de bondsle- »n verwelkomd door de afdeling Am sterdam in de le klasse-wachtkamer van het Centraal Station, waarop een rond vaart volgde. Het concert van 's middags werd uitgezonden door de N.C.R.V. In het A.M.V.J.gebouw is de jaarver gadering gehouden, die een huishoudelijk karakter droeg. Blijkens het jaarverslag van de secre taris, de heer H. J. van der Munnik. telt de bond thans ruim 900 zang- *n oratoriumverenigingen, verdeeld over gewestelijke afdelingen en 16 ringen, zo mede enkele verenigingen in Canada Indonesië cn Zuid-Afrika. De bondsbihliotheek omvat ruim 450 >or mannenkoren 430 werken. Het koorleidersexamen Is afgelegd door 31 candldaten, van wie er 19 slaagden. Te Dordrecht en Heerlen en Amsterdi worden direeteurencursussen, van bond uitgaande, gevolgd. De groep ma nenkoren breidt haar werk uit met het :hten van gewestelijke afdelingen Tengevolge van een door de federatie van Nederlandse zangersbonden verkre gen rijkssubsidie is de bond thans in staat zijn leden in aanwijsbaar steur behoevende gevallen bjj te staan. Het verslag memoreerde het over lijden van de heer H. Wolzak, die voor Zeeland 20 jaren lid van het hoofdbe stuur geweest is, van dr D. Kuilman van 1925 af lid van het hoofdbestuur, en van de heren Willem Hubert en L. W Visscher, die in Den Haag als leiders bondskoren baanbrekend werk hebber verricht. Vereder deelde de secretaris mede Declamatorium over stormramp In opdracht van de Nederlandsche Radio-Unie heeft de dichter Berlus Aafjes een declamatorium geschreven naar aanleiding van de stormramp. De titel van het declamatorium is „De zee en het land" Het zal worden uitgezon den in het nationaal programma ter ge legenheid van de verjaardag van H M Koningin Juliana m Donderdag, 30 April a.s„ te 20 08 uur De componist Hendrik Andriessen heeft op zich genomen dc muziek voor dit declamatorium te poneren. De uitvoering za' geschieden twee spreekstemmen, het Radio harmonisch Orkest en het groot om. koor der Nederlandse Radio-Unie. Een hard woord Dat was een hard woord. Dat is vooral een hard woord voor jonge mensen. Maar niet de lust moet de maatstaf zijn. God roevt. Hij stelt ons in het leven, Hij geeft ons Zijn opdracht. Hij zegt wat de zin van ons leven behoort te zijn IVic zijn lust voorop laat gaan verzwakt Plicht is temeer nodig te verstaan in een tijd, waarin de problematiek toeneemt. Zo goed als wij voorheen trachtten die plicht te aanvaarden waardoor tientallen vragen worden voorkomen, laten wij zo ook thans in die plicht de lust van ons leven zien. Onderzoek de fundamentele vragen, houd ie bezig met de fun-|>aij uc lraiv vaillJ WCIKe K,e*Vt-reiii damenten van het Christelijk leven hij jarenlang als voorzitter diende. dat de heer S. Bodewes, voorzitter van de ring Zwolle, de 70-jarige leeftijd be reikte en zijn 40-jarige jubileum als dirigent vierde. Eveneens wijdde de heer Van der Munnik waarderende woorden aan het adres van de heren Herman de Wolff te Rotterdam en R. van Dalfsen te Hattem. In het afgelopen jaar is voor bereid een regeling met de N.C.R.V. tot uitzending van door de beste bonds koren uit te voeren werken. Interkerkelijke gemeente op Aruba De kring Aruba der Geref. Kerken heeft een vergadering gehouden en de daarin genomen besluiten ter bekrachtiging toe gezonden aan deputaten voor het Caraï- bisch Bekken. De kringvergadering be krachtigde het besluit van Januari jl. dat de kring zal blijven voortbestaan, doch met die bepaling dat de Geref. organisatie door een interkerkelijke dient te worden vervangen- Er leven volgens de vergadering te veel personen, als gastlid of in los ver band. met de kring mee. zonder de rechten en plichten van het volledig lidmaatschap, dan dat daar niet hoog nodig verandering in moet komen. De kring telde enige maanden geleden 130 Geref.. 39 gastleden cn 28 meelevenden. Het ligt nu in de bedoeling een gemeen te te institueren waarvan ieder lid kan worden met behoud van eigen kerkelijk lidmaatschap. Inlevering van attestatie maakt de betrokkene lid in volle rechten van de interkerkelijke gemeente: ook verkiesbaar tot ambtsdrager. Dat zelfde geldt voor de te beroepen predi- kantien) De kansel staat voor elke orthodoxe Dredikant open. Het specifiek Geref karakter zal dus tot het verleden gaan behoren. Ds B G Mees ten Oever. Geref. predi kant te Wilnis. die aan Aruba is uitge leend. gaat binnenkort weer naar zl'n emeente terug. Dankbaar zal gebruik •orden gemaakt van de aangeboden hulp an de Curacaose predikanten Doth, Kraan. v. d. Meulen en Wymenga. Er is geld voor een eigen prêdikant: daarom zal getracht worden nog een maal een leenpredikant te laten over komen. Vreemdelingenverkeer kan gewoon doorgang vinden Omtrent de toestand in de badplaats Ouddorp op Goeree deelt het bestuur van de V.V.V. ons in verband met in omloop zjjnde geruchten mede, dat het vreei delingenverkeer gedurende het zom< seizoen normaal doorgang kan vinden. De openbare vervoermiddelen _r Goeree-Overflakkee zullen omstreeks Pinksteren weer hun gewone functie vervullen, terwijl het wegverkeer reeds op 15 April a.s. van geheel herstelde wegen gebruik zal kunnen maken. Het natuurschoon in Ouddorp en om geving heeft niet van betekenis van de watersnood geleden en logiesgelegenhe- den. kampeerterreinen enz. zullen prac- n volle omvang ter beschikking van toeristen en badgasten. J. Vink 70 jaar Op le Paasdag vierde de heer J. Vink Harmeien zijn 70e verjaardag. De heer Vink is vooral bekend als penning- meesier van de Bond van Christelijke Bakkerspatroons Op 13 Maart 192f de eerste landelijke vergadering deze bond werd hij in het hoofdbestuur gekozen en sinds 6 Januari bekleedt hij ningmeester In zijn lijke nood als belemmerend voor het geestelijk leven. Daarom stichtte men in Woodbrook een centrum, waar men sprak over religieuze en sociale vragen. In Nederland vindt men iets dergelijks, namelijk in Bentveld, de Arbeidersge meenschap van de Woodbrookers. Men aanvaardt het Koningschap Gods en wil daarom Hem dienen door het dienen van de naaste, door deze een menswaar dig bestaan te verschaffen. Ook het oude socialisme, aldus mn Van Smeden, kwam op voor verbetering, van de menselijke verhoudingen. Daar door waren de dragers hiervan bezig met een zedelijke bezigheid, die van uit de moraal bekeken, aller belangstelling waard is. Thans is er ook nog een kente ring in het socialisme, die blijkt uit het: niet langs revolutionnaire weg wijzigen der verhoudingen, de liefde voor net Oranjehuis enz. Hierdoor zijn de Qua-; kers en de socialisten naar elkaar toege groeid en daardoor is er een religieuij socialisme ontstaan. Is de invloed vanl deze religieuze socialisten groot? zt vroeg de heer Van Smeden, waarna hij er op wees, dat de Arbeidersgemeen schap in Bentveld in 1951 slechts 515 le den telde. Toch is haar invloed grote: :tal doet v confprei invloeden. Mr Van Smeden besloot zijn betoog! 1 et een ernstige waarschuwing: Als wij| 1 de Bijbel niet goed kennen en niet dicht 1 bij de Christus der Schriften leven, zui- len wij het hoofd moeten buigen voor de gedachtengang der Woodbrookers. door- dat deze nauw aansluit bii het hart van; de natuurlijke mens. Het is daarom 1 noodzakelijk, dat wij dicht bij de Bijbel leven, onze hulp er ons heil alleen ver- i wachtend van God. zoals Deze in zijn Woord is geopenbaard. i gemeenschappelijke maaltijd werd dit betoog besproken. Vliegtuigen vlogen door atoomwolk ivonden. De Amerikaanse commissie voor dè atoomkracht was voornemens twee vlieg- z tuigen, die door middel van radar zouden b worden bestuurd, en die elk zestig mui-l zen en twee apen aan boord hadden, door j, de paddestoelvormige wolk, die na de ontploffing volgde, te doen vliegen. Twee „Sabre's" zouden in gereedheid!' worden gehouden om de vliegtuigen om- laag te schieten, indien zij buiten con- b tröle zouden geraken. j. Tevens zou de uitwerking der ontplof- j, fing worden nagegaan op auto's, welke op verschillende afstanden van het ont- ploffingspunt zouden worden geplaatst v Nader vernemen wij, dat de twee via radar bestuurde vliegtuigen, met zestig muizen en.twee apen aan boord, een hoogte bereikten van tien duizend meter. Zy ziin, twintig minuten na de ontplof fing, op de luchtbasis van Indian Springs geland. Er is niets medegedeeld over de, toestand der dieren, die zich er in be- vonden. P Ook bij vorige atoomkrachtontploffin- k gen zijn proeven genomen met muizen en K apen. Het resultaat dezer proefnemin-k; gen is ook toen niet bekend gemaakt. Op het tijdstip der ontploffing bevon- w den zich 82 vliegtuigen in de lucht, waar onder twaalf reusachtige „B-47"-straal- bommenwerpers. Voorts bevonden zich, op verschillende afstanden van het kernpunt der ontplof fing. 23 auto's. Een aantal hiervan was op dezelfde wijze geparkeerd als in een stad zou geschieden. Bij de vorige drie proeven werden de bommen vanaf ruim dertig meter hoge d' Gedenktegel Watersnood zal f 2.50 kosten de functie .„-li woonplaats is hij een bekende figuur de kringen der Gereformeerde kerk en de A R partij, welke kiesvereniging gebieden, onder meer door het uitgeven b' van een watersnoodtegel", heeft thanilK de goedkeuring verkregen van de accountantsdienst van het Nationaal! Rampenfonds. Reeds zijn grote aantallen, b! "an deze in drie kleuren uitgevoerde ge-i glazuurde tegel voor de prijs van 2 60 a: verkocht. De stichting 1953 is gevostied te Ara-'t, 1187 P' C' Hoofdstraat 43- postgiroi V(

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4