In kamer vol rariteiten werkt de directeur van Artis Dr Sunier (geleerde, organisator en kunstminnaar) met pensioen Laat gij uw kind ook „klaar maken" voor klas twee? Dr Tromp vertelde voor Leidse Viro over Afghanistan Runderpest en malaria worden met succes bestreden Lezing met lichtbeelden in de Lakenhal NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 28 MAART 19SS Tussen olifantskiezen en schilderijen A AN ZEELIEDEN, zo heet 't, kan men bijzonder moeilijk verhalen over ■L* hun wederwaardigheden ontfutselen. Dezelfde moeilijkheid onder vindt men ook bij dr A. L. J. Sunier, die op 31 Maart met pensioen gaat als directeur van Artis. Want al zijn er misschien weinigen, die zo kunnen praten als hij, wanneer het over hemzelf gaat, versombert zijn gelaat en bestaat er de kans, dat er zich duidelijk zichtbare sporen van wrevel op zijn gezicht beginnen af te tekenen, of dat hij een por in de ribben uitdeelt en vraagt, wat er nu in hemelsnaam over zo'n „ouwe vent" te vertellen valt. Bij het laatste antwoord kan men beter voorlopig inpakken, want dan komen er wel mooie verhalen, bar mooie verhalen zelfs met een schier onbegrensde humor, maar beslist niet over de heer Sunier en Artis. Wan neer hij echter een beetje nijdig de stapels papieren voor zich rangschikt, komt er wel iets, maar dan ook iets zéér serieus en wetenschappelijks later wel weer gekruid met de nodige dwaasheden, wanneer hij met pret lichtjes in de ogen afdwaalt op een ander terrein dan Artis, over z'n stu dententijd in Groningen, over z'n ervaringen op Java of wanneer hij plot seling een serie gedichten („Kén je die niet?") uit de mouw schudt, 't doet er niet toe in welke taal. mand zal Het is een wonderlijk mens. dr Sunier, ogenschijnlijk een man van bizarre tegenstellingen, die echter, wanneer men hem beter kent, volkomen bij hem blij ken te passen en dan ook generlei ver wondering meer wekken, zo lezen we in Artis-nieuws. Op 31 Maart verliest Artis een groot directeur. Dr Sunier heeft geen gemak kelijke tijd in Artis gehad. De moeilijk heden begonnen feitelijk al toen hij er in 1927 z'n eerste schreden zette. De toenmalige directeur, dr Kerbert, over leed op 77-jarige leeftijd, voordat de nieuwe directeur kon worden ingewerkt. De tuin verkeerde in min of meer deplo rabele toestand en dr Suniers vrienden zeiden: „Wat ga je daar nou beginnen?" In de directeurskamer van het Artis- kantoor aan de Plantage Kerklaan te Amsterdam hebben wij getracht antwoord te halen op die vraag. En terwijl we nog buiten langs de hoge ramen lopen, wor den we al in de onmiskenbare Artis- sfeer getrokken. Al is het alleen reeds door dp reusachtige bewerkte olifants slagtand, die daar het uit- en inzicht voor een der ramen wegneemt. Achter de olifantstand ligt een koste lijke ruimte, een kamer, die op verbluf fende wijze bij de bewoner past. De hoge muren zijn nauwelijks zichtbaar onder een enorme vracht schilderijen, mooie en lelijke, maar zeker stukken, die meewer ken aan de wonderlijke sfeer. Op de schoorsteen, eigenlijk op elk daarvoor geschikt plekje, staan koperen of bron zen voorwerpen, vrijwel allemaal dier figuren. In de hoeken van de kamer staan sabels en klewangs voor 't gebruik ge reed ofschoon buiten de werkster wel licht niemand de dingen in jaren heeft aangeraakt. Er staat 't machtige horenstel van een Koedoe, de zaag van een zaag- vis. Er blijft alleen nog maar wat plaats voor een grote tafel en een wel bijzon der ouderwets bureau. Maar daarvan is niet veel te zien, beladen als ze zijn met enorme stapels paperassen en boeken en met' de meest vreemdsoortige andere voorwerpen van voetafdrukken van de een of ander-e aap en stukken Nijlpaard- tand en olifantskies tot bij graafwerk in de tuin te voorschijn gekomen oude pijpe- kopjes toe. Malaria-onderzoek Ds Sunier somt snel de gebruikelijke gegevens op. Geboren op dezelfde datum als Beethoven, alleen een beetje later: 17 December 1886 Daarna het gymnasium bezocht in Den Haag. het beste van die tijd. en vervolgens studie in Leiden van 1904 tot 1907 en in Groningen van 1907 tot 1910. In dit laatste jaar doctoraal examen en in 1911 promotie in Gronin gen. 't Zelfde jaar nog ging de jonge doctor naar het toenmalige Indië. „Moet je dat allemaal weten?" Hij kijkt een beetje verveeld en haalt zijn schouders Meer en meer worden de betekenis en de opvoedkundige waarde van de dieren tuin ingezien, hetgeen wel blijkt uit de financiële steun, die thans van de over heid wordt ontvangen. Het mag hier gerust worden gezegd, dat Artis die hulp en misschien wel het huidige bestaan van Artis in grote mate heeft te danken aan het werk van dr Sunier. ,,'t Is voor mij een grote voldoe ning, dat ik heb mogen helpen de zaak overeind te houden", zo zegt de heer Sunder 't zelf. 't Lijkt allemaal zo simpel, een dieren- Aanvankelijk werd hij le Zoölogisch assistent aar. het Visserijstation en later Hoofd van het Labo/atorium voor het Onderzoek ter Zee een andere naam voor het Visserijstation dat een afde ling was van 's Lands Plantentuin te Bui tenzorg. Elf jaar en vier maanden trok hij er rond; hij bouwde er een aquarium, was secretaris en de laatste jaren van z'n verblijf voorzitter van de Kon. Na tuurkundige Ver. in N.ed. Indië. De me dische wetenschap werd verrast met zijn interessante onderzoek betreffende de biologie van de broedplaatsen van de larven van de malaria-overbrengende muskiet, om het kort te zeggen: met hèt malaria-onderzoek. Met een ruk staat dr Sunier op. „'s Even kijken of ik er wat van in m'n bureau kan vindenHij graaft in overvolle laden en kastjes. „Neen, ik heb 't niet hierWat n ontzettende rom mel, die papieren, 'k Zal m'n opvolger vragen of ik later de boel een beetje mag^ opruimen Hij gaat weer zitten, bekijkt even gauw een paar brieven, waar hij met zn hoofd meer bij is dan bij het vraagge sprek. „Nou, goed, in 1922 ging ik met een jaar verlof naar Holland. En toen wilde ik niet meer terug". Vier jaar lang, tot 1927 werkte h« als conservator aan het 'Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden. Toen stierf plotseling dr Kerbert, de vorige en tweede directeur van het Genootschap ja. dr Sunier is in het 115 jaar oude Artis pas de derde directeur! Het was de be doeling, dat de heer Sunier eerst zes maanden zou worden ingewerkt, doch dat kon toen natuurlijk niet en dus stond hij binnen enkele dagen als (onervaren) directeur in Artis. Dierentuin noodzakelijk De toestand was er niet zo rooskleurig. Er waren reeds geruime tijd financiële moeilijkheden waardoor trouwens de gehele geschiedenis van particuliere ge nootschappen wordt gekenmerkt. In ver band met die moeilijkheden zou men ei toe kunnen komen, voor het bereiken var kleine materiële voordelen het karakter van de tuin aan te tasten. Het is zaak daartegen te waken opdat er niets zot worden vernietigd, dat waard is behou den te blijven. Het excuus van een zoölo gische tuin is: het publiek voorlichting geven en bij het publiek belangstelling te wekken voor de schoonheid en het gedrag van het levende dier Het is be kend, dat het overal ter wereld voc grote zoogdieren moeilijk is en steeds moeilijker wordt zich te handhaven; stap voor stap worden z<> verdrongen e eigen omgeving zijn ze niei ot nauwelijks te zien. Daarom is het belangrijk, dat in dierentuinen kennis kan maken met de levende vormen van het dier. Nie- verzorging der dieren? „Nou. wat wil je. De medische wetenschap heeft veel voortgang gemaakt en daarvan hebben wij kunnen profiteren.. Neem alleen maar de kwestie van de voeding. Er zijn heel wat dieren, die vroeger moeilijk in een dierentuin in t leven waren te houden en die het er nu bijzonder goed doen. Vroeger maakte ook de tuberculose vele slachtoffers onder de apen. zo zelfs, dat men, ook buiten de dierentuin, tot de on juiste mening kwam, dat apen bijzonder gevoelig voor deze ziekte zouden zijn en zonder meer dooi het publiek geïnfec teerd zouuen kunnen worden. De invoe ring van de quarantaine o a. heeft aan al deze sprookjes een einde gemaakt en de laatste 24 jaar is er geen geval van tbc onder de eigen, in het apenhuis verblij vende apen voorgekomen Ook bij de runderen kortit tuberculose bij ons thans veel minder voor" We polsen dr Sunier over z'n lieve- j lingsdieren en zijn r.iet verwonderd, wan- neer hij ons medelijdend aankijkt wat een idiote vraag! „Nou, voor een zoöloog is de interesse in de eerste plaats intel lectueel. Natuurlijk is ieder mens gevoe-; lig voor aardige en lieve diertjes, maar wanneer ik nu zuiver volgens m'n per soonlijke gevoelens moest oordelen, dan zou ik 't meest voelen voor grote zoog dieren, zoals runderen, herten en anti lopen. Niet in de eerste plaats voor apen, ofschoon ze buitengewoon interessant zijn. Jonge mensapen hebben voor mij iets liefs, dat hen tot op zekere hoogte aan tamelijk dynamische, moeilijke kin deren doet denken. Een volwassen Gib bon mag ik ook graag omdat Gibbons tot de weinige niet-onaesthetische apen be horen, die o.a. ook niet stinken. Toch gaan mijn gevoelens in 't algemeen meer uit naar een jonge heikauwer, een kalfje of zo. dan naar een aap of zelfs naar een roofdier, ofschoon ik wel leeuwen in m'n huis heb grootgebracht En dan is er het moment, dat we de Dr A. L. J. Sunier, die op 31 directeur t tuin te leiden, zeker wanneer de direc- er slechts met enkele woorden over spreekt. Onderduikers in Artis ,Er is voor de „Arbeitseinsatz" niemand n het personeel naar Duitsland ge gaan", zegt hij en „we zijn met de dieren de oorlog doorgekomen". Maar hij spreekt niet van zijn optreden ten aan- van de bezetters, die mensen en dieren poogden weg te slepen; hij spreekt over de mensen, die hij, dank zij handige manoeuvres, uit gevangenschap los te krijgen en ook niet over de vele onderduikers, die in de oorlogsjaren Artis op de hooizolder en boven in verschillende dierenverblijven een on derdak vonden. Anderen in Artis gewagen nu nog in de ontzettende nacht, toen het brandbommen op Artis regende, die renverblijven en dienstwoningen in lichter laaie stonden en de directeur, in nachtgewaad, samen met dr Por- tielje, tijdens de blussing door perso neel en brandweer met geladen ge weren bij de razend geworden roof dieren en reusachtige wisenten ston den, ten einde bij een mogelijk uit breken der dieren te kunnen optre den. Hij noemt met geen woord de gebou wen en verblijven, die in moeilijke jaren onder zijn leiding werden opgetrokken: het Kamelenveld de Kinderboerderij, de Apenrots, het Kraanvogelhuis, de Wisent- verblijven om er maar enkele te noemen. En niet te vergeten het dezer dagen ge reed gekomen Jongemensapenhuis Neen, hij zegt alleen ,,'t Is aardig dat we in Artis wel weten hoe 't zou moeten, maar ja, wanneer de gewenste middelen en het benodigde personeel ontbrekenWe hebben altijd wat moeten schipperen 't Is alleen een grote voldoening, dat. ondanks de vele beste stuurlui aan de wal, Artis als culturele en opvoedkun dige instelling niet is aangetast. Wat voor mü tevens een grote reden tot dankbaar heid is", voegt hii er aan toe. „is. dat het bestuur van Artis mij heeft verzocht, zelf naar een in alle opzichten zo ge schikt mogelijke opvolger uit te zien en met mijn keuze accoord is. gegaan toen i' nageruime tijd zoeken, meende die opvolger te hebben gevonden". Geen t.b.c. Wanneer we dan een paar vragen stel len over de tuin zelf, wordt dr Sunier op slag enthousiaster Oei in de loop der jaren veel is veranderd wat betreft de Maart met pensioen gaat als an Artis. scheidende directeur vragen wat hi straks gaat doen. Dr Sunier schuift doel loos de papieren op tafel heen en weei en antwoord weer in telegramstijl. „In ieder geval lezen, veel lezen. Homerus bijvoorbeeld. Latijn en Grieks lees ik regelmatig. Verdei Franse literatuur geschiedenis. En schilderkunst. Ik ben nog altijd gek op de Haagse schpol En dan een beetje prutsen met insecten en plantjes. Insecten verzamelen is van m'n diletanten-hobbies. Ook hoop ik bij tijd en gelegenheid nog 't eei ander over m-'n ervaringen te publi ceren,En daar moeten we het r doen. Er wachten bezoekers. Er moe telefoongesprekken worden gevoerd, moeten Dr Portielje Buiten in de tuin ontmoeten we Portielje, die vorig jaar Artis met pen sioen verliet °n die ruim 25 jaar onder de heer Sunier heeft gewerkt. „'t Was een bijzonder prettige sai werking. Beter dan je eigenlijk zou wachten, want we zijn twee volkomen tegengestelde figuren. Maar ondanks het feit. dat hij graag zelf de leiding vast ii handen hield, liet hij z'n mensen vol komen vrij. Artis heeft het met hem on gelooflijk goed getroffen. Hij heeft v begin af reuzegoed ingezien, wat de kelijke betekenis van een zoölogische tuin is en Artis niet verlaagd tot een kijkspul. Hij heeft ook onmiddellijk de waarde in gezien van rondleidingen en voordrachten en die onophoudelijk gestimuleerd.. Dr Portielje haalt voorbeelden aan. liggen voor 't grijpen. Heeft hij u ntet versteld van de zeer betekenisvolle rol, die hij heeft gespeeld in de internationale vereniging van directeuren van dieren tuinen, waar hij voorzitter van is ge weest? Of van z'n vele adviezen betref fende de bescherming van wild en 'tegengaan van het onverantwoordelijk vangen, transporteren en verhandelen van alle mogelijke soorten dieren? Heeft hij niets verteld van de prachtige kudde wisenten, kostbare en zeldzame dieren die hij in Artis heeft gefokt? We schudden het hoofd. „Maar heeft hij dan nietbegint d»- Portielje We ontkennen bij voorbaat en schrijve» desondanks niets meer op. Want we willen voor alles trachten de indruk te wekken dat we overdrij- De nieuwe directeur Het is vanzelfsprekend, dat wij. na het onderhoud met de scheidende directeur ook eer. praatie maker, met z'n opvolger, dr E F Jacob, Di- toekomstige direc teur wera op 11 September 1908 in Am- AMERICA'S BEST TO b A C C O S Doe dat toch nief: de eerste klas heelt haar bijzondere betekenis Het bestuur van de Leidse vereniging voor poedagogiek schreef ons het volgende: We leven In een wereld, die gekenmerkt wordt door een gróte mate van onrust. Levenstempo is een belangrijk begrip geworden. Het leven Is een aaneenschakeling van ann tyd gebonden activiteiten. Klok en zakagenda nemen in ons doen en laten van elke dag een dergelijke plaats in, dat ons bestaan zonder deze attributen in gevaar zou komen. Deze dingen staan niet meer in onze dienst, wij staan in h u n dienst. klas? Denken zij, dat tijdwinst van één jaar de toekomst van hun jongen of meisje ten goede komt? Als ze dit den ken. is het goed er op te wijzen, dat de praktijk aantoont, dat dit niet opgaat. De nadelen zijn in de regel aanmerkelijk Natuurlijk heeft dit tempo invloed ip ons psychische leven. Ons aanpassings vermogen heeft grenzen: de neurose, als uiting van een aanpassingsdefect is er veelal het gevolg van. Het verontrusten de is nu, dat wij volwassenen ook onze kinderen, onze jonge kinderen reeds, deel laten hebben aan dit opgeschroefde be staan. U moet eens opletten hoe vaak wij tegen onze kinderen zeggen: ..Schiet op Mieneke. het is tijd voor dit: denk er om Aart het is tijd voor dat". Het begint al met onze peuters van 5— 6 jaar. We kunnen vaak niet de tijd af wachten. dat de deuren van de school zich voor hen openen. We lopen op de natuurlijke ontwikkeling van onze klei nen vooruit, door hun belangstelling te vragen voor zaken, die nog niet des kinds zijn We brengen ook hen in situaties, die boven hun geestelijke stand liggen en ontwikkelen op deze wijze, onbewust en ongewild, neurotische eigenschappen. Wat menen ouders nu te bereiken, die hun kind de eerste klas van de lagere school willen laten overslaan door het klaar te doen ..stomen" voor de tweede Oók positieI werk bij V. N. men over de Verenigde Naties hoort spreken, denkt men direct aan diep zinnige politieke debatten en gewichtige vergaderingen. Dat die Verenigde Naties ook positief werk doen is over het algemeen niet zo bekend. Dr S. W. Tromp, geological consultant United Nations technical assistance administration, hield gisteravond voor de vereniging voor internationale rechtsorde afdeling Leiden- Oegstgeest een voordracht, met lichtbeelden verduidelijkt, over enkele practische aspecten van het technische hulpprogramma van de Verenigde Naties. Spreker vertelde, dat hij in 1950 het Midden-Oosten heeft bezocht om de aspecten van de technische hulpverle- te bekijken. In 1951 verzócht Afgha nistan om technische hulp. Lange tijd is sterdam gebo' en en vertrok als baby naar Bakkum IN.H.) waar zijn vader direc teur was var het gesticht Duin en Bos In 1916 ging hij naar Leiden waar hij de HBS bezccht Van 1927 tot 1933 studeerde hij biologie; in 1938 volgde de promotie In 1935 werd dr Jacobi leraar aan de Rijks HBS in Goes en van 1939 tot Sep tember 1952 directeur van de Rijkstuin bouwschooi in Boskoop Ruim zes maanden reeds werkt dr Jacobi in Artis In die tijd heeft hij zich moeten inwerken in zijn omvangrijke toekomstige arbeid; zelfs heeft hij enkele weken als ..hulp-oppasser" op de ver schillende afdelingen van Artis doorge bracht. Daarnaast heeft hij nog kans ge zien een groot aantal buitenlandse die rentuinen te bezoeken. ,,'t Is moeilijk om thans reeds iets defi nitiefs te zeggen over mijn inzichten betreffende Artis Een dierentuin is een instelling, die niet in enkele maanden te doorgronden en zeker niet in de wi termaanden, wanneer er weinig publiek is. Ik heb natuurlijk bijzonder veel ge leerd van de ervaringen van dr Sunier, die als directeur wel geniaal genoemd kan worden. Wel kan ik vertellen wat zo m'n eerste indrukken zijn. Dat is dan in de eerste plaats het verschijnsel, dat er in Artis nauwelijks over wordt gesproken, wan neer iemand er 2* jaar in dienst is en dat zelfs 40 jaar heel gewoon is. Ik geloof dat dit een bewijs is voor de buitengewoon prettige geest, die onder het gehele per soneel heerst en die zijn oorsprong zeker niet kan vinden in hoge lonen, maar uit sluitend omdat men hier in Artis met plezier en liefde werkt. Ik heb gemerkt, dat er mensen aan Artis verbonden zijn. die elders veel meer zouden kunnen ver dienen, maar die Artis trouw blijven wegens de prettige sfeer en de aard van het werk. En," voegt hij er aan toe. „ik ben er van overtuigd, dat ik zelf ook zeer dankbaar werk krijg. Dan kan ik ook wel zeggen, dat men van mij gelukkig niet behoeft te verwach ten, dat ik de zaak op z'n kop zal zetten. Artis is als tuin bijzender mooi; dat heb ik goed kunnen merken bij mijn bezoek aan buitenlandse dierentuinen, waar in veel gevallen de aanleg van de tuin on aangenaam aandeed. Maar en dr Jacobt kijkt ons lachenu aan, „dat kan natuur lijk wel een tuinbouw-erfenis zijn In Artis speelt vooral de aanwezigheid van de oude en prachtige bomen een belangrijke rol. Ze geven de tuin een be paald karakter, dat in ieder geval moet worden gehandhaafd. Daarnaast zal in de toekomst zonder de zaak enig ge weld aan te doen. gebruik moeten worden gemaakt var. moderne opvattingen inzake tuinarchitecteuur Er zijn natuurlijk vele wensen, die ook dr Sunier ongetwijfeld gehad heeft. Artis is een oude instelling en sommige gebou wen zijn verouderd Daar is evenwel al leen met geld iets aan te doen. De heer Sunier heeft er voor gezorgd, dat er in de komende jaren iets meer aan de ver fraaiing van de dierentuin kan worden gedaan. De overheid heeft immers 1% millioen gulden toegezegd voor restau ratie van op het terrein van Artis aan wezige gebouwen en het spreekt vanzelf, dat deze restauratie een zekere moder nisering inhoudt Natuurlijk zullen er ook. wanneer de benodigde fondsen gevonden kunnen worden, nieuwe dierenverblijven worden gebouwd; ook zal het er om gaan, de dierenccllectie zo goed en zo interessant mogelijk te doen zijn En dat hangt weer samen met het voorgaande: eerst onder dak, dan dieren.... Maar wat ik voor de toekomst in de eerste plaats hoop, is, dat ik Artis kan blijven bekijken, zoals ik in de eerste maanden heb gedaan ontdaan dan na tuurlijk van de verkeerde Inzichten, die je aanvankeiijkk omtrent een aantal zaken hebt. Als ik echter deze „gerijpte nieuwelingenblik" zoals ik hem maar zal noemen Rteede weei terug kan vinden, zal ik ;n staat olijven critiek te leveren op de nageiiiksi dingen En dat is, geloot ik, zéér belangrijk!" dit land een bufferstaat geweest tussen het Britse imperium in het Zuiden Rusland in het Noorden. Door deze po sitie is Afghanistan ver ten achter ge bleven in ontwikkeling, Agenda voor Leiden dan ook één van de eerste landen, hulp in aanmerking kwamen. Het Noorden van het land bestaat van karakoelteelt (een soort schapen, van het bont een grote handels waarde vertegenwoordigt). In de zomer droog, dat veel dieren van honger en dorst omkomen. De technische hulpcommlssie van de V.N. is nu bezig het ondergrond se water tot ontwikkeling te bren gen. Verder wordt er onderzocht of het de moeite loont de mineralen, waaraan Afghanistan rijk is, te ont ginnen. Men is de runderpest, de malaria en de vlektyphus met mic- cer aan het bestrijden. Dr Tromp vertelde, dat het speciaal belast is met het tot ontwikkeling bren gen van ondergronds water. Het vervoer van de boorapparatuur vanaf Karachi naar Noord-Afghanistan heeft erg veel moeite gekost. Op 't ogenblik staat dit deel van het hulpverleningswerk stil, omdat de winter met zijn zware sneeuw val elk werk onmogelijk maakt. Het hele gebied van het Midden-Oosten staat in het centrum van de belangstelling van de technische hulpcommissie. Over het algemeen wordt deze daadwèrkelijke hulp door de bevolking dankbaar aan vaard. Afscheid Hierna werd een algemene ledenverga dering gehouden, waarin de voorzitter, mr W. J. Geertsema, wegens zijn vertrek naar Warffum, afscheid nam van de af deling. Mr Geertsema zei zich te ver heugen over de gestadig groeiende be langstelling voor internationale vraag stukken in Leiden. Na enkele woorden van dank voor de prettige samenwer king met het bestuur gaf hij de hamer over aan de nieuwe voorzitter, de heer K. H. W. ten Bosch. Mevr. P. H. Smits- Witvliet overhandigde als blijk van waardering namens het bestuur de heer Geertsema enkele geschenken. Veertig jaar in hotel Central Op 1 April zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. B. de Minjer hotèl Cen tral aan de Breestraat overnam van de heer Lempers. Het hotel zal die dag ge sloten zijn. Des middags tussen twee en vier bestaat er gelegenheid de heer De Minjer te complimenteren. Zaterdag Gehele dag: collecte voor het nieuwe diaconessenhuis. Terrein Zoeterw. Singel, half 4: Sport stichting, opening clubhöisje. Marekerk, 8 uur: rally Youth for Christ. Prediker, 8 uur: Dierenbescherming, filmavond voor C.JM.V.'s, causerie G. Nieuwenhuysen. Antonius-clubhuis. 7.45 uur: „Ons Toneel" met „De rare familie". Sportschool Holvast Pieterskerkgracht. 8 uur: Judowedstrijden en -demonstraties ajtirr_t Alphen aan den Rijn. Noorder- 'zei^spr. Het'kerk- 3 uur: afdelingsvergadering Geref. mannenverenigingen. prof. Zuidema kerkelijk besef Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Rehoboth. 8 uur: Chr.-Hist. Jongeren groep. D. van der Kwaak over gemeente politiek. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereniglng „Rijnland", algemene vergadering en causerie H. J. Stol. Dinsdag Ambachtsschool, 8 uur: uitreiking diplo ma's vakavondschool. Stadsgehoorzaal. 7.15 uur: uitvoering van Matthaus Passion door Ex Animo. Marekerk. 8 uur: Paasspel ..De dag des Heren" door Leidse oecumenische spel- groep. Schouwburg. 7 45 uur: L A K., Rotter dams Toneel met Hendrik IV van Luigi Pirandello. Tentoonstelling Lakenhal, 10—4 uur en Dinsdagavond 8—10 uur: werken van G. H. Breitner (tot 7 April). groter dan de voordelen. Niet t streeft de onderwijsvernieuwing er naar de leerplichtige leeftijd naar 7 jaar te verschuiven. Want de eerste klas van de lagere school moet niet vooral gezien wor den als in dienst te staan van het leren, haar waarde ligt vooral op pae- dagogisch en kinderpsychologisch ter rein. De eerste klas geeft het kind ge legenheid zich voor te bereiden op een geheel nieuwe levenssituatie: de aanpassing, de spraakontwikkeling en de overgang van spelen naar leren staan zozeer in het middelpunt van de didactiek, dat het te enen male onverantwoord is, onze kinderen dit te onthouden door hen dadelijk in de tweede klas te plaatsen- Het is opmerkelijk, hoe deze kinderen de ervaringen van de eerste klas later missen en hierdoor juist in alle klassen tegenvallen. Het ogenschijnlijke jaar winst brengt veelal verlies. Kinderen, die door hun aanleg tot de beste leerlingen zouden kunnen behoren, nemen door het euvel, hierboven genoemd, veelal een po sitie in, die minder is. dan we oorspron kelijk verwacht zouden hébben. Geldt deze redenering voor alle kin deren? We durven dit niet te zeggen, maar wel kunnen we opmerken, dat dit voor zeer veel kinderen geldt. Neemt daarom de verstandige weg en praat met een deskundige. En de laatste zal onge twijfeld in negen van de tien gevallen zeggen: I „Ouders, laat Uw kind rustig de eer ste klas doorlopen". Uitgebreid programma voor Smalfilm-Liga In de bijeenkomst van de Leidse Smal film-Liga. die gisteravond in de Turk werd gehouden, werd een uitgebreid programma afgewerkt, waarvan het hoofdbestanddeel de vertoning van de 16 mm film Golgotha van Julien Duvi- vier was. Dit ontroerende filmwerk werd gedraaid door Raymund van Sasse van IJsselt O F M. De vertoning werd enkele malen onderbroken door technische moeilijkheden, maar desondanks kon men zich niet aan de beklemming van de film onttrekken. De bijeenkomst begon met een kort openingswoord van de voorzitter, de heer Herman Kleibrink. Daarna werden een aantal fragmenten van de detectivefilm, waaraan de Liga werkt, vertoond. Een 16 mm kleurenfilm van de heer J. Piëete volgde. De losse beelden, waaruit dit werk bestaat, wekten bewondering door de grote kleurgevoeligheid, die er uit sprak en door soms voortreffelijke beeld compositie. Een grote verrassing was de vertoning van „De schoenmaker en de hoedenma ker". een bijzonder humoristische filmisch pleidooi voor de slechting van de tolmuren in Europa. Dit werkje, tot stand gebracht door Halas en Batchelor, was ter beschikking gesteld door de regeringsvoorlichtingsdienst. Een aardig intermezzo vormde de aan bieding van twee zilveren lepeltjes aan de heer Doorenmaal en zijn tegenspeel ster in de detectivefilm, die zich gaan verloven. Mr Feitkamp over Breitner Groot was gisteravond de opkomst bij de lezing met lichtbeelden, die mr W. C. Feitkamp in de Lakenhal over Breitner hield. De avond werd geor ganiseerd door K. en O. en was bedoeld als een inleiding op de tentoonstel ling, die dan ook na afloop bezichtigd kon worden. Chr. reisvereniging had plezierige jaarvergadering Eigen toneelclub voerde een blijspel op De jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereni ging, die gisteravond in de grote zaal van de Burcht werd gehouden, was een volle zaal waard geweest. Toch waren er nog een paar honderd mensen en zij hebben dan ook een prettige avond gehad. Dat slaat vanzelfsprekend vooral op de opvoering van het toneelstuk „In een klein hotelletje" door de eigen toneelclub. in verband met de recente rampspoedige gebeurtenissen werd uitgesteld, nu ln September zal worden gehouden. De vol gende algemene vergadering zou, in Groningen plaats hebben. Het bestuur hoopt weer verschillende excursies te kunnen uitschrijven. De heer Van den Bos noemde bezoeken aan de Flora in, de Betuwe, de bollen streek. Nijmegen (Berg en Dal), het kas teel Haarzuilen, de terreinen van de L.D.M.. Schiphol en de Zaanstreek, de Loosdrechtse plassen en de Leusderheide, de Veluwe en de Zuiderzeewerken. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. B. A. Beks, dat in verband met het verblijf van mej. Beks achter de cou lissen door mej. M. G. Erkelens werd voorgelezen, gewaagde van een toene mend aantal leden. De leden lieten het bestuur, wat het bezoek aan de verga dering betreft, niet in de steek. De pen ningmeester, de heer H. Vogel, meldde een voordelig saldo van f 29. Aan het Rampenfonds kon een bedrag van f 77 worden afgedragen, zijnde het batige saldo van de Kleibrink-avond In het Vlies. Het huishoudelijke gedeelte slechts een klein deel van de avond in beslag. Voorzitter A. van den Bos had zijn openingswoord de titel „Een nieuwe tijd een nieuwe taak" gegeven. Hij verklaarde, dat het bestuur zal trach ten zijn nieuwe taak (ten opzichte het komende seizoen) zo goed mogelijk te volbrengen. Maar het verwacht op zijn beurt van de leden een stimulerend enthousiasme. Door een verhoogde acti viteit moeten we onze vereniging die plaats geven, die haar om des beginsels wil toekomt, aldus de heer Van den Bos. Hij deelde nog mee, dat de feestviering ter gelegenheid van het dertig-jarig be staan van de landelijke vereniging, die Mr Feitkamp belichtte op prettige en overzichtelijke wijze de stijlkenmerken van Breitners oeuvre, daarbij gebruik makend van het werk van voorgangers en tijdgenoten als vergelijkingsmateriaal. De nadruk viel daarbij nogal eens op de populaire waardering van schilderijen uit de tijd van het impressionisme, een waardering, die mr Feitkamp niet ver oordeelde. maar wel als onjuist betitelde. Het gaat bij Breitner niet om de stem ming en de romantiek van een stadsbeeld en niet om het karakter' van een gepor tretteerde, maar om het licht, om de kleur en om de uiterlijke karakteristiek van de dingen, die hem troffen en die hü daarom schilderde. Daarin was hij verwant aan Isaac Is- raëls bijv. en geheel tegengesteld aan Vincent van Gogh, met wie hl) de liefde voor de volksbuurten gemeen had. Maar Van Gogh zag het karakter en de ziel achter de uiterlijke verschijningsvorm, de mens als persoon, zoals Van der Lek ach ter die verschijningsvorm het algemeen- menselijke poogde te ontdekken. BH Breitner staan deze dingen op de achter grond. Mr Feitkamp maakte er zijn auditorium op attent, dat men wel persoonlijk i kan voelen voor de een of de andere schilderwijze, maar dat dit verschil in ge aardheid van de kunstenaar niet bete kent. dat de een groter zou zijn dan de ander. De lichtbeelden, die mr FelUcamp toonde, waren over het algemeen van stekende kwaliteit. De avond stond onder leiding van de waarnemend directeur van de Lakenhal, dr J. Keuning, die mr Feitkamp ook hartelijk dankte voor het gebodene. Breitner bij kunstlicht Zoals wij onze lezers reeds meedeelden, is de Breitnertentoonstelling in de Laken hal gedurende de expositie-weken ook op tvee Dinsdagavonden geopend, dank z(j de nieuwe verlichting in de Hartevelt- en Van Mieriszalen. As. Dinsdagavond van acht tot tien zal men dus deze zalen kunnen bezoeken, waar men behalve de Breitners ook de andere schilderijen zal kunnen bekijken. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. Jansen, leider van het afdelingsbu reau, herkozen. De nieuwe kascommis- sie bestaat uit mej. J. B. Loeber en de heren L. J. Bijl en H. van Vliet De heer Van den Bos bracht secretaresse en pen ningmeester dank voor hun werk voor de afdeling. De afdeling Leiden staat bij het hoofdbestuur als een actieve afde ling bekend, zei hij nog. De heer Vogel sprak woorden van dank tot de voor zitter. „In een klein hotelletje" is een blijspel met persoonsverwisselingen, zoals er zo vele zijn. De vertolking was over het algemeen boeiend. Aan het spel van de medewerkenden was veel gelegen, want het stuk zelf heeft slechts weinig ver diensten. De spelers zijn er in geslaagd, er iets aardigs van te maken. Het spel van mej. Beks vonden we uitstekend. Aan een opzeggen van de rol maakte zij zich niet schuldig. Trouwens, van de potige keukenmeid kan men dat ook niet zeggen, 't Was prettig dat de souffleuse zich in het tweede bedrijf herstelde. Men kon haar in het eerste bedrijf zelfs in het midden van de zaal horen. Nogmaals: de NJLC.V. kan terugzien op een plezie rige avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3