Filtra onnemfl Weer twee slachtoffers van „Landru" opgegraven Gezond roken roken Vuurzee temiddenvan twee kruitmagazijnen Toch is het zo Radio-actie bracht ruim vijf millioen gulden op Bijna 70 kinderen slaagden voor het verkeersexamen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 30 MAART 1953 Waar is John Christie...? Een leger van politiemannen zwermde uit over alle Londense sportvelden De Britse politie laat niets aan het toeval over. Gisteravond werd besloten, de flat steen voor steen te onderzoeken en volgens de Engelse Zondagsbladen zou zelfs besloten zijn. de flat geheel af ce breken om eventueel andere verborgen lichamen aan het licht te brengen. Een leger van detectives zwermde Za terdag uit over de Britse sportvelden, renbanen en de terreinen der bootraces. Men hoopte tevergeefs, iets over Christie's verblijfplaats te weten te ko- Officieel is bekend gemaakt, dat Christie zich Vrijdag een week geleden heeft laten inschrijven in een logement nabij Londen. Christie heeft er evenwel slechts twee nachten geslapen. Onder achterlating van wat kleren en een tas. die de politie uiteraard in beslag heeft genomen. Sedertdien heeft men niets meer van hem vernomen. Het is opmer kelijk, dat hij zich onder zijn eigen naam had laten inschrijven, al staat hier weer tegenover, dat „zijn misdaden" toen nog niet waren ontdekt. Scotland Yard heeft een nieuwe, dui delijke foto van Christie aan alle dagbla- SASSENHEIM Geslaagd Voor het examen typen slaagden aan de „De Visserechool", afdeling ULO, de volgende leerlingen: P. Bloemendaal, C. Booden, J. Barendrecht, J. de Bil, A. Helmus, G. Musegaas, A. Klaver, C. van Keulen en C. Parlevliet. VOORHOUT Uitslag verkeersexamens Van de 23 deelnemers aan het verkeers- examen zijn er 14 geslaagd. Burgemeester De Graaf reikte de diploma's uit en legde er bij deze gelegenheid de nadruk op, dat een goede bekendheid met de ver- keers ergels ongelukken kan voorkomen. Van de Chr. school zijn geslaagd A. M. Boeke, R. v. d. Blom, R. Bol, D. Moritz en J. van Tol Drie candidaten van deze school zakten. Kerkelijk leven In verband met de beslsising, dat de salarissen van de Hervormde predikan ten worden verhoogd, zijn verschillende Gemeenten in financiële moeilijkheden geraakt. Ook Voorhout. Men kwam hier voor een tekort van ongeveer f1000 te staan. De Gemeente heeft echter spontaan een oplossing hiervoor gevonden. Op lijst werd voor meer dan f 1000 inge tekend. De trouw der kleine Gemeente komt hierin wel sterk tot uitdrukking. Een collecte voor het Rampenfonds, kort voor deze inzameling gehouden, braoht f600 op. Oplegging Duitse vissers schepen Van 11 April tot 22 Juli as. zal volgens Ass. Press een vierde van de Westduitse visservloot opgelegd worden omdat de aanvoer van verse vis te groot is in houding tot de dalende vraag. den gezonden. Voorts overweegt de po litie het portret op het televisie-scherm te projecteren, in- de hoop dat iemand hem zal herkennen Behalve naar Christie, zoekt de politie naar diens hond. 'Enige weken vóór zijn verdwijning heeft Christie aan buren verteld, dat hij afstand van het dier moest doen. Hoofdinspecteur Baratt van Scotland Yard gelooft, dat de hond hem naar Christie zal leiden. Een onderzoek in de Londense asyls heeft echter niets opgeleverd. Een groot aantal politiemannen uit de omliggende provincies is naar Londen ge dirigeerd om te helpen bij het zoeken naar Christie en zijn hond. de filter-tip la bel FILTER-TIP Angstige ogenblikken Centrale opslagplaats van Kon. Landmacht bij Purmerend in vlammen TN DE EENZAAMHEID van de uitgestrekte weilanden langs de Leeuwar- derweg van Amsterdam-Noord naar Purmerend hebben twee echt paren Zondag in het holst van de nacht angstige ogenblikken doorgemaakt, toen vlakbij hun woningen een tussen twee kruitmagazijnen ingebouwde houten opslagloods met legermateriaal, brandend als een fakkel, in vlam men opging. In een half uur tijds werd hier het 40 meter lange, 15 meter brede en 3 meter hoge houten rijksmagazijn Slochterbrug (onder Zunder- dorp) van de dienst der genie van de Koninklijke Landmacht in de as Van het eri van School en Kerk "\7"OOR mensen met een normaal ge- bit en goed functlonnerende inge wanden, lijkt het wat buitenissig dat sommige dieren een spijsvertering hebben die buiten het lichaam plaats vindt. Dat is dan niet een willekeu rig grapje van de natuur, maar bit tere noodzaak, veroorzaakt door de bijzondere omstandigheden waarin het dier in kwestie verkeert. De loopkevers, waartoe o.a. de be- Jcende schallebijter behoort, kunnen met hun kaken het taaie vlees van de prooi niet voldoende stuk maken. Om aan dit euvel tegemoet te komen, wordt vanuit de darm een verterend sap op de buit gespoten, waarna de kever kneedbewegingen met de ka ken uitvoert, zodat alles goed ver mengd wordt. Na verloop van tijd Is het vlees dan verteerd en de kever heeft niet anders te doen dan de vloeistof waarin het is opgelost, op te zuigén. Ook vleesetende vliegenlarven, die door het ontbreken van kaken het voedsel niet kunnen kauwen, laten uit de mond een verterend sap over de maaltijd vloeien, zodat het verteer de voedsel sleohts behoeft te worden opgezogen. Van een bepaald soort aas vliegen hebben de maden zelfs niet eens een kop, zodat het kauwen hele maal een illusie is. Op het lichaam van deze larven bevinden zich kleine levende organismen die in staat zijn eiwithoudende voedingsstoffen op te lossen en vloeibaar te maken, zodat de sappen door de vliegenlarven kunnen worden opgenomen. Wanneer u de vergelijking niet te gewaagd vindt, zouden we hier dus kunnen zeggen dat zelfs de ingewandsbacteriën hun functie buiten het lichaam van de gastheer verrichten. Waterroofkevers kunnen met deze meffliode niet volstaan. Wanneer zij maagsap over de prooi zouden uit storten, zou dit door het water wor den weggespoeld, hetgeen niet effi ciënt is. Zij pakken daarom hun slachtoffer met een paar stevige holle grijptangen beet en spuiten door deze holten eerst vergif en daarna een verterende vloeistof in het dier, dat vervolgens door dezelfde buizen wordt leeggezogen. Denkt u niet, dat dit alles veel tijd vergt. Wanneer de larve van de geel- gerande watertor met zijn holle grijp tangen een schietmotlarve heeft vast gegrepen en dit dier de nodige injec ties heeft toegediend, is de 12 milli meter lange larve in 10 minuten op gelost, behoudens enkele onverteer bare resten die voor de consumptie geen waarde hebben. En de larve van Empyris is in staat een slak die 22 maal zo zwaar is als zijzelf, binnen 2 k 3 dagen geheel te verwerken. In menselijke verhoudingen weergege ven, zou dit er op neerkomen dat wij in één dag een hele os naar binnen werken, een p*estatie waartegen niet alleen het aesthetlsch gevoel, maar ook de maag, in opstand zou komen. Op gelijke wijze als de watertor ren verorbert ook de mierenleeuw haar prooi, maar de manier waarop dit dier ziah in het bezit van haar slachtoffer stelt, is werkelijk uniek. Daarover morgen. Nadruk verboden. Uiterst nauwkeurig onderzoeken rechercheurs van Scotland Yard de tuin van de „dodenflat" te Londen. Iedere schep grond wordt gezeefd. Op de foto ziet men de rechercheurs, geschaard rond de overblijfselen van een as-emmer, waarin twee der slachtoffers van de Engelse Landru zijn verbrand. De as-emmer werd gevonden op een diepte van ruim 1.20 meter. Door deze vondst is het aantal mensen, waarvan welhaast vaststaat, dat het door John Christie werd vermoord, tot 6 gestegen. „DAVEREND GESLAAGD" Amsterdammers droegen een „steentje" van meer dan f 270.000 bij (Van onze correspondent) Een dikke VIJF millioen gulden, om precies te zijn f 5.212.860,83, heeft de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" opgebracht voor de slachtoffers van de watersnood. Dat bleek Zaterdagavond tijdens de slot- uitzending in het Amsterdamse Concertgebouw, waar o.a. diplomatieke vertegenwoordigers uit twintig landen, de ministers Suurhoff, Van Thiel en Zijlstra eri staatsraad Schokking aanwezig waren. In totaal is nu bij het Rampenfonds 87,4 millioen binnengekomen. Verge leken met Vrijdagavond is het bedrag met ƒ0,7 millioen toegenomen. De ruim 5 millioen van de radio-actie zijn hierbij nog niet inbegrepen. Aan het radioprogramma van Zater dagavond werkten o.a. mee het Omroep orkest onder leiding van de Amerikaanse dirigent André Kostelanetz. de sopraan Gré Brouwenstijn en de Kon Mannen- zangvereniging Apollo uit Amsterdam De 84-jarige dirigent Fred. J. Roeske, die reeds 56 jaar aan Apollo is verbonden, 'el een hartelijke ovatie ten deel. Verschillende gevers bestegen het podium: vertegenwoordigers van de kleine zelfstandige middenstanders met (Advertentie) Advertentie Eeltgezwellen aan de grote teen Jaren geleden werd in Frankrijk een balsem sa mengesteld, die de wortel van de eeltknobbel of het eeltgezwel kon bereiken en aldus de ontsteking deed ophouden en de hin. derlijke pijn verjoeg. De opgezwollen teen kon zo doende snel zijn normale stand herne men. Dit goede middel kunt U nu weer onder-de naam „Dalet Balsem" bij elke apotheker en drogist verkrijgen. Ver laagde prijs per tube ƒ1.85. Een circulaire met nadere bijzonder-L._ - - - - - -w heden wordt U gaarne toegezonden op aanvrage bij N.V. Agila, afdeling *^1 H M ««idyn 3 -1 IJmuiden. 1 1 11 10.000, het Concertgebouw-orkest met ƒ22.597, het Briels mannenkoor met 37.750 van het eiland Voorne ei Wereldomroep met bijna ƒ57.000 uit het buitenland. Burgemeester D'Allly van Amsterdam vertelde, dat de harteplichtactie daar ƒ272 683,01 heeft opgeleverd. „Iedereen heeft zijn steentje bijgedragen en dit is inmiddels een kei geworden", zei de bur gemeester. Enkele gemeente-ambtenaren droegen daarna een enorme kei naar bin nen, waaruit een stembus met een chèque tevoorschijn kwam. De voorzitter van de stichting Neder landse Radio-Unie, prof. dr J B Kors O P, overhandigde aan staatsraad Schok king de totale opbrengst van de radio actie. Mr Schokking las een danktele- gram van Prins Bernard, de voorzitter van het Rampenfonds, voor en minister Van Thiel dankte namens de regering. Alle medewerkers aan de actie werden door hem gehuldigd in de persoon van de Jongste medewerker": Jantje. „De actie is daverend geslaagd", zei de mi nister. Hoe hier op dit verlaten punt Zon dagsmorgens kort na 2 uur brand kon ontstaan, is tot dusverre een raadsel. In een afgesloten kantoorruimte stond een kachel, doch aangenomen moet worden, dat deze niet brandde. De laatste perso nen, van wie bekend is, dat zij op het terrein aanwezig zijn geweest, zijn twee mannen van het bewakingskorps land macht, die tot taak hebben zich 5 maal per nacht vanuit het 1 km verder gelegen wachtlokaal 't Schouw voor een contróle- rondgang naar de opslagplaats te bege ven. „Wij hadden onze laatste rondgang kort voor middernacht gemaakt", vertel den zij, „en daarbij niets bijzonders be merkt. Om half drie gingen we een nieuwe rondgang maken en zagen, zodra we ons wachtlokaal uitkwamen, dat de loods in brand stond". In paniek gevlucht Twee onbekend gebleven automobilis ten (een dame en een heer) waren het, die omstreeks half drie Zondagmorgen het eerste alarm gaven. Zij passeerden in hun wagen en zagen het vuur uit de loods slaan, terwijl in twee nabij gelegen woningen iedereen in diepe rust was. Terwijl de man met zijn claxon aanhou dend signalen bleef geven, begon de vroouw aan te bellen bij café De Weg wijzer, dat op een afstand van ongeveer 25 meter van de kruitloodsen verwijderd staat. Het in dit café woonachtige echt paar werd uit de slaap opgeschrikt. De caféhoudster, mevr. F. HoeveVerweij, opende het raam en slaagde er schreeu wende in de aandacht te trekken haar buurvrouw, mevr. Van Aken, die zich met haar man in de nog dichter bij de vuurhaard gelegen conciërgewoning bevond Ze alarmeerde daarna telefonisch de politie en zette het vervolgens op lopen naar een boerderij, omdat ze leder ogenblik een ontploffing verwachtte. Intussen sprong in de conciërgewoning het echtpaar Van Aken uit het bed. „Eerst hoorden wij toeteren", vertelde mevrouw Van Aken later, „doch dachten, dat het niet voor ons bedoeld was Maar daarna hoorde ik onze buur vrouw roepen, dat er brand was". Gelijktijdig waren de twee mannen var het bewakingskorps landmacht in ijl tempo op weg naar de loods. Toen zij ei aankwamen, hielpen zij eerst de vrouw van de concierge de portierswoning uit. „Lopen, lopen", riepen ze haar toe en in paniek vluchtte zij in haar nachtgoed weg. Radiobaken van Schiphol bleei gespaard Kort daarna arriveerden achtereenvol gens 5 autospuiten van de Amsterdamisè brandweer, waarvan er echter vier spoe dig terugkeerden. Met 7 stralen begon nen de brandweermannen onder leiding van commandeur A. A. Stekelenburg het hoogoplaaiende vuur, waaruit wolken van vonken over de weilanden vlogen, te bestrijden. Op het dak van het tweede kruithulsje, dat het meeste gevaar liep, werd een slang op een ladder gereed ge legd, doch deze behoefde geen dienst te De loods brandde geheel ylt, evenals het daarin opgeslagen materiaal, u onder 10 artillerietrekkers voor kanonnen zouden zijn. Het radio-wachtbaken Buiksloot van de Rijksluchtvaartdienst terzijde van de in gang naast het tweede kruithuisje bleef gespaard. Op de deur vermeldt emaille bordje: „Bij brand s.v.p. v schuwen Schiphol, tfn Beioepingswerk Geref Kerken Ds G. H. Steijn te Epe overleden Te Épe is in de ouderdom van 66 jaar overleden ds G. H. Steijn, emeritus-pre dikant van de Ned. Herv. kerk. De overledene werd 4 Juli 1886 te Am sterdam geboren en studeerde aan d< R.U. te Utrecht om in 1912 candldaat te worden en 10 Sept. van dat jaar te Rot tum het predikambt te aanvaarden. H(j diende de gemeenten van Sappemeer Winterswijk en van 1923 tot aan 3 emeritaat op 1 Dec. 1951 die van Leeu warden. In de'Friese hoofdstad heeft ds Steijn 28 jaar in de Transvaalwjjk zijn arbeidsveld gehad. Daar richtte hij ook in 1932 de wijkvereniging „De Zaaier'" op, waarvan h(j voorzitter was. De over ledene was vele jaren bestuurslid ei vice-voorzitter van het Diaconessenhuis te Leeuwarden, lid van het classicaal be stuur, scriba-quaetor van de classicale weduwe- en wezenbeurs en voorzitter van de Prot. Chr. Ver. „Christelijk Hulp betoon". Hij was lid van de confessionele vereniging „De Bijbel". Zijn stoffelijk overschot is heden Maandag op de algemene begraaf plaats te Deventer ter aarde besteld. Dezer dagen heeft mej. mr M. A. Tellegen, curator der R.U. te Utrecht, in de Domkerk aldaar een rede gehou den ter gelegenheid van de universiteits dag. Mej. Teilegen sprak over de vor ming van ons leven en onze persoonlijk heid. Leimuiden en Rijnsaterwoude ling. Van de 76 leerlingen, die aan het exa- en deelnamen, slaagden er 67. De na- en van de geslaagden zijn: Corrie van der Zwaan, Rientje Bartels, Is van den Heiligenberg, Corrie Noor- dermeer, Nellie de Bruin, Annie v. d. Pouw-Kraan, Hennie Beuk, Willy Beuk, Alie Broekhuizen, Rini Vendel, Ria Heins, Annie Lunenburg, Nellie Koek, Gerda du Pau, Ineke Jansen, Kees Rij- keljjkhuizen. Joop van Diemen, Co Lem mers, Arie Hoogenboom, Cor Brand, Piet Möllers, Piet Langeslag, Gerard Rotte- Shoestprikkel, kuchen «'i-'SiWop VOORSCHOTEN Remise troef 'edstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Voorschoten ken merken zioh dit jaar door grote spanning, zowel in de eerste als in de tweede klasse. Vooral in de eerste klasse is de strijd bijzonder hevig. Het mag zeldzaam voorkomend genoemd worden, dat na zes ronden nog vijf deelnemers ongesla gen zijn. Het aantal remises bedraagt dan ook ongeveer vijftig procent van het aantal gespeelde partijen. De uitslagen in de vorige week luiden: Eerste klasse: G. H. Oostergo-^J. Rot an 20, G. OudshoornJ. van Bem- melen 11, M. StormJ. Rotman 11, S. H. ZitmanA. Tempelman 02, A. C. Bins—J. van Wijngaarden 20; afgebro ken party J. van WijngaardenG. H. ostergo 11. Tweede klasse A: H. de GrootH. v. d. Velden 2—0, D. J. E. Tit—A. Schep 1—1. Tweede klasse B: R. StormJ.| Oosterom afgebroken, W. J. v. d. Graaf v. d. Hulst 0—2. Rampslachtoffers wel kom in Australië De Australische minister voor de Im migratie, Harold Holt, heeft verklaard, Australië gaarne slachtoffers van de overstromingen in Nederland zal opne- Men had de Nederlandse emigratie- autoriteiten medegedeeld, dat alle moge lijke administratieve tegemoetkomingen zijn toegezegd bij overkomst en ontvangst van' de immigranten. Holt antwoordde dit op in de senaat gestelde vragen. Vrijdagmiddag was er een aangename drukte in Leimuiden. Aan 76 leerlingen de scholen van dit dorp en van Rijn saterwoude werd het verkeersexamen af genomen. De vereniging Veilig Verkeer afdeling Leimuiden had tal van borden geplaatst in het dorp en het nieuwe deel der gemeente. Bovendien had zij een hele staf op de been gebracht om voldoende controle bij het examen te kunnen uitoefenen. We zagen de voorzitter. Je heer Broere, de heren Versluijs, Behrend en Oggel. de groepscommandant van de rijkspolitie, iertal politiemannen en dan nog een achttal chauffeurs van de firma Maarse Kroon. De burgemeester, de heer Bak huizen, toonde eveneens zijn belangstel- BENTHUIZEN Het bevolkingsonderzoek Het bestuur van de afdeling Benthui- :n van Het Groene Kruis, dat voorlopig fungeert als plaatselijk comité voor het bevolkingsonderzoek op tuberculose had aantal ingezetenen in het koffiehuis de heer A. van Staalduinen uitgeno digd voor een oriënterende bespreking met betrekking tot de regeling van het te houden onderzoek. De voorzitter, burgemeester Steenbak ker, gaf een uiteenzetting van doel en werkwijze. Benthuizen ressorteert onder Leiden. De burgemeester wees op 't grote nut van het onderzoek. Er is hier geen sprake van een zekere kunstmatige be werking om tuberculose te voorkomen. Het gaat slechts om het constateren van het al of niet aanwezig zijn van de ziekte. Kortom: het is in elk opzicht een zaak van de grootste betekenis, dat ieder aan dit onderzoek deelneemt. In de tweede helft van Mei zullen de huisbezoekers (sters) huis veel, Leo Senne, Joop Visser, Wim de Boer, Henk de Koning, Jan Lunenburg, Bert Heugen, Leo Kompier. Kees de Kuyer, Jan de Wagenaar, Siem Turk, Henk Bakker, Nico Vink. Maartje van Vliet, Cobie Rosenboom, Lenie Jansen, Wim van Iperen. Bernard Westerhoud, Nel Kempenaar, Jacob Roest, Lijdia Bol, Leendert de Rijk, Jan Kroon, Alie Jan sen, Arie de Jong. Rein Kroon, Atie Fok ker, Han.; Bolder. Johan Enthoven, Adri Poot, Hans de Vos, Kees ten Brink. Ge rard Versluis, Dik Zemel, Sjoukje Semp, Gerda van Scherpenzeel, Emmy Schijff. Cock Swier, Gretha Donker, Gerrie Wallet. Els van den Heiligenberg plaatste zich als beste b(j dit examen. bevolkte* HAZERSWOUDE C.H. Jongeren In het oude raadhuis is de C.H. jonge rengroep Vrijdagavond bijeen geweest. De heer A. Quartel sprak over het on derwerp: Wat zijn wij? Hij gaf een be schouwing over het ontstaan en het karakter van de C.H.U. Spreker zag de reveilbeweging in zekere zin als voor loper van de Christelijke politiek. Groen van Prlnsterer is. nopit aan partijvorming toegekomen, dat gebeurde pas onder dr Xuyper iri Naast de A.R. partij van Kuyper werderj dwergpartijen opge richt, resp. onder leiding van De Savornin' Lohman, dr De Visser en dr Schokking. Hieruit is in 1908 de C.H. Unie ontstaan. In de discussie bleken zoveel vragen te leven over het ontstaan van de Unie, dat besloten werd op de volgende verga dering de figuur van Lohman, bet ver band tussen Kerkstrijd en politieke strijd en de Fries Chr. Historische richting door drie leden te laten behandelen. Alle aanwezigen besloten het ringappèl op 31 Maart te Alphen by te wonen. Het muziekgroepje oogstte hierna veel succes. Ook was er nog 'n improvisatiewedstrijd. Maatschappij voor landbouw De jongerenorganisatie van de Holl. Mij voor landbouw vergadert hedenavond ■n het oude raadhuis. Voor het Rampenfonds. De voetbalvereniging heeft 150 in het Rampenfonds gestort. Plattelandsvrouwen en Pasen. De afdeling van de Ned. bond plattelandsvrouwen is Vrijdag bijeen ge- onder leiding van de vice-voorzit- Prof. Waterink naar Amerika Prof. dr J. Waterink uit Amsterdam zal begin Januari 1954 op uitnodiging van de Calvin Foundation voor en half jaar naar de Verenigde Staten vertrekken. Hij zal aan het Calvin College te Grand Rapids college geven in de psychologie en de paedagogie. Voorts zal hii o» tal van andere universiteiten lezingen houden. Ds M. J. J. Bonting naar Australië Ds M. J. J. Boning, Ned. Hervormd pre dikant te Rijnsburg, vertrekt op 15 April met de Sibajak naar Australië, waar hij zioh als predikant in Perth zal vestigen. Hij zal aan boord van de Sibajak de gees telijke verzorging der Prot. emigranten op zioh nemen en is bereid contacten te verzorgen van familieleden der in West- Australië verblijvende emigranten. Op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 April zal in het gebouw van de Ned. Econ. Hogeschool te R'darn het vierde heroriën- terings-weekend worden gehouden. Het onderwerp „Kartellering en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie" zal ingeleid worden door de hoogleraren dr J Wisse- link en mr P. J. Oud. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN 30 Maart. Geslaagd cand. ex. God geleerdheid de heer N. A. C. Pols te Lelden. Het lied der aethergolven Gram. VPRO. Nieuws 8,15 Gram. Geestelijke liederen 9.35 Gram. 10.50 Voi zieken 11,30 Sop sette-orkest 12..'" OrgeUpr' .50 Gra DINSDAG 31 MAART L 402 m. AVRO: 7.00 Nifiui AVRO: 8 9.00 Morgenwijding 9.1: 9 25 Voor de hulsvrouv r de kleuters 11.00 Voo ■aan en plano 12.00 Mu Gram 5.45 Voor de Jeugd 6.00 Nieuws 6 15 "'---spel 6.30 R.V.U.: prot. R W. Broek- „Levensmoeheid" 7 00 Paris vous parle 7.05 Kamerkoor 7,30 Reportage of gram. 7.35 "trljkikwartet 8.00 Nieuws 8.05 Gev. muziek 10 „Moet Je horen" 9.25 Oosterse muziek 40 Disco-causerie 10.20 Dansmuziek 10.45 ultenlands overzicht 1100 Nieuws 11.15 ew Vork calling 11.2012.00 Gram. AO ze over de verschillende Spaanse vaartuigen Toen moesten de bevrijden weer in de sloepen. waren verdeeld. Terwijl hij langs de valreep afdaalde zag Aczél Verzwakt en vermagerd waren ze; haveloos! De matrozen aan de riemen kregen een bevel een statie-vaartuig, dat van het admiraalsschip Maar vrij! Vrij 1 Verlost uit de hel der galei- weer rezen en daalden de roeispanen. En de afstootte en naar Napels voer. De Spaanse ko en! stuurman zette koers naar de Hollandse vloot, ningsvlag in top! Hy begreep: de onder-koning Hij nam Aczél bij de hand wenkte de bei- Toen begon de man in het zwart te spreken, van Napels had zyn bezoek bij admiraal De Ruy- de andere. Haastte zich met hen van boord, alsof vertelde wie hij was; hoe ze vrij waren geraakt; ter beëindigd en ging terug, hij ieder ogenblik teveel vond, dat ze nog langer waarheen ze gingen nu ..Hij sprak Latijn de En na het bezoek van de doorluchtige bondge- op de galeien zouden blijven. In de sloep daalden taal( die ane dominees wel zó goed kenden, dat noot zou admiraal De Ruyter het bezoek ontvan- ze af de sloep waarin de Hollanders roeiden van de „San Jago". Aczél zat op één van de doften. Werkeloos. De riemen rezen en daalden, rezen en daalden maar hij behoefde er geen te hanteren! Hij was vrij! Langzaam drong het tot hem door: vrij! Het wonder was gebeurd, het wonder van zijn bevrij ding. Het wonder van de verhoring van zijn gebed. Een diepe vreugde welde in hem op: hij vouw de de vermagerde handen en dankte. Dankte uit de grond van zijn hart. Toen keek hij naar zijn lotgenoten: die zwe gen als hij, maar hun ogen glansden. Aczél be greep dat waren ze niet, als hij, woordeloos wè« ze daarin een gesprek konden voeren. En de gen van de verloste geloofsgenoten. Hongaren luisterden. Dankbaar DE HONGAARSE GALEISLAAF door a TE MER WE verwonderd. Boven aan de valreep stond hij. Hij zag, hoe de vermagerde, de afgebeulde mannen in hun ge kregen kleren omhoog klommen; hij stak de hand uit en hielp hen na elkaar over de verschan sing klauteren. Dit bezoek, dit armelijke bezoek was hem méér welkom, gaf hem groter vreug de, dan de eervolle komst van de vice-koning. Want dit armelijke bezoek was rijk: rijk, omdat het een gave Gods was; een antwoord op vele gebeden. 7 iT rronTi f? o98 m- KRO: 7 00 Nieuws Moropi^K„Po n?y(Tnastlek 7 30 Gram. 7 45 Vnor dfl 8 00 Meuws 815 Gramof. «UW 933 Gram- 10.°0 Voor de II Gram. 1100 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12 00 Angelus 12 03 Gram. teitün 1 9? 0 Nleuws 115 Actuall- Phtfh r.Amusementsmuziek 2.00 Radio Phllh orkest en soliste 2.45 Gram 3 00 Schoolradio 3.30 „Ben Je zestig?" 4 00 Voor 9 1?° Zlekenl°' 5-00 Voor de jeugd ,V02r dJ Jevgd 5 45 Regerings- pr°f._dr G Stuiveling: Moderm SC-&e{? over Indoncfilë 6.00 Metropoïe- kest. koor en soliste 6 20 Sportpraatje 6 30 u?ro 3eugd 6.52 Reportage 7 00 Nieuw* der Boeken 7 30 8.30 L«dens. Gram. 8.05 De g edltatie 9 30 K dmbelfecltal 10.45 -12.00 Gramofoonmuzlek. :k 10.00 Clave- Niet Orgelspel 1.25 s 2,10 Discussie Engeland. BBC. 330 m. 1.1 Voor de arbeiders 2.00 Nieui 2.55 Concert 4.00 Vespers 4 Filmprogramma 6 00 Voor de kln- rt 7.20 Gram. 8.00 anything In lt?" s 10.15 Causerie rle M.20 Hoorspel 10.00 Nieuw Gev. programma 11.L. 'recital 11.45 Parlementsoverzicht*"l2ÖÖ- uit de Bijbel. Solozang en declamatie wisselde elkaar af. Hierna volgden twee korte artikelen over de figuur van Judas. Na de pauze werden Paasversieringen gemaakt voor de kinderen en eieren aan gekleed. Besloten werd Maandag 13 April bezoek te brengen aan Flora en Haar lem Lichtstad. KOUDEKERK RAN DEN RUN K.V.V.. 15 jaar. hield receptie Zaterdag recipieerde de Koudekerkse voetbalvereniging ter gelegenheid van haar vijftien-jarig bestaan. Op de recep- versohenen onder anderen B. en W. i Koudekerk, ds Poort en de heer Bloem namens de Hervormde kerkeraad, afgevaardigden van Alphia, van Alphen, de hengelsportvereniging en van de vêrenlging voor E.H.B.O.. alsmede van de gymnastiekvereniging Aspasia en verder veel leden en donateurs. Er waren ook vertegenwoordigers van de K.N.V.B. ea Kunst na Arbeid. De voorzitter, de heer P. van Kempen, sprak er zijn blijdschap over uit. dat zo- velen van hun belangstelling blijk gaven. ierp een blik in het verleden en memoreerde, dat het voorheen tot twee maal toe mislukt was in Koudekerk een behoorlijke voetbalvereniging in stand te houden. Toen hem vijftien jaar geleden de voorzittershamer werd toevertrouwd, heeft hij als eis gesteld, dat er een be hoorlijke club met teamgeest zou komen, waardoor de sport op een goed peil zou worden gebracht. Dat is gelukt. Vooruit ziende willen we er naar streven onze krachten te blijven inspannen om be hoorlijk en sportief te spelen, aldus de ■oorzitter. Zich wendende tot B. en W. wees spr. ir op, dat het terrein te klein en te on- Poort drukte er zijn blijdschap over uit, dat het onder leiding van dit bestuur jelijk is gebleken de jeugd een goede besteding ven de vrije tijd te versohaffen, afgevaardigde van de afdeling Leiden de K.N.V.B. zei, dat het hem een ge noegen was, de bloei van deze vereni ging te aanschouwen. Een reden voor blijdschap zag spr. in de promotie, die K.V.V. dit seizoen heeft gemaakt. Hij had kunnen constateren, dat het spel van de club was vooruitgegaan. De heer v. d. Velden sprak namens de scheidsredhtersgroep. Het was voor de heer Van Zwieten als voorzitter van de oudste voetbalvereniging in de Rijnstreek een genoegen, te mogen zeggen, dat de voetbalsport in de gehele streek gegroeid is. Het belangrijkste is niet, dat u kam pioen wordt, maar dat u op verantwoorde wyze de jeugd gelegenheid geeft tot bui tensport, aldus deze spreker. Bedankt voor beroep Ds Schippers, Geref. predikant te Sibculo. heeft voor het beroep van" de Geref. Kerk alhier bedankt. LEIMUIDEN Candidaten K.V.P. Voor de gemeenteraadsverkiezingen is de volgende candidatenlijst van de KVP opgemaakt: 1. C. A. W. Buykx; 2. Th. M. Obdeijn; 3. N. P. Koot; 4. C. A. Beuk; 5. P. Noordermeer, 6. H. V. de Rijk; 7 H. F. J. Mooren; 8. L. H. van Velzen W.zn, 9. J. J. Hoogervorst. Damesploegcn terug Zaterdagmiddag kwart voor vyf kwa- en de damesploegen van Leimuiden en Rijnsaterwoude terug uit Ooltgensplaat, aan de grote schoonmaak van de huizen hebben deelgenomen. Morgen avond worden de dames in het gemeente huis van Leimuiden door B. en W. van beide gemeenten ontvangen. van dankbare vreugde? Hy legde de hand op de r-, w r. ugoudglans legde die over het water. Aczél zag utum up uc ^us ?e Hollandse admiraal bad dus die baan: een weg van licht, van de broedeï. die het dichtst bij hem zat '£ch ®a" he" E j, Maar hij wendde zijn blik er van al - De Ruy- Deze wendde het gelaat naar hem en knikte. Da Hollandse admiraal, hun broeder in Christus ,er begon spreken. waér; het was werkelijkheid. Ze voeren u.- -« - »- die baan: een weg van licht Maar hij wendde zijn blik er ter begon te spreken. De drie sloepen dicht bij elkaar nu voe- Ds. Westhovius vertaalde zyn woorden in het uv ten tn de richting van het schip van de vice- Latijn. verlangde, de nauwelijks-verwachte vrijheid! admiraal. Daar werd de verloste slaven eten en Aan hun gezamenlijk lijden herinnerde de ad- De sloep kwam langszij een tweede galei; de drinken gegeven; daar kregen ze kleren. Ze miraal. Hun onderdrukkers hadden geen onder man in het zwart, die hen van de San Jago had glimlachten, toen ze zich zelf en elkaar in die scheid gemaakt tussen Lutheranen en Calvinis- gebaald, klauterde aan boord. Een korte poos la- gekregen kleren zagen: de een had een broek ten; gevangenschap en slavenarbeid, honger en ter kwam hij terug met twee bevrijde gevange- en een jas van de dominee; een ander een baad- slagen, beledigingen en vernederingen hadden al- nen Aczél herkende twee predikanten uit Buda je van een matroos; de derde een pak van de len even zwaar getroffen. In hun lijden-om-het- twee lijdensgenoten, die mét hem de bitter- bottelier Zesentwintig man waren ze sterk geloof waren ze één geweest. De Ruyter ver- lange tocht uit het vaderland hadden gemaakt; maar de nodige kleren kwamen er Iedereen aan maande hen. ook één te zyn in de liefde door die met hem in de gevangenis van Napels had- boord had wel wat te missen en iedereen aan het geloof. „Nooit aangenamer dank" zouden ze den gezeten; die van hem gescheiden waren, toen boord gaf het graag.. hem kunnen bewijzen. Dale's dagboek 12.15 Lichte mufciek 1.00 Par- iverzicht 1.15 Rhythmische muziek 3ts orkest 2.45 Voor de kinderen 3 00 Voor de vrouw 4 00 Gev muziek 4.45 Lichte nuzlek 515 Mrs Dale's dagboek 530 Orgel- :pel 6.00 Arbeidersorkest 6.30 Verzoektpro- gramma 7.15 Voor de jeugd 7 45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8 25 Sport 8,30 Hoorspel 9.00 Gev. programma 10.00 Muzikaal klankbeeld muziek 12 06 Voor. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Concert 100 Nieuws 1.55 Gram. 2.00 Nieuws 2.05 Vioolrecital 6.30 Amerikaanse uitzending 7.00 10.20 Hoorspel 1150 Gram. 4.00 Lichte Gram. 530 Pianorecital 6 30 Gram. 7.46 Nieuws 8 00 Gram 10.00 Nieuws 1040 Omroeporkest, ocaal kwartet en solisten 10 50 Nieuws. Engeland. BBC. Uitzendingen voor Neder- »nd: 10.0010.30 n.m. Nieuws; Vraaggesprek mer.talre; Kerkdienst. RIJNSATERWOUDE Candidaten K.V.P. De canditatenlijst van de K.V.P. voor gemeenteraadsverkiezingen ziet er als volgt uit: 1. N. Disseldorp; 2. S. J. Visser; 3. R. J. Broekhuizen; 4. C. J. Verburg; 5. Th. G. Opdam, 6. G. van Wie- ringen. TER AAR Bouwfonds Hervormde Gemeente Voor het bouwfonds van de Hervorm de Gemeente is in Maart ƒ188 bijeen gebracht. Collectanten, die hun geld nog niet hebben afgedragen, kunnen dat dit maal nog doen bij de voorzitter of de penningmeester. WOUBRUGGE Uitreiking diploma's Nadat de leerlingen van de R.K. school Hoogmade en de Chr. school te Wou- brugge Zaterdagmorgen het practische deel van het verkeersexamen hadden af gelegd, volgde 's middags in de zaal v. d. Ploeg te Hoogmade de uitreiking van de diploma's en de speldjes door burge meester Van Wageningen. Het verheug de hem te kunnen meedelen, dat allo candidaten geslaagd waren, t.w. 44 in Hoogmade en 19 in Woubrugge. 23 Kin deren maakte geen fouten. De heer Van Wageningen sprak de verwachting uit, dat de geslaagden de geleerde lessen nu ook zullen toepassen. De heer Beers bedankte de opper wachtmeester Peters en overhandigde hem een geschenk namens "j kinderen Hoogmade. De heer Kammlnga be dankte wachtmeester Been voor de cnr- te Woubrugge en bood hem ook een geschenk aan. Tenslotte kregen de kin deren nog een versnapering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2