ïlieutue Cd&srije (l'ouiuiil Stoffelijk overschot van Koningin Mary werd opgebaard in Westminster Hall Waar bevindt zich de 2de „Landru" Noodklok luidde weer over bedreigd Bruinisse MAANDAG 30 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2.— per maand: f 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERlNK CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tnatpasUclj Is mgn bert la tegfjenspoet" Drie en dertigste Jaargang No Tienduizenden nemen afscheid van hun vorstin Op affuit van een kanon overgebracht van Marlborough House Deze opnamen geven een indrukwekkend beeld van de enorme belang stelling overal langs de route, toen het stoffelijk overschot op een affuit, getrokken door zwarte paarden, en met veel groots militair vertoon, van Marlborough House naar Westminster Hall werd overgebracht. Daar op een katafalk ligt het in statie opgebaard en voortdurend trekt er een schuifelende menigte langs, om een laatste blik te werpen op de zo geliefde vorstin. DE HEMEL was door wolken omfloerst, de wind bracht een doodse kilte, toen de Britten gisteren eerbiedig afscheid namen van hun geliefde koningin Mary. Duizenden stonden in een rij van zeven kilo meter lengte buiten de Westminster Hall te wachten, waar het stoffelijk overschot thans ligt opgebaard op een in paars doek gehulde katafalk. Daar hielden wapenkoningen in harnas en koninklijke lijfwachten in Tudor-uniform de wacht bij de dode. Met koningin Elizabeth aan het hoofd woonden de leden van de koninklijke familie een herdenkingsdienst bij, in de kapel van Marlborough House, waar de vrome 85- jarige koningin-wedüwë zo vaak haar godsdienst plichten heeft vervuld. Deze herdenkingsdienst ging aan het laatste openbare afscheid vooraf. En overal langs de route die de droeve stoet nam stond de zwijgende menigte, waarvan velen ook plaatsen hadden gevonden op de, nog niet gereed gekomen, tribunes voor de kroningsfeesten in Juni van koningin Elizabeth II. De stoet werd voorafgegaan door een detachement van de R.A.F., gevolgd door een brigade van de Guards en eenheden van de mariniers en de marine. Stram 6tonden de Guards te voet, in hun lange grijze jassen en berenmutsen, de bajonet op het geweer. Op de affuit van een kanon werd het stoffelijk overschot, ge- 'huld in de eigen standaard van Marl borough House, naar Westminster Hall overgebracht. De tocht duurde ruim een half uur. En achter de affuit liepen de vier hertogen, de oudste zoon de hertog van Windsor, de hertog van Edinburgh, de hertog van Gloucester en de jonge hertog van Kent, aldus het verslag van A P. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat daarna een stoet van verwanten van het koningshuis en leden van het corps diplo matique volgde. In deze stoet bevond zich ook prins George'van Denemarken, als enige buitenlandse prins. Koningin bij Paasspel in Hilversum Met Prinses Wilhelmina en Prinses Margriet Gisteravond heeft H.M. de Koningin, vergezeld van Prinses Wilhelmina en Prinses Margriet, in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Tesselschadelaan te Hilversum het Paasspel bijgewoond, dat werd uit gevoerd door kinderen' van de Zondags school en het jeugdwerk. Dit spel over tiet lijden en de opstan ding van Christus is geschreven door mej. H. J. W. Modderman, Remonstrants predikante te Amsterdam. Na afloop van het spel gebruikte de Koninklijke familie in de bestuurskamer de thee. Tegen half tien vertrokken de hoge bezoeksters weer naar het palels Soestdljk. Foto van generaal Naguib voor de Koningin De chargé d'affaires ad interim van Egypte, de heer S. Fathy, heeft op het paleis aan het Lange. Voorhout Haag aan H.M. de Koningin een gesig neerde foto van generaal Naguib met een album met foto's van activiteiten in Egypte aangeboden. Brigadier H. Handy, leider van het Egyptisch Basket Ball- team, vergezelde de heer Fathy. De brigadier heeft ook aan de chef van de generale staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, een foto van gene raal Naguib aangeboden. De krans van koningin Elizabeth op de kist droeg het opschrift: „In loving memory from her devoted Lilibet and Philip". De krans was van lelies, lelietjes-va dalen, crèmekleurige en witte fj-esia' gouden rozen en witte anjers. Aan het hoofd van de kist lag de krans koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret met de woorden: „With love and devotion from Elizabeth and Mar- Voorts lagen er kransen van de hertog van Windsor, van de Princess Royal, de hertog en de hertogin van Gloucester de hertogin van Kent. De plechtigheid in Westminster Hall Koning Boude wijn vandaag naar Londen De jonge koning Boudewijn vliegt van. daag uit Brussel naar Engeland om de begrafenis bij te wonen. De reis geschied per militair vliegtuig en de vorst wordt vergezeld door zijn kamerheer, burggraaf Gatien du Pac en door majoorvlieger Debêche, ordonnans des konings. Bij aan komst te Londen zal hij zich naar het kasteel van Windsor begeven, waar hij de gast zal zijn van koningin Elizabeth. De koning neemt drie kransen mee, een van hemzelf en de andere twee namens koning Leopold en Koningiq Elizabeth van België. Prins Felix van Luxemburg, die het regerende huis van het groother togdom zal vertegenwoordigen, vertrekt eveneens vandaag. Ook Koningin Juliana vertrekt heden Het persbureau A.F.P. meldt, dat be halve koning Boudewijn van België, ook Koningin Juliana van Nederland vandaag in de Londense luchthaven Northölt wor. den verwacht, waar zij door de hertog van Edinburg zullen worden begroet. Namens beide Kamers der Staten Gene raal hebben de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer aan beide Huizen van het Engelse Parlement hun diepgevoeld medeleven betuigd met het overlijden van koningin Mary. O* Met heeft tot het invallen van de duis ternis aan de Oude Dijk gewerkt onder leiding van het dijkbestuur en burge meester H. H. Michaelis. Ongeveer 400 man. onder wie ook de Hervormde pre dikant ds H. W. van de Brink, hebben aan het werk meegeholpen. Het gevaar dreigde op die punten, waar de dijk door de ramp op 1 Februari jl. reeds was Vorstelijk huwelijk Donderdag voor de radio Van de huwelijksinzegening van de Erfigrootlhertog Jan van Luxem burg en Prinses Oharlotte van Bel gië zal Donderdagmorgen in het NC'RV-iprogramimia een directe re portage worden gegeven, als ge zamenlijk programma der Neder landse omroepverenigingen. Her man Felderhof en Paul de Waart zullen de reportages verzorgen. Bij Westminster Hall werd de kist door Grenadier Guards naar binnen gedragen. Hier wachtte reeds koningin Elizabeth en haar zuster prinses Margaret. Het was in deze Hall, waar de thans overleden koningin Mary dertien maanden geleden, zelf had gestaan aan de baar van haar zoon, koning George VI. Terwijl het somber dreunende geluid van saluutschoten weerklonk, werd de kist door de aartsbisschop van Canter bury, dr Fischer, in Westminster Hall ontvangen. Daar werd de kist op een katafalk in het midden der reusachtige zaal geplaatst. Leden der koninklijke lijf. wacht betrokken in hun kleurige middel uniformen de wacht er voor. Ko ningin Elizabeth stond, als de eerste der koninklijke rouwdragénden, met gebogen hoofd en gesluierd gelaat aan hef hoofd einde der kist en dicht achter haar stond haar tante de Princess Royal, de enige dochter van de overledene. De aartsbis schop van Canterbury leidde een korte dienst voor de overleden koningin, die zovelen Engelands voorbije groot, heid symboliseerde. Nu trok de koninklijke familie zich terug om de grote menigte van haar volk gelegenheid te geven, langs de baar te defileren voor een laatste afscheid. De eerste die langs de baar liep was Den Churchill. Hü boog diep en liep dé treden op aan het einde van de Hall. Op elke trede hield de 78-jarige premier even stil om uit te rusten. Vlak achter hem kwam de leider der oppositie, oud-premier Attlee, die een operatie wegens blinde darmontsteking had laten uitstellen om koningin Mary de laatste eer te kunnen bewijzen. Morgen wordt het stofffelijk overschot overgebracht naar de St George kapel in Windsor, om daar te worden begraven naast haar echtgenoot, koning George V en niet ver van haar zoon koning George VI. In drie uur tijds waren reeds 15.000 rouwdragenden langs het praalbed ge trokken. Het viel op, dat zich onder de genen die de overleden vorstin een laat ste groet kwamen brengen, zoveel gröót- moeders bevonden, wier witte haren uit staken onder zwarte hoeden, die kennelijk nog dateerden uit het Victoriaanse tijd perk. Zondag waren in totaal reeds 33.000 personen langs het praalbed gegaan. Het stoffelijk overschot zal op hét prgalbed in de Westminster Hall blijven'liggen tot Dinsdagmorgen, wanneer, zoals verhield, ;ide bijzetting in de kapel van Windsor plaats heeft. Sform joeg water op Honderden mannen de hele dag in de weer om de dijken te versterken ,M VIJF UUR gistermiddag heeft in Bruinisse op Duivelend opnieuw de noodklok geluid. Alle mannelijke inwonërs, die bij de herstelwerk zaamheden behulpzaam konden zijn, snelden naar de Oude Dijk, waar op verschillende plaatsen gevaar voor doorbraak was ontstaan, tengevolge van de vrij krachtige wind en het hoge water, In korte tijd werden duizen den zandzakken gevuld en op de gevaarlijke plaatsen aangebracht. Hier door kon het gevaar worden gekeerd. beschadigd. De gaten, die na de ramp reeds waren gedicht, hielden zich goed. Vanwege de hoge vloed die hedenochtend werd verwacht, heeft men de manne lijke inwoners van Bruinisse tegen 6 uur opgeroepen om opnieuw paraat te zijn bij eventueel gevaar. In de Rampaartsedijk. de binnendijk tussen Oosterland en Nieuwerkerk. zijn nieuwe gaten ontstaan. De oude gaten deze dijk waren nog niet gedicht. Ook op St Philipsland Ook bij de dijk langs het Zijpe bij Anna Jacobapolder op St Philipsland zijn gisteren de gehele dag talrijke bewoners van dit plaatsje in de weer geweest om de reeds gedichte gaten in de dijk te versterken met zandzakken, omdat door de vrij krachtige wind vele zandzakken /aren weggespoeld. De gehele dag van ongeveer vijf n de morgen tot het invallen var duisternis hebben de inwoners, ook zelfs kinderen, aan de versterking van de dijk meegeholpen. Er werd evenwel nadruk kelijk verklaard, dat het gevaar vooi a dijkdoorbraak niet zo groot was al: Bruinisse aan de overzijde van het Zijpe. In Anna Jacobapolder heeft mer gewerkt om eventueel groter onheil te voorkomen. Gat bij Herkingen liep gevaar Ook bij het beruchte gat nabij Hferkin- en in de Battenoordsedijk op Overflak- :ee is in de nacht van Zaterdag op Zondag en gisteren de gehele dag ge werkt om een dam van zandzakken bui- het gedichte gat te leggen, teneinde wegspoelen van het zand in dit gat te voorkomen. Het hoogste water kwam slechts tot aan de voet van de dijk. Er is geen direct gevaar aanwezig. In ver band met het hoog water dat ter plaatse om ongeveer vier uur vannacht werd verwacht, werd een streng toezicht de dijk gehouden. Het zand. dat gespoten tussen de stenen in het gat. spoelde weg, waardoor het water tussen de stenen doorsijpelde. Gistermorgen om 10.20 uur is de lood: dienst voor IJmuiden wegens de ruw zee gestaakt. De windkracht langs de kust bedroeg op dat moment 7 tot 8. In de droeve stoet van Marl borough House te Londen naar Westminster Hall liepen ook, diep onder de indruk, van l. naar rechts: de hertog van Edinburgh, gemaal van koningin Elizabeth II; de oudste zoon van de over leden vorstinnl. de hertog van Windsor, de vroegere koning Ed ward VIII en daarvóór de spor tieve prins van Wales; de hertog van Gloucester, een jongere broer van de hertog van Wind sor; de 17-jarige hertog van Kent, een kleinzoon van de thans overleden vorstin, tevens zoon van wijlen d ehertog van Kent en prinses Marina van Griekenland. Zweedse Prins Wilhelm in ons land Gisteravond om kwart voor negen ar riveerde met het motorschip Portland in Rotterdam Z.K.H. Prins Wilhelm van Zweden, de jonge broer van de Koning. Prins Wilhelm reisde incognito. Hij keer de terug van een reis door Zuid-Amerika en zette vandaag zijn terugreis naar Zweden via Londen voort. De Zweedse consul in Rotterdam, mr M. Mees, verwelkomde de Prins aan de kade. Kind van derde etage op straat gevallen Negen gewonden bij trambotsing in Amsterdam Een jongetje van 15 maanden uit de Weesperstraat te Amsterdam kwam Zaterdagmiddag bij het spelen op een tafel, die voor het raam stond, te vallen. De raamdeuren klapten open en het kind viel van een derde verdieping op straat. De kleine overleed in het ziekenhuis. De 14-jarige Amsterdammer S. H., die Vrijdagmorgen in de Jodenbreestraat aldaar door een vrachtauto met aanhang wagen werd overreden, is in het Binnen gasthuis overleden. Negen trampassagiers werden gister middag in Amsterdam lioht gewond, toen een tramtrein van lijn 3, waarvan de rem weigerde, bij de halte Frederiks- plantsoen inreed op' een stilstaand tram- stel van dezelfde lijn. Alle gewonden konden, na in het ziekenhuis te zijn ver bonden, huiswaarts keren. De 5-jarige B. Kap uit Schiedam is plotseling overleden, nadat hij iets had. gedronken uit een medicijnflesje, dat hij op straat had gevonden. De soldaat Holla, een der slachtoffers van de onptloffing in de Generaal de Bonskazerne te G r a v e, is overleden. Nadat zijn been was afgezet, had hij een bloedvergiftiging gekregen. Sedert Vrijdag wordt de 55-jarige café houder G. H. Claasen uit Roermond vermist. Directeuren reisbureaux 45 Direoteuren van Europese reis bureaux hebben Zaterdag in Den Haag een vriendsohapsorganisatie opgericht. Het gezelschap is in De Witte Brug door staatssecretaris Veldkamp toegesproken. Vijf gevangenen uit de zaak Bertha Hertog vrij De regering van Singapore heeft naar verluidt gisteren vyf personen, die ge vangen waren genomen in verband met de Bertha Hertog-relletjes van December 1950 en die in Juni op bepaalde voor waarden in vrijheid zijn gesteld, onvoor waardelijk vrij gelaten. - MAARSCHALK TITO, het Zuidsla- vische staatshoofd, wordt vandaag in de oorlogshaven Split verwacht. Zuidsla- vische oorlogsschepen en vliegtuigen hebben de oorlogsbodem ,.Galeb". waar mee Tito na zijn bezoek aan Engeland huiswaarts vaart, sinds het binnenvaren van de Adriatitsche Zee. begeleid. HET WEERIn EUROPA 8 8 fis 1 is <s i Helsinki Osio Stockholm zw. bew licht bew geh. bew. Parus*' Bordeaux onbewolkt Frankiort München Zürieh Wenen Gegeven* geh.' bew.' sgao (K-N.M.l.) Morgen opklaringen T°t morgenavond verwacht De ^HHhBilt: Aanvankelijk zwaar be- wolkt met regen en tijdelijk nog harde Zuidwestelijke wind. Morgen opklaringen, maar ook enkele verspreid optredende buien en krachtige tot matige wind tus- West en Zuidwest Iets lagere tem peraturen. tOpgemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1