JMeutue geiJisdje (fourant Koningin Mary is gisteravond in haar slaap overleden Grepen uit het leven van Queen Mary Stoffelijk overschot wordt bijgezet in Windsor Castle ei De telegrafist werd tijdens vliegen neergeslagen Uit de school geklapt WOENSDAG 25 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2 per maand: 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9694 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chet-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken h tkeUnta «4n fwri in tegfjeaspoet' HET BRITSE VOLK ROUWT KONINGIN MARY, de 85-jarige gemalin van wijlen koning George V. de „Grand Old Lady" van het Engelse koningshuis, is Dinsdag avond om 20 minuten over 11 (Nederlandse tijd) overleden. In haar slaap is zij vredig heengegaan. Haar dood werd door premier Churchill in het Lagerhuis bekend gemaakt. Op hetzelfde ogenblik werd het bulletin van haar overlijden aan de poort van Marlborough House aangeplakt. Honderden Londenaars stonden daar de ganse avond op verder nieuws te wachten. Het was één van koningin Mary's laatste wensen, dat de kroning van haar kleindochter koningin Elizabeth II op 2 luni door zou gaan, zoals voorzien was. Het stoffelijk overschot zal in Windsor Castle worden bijgezet, naast dat van haar gemaal George V en haar zoon George VI. De B.B.C. onderbrak het programma en maakte het overlijden bekend, waarna de zender zweeg. voorstel aan. Wij wijzen er nog op, dat door de dood van koningin Mary geen constitutioneel probleem wordt gescha- Toen het allerlaatste bulletin by Marlborough House werd aangeplakt, ■werd tevens de persoonlijke standaard van koningin Mary neergehaald. De mannen onder de menigte, die zich vóór het paleis had verzameld, ontblootten het hoofd en vele vrouwen weehden. In de vooravond hadden koningin Elizabeth en andere leden der koninklijke familie een kort bezoek aan koningin Mary ge bracht. Zij bleven geruime tijd aan het ziekbed der oude koningin. De „prinses Royal", de enige dochter van koningin Mary, bleef de gehele avond in Marl borough House. Ook was behalve de hertog van Windsor, de aartsbisschop van Canterbury, dr Geoffrey Fisher, de hoogste kerkelijke waardigheidsbekleder in Engeland, aanwezig. Het trieste nieuws van koningin Mary': dood werd onmiddellijk telefonisch door gegeven naar Buckingham Palace en' York House, het verblijf van de hertog van Gloucester, de derde zoon van koningin Mary. Terstond moesten maat regelen worden getroffen voor de rouw. De opperkamerheer, de graaf van Scar borough, zal de duur van de hofrouw be kend maken, zodra koningin Elizabeth daarover een beslissing heeft genomen. Eerst dan zullen ook de mogelijke ge volgen voor de kroningsplechtigheid welke op 2 Juni zou plaats vinden, be kend zijn, maar, zoals reeds gezegd, op uitdrukkelijke wens van de overledene eal de kroning niet worden uitgesteld, al bestaat dc kans dat dé feestelijkheden voor eèn deel zullen wórden afgelast. Chuichill brak in snikken uit Het overlijden van koningin Mary is niet geheel onverwacht gekomen. Echter, aldus A.F.P., leidde Maandagmiddag prinses Mary (haar doohter) in Marl borough House, waar op de eerste dieping de ziekenkamer van koningin Mary was, nog de bijeenkomst van „borduurkrans", die 53 jaar geleden door koningin Mary werd gesticht. Dit vond plaats an een salon beneden in het paleis, waar het getouw staat, waarop de oude 1 koningin haar tapijtwerk maakte. In de derde bekendmaking werd gemeld, dat de krachten snel afnamen, maar dat de koningin rustig sliep. Haar beide lijf- artsen begaven zich huiswaarts na he' uitgeven van dit bulletin. Engelse dokters hebben gewezen op de treffende overeen komst tussen de laatste bekendmaking en die, welke werd uitgegeven kort vóór het overlijden van haar gehaal, koning George V. Er stond toen alleen in: leven van de konmg neigt vredig naar het einde". Churchill, de 78-jarige premier, v eigen politieke loopbaan in dezelfde Victoriaanse periode begon, waarin Mary I koningin werd, maakte het nieuws snik kend bekend. Zijn stem brak af en hij I zei vervolgens: „Morgen zal ik onmid- dellijk na het gebed een adres van rouw- i beklag aan de koningin indienen en het Huis voorstellen tot Donderdag uiteen te gaan als een uiting van ons diepste leed wezen en respect." Gekleed in smoking en met een blad papier in de hand, trad ChurchilL het Lagerhuis binnen. Dt I ministers, de voorzitter van het Huls er de leiders der oppositie waren bijeen- geroepen voor een korte conferentie. De oppositieleider Attlee sloot zich geheel aan bij Churchill's gevoelige woorden. Ook in het Britse Hogerhuis stelde de leider der conservatieve meerderheid, de markies van Salisbury, voor, een condo- leantieboodschap aan de koninklijke familie te zenden. Ook hier sloot de leider der Labourfractie zich geheel bij dit Over 25 jaar pen. Het testament van de overledene zal geheim blijven. Waarschijnlijk zal het de begrafenis in de kring der koninklijke familie worden voorgelezen. Koningin Mary, aldus Reuter, bezat een tamelijk aanzienlijk vermogen, waarvan de hertog an Windsor de eerste erfgenaam De wereld rouwt mee Uit alle delen der wereld zijn telegram- ten van rouwbeklag binnengekomen. President Eisenhower deed koningin ELizaibeth II een boodschap toekomen, •aari-n hij uitdrukking geeft aan zijn iep medegevoel. Tientallen staatshoofden hebben het voorbeeld van Eisenhower gevolgd. Ook de landen van het Gemembest betuigden „Zij is dood", zei plotseling een vrouw Toen vannacht honderden men sen bij de hekken van het paleis stonden te wachten op nader nieuws, na de mededelingen, die overdag over de ernstige toestand van koningin Mary waren gedaan, trad plotseling een vrouw naar voren. Zij was het, die de droevige tijding kwam brengen. „Zij is dood, ik heb het zojuist gehoord." De vrouw was dermate overstuur, dat twee politieagenten haar met zachte dwang moesten weggelei- den. Eerst om kwart voor twee van nacht (Ned. tijd) sloot de politie de hekken van het paleis, waarna de mensenmenigte zich ver spreidde. hun diepe deelneming. De zittingen de parlementen der Gemenbest-landen werden bij wijze van rouw verdaagd. Reuter meldde, in tegenstelling met andere berichten, dat de uitvaartdienst hoogstwaarschijnlijk in de St. Pauls- kathedraal zal worden gehouden. De klokken luidden haar uit... Het Engelse volk diep onder de indruk (Van onze Londense correspondent) Onze, Londense correspondent telefo neerde hedenmorgen nog de volgende bijzonderheden: De vorstin, die op 26 Mei 86 jaar zou zijn geworden, is volgens het medisch bulletin aan verzwakking, ver oorzaakt door maagstoornissen, bezweken. Zij ligt opgebaard in het sterfhuis Marlborough House. Een grote zwijgende mensenmenigte heeft zich hier verzameld. De buitenwachten, twee lange grenadiers met grijze overjassen en hoge z- berenmutsen, lopen stram voor de hek ken heen en weer. Gisteravond snelde af en toe een wagen door de ingang en ee hoge bezoeker of bezoekster stapte uit Wij zagen de hertogin van Kent. ve gezeld door twee van haar kinderen, de hertog van Kent en prinses Alexandra. Niet lang draana draaide een grote zwarte Daimler de inrit van Marlborough House in. Achter de ramen zag men het ernstige gezicht van de hertog van Windsor, die reeds die reeds een dag of veertien ge leden, wekens de ziekte van zyn moeder, uit Amerika was overgekomen. Tot de andere hoge bezoeksters, behoorde koningin-moeder Elizabeth, de weduwe van koning George VI. Op eens reeds tweede zwarte Daimler langzaam v In gezelschap van de hertog van Edin burgh en prinses Margaret, kwam konin gin Elizabeth II afscheid van haar ster vende grootmoeder nemen. Het Engelse koninklyke huis heeft al zijn officiële functies afgelast. De Britten hoorden om 12 uur gister avond het laatste nieuwsbulletin va B.B.C.waarin de dood van koningin Mary werd aangekondigd. Eentonig klokgelui ging aan de korte op waardige toon uit gesproken mededeling vooraf. Vrywel alle Engelse bladen brengen grote por tretten van de overleden vorstin en de anders rode afdrnk van de „Daily Mirror" een paarse kleur. De extra edities n spoedig uitverkocht Waarnenu verwachten, dat er een hofrouw van vier weken zal worden afgekondigd of ééi in ieder geval vóór 2 Juni (de dag der kroning) beëindigd zal zyn. Sommige waarnemers achten het moge lijk. dat koningin Mary enige dagen in de Westminster Hall in statie zal liggen, op dezelfde plaats waar ook haar gemaal oon opgebaard stonden. De West ter Abbey, waar gewoonlijk rouwdienst wordt gehouden, zal wegens verbouwing niet gebruikt kunnen wor den. Tot zover onze Londense correspon dent. Een aantal organisatoren van grote' tentoonstellingen heeft een commissie gevormd om o.a. de verhouding met de overheidsinstanties te regelen (voorz.: A. Fortuyn Harreman, directeur V.V.V. Apeldoorn). Twee leden van de bemanning van het Tsjechische vliegtuig dat giste ren te Frankfort landde, in gesprek met een Amerikaans officier. Ze vinden het blijkbaar uitstekend nu vóór in plaats van achter het ijzeren gordijn te zijn. Vlaggen halfstok in Voor rijksambtenaren 1 April andere diensturen Den Haag Wederom hangen in Den Haag van de ambassades en legaties de vlaggen half stok ten teken van rouw, nu bij de dood Koningin Mary. vice-president van het Internatio nale Hof van Justitie, de heer J. G. Quer- i. heeft hedenmorgen bij de aanvang der zitting in de zaak Ambatielos. woor- herdenking gesproken, die door allen staande werden aangehoord. Op de valreep Mayer in conflict met parlement Maar hij won het tenslotte toch Kort voor het vertrek van de Franse ■nin.-president Mayer naar Washington heeft zich een ernstig conflict voorgedaan met de Nationale Vergadering. De pre- kwam vrij plotseling met om een lening van 80 milliard francs 880 millioen op te nemen bij de Bank Frankrijk, omdat de regering in ver band met tegenvallende belastingopbreng. geld nodig had om de zaken gaande te houden. De financiële de Nationale Vergadering verwierp ech ter dit voorstel met 18 tegen 7 stemmen. Tegen stemden, enkele van Mayers radi caal-socialisten, de communisten socialisten. Hierop ontstond een fel debat in de Nationale Vergadering, waar Mayer aangevallen werd door leden partijen. Mayer was zo verontwaardigd, dat hij zeide: Als dit voorstel niet aange nomen wordt, dan is er geen vliegtuig voor Washington meer nddig, omdat geen regering meer zal zijn. Tenslotte wist hij echter nog zóveel aanhang te krijgen, dat het advies der commissie verworpen werd en de Nationale Vergadering met 260 tegen 221 stemmen het voorstel goed- Tweede A-bom ontploite in Nevada Op de uitgestrekte proefterreinen in de Amerikaanse staat Nevada heeft gisteren opnieuw een atoom-experiment plaats ge- tv» !c -ip oi—'-«ie uit eer reeks van tien in dit voorjaar. Volgens ooggetuigen was de ontploffing, welke op een 11 meter hoge toren ge schiedde, feller dan die van 'de vorige week. terwijl de atoomwolk zich niet als een paddestoel ontwikkelde doch zich splitste. i n.o. .e proef namen ditmaal 1300 sol daten deeL Bij de onbewaakte spoorwegover gang te Deurne wordt in de spoorlijn Venlo—Eindhoven op 31 Maart een knip perlicht in dienst gesteld. Met ingang van 1 April a.s. gaat voor de diensturen der rijksambtenaren de zomerregeling in. De werktijd wordt van half negen tot half een en van half twee tot vijf uur. Zaterdags van half negen tot hal een. Brits-Russisch gesprek Engeland zal het Russische voorstel m besprekingen te voeren over maat regelen ter vermijding van nieuwe lucht- incidenten aanvaarden, aldus verklaarde Churchill in het Lagerhuis. De ontsnapte Tsjechen De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, James Conant, heeft gisteren op een persconferentie nadere mededelingen gedaan met betrekking tot het Tsjechoslowaakse lijntoestel, dat op het Frankfortse vliegveld Rheln-Main is geland mot 25 passagiers en een beman ning van vier personen. Het blijkt nu, dat een vroegere R.A.F.- telegrafist, tezamen met zijn echtgenote, de vlucht heeft beraamd. Reeds twen jaar lang zochten zij naar een middel om naar het Westen te komen, tot zij de 24-jarige piloot Miroslav Slvak ontmoet ten, die bij de Tsjechische luchtvaartmij. in dienst was. Nadat een In Zuid-Slavië geboren televisie-technicus zich bij het trio had aangesloten, werd het ontvluchtingsplan uitgevoerd. Op weg van Praag Brno begon de machine van de koers af tc wijken en vloog op geringe hoogte Duits land in. Op dit moment gingen twee vai Ziehier ex-koning Faroek in het Hongaarse restaurant Piccolo Boeda pest te Rome, waar een violist voor wat weemoedige klanken zorgt. Intussen heeft een officiële Egyptische woordvoerder nadrukkelijk tegengesproken dat zijn regering bij Italië protesteerde tegen het ver blijf van de ex-koning in dat land. Thans wordt officieel medegedeeld, dat de Egyptische regering Italip verzocht heeft hetzij een einde te maken aan de „politieke activiteit" van ex-koning Faroek, hetzij hem uit te wijzen. -rders naar de cockpit namen de radio over, na de marconist een slag op het hoofd te hebben gege' Niemand der passagiers bleek iets ge merkt tc hebben, doch niettemin hield éën der gewapende mannen de passa giers in het oog. Boven Frankfort gekomen, gaf via de radio een uiteenzetting vai toestand en vroeg de verzekering, dat de politieke vluchtelingen aan boord het toestel asyl zou worden verleend. Na een half uur werd deze verzekering ge geven en werd de machine aan de grond In totaal besloten zes Tsjechen ln het Westen te blijven; de overige 23, tegen wil en dank ontsnapten zullen naar land terugkeren. Het toestel werd door Frankfort met radar in de gaten ge houden. Met 60 tegen 24 Zondagswet door Kamer aangenomen (Van onze parlementsredacteur.) Overeenkomstig onze verwachtingen heeft de Tweede Kamer vanmiddag de Zondagswet aangenomen, met 60 tegen 24 stemmen. Vóór waren de KVP, PvdA, de KNP en de CHU, tegen stemden de AR, SGP, WD en de Communisten. Vóór de stemming legde dr Schouten (A.R.) een verklaring af, dat de bezwa ren tijdens de behandeling groter zyn ge worden, waarom zijn fractie zou tegen stemmen. De heer Tilanus (C.H.) herinnerde er aan, dat enige bepalingen de instemming van zijn fractie niet hebben, doch dat zij zou voorstemmen, omdat zij liever deze wet heeft dan de oude Zondagswet, die niet wordt gehandhaafd. De heer Gortzak (Comm.) verklaarde weer tegen te zullen stemmen, omdat de door zijn functie noodzakelijk geachte verbeteringen niet zijn aangebracht Militairen krijgen bijna 5 dagen Paasverlof Ter gelegenheid van Goede Vrijdag en Pasen worden voor de Kon. Landmacht de Luchtmacht, met uitzondering van die scholen en onderdelen waarvoor een afzonderlijke regeling is vastgesteld en de parate onderdelen o.a. de volgen de regels vastgesteld in zake verlof. Vgor zover de dienst dit toelaat, kan naar gelang de groep waartoe de be trokkenen behoren algemeen- of bui tengewoon verlof worden verleend van Donderdag 2 April ua 13.00 uur tot Dins dag 7 April eerste reisgelegenheid na 06.59 uur. Aan het personeel dat door dienst, doch uitsluitend op 3, 5 of 6 April, van deze regeling g§en gebruik kan ma ken. kan een overeenkomstig aantal werkdagen buitengewoon verlof, aanslui tend aan een Zondag, worden verleend. is uitdrukkelijk verboden met vroe gere treinen of andere openbare midde- eizen dan aangegeven in de uit te geven vervoersregeling. in dien de militair op 2 April voor 24.00 uur zijn woonplaats kan bereiken. Vier geslachten: koningin Mary ff), koning George VI (f), koningin Elizabeth II en prins Charles. Deze loto werd enkele jaren geleden genomen. Dispensatie voor twee man bij Ommelanden 53 Anderen moeten Maan dag tewerk gesteld worden De dispensatiecommissie, samengesteld bij arbitrage uitspraak in het conflict tussen De Ommelanden en de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond. heeft thans uit spraak gedaan in de dispensatie-aanvraag van de Ommelanden. De arbitragecommissie had bepaald, dat 65 arbeiders weer bij De Ommelan den moesten worden te werk gesteld. De directie had voor 55 personen dispensa tie van aanstelling aangevraagd: voo: tien arbeiders om economische redenei en voor 45 arbeiders, omdat deze ziel. volgens de directie tijdens de stakings periode zouden hebben misdragen. De dispensatie-commissie heeft thans slechts voor twee personen dispensatie verleend. De overige 53 zullen Maandag 30 Maart bij De Ommelanden te werk moeten worden gesteld. De Ommelanden heeft nu hoger beroep aangetekend bij de commissie van arbi trage. Het zou volgens de directie on mogelijk zijn de mensen te herplaatsen. Nog geen opvolger voor Trygve Lie De Veiligheidsraad is er nog steeds niet in geslaagd, een uitweg te vinden uit de impasse, veroorzaakt door de houding der Russen, om een opvolger voor Trygve Lie te vinden. Na een zitting achter ge sloten deuren besloot de Veiligheidsraad Vrijdag weer by een te komen, de dag waarop Wisjinski weer in New York zal zijn teruggekeerd. HET WEER IN EUROPA ONO ZZW windstil winds UI Gegeve IKN.M1 Meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met aanvanke lijk weinig en later toene mende bewolking. Aanvan kelijk zwakke, later matige en langs de Waddenkust mo gelijk tot krachtig toenemen de wind tussen Zuid en West. Vannacht slechts hier en daar lichte nachtvorst Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. (Opgemaakt tien uur). W7'IE over de school spreekt, spreekt over de onderwijzers. Het is be grijpelijk. dat het officieel onderwijs- verslag-1951. dat we reeds in enkele arti kelen noemden, op tal van bladzijden ook de onderwijzers in zijn rapporten betrekt. Wat denkt de lezer van de volgende karakterisering, die we ergens uit het rapport opdiepten? „De Nederlandse on derwijzers zijn, in het geheel genomen, zeer solide, een beetje tc secundair mis schien, een tikje behoudend overigens, met een zweempje tekort aan fantasie en r er individualistisch dan gemeenschaps mens. Maar overigens degelijk tot cn Dat is, weer over het geheel genomen, wel een karakterisering die er zijn mag. Men kan in dit verslag heel wat goede cmgen over het onderwijzend personeel leeen, al zyn er. alle generalisering ten spijt, misschien wel evenveel soorten on derwijzers als er.... onderwijzers zijn. 'TO klaagt een inspecteur er over, dat er „leerkrachten" zijn. die zich al leen en uitsluitend tijdens de les uren met hun leerlingen inlaten. Zelfs in de pauzes schijnen zy zich aan de leerlingen weinig gelegen te laten liggen. Deze inspecteur schrijft onder meer: „Ik krijg steeds een onprettig gevoel, wan neer ik zie dat onmiddellijk na de les tijden de school geheel verlaten is en dat alle onderwijzers direct verdwenen zijn. Eveneens erger ik mij, wanniyr de ieerkrachten klokslag 9 uur aan de s^^ol Maar er worden in dit verslag even eens voorbeelden gegeven, dat de onder wijzer ook buiten de schooluren voor zijn leerlingen belangstelling heeft, bijvoor beeld ook voor de manier waarop zij hun vry tijd besteden. En van zulke mensen hce>t het: ,Jk heb respect voor de man nen die zich. gedrongen door hun sociaal inzicht en gevoel, belangeloos voor dit werk geven." pR is één punt, waarbij verscheidene inspecteurs de vinger leggen, en dat is een onvoldoende studiezin bij tal van jongere onderwijzers. Het verslag bevat daarover de volgende typerende zinnen, die tegelijk iets van een verklaring schij nen te bevatten voor dit verschijnsel: ..Met het betrekkelijk tekort aan leer krachten en daardoor he>t vaak spoedige succes by eventuele sollicitaties houdt wellicht verband het gebrek aan studie zin bij het onderwijzend personeel. Men komt er wel! Waarom zou men zich in spannen!" Wanneer het met de studiezin zo Is gesteld en soortgelijke opmerkingen komt men in dit verslag op meer dan één plaats tegen is het werkelijk een te betreuren ding. Liefde tot het vak zal zich veelal toch ook openbaren in een begeerte naar verdere bekwaamheid. Om nog even aan te roeren het te ge ringe aantal mannen en vrouwen dat een positie in het onderwijs kiest dit schijnt hier en daar wel tot bedenkelijke gevolgen te leiden. Zo vermeldt het rap port. dat daardoor het Rotterdamse open baar onderwijs bijvoorbeeld een „perso- neelsopbouw" vertoont, waarbij slechts 20 pet beneden de 40 jaar zou zijn. Voor vervolg zie pagina 2). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 6.30 tot 19.03 uur; maan 14.56 tot 5.06 uur. Op 30 Maart V.M. Op de weg Arnhem—Apeldoorn is ter hoogte van het zweefvliegcentrum Teriet een stopverbod vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1