Jlicuwie Crifesrfp (iTouraiil Geen beurs! Russen en Tsjechoslowaken geven als om strijd Amerika de schuld Gromyko laat in de „politieke commissie" der V.N. geen verzoenend geluid horen Faroeks verblijf in Italië ongewenst geacht Koningin doorkruiste een hele dag de Zeeuwse eilanden Engeland gaat zijn invoer aanzienlijk vergroten Wist U Geen verlichting In raadselen Niet verrukt DINSDAG 24 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2 per maand: f 0.47 per week ADVERTENT1ËN: f 0 18 per millimeter (By contract belangrijke korting! Drie en dertigste Jaargang No 9693 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantvastlct) ft ghrblmn mqn faerl tn trgljenspoet" Devies werkstudenten De vlietuigincidenten DE SOWJET-UNIE heeft Amerika geantwoord op het protest van 18 Maart j.l., tegen de beschieting van een Amerikaans vliegtuig bij Kamtsjatka. De Sowjet-Unie beschuldigt Amerika er van, dat het Amerikaanse vliegtuig het Sowjet-grondgebied bij Kaap Krestowoi (Zuid-Kamtsjatka) tot tweemaal toe heeft geschonden. De goede weers omstandigheden maakten het onmogelijk te beweren, dat de Ameri kaanse bommenwerper de juiste koers was kwijtgeraakt. Integendeel, de schending droeg een weloverwogen karakter. De nota beweert verder, dat toen de Russische jagers opstegen Amerikaanse bommenwerper naderden, de Amerikaan (het vuur op de Russische jagers opende en deze uit „zelfverdedi ging" moesten ierugvucen. Eerst toen verdween de Amerikaanse bommenwer per in Oostelijke richting. Derhalve ver werpt de Sowjetregering het Amerikaan se protest en protesteert op haar beurt tegen schending van haar grenzen. In de „politieke commissie" der Ver. Naties heeft de Tsjechoslowaakse afge vaardigde Vaclaiv David, betoogd, dat de Amerikaanse straaljager, die op 10 Maart j.l werd neergeschoten door straaljagers van de Tsjechoslowaakse luchtmacht, het Gesneuveld in Korea De regering deelt mee, dat tot haar leedwezen na verwondingen bekomen, op 15 Maart 1953 tijdens actie in Korea, is overleden op 17 Maart de soldaat A. A. W. Groot- hedde, legernummer 33.02.10.119. Soldaat Groothedde werd op 10 Februari 1933 geboren. Hij was on gehuwd en woonachtig te Almelo. (In totaal zijn thans in Korea 103 Nederlanders gesneuveld. Red.). Nog geen opvolger voor Trygve Lie De vijf permanente leden van de Vei- ligheidsraad, die Maandag vergaderd hebben over de aanstelling van een nieuwe secretaris-generaal der Verenigde Naties, zijn uiteengegaan, zonder het De Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, China, Engeland en Frankryk zoeken, I zoals men weet, een opvolger voor de j Noor Trygve Lie, die zyn ontslag heeft ingediend. Een woordvoerder verklaarde, dat er kans bestaat dat de pogingen een nieuwe secretaris-generaal te vinden, zullen wor- den gestaakt, waaruit zou voortvloeien, dat wederdom aan Trygve Lie zal worden verzocht, zijn ontslag in te trekken. Het j probleem zou dan in September, als de Assemblèe weer vergadert, opnieuw ter i tafel komen. Na de oproep van de Prinses Nederlandse dekens voor Turkije Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is in aansluiting op de oproep van Prinses Wilhelmina voor hulpver lening aan Turkije, dat door een hevige aardbeving is geteisterd, de Canadese ko lonel W. Reinolds, die als gemachtigde van de Liga van Rode-Kruis-verenigin- gen in Den Haag verbleef, naar Genève vertrokken ter bespreking van de inter nationale Rode-Kruis hulp aan Turkije. Nederland zal waarschijnlijk helpen met dekens. Vanmorgen vertrok van Schiphol het K.L M.-vliegtuig Limburg met 3500 kg I bloedplasma en een hoeveelheid peni cilline en streptomicine. Deze zending was een geschenk van het Nederlandse Rode Kruis voor de Turkse zusterorga nisatie, de Rode Halve Maan. Toestand koningin Mary baart enige zorg Nadat koningin Mary, de grootmoeder van-koningin Elizabeth II van Engeland, na de jongste inzinking zich weer eiger- mate hersteld had, meldde Reuter he denochtend uit Londen: „De gezondheids toestand van koningin Mary baart, vol gens een te Londen uitgegeven medisch bulletin, enige zorg". Wij herinneren er aan, dat koningin Mary 85 jaar oud is. Regenjas van 85 gram op de Jaarbeurs luchtruim boven Tsjechoslowa-kije had geschonden door 40 km over de grens te vliegen. Tegelijkertijd verzekerde hij, dat zijn land alle pogingen tot inmenging van buitenaf zou tegengaan Hij beschuldigde de „Stem van Amerika" en „Radio Vrij Europa" er van, gebruikt .e worden voor vijandelijke doeleinden, ja zelfs voor op hitsing ;ot moord. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge ontkende pertinent, dat zijn land „onder mijnende acties" in Tsjechoslowakije on derneemt. Was de communistische staats greep van 1948 nie; het meest schreeu wende voorbeeld van ondermijning? riep hij uit. De som van 100 millioen dol- uitgetrokken door de Amerikaanse ing diende grotendeels om de vrjje landen te helpen „vrij te blijven" en voorts n politieke vluchtelingen uit de landen in het Russische blok te steurjen. Gezien de geruchten over „vredes offensieven" wijzen wij er nog op, dat in de „politieke commissie" der V.N. de Rus Gromyko de Tsjechoslowaakse be schuldigingen aan het adres der - Ver. Staten ondersteunde. Ook Hiitlers aanhan gers overvielen landen en werkten met spionnen en samenzweerders, maar, aldus Gromyko, zij beweerden nietde demo- e te willen redden. Van een verzoe nende toon was hier dus geen sprake. Tsjechisch vliegtuig te Frankfort geland Met 25 passagiers en een bemanning van vier Een vliegtuig van het type C-47 der Tsjechoslowaakse Nationale Luchtvaartmij is vannacht op het vliegveld „Rhein-Main" te Frankfort geland met 25 passagiers en een uit 4 personen bestaande bemanning aan boord. Verscheidene der Tsjechen hebben om asyl gevraagd. Volgens Reuter was de vlucht beraamd door de ge zagvoerder en enkele passagiers. Het toestel was opgestegen voor een vlucht van Praag naar Brno, in Mo- ravië. Ambassadeur van Zweden bezocht Molotof De Zweedse ambassadeur te Moskou Rolf Sohlman, heeft gisteren een beleefd heidsbezoek gebracht aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. Sohlman zal vermoedlijk vanriaae voor een routine-onderhoud naar Stockholm Terug naar Middelharnis en Sommelsdijk De burgemeester van Middelharnis e Sommelsdijk maakt bekend, dat de te rugkeer kan geschieden tussen 25 Maart en 1 April. Vergunningen worden op aanvraag verstrekt door het plaatselijk evacuatiebureau (gemeentehuis). Egyptisch protest te Rome Omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan politieke activiteit DE EGYPTISCHE REGERING heeft geprotesteerd tegen het verblijf van ex-koning Faroek in Italië. De Italiaanse regering zou dit Egyptische protest hebben aanvaard en Faroek te kennen hebben gegeven, dat een verder verblijf in Italië niet meer gewenst is. Dit nieuws is afkomstig van een hooggeplaatste zegsman, behorende tot het ministerie vain Buit. Zaken van Egypte. Wat is hier van aan? Soedan naar letter en geest is uitge- Haagse pijprokersverenigingen hebben elkaar gisteravond bekampt in een café aan de Wagenstraat. D.O.V.O. (Door Onderlinge Vriendschap Opgericht) ging met de wisselbeker strijken, wat geen wonder was, want bij deze vereniging is aangesloten de kampioensroker van Den Haag, de heer T. van Bommel, die ook nu weer een mooie tijd maakte, nL 79 minuien, 40 seconden. De Ver. De Toeback Suyghers kreeg als tweede een legpenning. Per politieboot op reis Onvermoeibaar in haar belangstelling voor de zorgen van de bevolking Aandachtig cn aangedaan heeft Koningin Juliana gisteren op Zuid-Beve land, Noord-Beveland, Schouwen en Tholen geluisterd naar de droeve ver halen, die haar verteld werden door overlevenden van de watersnood. Uitvoe rig liet de Koningin zich inlichten over het herstelwerk en veel begrip toonde zij het grote verlangen van de ge- evacueerden om naar huis terug te keren. Naar haar bezoek aan Zuid-Beveland, aarover we gisteren nog een en ander konden melden, stak de Koningin over Noord-Beveland. Aan de steiger van Kortgene werd de Koningin begroet door Acht militairen gewond in Grave Soldaten gingen binnenshuis gooien met schokbuis... In de Generaal de Bonskazerne te Grave is gistermiddag om drie uur ten gevolge van het ontploffen van een schok, buis een ernstig ongeluk gebeurd, waar door acht militairen werden gewond, van n van de militairen had een schok buis, het onderdeel, waarmee een gra naat tot ontploffing kan worden gebracht, mee naar zijn kamer genomen. Nadat de soldaten er mee waren gaan gooien, kwam het oorlogstuig te vallen, met alle ernstige gevolgen van .dien. De gewonden zijn naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen van hen operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Volgens de laatste berichten schijnt geen der gewonden in levensgevaar te verkeren. In de Generaal de Bonskazerne Grave is het regiment zware infanterie Chassé gelegerd. Vanochtend was de toestand van drie der gewonde militairen nog zeer ernstig. De ontplofte buis behoorde bij een Bel gisch projectiel dat door een van de slachtoffers, in strijd met herhaaldelijk gegeven orders, was meegebacht van een schietoefening te Elsenbo in België. De familieleden van de gewonden zijn op de hoogte gesteld. burgemeester A. A. Schuit. Geruime tijd sprak Hare Majesteit met mevr. Pilaar- Gaarlandt uit Goes, van de Unie var vrouwelijke Vrijwilligers, en met nabe staanden van de slachtoffers en zwaai gedupeerden. Omstreeks half één vertrok het gezelschap naar Colijnsplaat en daar stak men per politieboot over Burghsluis op Schouwen. Tijdens de tocht over de Oosterschelde werd da lunch gebruikt. Door het gat in de Meeldijk begaf de Koningin zich met haar gevolg naar het gemeentehuis van Burgh en vandaar naar Renesse, waar zij zich onderhield met de geëvacueerde raadsleden van Noordwelle, Serooskerke en Ellemeet. Nadat het ge zelschap naar Burghsluis was terugge keerd, voer men af naar het zwaar teisterde Stavenisse op Tholen. Er veel volk op de been, maar gezien het bijzondere karaketr van het bezoek ont hield de menigte zich van toejuichingen. In de ernstig beschadigde Ned. Herv. kerk sprak Hare Majesteit met ds en mevr. Enkelaar. Omstreeks kwart voor acht verliet zij per auto Stavenisse. Dezqlfde zegsman deelde mede. dat ex-koning Faroek in Italië een vlug schrift heeft gepubliceerd. hetwelk tegen premie- Naguib en het Egyptische volk is gericht De publicatie van ex- koning Faroeks bulletin wordt door de Egyptische regering als „politieke acti viteit" beschouwd. Inmiddels blijkt, dat de Egyptische ambassade te Rome. noch de persdienst van het Italiaanse min.'van Buit. Zaken op de hoogte was van het protest. Der halve ontbreekt commentaar. Trouwens het is de vraag, of Faroek, die het nacht leven erg gezellig vindt, zich thans neg druk zou maken om de politiek! Wat de grote politieke kwestie, probleem EgypteEngeland betreft, ont lenen wij aan Reuter, dat de adviseur der Egyptische premier, generaal Na guib te Khartoem verklaarde „Egypte zal geen besprekingen met Engeland be ginnen over evacuatie van de Suezzóne. voordat de overeenkomst betreffende de Premier Mayer naar Washington Minister Bidault moet rust houden De Franse premier, Mayer, vertrok vandaag met een delegatie naai Washington om met de nieuwe Ameri kaanse regering besprekingen te voeren Vele punten staan op het program, o.a het E.D.G. en Indo-China. Inmiddels ver luidt, dat aan de Franse minister van Buitenl. Zaken, Bidault, volledige rust werd voorgeschreven. Bidault zal op zijn reis naar Amerika door zijn arts verge zeld worden. Naguib zelf heeft in een interview, gepubliceerd door de „United States News and World Report" te kennen ge geven. dat de be'rekkingen tussen Egyp te en Amerika weliswaar verbeterd zijn, maar dat de Egyptenaren toch Amerika met enige achterdocht beschouwen. Egypte wacht nog steeds op wapens uit de V.S., merkte hij op. Ned. vrouw beroofd en gedood in Genève Zondagavond, kort voor middernacht, ontdekten voorbijgangers in de wijk Eaux-Vives te Genève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwond bewus teloos op straat lag. De inhoud van haar handtasje bleek te zijn verdwenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk na een ziekenhuis overgebracht, waar Maandagmiddag, zonder tot bewustzijn zijn gekomen, is overleden. Volgens de politie is zij een Nederlands dienstmeisje van ongeveer 30 jaar, wier naam opge geven wordt als T. Kuit. Voorzover tot nu toe uit het onderzoek blijkt, is de vrouw het slachtoffer van een overval. Op een van de drukste punten van Den Haag, het kruispunt Grote Marktstraat-Spui, zijn gistermid dag om kwart voor vier, twee motorwagens van lijn 8 met elkaar in botsing gekomen. De tram, die onderweg was naar Scheveningen, ging door een verkeerde wissel stand en zodoende in plaats van rechtdoor linksaf, waarna een botsing met een tegenligger volgde. Van de op verkeerd spoor geraakte motorwagen werd de voorzijde ingedrukt en een zij kant zwaar beschadigd. Van de andere tram werd het voorbalcon ontzet. Van beide wagens sneuvel den enige ruiten. Een der trams ontspoorde, zodat er een kraan- wagen aan te pas moest komen. Persoonlijke ongelukken zyn niet gebeurd. De Prins bij Hulpcomité in New York Rede over betrekkingen EuropaAmerika Prins Bernhard bezocht gistermorgen in New York de kantoren van de Ame rikaanse Hulporganisatie voor de Over stromingsslachtoffers. Op de negende verdieping van het gebouw waar de or ganisatie is gevestigd, onderhield de Prins zich met elk van de twintig assis tenten en klerken, die nog steeds druk bezig zijn ontvangstbewijzen uit te typen voor de aanhoudende stroom binnen komende gelden. Er is reeds meer een millioen dollar bijeengebracht. De Prins gebruikte de lunch met de voor zitter van het hulpcomité, Clarence Mi- chaelis, en de secretaris, Albert Balink. 's Middags bezocht Prins Bernhard het Cinerama-bioscoopgebouw, waar hij een drie-dimensionale film aanschouwde. Later was hij de gast van de Raad voor buitenlandse Betrekkingen, een particu liere groep. Voor zestig leden van de groep sprak de Prins over „De ontwik keling van de verstandhouding tussen de Europese landen en de Ver. Staten." Vanmiddag zou Z.K.H. met een Ame rikaans militair vliegtuig naar Washing ton reizen, waar hij vier dagen zal blijven. E.B.U. gehandhaafd Duitsland liberaliseert tot 90 procent De Britse minister van Handel, Thor- neycroft, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat er een einde komt aa invoerbeperkingen op een groot aantal artikelen uit West-Europa, voornamelijk voedingsmiddelen en fabrikaten, v onder kaas, textlelgarens en manufac turen, handschoenen, schoeisel, tapijten, glas en kurkproducten. De Invoerquota van andere goederen uit de landen der Organisatie voor de Europese Economi sche Samenwerking zullen worden v hoogd. Het resultaat van al deze ma regelen is, dat van de particulii handel bet vrijmakingspercentage van tot 58 stijgt. Bovendien mogen toerist met ingang van heden 40 pond sterling per jaar opnemen tegen vroeger 25 pond 432 en 270). In het geheel zal Engeland dit jat millioen pond meer uitgeven aan toeris me en invoer 432 millioen). Ongeveer tegelijkertijd maakte Duitse minister vaij Financiën, Franz Blücher, in de ministerraad van de Or ganisatie voor de Europese Economische DAT t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Nieuwe Utrechtse veemarkt in de Dom stad op 8, 9 en 10 September jubileum vee- en paardendagen worden gehouden. DAT het stadsbestuur van Aken een internationaal cultureel instituut wil op richten om de banden met Nederland en andere landen te verstevigen. DAT minister Witte gisteren tijdens zijn bezoek aan Friesland toezegde, binnen kort een commissie voor krot-opruiming DAT J. Oosting benoemd is tot com missaris van gemeentepolitie te Deventer. DAT het gouden jubileum van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond op 4 October wordt gevierd in Heerlen. DAT voor de restauratie van de Ge vangenpoort tc Bergen op Zoom bij de gemeenteraad f 50.D00 is aangevraagd. DAT veertien Europese deskundigen uit de olie-industrie gisteren Amsterdam bezochten. DAT de Ned. Vissersbond op 4 April in Utrecht zijn jaarvergadering houdt. DAT in September te Puirmerend nationale handwerktentoonstelling wordt gehouden, waarvoor alle vrouwenvereni gingen in ons land zes handwerken kun- DAT tientallen mannelijke passagiers Zaterdag bij Akkrum een elecfcrische trein 100 meter achteruit hebben moeten duwen, daar de trein zonder stroom was komen te staan, toen de bestuurder plot seling (bij een brug) had gestopt wegens een obstakel op de spoorbaan. DAT het Groothandelsgebouw te Rot terdam op de Opbouwdag (18 Mei) waar schijnlijk officieel wordt geopend door de Koningin. DAT de Ver. voor Dierenbescherming tè Haarlem een aantal „gehoorzaamheids- cursussen" zal organiseren om honden bezitters te leren hoe zij hun honden gehoorzaam kunnen maken. DAT mr A. W. Lazonder is benoemd tot lid van de directie der Ned. Spoor wegen voor bijzondere werkzaamheden, terwijl zijn werk als secretaris der dt- -ectie tiidelyk wordt waargenomen door drs J. B. Tissot van Patot te Maarssen. DAT personen die dieren uit de nood- gebieden hebben gered en meegenomen, worden verzocht het signalement van deze dieren op te geven aan de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, 1 Madestraat 40, Den Haag. tel. 112755 DAT de 44-j. koooman C. S. uit R'dam. die aan de N V. Ned. Duitse handelsor ganisatie Neduho te A'dam een valse orderbevestiging zou hebben overgelegd, in R'dam tot 8 mnd. plus 4 voorw. is veroordeeld (Els: 6 mnd.). DAT de gemeenteraad van Enschedé heeft besloten tot het bouwen van een nieuwe schouwburg aan de Langestraat (900 zitplaatsen; kosten 2,5 millioen). DAT men overweegt in de omgevnig van de Braakman een nieuw waterwin- bedrijf te vestigen ten behoeve van (le industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Samenwerking tc Parijs bekend, dat West-Duitsland tapt vrijmakingspe: tage van 84,4 tot 90 verhoogt. In deze zelfde bijeenkomst deden Eden en Butler hun met spanning verwachte mededelingen over de resultaten var Britse besprekingen met Amerika Washington. Het medegedeelde bleef echter geheim en moet zeer onvolledig zijn, zodat vooral de kleine landen leurgesteld waren. Intussen is gebleken, dat Engeland bereid is nog een jai de Europese Betalingsunie te zuilen blij ven, doch zich het recht voorbehoudt vol gend jaar opnieuw de vraag te berde brengen of de unie zal blijven voortbe staan. De Amerikaanse ambassadeur, Draper. deed nog een mededeling, w uit men eveneens afleidt, dat Engeland voorlopig nog niet het pond sterling in wisselbaar zal maken. Hij spoorde name lijk de E.B.U. aan maatregelen te be ramen om de overgangstijd voor de in wisselbaarheid der valuta's te verkorten. Een officiële Franse woordvoerder te Parijs heeft volgens Ass. Press verklaard, dat de verzachting van de Britse invoer beperkingen. de beperkingen, die Frank rijk in petto heeft, weliswaar zullen minderen doch nog niet overbodig HET WEER IN EUROPA ankfort MUncher ZUrlch jjs: Hl* i oeauunorgeo W" /"vVER de voornemens der regering met betrekking tot de huurver hoging enerzijds en de uitbreiding van de werkgelegenheid anderzijds zal nog ge noeg geschreven kunnen worden, zodra de plannen meer in bijzonderheden ken baar zijn geworden. Er rijzen nu nog wel verscheidene vragen, zoals wij trouwens in ons artikel van Zaterdag reeds deden uitkomen. Om nog één punt te noemen: Reeds in de Troonrede van vorig jaar zegde de regering een onderzoek toe naar de af schaffing van het lagere schoolgeld. Men de wenselijkheid van de af schaffing verschillend denken. Wij juichen haar zeker niet zonder meer toe. Het is nog altijd zo. dat men iets waar voor men moet betalen, ook al betaalt men niet veel, hoger waardeert. Daarbij gaan we er natuurlijk van uit, dat het economisch beleid er op gericht is. de ouders ook werkelijk tot het betalen van schoolgelden in staat te stellen. Maar goed. de regering stelde dit onder zoek in het uitzicht, kennelijk met de bedoeling daarmede aan bepaalde bevol kingsgroepen een zekere verlichting te verschaffen. Dit laatste was op zichzelf een loffelijk bedoelen. Doch wat zien we nu gebeuren? Thans heeft de regering de afschaffing van het schoolgeld klaarblijkelijk inge last in de maatregelen die straks moeten dienen om de huurverhoging te compen seren. Maar dan is van verlichting in de druk ook geen sprake meer. Dan betekent het immers niet anders dan een weg nemen van een inmiddels gelegde nieuwe druk. IE kennis neemt van de cornmen- in de vele bladen op wat de regering aan huurverhoging en grotere werkgelegenheid heeft aangekondigd, be speurt overal Vragen om meer licht en om nadere gegevens. De meeste beschou wers houden nog de nodige slagen om de arm. In het algemeen acht men de verhoging van de huren wel redelijk en juist, maar men vraagt zich af. waarom de regering juist dit percentage heeft gekozen en niet bijvoorbeeld een lager of (zoals de Sociaal-Economische Raad heeft voorge steld) een hoger Dat is maar één van "de vragen en zo zijn er vele. Men wil duide lijker taal, en dit laatste ook als het gaat om de compensatie tegenover de huur verhoging. Inderdaad geeft overweging van het feit dat er over deze belangrijke kwesties na de summiere aankondiging van rege ringszijde eigenlijk nog zo heel weinig teoverwegen valt. enige aanleiding tot de vraag, wat nu wel het bijzondere nut van deze nota was. Er werd naar de huurverhoging uitge zien en er werd ook uitgezien naar maat regelen. die tot verruiming van de werk gelegenheid zouden kunnen leiden. Dat alles moet striks in wetsontwerpen wor den belichaamd Die wetsontwerpen zul len niet zovele dingen onzeker mogen laten als thans deze nota doet. Men kan zich daarom afvragen, wat de zin van een nota in deze vorm is. Is zij bedoeld als een eerste waarschuwing over wat komen gaat? Moet de medicijn bij gedeel ten worden ingegeven? Wil de regering eerst nog peilen wat er aan reacties los komt? Wilde ze eerst nog een rookgor dijn leggen vóórdat ze losbrandde? Of verkeert ze misschien zélf nog in het on- Na de vaak aanzienlijk gedetailleerder uiteenzettingen van de Sociaal Economi sche Raad, die gelijktijdig werden gepu bliceerd, valt het summiere karakter van het regeringsstuk des te meer op. ,VER het verzoek, dat het Prins Bernhard-Fonds, naar het dezer dagen bekend maakte, tot de minister van Financiën gericht heeft, kunnen we niet verrukt zijn. Het Prins Bernhard-Fonds doet nuttig en te waarderen werk door de steun, welke het verleent aan sociale en cultu rele arbeid in de ruime zin en op allerlei terrein. Het is bekend, dat deze arbeid vaak onder grote geldelijke nood moet worden verricht en het is de verdienste van dit fonds, dat het onderzoekt, hoe deze nood enigermate kan worden ver licht. Een verzoek van het fonds aan de minister van Financiën, met het doel in deze schemer enige glans te verspreiden, moet dan ook zeer welkom zijn, mits ech ter het verzoek juist is. Het thans gedane verzoek komt hierop neer. dat de winsten uit de Staatsloterij voortaan niet meer ten goede zullen komen aan de staatskas, maar aan parti culiere instanties, die zich met sociale en culturele arbeid bezighouden. Het bestuur van het fonds heeft geconstateerd, dat velen gemakkelijker tegemoet komen aan hun begeerte, een gokje te wagen, dan aan hun plicht, zo zonder meer bij te dragen in bet lenigen van sociale en cul turele noden. Het bestuur van het fonds blijkt het minder juist te achten, dat de staat pro fiteert van het feit, dat de overheid het blijkbaar nodig heeft geoordeeld de speelzucht door middel van een staats loterij te kanaliseren. Nu kan men betwijfelen, in hoeverre de staat met deze „kanaliserings-arbeid" een goed en nuttig werk verricht. Is die kanalisering van de speelzucht werkelijk het motief voor het ingrijpen van de overheid, dan kan men zich inderdaad af vragen. of het aanbeveling verdient, dat de staat aan zijn ingrijpen nog Iets ver dient. Men kan zich echter ook afvragen, of de overheid niet iets anders en beters te doen heeft dan hier alleen maar te kanaliseren. Want in feite wordt de speeltucht hierdoor niet tegengegaan. Wij hebben er grote waardering voor. dat het Prins Bernhard-Fonds in de sociale en culturele noden tracht te voor zien. Maar het kon wel eens zijn, dat er onder de beoefenaars van sociale en cul turele arbeid verschcidenen zijn, die ern stige bedenkingen hebben tegen dit ver zoek. dat kennelijk meer uit nood is ge boren dan dat het behoorlijk is gefun deerd. Zelldm weertype Tot morgenavond verwacht De Bilt: Rustig weer, met in de nacht en ochtend mist. Later op de 1 dag opklaringen. Ongeveer - dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1