11 lï SI S' Het wordt hoog tijd voor de nieuwe dierenwet Vuile schoorsteen vaak de oorzaak van brand Verlovingsringen Woningbezit van Tuinstadwijk steeg van 450 tot 800 NIEUWE LEÏDSCHE COURANT 3 MAANDAG 30 MAART 1953 Aldus de heei Nieuwenhuijsen op avond Leidse C.J.M.V.'s De Bijbel gebiedt ons de liefde ten opzichte van de naaste. De naaste it. niet alleen onze medemens, maar elk schepsel van God, dus ook het dier. Het dier is onze naaste, omdat het uit dezelfde hand het leven ontvangen heeft als de mens. Dit is de grondslag van een gezonde dierenbescherming. Aldus de heer G. Nieuwenhuysen, directeur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, op een dierenbeschermingsavond, die op initia tief van een aantal Leidse C.J.M.V.'s Zaterdag in Prediker werd gehouden. De dierenbescherming is niet het dreven vertroetelen van een hond of een poes. Zulke sentimentaliteit doet de die renbescherming meer kwaad dan goed, aldus spreker. Men moet op een gezonde manier tot bescherming van het dier ko men. De nieuwe dierenwet. die door mr dr W. Hugenholtz aan de orde werd ge steld. dèt is de weg, en niet de dwaze sentimentaliteit. Onze vereniging is geen vegetarische organisatie, zoals van haar noeal eens ge dacht wordt, zo zei spreker. Vivisectie is nog steeds noodzakelijk in het belang van de volksgezondheid. Tegen de vivi sectie als zodanig maakt de vereniging dan ook geen bezwaar. Zij kan echter worden beperkt en mag uitsluitend door de wetenschap gebruikt. Dierenbescherming is nog altijd hard nodig in ons beschaafde Nederland. Da gelijks komt een groot aantal rapporten op het hoofdbureau van de vereniging binnen, die van de grofste dierenmishan deling gewagen. Deze dierenmishande ling is één van onze grote volkszonden geworden. Groot is mijn vreugde, zo zei' de heer Nieuwenhuysen, dat ook de Ker ken het belang van de dierenbescherming inzien, dat zij er aan meewerken door mens en dier als schepselen Gods in adem te noemen. In Nederland is er op dit gebied iets niet in orde; de remmen zijn losgeslagen. Slechts door zichzelf te verloochenen en op te voeden zal de mens in barmhartige liefde voor het dier weer als koning over de schep ping kunnen heersen, zo zei de heer Nieuwenhuysen tenslotte. Hierna werd de film „Dieren in stad e land" vertoond. Deze film legde een vir. ger op heel wat wonde plekken. Men zag vee, dat op de markten en tijdens het vervoer veelal mishandeld wordt. De stadsmens moet hierop gewezen worden, omdat hij het uit zichzelf nooit zal mer ken. Het komt nog steeds voor, dat koeien, opeengepakt, met hun kop om- laag gebonden, zonder eten of drinken te krijgen, urenlang op een schuit voerd worden. En dit is misschien nog niet eens het ergste. Men zou de film zelf moeten zien, omdat er soms gruwelen bedreven worden, die niet te beschrijven zijn. De heer Nieuwenhuysen zei, dat het hoog tijd wordt voor de nieuwe dieren wet, omdat men nu nog te veel door de mazen vanaons wetboek van strafrecht kan heen glippen. Blank kalfsvlees i lekker en wordt duur betaald. Als echter weet, dat kalveren hiervoor drie maanden lang in het donker staan en eenzijdige melkvoeding krijgen, zodat door gebrek aan vitaminen en door Kindervoorstellingen Leidse C.F.A. Wij vernemen, dat de Leidse Chr. film- actie voornemens is, in dg Paaevacantie drie kindervoorstellingen te geven, en wel op Dinsdag, Woensdag en Donder dag 7, 8 en 9 April, telkens om kwart over 4 in Casrino. Vertoond zullen worden Hansworst en de Poppenprinsessen, Jan Klaassen en een tekenfilm. Alles met Nederlandse tekst. Eerste steen voor R.K. ambachtsschool Deken D. Bont van Zoeterwoudc, waar nemend deken van Leiden, heeft Zater dag aan de Boerhaavelaan de eerste steen gelegd van de R.K. ambachtsschool. De plechtigheid werd ook bijgewoond door wethouder Van Schalk, de heer Vriend, gemeentelijk inspecteur, en de heer Bril man. directeur van de Leidse ambachts school. Sonnevanckbazar uitgesteld In verband met de midden Mei te houden openbare collecte is de Sonne vanckbazar tot het najaar uitgesteld. Dit is besloten na overleg met het an dere t.b.c.-sanatorium. dat aan deze col lecte deelneemt. De velen, die reeds spontaan hun medewerking voor de bazar gaven, kunnen er verzekerd van zijn, dat dit uitstel geen afstel betekent. Advertentlei bloedarmoede doodziek worden, dan nog blank kalfsvlees lusten? Op deze manier werd op het doek wel een zeer krachtig pleidooi geleverd voo het bestaansrecht van de vereniging to bescherming van dieren. Schrille beeldei van excessen gaf de film. Men mag hier dan ook niet uit concluderen, dat alle boeren en veevervoerders beulen zijn, verre van dat, maar er zijn er, die het vee wel mishandelen en dat is al erg ge noeg, zo zei de heer Nieuwenhuysen. Na een pauze werd een kleurenfilm ertoond, die hoofdzakelijk over de be scherming van vogels handelde. Gecompliceerde aanrijding bij Wilhelminabrug Omstreeks half elf Zaterdagavond is op de Hoge Rijndijk, bij de Wilhelmina brug, een ingewikkeld verkeersongeluk gebeurd. De uit de richting Alphen komende Leidse heer P. Meijer reed me: zijn motor met zijspan op de Hoge Rijn dijk, toen van de Kanaalweg met grote snelheid een personenauto kwam rijden, bestuurd door de heer W. P. Berg uit Voorschoten. Door snel gas te geven, wist de heer M.'. te voorkomen, dat hij pal in de flank werd aangereden; raakte de auito het achterstuk van motor. Op hetzelfde moment naderde uit de •ichting Leiden een personenauto, be stuurd door de heer Boot uit Alphen. Deze trachtte door krachtig te remmen een aanrijding te voorkomen, maar ten gevolge van de gladheid van de weg botste hij op de auto van de heer v. d. B. De materiële schade was aanzienlijk; per soonlijke ongelukken deden zich niet Nieuwsflitsen uit de omstreken De architecten Van Oerle en Schrama hebben een ontwerp gemaakt voor het gezondheids centrum te Voorschoten. De hoofdingang geeft toegang tot een hal, waarin portierska mertje met vestiaire en daar naast een ruime wachtkamer, plaats biedend aan kinderwagens en ook geschikt voor vergader zaal. Aan het andere eind van de wachtkamer bevindt zich eveneens een hal, toegang ge vend tot de tuin. In het achterste deel van het huis zijn ontworpen een kleedkamer, spreekkamer voor de dokter, spreekkamer specialist, donkere kamer, ont smettingskamer en magazijn ruimte. Op de bovenverdieping zijn ruimten aanwezig, die af zonderlijk kunnen worden be woond. Een deel van de eerste verdieping kan gebruikt worden als magazijnruimte, waarvoor ook de zolder met een oppervlak van 120 vierkante meter is bestemd. Leidse brandweer in 1952 Van 1 Januari tot en met 31 Decemberlbij de controles op openbare vermakelijk- 1952 hadden plaats 40 schoorsteenbran- heden en bijeenkomsten niet waargeno den, 51 binnenbranden klein, twee uit-'men. Onder de aandacht van zelfstandige Gevestigde en vertrokken personen In de week van 23 t/m 28 Maart Te Lelden vestigden zich: I Rijnzichtweg 41; W H Gerlach en fam, J Wassenaar, boekhouder. Rijnsb.weg' woonschip „het Sonneschip". ligg Haag- P M M Op den Kamp—Welschen,1 weS 206. 's-Gravenhage. Nieuwe Duin verpleegster, Paviljoenshof 26; C H van weS 21i A p "an Gilst. Kaiserstr 38. Rot- Wetten en fam, caféhouder, Vrouwenstg1 terdam, Berkendaal 156; H F Hendriks. 4; C F Wieringa, soc psycholoog. Leeu-Breestr 121a- Edam. Hoogstr 1; J P Hil- werikstr 15; J Altena. sergt kok. Mors- debrand- Rijnsb.weg 10. Baarn. Torenln str 62/64; T J Bierman. Donkerstg 19; E141; H Tg E Hoedt. H de Grootstr 6, A Blufpand, v d Waalsstr 34; E H A 's-Gravenhage. Ln v Meerdervoort 52; Bloema, Rijnsb.weg 191: P J L de Bruv- w H A Jacobs. W Singel 30. Eindhoven. Dankbed, Wasstr 8; M F Op de Coül. Pasteurln 101t P E de Josselin de Jong KATWIJK Schoolvoetbal in de Paasvacantie Dinsdag 7 April worden op de terr nen van „Katwijk" school voetbalwed strijden gespeeld. Om de aantrekkelijk heid van dit voetbalfestijn voor de jeugd te vergroten, wordt een poule-systeem toegepast, zodat een efial er nie; ni ongelukkig verloren wedstrijd uit In groep A van de lagere scholen spe len de scholen van de heren Van Eyber- gen. Goedhart, Kalsbeek en Volbeda tegen elkaar: in groep B die van de heren Boender (Rijnsburgt. Panman, Van Rooy- en Vink. De winnaars van deze beide groepen bestrijden elkaar om de en tweede prijs, terwy de nun twee moeten kampen om de derde prijs. Quick Boys bood een wisselbeker eers'-e prijs aan Ook afdeling B voor de junioren is twee poules verdeeld. Hier treden groep A de ambachtsschool. U.L.O. (Kat wijk! en U.L.O. Noordwij k) tegen el kaar in he: veld en in groep B de bouwschool (Rijnsburg) en de visserij- school. De winnaars van deze poules 9pelen om de Dokter Bergman-wisselbeker. als eerste, of een medaille als tweede prijs, aangeboden door de heer L. van Duyn. rijksambtenaar, Sumatrastr 36a; J T Dechering, verkoper manufact, G Dou- G Deenstra. hotelemployé. Vin- kenstr 4; M van Delft. Verdamstr 42; S Dubin. Rijnsb.weg 161; W S van Dijk en fam. schoenhandelaar, Resedastr 26; J W Elskamp. commies NS, J Lievensstr W Eggermont—Guldemond en fam, Lombokstr 25; W van der Ham. chauf feur, Kruisstr 7; A F Hardebil, verpleeg ster. Haagweg 47; W H A van Haren, slager. Tomatenstr 31; S Haringsma, ver pleegster, Rijnsb.weg 31b; W I Jieems- kerk, gezinsverzorgster. Rapenburg 59; C A van AkenVan Heijningen en fam. Pietersk Choorstg "2a; A van Honscho- fam. Groenhovenstr 13. Straits Settle- mens; F G Kuipers. Vliet 38. Den Helder. Buitenhaven 5; H C CramaLouwrier, Heemskerkstr 74, Hilversum. J v Galen- str 10a; Th J van Leeuwen. Groenhoven str 14. 's-Gravenhage, Swenckestr 2; C J KoudijsMarijt en fam, Molensteeg 18, Verenigde Staten van Noord Amerika; J Mennema. Leliestr 55. Rotterdam. Tal- 77d; M M Mulders. Rijnsb.weg 158. Alphen aan den Rijn. Noordeinde 57; R A Oosterbaan en fam. H de Grootstr Rijswijk ZH. Fr Halskade 70; H Poell. P J Blokstr 39. Ermelo. Leuvenumseweg L Potuyt en fam. v d Hoevenstr 12. •Gravenhage, van Alphenln 63; L Ra ten. matroos I KM. Noordeinde 2a: A i makers, Boerhaaveln 13. Oegstgeest. de LuisterburgHunold, v i Hoevenstr 9:Kempenaerstr 50; G Rietveld en fam. A A Jetzes. militair, Vondelln 40; J W L Stirumstr 24._ Rotterdam. Mijnsheren- slaande branden klein, 1 uitslaande brand groot, 3 scheepsbranden en 16 buitenbran- den. Het aantal alarmeringen voor ge ruchten over brand bedroeg 20. Het is eenmaal voorgekomen, dat uit baldadig heid de brandweer werd gewaarschuwd- Het aantal alarmeringen anders dan Mi brand bedroeg 57. Het aantal alarmerin- waarop de bi de brandweer gesta- iionneerde ambulance-auto's zijn uitge rukt, bedroeg 771. Aldus meldt het verslag over 1952 Leidse brandweer. Acht-en-dertig maal was een vuile schoorsteen de c zaak van brand, zesmaal fel stoken hitte-uitstraling. zeven maal een defecte schoorsteen, driemaal een foutieve schoor steen. zesmaal baldadigheid, zeven maal kortsluiting. In het kader van de preventie konden eer veel adviezen worden gegeven. Tal an bouwplannen werden voorzien aanwijzingen tot verhoging van de brand veiligheid. Geadviseerd werd ten aanzien 27 Hinderwetvergunningen tot op richting van een bedrijf. 48 uitbreidingen reeds verleende Hinderwetvergun ningen. 62 aanvragen bouwvergunning. 21 garagevergunningen, 4 vergunningen voor oliestookinstallaties en 3 vergunningen de opslag van brandgevaarlijke stof- 73 Bedrijven zijn gecontroleerd. 234 hooiopslagplaatsen werden gécontroleerd gepeild op hooibroei. 63 keer is stookverbod opgglegd. 41 keer kon opgelegd stookverbod worden ingetrok- Overtredingen van ernstige aard zijn VAN R0S5UM DU CHATTEL EN DRIESSEN 3reestraat 95 De JUWELIERS van 1807 Familieberichten uit andere bladen ONDERTROUWD: S M Verw.eer ca M A Standaert. Terneuzen-Goes. GETROUWD: Th J M Baltua en M Aber- OVERLEDEN: P R 5 ÜFden BeVrgn i Ier. m. 65 j sr. m. 79 j.. v. 59 j Cu- agdenberg. m. 70 j Drieber gen. m. 78 j. A'dam: J J i. 69 Amsterdam. Studentenconferentie te Wassenaar De C.S.W. heeft in samenwerking met de Geref. studentenpredikant van Leiden, ds G. Toornvliet, gedurende het afge lopen weekeinde een conferentie gehou den in De Haven te Wassenaar, waaraan een groot aantal studenten van verschil lende levensovertuiging deelnam. Prof. dr L. W. G. Scholtèn sprak ovei „De Christelijke vrijheid". De hoogleraar wees de gangbare mening, dat vrijheid afwezigheid van dwang is. af, omdat hiermee het wezen van de vrijheid raakt. Het gaat om de ontplooiing de innerlijke krachten, die de Schepper in ons heeft gelegd. Zo is vrijheid de hoogste gebondenheid aan de Schepper. In een levendige discussie werden uit voerig de plaats en de betekenis van hel geweten aangewezen. Zondagmorgen werd de kampdienst ge leid door ds Toornvliet, 's Middags werd ter inleiding van een discussie in groepen door ds Toornvliet gesproken over het Christelijke geloof en het moderne den ken, waarin hij zowel de verandering in het denken van de B-facultelten als de verschuiving in de cultuurbeschouwing en de filosofie aantoonde. Des avonds was er nog een geanimeerd gesprek rond de haard, waarin antwoorden werden gege ven op verscheidene problemen, die in de studentenwereld leven. De conferentie kenmerkte zich door een uitnemende gesprekssfeer. kleinere exploitanten is gebracht de nood zakelijkheid van het aanbrengen doelmatige noodverlichting. Op 31 Dec. waren er 1234 gemeentelijke brandkranen, 62 rijksbrandkranen en 131 particuliere. In de werkplaats van de brandweer zyn hersteld drie motorspuitèn. twéé perso nenauto's. 1 autospuit middelvermogen er 1 ladderauto. Leids Jaarboekje 1953 verschenen Het vijf-en-veertigste jaarboekje, voo de geschiedenis en oudhèidkunde van Leiden en omstreken is Zaterdag ver sohenen. Men had na de herdenking het vijftigjarig bestaan van de vereniging Oud-Leiden wellicht een zekere afglans van dit feest op het boekje verwacht, maar de redactie is van mening, dat pas een jubileum van het boekje zelf aan leiding is voor een bijzondere uitgave. Wel zorgde de redactie er voor, het prettige relaas van de viering met een aantal foto's te illustreren, zodat boekje van 1953 toch naar het gouden jubileum van Oud-Leiden terugwijst. Van de artikelen in het boekje noe wij: De Oude Rijn en zyn omgeving; Een stenen strijdhamer uit Katwijk aan den Rijn; Een en ander over het huis Rozen burg; Een studentengenootschap in Patriottentijd; De studiereis van dr G. C. B. Suringar; Herinneringen aan de Lange Mare haar bewoners, en Spot namen en liederen van Katwyk aan Zee. Een gevarieerde collectie dus. De uitvoering is traditioneel, dus goed. Jubilaris bij Scheltema Zaterdagmorgen is bij de N.V. fabriek oor wollen dekens v/h J. Schelterna Jansz. de heer J. Beij gehuldigd. De heer Beij herdacht, dat hij 40 jaar geleden als spinner bij de fabriek in dienst kwam. Om 11 uur werd de jubilaris ontvangen op het kantoor. Hij kreeg de zilveren medaille én het diploma van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Nadat hij de heer Beij had toegespro ken overhandigde de directeur, de heer H. J. P Wassenaar hem een enveloppe met inhoud. Verder werd de jubilaris toegesproken door de procuratiehouder, de heer G. R. Janse van Mantgem. Deze overhandigde hem namens het kantoor personeel een cadeau. De echtgenote van de heer Beij kreeg bloemen. Laatste spreker was de heer L. Kling, voorzitter van het jubileumfonds. Namens het fabriekspersoneel overhandigde deze een cadeau en bloemen. Burgerlijke stand van Leiden Carolina E. A., d. v. P. S. Cival en E. H. J. Kempers; Ingeborg; d. v.n J. Pennen- burg en J. Mader; Jeannette H., d. v. G. C. Haasnoot en J. Bestebroer; Helena E. G., d. v. N. H. van Buuren en P. G. E. van Velzen; Hubertus A. M„ z. v. J. P. Rotte veel en P. E. van Rijn. Overleden: H. A. Rochat. man. 42 jaar; J. Mulder, man 52 jaar; G. H. Kleinhans I. 77 jaar. Heij—De Jong en fam. H Ryndijk 191a; G Kamerman, voorslaander, Balistr 64; H P M van Kessel. banketbakker. H Morsweg 17; G J E Kleynenberg. Bilder- dijkstr 4; P A Krekelaar, filiaalhouder (boekhandel), Hoefstr 48a; A Kremer, dienstbode. Rijnkade 8; H G Lammers en fam. a/b „Maria Johanna" ligg He- rengrt t/o open plaats; F Lekranty, ma troos I KM, Noordelnde 2a; I J Liems. Cobetstr 11; P M W van Loe, telegrafist III KM, R Visscherstr 34; E W M Lom- merse, verkoopster. Decimastr 26a; N J Maas. Plantsoen 13; J de Monchy, Ni Rijn 35; Jonkhr E D van Nispen en fan bedrijfsleider, Rijnsb.we0 50; A J A M Omtzigt, Rijnsb.weg 189; M M van Per nis. gezinsverzorgster, Rapenburg 59; A W Pierie, militair, Morsstr 62/64; H van DijkPlasse. du Rieustr 2; P J Remie. militair, Morsstr 62/64; M J Veldhuis-* Rogers. Pietersk.hoi 38: J Schuchhard, kantoorbed, Zeemanln 55; N W Sicler, Breestr 33a; M H Sierink, agent van politie, Haarl.weg 63a; W Sikkema, kell- ner, Rijnsb.weg 144; J M Smidt, planter, O Vest 11a; H E Stube echtg van Jon- géleen, St Jacobsgrt 12a; M D Tels, Ra penburg 123; M G van Triet, electr las ser, 5e Binnenv.grt 2; J E E La Valette en fam, Lekstr 43; E J H van 't Veld. Ie luit KL. Wassenaarseweg 4; H P Venetien, chem analyst, Plantsoen 109a; E M Verbrugge, arts, Lammensch.weg3; W L Verbrugge, kunstschilder, Lamigen- sch.weg 3; D Verkaik, adsp agent van politie, Korevaarstr 35; E R A Visscher, Rapenburg 4; T C C M Visser, Rapen burg 103; W van HoovenVisser, Linde- str 3; A Voskamp, verpleegster. Rijnsb. weg 10; J van der WaaL, Boerh.ln 2; A M Walraven, Rynsb.weg 22. lilt Leiden vertrokken: K Ammerlaan, Noordeinde 49, 's-Gra venhage. Achterom 44a; wed A M C WijersBanning, a/b „De Struyner", Schelpenkade t/o nr 38, Blaricum, Burg. Hoefnagelsstr 42; J J S de Beer, Sluis- str 3, 's-Hertogenbosch, Zuid Willems vaart 2; J Benschop. 3 Octoberstr 61a, Delft, v Miereveldln 20; J C van den Berg, Ambonstr 14, 's-Gravenhage. Ban- kastr 126; W van den Berg. Ambonstr 14, Rotterdam, Kleijnstr 12a; W W v Grol- Blansjaar, Groenhovenstr 14, Oegst geest. Rijnzichtweg Wijngaard-Corneliss en fam. W Rozen- 29. Canada; J W Domburg. Bronk- horststr 17a '.s-Gravenhage. Westduin weg 73h; W M Draaijer. Haagweg 208 Gilze, Rijksweg 121; A Duindam, I Rijndyk_ri, Noordwijk, Lombokstr 5; H fam, Herenstr 18. Zeist. Tollenslaan 18: M N van Ee. echtg Van Breda. Wasstr 25. Oegstgeest. Oude In 165b; J van Rijn van Alkemade. Har- testeeg 2a. 's-Gravenhage. Waalsdorper- weg 235; W J Schrauwen. Maredijk 39a. Brits Afrika: I H F CaspersSchuit. Calandstr 28. 's-Gravenhage. Bloemfon- teinstr 59; A M Springer. Gortestr 12. Amsterdam, Rustenburgerstr 367III; Verhoog en fam, Rijnsb.weg 137, Oegst geest, Schoutenburgstr 2. Opening clubhuisje op koribalveld In tegenwoordigheid van een aantal diep in de jassen gedoken sportmensen heeft wethouder Van Schaik Zaterdag middag op het korfbalveld aan de Zoe- terwoudse Singel een clubhuis je geopend. Het is een permanent gebouwtje, dat een grote vooruitgang betekent in vergelij king met het huisje van voorheen. De wethouder zei. dat de spor; het gemeentebestuur van Leiden allesbehalve onverschillig laat. Voor de sportvelden worden belangrijke bedragen gevoteerd. Spr. noemde een bedrag van wel meer dan f 100.000. De wethouder sprak de wens uit, dat de clubs, die van dit huisie gebruik maken, óók aan de traditie en de historie van dit korfbalveld zullen denken, opdat Leiden eens weer z'n oude plaats in de korfbalwereld zal innemen. Het gebouwtje werd hierna overgedra gen aan de heer J. C. F. Coers, ambtenaar ichamelijke opvoeding buiten schoolver band. Links in het gebouw vindt men een toilet, een wasvertrek mef tien kra nen en een douchecel en een lokaliteit voor Fluks, rechts twee lokaliteiten, voor De Algemeene en voor Zuiderkwartier. In memoriam C. F. M. Pieck Prof. dr M. C. Colenbrander schrijft In de kracht van zijn leven is door plotselinge dood van ons heengegaan de zeer bekwame en algemeen geachte oog arts C. F. M. Pieck. Dokter Pieck werd 98 geboren, studeerde tc Leiden werd na het behalen van zijn artsdiploma assistent en later hoofdassistent van wijlen prof. J. van der Hoeve. Jarenlang heeft hij deze functie bekleed en talloze oogartsen, leerlingen van prof. Van der Hoeve, hebben mede hun vorming aan hem te danken. Naast zijn werk op het Academisch Ziekenhuis, waarmede hij tot het laatst verbonden is gebleven, in het bijzonder door de beoefening van de pathologische anatomie, had dokter Pieck een steeds groeiende praktijk, waardoor hij tot ver in de omtrek een goede naam verwierf. Dokter Pieck een onverwoestbare werkkracht, verloor ondanks alle drukte nooit zijn geduld en zijn innemende vriende lijkheid. Hij was de eerste in Nederland, die troebel stukjes hoorvlies door hei- verving en velen heeft hij door deze operatie het gezicht teruggegeven. Vele artsen en talloze patiënten verlie- :n in hem een prettige collega en toegewijd geneesheer. Zij allen zullen hem node missen. Dokter Pieck is 54 jaar oud geworden. De bijzetting in het familiegraf op rie R.K. begraafplaats „Zijlpoort" geschiedt Woensdagochtend om ongeveer twaalf vanuit de Hartebrugkerk. Huuiprobleem is ook een grole zorg K.V.P.-candidaten voor Leidse raad De groslijststemming van gisteren heeft het volgende resultaat te zien gegeven de K.V.P. Leiden: 1. S. Menken, 2. F. C. de Hosson, 3. A. van Dijk, 4. P. C. A. ten Broeck, 5. J. A. E. Aalders, 6. dokter H. W. J. W. Kortmann, 7. mej. M. Noordam, 8. C. Snelderwaard, 9. K. de Bree, 10 mr H. Dirks, 11. drs W. Wiertz, 12. E. Prins, 13. P. Oostdam, 14. C. Schinck, 15. F. Goddijn, 16. W. Nicolai. Henri Welbooren Radiorecital De zanger Henri Welbooren hoopt op Woensdag 1 April van vijf over 12 tot half 1 voor de N.C.R.V. (Hilversum I) een liederenvoordracht te verzorgen. Het programma bevat o.a. Schuberts beroemde liederen „Des Sangers Habe", „Totengrabers Heimweh" en „Erlkönig" De pianist Jan Nederpelt zal aan de vleugel begeleiden. '»Sint-Jorismarsen: 2 Mei De traditionele Sint Joris-marsen te Oegstgeest worden dit jaar op Zaterdag 2 Mei gehouden Wanneer wij een terugblik werpen op het afgelopen jaar, dan mogen wij de woningbouw in het algemeen betreft, zeker niet ontevreden zijn. Dit jaar u ren in Leiden ongeveer 828 woningen aanbouw, waarvan er reeds tweehonderd gereed zyn gekomen, aldus het jaarver slag 1952 van de woningbouwvereniging De Tuinstadwyk. De werkzaamheden van de bouwver eniging De Tuinstadwijk zijn belangrijk toegenomen, mede in verband me' feit, dat het woningbezit van 450 to steeg. Vooral de nieuwe woningen heb ben veel aandacht geëist. Het is, aldus het verslag, zeker niet abnormaal te noemen, dat vooral in het begin nieuwe woningen nogal wat reparaties behoeven. Ze maken de „kinderziekten" door. De brandgangen achter de nieuwe huizen vragen om verbetering. Het bestuur stelt Agenda voor Leiden Maandag Rehoboth. 8 uur: Chr.-Hist. Jongeren groep. D. van der Kwaak over gemeente politiek. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenverenlging „Rijnland", algemene vergadering causerie H. J. Stol. Dinsdag Ambachtsschool. 8 uur: uitreiking diplo ma's vakavondschool- Stadsgehoorzaal. 7.15 uur: uitvoering van Matthaus Passion door Ex Animo. Marekerk. 8 uur: Paasspel ..De dag des Heren" door Leidse oecumenische sp«- groep. Schouwburg. 745 uur: L A K.. Rotter dams Toneel met Hendrik IV van Luigi Pirandello. Woensdag Vlies. 11 uur: aandeelhoudersvergade ring N.V. Nationaal Veem. Central. 24 uur: receptie J. B. de Minjer. 40-jarig jubileum. Pieterskerkgracht U, half 5: Vereni ging voor Schoolkindervoeding kleding. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: uitvoering v^n Matthaus-Passion door Ex Animo. Marekerk, 8 uur: Paasspel „De dag des Heren" door Leidse oecumenische spel- groep. Utr. Jaagpad 11, 8.15 uur: cursus „Hoe begrijpt u meer van muziek?" door mej. L.en Sibbes. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting pi ijzencommissie. Tentoonstelling Lakenhal. 104 uur en Dinsdagavond 8—10 uur: werken van G. H. Breitner (tot 7 April). Nachtdienst apotheken Boekwyt, Breestraat 74, tel. 20552, alles in het werk om de brangangen- misère uit de wereld te helpen. Maar dit gaat niet zo eenvoudig als sommigen wel denken, omdat de verbeteringen e< vrij groot bedrag vragen. Het woningprobleem is niet onze enige zorg, aldus gaat het verslag verder, maar ook de steeds hoger wordende huren. Er zijn reeds geval len bekend, dat bewoners de aan hen toegewezen woning moesten afzeggen op grond van de huren, die eenvou dig niet door hen waren op te bren gen. Het is nu eenmaal zo, dat de huren alleen omlaag kunnen als de bouwkosten lager worden en dit is weer alleen mogelijk door een ver laging van de matcriaalprijzen. Het ledental bedroeg op 31 December 800 leden-bewoners en 214 adspirantleden. Er werden dit jaar geen nieuwe leden ingeschreven. 37 Mensen bedankten voor het lidmaatschap. Ook dit jaar zal geen onderhoudswerk op grote schaal kunnen plaats hebben, aangezien de financiële middelen daar- niet toereikend zijn. Wel zal bijzon dere aandacht worden besteed aan het buiten-schilderwerk. Het is het bestuur bekend, dat zeer veel bewoners hun wo ning op voortreffelijke wyze hebben op geknapt. Ook zijn er, die zijn overgegaan tot het plaatsen van een badcel. P. B. de Ru in 't zilver Op 1 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer B. P. de Ru ln dienst trad bij de Leidse Onderwijsinstellingen. Hy begon als jongste bediende op cyclostyle-afdeling, klom op tot chef de expeditie en werd ten slotte chef het magazijn. GEMEENTE LEIDEN Oiticiële publico üm den brengen t Zijlpoortbrug enige weken Vrijdag van 7- 7—13 uur L Lei- ;r openbare kennis, dit de net Ingang v 30 Maart van Maandag -17.30 uur en op Zaterdag gesloten zal ziji^H- verkeer met voertuigen, rij- en trek dieren en vee. en wel tot het tijdstip, waarop de werkzaamheden aan genoem de Havén-apotheek, Haven 18. tel. 20085. de brug zijn geëindigd. De tuinbouwschool. U.L.O. (Katwijk) en U.L.O. (Noordwijk) speien in afdeling C voor de senioren een halve competitie. De inzet is wederom een wisselbeker, be schikbaar gesteld door De Katwijkse Post. Voor elke beker geldt: Wint een. school de beker drie maal achtereen of vijfmaal in totaal, dan blijft het eigen dom van deze school. Ook de sportver eniging „Katwijk" schonk een prijs. De winnaars van de drie afdelingen spelen Zaterdag 11 April te Leiden in de Leidse Hout tegen de finalisten van het schoolvoethaltournooi te Aiphen, Leiden en Sassenheim. Nieuwe tent K.R.B. Wij publiceerden Vrijdagavond, dat vóór het seizoen een nieuwe K.R.B.-tent op het strand aanwezig zal zijn. Tot goed begrip delen wij mee. dat een en ander nog slechts in de bestuurskring van de brigade is besproken. In een ledenver gadering zullen de plannen nader worden bekeken. K.V.P.-candidaten De candidatenlyst van de K.V.P. voor de gemeenteraad ziet er als volg: uit: I. H. J. Grimbergen, 2. A. Hermans, 3. J. J. Verhart. Tramdienst Zaterdag gestremd De tramdienst LeidenKatwyk is Zaterdagmiddag twee uur lang gestremd geweest door het uitvallen van de stroom voorziening. De dienst werd met bussen onderhouden, maar voor de passagiers de tussnstations was dikwijls geen plaats. KATW1IK AAS ZEE Gebroken been. Zaterdagmorgen om 8 uur had in de Rijnstftat een ongeluk plaats, waarbij de heer J. v. D. uit Oegstgeest een been brak. Door onoplettendheid reed de heer Van D. met zijn motorrijwiel op de achterzijde van een personenauto, die stopte. Dokter Hueting was direct ter plaatse. Hoog en laag water Dinsdag 31 Maart: hoog water 3.57 en 16.09, laag water 12.05. DE KAAG De Bonte Koe De nieuwe eigenaar van café-restaurant De Bonte Koe, de heer Jan van Ees, heeft Zaterdag zijn gerestaureerde zaak geopend. Het interieur is zeer verbeterd 1 hier voor de talrijke zeilers en andere zomergasten goed verpozen zijn. De verlichting bestaat uit oude storm- lampen en vuurtesten. Buiten bevindt zich een goed van vis voorziene vijver. LEIDERDORP Uitstapje Vorige week maakte de hoogste klas in de Chr. nationale u.i.o.-school alhier onder leiding van het personeel een uit stapje naar de hoofdstad des lands. Eerst werd een bezoek gebracht aan het eted^ lyk museum. Na de lunch werd het rijks museum bezocht. Toen volgde nog een rondvaart door oud-Amsterdam. De jon gelui hebben wèl genoten. LISSE De Lis bijeen In De Witte Zwaan is de aquarium- vereniging De Lis bijeen geweest. De leden hebben van gedachten gewisseld over verscheidene vraagstukken, die met het onderhoud van de bak en de verzor ging van de vis samenhangen. De op deze vergadering aanwezige jonge leden heb ben direct al profijt kunnen trekken van de ervaring der ouderen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer B Keijzer. Jaarvergadering Gezinsbelang Onder voorzitterschap van de heer W. Buschman heeft de woningbouwvereni ging Gezinsbelang haar jaarvergadering gehouden. Secretaris A. Th. v. d. Aart verklaarde in zijn jaarverslag dat, al heeft men in De Engel reeds veel 'voor de woningbouw weten te bereiken, het bestuur alles in het werk stelt de com plexen nog uit te breiden. Als het dit jaar tot nieuwbouw komt, zal worden ge streefd naar de bouw van woningen voor grote gezinnen. Hieraan bestaat grote behoefte. Bij de bestuursverkiezing werd voor zitter Buschman met algemene stemmen, herkozen. Bij de rondvraag werd vooral gespro ken over de mogelijkheid van oprichting van een speeltuinvereniging in De Engel. Het bestuur meende dat dit niet in de eerste plaats een taak is van de woningbouwvereniging, maar dat de ouders zelf hier het initiatief moeten nemen. Wanneer het zover is, zal men gezamenlijk trachten een geschikt terrein voor een speeltuin te vinden. Uitslag lettcrprijsvraag De uitslag van de le'.terprysvraag van Hollands Glorie is Vrijdagavond 10 uur bekend gemaakt. De eerste prijs, foto toestel, is voor C. van Horik, Kerkstraat 13, Hillegom; 2de prys, vulpenhouder, H. J. van Weveren, Lisse; derde prys, voet bal, B. Beijluis, Hillegom. NOORDW11KERHOOT Candidatenlijst CJi.U. In de Zaterdagavond gehouden leden vergadering van de C.H.U. is de volgende candidatenlyst opgemaakt voor de ge meenteraadsverkiezingen: 1. C. Wasse naar; 2. G. J. van Rhenen; 3. H. Wesse- ling; 4. A. C. Bouwmeester. OEGSTGEEST Uitvoeringen in Endegeest Drie gezelschappen hebben Zaterdag m Endegeest een uitvoering gegeven. Het Leids Salonorkest onder leiding van de heer J. Trouwee speelde een mars en de Suite Ballet van F. Popey. Vier liederen werden ten gehore gebracht door het gemengd dubbclkwartet Musica en ten slotte traden voor de pauze de mond harmonicavirtuozen „The Larry's" op. Ook na de pauze lieten deze gezel schappen zich horen. Waar niet a cap- pella werd gezongen, begeleidde mej. C. de Mik op de piano. Zusters Wolter» dankte voor het gebodene. Ril NS BURG Het vertrek van ds Bonting Ds Bonting hoopt op 15 April met de S.bajak naar Australië :e vertrekken. De predikant, die beroepen is bij de Pres byteriaanse Kerk te Perth, zal aan boord van het sohip de geestelijke verzorging van de Protestantse emigranten op zich nemen. Tevens is hij bereid contacten te verzorgen van familieleden van in West- Australic verblijvende emigranten. (Advertentie). EXTRA BEKENDMAKING. Onze opruiming loopt enorm. LET OP nog 5 dagen, dan gaan wy sluiten wegens Haast U °P al on« OER KWALITEIT artikelen 10 tot 20 n korting Kaptein - Vliet 53 - Rijnsburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3