C ►telling reitner-tentoons de Lakenhal geopend in Bewogen impressionnist, die ook de Leidenaars iets te zeggen heeft Weest open en behoudt eerbied voor het lichaam Aardige Nederlandse film met goede fragmenten NCRV, de omroep met de vrolijke zender Pioefvaart van de Vrouwe Anna Nog steeds behoorlijke prijzen voor gladiolen Ineuwe leidsche courant ZATERDAG 21 MAART 1953 meester er op. dat het een voorrecht is Breitner in eigen stad te kunnen bewon deren. En speciaal voor de Leidenaars, die toch op een contactpunt tussen hun stad en de kunstenaar kunnen wijzen. De burgemeester hoopte dan ook, dat allen, die deze niet grote, maar wel specifieke tentoonstelling zullen bezoeken er onuitwisbare herinnering aan zullen \Toen George Hendrik Breitner in de winter van 1878 op 1879 les gaf aan de leden van het schildersgenootschap Ars Aemula Naturae te Leiden, als een jong kunstenaar, pas van de Haagse academie gekomen met de teken-Burgemeester Van Kinschot sprak als acte M.O. in zijn zak, toen heeft wel niemand kunnen voorzien, dat deze ere-voorzitter van K. en O. het openings. T woord, als burgemeester en voorzitter zelfde Breitner nog eens een tentoonstelling in de Lakenhal zou krijgen,de adviescommissie voor de Lakenhal een tentoonstelling, waarop 18 werken zouden hangen, die niet alleen als sprak hij een hartelijk woord van dank specimina van zijn oeuvre zouden gelden, maar die bovendien voor het merendeel als „beroemd" zouden worden betiteld. artistieke spanning in Breitners werk gaan verslappen. Ook uit deze periode hangt een voorbeeld op de tentoonstelling de Lakenhal: de aquarel „Bouwter- ii", die nog. altijd een prachtig stuk maar vergeleken bij het andere ivre merkbaar vlakker. t«r Reeds om deze eigenaardige speling an wat wij soms het „lot" plegen te oemen, moet de tentoonstelling, die gisteravond door burgemeester Van Kin schot werd geopend en die in samen werking met de stichting K. en O. werd georganiseerd, wel de bijzondere aan- b dacht van de Leidenaars hebben. Wat men over het algemeen van Breit- er weet, is dit: dat hij in 1857 te Rot terdam werd geboren, dat hij bestemd de handel, maar al vroeg een uitzonderlijk tekentalent toonde, dat hij aan de Haagse tekenacademie zijn acte M.O. haalde en in. Den Haag met de grootmeesters van de Haagse school in aanraking kwam, dat hij later (in 1886) naar Amsterdam trok en dat hij vooral beroemd werd om zijn paarden en zijn Amsterdamse stadsgezichten. Uit de Haagse periode zijn op de ten toonstelling in de Lakenhal enkele stuk ken aanwezig. Zo bijvoorbeeld de Cava- leriecolonne en de aquarel „Soepuitde ling", die misschien stamt uit de tijd, dat Breitner met Vincent van Gogh door Haagse volksbuurten zwierf. In deze stukken ziet men duidelijk, dat Breitner wel de invloed van de Haagse impression- ndsten heeft ondergaan, maar dat hij toch een geheel eigen interpretatie aan dat impressionnisme heeft gegeven. Zijn kunst was innerlijk meer bewogen; het landschap met zijn „stemmingen" kon hem niet blijvend boeien. In Amsterdam kwam deze trék eerst recht tot uiting. Het leven van de bin nenstad bekoorde hem telkens en tel kens weer. In forse streken zette hij zijn „Waspitten" (Amsterdamse fabrieks meisjes), zijn grachten en later de door braken en bouwputten op het doek. Op de tentoonstelling hangen sprekende voorbeelden van Breitners werk uit de ze tijd: het Amsterdamse stadsgezicht bijvoorbeeld (nr. 10). waarop de sfeer van een oude gracht in de sneeuw zc bijzonder goed is weergegeven en de „waspitten" en het paard ook niet ont breken. Verder het beroemde grote doek „Dam te Amsterdam", een schilderij vol van echt-Hollandse regen en zon-door- waasde wolken. En dan de „Lauriers gracht". .nauwkeurig als een foto er daarbij bijna tastbaar van atmosfeer. In deze stukken blijkt ook duidelijk Breit ners werkwijze, die gebaseerd was 0£ de fotokunst van zijn vriend Witse. Men heeft dit de kunstenaar wel weten, maar staande voor deze schilde rijen kan men niet anders dan toegeven: ten onrechte. Ondanks de bijna pijnlijke nauwkeurigheid, waarmee te werk ge gaan werd, is het iets anders geworden I dan een foto of een plaatji Dam en het is de Lauriersgracht, gezien door Breitner en door hem alleen. I Uit die tijd stammen ook de prachtige naaktstudies, waarvan er op de ten toonstelling drie hangen. In de „Vrouw I op de divan" is Breitners werkwijze I precieus, maar het grote naakt er naast is fors opgezet en ongekend levendig van kleur. Er spreekt een ware schilders drift uit. Deze schildersdrift, in de persoon Breitner gloeiend onder het oppervlak van een schuchtere, in zichzelf besloten natuur, (bezie zijn zelfportretten eens nauwkeurig!) werd onder bepaalde standigheden wel ingetoomd. Dan dwong de kunstenaar zich om „precies" te ken en uit zo'n periode (na een ziekte) stamt de serie „Meisjes in kimono' waarvan er op deze tentoonstelling ook een hangt: een wonder van kleuren ingetogenheid. Na de grote tentoonstelling in Amster dam in het begin van deze De tentoonstelling is te bezichtigen van 21 Maart tot 7 April, waarbij twee Dins dagen zijn begrepen, waarop het museum n «nanin/T óók des avonds open is. Op 24 en 31 Maart ue opening zal de Lakenhal 's avonds tussen acht en Voor deze tentoonstelling werd be-tien uur toegang verlenen tot de tentoon- reidwillig werk afgestaan door het ste- stellingszalen. De nieuwe verlichting van delijk museum te Amsterdam, door het de Hartevelt- en de Van Mieriszaal maakt gemeentemuseum te Den Haag, door de j dit experiment mogelijk. Wordt er van heer Lucas Verkoren te Leiden en door 1 deze gelegenheid een bevredigend gebruik anonymus te Oegstgeest. Er bestond gemaakt, dan is het niet onmogelijk, dat gisteravond voor de openingsplechtig- deze avond-openstelling later wordt her heid grote belangstelling. haald. In zijn openingswoord wees de burge-l C. Th- R. Lezing voor vereniging voor paedagogiek Het Is eigenlijk wonderlijk om over de omgang tussen jongens en meisjes een hele avond te spreken, omdat het de gewoonste zaak van de wereld is. Met deze omgang hebben we allen te maken. Allen kennen we het gevoel, dat we hebben bij de ont moeting met iemand van het andere geslacht, een gevoel, dat we niet hebben als 'e iemand van het eigen geslacht ontmoeten. Aldus de heer J. A. Sellenraad, ge meente-inspecteur van onderwijs en jeugdzorg te Enschedé, die gisteravond het Vlies sprak voor de vereniging ir paedagogiek over de omgang tussen jongens en meisjes. We zijn (Advertentie) UOREVAAR GARAGE uoPC/AAPsrmTtS-m. 23710 Herstel van Nieuwe Tonge opgedragen Leiden verleent mede werking Naar wij vernemen, is de wederop bouw van Nieuwe Tonge. de gemeente, die door Leiden en Leidschendam wordt geadopteerd; opgedragen aan de firma Van de Merwe te Zwijndrecht. De her bouw zal geschieden volgens de plan nen van het instituut Stad en Landschap en het ingenieursbureau Van der Steur en Van Bruggen te Rotterdam. Ook de gemeentelijke technische dienst van Lei den verleent medewerking. Thans is in Nieuwe Tonge een afde ling van de vrouwelijke hulpcolonne aangekomen, afkomstig uit Moordrecht. Doorgangsbewijzen voor Nieuwe Tonge kunnen worden afgehaald op de eerste drie werkdagen van de week aan het tramstation Rozenstraat te Rotterdam. Het is zonder toestemming van het ge meentebestuur verboden in de gemeen te te verblijven. Doordat nog steeds water in de polder Noordland stond, moesten de arbeiders van Nieuwe Tonge 's avonds naar Dirks- land worden gebracht. Nu het water voldoende gezakt is, zal men enkele openbare gebouwen als slaapplaats richten. Een dokier nodig? De Zondagsdienst van de huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruijne, Hartman, Pleiter, Postel en Simons. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van 7 terdag 21 Maart 13 uur tot Zaterdag Maart 8 uur waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en de apotheek Tot Hulp der Mensch- heid. Hooigracht 48, tel. 21060. tot de waarnemend directeur museum, dr J. Keunir.g.en tot de assis tente van de Lakenhal, mej. Simons, die beiden óók lof kregen toegezwaaid van de voorzitter van K. en O,, de heer H. de Wilde. Agenda voor Leiden Zaterdag Antonius-clnbhuis, half 8: Toneelgroep Ons Genoegen met Vrijdag de Dertiende Stadsgehoorzaal, 8 uur: De Sleutelstad, cabaretavond. Prediker, half 8: afdeling Zuid-Hol land-Noord Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers, contactavond. Clubhuis Oosterkwirtier, 8 uur: Zwem en polovereniging De Zijl, blijspel „Een raar stelletje mensen". Burcht, 8 uur: Accordeonvereniging Accordanto, derde jaarfeest. Maandag Overdekte, 9 uur v.m.: jongenszwem- men om het schoolzwemdiploma. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Haagse Comedie met „Staats zaken". Lakenhal, 8 uu over de werken gramofoonplaten. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Het Motorhuis, filmavond Fordfabrieken. Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., cursus Ned. letterkunde door prof. dr P. Minderaa. Doelen, 8 uur: Leidse amateur-fotogra fenvereniging, N. van der Horst over pers- en reportage-fotografie. Dinsdag Overdekte. 9 uur v.m.: meisjes zwem men om het schoolzwemdiploma. Schuttershof, half 10 v.m.: Vebo, ope ning Paasveetentoonstelling door de burgemeester. Stadsgehoorzaal, half 8: Chr. gymnas tiekvereniging „Jahn", uitvoering. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Haagse Comedie met „Staats- Filmzaal academie. 7.45 uur: L.A.K. Tsjechische poppenfilms. Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, Het filmoog ontdekt de schilder kunst. Oegstgeest, Huize Bijdorp, 8 uur Bachconcert door Pauline Pilaar, so praan, Catharine Gris Ritsema, clavecim- bel en Cornelis Preuyt, fluit. Tentoonstelling Lakenhal, 104 uur en Dinsdagavond 8—10 uur: werken van G. H. Breitner (tot 7 April). Jahn geeft uitvoeringen Dinsdag- en Woensdagavond heeft de Chr. gymnastiekvereniging Jahn beslag geiegd op de Stadsgehoorzaal. De r.iging geeft dan de grote jaarlijkse uit voeringen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatim Inenting tegen pokken Er zal op Woensdag 25 Maart 1953, van 1415 uur, gelegenheid zijn om bij de Gemeentelijke Geneeskundige- en Ge- zondsheidsdienst, in het gebouw Nieuwe Mare 13a, kosteloos kinderen, jonger dan twee jaar. te laten inenten tegen pokken, Identiteitspapieren (b.v. trouwboekje) medebrengen. De Directeur van de G.G. en G.D.. C. R. ZIJERVELD. Leiden, 21 Maart 1953. (Advertentie) OPEL komt met GROOT NIEUWS! Sterren stralen overal in Luxor Naar een idee van Gerard Rutten en met een scenario, uitgewerkt door Rutten en Jan Gerhard Toonder, is in de Cinetonestudio's een film gefa briceerd onder de titel Sterren stralen overal. Zo hebben we dan weer eens een nationaal product gezien en het beste dat we er van kunnen zeggen is, dat de film enkele zeer goede fragmenten bevat, maar dat de rolprent als geheel zeker niet boven de middelmaat uitkomt. Als motief is het vraagstuk van deisumeren zijn de talrijke hier doorheen emigratie gekozen, een heel bruikbaar gevlochten Scènes van gebeurtenissen, die motief en bovendien zeer actueel. Het verhaal is ook niet onaardig: een taxi chauffeur met een gammel karretje, die leeft onder de ban van een dreigende herkeuring van de wagen, die wel niet erg gunstig zal uitvallen. Er zijn twee kinderen, een meisje van een jaar of achttien en een jongen in de lagere schoolleeftijd met veel gevoel voor tech niek. Wat moet er van dat gezin en die kin deren worden? Aanvaardbaar is de uit- erking van het doordringen r-C DR III VNCKI werKing Vdu uev uooiunugeii va» OÉDK. Vail U LD EN emigratiegedachte. Minder vlot te ,Het is middernacht, dokter Schweitzer" De filmcamera kan niet alles zien Een film maken er het leven van moeilijke opgave, cis dokter Schweit- grootheid zich niet uit in schitterende en pompeuze dingen, die zo gretig en met veel succes door het oog van de camera plegen te worden opge nomen. De geest onttrekt zich aan deze tentoonstelling. Blijft dus alleen, het werk over ter verfilming. Een documentaire over Schweitzers arbeid in Lambarene was echter de be doeling niet. Financieel zou het misschien een fiasco worden, maar bovendien zou daarin de geestelijke achtergrond niet genoeg belicht worden. Men heeft toen zijn toevlucht genomen tot het werken met tegenstellingen en Schweitzer met zuster Marie gezet tegenover'de Franse ambtenaar, wie alle idealisme vreemd Uitzending uit de Pieterskerk In de Pieterskerk werd gisteravond een N.C.R.V.-avond gehouden, waarop j deze omroepvereniging het propagandistische met het kunstzinnige heeft i verenigd. Het woord „propagandistisch" is eigenlijk niet op z'n plaats, aan- I gezien de twee sprekers, ds H. J. Groenewegen, Hervormd predikant te Den Haag, en ds G. N. Lammens, Geref. predikant te Rotterdam, beiden I slechts hebben gewezen op het feit, dat de N.C.R.V. ons volk wil oproepen zich te scharen rondom het kruis van Jezus Christus. onszelf nief genoeg, aldus spreker. De natuur lijke splitsing tussen het mannelijke en het vrouwelijke veroorzaakt activiteit, het zoeken naar de andere helft. Tot het tiende levensjaar is dit zoeken nog niet bewust. Daarna gaan de jongens en meisjes geheel apart hun eigen weg. Ze groeien uit elkaar. Bij de jongen be gint het proces, dat hem tot man doet i. Het meisje wordt vrouw. Bij het dier schept de omgang tussen de sexen problemen. De mens kan niet terug tot die natuurstaat; hij leeft in de cul tuur, warin die omgang tot een zeldzaam groot probleem werd. Heel de natuur is ons gegeven om te beheersen. Het grote probleem is echter eigen natuurT In de mens leven drif- :n hartstochten, die hij zelf niet de baas kan. Het mensenleven is dan ook grote kunst en op dit punt zwijgt opvoeding. Heel weinig ouders dur- met hun kinderen gewoon de na tuurlijke gang van zaken te bespreken, omdat ze bang zijn voor de risico's en daarom behandelen ze deze zaak langs :n omweg, die dikwijls fataal Is. Op ongeveer zeventienjarige leeftijd komt de jeugd in de periode tiek, zo vervolgde de heer Sellenraad. In deze periode kan het meisje veel beteke nen voor de jongen. De man bouwt er vernietigt; de vrouw ontvangt en be schermt. In de omgang tussen jongens er meisjes wordt de grondslag voor heel het latere leven gelegd, de verloving huwelijk. Weest open en behoudt de eer bied voor het lichaam. Hebt eerbied voor elkaar en wordt gelukkig, zoals het be doeld is. zo eindigde spreker zijn lezing. De avond werd ook bijgewoond door 2 heer J. C. van Schaik. En door veel jeugd. Treinen reeds 20 April omhoog Het is de bedoeling van de Ned. Spoorwegen om de treinen te Lei den op Maandag 20 April reeds om hoog te brengen. Dus niet medio Mei bij de invoering van de nieuwe dienstregeling, zoals aanvankelijk het plan was. Begonnen wordt met de treinen van Amsterdam naar Den Haag. Twee weken later zouden de treinen van Den Haag naar Am- setrdam volgen. Revue in Stadsgehoorzaal Gisteravond werd in de Stadsgehoor zaal een revue gegeven, waarin optraden de L.S.K.-korporaal Joop de Knegt, die sympathieke indruk maakte, en The Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman. Als solist bij dit gezelschap traden op Jany Bron, Marcel Tielemans en Wim Pop- Collecte voor nieuw diaconessenhuis Van 23 tot 28 Maart wordt een huis- aan-huiscollecte in Leiden gehouden voor de nieuwbouw van het diacones- De uitrusting van het nieuwe zieken huis, dat aan de Houtlaan zal worden gebouwd, zal geheel in overeenstemming moeten zijn met de medische en sociale eisen, die deze tijd aan een ziekenhuis stelt. Dat betekent, dat de vereniging, waarvan het diaconessenhuis uitgaat, alles in het werk moet stellen om dit doel te bereiken. Alle Protestantse Ker ken werken nu samen om deze zaken te bevorderen. Vandaar dit beroep op de gehele Protestantse bevolking van Lei den, de geldinzameling zo krachtig gelijk te steunen. Hpt is bekend, dat kortgeleden H. M. de Koningin het zoek heeft ingewilligd Beschermvrouwe van het diaconessenhuis te Leiden te worden. Deze koninklijke belangstelling vraagt om een anhVoord van de burgerij De opbrengst van de collecte komt ge heel in de kas van het steunfonds het ziekenhuis, dat tot doel heeft, de bouw van het nieuwe gebouw te bevor- I deren. Aan deze avond werkten mee het Chr. Haags knapenkoor onder leiding van Marinus Borstlap, Dick de Reus viool, Leo Mens orgel en een ensemble, bestaande uit koperblazers van het radio-philhar- monisch orkest, onder leiding van Frits Mertens. Het knapenkoor zong werken F. Durante, H. L. Hassler, Cl. Casco- en G. Martini. Hét koperensemble bracht werken ten gehore van Melchior Frank, H. Weber. Mich. Praetorius, Joh. Seb. Bach en J. Erlebach. En de violist Dick de Reus speelde met orgelbegelei ding de sonate in E van G. F. Handel. De samenzang van de Gemeente werd wat psalm 98 en gezang 136 betreft begeleid door het orgel, het zingen van gezang 34 werd begeleid door het koperensemble. Ds Groenewegen vroeg, wat het kruis u nog concreet te betekenen heeft. Wat zeggen wij van het kruis? Doen wij echter niet verstandiger te luisteren naar v het kruis van ons zegt. Het kruis zegt o dat wij met elkaar zondaren zijn. ,M; ook: dat Jezus Christus tot zonde vc ons is gemaakt en dat God ons als Zijn kinderen wil aannemen. God is niet ver van ons. Christus heeft alles volbracht. Dit kruis is het enige, dat hoop geeft voor de wereld. Om dit kruis nu verzamelt zich de N.C.R.V., aldus spreker. Zij roept op om zich rond het kruis van Jezus te scharen. Dat is een hoogst belangrijke oproep. Het. proces van de ontkerstening mag ons toch niet loslaten. Ds Groenewegen las tenslotte vers 3 van gezang 118: Hei leven is: geen vreed' alhier, geen wapen stilstand vragen. Het leven is: de kruis banier tot in Gods handen dragen. Laat dit ons devies zijn, zo besloot de predikant. Een pronkstuk van. de firma D. en Joh. Boot te Woubrugge en vooral ook van de eigenaar, de heer C. Guyt te Katwijk, de fonkelnieuwe mo- torlcotter Vrouwe Anna, heeft gisteren proef gevaren op een mistige Noordzee. Om elf uur richtte het schip de steven zeewaarts, bevolkt met familie en vrienden van de heer Guijt en bovendien nog een aantal genodigden, onder wie burgemeester Woldringh van der Hoop en mevr. Pijlman. Van de Parkkade te Rotterdam voer het door dikke mist banken de Nieuwe Waterweg op. Om twaalf uur deed schipper Guijt Jr een „roepie" naar huis. Om kwart over twaalf werd de Hoek gepas seerd. De mist bleef hangen en de opvarenden kregen maar weinig naar buiten te zien op dit plezier vaart je. Iedereen raakte er wel van overtuigd, dat het schip naar de hoogste eisen is ingericht. Voor schip per Guijt Jr, stuurman J. Hoek, eerste monteur L. Guijt, tweede mon teur D. van Duijvenbode en de vier matrozen kan het met deze kotter zeker goed varen wordenOp de foto: de familie Guijt. Foto D. Kruyt Ds Lammens wees er op, dat de C de N.C.R.V. recht geeft om van de lijke zender, van de blijde omroep te spreken. In de loop der jaren zijn er heel grieven tot de N.C.R.V. gericht. Och, de Christelijke organisaties hebben heus aanleiding gegeven tot critiek. aldus ds Lammens, maar toch willen wij de. C van Christelijk handhaven, omdat poging willen doen om te getui- i de waarachtige blijdschap, on danks de donkerheid van het bestaan, ondanks de rampen, die over ons heen komen. De nacht van Golgotha is de don kerste nacht van de wereld geweest. En i het geheim, dat bij het kruis de Christelijke omroep tot een vrolijk! zender wordt, aldus ds Lammens. Vermelden wij tenslotte, dat deze avond werd uitgezonden. Twee leden van Unitas onderscheiden Unitas, de Ohr. bond van arbeiders ei arbeidsters in de textiel- en kledi'ngindus- strie, afdeling Leiden, heeft gisteravond hot jaarfeest gehouden in het gébouw Prediker. Daar Unitas het op het ogen blik zonder voorzitter moet stellen, c tweede voorzitter niet aanwezig werd de avond geopend door de voorzit- de Chr. besturenbond, de heer 't Zelfde. Deze leidde direct de spreker in, het hoofdbestuurslid R. Slok. De heer Slok bracht dank aan het af- delingssbestuur, aan de mnsen van de fa briekskernen en de wijkagenten voor he het afgelopen jaar verrichte werk. Hij herinnerde aan het aftreden van de voor zitter en de secretaris, de heren Van Ros in en. Galjaard. Als belangrijke resultaten van de ar beid der werknemersorganisatie noemde het hoofdbestuurslid de wet op de onder nemingsraden en de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. Teleurstellend bij de uitvoering van de wet op de onderni mingsraden is, dat de ondernemers ook de ongeorganiseerde arbeiders in de tegenwoordigende lichamen willen opne men, aldus de heer Slok. Hij zei, dat de organisaties zich op het standpunt stel len, dat alleen de georganiseerde werkne- )r die plaatsen in aanmerking moeten komen. Het tweede punt, waar- heer Slok sprak, was de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. Hij wekte sterk op tot het voeren van propaganda voor Unitas. Hierna had een korte plechtigheid plaats, waarbij twee trouwe dienaren van Unitas, de heren J. Visser en J. Groen huizen, van het hoofdbestuurslid het gouden insigne voor 25 jaar lidmaatschap kregen aangeboden. Een apart woord werd aan de heer Visser gewijd, die al tijd volhardend de contributie heeft ge- Sempre Avanti voerde vervolgens „De huistiran" op, waarna de heer W. Veer man van de Ohr. besturenbond een slot woord sprak. Bazar voor mytylschool Ter bestrijding van de financiële no den van de Leidse mytylschool wordt Donderdag en Vrijdag in het wijkge- bouw Levendaal een bazar gehouden. De uren zyn: van 2 tot 11. De opbrengst komt geheel ten goede aan de school. Zoals bekend stelt de stichting zich ten doel het bevorderen van de belangen van lichamelijk gebrekikigen, in het bijzon der de jeugdigen ond^r hen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Marinus C., z. v. H. A. de Ridder ca L. v. Egmond; Neeltje M., d. v. C. Schaap en T. Stuut; Maria, d. v. C. Roelandse en M. A. v. Koert; Laura, d. v. N. Zitman en A. B. Wouterloot; Janneke, d. v. H. Honsbeek en J. Bon; Engelina T. O. J., d. v. Th. C. Noordermeer en A. G. P. Duijndam; Martin». M., d. v. P. H. M. Schillings en M, Daalderop. Overleden: P. Knipper, wed. v. Kroon, 82 j.; Jonkvr. D. Dibbets, vrouw, 55 j. schijnt. Voor het scenario heeft men gebruik gemaakt van Gilbert Cesbrons toneel stuk. Men kan daar bezwaren tegen heb- r een nieuw scenario had v schijnlijk slechts een variatie en geen uw thema opgeleverd. Dat het stuk, dus ook de film, eindigt met Schft s vertrek in 1914, toen hij als Duitser niet langer mocht blijven werken, is ook 'n groot bezwaar niet, want de levens beschouwing, waaruit zijn werk vóór 1914 opkwam, is dezelfde als in de periode daarna en de film had er dus alleen ge- rekter door kunnen worden, terwijl ei toch een vrij afgerond geheel verkre gen is. André Haguet heeft geen kans gezien de film te laten uitgroeien tot een epos der naastenliefde. Daarvoor blijft alles te klein en wordt het werk van deze grote dokter van Lambarene door studio-opna- het te veel op de voorgrond tre dende spel van Pierre Fresnay beperkt. Ook technisch is er op de film wel wat in te merken. De beeldverschuivingen zijn af ^n toe bepaald slecht. Al is deze film niet sterk, toch willen we niet zeg gen, dat ze haar doel mist, want ondanks alle bezwaren, laat ze toch iets zien de kracht van Schweitzers geloof, alleen iets, want ze bewijst tegelijk, dat dingen zijn, die aan de camera ont snappen. De film draait deze week in Casino. Bn. Willem Ravelli Bij de uitvoering van de Mattheüs- passion op 1 April zal de heer Willem Ravelli voor het laatst zijn medewerking verlenen als vertolker van de Christus partij. De heer Ravelli heeft Ex Animo meegedeeld, dat hij na dit seizoen loopbaan als zanger wenst te eindigen. Contactavond van Leidse Concourscommissie De Leidse concourscommissie hield gi: teravond in de Stadsgehoorzaal een cor tactavond. Nadat de voorzitter, de heer i Leeuwen, de talrijke aanwezi gen welkom had geheten, gaf de heer Louis Donders uit Tilburg een korte toe lichting op de film Snelle wieken 1953. die vervolgens gedraaid werd. Diverse kampioenen 1952 werden ge huldigd en in de pauze werd een verlo ting gehouden. Daarna werden nog enke le fraaie kleurenfilms vertoond. Studenten naar werkkampen in het noodgebied Onder auspiciën van de rectores mag- nifici van de Nederlandse universiteiten is een commissie gevormd om deze zomer werkkampen te organiseren, waarin stu denten hulp kunnen bieden aan de nood- gebieden. De deelnemers zullen drie weken lang zwaar polderwerk uitvoeren, zodat alleen krachtige personen zich voor deelneming kunnen opgeven. Te Leiden kan dat gebeuren in de universiteit, de sociëteit Minerva en in het Prytaneum. Er zullen ploegen van twintig man wor den gevormd onder een zelf gekozen met de door de film lopende draad weinig hebben te maken. Op dit hele product ligt het stempel in „het geld moet er weer uit". Zo veel mogelijk groepen van de bevolking moesten de film kunnen slikken en men kan het de makers niet eens kwalijk bij het ontbreken van een gere gelde filmproductie van eigen bodem. De goede fragmenten? In de film komt __>n scène voor waarin de toekomstige emigranten voprlichting ontvangen over hun nieuwe vaderland. Dan wordt ook het Engelse volkslied gespeeld. Eén voor éen staan de aanwezigen op en ontbloten het hoofd: een goed brokje filmkunst. De showscènes moet men dan maar op de koop toe nemen. Wat filmromantiek op een bankje, een vleugje donker Amster dam, enkele grapjes van Walden en Muy- selaar, men ziet het; ieder komt aan z'n trekken. Geveild perceel Ten overstaan van notaris B. H. Stum- el te Leiden: Huis Bloemstraat 10, in bod f 2600, ko er de heer B. J. Huurman q.q- te Leiden oor f 3.100. (Advertentie) Ook ln dat gedeelte van de wereld bestrijdt men, even als in Nederland, griep met Aspirin. Ook daar let men op het Bayerkruis (bayer) als teken van echt- g J held van Aspirin. Hoeveel wordt de huur verhoogd Zoals men gisteren in onze courant heeft kunnen lezen, zullen de tegen woordige huren in de eerste gemeente klasse met tenminste 17,4 procent stij gen, in de laagste gemeenteklasse met 28,7 procent. Opdat men zelf zal kunnen nagaan hoe ver de huren stijgen, geven we hier een lijstje van de klasse-indeling van gemeente in onze omgeving: Klasse II Leiden en Oegstgeest (138 procent van het huurpeil in 1940). Klasse III Alphen aan den Rijn (kom), Hillegom. Katwijk, Leiderdorp. Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voor schoten, Warmond (141 procent). Klasse IV Alphen (buiten de kom). Benthuizen, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Zoeterwoude (145 procent). Werkloosheid in Leiden Op 14 Maart stonden bij het Arbeids bureau Leiden ingeschreven 1691 geheel- werklozen, terwijl daarenboven 346 per sonen geplaatst waren op DUW-objecten. Naast de voortdurende daling als gevolg van het voor de werkgelegenheid gun stiger wordende seizoen, valt op de stij ging van het aantal oo DUW-objecten tewerkgestelden. Ongeveer 90 personen konden hier worden geplaatst. Het aantal werkloze vrouwen daalde verband met de schoonmaak- bedroeg op 14 Maart 153. (Advertentie) Werkkleding nodig..? De bollenhandel deze week De „baisse", die voor de gladiolenhandel in het vroege voorjaar nogal eens ge bruikelijk is, moet nog steeds komen. Want het mag dan zo zyn, dat de aanvoeren aan de kleinere kant waren, de handel bleef vlot en de prijzen waren lang niet slecht. Mrs Mark's Memory bijvoorbeeld bracht weer f 4.30 en f 3.80 op, resp. voor 14-op en 1214. Naar Nieuw Europa be stond veel vraag en dat kan men aan de prijzen wel zien: f 6.40 voor beste veer tienen en f 6.20 voor 12—14, terwijl 10-12 van deze soort verkocht werd voor f 5.90. Palet, de bekerwinnaar van twee jaar geleden, werd niet zo hoog gewaardeerd: f 4.80 en f 4.60. Picardy deed f 4.40 voor 14-op, f 4.60 voor 12—14 en f 4.80 voor 10—12! Ravel, een der mooiste blauwe gladio len die er tot nu toe in de handel zijn, bracht beste prijzenn op: f 12.60 en f 12 Red Fox bleef ook gewild; f 4.25 en f 4.20 evenals Abu Hassan met f 4.80 en f 4.10 en Kard. Spelmann met f 4.60 en f 4.20. Allard Pierson verkreeg f 3.05 en f 3.10, terwijl Aranjuze f3.35 en f2.80 opbracht Bit o'Heaven werd verkocht voor f 3.40 en f 2.70 en Memorial Day ging van de hand voor f 4.10 en f 3.65. Lavender Dream, waarvan men zuivere partijen met een lantaarntje moet zoe ken gingen van de hand voor f 6.20 en f 5.80. Leeuwenhorst vond kopers voor f 2.20 en f 2.70. Gen. Eisenhower voor f 2.- en f 2.20 en Dr Fleming voor f 2.10 en f 2.50. De kwekers van deze soorten hebben dit seizoen niet veel reden totgen-" jubelen gehad. Trouwens: in Bloemfon tein heeft ook geen gang gezetgn. Ze gingen weg voor f 2.20 en f 2.40 per 100, resp. voor 14op en 1214. Johan van Konijnenburg heeft meer winst in het laatje gebracht Weliswaar komen prijzen van boven de f 6 niet meer voor, maar ze brachten toch nog altijd f 5.60 en f 5.40 op. Johann Strauss werd afgedrukt op f 3.10 en f 3.20, terwijl Hawaii f 3.65 en f 3.40 deed. De oude Rose van Lima bleef met f 3.80 en f 3.60 op hetzelfde prijsniveau hangen, evenals Sneeuwprinses met f 3.60 en f 3.20. Uhu was gezocht. Veertienen van deze soort brachten f 5.60 op. Familieberichten uit andere bladen J Couvée, ccref. pred. i-Bak- ker, z. Arnhem: mevr. Van Erpers Roljaardg- Prlns. z, Owerri. Zuid Nigeria: mevr. Dap- Estate, Snider Paarl, 1-Afrika. verleden: C Jansen, m. gcp. hoofd Chr. Nat. School, 59 Jr. Wilnls; M H van Dijk-Bitter L J

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3