Jlieuure feihsti(fouranl Duitsland bereid voor een leger van 500.000 man te zorgen KEUKENHOF IV GEOPEND Dank zij taaie vasthoudendheid van 78-jarige Adenauer in de Bondsdag Zeven dorpen en een stad van de aardbodem weggevaagd Huren omhoog van 17,4 tot het tegenwoordige Afschaffing schoolgeld lagere school, minder belasting, hogere lonen 28,7 pet van peil Wist U Kroon Karpetten Geen droge lectuur ANT00N BRINKS VRIJDAG 20 MAART 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand: 0.47 per week. ADVERTENTIfiN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9690 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken «jn «rt ta te^fjeaspatt" ACHT JAAR NA WERELDOORLOG II EEN ENORM SUCCES, een Frans „succès fou" voor de Duitse Bondskanselier Adenauerde Bondsdag heeft de verdra gen met de Westelijke Geallieerden, zijnde de „Conventies van Bonn" en het verdrag voor het Europese leger, het E.D.G., gerati ficeerd. De Bondsdag is het eerste parlement dat zijn goedkeuring geeft aan het Europese verdedigingsverdrag, hetwelk voorziet in de vorming van een Westduits contingent van 500.000 man in een Europees leger, dat uit 2 millioen man zal bestaan. De Conven ties van Bonn, waardoor West-Duitsland zijn souvereiniteit terugkrijgt, zijn reeds gerati ficeerd door Amerika en Engeland. Thans gaan de door de Bondsdag geratificeerde verdragen naar de Bondsraad. Adenauer heeft echter verklaard, dat de behandeling door de Bondsraad, (Eerste Kamer) eerst na het Paasreces zal geschieden. Inmiddels heeft de Westduitse Bondsdag toelating van de Bondsrepubliek tot de N.A.T.O. geëist, hetgeen Franse reacties zal veroorzaken. Namens de Ver. Staten heeft minister Foster Dulles zijn grote bevrediging uitgesproken hij vertrouwt nu, dat de Europese Verdedi gingsgemeenschap werkelijkheid wordt. De ratificatie van het ED.G. in de Bondsdag geschiedde met 224 tegen 165 stemmen bij 2 onthoudingen. Toegegeven moet worden, dat Adenauer met taaie vorharding hier een grote overwinning heeft behaald. Hij is er echter nog niet, want de volgende hindernissen zijn de Bondsraad en nogmaals het Constitutio nele Hof te Karlsruhe. Vermelden wy nog, dat de ratificatie van de Conventies plaats vond met 226 tegen 164 stemmen, bij 2 onthoudingen. Adenauer hield een pleidooi, de ver dragen goed te keuren, opdat West- Duitsland zijn Europese bondgenoten de weg zou kunnen wijzen. Hij zette uiteen, dat Duitsland opnieuw moet bewapenen, omdat anders het voeren van een zelf standige politiek onmogelijk zou zijn. Duitsland zou dan een bezet gebied blij ven. De dood van Stalin heeft de inter nationale situatie nog labieler gemaakt en de gevaren doen groeien, aldus de Bondskanselier. Hierbij wees hij op de 140 divisies, die de Russen in Oost-Europa hebben staan, alsmede op de recente luchtgevechten boven Duitse bodem, aantonende, hoe hulpeloos een onbewa pend Duitsland is. pe noodzaak van Europese aaneensluiting voor de defensie was thans nog groter dan in 1952. Wat de Franse protocollen betreft, die zou den volgens Adenauer noch in de tekst, noch in de betekenis van het E.D.G.-ver- drag wijziging brengen. Dat was volgens hem beslist op de conferentie te Rome. Wat brachten de socialisten hier tegen in De fractieleider Ollenhauer betoog de, dat de verdragen moesten worden af gewezen, omdat ze een hereniging van Duitsland onmogelijk maakten. De Bonds republiek, aldus Ollenhauer, had niet het recht zulke „supra-nationale" verdragen te sluiten. Vandaar dat de socialisten de grondwettelijkheid nog eens voor het Constitutionele Hof zullen laten onder zoeken. Ook wees Ollenhauer er op, dat de verdragen eerst nog de Bondsraad moeten passeren. De verdragen, aldus de socialistische woordvoerder, gaven Duits land ook zy'n souvereiniteit niet terug, want de noodtoestandsbepalingen ten gunste der Westelijke „Grote Drie" gin gen ver uit boven die, welke voor de Republiek doodssteek voor de idee der integratie vormden de Franse aanvullende proto collen, die een geheel nieuwe situatie hadden geschapen. Een motie der oppo sitie om het debat voor onbepaalde tijd op te schorten werd verworpen. De libe rale fractie eiste, dat ook de toegevoegde protocollen bekrachtigd zouden worden. Het resultaat, de aanvaarding, is bekend. leger van het „Heilige" Roomse Rijk" Uit de lange rede van Adenauer bren gen wij nog naar voren, dat het doel der Bondsregering blijft, onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de hereniging van Duitsland tot stand te brengen. Duitsland zou als gelijkgerechtigde aan zo'n conferentie moeten deelnemen. Zo dra het Westen tot uiterste krachtsont plooiing gekomen zou zijn, moeten nieu- besprekingen begonnen worden. De geruchten in Frankrijk over het houden referendum, teneinde het Fran se volk te laten beslissen over de vraag of Europa al dan niet bewapend moet worden, nemen hand over hand toe. Volgens A.P. is het Franse parlement i twee kampen verdeeld en Franse poli tieke waarnemers zijn van oordeel, dat het kabinet zal vallen, wanneer het de strijd om de ratificatie der verdragen zal beginnen. Premier Mayer heeft klaard, dat zijn regering het verdrag Europese Verdedigingsgemeenschap het parlement en het land tot het uiterste zal verdedigen, want er is geen andere keus. De vroegere minister van Defensie, Jules Moch (socialist), schrijft in .Paris Presse", dat het verdrag van Parijs ..ter vorming van een leger van het „heilige Roomse rijk" der Germaanse volken" hinkend zijn wedloop naar ratificatie Naar zijn schatting zijn drie der vijf leden van de Franse Nationale Vergade ring tegen ratificatie. Moch vroeg zich af, het heeft de Franse proto- Chaos in Turks rampgebied... Talrijk zijn de tegenstrijdige berichtenover juiste aantal doden is nog niets te zeggen De zware aardbeving in Turkije, waarvan wij gisteren reeds melding maak ten, heeft het land in diepe rouw gedompeld. In het getroffen gebied van de Dardanellen heerst een complete chaos: de verbindingen zijn verbroken en branden verergeren het onheil. Zó talrijk en tegelijk zó tegenstrijdig zijn de berichten,, dat een duidelijk overzicht van deze ramp nog niet te krijgen is. tigd. In diplomatieke kringen hecht waarde aan de uitlating, omdat Moch de uiterst belangrijke taak heeft een rapport over het E.D G.-verdrag opte stellen de commissie van Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering. Adenauer favoriet in Amerika Zoals men weet. zal Adenauer spoedig naar de Ver. Staten gaan. De Duit: Bondkanselier heeft ook een uitnodiging ontvangen van de Canadese regering, het bezoek aan Washington naar Canada te komen. Helaas heeft Adenauer geen tijd om zijn bezoek aan de Ver. Staten met een reis naar Canada te comineren. Mocht Adenauer er toch nog kans toe zien. dan zou zulks omstreeks 17 April moeten geschieden. Adenauer komt ir ieder geval, na de ratificatie der verdra gen, bij Eisenhower en Dulles niet met lege handen aanzetten. En wat de kwes tie der oorlogsmisdadigers betreft, gens dr Von Brentano, de fractie-leider der Christen-Democraten in de Bonds dag. overweegt Amerika herziening der straffen, hetgeen voor vele gevallen gra tie betekent. (Men zie ook het Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Een woordvoerder van het ministerie in Buitenlandse Zaken te Den Haag noemde de goedkeuring van het E.D.G.- verdrag door de Westduitse Bondsdag zeer verheugende stap voorwaarts voor de totstandkoming van de Europese militaire integratie. C.P.N. zuivert leiding „Pegasus" weg Blijkens een verklaring van het Partij bestuur der C.P.N. is de leiding van de Communistische uitgeverij ..Pegasus" weggezuiverd. De heren G. van Heffen Gillieron zijn van hun verantwoor delijkheid ontheven. Ook de contróle od de leiding, uitgeoefend door de heer G. Geelhoed, heet te wensen overgelaten. In zijn plaats is nu met de verantwoorde lijkheid tegenover de partij belast ae heer J. van Seggelen. De afgezette leiding van ..Pegasus" wordt verweten, dat zij o.m. haar a-poli tieke opvatting van haar taak demon streerde door de slechte verspreiding van Sovjet-litteratuur en Sovjettijdschriften. Daardoor werd de Amerikaanse anti- Sovjet-hetze niet bestreden. Bovendien n de financiële resultaten en de be drijfsvoering niet in orde, terwijl er in het bedrijf geen ontwikkeling was van de critiek en de zelfcritiek. Regering ontvouwt haar plannen DE HUURVERHOGING zal uiterlijk op 1 Januari 1954 ingaan. Zij zal de huren, die op het ogenblik 115 pet van het peil in 1940 bedragen, voor woningen in de gemeenten in de eerste klasse (d.w.z. grote steden en plaatsen met een hoog loonniveau) brengen op 135 pet van het huur- peil in 1940, in de tweede klasse op 138 pet, in de derde klasse op 141 pet, in de vierde klasse op 145 pet en in de vijfde klasse op 148 pet. De ver hoging wordt gedeeltelijk opgevangen door een verlaging van de per sonele belasting, afschaffing van de omsetbelasting op huisbrand en schoeisel en vermindering van de suikeraccijns. Bovendien worden de schoolgelden voor het 6-jarig lager onderwijs afgeschaft en voor het verdere onderwijs verlaagd en komen er enkele verlichtingen van de loon- en inkomstenbelasting. Dit betekent ook tegenover de huurver hoging vooral voor de middengroepen en de minst draagkrachtigen een tegemoetkoming. Over een loonsverhoging wordt nog overleg gepleegd. de indus- t wordt gezegd in een verklaring die de regering thans aan de voorzitters beide Kamers der Staten-Gencraal heeft toegezonden. Van de voorgenomen maatregelen vindt men hieronder een overzicht. De punten 1 t.m. 7 betreffen belastingver- Het stadje Jenidje aan de Dardanellen bestaat niet meer. Op drie na zijn alle huizen en gebouwen van deze plaats, die 3.100 inwoners telde, geheel verwoest. Gisteravond waren hier reeds 200 licha men geborgen. Mij vreest echter, dat het aantal doden in deze stad nog veel groter zal zijn. De overlevenden zullen zo spoe. dig mogelijk worden geëvacueerd. Uit vijftig dorpen, die door de natuur ramp va nde buitenwereld zijn afgesne den. zijn nog geen berichten ontvangen. Men vreest het ergste... Van zeven dorpen in de bergen is nu bekend, dat zij van de aardbodem zijn weggevaagd. Er zouden honderden doden Legervliegtuigen en grote vrachtwagen- convooien zijn onmiddellijk naar het ge troffen gebied vertrokken met voorraden en materialen. De Amerikaanse ambassadeur in Tur kije, George C. McGhee, heeft gisteravond met een speciaal vliegtuig het rampgebied uit de lucht gadegeslagen, terwijl de Turkse president Bayar in zijn wagen onderweg was naar het getroffen gebied. In Istamboel heerste wij meldden het al aanvankelijk ten paniek. Ruiten brakè>n en de schokken werden duidelijk gevoeld. De mensen renden de straten op. Een meisje werd gedood door een vallend stuk marmer; een man stierf aan een hartverlamming. Daar bleef het bij in de hoofdstad, waar nu alleen de watervoor ziening gestoord is. Turkije heeft, de hele geschiedenis door, veel van aardbevingen te lijden gehad. In 1939 werden 30.000 mensen het slacht offer van 't natuurgeweld; in 1949 ruim 400 en in 1951 meer dan 70... fcardbfrlwg'lifTurliijt lichtingen in het belang trialisatie. Het is de bedoeling, dat de in het oog gevatte maatregelen op belastinggebied tenzij hierna ander is bepaald - in gaan 1 Januari 1954. Zij behelzen: Directe belastingen 1. Verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving, op de voor 1952 geldende voet, tot investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957. 2. Verlaging van het tarief van de vennootschapsbelasting, dat thans 45%, a 52% bedraagt, tot 42',= a 46%. Het percentage van 46 geldt voor het gedeelte van de winst, dat boven 100.000 uitgaat, i 3. Afschaffing van de extra-inkom-1 stenbelasting van 5% tot 7lA op be-l dryfswinsten. 4. Een aftrek ten laste van de winst I bij de vennootschaps- en inkomsten-1 belasting ter zake van investeringen in I 1954 en volgende jaren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de aanschaffing l de bedrijfsmiddelen on in de vier daarop volgende jaren. Hij bedraagt in die jaren telkens 4% van de aanschaf- fingskosten, voor zover deze in totaal 15.000 te boven gaan. Ten laste 1954 zal aftrek mogelijk zijn voor ii teringen, waarvan de bestelling of besteding in het tijdvak van 1 April 1953 tot en met 31 December 1954 heeft plaats gehad. 5. Afschaffing van de inkomstenbe lasting bij vervreemding van onroerend goed, effecten en andere zaken bi een bepaalde termijn. 6. Verlenging van de termijn compensatie van verliezen van 4 tot 6 7. Bevoegdheid voor nieuwe onderne mingen om een verliessaldo over de eer ste zes jaar onbeperkt met latere wins ten te compenseren. Deze maatregel gaat in op 1 Januari 1953. (Voor vervolg Prins Bernhard in New York Prins Aschwin treedt op als zijn gastheer Prins Bernhard is gistermiddag per vliegtuig, in New York aangekomen. Het doel van zijn bezoek is, naar we reeds meldden, het Amerikaanse volk dank te zeggen voor de hulp aan de slachtoffers van de watersnood, en het afleggen van officiële bezoeken in Washington. De Prins zal tot het einde van de maand in de Ver. Staten blijven. Op een vraag hoe het met de hulpver lening gaat, antwoordde de Prins: „Heel goed, dank u, ofschoon ik twijfel aan de opvatting van een aantal deskundigen, die zeggen dat het land tegen het einde van dit jaar drooggelegd zal zijn. Het herstel van een deel der schade zal ten minste nog een jaar vorderen". Verder zeide de Prins: „Nu komt het aan op werken, werken, maar wij zullen het klaarspelen". De Prins zal tijdens zijn verblijf te Washington een bezoek aan president Eisenhower brengen. Op de vraag waar over de Prins met de president zal spre ken, antwoordde hij: „Ik denk dat ik dat maar aan de president overlaat". De Prins werd begroet door de Nederlandse ambasadeur, dr J. H. van Royen. Z.K.H. verblijft te New York ten huize van zijn broer. Prins Aschwin. Advertentie BLOEMENVREUGDE Philips heeft een nieuwe personen- I oproep- en signaalstelsel vervaardigd, waarbij gebruik wordt gemaakt van schillende welluidende tonen. Iedere op te roepen persoon, b.v. in een bedrijf, kan men een eigen signaal geven. i Europese r Den Haag eenkomen om een onderlinge vriend schapsorganisatie op te richten. DAT de Engelse afdeling van de World Friendship Association aan 25 middel bare scholieren uit A'dam een gratis ver blijf in Engeland tijdens de kronings feesten heeft aangeboden. DAT invaliden uit Engeland. Frankrijk, België en Nederland in Juni met hun motordriewielers weer deelnemen aan de z.g. Zutphen-rallye. DAT in R'dam het Rijnmotorschip Woudesteyn, bestemd voor het R'dams Rijnvaartbedrijf N.V., is te water gelaten en het voor Frankrijk gebouwde schip Marquette (2700 ton) van Arnhem naar R'dam is versleept. DAT de Hagenaars W. van Warmelo en C. Hertzinger door het Int. Arbeidsbureau worden uitgezonden om resp. in Birma voorlichting te geven over industriële coöperaties en in Perzië over werkver schaffing. DAT de veerboot Prins Bernhard van de dienst Dordrecht—Katseveer, die met ongeveer 60 passagiers aan boord bijna een dag bij Ouwerkerk (op Duivelandi aan de grond heeft gezeten, op eigen kracht is vlotgekomen. DAT in principe is besloten tot de in stelling van een contactcommissie voor de wilde binnenvaart door de E.V.O., de Stichting Ned. Particuliere Binnenvaart en het Centraal Bureau voor Rijn- en Binnenvaart. DAT de raad van Odoorn (Dr.) heeft besloten het nieuwe gemeentehuis het oude werd tijdens de oorlpg door illegale werkers in brand gestoken weer in Exloo te laten verrijzen. DAT mp Römer in Leeuwarden is ge huldigd t.g.v. zyn 40-jarig jubileum als advocaat. DAT het nieuwe gebouw van de Werk inrichting voor Hulpbehoevende Blinden aan de Kipstraat te R'dam is geopend. De gehele collectie hebben wij' voorradig. 200 x 300 276.— 225 x 315 321.— 250 x 350 403.— BULTHUIS Botermarkt 23 Tsjoeikof stelt een conferentie voor Na Lincoln-incident zijn de Britten iets geruster De Russische autoriteiten in Duitsland hebben de Britten voorgesteld, een Brits- Russische conferentie te houden over de problemen van de veiligheid in de lucht. Het voorstel was vervat in een schrijven generaal Tsjoeikof. het hoofd van de Russische controlecommissie aan Six Ivone Kirkpatrick, de Britse Hoge Com- misariis in Duitsland. Tsjoeikof wees in zijn nota hot protest van de drie Westelijke mogendheden op 14 Maart tegen het neerschieten van Lincoln-bommenwerper van de RAF de andere luchtincidenten af. daar dit protest volgens hem was gebaseerd op veronderstellincen. die in strijd zijn met de feiten. Wel betuigde hjj zijn spijt over het feit, da. de bemanning van de Lin coln was omgekomen. De Britse Hoge Commissie in Bonn heeft tot dusver ieder commentaar op de Rus sische nota. waarvan Tsjoeikof afschrif- tr de Amerikaanse en Franse Hoge Commisarissen heeft gezonden, geweigerd. In Londen acht men de toon der Rus sische nota „redelijk en tamelijk verzoe nend". Het voorstel om een conferentie te houden, beschouwt men als een wer kelijk e \s ens van Sowjetzijde om in de toekomst incidenten te voorkomen. Logger haalde lijk op Een logger heeft 30 mijl ten N.W. van IJmuiden het lijk opgehaald van een omstreeks 30 tot 35 jaar. De commissaris van politie te Velscn -ver zoekt te worden bekend gemaakt mit de identiteit van deze man. Signalement: lang 1.65 m, blauwe pantalon, wit hemd met borstsluiting, blauw-groene gebreide sokken, blauwe werkkiel, erèraa over hemd. Een fraaie foto van maarschalk Montgomery's zoonde 24-ja- rige David, die onlangs in het huwelijk trad met Mary Con- nell, eveneens 24 jaar oud, de dochter van een vooraanstaan de Britse reder. Aan de zijde van de bruid staat, bloots hoofd, veldmaarschalk Mont gomery. De dame en de heer aan de zijde Van de bruidegom zijn de ouders van Monty's schoondochter. /BESTELD dat een vreemdeling een indruk wil krijgen van het onder wijs in ons land, dan kan hij een kijkje gaan nemen op het brede terrein dat zich dan voor hem opdoet van kleuterschool tot universiteit met daar tussen in het lager onderwijs (gewoon en buitenge woon), het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, het landbouwonderwijs, het nijverheidsonderwijs en nog veel meer. Hij moge echter nog zoveel soor ten van inrichtingen bezoeken, de kans is niet gering dat hij er en daaronder zeer belangwekkende overslaat. Er is trouwens een andere mogelijk heid. van het onderwijs In Nederland in al zijn schakering een indruk te krijgen, en deze bestaat in kennis te nemen van het onderwijsverslag, dat telken jare als uitgave van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen van de pers komt. Dezer dagen verscheen onder de veel zeggende titel „Het ondêrwys in Neder land" het verslag over 1951 en het kost geen moeite, met het lezen van dit verslag te beginnen. Het kost wèl moeite, het neer te leggen vóórdat de lezing is beëindigd. niet veel i of andere manier in dit verslag verwerkt. De ministeriële circulaires vindt men hier en voorts voor de liefhebbers een keur van cijfermateriaal, maar verder de verslagen met betrekking tot de verschil lende universiteiten en dan wat wij van bijzondere betekenis achten tal van typerende passages uit verslagen, uitgebracht door inspecteurs van het on- Die inspecteurs mogen wel bij uitstek als bekwaam beschouwd worden, een I verantwoorde zienswijze op het onderwijs weer te geven ALs regel zelf reeds vóór hun inspecteurschap in het onderwijs werkzaam geweest, hebben zij hun con- I tact met het onderwijs na hun benoeming, verre van dat dit losser zou zijn gewor den, nog aanzienlijk verstevigd. Persoon lijke bezoeken alsmede ontvangen rap porten stellen hen in staat, wat er in de scholen gaande is aan het papier toe te vertrouwen. TEERST nog een enkel woord over de verslagen met betrekking tot het hoger onderwijs. Lezing van deze stukken bevestigt het vermoeden, dat er hier zeer belangrijk werk wordt verricht onder vaak moeilijke omstandigheden. Er heerst in ons land woningnood. Er heerst ook nood aan gebouwen en in richtingen. zonder welke het hoger onder wijs eigenlijk niet kan bestaan. Toch bestaat het en het heeft zelfs een aan zienlijke hoogte bereikt, die 't bovendien, alle perikelen ten spijt, niet wenst prijs te geven. Kennisneming van deze ver slagen moet bij de lezer wel gevoelens van eerbied oproepen. (Voor vervolg zie pagina 9.) WEERBERICHT Rustig weer m Tot morgenavond verwacht -lA0 i A De Bilt: Vannacht cn mor- r«* genochtend opnieuw op vele .jjÈjj im plaatsen mist en nachtvorst Morgen later op de dag over 'JtCA'IjJr het algemeen zonnig weer, drijvende wolkenvelden. Overwegend zwakke wind uit noordelijke richtingen Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om tien uur). VERLOVINGSRINGEN BREESIRAAT 114 O

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1