Haar wij denken er zó over KLM Wieg van luchtvaart stond op Soesterberg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 28 MAART 1953 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Vrolijk belasting betalen Voor de gemiddelde belastingbetaler, die ook hier in Nederland bezig is opge voed te worden tot gemiddelde Euro peaan, is het om kregel te worden, als men in één kranteneditie leest, ten eerste dat de hertog van Edinburgh, die een be zoek brengt aan de Britse bases in Duits land, thans de ontstellende zwakte van de Britse luchtmacht heeft kunnen zien; en voorts, dat het een verontrustend ver schijnsel is, dat in ruime kring het ver trouwen in onze eigen landsverdediging, door met name genoemde feiten, niet zo groot is als het behoort te zijn. Ik kan me voorstellen, dat het bekend worden van deze zaken niet zal bijdragen tot een vrolijk betalen van belasting. En het zal de regering moeilijk vallen onder deze omstandigheden aannemelijk te maken, dat de hoge belastingen zo nuttig mogelijk worden besteed voor de verde diging van onze beschaving, godsdienst en vrijheid. De belastingschroef wordt immers nog pijnlijker gevoeld, wanneer blijkt dat deze voor onze gemeenschappelijke de fensie bijeen geschraapte gelden hun be stemming missen. Want een leger, nationaal en interna tionaal, dat een wassen neus is, kan beter worden opgedoekt. In ieder geval zal de gemiddelde Nederlander stellig de voor keur geven aan één divisie, die paraat is, boven een leger van meerdere divi dat topzwaar is. Men weet toch: een dediging heeft nog altijd de sterkte het zwakste punt Uw bijzondere militaire medewerker heeft in de N L. C. van 21 Maart j.l. betoog in grote lijnen gehouden. Het zijn nut hebben, wanneer wij ook konden worden ingelicht over een langrijk onderdeel van het leger: de litaire geneeskundige dienst. Het is mij bekend, dat onder de jonge militaire artsen allerminst enthousiasme is voor "hun dienst. Zij „ondergaan" hun dienst, want de enkeling die tracht op te tornen tegen de starre voorschriften, stoot zijn hoofd en de lust om er iets van te maken, in de goede zin, wordt een ieder ontnomen. Het simpéle feit, dat bovenstaande klanken door een willekeurige Neder lander vrijelijk kunnen worden geuit, moge het begrip vrijheid illustreren. L. H. BPKMA, Leiden. Nachtegaallaan 14 B.B.: Brullende babies II Zaterdagmiddag 4 uur: Krant in de bus. Hiervan wordt niet geschrokken, Wel schrik je als je dan leest, dat een Morsweg-bewoner nog steeds niet be grijpt, hoe noodzakelijk de B B. eigenlijk wel is. Ik wil over deze noodzakelijkheid miet uitweiden, omdat onze gemeentelij, ke autoriteiten daarvoor mans genoeg zijn. Waar ik wel verder op in wil gaan is echter, dat onze Morsweg-bewoner nu, in vredestijd, de schrik al in de benen slaat (dit zal overigens wel loslopen, daar hij anders niet „direct naar buiten" was gegaanO. Hopelijk blijft hij in oor logstijd wel binnen en bij zijn zinnen, daar hij in plaats van deze laatste wel eens zijn hoofd zou kunnen verlie- zen (door bomscherven e.d.). Over de „reclame", die de brandweer maakt voor de B Bnog dit: Daar uit eindelijk veel mensen liever het v van de B.B. aan de flinkeren onder willen overlaten, zonder zelf de handen uit de mouwen te steken, is het wel noodzakelijk deze mensen werkelijk wak ker te schudden, want ook zij zijn nodig. Het zal heus niet zo erg zijn, dat daar bij enkele babies wakker worden. Als er eens bommen vallen bij uw buurman, blijven "deze babies ook heus niet door slapen. Onze brandweer is er inderdaad de bestrijding van branden. Maar weet onze Morsweg-bewoner, dat de brand weer er tevens is voor de praeventieve brandbestrijding De „reclame" v< B.B. valt hier wel degelijk onder. Kom. Morsweg-bewoner, wees r eens een kerel: laat je brullende babies brullen en meld je ook bij die Bescher ming Bevolking. Ik deed het al eerder. H. J. Hederik, Leiden. Levendaal 162. Voorlichting buitenland over de ramp Naar aanleiding van enkele vragen in de bladen moge ik de aandacht op l.et bestaan van een paar drukwerk jes vestigen. De R.V.D. is n.l. enkele ken geleden overgegaan tot de san stelling van een overzicht van de gevol gen van de ramp in de Engelse Franse taal, tene.nde dit aan particulie ren, organisaties en diensten te verstrek ken, die aldus in staat werden gesteld door doorzending naar relaties buitenland de verkeerde indrukken weg te nemen. Aanvankelijk werd dit zicht gestencild, maar het aantal a; gen werd weldra zo groot, dat tot druk ken besloten werd. Het overzicht sindsdien herhaalde malen herdrukt, waarbij dus tevens de laatste gegevens w?rden ingevoegd. In totaal zijn tot dus ver naar aanleiding van binnengekomen aanvragen circa 10.000 exemplaren in" de Engelse taal en ongeveer 3000 exempla ren Franse tekst uitgereikt, o.m. aan am bassades, legaties, consulaten en inter nationale politieke instellingen, over heidsinstanties, bedrijfsleven en vakbe weging, verenigingen met internationaal aspect, tourisme, onderwijs, jeugdver gingen en instellingen van weten- en aag. G. B. REBEL, W^seraarsew-T 40. Ho- afd. Ferszaken en Documentatie R.V.D. Helden der zee Wat doet de verzekering? Reeds als kind werden we op school geboeid door verhalen over onze Helden der Zee, de redders langs onze kusten. En telktns weer worden we aan die hel den herinnerd, wanneer de zee ruw is schepen in nood zijn Maar hoe is het met deze helden gesteld als ze oud zijn geworden? Voor het meest nodige wordt l— dan inderdaad gezorgd, doch in feite blijft het toch veelal een aalmoes. Daar om heb ik een voorstel. Als een schip, onder welke omstandigheden dan ook, vergaat en de bemanning komt om, moet de verzekering steeds voor een uitkering procent van het door de ver dronken schepelingen verdiende loon zorgen ten behoeve van de nabestaan den. Worden zulke schepelingen gered, dan hebben de Helden der Zee niet al leen mensenlevens weten te behouden, ook grote sommen geld van de ver- zekeringsmijen. Zou het daarom Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: J. W. Filz. ir. en W. N te Winkel, Londen; J. Huson en W. B. Furst. Ramsgate: I. Lalsen en P. Solemslte. tect. Oslo. RRVALLEN: Mevr. van Steenis-va Gosliks Lvkles- juidh ik het van harte toe. dat we in onze kringen een pers hebben, die zich toelegt op de sport, die in de week wordt beoefend. Wij Christenen moeten blijven strijden voor de Zaterdaigsport. Valkenburg (Z.-H S. DE MOOLT. Opdat zij allen... II Dit woord, gesproken door de Heiland in Joh. 17 11, sohijnt door K. jr niet goed te zijn begrepen. Hij verwondert zich er over. dat hij in een stuikje in deze ru briek las, dat een Rooms-Katholiek ook een Christen kan worden genoemd. Me dunkt dat later toch niet zal worden ge vraagd tot welke Kerk men 'behoorde, maar wel wat Christus voor de betrok kene persoonlijk heeft betekend. In het 'hogepriesterlijk gebed zegt de Here Jezus niet: „Opdat zij allen het wel: „Opdat zij één zijn gelijk wij". Als Rooms-Katholiek dus belijdt dat hem woont, is hij een Chris ten. trots alle dwalingen waar; Ik sprak onlangs met een R.-K. Katwijk aan den Rijn. Toen ik 'hem zeide dat niet de R.-K. Kerk of tiantse Kerk ons zalig maakt, maar Chris tus alleen, was zijn antwoord: „Dat ook miijn troost alleen, dat ik in leven sterven 'het eigendom ben van Hem, Die mij met Zijn bloed kobht." Zou die Rooms-Katholiek man een Christen zijn, K. jr? I jjH Wie zegt dat hij dan direct met de billijk zijn, indien door de verzekeringH.-K. Kerk moet breken moet de geschie- iedere schepeling, die in zulke ge-"1 allen met een reddingboot wordt gered. 10 procent van zijn loon aan de redders wordt uitgekeerd? En wel onder dezelfde voorwaarden, als waaronder de uitkerin- de nabestaanden der slachtoffers plegen te geschieden. Immers dan nog kunnen de verzekeringsmiien een bespa ring van 50 procent noteren, ofschoon het aarlijke reddingswerk hun geen cent heeft gekost. Mochten de maatschappijen dergelijk denkbeeld te kostbaar vin den. laten ze dan de premie verhogen. Het antwoord is aan de verzekerings maatschappijen. LEZER. De naam Christelijk misbruikt II Met de heer R. van D. te Alphen aan den Rijn kan ik het voor een belangrijk deel eens zijn. Dat woord „Christelijk" wordt tè vaak gebruikt en tegelijk tè vaak misbruikt. Het is door al onze Christelijke ditjes en datjes gedegradeerd tot iets, dati nog doet denken aan: fatsoenlijk, netjes i dergelijke. Waarom wordt er vóór de naam :n korfbalclub, die niet op Zondag wenst te spelen. Christelijk gezet? Alsof dat opzienbarends is. Waarom moet i toneelvereniging Christelijk heten, als men een bepaald genre stukken vertegen woordigt? Alsof dat speciale vermelding verdient. Waarom moet een muziekgezel schap uitdrukkelijk Christelijk zijn, als men zich niet bezighoudt met swing e.d.? Alsof dat uitmaakt of men met een Chris telijke of niet-Christelijke organisatie te doen heeft. Het is dan meestal zo. dat de statuten van zo'n vereniging een soort „belijdenis" bevatten. En het antwoord is clan ook: wij houden rekening met Gods Woord, wij willen dat tenminste. Men zal het toch wel verstaan, dat deze gedachtengang uiterst dubieus is Het is gelukkig niet mogelijk, Gods wil en Gods bedoelingen stelletje statuten vast le leggen. 1 bovendien maken „Christelijke statuten" ng nog niet Christelijk. God wil niet te maken hebben met de Chr. korfbalclub „Tot ieders Genoegen" (ge fingeerde naam), waarvan het bestuur tegenstelling tot andere clubs braaf heeft besloten op Zondag niet te korfballen, maar met de individuele mensen var club. En de niet-Chr. club is óók uit indi viduele mensen opgebouwd, over wie God Zich evengoed en evenveel ontfermt als ver die anderen. Dat woord Christelijk erliest dus wel heel veel van zijn weze lijke waarde. Het heeft nog slechts e negatieve functie (verschilaanduiding): verschil tussen onze club en die club. wij doen dit niet. zij doen dat wel. Zul- ve er dan maar geen ander woord er dit onderwerp zijn vellen vol te schrijven. Want het gaat hier niet alleen de naam. maar ook om het récht, het bestaansrecht. Dit laat ik echter rusten. Alleen een paar vragen. Wanneer is een vereniging of een orgaan Christelijk? Waar komt die benaming vandaan? Wie geeft die naam? Wanneer is een vereni. ging of een orgaan niet-Christelijk? Door wordt dat bepaald? Hebben wij het r voor 't zeggen in dat opzicht? Heb- nog enig besef van de-draagwijdte De G. De wedstrijd der profs II Een Warmondse sportvriend ging uw sportredactie te lijf wegens het verslag de internationale voetbalwedstrijd der profs. Maar waar is de critiek geble- ten opzichte van andere groepen, die ook lid zijn van een amateursorgaan. hun normale beroep loslaten en aan de be paalde roep gehoor geven, bijvoorbeeld muzikanten en" toneelspelers? Omdat het voetballen is, moet men amateur blijven. En wat dat verslag be treft? Ik heb over deze wedstrijd in ver schillende kranten verslagen gelezen, die stukken minder waren. De verslagen van de Nieuwe Leidsche zijn prima. Sport vriend te Warmond, vindt u het zo erz. dat een verslaggever het woord „du-ivels" gebru'ikt? U weet ook wel. da' we tegen de duivel niet voetballen. U moet de zaak niet zo letterlijk nemen. Dat met het voetballen vaak de Zon dag is gemoeid, moest onder alle omstan digheden niet plaats hebben. Daarom Naaman. de melaatse krij-gS- De bollenhandel deze week Aanvoer van gladiolen mindert hard prijzen vrij goed Het raakt nu toch kennelijk op een eind met de gladiolenaanvoer. Er kwamen deze week veel kleine partijtjes voor overschotjes van de exporteurs! maar niettemin werd alles graag verkocht, al lag het prijspeil wel iets lager dan de Alleen Nieuw Europa bleef duur zowel in dikke Elisa of hij het hem wil verge1 neer hij zich neerbuigt in een heidense tempel. Elisa bestraft hem zegt: „Ga in vrede" (2 Kon. 517 t/m 19). Ik geloof, dat de Gee9t des Heren Zijn volk overal uit haalt, ook uit Rome": dwaalleer, op Zijn tijd en wijze. F. RUITER. Leiden. Derde Binnenvesügracht. Rampenfonds als dekking voor inzamelingen De Zevende Dags Adventisten (hoofd kantoor Lange Beestenmarkt 102 te 's-Gravenhage. ook werkende onder de naam Boekenhuis „Veritas", Van Weede van Dijkveldstraat 77 te 's-Gravenhage) werken thans ijverig voor het Nationaal Rampenfonds. Zij verkopen een goed verzorgd blad, waarvan 11 pagina's der 16 zijn gewijd aan de noodgebieden. Op de voorkant, een foto in twee-kleurendruk van de overstroming in Oude Tonge, met als Bijbeltekst „De zee en watergolven zul len een groot geluid geven" (Lukas 21:25). Dit blad „De Zendingsvriend" wordt van huis tot huis als volgt aangeboden: „Wij verkopen dit blad voor het Natio naal Rampenfonds en de zending". Vraagt men de colporteur of colportrice: „Voor welke zending", dan is veelal het ant woord: „U heeft toch nog wel 50 cent voor de noodgebieden en de zending over?". De te goeder trouw zijnde een- voudigen, openen hun beurs, kopen dit blad en betalen hiervoor 50 cent. Inderdaad komt van elk nummer 25% d.i. 12^ cent per nummer terecht bij het Nationaal Rampenfonds. De rest, dus 37',A cent. blijft onder het beheer der Zevende Dags Adventisten. De oplage is 20.000 nummers, zodat voor de drukker en uitgever f 7.500 ter beschikking bliiven. Men schrijft in ditzelfde nummer over de tekenen der tijden. (Matth. 24 enz.), over Gods oordelen en exploiteert dan meteen deze noden en oordelen tot ver steviging van hun kasmiddelen. Men ge bruikt als dekking hiervoor het Natio naal Rampenfonds en behoudt dan zelf het leeuwendeel. Dit is door de leiding der Zevende Dags Adventisten wel zakelijk en han dig bedacht. Voor een dergelijke werk methode kunnen maar weinigen bewon dering hebben. W. HOLWERDA, Apeldoorn, Huygenslaan 3. Elk wat wils? Bij het lezen van het Kamerdebat over de Zondagswet in de N. L. C. van Vrij dag 20 Maart werd ik getroffen door de rede van dr Bruins Slot (A.R.), die be toogde, dat de Wet Gods Inderdaad een dwingend karakter heeft, maar dat de overheid zich uitsluitend kan bemoeien met de publieke sfeer. Dit betoog van deze zijde te horen deed me zeer. Het liet me niet los en deed de vraag rijzen: was spreker zich wel goed bewust van wat hier werd gezegd? Wilde hij ook de weg van „elk wat wils" op? Dit is toch een heilloze weg? Denk aan de figuur van Pilatus. Het recht had voor hem inderdaad ook een dwingend karakter en moest worden gehandhaafd. Maar Pilatus wilde ook rekening houden met de publieke sfeer. Dus dan maar „schipperen". We weten de uitslag: het recht werd gebogen en Pilatus kon niet meer terug, toen hij zich op het hellend vlak bevond. Pilatus had het recht moeten handhaven en geen rekening moeten houden met de publieke Zo zie ik ook de taak van de over heid. tenminste, als de overheid regeert bij de gratie Gods.. Als zij Gods dienares is, heeft zij te vtagen wat de Here wil. En zy weet dat de Zondag, de dag des Heren is, en dat die dag tot Zijn dienst moet worden gewijd en geheiligd. In deze moet de overheid God meer gehoor- Wat is het toch eenvoudig. Moeilijk wordt het, wanneer men naast de Gods rekening wil gaan houden met de Vorstenvreugde en nationale rouw op postzegels DOOR G. PEELEN EEN LACH EN EEN TRAAN, het beeld van het dagelijks leven, is ook op de postzegels telkens weer terug te vinden. Ook dé zegels die in de afgelopen veertien dagen verschenen, geven deze tegenstellingen te zien. In België en Luxemburg heerst vreugde over het op handen zijnde hu welijk van Prinses Josephine Charlotte en Prins Jean van Luxemburg. De bruid is in België bijzonder bemind. Alle sympathie die men koesterde voor haar moeder, Koningin Astrid, is op haar overgedragen, die ook uiterlijk zoveel op haar moeder lijkt. Tot de hoogst-gewaardeerde behoorde de prachtige blauwe Ravel, die ruim f 11 deed voor veertienen en f 10.50 voor 1214. Abu Hassan werd met f5.40 en f 4,60 ook niet slecht betaald. Dat kan ook gezegd worden van Lilac Time met f5.40 en f 4.50. Mansoer bracht resp. f 5.10 en f 4,65 op. Montgommery deed f 4,90 en f 4.70. Modern Times vond kopers voor f 4 en f 4,10, terwijl Mrs Mark's Memory f 4,20 en f 3,70 noteer de. Nieuw Europa bleef duur. Veertie nen van deze soort werden verkocht voor f 6,50, 1214 voor f 6.30, 10—12 voor f 6 en 810 voor f 3,50 per 100. Picardy werd afgedrukt op f 4,50 en f 4,65 en de oude Rose van Lima ging van de hand voor f 4,20 en f 3.10. Sneeuwprinses werd met f 4.10 en f 3,60 lang niet £ek be taald. Daarentegen was Topscore met f 4,20 en f 3,80 weer niet aan de hoge kant. Bloemfontein bleef goedkoop: f 2.20 f 2,50, maar Kard. Spelmann liep weer tot f 5,15'voor veertien en f 4,55 voor 12—14. Dr Fleming, Gen. Eisenhower en Leeuwenhorst ontliepen elkaar vrijwel Advertentie) EEN ^OVERALL Om haar te eren gaf België een grote weldadigiheidsserie uit, met het portret van de vorstelijke bruid, in Rode-Kruis- verpleegstersuniform (afb. 1). De toeslag die oorspronkelijk voor het Rode Kruis bestemd was, komt voor de helft aan het Belgische rampenfonds, ten bate van de watersnood slachtoffers ten goede. Luxemburg geeft een serie uit, met een foto van bruid en bruidegom beide (afb. 2). Naast het wapen van het groot hertogdom, zien we een waarlijk vorste lijk portret van het jonge paaT. Ook in Israël is er vreugde. Daar viert men het eerste lustrum van de onafhan kelijke Staat Israël. Een vrijheid en on afhankelijkheid ten koste van veel strijd, bloed en tranen verworven. Maar dank zij de vastberaden energieke leiding van de jonge staat, gedragen door een hoog ideaal, heeft Israël in deze vijf jaren veel bereikt, en allerwegen veel goodwill verworven, ondanks de vele economische moeilijkheden. Er verscheen een feest- zegel (afb. 3): een tuiltje anemonen naast het landswapen (de zeven armige luchter). Van de lach naar de traan... Rusland en zijn satellieten rouwen om Stalin. Het was te verwachten dat er een ware wed ijver zou ontstaan, om aan die rouw op de postzegels uiting te geven. Ijverig zijn de postdirecties zeker geweest Eer der dan in Rusland zelf, kwamen rouw- zegels uit, in enkele der verbonden lan den. Hongarije won het. Op 9 Maart, 4 dagen na de dood van Stalin kwam daar reeds een in twee-kleurendruk uit gevoerd rouwblókje uit (afb. 7), op de publiekë sfeer (zie naar Pilatus), elk wat wils. Dat valt niet mee, er zijn Immers velen, die niet met God rekenen? velen, die niets liever doen dan Zijn dag misbruiken en ontheiligen. Dezen moet men toch ook tevreden stellen? Men kan toch niemand dwingen? Zou het waar zijn, dat deze mensen recht heb ben de Zondag te misbruiken? Moet de overheid daaraan meewerken? De Here zegt in Zijn Woord: „Vrees God en houdt Zijn geboden, want dit be taamt alle mensen". De taak van de over heid is alle sport en spel te verschuiven naar de zes dagen, die ons zijn toege- Volgens de communist Haken zou dit inhouden een opdringen van een le venshouding aan ons volk, die het reeds lang heeft afgewezen. En toch. heer Ha ken. dit is een levenshouding die God van ons eist. ook van u! Een levenshouding, die. Goddank, nog niet door heel ons volk is afgewezen. Al is ons land, ons .volk, wat dit betreft diep gezonken, er zijn nog duizenden, die op de dag des Heren met de dichter instemmen: „Laat ons de rust dag wijden, met Psalmen tot Gods eer". ADR. HARKES. Hazerswoude Voorweg 50 „Goden van de tijd" Met een zekere voldoening las ik Zater dag het ingezonden stuk van de heer H. Moret uit Warmond inzake de sport beoefening en de gr.ote aandacht, die daaraan in de krant wordt besteed. Zij. die de gevaarlijkste sprongen maken en de grootste acrobatische toeren uithalen, zijn de goden van de tijd en worden ver eerd en omkranst met lauweren, alsof zij de redders van het vaderland zijn. De vrije Zaterdagmiddag is niet genoeg, maar de Zondag moet het helaas ontgel den. die, dunkt mij, beter kan worden besteed. Zonder tegenstander te zijn van sport zou ik het overdreven en te ver gaand dwingen van jonge lichamen tot enorme krachtsinspanningen willen leggen. Is het niet jammer, wanneer een Chris telijk Nationaal dagblad aan het boven staande veel plaatsruimte geeft? Wat de sport betreft kan men beter vasthouden aan het aloude Bijbelwoord: „De licha melijke oefening is tot weinig nut, maar de Godzaligheid is tot alles nut, hebben de de belofte voor dit en voor het toe komende leven." N P SLEGTENHORST Koudekerk aan den Rijn. fVon red actiewege bekort. Red. N.L.C.) :t gevolgd door Tsjechoslowakije met een sober grijs zegel (afb. 8). Moeilijk men kunnen vermoeden dat prompt de grote meester uit Moskou, het eigen staatshoofd even onverwacht ster ven zou En het is wel bijzonder merk waardig dat op de dag dat Gottwald stierf, een serie zegels te zijner eer uit kwam, als feestzegel bedoeld, omdat 5 jaar geleden de „Februari-overwinning op het kapitalisme" "behaald werd, zoals het onderschrift vermeldt, op afb. 4 - Op afb. 4 zien we Gottwald de toege stroomde' volksmilitie naast de Russische vlag loespreken, en op afb. "5 het rode volksleger, met in medaillon de portret ten van (thans beide wijlen) Stalin en Gottwald. Perzië (Iran) heeft moed gekregen door zijn juridisch siucces, en heeft een „olie-serie" uitgegeven: afb. 8. Op de voorgrond de olie-installaties van Aba- dan, en op de achtergrond de silhouetten de hoofdstad Teheran, me; ie koepeltoren en de slanke rr n. De tranen van Mossadeq denkt maar bij Volgend jaar dahlia's naar Engeland Een delegatie, bestaande uit dr A. J- Verhage. voorzitter van het bedrijfsschap voor sierteeltproducten, prof. dr E. van Slogteren, directeur van het laboratorium voor bloeanbollenonderzoek te Lisse, er nog enige andere heren, onder wie d« Leidenaar A. N. Ballego. zijn er in Enge land in geslaagd de bezwaren, die bij de Engelsen bestonden tegen import Nederlandse dahlia's weg te nemen. Britten meenden dat de Nederlandse dahlia's door een virusziekte zijn getast. Het voor dit jaar geldende quotum is al verdeeld, zodat de dahlia's dit jaar niet meer voor export naar Engeland in aan merking komen. Met stelligheid wordt verwacht, dat zij volgend jaar in de con- tingentering worden opgenomen. Ik weet 't Van den Bergh en Jurgens N.V. (Museumpark 1, Rotterdam) heeft een encyclopedie voor de jeugd laten samen stellen onder de titel „Ik weet 't". Het zal in 25 afleveringen verschijnen. De R.K. geestelijke, rector Wachters, alsmede ds Wanting en ds Van Veen zul len de uitgave op godsdienstige en pae- dagogische hoedanigheden toetsen. Plaatjes worden cadeau gegeven aankoop van margarine van genoemde N.V. Veeitig jaren van durf Het begon met één vliegtuig en vijf man op een stukje kale hei Reeds in het oprichtingsjaar nam de L.V. deel aan legermanoeuvres hier te lande en generaal Snijders, de grote voorvechter van de luchtmacht, ging toen als waarnemer mee de lucht in. De snel heid van de daarbij gebruikte Farmans met hun 80-paards rotatiemotor bedroeg hoogstens 90 km per uur. Thans vliegt de luchtmacht met straaljagers, die door turbinemotoren met een snelheid van eer dan 900 km per uur door het lucht- ïim Worden gestuwd. De taak van de militaire luchtvaart bestond in de beginperiode uit het ver richten van verkenningsdiensten en als zodanig was zij een hulpwapen van het leger. Door de golf van ontwapening die na de eerste wereldoorlog over de we reld ging, werd de L.V. het stiefkind, dat maar niet tot volle ontwikkeling kon komen. De geestkracht van het korps bleef echter bewaard en met de midde len die men tot zijn beschikking had werden vaak wonderen verricht. Wie van de ouderen herinnert zich niet de „vijf vingers aan een hand" van Versteegh. de overwinning van de le luitenant Schott in de snelheidswedstrijden boven de Al pen, de successen van le luit. Jhr Sand- berg met zijn Fokker D 16 op de vlieg- ftcsten te Zürich? Verder straalde de roem van vluchten met burgervliegtulgen af op de militaire luchtvaart, zoals b Van der Broecke en de retourvlucht naar Batavia van de Postduif met Koppen, Frijns en Elleman. Hand in hand ging daarmee de ontwik keling van onze nationale vliegtuig industrie, die reeds in de eerste wereld oorlog van zich had doen spreken door de levering van Fokkervliegtuigen aan Duitsland. De luchtmacht kreeg de Fok ker C 5 en C10 en de Koolhoven FK51, allemaal lichte verkenners. Enige tijd later werden kleine series besteld van de D-21-jager en nog later van de G-l jacht- kruiser en de T5 bommetfl.verper. In 1938 verdween de L.V. om plaats te maken voor de luchtvaartbrigade, die bestond uit drie regimenten. In 1939 kwamen, na Soesterberg. de vliegvelden Schiphol, Bergen. Valkenburg en Gilze- Rijen ter beschikking van de militaire luchtvaart en in het oorlogsjaar 1940 werd het wapen der militaire luchtvaart ingesteld, naast dat der infanterie, artil lerie enz. Heldhaitige strijd Op 10 Mei 1940 werd dit jonge wapen gesteld tegenover een overmachtige „Luftwaffe". Met het luttele aantal ver ouderde vliegtuigen voerden onze mili taire vliegers een heldhaftige strijd Toen op 14 Mei ons lana de waper.s moest neerleggen, werd aar. de militaire lucht- vaart de hoogste militaire onderscheiding vliegerkorpslied. En terecht. Daarom is deze historische plaats uit gekozen om aan het vaandel van de inmiddels flink uit de kluiten gewassen luchtmacht nieuwe lauweren te hechten, waarover men elders in dit blad meer kan lezen. Namen als Versteegh, Coblijn, Van Heyst, Van Meel, Bakker, Van Steyn en Roeper Bosch zijn onverbrekelijk aan Soesterberg verbonden. En de vliegheide in Soesterberg was de plaats, waar op 1 Juli 1913 de L.V. (Luchtvaartafdeling) werd opgericht. Deze L.V. be stond toen uit vijf vliegers, die samen beschikten over een vliegtuig met een brandstofverbruik van nauwelijks enige tientallen liters. verleend, de Militaire Willemsorde der vierde klasse voor moed, beleid en trouw Buiten Nederland ging de strijd voort. Onmiddellijk na de oorlog werd op Ypenburg het commando van de L.S-K. (Luchtstrijdkrachten) gevestigd, dat tot taak kreeg de terugkeer van de nog in het buitenland vertoevende eenheden voor te bereiden. Op 27 Maart 1947 werd dit commando opgeheven. Opgericht wer den het commando luchtvaarttroepen en het commando luchtvaar-topleidingen en kort daarop volgde de instelling van een commando luchtmacht Nederland, dat de andere commando's overkoepelde. Een hoogtepunt in de geschiedenis der lucht macht was de le Juli 1948. toen Prinses Juliana aan het wapen een eigen vlag uitreikte. Opbouw De opbouw van een krachtige opera tionele luchtvloot begon ln 1948 en in hetzelfde jaar werden de eerste squa drons gevormd van Gloster Meteor- straaljagers, waarvoor een licentiebouw opdracht van 150 stuks bij de Fokker fabriek te Amsterdam werd geplaatst. In 1950 verdween het commando lucht macht Nederland. De luchtmacht kreeg als hoogste orgaan de luchtmachtstaf, waaronder geplaatst werden de achter eenvolgens opgerichte commanoo's: 1. Het commando luchtverdediging. 2 Het commando luchtvaartopleidingen. 3 Het commando depóts materieel lucht macht 4. Het commando luchtvaarttroe pen. 5. Het commando tactische lucht strijdkrachten. Sedert 6 April 1951 wordt gewerkt vol gens een zorgvuldig plan, waarbij Ne derland op zich heeft genomen de op- i voltrekken overeenkomstig niets in prijs: 14-op voor f 2.30 en 1214 voor f 2,60 per 100. Dikke knollen van Hokus Pokus liepen aardig: f4 per 100; 1214 van deze soort bracht f 2.70 op. Een heel verschil! Johan Strauss kwam n wat meer in trek. Veertien en op werden verkocht voor f 3,15 en 1214 voor f 3,20. Voor Silhouet telden de ex porteurs f 3,80 en f 3,20 neer, voor Roo sevelt's Memory f 3,70 en f 3.40, voor White Herald f3.55 en f3 en voor Pin kie f 4 en f 2.50. De ontwikkeling in Sowjet-Rusland DOOR MR C. VAN RU L "TvE Westelijke wereld, die haakt naar ■L' wegneming van spanningen, waar onder wij nu reeds een zestal jaren heb ben geleefd, volgt met de grootst moge lijke aandacht de gebeurtenissen in Mos kou. Zij hoopt op een wijziging van de daar tot nu toe gevoerde politiek, opdat eindelijk een regeling tussen het Oo9ten Westen gevonden moge worden- die vreedzame ontwikkeling mogelijk zal maken- Maar het Westen zal zich daarbij moe ten hoeden voor de fout, dat het Rus land en zijn politiek beoordeelt naar eigen maatstaven en richtlijnen. En voorts zal het zich dienen af te vragen, gesteld een regeling op korte termijn ware te vinden, of de daarvoor te bren gen offers gebracht mogen worden en of die het mogelijk te verkrijgen resul taat waard zijn- dat uit de tweede Wereldoorlog te voorschijn getreden is met iets anders dan onbetekenende grenscorrecties Het heeft een aantal vroeger zelfstan dige Staten geannexeerd, en vreemae gebieden in zich opgenomen. Het heeft koloniaal rijk van enorme omvang opgebouwd in Azië en Europa. Het heeft machtspositie verkregen, als geen •e staat of statengroep naast de Ver enigde Staten van Noord-Amerika Het heeft zich tot roeping gesteld, een we reldplan te verwezenlijken, dat gegrond is op de volledige bolsjewiserlng der Deze laatste gedachte heeft Lenin tot grondslag der bolsjewistische politiek gemaakt, toe te passen naar gelang de omstandigheden en het belang van het bolsjewistische moederland dit zouden gedogen. Lenin heeft altijd gepredikt, dat de tactiek voor de bolsjewist alles is dat hij, by het najagen van zijn grote doel, moet weten te nemen en te geven, aan vallen of terug te trekken, al naar de toestand van het ogenblik eist T"\EZE theorie heeft Stalin toegepast. soepel en meedogenloos, al naar zijn inzicht hem voorschreef. Tijdens de tweede wereldoorlog stond het behoud het bolsjewistische moederland op de voorgrond en was hij bereid tot elke concessie, die dit behoud kon dienen Hij ontbond de Komintern; hij gelastte de actie tegen de kerk af; hij deed een be roep op het patriottisch besef der Rus sische volkeren, op de liefde der Russen moedertje Rusland. Hij had het leger en de generaals nodig en stelde deze op een ereplaats, zo hoog. dat zijn eigen positie in gevaar leek te komen Stalin wist. hoever hij in oorlogstijd kon gaan. Doch na de overwinning ver anderde hij van standpunt. Het Russische nationalisme kon hij nog goed gebrui ken: in plaats van verbruiksgoederen. waarop het volk na de doorleefde el- bouw JHHHHBMHL-.- verplichtingen in het Atlantisch Pact. Dit betekent dat de paraatheid opgevoerd moet worden tot een sterkte in 1954 van 21 squadrons luchtverdedigingsjagers en tactische jagers samen. ,Jk begrijp ntet. waar je die moette voor doet. Er zyn toch tlectruche broed machines? lende hoopte, moest het zich gaan in spannen om de verworven plaats van het Russisch imperium nu ook te handha ven en het verworven koloniale Rijk re verdedigen. Daarom predikte Moskou van dag tot dag de oorlogszuchtige nei gingen van Amerika, waartegen men zich te wapenen bad. Tl/TA AR de generaals wilde Stalin uit hun te grote machtspositie terug drukken. Hij had zich reeds ééns door het leger bedreigd gevoeld. Dat was in de tijd, toen hy tegen Trotzky streed om de opvolging van Lenin. Trotzky was destijds commissaris voor het Rode Leger. In plaats van gebruik te maken van dit machtsmiddel- zoals Sta lin vreesde, wyl hij dat in Trotzky's plaats zelf gedaan zou hebben, trad Trotzky als commissaris voor het Leger af en verloor zijn stryd tegen zyn harde tegenstander, die een meester op tactisch veld bleek te zijn Een tweede bedreiging nam Stalin niet. Hij poogde de generaals weg te drukken uit hun positie: hy speelde de onderlinge tegenstellingen tussen hen uit; en hij ging zelfs zover, een der grootste Russische strategen, de over winnaar van Berlijn, de maarschak Zjoe- kow, gevangen te nemen- Wat niet weg nam. dat h(j hem tij dens die gevangenschap en ongenade naar het Verre Oosten zond om Sowjet- Rusland in dat kwetsbare gebied voor zyn verdediging te helpen, omdat ook Stalins maebt rekening had te houden met de harde feiten: de bestaande oor logsdreiging. door zyn eigen politiek op geroepen. TUOEKOW is sindsdien weer ln ere ^4 hersteld een merkwaardig teken voor de belangrijkheid van het militaire apparaat. Er waren meer van die tekenen. Op het 19e Partijcongres, nog ln Stalins tegenwoordigheid gehouden, was het leger het enige apparaat, dat niet van andere zijde aan critiek werd onderwor pen En tot de z g. slachtoffers van het dokterscomplot behoorden naast de hoogwaardigheidsbekleders der partij: Sjtsjerbakow en Zjdanow (die overigens ook de rang van kolonel-generaal voer den) vele hoge militairen. Als ..toekomstige" slachtoffers waren o.a de maarschalken Wasslliewski en Konjew voorbestemd. Dat wil zeggen: het leger ontving een bijzondere be scherming en een bijzonder bewijs van belangstelling van de zijde der hoogste machtshebbers; z(Jn waarde werd nog eens extra onder de ogen van het volk gebracht. Het leger was een macht, waarmede zelfj de oppermachtige Stalin te ren nen had En het heeft die positie thans nog bevestigd, zoals wy verder zullen

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7