Dr Bruins Slot: Sport op Zondag erger dan pantoffelparade niet Wrak van Faustus verdween in de zeebodem Naar 'n nieuwe Aprilbeweging voor opbouw kerkelijk leven P OPENT°00DT «*1™ 7tuJs (Scherpe Wind 1 s VRIJDAG 20 MAARI 19S» Dehat over Zondagswet voortgezet S.G.P. veroordeelt wetsontwerp wegens „elk wat wils"-karakter (Van onze Parlementsredacteur) HET IS GEEN TOEVAL, dat de zware overstromingsramp ons juist op Zondag, 1 Februari, heeft getroffen. Want op Zondag wordt het meest gezondigd. Aldus constateerde gistermiddag ds Zandt (S.G.P.) in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de behandeling van de nieuwe Zondagswet. Hij noemde dit wetsontwerp zeer teleurstellend, omdat het een revolution- nair en in zekere opzichten rooms karakter draagt, het beginsel van „elk wat wils" huldigt, terwijl de regering had behoren uit te gaan van haar plicht, de heiliging van de Dag des Heren af te dwingen. Hij sprak er zijn droefheid over uit, dat de Wet Gods ondergeschikt wordt gemaakt aan de volkswil. Me1, narfte bestreed ds Zandt het anti- revolutionnaire standpunt, als zou de overheid zich niet hebben in te laten met de heiliging van de Zondag omdat God vrijwillige gehoorzaamheid eist. Wie ont ken'. dat de Zondagsrust haar grondslag vindt dn het vierde gebod, gaa: in tegen de lering van de oude Christelijke Kerk. Er is geen sprake van, da', in de Nieuw- Testamentisahe bedeling daar verande ring in is geQcwnen. De overheid heeft de plicht, de Zondag te doen heiligen door haar onderdanen, eeuwen lang uitge voerd. Thans heef', zij een vijgeblad ge- zooht: afdwingen zou niet meer kunnen, daarmee haar onmacht belijdende. Dit vijgeblad is echter zo doorzichtig, dat zelfs het mensenoog er doorheen kan dringen. Ds Zandt meende dan ook, dat de regering het.wetsontwerp moet intrek ken en vervangen door een voorstel, ge baseerd op de uitdrukkelijke Wet Gods. (Advertei Wat ben jij in je voordeel I veranderd! Zo zie Je echt keurig uit, Joop! Ja, dat komt doordat ik tegenwoor. dig over hemden met „Trubenija" boorden dtaag. Die zitten even correct als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenys" boord ls gemakkelijk te wassen en te striken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hty permanent balf-stijf ls. Let op het merk in elke boord. boorden Toch is het zo "Pvoor het kweken van pelsdieren is In Canada de bontproductie veel minder afhankelijk geworden van verschillende schommelingen in de natuur dan vroeger. Het feit. dat in deze eeuw nog slechts 7 pet van het aantal vossenvellen in Canada door de jacht werd verkregen, spreekt in dit opzicht voor zichzelf. In vroeger jaren waren de schommelingen in de aanvoer van bont echter bijzonder sterk, hetgeen tot uitdrukking kwam in de statistieken die de Hudson Bay Cy sedert het midden van de vorige eeuw heeft aangelegd. Uit die nauw keurig bijgehouden cijfers bleek voorts een achteraf zeer begrijpe lijke samenhahg te bestaan tussen de schommelingen van de ene bont soort en die van andere. Wanneer het sneeuwhoen-konijn b.v. een vruchtbaar jaar had. kwam dit het volgend jaar tot uitdrukking si de veel grotere aantallen waarin de lynx werd aangetroffen, welk dier immers voornamelijk van 't sneeuw hoen-konijn leeft. En omgekeerd had een schaars konijnenjaar tot gevolg dat een jaar later de lynx zich weinig liet zien. Een soortgelijke samenhang tussen goede en slechte jaren bleek eveneens te bestaan tussen de lem ming en de poolvos. Maar goed, zoals gezegd worden deze schommelingen thans groten deels ondervangen door het kweken van pelsdieren, waardoor in het alge meen gesproken een veel gelijkmati ger pelsmarkt is verkregen. Bij het eekhorentjesbont, waarvan Siberië de voornaamste leverancier is, kun nen echter nog verrassingen optre den, omdat dit diertje niet in kwe kerijen wordt opgefokt, waardoor zijn wederwaardigheden nog volko men door de natuur worden gedic teerd. Toch kunnen de Siberische jagers ons reeds te voren inlichten over de omvang van de te verwach ten buit aan eekhorentjesvellen. Wat immers is het geval? De Sibe rische eekhoren voedt zich voorna melijk met een bepaald soort nootjes van een boom die niet elk jaar vruch ten draagt. Er kunnen zich dus grote verschillen in de vruchtenoogst voor doen. welke schommelingen van in vloed zijn op de aantallen eekhoren tjes. Nu is het de jager in de Siberi sche wouden niet mogelijk vast te stellen of de notenoogst al dan niet overvloedig zal zijn, doch hij heeft geleerd zich in dit opzicht te verla ten op een meerkol. Deze vogel zoekt n.l. uit de door eekhorentjes aange legde voorraden de nootjes op en wanneer hij daarin onvoldoende aan tallen aantreft, emigreert hij. met het oog op de toekomst, naar méér belo vende streken. Uit het vertrek en uit de vlucht van deze meerkol weet de jager dus dat het een slecht noten- Jaar is en dat hij als gevolg daarvan niet op een ruime oogst aan eek horentjesvellen behoeft te rekenen. Het eekhorenbont zal in de toekomst dan schaars en c'uur worden, zodat u er goed aan doet bij de schoonmaak wat extra aandacht te besteden aan het bergen van uw\ bontjas. Over schoonmaak gesproken, weet u dat in een kamer, die zo juist een grote beurt heeft gehad, nog een pond stof aanwezig is? Dat is een enorme hoeveelheid! Daarover morgen. (Nadruk verboden) Hij s'elde de Engelse Zondagswet ten vooriseeld. In het wetsvoorstel wordt de schending van de rust bevorderd en in sommige gevallen zelfs gesanctionneerd. Sport en spel en andere vermakelijkheden worden niet alleen toegestaan, maar zelfs gewet tigd. Ds Zandt toonde dit aan aan de hand van de arükelen. Met name vond bij het ergerlijk, da', de Zondag in tweeën wordt geknipt, dat allerlei beperkingen aan de plaatselijke overheden worden opgelegd, terwijl door ontheffingsmogelijkheden de gehele Zondagsrust illusoir gemaakt kan worden. Ook verklaarde ds Zand; (die overigens ditmaal door vele leden van nabij beluisterd werd, terwijl minister Beel achter de regeringstafel vandaan een plaatsje dichterbij had gezocht om beter te kunnen luisteren) bezwaar ie hebben tegen gelijkstelling van Christelijke feest dagen met de Zondag Alleen publiek sieei Dr Bruins Slot (AR), die na ds Zandt sprak, betoogde tegenover diens stand punt. dat de Wet Gods inderdaad een dwingend karakter heef., maar dat de overheid zich uitsluitend bemoeien kan met de publieke sfeer. Die beperking is in de Goddelijke instelling van de over heid begrepen De gereformeerde geloofs leer t.a.v. de Zondag is neergelegd in Zondag 38 van de Heidelberger Catechis mus. Als men zegt, dat de overheid de heiliging moet afdwingen, moe', men ook •kunnen antwoorden op de vraag, hoe aij moet dwingen, naar de kerk te gaan, de sacramenten te gebruiken. God aan te roepen, armen Christelijke hand reiking te doen. alle dagen te rusten van "de boze werken, dat de Here door Zijn Geest in ons werk', en dat voor ons de eeuwige Sabbath aanvange. Het is vol strek; onmogelijk, zulks in het positieve recht te verwerken. He', moet ook niet in dat recht worden verwerkt, omdat het de overheid in beginsel niet raakt, hoe de burger de Zondag doorbrengt. Het gaat cm een vrijwillige gehoorzaamheid. V/ie dit binnen de politieke sfeer 'wal halen streeft, zonder het misschien te willen, naar een totalitaire staat, waar in de christelijke vrijheid in het gedrang komt. Dr Bruins Slot verklaarde een tegenstander te zijn van bepalingen, die de 'burgers voorschriften zoitden geven voor hun- private -sfeer. Hij achtte algeheel verbod van spor'. op Zondag aanvaardbaar, omdat daarvoor geen juist criterium kan worden toegepast. Per soonlijk achtte hij sport op Zondag niet erger dan een pantoffelparade op die dag of het rondlumimelen van jongens. Geen van deze vormen -wilde hij verdedigen, maar niemand zal er aan denken, dat paraderen of lummelen te verbieden. Persoonlijk vond hij het de juiste levens houding, wanneer de Zondag besteed wordt in kerk en gezin en hij zou willen, dat allen zulks deden. Dr Bruins Slot constateerde, dat er een recht is op Zondagsrust en geen recht om lawaai te maken. Daarom mogen er wel voorschriften gegeven worden ter bescherming van die rust. Maar een grote moeilijkheid is, dat er over die rust zo verschillend wordt gedacht. Helaas komt het voor. dat kerkdiensten hinder van sportevenementen ondervinden (vlieg- feesten. carnavalsoptochten). Ook het wetsontwerp biedt hier geen oplossing. Compromis Er is gezocht naar sen wat behoorlijk c maar, zo zeide dr Br de regering toch niet Hij had bezwaar tegen het knippen van de Zondag, tegen de mo gelijkheid van ontheffing en tegen het ophangen van de Zondagsrust aan het wankele begrip „openbare vermakelijk heid Liever zou hij in de wet scherp omlijnd opgenomen zien, welke open bare vermakelijkheden niet op Zondag toegelaten worden, nl- zulke, op straat of op openbare terreinen, die een grote toeloop of veel gerucht veroorzaken. compromis tus- wat mogelijk is, is Slot, hierbij is r genoeg gegaan. Dan behoeft de overheid zich niet te bemoeien met openbare vermakelijk heden binnen vier muren. Namens de AR.-fractie verklaarde dr Bruins Slot tegen art. 1 te zullen stemmen, omdat hij het gelijkstellen van de Zondag (een instelling Gods) met erkende christelijke feestdagen (vrome gebruiken van men sen) onaanvaardbaar vond. Ook de heer Schmal 'C.H.) stelde zich tegenover ds Zandt. Deze had gezegd, dat wij hier staan als mensen met be perkt verstand, waaruit volgt, dat men moet oppassen, eigen interpretatie te vereenzelvigen met het Woord Gods. Uit de mening van ds Fokkema (A.R dat er steeds verschillen van opvatting zijn geweest, concludeerde hij, dat men ook nu zijn eigen mening niet al te absoluut moet voordragen. Hij was var. oordeel, dat ds Zandt deze risico's niet in alle opzichten was ontgaan. De theolo gen van professie in de Kamer ried hij aan ook de opvattingen van wat hy noemde „de grootste gereformeerde polemist" van de laatste tijd, Karl Barth, te be studeren. Hij herinnerde voorts aan de uitspraak van een theoloog van honderd jaar geleden (lang genoeg om ook door ds Zandt te worden gewaardeerd): „Maai niet waar de vrucht niet rijp,is." In grote lijnen was van deze materie niet meer te maken dan de regering er van ge maakt heeft. Hij zou (met enkele wijzi gingen) het wetsontwerp dan ook steu- Beperkte oilers De heer Stufkens (PvdA) sprak ge deeltelijk voor zichzelf. toen hij o a zeide, persoonlijk op het standpunt te staan, dat de Zondag een Godsgave van buitengewone betekenis is. De overheid past reserve en soberheid in dit opzicht: het gaat bij de Zondagsheiliging in de eerste plaats om kerkelijke en geestelijke beslissingen. Bij het compromis der meningen moet men er van uitgaan, dat een zeer groot deel van ons volk de Zondag viert als de Dag des Heren De anderen moeten daar voor beperkte offers brengen, want deze omstandigheid vraagt ruimte en erken ning. Wel vond hij jammer, dat wel voor overleg is gepleegd met de kerken en niet met niet-kerkelijke levensbeschouwelijke organisaties. Ook had hij graag gezien, dat de sportorganisaties in het overleg waren, betrokken. Een onderscheid, als door AR en SGP gemaakt tussen Zondag en kerkelijke feestdagen achtte hij onnodig. Blij wa met de inperking van de gemeentelijke bevoegdheden. Ook hij had eigenlijk liever in de wet zelf bepaald gezien, dat duidelijk verboden zouden zijn openbare vermakelijkheden tengevolge waarvan de Zondagsviering en de Zondagsrust hin der zouden ondervinden. Bezwaar had hij tegen het openen van de m o g e 1 ij k- h e i d, bij algemene maatregel van be stuur te bepalen, welke vermakelijk heden niet onder de wet zullen vallen. Hij wilde imperatief voorgeschreven zien, dat die AMVB er komt. Ook betuigde hij zijn tevredenheid over het feit, dat sport- béöèfenirigi dief n-ïet het karakter van openbare vermakelijkheid draagt, door een gemeentelijk verbod niét zal kunnen worden getroffen Principiële bedenkingen echter koester de hij tegen artikel 5, waarin politieke optochten en openluchtbijeenkomsten vóór één uur worden verboden. In de PvdA-fractie heerst geen eenstemmigheid over de noodzaak van het verbieden vóór 1 uur, maar het onoverkomelijke be zwaar gaat tegen de door niets gemoti veerde discriminatie van de politiek. Het verwekken van enthousiasme voor staat kundige denkbeelden mag niet ten ach ter gesteld worden bij optochten van schuttersgilden e.d., aldus de heer Stuf kens. Hij gaf de indruk, dat het stemmen vóór de Zondagswet feitelijk afhankelijk gesteld zal worden van het wegnemen van dit bezwaar. Tenslotte de heer Haken (comm.), die overigens gistermiddag over dit onder werp de eerste spreker was. Hij noemde bet wetsontwerp reactionnair en anti democratisch, dwaas en helemaal niet on schuldig of sober. In ons land behoeven de godsdienstoefeningen niet beschermd te worden,*omdat niemand er aan denkt, ze te verstoren. Het zwaartepunt zag hij in het openen van de mogelijkheid, alle politieke en culturele activiteit op Zon dag onmogelijk te makeh. Hij meende dan ook, dat de wet het staatsblad niet moet bereiken, omdat gepoogd wordt, ons volk een levenshouding op te dringen, die het reeds lang heeft afgewezen. De les van Hardenberg moet worden geleerd en het geld moet voor sportvelden worden gebruikt in plaats van voor defensie doeleinden. Vanmiddag zou minister Beel ant woorden. Taak van Ahoy geëindigd Totaal veroorzaakte schade bedraagt anderhalf millioen gulden HET IS GEDAAN MET DE FAUSTUS. Dezer dagen zal de zandzuiger Ahoy het werk in de monding van de Nieuwe Waterweg beëindigen en Zondagmiddag loopt officieel het contract tussen de Rijkswaterstaat de N.V. Öosterw'ijk's Aannemingsbedrijf af. Slechts de voorsteven van Faustus zal dan nog niet geheel op veertien méter beneden overeengekomen laagwater zijn gebracht, daar dit deel van het wrak op een hechte kleilaag rust. Voorts is door het kantelen van het wrak de brug enigszins omhoog gekomen. Men zal dit deel van het wrak door middel van springstoffen verwijderen. Zoals men weet is de lange lijdensweg zeven meter lengte te bevestigen, de Faustus begonnen op 5 November van het vorige jaar. Wat na het laten springen van de brug nog moet geschie den, is het verwijderen van de wrak boeien, het afpeilen van het gehele ge bied en ten slotte het „drijven" van de omgeving van het wrak. Dit wordt ge daan door onder een schip een rail van In vogelvlucht De predikantenconferentie van de Vrije Evang: Gemeenten zal op 14 en 15 April te Nijverdal worden gehouden Behandeld zullen worden de onderwerpen: Hoe leeft de toekomstverwachting in onze gemeen ten, de ambten, de Christen en de oorlog, de crematie. De Lutherse werkgroep voor kerk muziek houdt van 7 t/m 11 April as. een studieweek op het Luthers buiten centrum kasteel Hoekelum te Bennekom. op verschillende diepten de gehele bodem op eventueel achtergebleven obstakels wordt onderzocht. In totaal heeft de Faustus aan schade een bedrag van f 1.500.000 veroorzaakt. Hier zijn ook inbegrepen de kosten het herstel van de Noorderpier, w mede men dezer dagen practisch gereed is gekomen. De eerste jaren zal men voortdurend de plaats van het wrak door middel peilingen nauwkeurig in het oog houden. Modeiamen van Hervormde Synode Geen anti-Roomse acties, maar trouwe dagelijkse omgang met de Bijbel VAN HARTE HOPEN WIJ, dat deze overwegingen uw ernstige aandacht zullen hebben en u mogen leiden tot een nieuwe Aprilbeweging; tot een Aprilbeweging nu echter, die zich niet op de bestrijding van het Rooms- Katholicisme, maar op de opbouw van ons Hervormd kerkelijk leven richt. Er is alle aanleiding om, gezien de voortgaande saecularisatie (verwereld lijking) van ons volksleven, hier met grote voortvarendheid bezig te zijn; tonen wij ons dan goede en getrouwe dienstknechten, woekerende met de ons toevertrouwde talenten in de dienst des Heren". Met deze woorden besluit het moderamen van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk een rondschrijven aan de kerkeraden en predikan ten, in verband met het eeuwfeest van de invoering der Rooms-Katholieke hiërarchie in Nederland. Het aanvankelijke plan om een kan- selboodschap over deze zaak te doen uit gaan, heeft men opgegeven na de watersnoodramp, die een nieuwe nadruk op de nationale saamhorigheid heeft ge legd en de plannen der eeuwfeestviering hebben versoberd: „in de gegeven om standigheden". aldus het moderamen van de Hervormde synode, „komt het ons niet gewenst voor op deze wijze (n.l. door middel van een kanselboodschap) dat gene. wat ons als Nederlanders nog altijd zo diep verdeeld houdt, zo nadrukkelijk aan de orde te stellen". In de plaats daarvan schrijft het moderamen thans aan de kerkeraden een aantal overwe gingen. waarvan men naar eigen inzicht gebruik moge maken. Interne R.K. zaak Het moderamen begint dan met er op te wijzen dat de invoering van de bis schoppelijke hiërarchie in 1853 de Her vormden maar zeer betrekkelijk aangaat; het is in de allereerste plaats een interne R.K. aangelegenheid, anders dan wan neer er een nieuw R K. dogma wordt af gekondigd; het gold hier de aanpassing van een deel van dë R.K. kerk aan de Ieders gebruikelijke R K. bestuursinrich ting, al is die als zodanig dan ook door de Reformatie afgewezen Dit laatste illustreert het moderamen met gegeyens uit de Heilige Schrift en de belijdenisgeschriften, en het schrijft dat er aanleiding is deze dingen in de predi king en de onderwijzing der kerk op nieuw naar voren te brengen. Doch de invoering van dë bisschoppelijke hiërar chie stelt de Hervormden voor vragen die hen ook direct aangaan, zo vervolgt de brief, en het moderamen doelt hierbij op de z.g. Aprilbeweging, het omvang rijke Protestantse protest van 1853. „Wie zich met deze Aprilbeweging be zig houdt, kan daarin de ontwaking van Protestants bewustzijn wel waarderen, maar zal toch tegenover veel, wat in die dagen gezegd en gedaan is, niet dan met de grootste reserve kunnen staan. Al te gemakkelijk heeft men immers in die dagen van wettelijke maatregelen ter be scherming van het Protestantisme en ter btlemming van de R.K. kerk heil ver wacht, al te veel heeft men over het hoofd gezien, dat de toen reeds beginnen de opbloei van het R.-Katholicisme slechts passend beantwoord zou kunnen worden door een kj-achtig.Reformatorisch leven in onze eigen kerk". Bezorgdheid „De bezorgdheid, waaruit de Aprilbe weging is voortgekomen, verdient 'echter zeer zeker onze aandacht", zo vervolgt •het moderamen der Hervormde synode. „In 1853 wezen de bevreesden op ver schillende symptomen in de R.-K. landen die het totalitaire karakter van de R-K. kerk maar al te duidelijk maakten. Wij kunnen in 1953 helaas niet zeggen, dat deze uitingen thans geheel tot het ver leden behoren." „Uitspraken als van kardinaal Schuster te Milaan, en van kardinaal Segura te Sevilla, gevoegd bij praktijken in landen als Spanje en de laatse tijd ook Columbia, doen deze vragen nog altijd actueel zijn. Het is bovendien bekend, dat de R.-K. kerk in haar hoogste leiding noch deze spraken, noch deze praktijken ooit heeft willen desavoueren en dat een on dubbelzinnige aanvaarding van gods dienst- en gewetensvrijheid nog steeds op zich laat wachten." ,De algemene beginselen der R.-K. kerk op dit punt wijzen helaas in een geheel andere richting. Het moge waar zijn, dat de toepassing van deze beginselen in sterke mate van de plaatselijke en lan delijke omstandigheden afhankelijk wordt gesteld, zoals in 1853 België en in 1953 Ierland kunnen bewijzen. Zo is dan ook niet te verwachten dat bij het berei- van een meerderheid in de volks- tegenwoordiging waarbij wij ge heel afzien van de vraag of een zodanige ■derheid binnen afzienbare tijd tot mogelijkheden moet worden gere kend de in 1853 reeds gevreesde ver volgingen, zullen beginnen." De bezorgdheid, waaruit de Aprilbe- Vrijheid „Het vrije recht tot uitoefening van godsdienstoefeningen zal wel in stand blijven, maar de mogelijkheden tot evan gelisatie onzerzijds, tot overgang van R.-Katholieken naar onze kerk hunner zijds zullen zeer dubieus worden. Daar naast moet worden verwacht, dat de thans reeds hier en daar optredende be voogding van het openbare leven door Rooms-Katholieken in overheidsfuncties (wij denken bv. aan bepalingen in zake openbare leeszalen, niet minder aan het verleden jaar te Venlo voorgevallene) steeds meer tot regel zal worden." Het moderamen wil hiermede niet op wekken tot anti-Roomse activiteiten: „de onvruchtvaarheid der Aprilbeweging van moge ons tot waarschuwend voor beeld zijn." De opvoeding van de gemeente tot het aan in het apostolaat vormt het beste anbwoord dat de Hervormden tegenover het opdringend Rooms-Katholicisme fcun- geven. Géén hol activisme, maar leven bij een dagelijkse trouwe omgang met de Heilige Schrift. Met name het verslappen van dit leven met de Bijbel kan met zorg vervullen. Komt het tot nieuwe bloei, dan mag ook nieuwe toe nadering van de zo verdeelde Reforma torische kerken tot elkander worden ver wacht. Het lied der aethergolven Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen I hand blijft U iedere brand de baas blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Ren-1 nies bij Uw apotheker of drogist. I ZATERDAG 21 MAART Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 7.30 Idem 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.37 Idem 8 55 Voor de huisvrouw 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven 11.35 Kamermu ziek 12.00 Gram. 12.33 Orgelspel 1.00 Nieuws 1.20 Dansmuziek 1.55 Weckjoumaal 2.20 Ge mengd koor 2.45 Boekbespreking 3.00 Roe meens orkest 3.30 „Van de wieg tot het graf" 3.45 Gram. 4:15 Sportpraatje 4.30 uur Radio Philh. orkest en solist 5.15 Voor d Jeugd 6.00 Nieuws 6.20 Lichte muziek 6.5 Draaiorgelmuziek 7.00 Artistieke staalkaar VPRO: 7.30 ..Passepartout" 7.40 „Het Oud Testament in deze tijd" 7.55 „Deze week' VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Gram. 8.15 „Beur zen Openl Dijken Dicht!" 10.00 Socialistisc commentaar 10.15 Lichte muziek 10.40 „On e pannen", hoorspel 11.00 Nieuws 11.1 Verzoekprogr. i II 298 m. KRO: 7.00 Niet Gymnastiek 7.30 Gewijde 8.15 Sympho- nette orkest en solist 8.55 Gram 9.00 Vooi de huisvrouw 9.35 Gram 10.00 Voor de zie ken 11.45 Gram 12.03 Promenade orkest er soliste 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.21 Lunchconcert 1.50 Gram 2.00 Boekbesprekini 2 10 Voor de jeugd 2 20 Engelse les 2.40 Ama kuns j Resider solist (Advertentie) Er nu 4Q de lijder. Bezorgd. Want de stem klonk zó „Ja Béthory is overleden", antwoordde Aczél. zwak... Aan dek werd een ogenblik overlegd toen de eerste ^®rsjdaÊ aangebroken. „Hoe gaat het, broeder?" vroeg hij. klommen een paar opzichters in het scheepshol af. Als een bijzondere gunst had de bevelhebber van duurde even, eer antwoord kwam. Toen Eén van hen keek naar de gestorvene. Ja. de man de galei laten bekendmaken, dat de slaven die |jWam het bijna onverstaanbaar. was dood. ,,.«i heb... het eind... bereikt... De verlossing „Leg hem daar in dia hoek", beval de op is daar." zichter kort. De drie Hongaren namen het Geen van de mannen zei een woord: in eer- lichaam van Bathory en legden het op de plek biedige huivering wachtten ze. Luisterden, die was aangewezen dag onder geleide naar de wal mochten, om in de Roomse kerk de mis bij te wonen. Ze hadden het allemaal graag aanvaard, dat verlof Allemaal ook de roeiers, die om kerk en Kerstfeest, om God en godsdienst niets meer ga ven. Het was immers een gewenste afwisseling- ze kwamen weer eens aan de wal; ze konden weer eens als gewone mensen in een kerkbank zitten. Alleen de vier predikanten hadden ge weigerd. Naar de mis, voor hen één van de erg ste dwalingen waaraan de Roomse kerk schul dig stond, wilden ze niet. „Dan ook niet aan dek", had de commandant bevolen, toen hij van de weigering hoorde. „Laat die ketters dan maar in het scheepshol, als ze liever in het donker zitten dan in de kerk." Zo waren ze in het scheepshol gebleven, in het donkere scheepshol. Doch al was het donker om hen heen, in hun harten was het licht. Want Egn zucht... dan stilte. »E HONGAARSE GALEISLAAF door H. TE MEK WE „Zo. dan zullen we morgen wel verder zien. Vannacht kan-ie wel hier blijven liggen. Hij heeft wel vaker met jullie hier gelegen", en de kerel lachte ruw om wat hij een grap vond. Die nacht terwijl de meesten lagen te sla pen en te snorken, zat Aczél wakend bij het do de lichaam van zijn vriend. In gedachten. In smar telijke gedachten Hij herinnerde zich het laatste Kerstfeest, met zijn broer. Het lijden was wél gekomen.... Het bittere lijdenDat Bathory de dood had gebracht. Wat zou het hém brengen? Toen verhieven zich zijn gedachten. Wat dat HOOFDSTUK XV. DE SLAG. De strijd was uitgestreden: de overwinning be- lijden brengen mocht ééns zou het eindigen. Kerstfeest was het: het feest, waarop ze de ge- haald Zoals het voor Bathory geëindigd whs. boorte van hun Heiland gedenken mochten. En Er kwamen stappen aan dek vele stappen. Tot heerlijkheid, over die Heiland spraken ze. Spraken ze óók De bemanning die naar de wal, naar de mis met Bathory Achterover lag die, lang uitge- was geweest, kwam. strekt op de harde planken van het donkere Het luik werd open getrokken licht viel ruim. Hijgend ging zijn ademhaling: hij was ten naar beneden Een man zette de voet op de dode toe uitgeput. Maar zijn ogen glansden. Im- ladder en wilde afdalen. dg „San Jago" had na de Kerstdagen niet lang mers: de Heiland was geboren! Zijn Heiland! Toen stond Aczl op, liep naar hem toe. meer in Palermo gelegen: met dertien andere En stil luisterde hij naar wat de anderen, naar .Er is hier een dode", zei hij. De voet die op de roeischepen en éen oorlogsschip was ze oostwaarts wat zijn broeders in het geloof en het lijden spra- ladder was geplaatst, werd teruggetrokken gevaren. ken. even later boog zich een gezicht naar beneden. Op de roeibank werd de plaats naast Tibor „Op Hem is mijn hoop", fluisterde hij, toen ze Het gezicht van één der opzichters. Aczél nu ingenomen door iemand, die uit de ge- een ogenblik zwegen. „Hij is mijn heil" „Die Hongaar zeker?" vroeg hij, hard en onver- vangenis van Palermo was gehaald een norse, Aczél hoorde de woorden hy boog zich over scbillig. „Heette de vent niet Bathory?" in-zichzelf-gekeerde kerel. 30 De schoonheid v; 'oor de Jeugd 6.00 Lichte muziek 6.15 Jour- alistiek weekoverzicht 6.25 Lichte muziek :nding: „Zoeklicht op de Westerse Defensie" 7.00 Nieuws 7.10 Grs 7.20 Parlementsoverzicht 7.30 Gram 8.00 „Lichtbaken" 8.15 „Beurzen open dij! dicht" 10.00 ..Veronica", hoorspel 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws Esperanto 11.22—12.00 Radio Philh. or) i soliste, lelar 6.00 BBC 330 m. 12.55 Gev. progr. erichten 2.00 Nieuws 2.10 Hoor- Iram 3.00 Arbeidersorkesten 3.30 Sport 5.35 u. de kindei i 6.55 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7 30 G< nuziek 8.15 Interviews 8.45 Parlementsover- ïicht 9.00 Gev. programma 10.00 Nieuws 10.15 doorspel 11.45 Meditatie 11.00—0.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 Orkest- :oncert 1.00 Parlementsoverzicht 1.15 Lichte nuziek 1.55 Sportparade 2.15 Klassieke mu- Jek 2.45 Voor de kleuters 3.00 Lichte mu- :iek 3.45 Volksmuziek en -gewoonten 4.15 Militair orkest 4.45 Sport 5.45 Orgelspel 6.00 -ichte muziek 6.30 Sportberichten 7.00 Jazz- nuziek 7.45 Causerie 8.00 Nieuws 8.25 Sport 1.30 Hoorspel 9 30 Muziek voor iedereen 11.00 Mieuws 11.15 Amusementsmuziek 12.00 Gram. 0.56—1.00 Nieuws. vs 2.17 Concertorkest 4.35 Franse ek 5.55 Gram. 6.55 Gram. 6.58 Ame- uitzendlng 7 28 Gram 7.30 Nieuws muziek 8.30 Hoorspel 10.00 Piano- ia Gram 11.25 Idem 1..45—12.00 u. isscl 324 m. 11.45 Klassieke muziek 12.31 berichten 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.1! Klassiek muziek 2.00 Hoornkwartet 2.20 uui tram 2.30 Hoornkwartet 2.45 Gram 3.00 Mu- lekkroniek 4.00 Gev. muziek 4.30 Reportagi .50 Engelse les 5.05 Nieuws 5.10 Gram 5 31 Strijkkwartet 6.00 Gram. 6.15 Idem 6.30 Vooi Boldat 7.00 1 Nieui i Grar 1.10 4.30 Lichte muziek 5.00 Niet 5.15 Lichte muziek 6.30 Accordeonmuz 7.00 Chansons 7.40 Gram 7.45 Nieuws Chansons 9.00 Gram 10.00 Nieuws 10.10 i 5 Jazzmuziek 10.45 Gram. 10 50 .00 Gram. 11.55 Nieuws. ;eland, BBC i r Neder Advertentie Voor vlijtige handen in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei Beioepingsweik Ncd. Herv. Kerk Aangenomen: naar Silvolde L. Boer te 's Heerjansland. Beroepen: tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (secretaris van de oecumenische jeugdraad) cand. H. van Coeverden te Utrecht, idem (gees telijk verzorger van de stichting Meer en Bosch te Heemstede) J. A. de Klerk, oud- Indisch predikant aldaar. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Artesia (Californië, old Chr. Ref. Church) C. Smits te Slie- drecht; te St. Thomas (Ont., Canada, Old Chr. Ref. Church) J. P. Geels te Rotter dam-Centrum. Geref. Gemeenten Beroepen: te Dordrecht H. van Gilst te Elspeet. (Advertentie) He/omilk Uit heerlijke romige melk Onderwijsbenoemingen :noemd: tot onderwijzer(es): te Putten J. v. d. Berg te Stevenkamer; te Arnhem Roermondsplein (tijd.) A. J. van 't Leven te Zierikzee; te Hoogeveen (Jul. v. Stolbergschool) mej. A. Hoekzema te Wezep (Gld men de heer C J Polak. Ou\ IJssel Gesl, cand. ex. Ned recht de les C M Scholten. Naarden, I van Royen. Den Haag. C J L Stlbbe, Den Haag en de W Faber. Den Haag. H C Rijkser.. Mld- rg. W I RUpma. Den Haag. J W Hu- Rotterdam, A v Harinxma thoe Sloo- Amsterdam A H Starrenburg, Rijswijk, J H. Gerritsen. Den Haag, I de Monchy, Rot- m en R P W Frlma. Den Haag maakt Uw keel droog en effent de I weg voor verkoudheden. Verzachr en maak Uw keel vochtig met

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2