Jlieuure feihictfe (fiauranl Breitner: bewogen impressionnist Malenkof legt op eigen verzoek functie van partij-secretaris neer Kroesjtsjef, de Oekrainse revolutionnair, volgt hem als zodanig op Spaarnestroom in aanvaring: alle 16 opvarenden gered Wist U Een ingewikkelde zaak ZATERDAG 21 MAART. 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2— per maand: 047 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9691 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chet-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJKERTIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantvasttcti t« gbrtteven myn hert Ia levenspart" Vootjaaisieorganisatie in Moskou BELANGWEKKEND NIEUWS uit Moskouper radio werd bekend gemaakt, dat premier Malenkof ontheven is van zijn post als secre^ taris der communistische partij in de Sowjet-Unie. Zulks geschiedde op eigen verzoek. Zijn opvolger is Kroesjtsjef, lid van het „Centrale Comité" van het Presidium, alsmede van het centrale comité van het partij secretariaat. Het betreffende besluit was reeds genomen op 14 Maart j.lp, toen na de dood van Stalin het Centrale Comité in plenaire zitting bij eenkwam. Wij herinneren er aan, dat Stalin zowel premier als eerste secretaris in de partij was. Malenkof volgt hem dus alleen op in eerst genoemde functie. Zowel de Prawda, het blad der Russische communis tische partij, als de „Rode Ster", het orgaan van het Sowjetleger, ver klaren, dat de vijanden der Sowjet-Unie er niet in zullen slagen een splijting in de staat te veroorzaken en dat in tegendeel de volksdemo cratieën zich nog nauwer aaneen zullen sluiten. Aan Ass. Press ontlenen wij, dat deze mutaties bekrachtigd werden op de bij eenkomst van het voltallige „Centrale Comité" der partij, welke, als reeds ge zegd, op 14 Maart in het Kremlin plaats vond. De besluiten waren: 1. Inwilliging van een verzoek om kameraad Malenkof te ontheffen van zijn functie als secretaris van het Comité. 2. Verkiezing var secretariaat van het Centrale Comité der communistische party, bestaande uit de volgende kameraden: Kroesjtsjef. Soeslof, Pospelof, Sjatalin en Ignatief. 3. Overeen komstig artikel 32 der statuten van d( communisbische partij zal kameraad Sja talin van candidaat-lid tot gewoon lid van het Centrale Comité bevorderd worden. Reuter vestigt er de aandacht op, dat door deze belangrijke reorganisatie, de eerste maal sedert Stalin aan de macht kwam, het hoogste gezag in de Sowjet- Unie uitgeoefend wordt door één die geen lid is van het partijsecretariaat Stalin was secretaris van 1922 tot zijn dood. Eerst in 1941, kort vóór Duitse invasie, werd hij premier. Malen- De Twentsehe Bank: Onze industrie vecht voor haar leven Maar de fiscus trekt zich niets daarvan aan I Er is in Twente na de oorlog in het geheel geen terughoudendheid gei om te verbeteren en te vernieuwer dus verklaarde de heer H. van Heek Hzn in de aandeelhoudersvergadering Twentsehe Bank, maar de middelen ren onvoldoende. Reusachtige bedragen zijn nodig om het productieplan geheel op peil te brengen. In Amerika zijn alle weefgetouwen thans geautomati seerd, in Nederland daarentegen slechts 17 procent. Duitsland en Japan zijn bezig de modernste outillage te installeren. De omslag in de textielconjunctuur ligt ach ter ons, maar niets is te bemerken van een omslag by de fiscus. Spreker hoopte, dat de fiscale wind uit een andere rich ting zou gaan blazen in het belang van de industrie en de arbeiders. Het gaat hier om het leven van de textielindustrie. Een gevoelig verlies voor de bank werd het heengaan genoemd van m F. van Leeuwen als directeur, dié zich meer wil gaan wijden aan zijn Kamer lidmaatschap, doch tot commissaris werd benoemd en als adviseur der bank zal optreden. Voorts werden tot commissaris sen benoemd de heren mr B. J. M. van Spaendonck en mr G. E. F. M. van dei Schrieck, beiden van Van Mierlo, de heer D. P. Spierenburg, lid van het Hoge Ge zagsorgaan der Kolen- en Staalgemeen schap, en prof. H. A. Kaag. Het dividend werd bepaald op 9 procent. Voor behoeften evacués alle aandacht Geen nieuwe kledingstukken naar opkopers Een aantal slachtoffers van de waters nood had na de eerste voorziening in de onmiddellijke behoeften nog gebrek aan verschillende goederen, zoals warme on- derkleding en vooral bedden. Dit kwam o.a. doordat de personen bij wie geëvacu- eerden werden ingekwartierd niet steeds over voldoende slaapgelegenheid beschik ten. Er is echter steeds met de grootste voortvarendheid naar gestreefd, in der gelijke behoeften te voorzien. Ook thans nog wordt aan bestaande of nieuwe be hoeften alle aandacht besteed. Dit heeft minister Drees geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid Haken (Comm.). De minister ontkent, dat zo goed als nieuwe ingezamelde kledingstukken aan opkopers zijn verkocht. Wel gebeurt dit onder streng toezicht met onbruik bare kledingstukken, op vragen van mej. Tendeloo (P.v.d.A.) heeft de minister bevestigd, dat het over schot van goederen o.a. is bestemd voor vluchtelingen in het buitenland. Duizendste dag van de Korea-oorlog Het was gisteren de duizendste dag van de Koreaanse oorlog en het front ligt precies irt het midden van het schiereiland. Dat is ongeveer de plaats waar de Noord-Koreaanse troepen op 25 Juni 1950 de invasie van Zuid-Korea begonnen. Al 102 Nederlanders gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea zijn gesneuveld op 18 Maart j.l.: De 25-jarige kapitein B. J. T. Kamevaar, legernr 27.08.27.007, on. gehuwd, afkomstig uit Arnhem. De 27-jarige soldaat eerste klasse E. Mensink, legernr 25.08.05.063, on gehuwd, afkomstig uit Enschede; en de 23-jarige soldaat J. te Kamp, legernr 30.02.04.161, eveneens onge huwd en afkomstig uit Nijmegen. KROETSJTSEF Van zwart (mijnwerker) tot rood (partijsecretaris). Amerikaans vliegtuig stort neer De 35 man kwamen om het leven In de Amerikaanse staat Californië bij Centerville, is een viermotorige Ameri kaans transportvliegtuig dat militairen vervoerde neergestort en in brand ge vlogen. De militairen waren naar het Verre-Oosten. Het toestel raak te bij een landingspoging op het vlieg veld van Oakland een heuvel, waarna het plotseling neerstortte. Volgens oog getuigen trachtten verscheidene inzit tenden nog het brandende wrak te ver laten, doch het vuur was zó hevig, dat zij hierin helaas niet slaagden. Zieken auto's, die snel ter plaatse waren, kon- n aantal zwaar gewonden op- doch op weg naar het zieken huis zijn de gewonden overleden. Een later telegram meldde, dat alle 35 in zittenden om het leven kwamen. Sigarenwinkels mogen tot 7 uur open zijn Gisteren is een algemene maatrege an bestuur met betrekking tot de win kelsluitingswet verschenen, waarin be paald wordt dat winkels waar uitslui tend of in hoofdzaak tabak en tabaks producten plegen te worden verkocht, uitsluitend voor het verkopen van die et Ingang van Maandag a.s. ovei het gehele land tot 's avonds zeven uur geopend mogen zyn. Rumoer om benoeming van Bohlen Dulles trekt deze niet in In politieke kringen der Ver. Staten heerst meningsverschil over het feit, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, de benoeming van Charles Boh len tot ambassadeur in Moskou, welke door de Senaatscommissie eenstemmig werd goedgekeurd, heeft aanbevolen. Enkele senatoren, onder wie McCarthy, maken bezwaar tegen Bohlen omdat de chef van het „Federale Bureau voor On derzoek, McLeod, een niet geheel „gun stig" rapport over hem heeft uitgebracht. Men neemt het in deze kringen Bohlen kwalyk, dat hij de voormalige Demo cratische regering heeft gesteund, namelijk in dienst van Truman's minis- ir van Buitenlandse Zaken. Dulles heeft de ongunstige inlichtin- ;tt over Bohlen in het uitgebrachte rap port „oncontroleerbare praatjes" g< noemd. Varkenskeuringen in vrij gebied toegestaan In het z.g. vrije gebied, waar ht :rvoer en verhandelen van varkens is toegestaan, is thans het houden keuringen, tentoonstellingen en verko pingen van varkens, alsmede het op soortgelijke wijze bijeen brengen daar van niet meer verboden, zo blijkt uit de Staatscourant van gisteren. Het verbod ingesteld i.v.m. varkenspest. Het vrije gebied omvat in grote lijnen de provincies Groningen, Friesland, Drente, Indonesiërs verlaten Sumatra Indonesische vertegenwoordingers uit Suriname zijn naar Indonesië vertrokken verband met de plannen van de stich ting Keh Tana Air om naar Indonesië te rug te keren. Zij deelden mede, dat er in totaal 1000 personen willen repatriëren zich op Sumatra vestigen. kof heeft het aantal partijsecretarissen ge halveerd. Op het jongste partijcongres in October jj. werd een, uit tien personen bestaand, secretariaat onder leiding van Stalin en Malenkof gekozen. In de bekendmaking van radio-Moskou, van gisteravond werden slechts de namen van vijf secretarissen genoemd, dus de reeds gemelde: Kroesjtsjef, Soeslof, Pos pelof, Sjatalin en Ignatief. Men ontkomt niet aan de indruk, dat Malenkof vereenvoudiging streeft. Dit blijkt ook uit het feit, dat bij de reorganisatie onmid dellijk na Stalins overlyden, het aantal leden van het Presidium der partij minderd werd van 36 tot 14. Malenkof heeft een sleutelpositie in de partij hiërachie opgegeven en streeft er naar de Sowjet-Unie alleen als premier te regeren. In zekere zin breekt dus een nieuw tijdperk aan. Wie is Kioesjtsjei Hij wordt gekarakteriseerd als actieve Oekrainse revolutionnair, die het klappen van de rode zweep kent. Evenals Malenkof is hij lid van het nieuwe, leden tellende. partij-Presidium. Tijdens het 19e partijcongres in October j.l bracht hij rapport udt over de nieuwe partijsta tuten. een rapport, dat zeer opmerkelijk was. Kroesjtsjef is dus een oude Bolsje wistische „rot". Oorspronkelijk mijnwer ker. trok hij weldra de aandacht door zijn scherpe inzichten in de partij. In 1930 be haalde hij de graad op de partij-academie in Moskou. In 1932 werd hij secretaris van het Moskouse partijbestuur, in 1934 lid van het „Centrale Comité" der partij en in 1939.... lid van het Politbureau. Bij Stalins begrafenis had hij de leiding der organisatie. Men zal moeten afwachten, in hoeverre Stalins dood de binnenlandse stabiliteit in dc Sowjet-Unie zal verzwakken, i voorshands valt daar nog niets van bespeuren De binnenlandse stabiliteit zal bevorderd worden als de regering, ge leid door Malenkof, het vijfde vijfjaren plan verwezenlijkt en nieuwe prijsver lagingen doorvoert. In de Ver. Staten toont de Amerikaan se minister van Buit. Zaken. Foster Dulles bereidheid, de woorden van Malenkof be treffende de mogelijkheid van „vreed zame onderhandelingen" over de tussen Rusland en Amerika bestaande geschil len.. ngar hun wezenlijke waarde te schatten. Wij vestigen er de aandacht op, dat hier nog slechts het beginstadium is van wederzijdse, zeer subtiele, tactische verkenningen Als er met een .schone lei" begonnen moet worden, dient het Kremlin zich van een ander schrift te bedienen! Wordt de bevrijdingsdag afgeschaft Naar concentratie van fees ten op 30 April Besprekingen met de regering, de Ver eniging van Ex-politieke gevangenen in bezettingstijd en de Stichting van de Arbeid over een concentratie van fees telijkheden op 30 April zijn in een ver gevorderd stadium. De 5de Mei zal hierdoor zijn glorie >or een belangrijk deel afstaan aan de Koninginnedag. Wel kunnen feestelijk heden georganiseerd worden, doch amb tenaren noch arbeiders krijgen op 5 Mei vrij. toe was het zo. dat de ambte- __n halve vrije dag hadden. Men wil thans tot het besluit komen, dat zo wel de ambtenaren als de particuliere werknemers op 30 April een vrije dag krijgen. Omtrent de scholen is nog geen besluit genomen. De 4de Mei zal het karakter van een rouwdag blijven behouden. De Duitse raflficurie van het Z.D.G.-verdrag en de verdragen met het Westenis „er door", al thans in de Bondsdag, tot grote woede van de communisten. Een duizend Rode demonstranten poog den het Westduitse parlementsge bouw te Bonn te bestormen. Zon der nadenken werfeten de commu nistische heethoofden zich over de prikkeldraadversperring die het parlementsgebouw omringt en vie len op de politie aan. Goed gewa pende politiemannen dreven de de monstranten uiteen en een her nieuwde aanval werd met de waterstraal afgeslagen Amerika beveiligt zich tegen vliegtuigen De Verenigde Staten nemen proeven et een nieuw beveiligingssysteem tegen het binnenvliegen van vreemde vlieg tuigen. Elke piloot, die in Europa op stijgt voor Amerika, krijgt een gezegelde enveloppe met instructies voor wat hy doen moet Wanneer men zo'n plaatje in de krant ziet, weet men wel hoe laat het is. Dan is het weer Lente in Holland. Toevallig werd vandaag uit Kwintsheul gemeld, dat daar hij de landbouwer J. C. Paardekoper aan de Middelbroekweg een schaap 4 lammeren tegelijk kreeg. Zinkend in mist op Noordzee Portugees schip vanochtend bij Ameland aan de grond gelopen TN DICHTE MIST is gisteravond het Nederlandse motorschip Spaarne stroom (857 ton) in het Kanaal op enkele mijlen afstand van Dover in aanvaring gekomen met het Duitse schip Waldemar Sieg. De Spaarne stroom kwam in zinkende toestand te verkeren. Vijftien opvarenden wer den door de Waldemar Sieg aan boord genomen. De overlevenden zijn op de reddingboot van Dover overgezet. Eén lid van de bemanning werd aan vankelijk, maar is later door het Nederlandse schip Stentor van boord ge haald. De Spaarnestroom werd door de Stentor naar Dover gesleept. lenen. Blijkens een radiobericht is het Portugese schip geladen met 700 ton goe- aantal auto' een bittere kou en bij zware zee de reddingboot van Dover met een bemanning van acht koppen uit, om het Nederlandse schip hulp te verlenen. Door dichte mist kon men de Spaarne stroom echter niet vinden. Het schip lag temidden van ongeveer twintig vaartui gen, die wegens de mist voor anker wa- gegaan. Ook het Nederlandse pas sagiersschip Oranjestad, dat zich bij de plaats van de aanvaring bevond en on middellijk opstoomde om hulp te verle nen, seinde dat het in de aangegeven po sitie de Spaarnestroom niet had aange troffen. De Spaarnestroom is het eigendom van de N.V. Hollandsche Stoomboot Maat schappij te Amsterdam. Het schip was Donderdagavond om half tien uit Am sterdam vertrokken met een lading stuk- >ed.^Het is in 1941 in Engeland ge- Redder zelt in nood Het Panamese schip Marinucci (7 032 ton), dat de geredden aan boord had van het Belgische schip Liège, waarmee het Woensdagavond in aanvaring was geko- is gistermorgen op de Westerschelde in de omgeving van Walsoorden zelf de grond gelopen, 's Middags om vier werd de Panamees door twee sleepboten vlotgetrokken. Op last van de Belgische nissaris voor het loodswezen ging het schip voor anker, omdat het bij de aanvaring met de Liège schade had op gelopen. Ameland strandde vanochtend vroeg het Portugese stoomschip Pero de Alenquer (2593 ton). Het schip vroeg sleepboothulp. De sleepboot Holland koos onmiddellijk zee om assistentie te DAT de soldaten B. T. en J. A. T., die Assen elk een andere militair in het been hadden geschoten, te Arnhem zyn veroordeeld tot resp. 3 weken militaire hechtenis en 1 maand voorwaardelijk. DAT mej, A. W. S. van Berge en de heer T. Mulder, beiden uit Den Haag, en mej. A. K. v. d. Bout uit Deventer, van daag met de Westerdam naar de V.S. vertrokken om 12 weken lang de Ameri kaanse voeding te bestuderen. DAT 34 deskundigen uit de bouw wereld begin April met de Noordam naar Amerika vertrekken voor een studiereis an ruim een maand DAT het kasteel Borgharen bij Maas tricht begin Mei wordt geopend als hotel restaurant met 53 vertrekken. DAT het Humanistisch Verbond op 18 en 19 April in Haarlem zijn jaarlijks congres houdt en vorig jaar 1328 ni( leden zijn ingeschreven (ledental op 31 December: 8700). DAT de Canadese en Japanse ambassa deurs voor een kort verlof uit ons land zijn vertrokken en huh werk wordt waar genomen door resp. P. Tremblay en K. Tatsuko. DAT 25 leden van het luchtmacht- comité der Europese Defensie Gemeen schap de afgelopen dagen o.m. de Fok kerfabrieken, het radarproefstation te Noordwijk aan Zee en de Philipsfabne- ken hebben bezocht. DAT de bouw van een schouwburg met 850 zitplaatsen op het Zuidplein te R'dam, naar het ontwerp van architect S. v. Ravensteyn, is opgedragen aan het N.V Aannemings Mij J. P. van Eesteren aldaar. DAT in Arnhem op 60-j. leeftijd ts overleden Lr J. P. van Muilwijk, sinds 1934 directeur van gemeentewerken DAT voor de 24-j. koopman P. H. C. uit Maastricht, die verdacht werd van be roving van de 26-j. A'damse boekhande laar E. B. de R., in A'dam wegens ge brek aan bewijs vrijspraak is gevraagd. DAT burgemeester Van Walsum van R'dam voor een tweedaags bezoek in Hamburg is aangekomen. DAT op 25, 26 en 27 Maart to Zwolle een nationale handwerktentoonstelhng wordt gehouden van de bonden van Chr. boerinnen, boerendochters, plattelands vrouwen en meisjes in Nederland. DAT burgemeester M. H. Cox op 1 Met zijn zilveren jubileum viert als ambte naar van de gemeente Heeze (N.-Br waar hij 17 jaar secretaris en 8 jaar bur gemeester is geVeest. In Vlissingen werden gistermiddag noodseinen opgevangen van het Turkse schip Cuma, dat op de Noordzee ter hoogte van de bank Outer Gabbard in botsing was geweest met het Duitse schip Johanna. De sleepboot Schelde voer uit, maar behoefde geen hulp meer te vre- lenen. De kapitein van de Cuma was inmiddels overgestapt op de Johanna. Beide schepen dreven nog. Milder houding der Russen Komen Britse gevangenen op Korea vrij Kleine gunstige veranderingen ln de houding der Russen verdienen de aan dacht. Nadat burgemeester Reuter van West-Berlijn er bij Eisenhower zijn ver bazing over heeft uitgesproken, dat de Russen na het neei schieten van de Britse Lincoln, zekere spijt hebben be tuigd. heeft de Sowjet-Unie aan Enge land beloofd, haar invloed aan te wen den voor de vrijlating van negen Britse burgers op Noord-Korea. Een Reuter- telegram zegt, dat volgens de wens van de Russische minister van Buit. Zaken. Molotof, de regering van de So vjet-Unie bij de Noordkoreaanse autoriteiten stap pen doet om de vrijlating te bewerk stelligen van 9 Britse burgers en een Ierse zendeling, dit gevaftgen werden genomen toen de communistische troe pen in 1950 Seoel wiste, te bezetten. Onder hen bevindt zich de voormalige Britse gezant in Zuid-Korea, Holt. Deze Russische tegemoetkoming, welke slechts enkele dagen na Malenkofs „vredesrede" voor de Opperste Sowjet de dag wordt gelegd, is een ant woord op de stap. die de Britse minis- r van Buitenland.. Zaken. Eden. op 17 •bruari heeft ondernomen bij de Rus sische ambassadeur te Londen, Gromyko. Eden verzocht '.oen aan Gromyko zijn invloed te Moskou aan te wenden, opdat de Russische regering ten voordele van betrokken Britse gevangenen „een blijk van goede wil" zou leveren. Rusland toont zich hiertoe thans dus' bereid. Zelfs wordt ln de Sowjet-nota verklaard, dat de Russische regering „de noodzakelijke stappen zal ondernemen de kwestie op een positieve wijze te regelen". Opnieuw is een kerkelijke figuur in Oost-Duitsland gearresteerd Thans is nL ook Diakoon Drost, lid van het presidium de Kirchentag in Leipzig, gevangen genomen. betrek king tot de huurverhoging en de belas tingverlaging doen wel uitkomen, dat het hier een zeer ingewikkelde zaak betreft Dat was bij het huidige diepe ingrijpen van het overheidsbeleid in het maat schappelijk bestel en bij de rijke over vloed aan onderscheidene belastingen, welke we daarbij kennen, ook te ver wachten. Alles schijnt daarbij als een legkaart in elkaar te passen en wanneer er in dat systeem iets wordt veranderd, werkt deze verandering tegelijk door over het gehele terrein. Vandaar dan onoverzichtelijkheid. De Sociaal-Economische Raad was in zijn voorstellen hier en daar tot een eenvou diger opzet gekomen, wat des te meer de aandacht verdient, aangezien dit col lege bijvoorbeeld by de huurverhoging verder had willen gaan dan thans a« strekking is van de regeringsvoorstellen. De regering heeft aan eigen voorstellen de voorkeur gegeven. Men moet nu wel vrezen, dat voor velen bepaalde onderdelen van deze voor stellen niet even gemakkelijk te verwer ken zullen zijn. Er zit nog een brok on zekerheid in. Ten aanzien van de huur verhoging kan men met enige moeite wel uitrekenen, wat er straks meer moet worden betaald, maar bij de compensatie welke die verhoging zal moeten opvan gen, zit een en ander dat nu nog onbe kend is. Onbekend is bijvoorbeeld de loonsver hoging, die wel in het uitzicht is gesteld, maar waarover nog overleg moet wor den gepleegd met de Stichting van de verruiming van de werkgelegenheid. Die hogere huren waren te verwachten. We hebben reeds meermalen doen uitkomen, dat in de handhaving van de huidige huren ten aanzien van het vooroorlogse woningbezit een brok onrecht school. Het leven was duurder geworden, de lasten werden zwaarder (ook voor de huiseige naars), de kosten van onderhoud waren gestegen, evenals de kosten van materia len, maar de huren van Mei 1940 waren slechts verhoogd met 15 pet. Dat is voor de huiseigenaren een ge rechtvaardigde reden tot ergernis gewor den. Waarom moesten zij op deze wijze in het hoekje van de verdrukking belan den? Trouwens, men kan er van ver zekerd zijn, dat de houding der regering te dezen niet ten goede Is gekomen aan de oplossing van het woningvraagstuk. Thans echter wordt dan een verder gaande huurverhoging aangekondigd. De regering gaat op dit punt in haar voor stellen minder ver dan de Sociaal-Econo mische Raad haar blijkt te hebben gead viseerd. Ligt in de afwijking van dit advies een reden, dat de regering de voorstellen van de S.E.R. niet eerder heeft willen publiceren dan haar eigen plan nen? Het lijkt ons niet onmogelijk. zoals gezegd. door compensatie wor den opgevangen. IJlaarin schuilt een bron van nieuwe moeilijkheden, maar compen satie is onder de gegeven omstandig heden juist en onvermijdelijk. Het zal ook in de komende tijd nog heel wat berekeningen vergen, voordat deze com pensatie inderdaad zo rechtvaardig mo gelijk is bereikt. Daarbij mag wel van ieder die bij de berekeningen wordt in geschakeld, worden gevraagd, dat hij bijzondere aandacht zal besteden aan die groepen uit de bevolking, die zo zeer de belangstelling behoeven en die zo spoedig in de hoek van de vergetel heid geraken. We denken aan de ouden an dagen en aan de gepensionneerden. Blijkbaar heeft de regering niet wil len overgaan tot een belasting op de huren. Een minderheid ln de Sociaal- Economische Raad heeft dit bepleit en het is bekend dat deze gedachte onder de socialisten wordt aangehangen. Daar houdt men er van, „af te romen" wat hun overtuiging maar in de verte afroming in aanmerking komt. Zelfs jarenlang hartelijk samengaan met ..Rome" heeft hen van dit afromen niet kunnen afbrengen. De regering heeft niet aan gewild en we juichen dat toe. De huurverhoging, waarna zij na lang wachten en aarzelen komt, moet <ok aan de huiseigenaren (en vooral de woningen) ten goede komen. heel ke in deze voorstellen aan de orde komt, zal in de komende tijd nog heel wat wor den gezegd en geschreven. Daarbij zijn wijzigingen die men kan toejuichen, er jn er ook, waarbij critiek mogelijk is. Hetzelfde geldt voorzover de plannen betrekking hebben op de verruiming van de werkgelegenheid. Hierbij moet echter overwegen de voldoening, dat het blijkbaar tot deze verruiming langs de weg van belastingverlaging komen Het onderwerp van de werkgelegen heid en daarmede van de bestrijding der werkloosheid is belangrijk genoeg. Gelukkig heeft naar het oordeel der re gering hier de watersnood slechts een vertragende invloed uitgeoefend en heeft de ramp de plannen zelf niet helemaal onmogelijk gemaakt Intussen, is wel zeker, dat de waters nood ook voor wat betreft de belastin gen nieuwe zorgen voor ons volk zal gaan betekenen Maar in hoeverre dat het geval zal zijn, moet nog later blij- Oudste inwoonster van Zwolle 102 jaar De oudste inwoonster van Zwolle me vrouw D. Jonker-Sluiter, is vandaag honderdtwee jaar geworden. By velen is zy beter bekend als „Dettemeuie". Me vrouw Jonker geniet nog een vry goede gezondheid. Hogere middagtemperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en och tend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en hier en daar nachtvorst. Later op de dag overwegend zonnig weer Zwakke tot matige wind tussen Noord- Oost en Oost Hogere middagtemperatu ren. (Opgemaakt om tien uur). J ZON EN MAAN Zondag: Zon 6.30 tot 18 56 uu: 10.12 tot 3.17 uur. Maandag: zon 18.58 uur; maan 11.20 tot 3.59 i 30 Maart V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1