Keukenhof bij stralend weer door Dr Drees geopend .Wij ons niet aan Van Ruler onderwerpen zei prof. Rome' De 38ste lijst van slachtoffers van de watersnood NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIIDAS 20 MAART 1SSI Gouden speldjes uitgereikt Advertentie) „In de eerste plaats een cultureel begrip Het was beslist onjuist, wat een der aanwezigen gisteren fluisterde, toen bij de opening van Keukenhof de heer Van Waveren sprak over de grillen van Flora, namelijk dat de oud-minister van Oorlog, dr L. N. Deckers ter handhaving van de vrede aanwezig was en dat tot dat doel een slagkruiser gemeerd lag in de vijver van Keukenhof. Het is algemeen bekend, dat zelfs de geringste wrijving tussen Flora en Keukenhof is opgeheven en dat deze beide instellingen dit jaar in broederlijke samenwerking een Hollands Flower Festival hebben georganiseerd. Toen de voorzitter van Keukenhof dan ook sprak over de grillen van Flora, had hij daarbij enkel en alleen de godin van die naam op 't oog, die wel eens door de grilligheden van het weer roet in 't eten gooit. En de heer Deckers was er alleen maar, wel, om dat hij uitgenodigd was als voorzitter van de Algemene vereniging voor vreemdelingenverkeer. En er lag géén kruiser in de vijver; dat hebben we zélf gezien. Bij de openingsplechtigheid waren, be halve dr Drees, aanwezig o.a. de minister van Buitenlandse Zaken Luns, de com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr L. A. Kesper. de heer A. Ples- man van de K L M., een vertegenwoordi ger van de commissaris der Koningin in Noord-Holland, de burgemeester van Lisse en enkelen van zijn ambtgenoten uit de omliggende gemeenten- Tot 1970 De voorzitter der Stichting Keukenhof, de heer T. van Waveren, deelde in zijn welkomstwoord mede, dat de tentoon stelling een blijvend karakter heeft ge kregen, door het sluiten van een overeen komst met de heer Graaf van Lynden, de eigenaar van Keukenhof, waardoor de looptijd der tentoonstelling is verlengd tot 1970, in plaats van tot 1960. Gezien de enorme belangstelling, die de tentoon stelling tot nu toe getrokken heeft, daar bij gerekend de financiële mogelijkheden er van, mag dit besluit ten volle verant woord genoemd worden. Men is zo ge lukkig geweest als deelnemers voor een garantiefonds te kunnen interesseren: het C.B.C., de gemeente Lisse, de Twentsche Bank en het Hollands Bloembollenhuis, door welke medewerking aan de ontwik keling van Keukenhof een grote rugge steun is gegeven. Spr. zeide er zich in te verheugen, dat Keukenhof een succes is geworden. De taak van deze tentoonstelling is een be langwekkende. Immers, de tuinarchitec tuur heeft als hoogste functie de mens de harmonie tussen natuur en cultuur te doen beleven. Daarom heeft men getracht aan te tonen, hoe de beeldende kunst, een van de uitdrukkingsmogelijkheden van de hedendaagse cultuur haar rustpunt vindt in de tuinen van Keukenhof. Ook dit jaar zijn op verschillende plaatsen beelden geplaatst, en er is naar gestreefd, na de les van verleden jaar, om zoveel mogelijk tuinbeelden te exposeren, die passen bij de aanleg van de tuinen. De Stichting wil zelfs verder gaan. Er zijn namelijk reeds plannen geopperd oi overleg met de Nederlandse beeldende kunstenaars te geraken tot vervaardiging van meer typische tuinbeelden, waarbij samenwerking met het departement Kunsten en Wetenschappen wellicht tot goede resultaten zou kunnen leiden. Deviezen De minister-president, dr W. Drees. die een woord van lof wijdde aan het t gieke bestuur van de Stichting Keuken hof. en daarbij wees op de culturele ei economische betekenis van een dergelijki tentoonstelling, zeide eens een brief ont vangen te hebben van een dame, die geen kolen meer had voor haar kachel. „Ei wordt steeds gezegd", zo schreef ze, ,.dat er geen deviezen genoeg zijn, maar ik wens geen deviezen, doch kïlen". Waar mee spr. wilde illustreren, dat lang niet ledereen het belang inziet van een goed: export, waardoor onze schatkist deviezen rijker wordt. De bloembollen nu, welker export tot bedragen gaat. die in de mil- lioenen lopen, zijn belangrijke deviezen- bezorgsters. Een tentoonstelling als deze, die de rijkdom en de schoonheid van de Hollandse bloem meerdere bekendheid het buitenland geeft, is daarom van onschatbate waarde. En niet minder ten inzien van een andere belangrijke bron in inkomsten: het toeristenverkeer. Het verheugde spr- dan ook, dat de Stichting Keukenhof al dadelijk na de ramp van 1 Februari duidelijk Het uit komen. dat niet geheel Nederland een prooi van het water geworden was en dat de bollenstreek over enige tijd even goed klaar was om de buitenlanders te ont/vangen als andere jaren. Nadat dr Drees z'n beste wensen had uitgesproken voor een welslagen van deze vierde tentoonstelling, verklaarde hij deze voor geopend. Speldjes De heer Van Waveren, nogmaals het woord nemend, deelde hierop mede. dat de stichting besloten had een gouden speldje ten geschenke te geven aan hen, die zich op de een of andere wijze bij zonder verdienstelijk voor Keukenhof gemaakt hebben. Het deed spr. een groot genoegen de minister-president het eer ste speldje te kunnen overhandigen. Ook de heer Kesper, die in 1951 de ten toonstelling opende, werd met een speld je vereerd. Z.K.H. Prins Bernhard. die vorig jaar deze taak vervulde, zal bin nenkort persoonlijk het ereteken worden overhandigd, terwijl mevrouw Mansholt, de echtgenote van de minister van Land bouw verzocht werd het ..eremetaal" voor haar echtgenoot in ontvangst te nemen, als dank voor de steun, die de minister aan de stichting heeft willen verlenen door de allereerste opening (1950) te willen verrichten. Hierna werd door de genodigden een rondgang door de tuinen en in de kassen gemaakt, waarna in het paviljoen de thee werd gebruikt. Keukenhof is sinds gistermiddag weer open en minister-president dr Drees verrichtte de officiële opening. Als bewijs van dankbaarheid overhandigde de voorzitter van de stichting, de heer T. van Waveren, dr Drees een gouden speldje. Foto N. van der Horst Bloemen in het hele jaar De heer Herwig sprak voor bloemisten en tuiniers A. Alberts veertig jaar bij de belastingen Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer A. Alberts bij de belastin gen in dienst trad. Het feest is te zijnen huize in intieme kring gevierd. Eerst voerde de hoofdinspecteur het woord, die de jubilaris dank bracht al het werk, dat hij in de achterliggende veertig jaar voor het belastingwezen heeft gedaan. De wel zeer moeilijke taak van deurwaarder heeft hij steeds tot grote tevredenheid vervuld. Hem werd een enveloppe overhandigd. De heer F. N. Grims sprak namens de collega's en stelde de vriendschappelijke samenwerking in het licht, die er steeds «s geweest. Hij bood de jubilaris een schemerlamp aan. De heer W. A. Minnaard sprak de Jubilaris toe als secretaris van de vak groep belastingen van de Ned. Chr. bond van overheidspersoneel en overhandigde hem namens deze vakgroep een boek werk. De heer C. J. van Cittert voerde het woord als secretaris van de afdeling Leiden van de genoemde bond. Ten slotte sprak nog de heer P. Brussee, deurwaarder. Hij schonk ook werk. Uit he>t dankwoord van de jubilaris bleek wel, dat de heer Alberts de huldi ging op hoge prijs had gesteld. Vermel den wij nog, dat ook de heer H. J. Ploos van Aimstel, directeur van de belastin gen te Utrecht, de huldiging bijwoonde. De grote bovenzaal van het Gulden VHes was gisteravond vol belangstellen den. leden van de afdeling Leiden van de maatschappij voor tuinbouw en plant kunde, van de bloemist-patroonsvereni ging. afdeling Leiden e.o. en van de afde ling Leiden e.o. van de bloemist-winke liers. Zij kwamen luisteren naar de be kende radiospreker, de heer A. J. Herwig uit Bussum, die als onderwerp had ge kozen: ..Bloemen in het hele jaar". De heer Herwig wees op de zeer spe ciale moeilijkheden, die de kleine tuin geeft- En kleine tuinen hebben de mees ten van ons. want de tijd van de gro'e landhuizen is voorbij. Zo moet men er op letten, dat men minstens vijf a zes maanden bloeiende planten in de borders heeft en geen twee a drie weken. Dat laatste euvel ontstaat, wanneer men in een bepaalde periode de tuin aanlegt en dan eens een kijkje gaat nemen op de kwekerij. Eigenlijk moest men gere bijv. elke maand, naar de kwekerij gaan en daar het mooiste uitzoeken. Verder Protestants appèl in Grote Kerk in Den Haag Rooms Katholicisme echter niet bezeten van machtswellust bezinnen op onze houding ten opzichte van Rome". Met deze woor den ving gisteravond prof. dr. A. A. van Ruler in de Grote Kerk in Den Haag zijn rede aan, die hij daar voor een zeer groot gehoor uitsprak op uitnodiging van het Protestants Convent. Prof. Van Ruler stelde de vraag, oi en in 1853, toen de R.K. kerk in Neder- land de hiërarchie herstelde in ons land, het zaak de border niet al te dicht t> planten, te zorgen voor niet al te hoge struiken (al moet de opgaande lijn hier daar wel geaccentueerd worden) er vooral te letten op de juiste kleurencom- t' ïaties. Rotstuintjes achtte spr. in onzi omgeving uit den boze, maar een talud kan men heel goed met rotsplantjes sieren en ook een stoep. Spr gaf nog een 'menigte practisctie wenken, terwijl hij de verschillende spe ciale tuingewassen van seizoen tot sei zoen onder de loupe nam. Na de pauze werden deze wenken gekoppeld aan een serie kleurendia's, die bijzonder goed van kwaliteit waren- De avond stond onder leiding van de voorzitter van Tuinbouw en Plantkunde, de heer Joh. Jonker. wel wist, met welke geestelijke groot heid men te doen had. En juist, nu de vloed van de moderne tijd hoog is op gekomen en men naar de geestelijke grondslagen van het leven grijpt, dringt zich deze vraag wederom aan ons op. Prof. Van Ruler wilde eerst enkele mis vattingen omtrent het Rooms-Katholi cisme wegnemen. Vooreerst is het Rooms Katholicisme geen intellectuele dwaasheid. Deze negentiende eeuwse houding moeten wij te boven komen. Wij gaan tegenwoordig wel inzien, dat de werkelijkheid niet intellectueel te omvatten is. Een tweede misverstand over Rome is, dat de Roomsen vóór alles bevangen zou den zijn door politieke machtswellust. Ook al z\jn er binnen de Roomse kerk elementen te signaleren, die om kwalificatie telkens op de lippet gen, tóch meende pfof. Van Ruler, dat we daarmee deze kerk geen recht doen wedervaren. Wat wij machtswellust noemen apostolische zorg, de toegewijde dacht van de Roomse kerk voor de Voordat de Reformatorische kerk hier over haar oordeel velt, doet zij aan, na te gaan, wat zij zelf Apostolische dienst en functie terecht heeft gebracht. De Roomse kerk doet deze zorg een poging gehoorzaam te zijn aan het zendingsbevel van Christus. Wij hebben daar respect voor. Recht, zending te drijven In de moderne staat van 1853 was het herstel van de hiërarchie volmaakt van zelfsprekend. Dit was een staat, die niet vroeg naar het levende Woord van God Het is geen wonder, dat daarin de Roomse kerk gelegenheid kreeg, te tonen, dat zij er was. Al heeft de Protestantse Aprilbeweging van 1853 daarin méér ge zien, dan er was dit herstel hiërarchie betekende niets anders dan de invoering van een eigen kerkorde. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat een aldus geëmancipeerde kerk volle vrijheid heeft, om zending te drijven. Een andere vraag is echter: Is Rome principieel democratisch en past bij Rome een democratische samenleving1" Moet Rome er niet op uit zijn, de samen leving grondig te veranderen? Daarover is het Protestantisme niet gerust. Prof. van Ruler wilde echter niet zeggen, dat Rome staatsgevaarüjk is, doch slechts constateren, dat deze vragen mede blijkens de onduidelijke uitlatingen Rooms Katholieke zijde niet opheldering vatbaar zijn. Processieviijheid geschilpunt De handelingen van Rome sinds 1853 komen er op neer, dat alle instellingen van hun Reformatorisch karakter werden ontdaan. Het leven werd geneutraliseerd, om de reformatie uit staat en volk te bannen. Oecumenisch is er met Rome geen gesprek mogelijk; apostolisch is eT wel samenwerking. De verwarring en verblinding, die uit deze verhoudingen voortkomen zijn tragisch te noemen. In de worsteUng om de inrichting en vormgeving van de staat en het volks leven zullen Rome en de reformatie ech ter op een ontplofbare wijze botsen. Spr. noemde hier als voorbeeld het raagstuk van de processievrijheid, dat aar zijn mening voor een democrati sche oplossing niet vatbaar is. De refor matie wil de staat met de Bijbel Rome wil de staat onder de moderatie kerk. Waarom geven wij ons om al deze moeilijkheden uit de weg te gaan dan niet gewonnen aan Rome? zo vroeg prof. Ruler. De eenheid van de kerk moet i boek- Boekhouder knoeide met loonlijsten Een 21-jarige Leidse boekhouder moest Jjfj' gisteren glorierijke voor de Haagse rechtbank terecht staan wegens het feit. dat hij in de tweede helft van 1952 een bedrag van f 983-94 had ver duisterd bij de firma waar hij werkte. Verdachte moest altijd loonlijsten voor het personeel opmaken en de lonen uit betalen. Door knoeien met de cijfers kreeg hij hogere eindbedragen uitbetaald dan hij aan het personeel verstrekte. Verdachte was nog nooit veroordeeld, maar zijn verleden was toch lang niet smetteloos. In bijna elke betrekking had hij diefstal of verduistering gepleegd. De officier van justitie eiste acht maanden gevangenisstraf, omdat hij een jaar jeugd gevangenis (het minimumtarief) te lang vond voor deze feiten. Uitspraak 2 April. In de afdeling Oldenkotte van de Rekkense inrichtingen heeft een felle brand gewoed. Visserij-golfjes Koningin Juliana kwam naar de Hofstad voor filmpremière Onderhield zich in Metropole een uur lang met tientallen gasten (Van een onzer verslaggevers.) Het Metropole-theater in Den Haag beleefd. H.M. de Koningin woonde er namelijk de première bij van vijf culturele films, waaronder de Van Goghfilm. Reeds lang voor achten hadden honderden belang stellenden zich voor het theater opgesteld om de aankomst van H.M. de Koningin bil te wonen. Zy kortten zich de tijd met het bewonderen van de toiletten der genodigden. Geen plaats was meer onbe zet, toen even over achten de Koningin arriveerde. Staande hoorde men het Wil helmus aan, gespeeld door de Koninkl. Militaire Kapel, onder leiding van de kapitein R. van Yperen. Na de films kwam de Kapel in gala uniform voor het voetlicht. Uitgevoerd werd Tableaux d'une exposition van M. Moussorgsky. De ministers Luns en Cals boden aan een aantal genodigden in de foyer van het theater vervolgens een receptie aan, waar Koningin Juliana langer dan een uur bleef en zich met verscheidene gasten onderhield. Hiertoe behoorden verschei dene leden van het Corps Diplomatique, o.a. de ambassadeur van België, Egbert Graeffe, de voorzitter van de Eerste Kamer mr J. Jonkman, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland A Kesper, burgemeester S. hokking, verscheidene Kamerleden, o.w. de heer H. W. Tilanus, J. de Ruiter en jkvr. mr C. W. I. Wttewaall Stoetwegen. H.M. was vergezeld haar Grootmeesteresse, baronesse Van ^uyll van Serooskerken-Boreel, en haar dame du palais, baronesse De Smeth-' Pallandt. De Koningin droeg een strapless avond toilet van turquoise tule over een brocaat onderkleed. Een zeer grote lila corsage en een brede tule stola versierden de japon. Een collier van grote briljanten in platina gezet en een klein reukflesje, als broche gedragen, de sieraden. Wij geven ons niet gewonnen, om drie redenen In de eerste plaats missen wij bij Rome het Evangelie geheel. En daarmet missen wij alles. Wij missen de zekerheid, dat de mens in het heden tot de Levende God kan naderen en zeker kan zijn van zijn zaligheid. Ten tweede zien wij bij Rome het aardse leven ver drongen. Rome waardeert het aardse leven alleen als natuur. Men meent, dat het celibaat een hogere vorm van be staan is en dat het kloosterbestaan uit gaat boven het natuurlijke leven van de mens naar de wil van God en dat slechts trapsgewijze opklimming tot God gelijk is. Ten derde worden in de kerk van Rome het hart geweten niet gerespecteerd. En wij ge loven, dat het hart van de mens bevin delijk de Heere moet leren kennen daar mede de beslissing valt ov< eeuwige zaligheid. Rome zoekt die eigenlijke beslissing in het sacrament. Alleen wanneer de Reformatorische ker ken Schrift, kerk en wereld naar waarde schatten, dan heeft onze houding tegen over Rome stijl, pit en kracht. Met de woorden van de zes en veertig ste psalm en het 27ste artikel van de Ned. GeloofsbeUjdenls had ds J. H. Klein Wassink als voorzittter de bijeenkomst geopend. De predikant releveerde in zijn openingswoord het werk van het convent als overkoepelend orgaan van een aantal vanuit Christus in het hart' organisaties, die zich ten doel stellen^het branden. Prof. van Ruler gaf echter I Protestantisme zowel geestelijk als tegelijkertijd het antwoord op deze vraag. I terieel te dienen. Prol. G. Wisse 24 Maart 80 jaar Begaafd redenaar en zielszorger en apologeet als weinigen PROF. G. WISSE, vermaard tijdredenaar, apologeet en zielszorger, hoopt op 24 Maart a.s. in Doorn zijn tachtigste verjaardag te vieren. Slechts weinigen in kerkelijk Nederland zullen zijn naam niet kennen; vele tien duizenden kennen hem als spreker, en zijn ongeveer honderd boeken en geschriften zijn verschenen in een totale oplage van om en nabij 300.000 exemplaren. Sinds 1946 is hij emeritus-predikant, maar nog altijd vervult hij preek- en spreekbeurten, schrijft hij brochures, voert hij zijn actie voor de Spaanse Protestanten en verschijnt zijn wekelijkse pastorale brief in „De Wekker". Gerard Wisse werd op 24 Maart 1873 in Middelburg geboren, studeerde in Kampen (o.a. bij prof. Herman Ba- vinck) en werd op 25-jarige leeftijd pre dikant van de Geref. Kerk van Gouda. Daarna heeft hij stads- en plattelands gemeenten gediend: Amsterdam-Zuid, Leiden (waar hij wijsbegeerte studeerde bij prof. Bolland), Driebergen, Kampen (hij richtte er een vereniging voor Chr. wijsbegeerte op en bij zijn privé-colleges in geestelijke stromingen was wijlen prof. dr K. Schilder, toen student, onder zijn gehoor), Bodegraven en opnieuw Drie bergen. Vooral in deze eerste periode trad hij naar voren op politiek gebied, als debater met Domela Nieuwenhuis of Troelstra, zij aan zij met Kuyper. Na zijn overgang naar de Chr. Geref. Kerk was hij predikant in Arnhem en Utrecht, tot hij in 1928 geroepen werd tot het hoogleraarsambt in Apeldoorn, om o.a. de ambtelijke vakken en later ook de geschiedenis der wijsbegeerte te doceran. Na 1936 is hij nog predikant geweest in Amsterdam-Oost en tenslotte in zijn geboortestad Middelburg. Redenaar en strijder Gedurende meer dan een halve eeuw heeft Wisse zeker meer dan 10.000 preek- en spreekbeurten vervuld en immer trok hij grote scharen, tot heden toe. Onge twijfeld is hij een van de meest begaafde redenaars van deze tijd. Ook in Indonesië is hij opgetreden. Zijn tijdredenen zijn veel nagevolgd, doch nimmer geëvenaard, en uit alle kringen kwam men hem horen. Apologeet als weinigen is hij vooral in zijn boeken, over theosofie, spiritisme, pantheïsme en atheïsme en zoveel onder werpen meer. Dogmatisch-practlkale werken over het Avondmaal, Het Nieuwe Jeruzalem, In het Heiligdom des Ljjdens Christi, Uit het Zlelelevcn enz. zijn veel gelezen, evenals zijn wijsgerige boeken en geschriften. De laatste Jaren heeft prof. Wisse zich zeer beijverd voor de verdrukte Protes tanten in Spanje. Hij sprak en schreef er over, en „Parklaan 3 in Doorn" ls een bekend adres voor hen die van tijd tot tijd een gave offeren voor het verspreiden Protestantse lectuur in dit R.K. land. Hij is officier in de orde van Oranje Nassau. In zijn hoge ouderdom mag hij zich thans in een vrij goede gezondheid erheugen. Talrijke gelukwensen zullen hem de 24ste zeker niet ontbreken, doch die dag zal hij niet in staat zyn bezoek te ontvangen. Aan de avond van zijn ver jaardag vervult hij n.l. een spreekbeurt de Koninginnekerk te Rotterdam. De aarzeling van Marianne wereldoorlog het cement der interna tionale politiek. Zo ongeveer bedoelt vereniging, één-wording, samensmelting. Een niet-geïntegreerd mens, waarvan de strevingen divergeren, dus uiteenlopen zou men neurasthenisch kunnen noemen. Een zelfde beeld levert ereldsituatie, de grote machts groepen ..Oost" en „West" en binnen Europa, het voortwoekerende antago nisme tussen Frankrijk en West-Duits- land. Het wereldbeeld is neurasthenisch. Atlantisch Pact, „Straatsburg" streven ..aar éénwording, naar integratte. maar wordt dit streven ook gesteund door de volken der respectieve landen, die van de noodzakelijkheid overtuigd moeten zijn? Iets van de oude geest van vóór 1940 moet overwonnen worden, egocen triciteit, argwaan, scepticisme, wil men een Europese collectiviteit gaan vormen. Een dergelijke collectiviteit is niet slechts bedoeld als een poütieke, maar óók als een economische (tol-unie) en een defensieve (E.DG.) Niet „das Ich maar „das Wir" moet het einddoel zijn. Hieraan zijn uiteraard bezwaren ver bonden. want in een Westeuropese N.V. van staten bestaat, om een voorbeeld te noemen, het gevaar, dat West-Duitsland toch weer de grootste macht kan ontwik kelen. Het Duitsland van Bonn heeft een zeer gunstige beta lingsbalans; het is van een dynamische activiteit, het her stelt zich met reu- zensprongen en in iedere Duitser leeft op „de bodem der ziel" de gedachte van een weer verenigd Duitsland. Men kan derhalve de Franse aarzeling voor .integratie" en Europese Defensie Gemeenschap begrijpen, waar nog geen voldoende (Amerikaanse) waarborgen gegeven zijn, die deze vrees te niet doen. Adenauer heeft haast gemaakt met het E.D.G. en de Bondsdag heeft dit verdrag alsmede het garantieverdrag met het Westen geratificeerd. Een belangrijke stap, maar zal nu ook de Bondsraad, waar de regering niet verzekerd is van een meerderheid, zijn fiat verlenen? Zal het Constitutionele Hof te Karlsruhe de uitspraak doen, dat voor vorming van een West-Duits leger wijziging van de grondwet noodzakelijk is; hiervoor zou in de Bondsdag een meerderheid van twee derden nodig zijn. Gisteren heeft men kunnen lezen, hoe nu ook in Frankrijk Bidault pressie heeft uitgeoefend op de Nationale Vergadering, door te zinspelen op een referendum, mocht het parlement het E.D.G. niet wil len bekrachtigen. De leider der campagne tegen het Europe»» leger^ voerde^ als argument u~* *"»ro 't Ymrklaard uitzicht „Als het E.D.G. gerati ficeerd^ wordt, komt Duitsland door een achterdeur de N.A.T.O. binnen en wU zullen dan in de N.AT.O. een land héb ben, dat oorlog wenst te voeren." De Franse minister Bidault en Mayer, alsmede bondskanselier Adenauer, gaan binnenkort naar de Ver. Staten. Eisen hower en Foster Dulles zullen opnieuw gelegenheid vinden door „toezeggingen" en garanties, de Franse vrees voor een te ver gaande Europese integratie weg te nemen. Zy kunnen daarbij wijzen op het veel grotere, direct dreigende, ge meenschappelijke gevaar, dat duistere grommende wezen, waarvan wij kop en staart soms even duidelijk achter het va»», de dood van Stalin minderd ls. Moge derhalve het voorbeeld van Bonn op de andere landen van het E.D.G. inspirerend werken! Haagse rechtbank Een jaar geëist tegen student Een 23-jarige student moest voor ac -»«»—• - - Haagse rechtbank terecht staan wegens M^zervan stalin onver- het bestelen van zijn medestudenten. In T nn v 1951 had hy o.m. een koffer weggenomen uit de sociëteit Minerva, later nog een koffergramofoon. Van een vriend stal hij uil een colbertjasje een portefeuille met f225 en van de kamer van een mede student nam hij een compleet jacquet weg. De grootste buit sleepte hij in de wacht toen hij kans zag uit een kast van het collegium een geldkistje met f2400 te stelen. In vier dagen tijds had hy er f300 van opgemaakt. De rest verborg hij ln een hoedendoos in zijn kamer in Den Haag. Over deze student waren drie psychia trische rapporten uitgebracht. Hij werd tn lichte graad verminderd toerekenings vatbaar beschouwd. Zelf kon hij geen af doende verklaring voor zijn daden geven; h' verkeerde niet in geldnood. De verdediger bepleitte een voorwaar delijke straf en onmiddellijke invrijheids- stelling. Na raadkamer besliste de recht bank afwijzend op dit verzoek. Op 1 April volgt de uitspraak. De eis van d« officier van Justitie luidde een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vijf m anden voorwaardelijk. PUZZLE PROMINENTEN 1. J. Lasschuit, Evertsenstraat 43, Leiden; 2. Diny Blok, Parklaan 324, Katwijk aan Zee; 3. A. Gijzenij. Zijlsingel 52, Leiden. -j lk herinner me Moeder De belangstelling voor de gisteravond in Casino onder auspiciën van de Leiast' Chr. fimactie gehouden voorstellingen, waarbij de film ,.Ik herinner me Moeder" werd vertoond, was zeer bevredigend. Het is zoals we geschreven hebben: men behoefde geen groots filmepos te ver wachten, maar slechts een genoeglijk verfilmd toneel. Wie met deze gedachte naar Casino is gegaan, zal wellicht niet zijn teleurgesteld. Hieronder volgt de 3&ste lijst van slachtoffers van de watersnood, uit gegeven door de Informatiedienst van het Rode Kruis. Fijnaart Bastiaanse, Jan Huibrecht, geb. 25- 11-78 te Steenbergen. Laatste adres: D 223. Van de Goorbergh, Martina Louisa, geb. 12-3 51 te Fynaart. Laatste adres: D 249 Lips, Adriaan, geb. 5-6-21 te Z.- Beijerland. Laatste adres D 222. Moerman, Adriana, geb. 1-10-82 te Willemstad. Laatste adres D 174. V. d. Watering, Maria Hubertina Antoinette, geb. 30-10-21 te Meerssen (L.). Laatste adres: D 223 's-Gravendeel Heijden, Herman Jacob, geb. 9-6-15 te 's-Gravendeel, echtgenoot van Judith E. de Zeeuw. Laatste adres: Molendijk 90 Van Verk, Adrianus Jacobus Corne lls, geb. 22-3-51 te 's-Gravendeel. Laatste adres: Molendijk 68. Halsteren Van Tillo, Hendrikus Marinus, geb. 16-7-21 te Steenbergen, echtgenoot van Maria H. Schijvenaars. Laatste adres: Lepelstr. A 13. Kieuwerkerk Van Steyn, Adrianus Gerardus, geb 29-3-67, echtgenoot van Wiegertje Smit. Laatste adres: Prov. Weg 9. 's-Gravendeel Aanvulling op lijst cLd. 4-2-53: Thans geborgen: Kranendonk—Verkerk, Maaike, geb 10-11-02 te 's-Gravendeel, echtgenote van J. Kranendonk. Laatste adres: Pr, Bernhardstr. 16. VerdonkBrand, Cornelia, geb. 8- 12-83 te 's-Gravendeel, weduwe van Florie Verdonk. Laatste adres: Molen, dijk 70. Klundert Aanvulling op lijst cLd. 6-2-53: Thans geborgen: Berg. Nicolaas Franclscus geb 1-4-31, soldaat legernummer 310401011. Laatste adres: Den Haag. ZuidUnd Aanvulling op lijst d.d. 7-2-53: Thans geborgen: Breederland—Reijtenbach. Johanna Hendrika, geb. 10-6-02 te Zuidland, echtgenote van C. Breederland, Laat ste adres: Kerkweg 349b,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5